Lubbers: Wet moet handel met 'besmette' landen regelen Betico Croes is geen eenzame strijder AVEBE geeft bij fusie geen voorrang aan werkgelegenheid Philips batterijen die gaan lang mee NMB •dSSfSSSS* Bij verkiezingen PvdA zou weer winst boeken Nieuw onderhoud over 'smeerpijp' PHILIPS Ondanks reden om zijn delegatie met de nodige terughoudendheid te bekijken Bewoners Bovensmilde rooien groen I 2 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Het Is voor de Interne efficiency van de onderneming beter als van buitenaf wordt vastgesteld, of zij zich moet onthouden van het uitvoeren van aannemlngswerken in Chili, het verrichten van investeringen in Zuid-Afrika enzovoort. De politieke en maatschappelijke prioriteiten moeten bij de wet worden geregeld, vindt minister Lubbers van Economische zaken. Voor zover bepaalde buiten het on- dernemingsdomeln liggende waar den en normen tóch bij de onderne- mingsbeslissingen gehanteerd wor den, is er alles aan gelegen dat de normen door zeer velen In de onder neming persoonlijk worden gedra- gen. Dit moet het criterium zijn voor het mee laten spelen van deze onder- nemlngsvreemde waarden in de be sluitvorming van de onderneming. De besluitvorming zou worden ge frustreerd als niet iedereen binnen de onderneming gelijk denkt. De bewindsman, die zaterdag in Utrecht sprak op de aan het thema „Democratie en efficiency" gewijde landelijke economistendag van de L.S.E. (Landelijke Samenwerking Economisten), zei voorstander te zijn 1 van een sterk gedecentraliseerde sa menleving, waarin organisaties en ondernemingen alle vanuit hun ei gen verantwoordelijkheid werken. Zonder die vergaande decentralisa tie van de besluitvorming krijg je een „schijn-democratie met kafka- achtige aspecten." Een van de kanttekeningen, die de heer Lubbers voorts bij het thema van het congres maakte, was dat de leiding van de onderneming vol doende gezag moet hebben. Bij con troversiële zaken heeft men de nel- ging te blijven praten en beslissin gen te blijven uitstellen. De leiding moet zoveel autoriteit hebben, dat zij in dergelijke gevallen een beslis sing doorzet. Bedrijven komen vaak in moeilijkheden door een verzwak king van de autoriteit van de leiding, is de ervaring van de bewindsman. De kapitaalverschaffers zijn harder geworden, waar het gaat om de ren dementsvooruitzichten van de on derneming. De tijd is voorbij, dat men ook al is het rendement niet redelijk meer, toch wel het bedrijf wil voortzetten, omdat men vindt, dat doorgaan nu eenmaal bij het ondernemen hoort. De teleurstellen de rendementservaringen hebben de houding der financiers verhard. Bij de tendens van een steeds sterke re invloed van de factor arbeid op het beleid van de onderneming en vooral ook de presentatie daarvan, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat een redelijk rendement voor het risicodragend vermogen een steeds „hardere rand voorwaarde" wordt voor nieuwe ini tiatieven. Aandeelhouders, resp. risi cohoudend kapitaal, zal men steeds minder met illusies over mogelijk rendement zoet kunnen houden. Minister Lubbers sprak zich tenslot te uit voor betere informatie van de consument. De efficiency van de on dernemingsgewijze produktie kan zodoende worden verbeterd, daar men op deze wijze bereikt, dat de consumenten beter en zelfstandiger hun keuze kunnen maken en hun échte behoeften worden bevredigd. Actie Prof dr C. A. Koopman, onder meer directeur van de Stichting voor Eco nomisch Onderzoek van de Amster damse Universiteit, zei dat sterke decentralisatie van de besluitvor ming onontbeerlijk is voor het voort bestaan van onze democratie. Hij vond dat daar nog te weinig wordt gedaan. De laatste jaren wordt er veel gesproken over verdergaande decentralisatie op allerlei terreinen, onder andere het onderwijs, maar van al die voornemens is nog niets terecht gekomen. Ook binnen