Weer geluk voor Partijraad PvdA steunt beleid van Kamerfractie Bloemen Arubaanse delegatie komt met veel moeite tot stand Tevredenheid over tiidens Sowjet-Unie fel tegen veroordeling door congres psychiaters metNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Werf vraagt steun voor kortere werkdag Suarez ontkent crisis Nieuwe klassieke wintermode MORGEN! Experiment om mensen te krijgen In deze krant Annie Vriezen weefde de zeven scheppingsdagen Kauwgomfabriek kondigt sluiting aan Wat leren kinderen in krottenwijken? Plaatselijk regen formatie bereikte akkoorden Trouw houdt van mensen Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u Trouw 35STE JAARGANG NR 10235 - MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 PAGINA 6: voor het eerst culturele bijlage TE KUNST EN TE KEUR UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J TAMMINGA DIRECTEUR ING O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT j 15,04 (MAAND! 45.10 (KWARTAAL) - 178.20 (JAAR) I POSTGIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO XI1000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0 60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURO FRS 13 Minister van justitie en CDA-leider Van Agl opende in het Limburgse Cadier een Keer de wijngaard d'Or. Bij het proeven van de druiven grapte de minister dat de druiven in Zuid-Limburg minder zuur smaken dan in politiek Den Haag. ALBLASSERDAM De scheeps werf Van der Giessen-De Noord, in Krimpen aan de IJssel en Alblasser- dam heeft bij het ministerie van So ciale Zaken steun gevraagd voor een experiment met een zesurige werkdag. Een dergelijke arbeidstijd ziet de werd, aldus directeur G. S. W. van Wijk van personeelszaken, als een van de weinige mogelijkheden om de honderdzestig polyesterbewerkers te krijgen, die het bedrijf nodig heeft voor de bouw van een aantal (mini maal twee en maximaal vijftien) mijnbestrijdingsvaartuigen voor de Koninklijke Marine. Aan de eerste twee van deze schepen moet 1 de cember 1978 worden begonnen. Van der Giessen-De Noord is gaan nadenken over andere arbeidstijden, toen uit navraag bij andere bedrij ven bleek dat het ontzettend moei lijk is aan zo'n groot aantal polyes terbewerkers te komen. Dit, omdat er niet zo veel van dergelijke vak mensen rondlopen in Nederland en omdat het werk nogal monotoon is en stank oplevert. Zélf heeft Van der Giessen-De Noord geen polyesterbewerkers. De werf bouwde tot nu toe uitsluitend sche pen van metaal, maar heeft nu een type ontworpen van kunststof. De mijnbestrijdingsvaartuigen zul len worden gebouwd in een monta gehal in Alblasserdam. die ongeveer vijftig miljoen gulden gaat kosten. Werklozen Directeur Van Wijk meent nu. dat het mogelijk moet zijn om de beno digde 160 arbeiders te rekruteren uit het relatief grote aantal jeugdige werklozen in de Krimpenerwaard en omstreken. „Ik ben ervan overtuigd dat velen van hen graag willen wer ken," aldus de directeur, „maar al leen niet in het gebruikelijke stra mien." Bij de werf meent men dat de jongeren wel te krijgen zijn door een zesurige werkdag Cs ochtends of 's middags) te bieden. Voor het bedrijf hoeft dit niet duurder uit te komen, zo heeft men berekehd, als de men sen door het nieuwe systeem gedu rende vijf-^esde van de tijd produk- tief zouden zijn. „Nu mogen we blij zijn, als er van de gewone acht uur viereneenhalf echt wordt gewerkt," aldus de heer Van Wijk. Bovendien meent hij dat door een kortere werk dag het illegale ziekteverzuim zal afnemen. Van der Giessen-De Noord heeft de hulp gevraagd van het ministerie, „omdat wij de financiële strop niet kunnen dragen als zou blijken dat het systeem niet de gewenste resul taten