de on dernemingen is de besluitvorming volgens prof Koopmans nog sterk hiërarchisch en autoritair. Hij zei verder te vinden, dat actiegroepen van groot belang zijn voor de demo cratie. Zijn zijn de symptomen van een natuurlijke en onontkoombare maatschappelijke ontwikkeling en van de behoefte der burgers aan meer zeggenschap. Zij moeten als zodanig worden gewaardeerd en men moet hen niet als hinderpalen voor de besluitvorming zien, zoals zo vaak nog wordt gedaan, ook door de overheid. Keuze De voormalige NW-voorzitter drs H. ter Heide, thans hoogleraar aan de interuniversitaire interfaculteit be drijfskunde in Delft, verklaarde, dat de stelling van prof Van den Doel en andere economische hoogleraren, 'dat voor het doen van een democra tische keuze tussen inkomensstij ging, collectieve voorzieningen en werkgelegenheid gelelde loonpoli tiek noodzakelijk is, onvoldoende re kening houdt met het gecentraliseer de karakter van de Nederlandse ar beidsverhoudingen. Door de gecoör dineerde loonpolitiek van de neder- landse vakbeweging is het mogelijk een rationele keuze te maken voor de onder een cao vallende werknemer. Om politlek-psychologische redenen is het nodig voor de andere inkomenstrekkers een gelijklopende ontwikkeling af te dwingen. n«M un ^kdepen.Nepm mrhei nMr J '"formatie e'NMB '«rasparen. Honen v™ Dhr./mevr./me; MB'«lrosWanekening """Wenst is NMB-ginosDaipn °e» osipnn in oneefr.inl,,_a. SST* i H Airmerrfam. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Bij een eventuele samenwerking van de coöperatieve aardappelzetmeelindustrie AVEBE, gevestigd te Veendam, met het in moeilijkheden verkerende KSH-concern krijgt de werkgelegenheid geen voorrang. De werkgelegenheid is een belang rijk aspect maar dat is niet doorslag- komt een bundeling van krachten en dat kan de positie van de aardappel- gevend. Voor de AVEBE is het be- meelsector versterken, met name langrijker dat de 6000 leden-boeren ten opzichte van maïszetmeel. KSH die bij deze coöperatie zijn aangeslo ten zich verzekerd weten van de al ls de AVEBE in dit opzicht wel eens voor de voeten gelopen omdat KSH zet van hun aardappelen en het ma- ook maisbelangen heeft. De AVEBE HILVERSUM (ANP) Volgens een door het bureau Lagendijk in op dracht van de AVRO voor het radi oprogramma „Delta" gehouden steekproef onder 827 Nederlanders zouden de Partij van de Arbeid en D'66 opnieuw winst boeken, indien thans weer verkiezingen zouden worden gehouden. Evenals in mei van dit jaar bij de Kamerverkiezin gen zou die winst ten koste gaan van de kleine partijen, want CDA en WD zouden volgens de steekproef stabiel op het peil van mei blijven. Uit het onderzoek is voorts geble ken, dat 63 procent van de onder vraagden het niet eens is met het verloop va* de formatie en dat 74 procent het sociaal akkoord met een nullijn voor allen aanvaardbaar vindt niet op mag struikelen. Van de reste rende 40 procent zei 28 procent dat de formatie daar Juist wel op moet stranden, terwijl twaalf procent geen merung bleek te hebben. Voor standers van het stuklopen van de formatie op de abortuszaak bleken het meest te vinden in CDA-kringen (46 procent) en bij D'66 (31 procent). GRONINGEN (ANP) - Bij een bot sing in Tolbert zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 22-jarige Hedde W. Groenewold uit Marum en de 61- jarige autobestuurder G. Dekker uit Dwingeloo. De botsing is volgens de politie vermoedelijk ontstaan door dat de automobilist aan Groene wold, die een motor bereed, geen voorrang verleende. Over de abortuskwestie zei 60 pro- Belde bestuurders waren op slag cent te vinden dat de formatie daar dood. Zaterdag werd het jaarlijkse Aalsmeere bloemencorso ge houden. Hier een deel van de sprookjesachtige stoet op de Amsterdamse Dam. GRONINGEN - President H. Al- brecht en zijn minister van economi sche zaken E. Küpker van de Duitse deelstaat Nedersaksen zullen een persoonlijk onderhoud hebben met minister Westerterp over de smeer pijp naar de Dollard. De heren Al- brecht en Küpker zullen hun bevin dingen voorleggen aan de bondsre gering. Hun advies speelt een be langrijke rol in de houding die Duitsland uiteindelijk zal innemen. Dit is zaterdag gezegd door de heer H. Müller, president van het Neder- saksische parlement, waarvan een delegatie een bezoek bracht aan Groningen en Drente. Ook de Dol- lardhaven dlè Duitsland van plan ls te bouwen bij Emden, is onderwerp van gesprek geweest. ken van een zo hoog mogelijke prijs daarvoor. Dit zei zaterdag technisch directeur drs. W. C. Bus van de AVEBE naar aanleiding van het voorstel van mi nister Van der Stee om tot samen werking te komen. De AVEBE is, na overleg piet de eigen ondernemings raad, bereid om over dit voorstel te praten. Om tot een daadwerkelijke samenwerking te komen moeten overheid, vakbonden en de huidige KSH-top met een voor de AVEBE acceptabel voorstel komen. Het gaat de AVEBE zelf thans voor de wind en dat wil men niet in gevaar gebracht zien. De boeren zouden dan in onzekerheid komen te verkeren over de afzet van hun aardappelen en de aardappelteelt is „de kurk" waarop dit agrarisch gebied drijft, aldus de AVEBE. De heer Bus denkt de vakbeweging een belangrijke rol toe. De AVEBE wil de zekerheid, dat men niet te maken krijgt met arbeidsonrust onder de 1200 bij de zetmeelgroep van KSH werkende werknemers. Bovendien mag samen werking op geen enkele wijze nadeli ge Invloed hebben op de werkgele genheid (2000 man) bij AVEBE zelf. In Europees verband is een fusie voor de AVEBE niet onwelkom. Er is de grootste producent ter wereld van aardappelzetmeel. Volgens de heer Bus zal een fusie consequenties hebben voor het zoge heten basisplan van de AVEBE. Deze coöperatie bouwt haar fabrie ken voor een bedrag van een half miljard gulden om, teneinde aan de eisen voor zuivering van afvalwater te kunnen voldoen. De regering be taalt hiervan ongeveer 100 miljoen gulden. De KSH is nog niet zo ver en zoals bekend mag dit bedrijf niet aansluiten op de smeerpijp naar de Dollard. Welke de consequenties voor het ba sisplan voor de AVEBE precies zul len zijn, is volgens de heer Bus ech ter nog niet aan te geven. Daarvoor is eerst meer Informatie nodig. Als er extra geld nodig is, zal de overheid moeten bijspringen. Er is op dit mo ment nog niet te zeggen in hoeverre een fusie consequenties zou kunnen hebben voor de KSH-werknemers. Dat hangt af van het uiteindelijke plan dat aan de AVEBE wordt voor gelegd. ADVERTENTIE ROOD: NORMAL DUTY.G0U0: HEAVY DUTY, ZWART. DOUBLE DUTY. brief n in Ne- Usu jaar weer Jbel- door Jan Kuljk (dat is: afzonde- aan- de toe- Het 1330 elten inaaf wel- nsen iddel egin- de evol- ster- dat voor rvoer nnin- t ten »rten. irden dat In de rzoek n de larte- mo- DRANJESTAD Hoe extreem en grotesk je de opvattingen van Betico Croes misschien ook mag rinden, de grootste fout zou zijn hem te beschouwen als een droevige figuur een eenzame itrijder uit niemandsland. :o heeft hij voor zijn reis naar Neder- and in zijn koffer een stapeétje ver lagen gepakt van het referendum, lat hier op 25 maart is gehouden en /aarbij de kiezers mochten uitma len of zij voor een onafhankelijk Lruba waren of voor Aruba als deel- taat van een te vormen onafhanke- ijke federatieve Antilliaanse staat. >e meerderheid voor de onafhanke- ijkheid was overweldigend groot (82 irocent), maar als zo dikwijls bij een eferendum: Je moet ook wel precies ÜJken hoe de vragen gesteld zijn. Er open hier mensen rond, die er op rijzen dat bij het referendum een lerde mogelijkheid bewust is wegge- iten, namelijk Aruba (of de Antil- en) als „dominion" in een soort Ge- nenebest met Nederland met de Ko- lingin aan het hoofd net zo'n onstructie dus als de Britten voor en deel van hun voormalige