oplevert." Bij het ministerie heeft men toegezegd nog deze maand over de aanvraag te be slissen. PAGINA 6 PAGINA 4 PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers ORANJESTAD Op het laatste nippertje is er zaterdag in Oranjestad toch nog een volledige Arubaanse delegatie ge- 1 vormd, die in Nederland de onafhankelijkheid van het eiland komt bepleiten. Een deel van de delegatie kwam gistermiddag al op Schiphol aan. Zaterdagmorgen vertrok een duide- I lijk teleurgestelde Betico Croes via j Cura^au en New York naar Neder land aan het hoofd van een deerlijk gehavende delegatie. Het zag er naar uit dat hij een grote prestigeslag verloren had. Bezwaren Een aantal politieke groeperingen van het eiland was het niet eens kunnen worden over wie er voor de groep mee moest en ook over-en- weer hadden sommige groepen be- !ïwaren tegen een of meer mensen, toen het gesprek daarover vast liep, liften zaterdag ook de vertegenwoor- dttprs van de Kamer van Koophan- deïen de A.T.I.A. (de organisatie van MADRID (Reuter, UPI, AP) - De Spaanse premier Adolfo Suarez heeft ontkend dat er een crisis zou dreigen in zijn regering. Helemaal geloofwaardig klinkt dit gezien de ontwikkelingen niet. De premier keerde voortijdig van een reis door vijf landen van de Europe se Gemeenschap met het oog op toetreding terug en overlegde haastig met vijf van zijn ministers en koning Juan Carlos. De voorzit ter van het Huis van afgevaardigden blies de crisisgeruchten nog aan met zijn mededeling dat er een „brede regering" nodig is, van communis ten tot neo-fascisten. Zeker vier ministers van Suarez' re geringspartij, de Unie van het demo cratisch centrum (UCD) zouden zich ongelukkig voelen. In de UCD vere nigde Suarez liberalen, christen-de mocraten, sociaal-democraten en onafhankelijke groepen. Volgens de invloedrijke krant El Pais is het t ontbreken van een gemeenschappe- lijke ideologie bij dit allergaartje de belangrijkste aanleiding voor een dreigende crisis. Overigens werd dit samenstel van groeperingen door Suarez wel naar een overtuigende verkiezingsoverwinning geleid. De crisisgeruchten vallen samen met het uitblijven van een overeen komst tussen regering en vakbewe ging en gemor in het leger over her vormingsplannen van de regering. Volgens waarnemers zou het opne men van socialisten de kans op een akkoord met de bonden kunnen ver groten en de kans op stakingen ver kleinen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie ontkende dat hoge officieren zich tegen her vormingen zouden hebben gekeerd. Van het westen uit meer bewol king, maar slechts hier en daar wat regen. Matige, aan de kust vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest en maxima rond twin tig graden. Morgen en overmorgen: over wegend droog met zonnige perioden. Later enige stijging van temperatuur. de Aruoaanse handel en industrie) het afweten. Even leek het erop, dat Betico Croes niet als de nationale leider in Neder land kon schitteren, maar hoogstens als vertegenwoordiger van een par tij, al is dat dan ook de meerderheidspartij Touwtrekken De hele dag hebben daarom Croes' achtergebleven partijgenoten in het eilandbestuur gepraat en touwge trokken met-als resultaat, dat alle kandidaten naar Nederland zouden gaan, hetzij als lid, hetzij als „advi seur". Met name de posities van Watty Vos. (oud-minister van justitie voor de MEP, maar nu leider van de van de MEP afgesplitste groep Ruba) en van Selwyn Spanner (die uit de Aru baanse Pattriotistlsche Partij stapte en de M.L.A, de Arubaanse bevrij dingsbeweging stichtte) zijn lange tijd onzeker geweest. Eerst heette het dat Vos en de groep Ruba te laat waren geweest met de officiële kandidaatstelling. Maar toen Vos een doorslag van zijn brief kon tonen en zelfs het nummer wist waaronder de brief in de postkamer van het eilandbestuur als ingeko men stuk was ingeschreven, drong zich de conclusie op dat er rondom Croes mensen waren die het met de waarheid niet zo nauw namen en die er kennelijk ook wat aan gelegen was om Vos uit te sluiten. Maar gistermorgen om elf uur plaat selijke tijd (vijf uur 's middags in Nederland) vertrok het restant van de delegatie dan toch eindelijk naar Nederland. Tijdens een persconferentie direct na aankomst van de delegatie zei Betico Croes dat wanneer Nederland geen gehoor geeft aan de Arubaanse onafhankelijkheidswensen Aruba Nederland openlijk zal aanklagen De voorzitter van de Arubaanse delegatie Betico Croes (rechts) werd bij aankomst op Schiphol enthousiast begroet door zijn volgelingen. wegens „het vertrappen van de men senrechten". „Als Nederland ons met lege handen naar huis laat gaan zullen wij even tueel eenzijdig de onafhankelijkheid uitroepen. Wij zullen ons dan weer in verbinding stellen met de dekoloni satiecommissie van de Verenigde Naties. Het kan ons weinig schelen welk land of welke instantie ons bij de verwezenlijking van ons onafhan- kelijkheidsideaal gaat helpen". Meer nieuws over Aruba op pagina 3. 'Misbruik voor politieke doeleinden' HONOLOELOE (Reuter) De Sow jet-Unie heeft zich fel gekeerd tegen de veroordeling door het internatio nale congres van psychiaters, in Ho- noloeloe, op Hawaii. Daar werd een verklaring aangenomen tegen het Van onze sportredactie AMSTERDAM Al was het een sterk gedevalueerde topper, toch ging de meeste aandacht gisteren in de nationale voetbalcompetitie uit naar de eerste ontmoeting dit sei zoen tussen Ajax en Feyenoord. In de prognoses van de voetbalprofeten had Ajax vooraf zonder meer de bes te kansen op een overwinning. Ze ker gezien het feit dat de Rotterdam mers al enkele weken sukkelen met verschillende blessures, waardoor veel jong talent op de proef moest worden gesteld. Maar ook in het duel tegen Ajax bewees die jonge Feye- noord-generatie zijn waarde. Heel verrassend namen de Feyenoorders tweemaal de leiding en Ajax was plotseling niet meer favoriet voor de zege. In de laatste minuut moest notabene René Notten er aan te pas komen hij wil graag naar Feyen oord om Ajax toch nog uit de malaise te helpen (2-2). Ondertussen op de ranglijst, prijkt NEC nog steeds als de verrassende koploper. De Nijmegenaren hadden in De Goffert echter de grootste moeite met het Limburgse FC VVV dat zeer onverdiend met een 1-0 ne derlaag huiswaarts moest keren. In dc wielrennerij beleefde de We reldkampioenschappen een zeer heet, nat en curieus slot. Bij de profs op dc weg leek Dietrich Thureau gisteren regelrecht op zijn eerste regenboogtrui af te stevenen toen hij met dc Italiaan Francesco Moser uit een kopgroepje was onsnapt. Vooral ook toen Moser als eerste de eind- FRANCESDO MOSER verovert de wereldtitel voor de Duitser DIDI THURAU bij de profs op de weg in Venezuela. sprint aantrok en Thureau hem in de laatste meters leek te gaan passeren. Maar wat gebeurde? De jonge West duitser hield enkele decimeters voor de meet plotselig in en liet Moser de wereldtitel veroveren. Van onze parlementsredactie ZEIST De Tweede Kamerfractie van de PvdA heeft zaterdag middag op een vergadering van de partijraad in Zeist geen enkele moeite gehad, de steun van het partijkader voor haar formatiebeleid te verwerven. De partijraad nam met ruime meer derheid een door het partijbestuur ontworpen resolutie aan, waarin wordt geconstateerd dat in de ak koorden inzake grondpolitiek, on dernemingsraden, vermogensaan- wasdeling en investeringsrekening belangrijke