kolo- tièn kennen. Als er zo'n drieledige fraagstelling was geweest, dan zou iet resultaat volstrekt anders ge weest zijn, zo veraekert men hier. En dat zou wel eens waar kunnen zijn, want ook bij mensen van wie Je dat niet direct verwacht vind je een heel beredeneerde voorkeur voor de monarchale staatvorm niet uit sentimentele oranjeliefde of iets der gelijks, maar uit nuchter politieke overwegingen: als een afscherming tegen Venezolaanse ambities, die ve len (en dat in tegenstelling tot Betico Croes) kopschuw maken tegenover het grote buurland. „Nee" uitlokken Er zijn hier ook mensen, die menen dat Betico Croes willens en wetens er op uit is om zijn missie in Den Haag te laten mislukken in die zin, dat hij een „nee" van Den Haag tegenover zijn eigen opvattingen zal uitlokken om dan bij terugkeer op Aruba een rechtvaardiging te hebben voor een eenzijdige uitroeping van de onaf hankelijkheid van het eiland. Met name Henny Eman, een van de lei ders van de Arubaanse volkspartij denkt dat. HIJ leidt uit het hals-over- kop-karakter van Croes' missie (zon der degelijke voorbereiding, zonder serieuze pogingen om alle groepen onder één noemer te brengen) af. dat Betico Croes zekerheid wil hebben vóór hier op 29 september de nieuwe centrale regering-Rozendal zal op treden. In deze regering is de MEP, als groot ste Arubaanse partij, niet vertegen woordigd, maar wel de veel kleinere en aan desintegratie onderhevige PPA, de Arubaanse Patriottistische Partij. Nu is de AVP weliswaar niet meer in het parlement of de eilandsraad ver tegenwoordigd. maar Henny Eman is de kleinzoon van de grote Henny Eman de man, die in de Jaren vijftig als een horzel achter Neder landse ministers aanzat toen de nieuwe staatsstructuur voor de An tillen werd ontworpen en die toen reeds „separacion" ring) bepleitte. Betico Croes heeft de gedachte opge nomen en verder uitgewerkt, zoals ook zijn MEP begonnen is als een splinter van de AVP. Henny Eman jr. voelt zich echter de erfgenaam van de echte (ook door zijn vader uitge dragen) „separaclon'-gedachte. Geen steun De AVP is echter niet in de delegatie naar Nederland opgenomen, maar ook de PPA heeft het laten afweten. De secretaris-generaal van deze par tij, de jeugdige maar zeer bedachtza me Gulllerrao Trinidad heeft al eer der laten weten, dat hij (in tegenstel ling tot de twee andere PPA-parle- mentsleden) de nieuwe landsrege ring van Boy Rozendal niet zal steu nen. Vandaar dat hij nu met een kogelgat in zijn auto rondrijdt. Hij heeft echter op grond daarvan als ellandraadslid evenmin de vrijmoe digheid gevonden om naar Neder land te gaan en de andere PPA-leden van de eilandsraad zijn dat met hem eens. Eerst moet de PPA met zich zelf en zijn kiezers in het reine ko men. menen Trinidad en zijn mede standers. Misschien nog erger is evenwel voor Croes, dat hij geen kans heeft gezien de meerderheid van de vakbeweging mee te krijgen. Er zitten vakbonds vertegenwoordigers in zijn delegatie vertegenwoordigers van de bon den van het haven- en elektriciteits- personeel waarin de MEP geïnfil treerd is en die een paar weken geleden Betico Croes zo spectacu lair ondersteunden door schepen niet te lossen en het eiland in het donker te zetten en alle verbindin gen te laten uitvallen. De grootste vakcentrale P.T.A., die met zijn 3.000 leden verreweg de grootste werknemers-organisatie is, heeft tijdens de acties laten weten alleen maar vakbond te willen zijn en niets te voelen voor de politieke avonturen van Croes en die als con sequentie daarvan nu evenmin van de partij wil zijn. Ook de invloedrij ke S.I.M.A.R. (de bond van onder wijzend personeel met 525 leden) heeft zich op een dergelijk stand punt gesteld en dit weekeinde de Nederlandse zusterorganisatie daar van telegrafisch op de hoogte gesteld. Even terzijde: wie niet onder de in druk is van de getallen van 3.000 en 525 