verbeteringen zijn ver werkt, zoals die door de PvdA waren bepleit. De resolutie stelt verder vast dat de opvattingen van de partij ook in redelijke mate worden weerspiegeld in de afspraken over het sociaal- economische en inkomensbeleid en over de beperking van de groei der collectieve uitgaven. Fractieleider Van Thijn had alleen oppositie tegen de abortusafspraak van informateur Veringa te verwer ken. De groep „Rooie Vrouwen" in de PvdA voerde aan, dat er geen zekerheid bestaat, dat een legalise ring van de abortus zal worden be reikt. zelfs niet als er te zijner lijd een crisis zou ontstaan over de con trasignering van een eventueel initi atief ontwerp van het parlement. Geen moeilijkheden Van Thijn bracht hier tegenin, dat uitdrukkelijk is afgesproken dat in het nieuwe kabinet geen politieke moeilijkheden kunnen ontstaan dan nadat de beslissing over het contra seign is genomen. Wanneer het kabinet zou uiteenval len en een demissionaire minister Vervolg op pagina 4 misbruik van de psychiatrie voor po litieke doeleinden, in de Sowjet- Unie. Eén van de afgevaardigden uit dat land, dr. Babaian, probeerde zonder succes de verklaring tegen te hou den. Na afloop van de bijeenkomst gisteren zei hij een „handvol reactio naire psychiaters en anti-sociale ele menten" het congres hadden doen ontaarden in een „arena voor politie ke provocaties." Zelfs zei dr. Babai an, die maar vijf minuten mocht spreken dat tegenstanders van de Sowjet-Unie er „grote sommen geld" tegenaan hadden gegooid om het congres tot de veroordeling te krijgen. Dr. Babaian kreeg echter wat betreft zijn felle kritiek geen gehoorbij an dere afgevaardigden op het congres, die immers tot de veroordeling wa ren gekomen. Volgens hen is het zonneklaar dat in de Sowjet-Unie de psychiatrie in toenemende mate wordt misbruikt voor politieke doel einden. Aan de vooravond van het congres werd nog een aantal gevallen bekend van dissidenten in de Sowjet-Unie die geestesziek werden verklaard om hen zo uit te schakelen. Ook deed een onofflële werkgroep in Moskou een oproep op het congres in Hono- loeloe, waaraan vier duizend psychi aters deelnamen, een veroordeling uit te spreken. Zes jaar geleden was het in Mexico-Stad op de voorgaan de conferentie zo ver niet gekomen, vanwege de dreiging van de afge vaardigden uit de Sowjet-Unie op te stappen. Met steun van de Sowjet-Unie is op Hawaii wel een verklaring aangeno men die in het algemeen misbruik van de psychiatrie veroordeelt, zon der speciale gevallen te noemen. Daarin gaat het om behandeling „te gen de wil van de betrokkene of zonder diens toestemming". Daarnaast waren er 121 voor en 66 stemmen tegen de verklaring waarin uitdrukkelijk de Sowjet-Unie wordt aangepakt, wegens „stelselmatig misbruik van de psychiatrie voor po litieke doeleinden." Bloemencorso's trekken sprookjesachtig aan ons voorbij. Maar ook nieuws, dat niet altijd zonnig en vrolijk ls, moeten wij signaleren, want De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen! f 6,55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: 'IVouu-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niel nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling sen ice. jiiiiiitiiiiiiMMiMiMiniïf nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze. A Een degelijke mini-index klapper voor telefoonnummers w-.?n adresgegevens Handzaam formaat.Geschikt om mee té nemen in elke jas of tas 0 Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulprrvddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeld ngen Te gebruiken als sierplaat of pjgce-mat In orig nele kleuren en afwasbaar L1-=V

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1