leden, moet zich toch wel voor stellen om welk een uiterst klein land het hier gaat. De havenbond. die wél in Nederland zijn stem zal laten horen, heeft met meer dan tweehonderd leden. Hoe serieus je uit realiteitszin Croes ook moet nemen: er is desondanks reden om zijn delegatie met de nodi ge terughoudendheid te bekijken. Er zouden door de geweldige af stand wel eens vreemde vertekenin gen in het beeld kunnen komen. Trouwens: tijdens mijn gesprek met Croes viel mij op dat er ook bij Croes zelf sprake is van een merkwaardige vertekening. Hij meent namelijk dat iedereen in Nederland staat te trap pelen vhn ongeduld om de Antillen af te stoten. En omdat hij met Aru- ba's onafhankelijkheid in elk geval de Antilliaanse onafhankelijkheid vóór wil zijn, denkt hij nu maar weinig tijd te hebben en gaat hij blindelings de 18e maart 1981 tege moet In zoverre is de reis ook voor Betico Croes nuttig, dat hij misschien kan leren dat het met het Nederlandse ongeduld ten aanzien van de Antil len bij de meerderheid van de Ne derlandse politici waarschijnlijk aardig meevalt. Als de formatie ln Nederland snel gaat. kan hij wel licht nog van dichtbij meemaken dat die nieuwe Nederlandse regering in haar verklaring daarover iets zegt dat de gemoederen op dat punt hier een beetje kan bedaren. BOVENSMILDE - Na rellen in Bo vensmilde tussen Zuidmolukse en Nederlandse jongeren hebben om wonenden de groenbeplanting ge rooid in het niemandsland tussen de Zuidmolukse wijk en de Nederland se bevolkingsgroepen Dit gebeurde zaterdag onder politietoezicht. De vechtenden hadden de struiken en bomen gebruikt als dekking en van daaruit waren stenen gegooid naar de omringende woningen. Talloze ruiten sneuvelden en auto's werden beschadigd. Sinds de gijzeling van schoolkinde ren door Zuidmolukse jongeren, en kele maanden geleden, zijn er in het dorp voortdurend irritaties en inci denten geweest. Tot een massaal treffen kwam het echter pas vrijdag avond aan het slot van een feest- week. De directe aanleiding is niet te achterhalen. Gedurende de feest- week was er al eerder een incident geweest toen van elders afkomstige jongeren provocerend optraden te gen Zuidmolukse leeftijdsgenoten. De sfeer werd vrijdag in de loop van de avond steeds dreigender. Een Zuidmoluks meisje zou zijn lastigge vallen. Nederlandse jongeren die vooral af komstig zouden zijn uit Mldden- smilde en die vertoornd waren over moeilijkheden die Zuidmolukkers eerder al eens zouden hebben ver oorzaakt in hün dorp, trokken in de richting van de Zuidmolukse wijk. Daar vond men met helmen, stok ken en stenen bewapende Zuidmo lukse jongeren tegenover zich die de Magnoliastraat introkken. Het tref fen ontaardde in een veldslag waar bij klinkers uit de straat werden gehaald en naar elkaar toegegooid. Er vielen ook schoten. Twee politie mensen en een Nederlandse jongen werden licht gewond. De strijd concentreerde zich op het niemandsland tussen de beide be volkingsgroepen, waar indertijd ook de kinderen in hun school werden gegijzeld. De Molukkers maakten daar vuurtjes en staken ook het niet beschadigde gymnastieklokaal in brand. Vorige week hebben ouders van de scholen in Bovensmilde al besloten hun kinderen niet weer naar deze gymzaal te sturen omdat die volgens hen te dicht bij de Mo lukse wijk ligt. Zoals bekend wordt de school elders in het dorp her bouwd. Bij het begin van de onlusten was de politie acht man sterk. Die konden niets uitrichten. Er kon pas worden ingegrepen nadat er ongeveer een uur later versterking arriveerde. Er werden enkele charges uitgevoerd en traangasbommen geworpen. De wegen naar het dorp werden afgezet. Ook ln het weekend is er een ver sterkte politiemacht paraat ge bleven. „AU de aarde draait, zoala u zegt, moet ik zo gaan zitten, want ik kan niet tegen achteruitrijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3