Moser wereldkampioen Amateurs op achterstand JUANTORENA ALS VEDETTE Geprikkeld Tilburg g verslaat Kampong H men Thurau faalt verrassend in eindsprint Successen voor cricketteam Uitblinker Voermans zoekt revanche Italië bewijst nieuwe kracht met titel voor Corti WILSON Hockeysters: ook winst in slotduel Nederlaag Eibernest Nederlandse dames in eerste gelid Amerikanen verliezen wereldbeker Trouw/Kwartet 10 f>AND SAN CRISTOBAL Wat verbijsterd stond hij er zei! bij, Didi Thurau, de Duitser die in de Tour de France zoveel furore maakte. Vijftig meter voor de eindstreep bij het wereldkampi oenschap voor profwielrenners kwam hij naast Francesco Moser. Op het moment dat iedereen de beslissende duw van Didi Thurau verwachtte, viel hij ineens stil en zag hoe de 25-jarige Italiaan Francesco Moser plotseling ruim voor hem zich verze kerde van een Jaar fietsen in de regenboogtrui. Wat er precies gebeurde was voor iedereen in de eerste minuten een raadsel. Tumultueus waren de toestanden aan de finish waar de twee opgeslokt werden In een massa van begeleiders, officials en politiemannen. Moser viel van zijn fiets toen hij bij het uitrijden iemand raakte. Italianen gilden de nieuwe campionissimo toe. Thurau keek alleen maar. Niet begrijpend. lag het tempo hoog. Maar het was vooral de afwisseling van felle zon neschijn met harde regenvlagen die de renners naar de kant toe joeg. Nederland leed er al heel snel onder. In een rap tempo vertrokken man nen als Piet van Katwijk, Cees Bal, Cees Priem. Aad van den Hoek. Fe- dor den Hertog en Jan Raas van het strijdtoneel. Na zo'n 180 kilometer gaf de beschermde renner Gerrie Knetemann de bekende pijp aan de Venezolaanse Maarten, kort daarop gevolgd door Jos Schipper en Henk Lubberding. En dat allemaal op een moment dat de koers eigenlijk nog moest beginnen. Immers, in San Cristobal begon de finale pas op zo'n veertig kilometer voor de eindstreep. De man die de lont in het kruitvat stak was Hennie Kuiper. Opnieuw leek hij zich hele maal gezet te hebben voor een koers. Weer eens leek hij die dag te hebben waarop hij met zijn niet geringe krachten kan smijten. Met Moser. Maertens en Hinault had De meest waarschijnlijke uitleg: Thurau vergiste zich gewoon. Op de weg voor de streep stonden nogal wat kreten en in de snelheid kan de Duitser dat aangezien hebben voor de eindstreep, meters te vroeg. Het was de meest plausibele verklaring. Of het moest zijn dat er op het laatste stuk door Thurau en Moser een verbond was gesloten. Maar dat leek na alles wat eraan vooraf was gegaan een zeer onwaarschijnlijke oplossing. Immers. Thurau is zeer eergevoellg En natuurlijk ook gek op veel geld. Maar dat hij een zo aantrekkelijke prooi als de wereldti tel wielrennen zou hebben laten schieten voor enkele handen vol Ita liaanse lires, dat leek iedereen toch veel te ver gaan. Het wereldkampioenschap wielren nen voor profs kende een grillig ver loop. Grillig omdat bleek dat er ogenschijnlijk niet zo hard aan ge trokken werd terwijl er ondertussen steeds maar opnieuw renners af stapten. Het klimaat was voor dat verloop voornamelijk verantwoor delijk Natuurlijk, vanaf het begin been als zoveelste slachtoffer van de training in Venezuela de zaken van af de kant diende te bekijken. Maer tens behoorde bij de favorieten. Zo als Thurau natuurlijk en toch ook Moser die in de zuidelijke streken van Europa wat temperatuur be treft wel iets geleerd heeft. Moser was het uiteindelijk ook die er met Thurau van door ging. Zo snel ging het in zijn werk, dat de rest van de kopgroep op hetzelfde mo ment alle tegenstand opgaf. Er wer den geen pogingen meer onderno men om het tweetal bij te gaan halen. De zaak verbrokkelde ge woon, bij gebrek aan macht en bij gebrek aan verdere interesse nu de strijd gestreden was. Thurau en Mo ser moesten het daarop samen zien uit te maken. De ontknoping was onthutsend voor Thurau. Als erkend wegsprinter moest hij in staat zijn om Moser te kloppen. Maar op de laatste meters gaf hij de strijd plot seling op. Voorlopig iedereen opza delend met een grote vraag. Hennie Kuiper verloor de strijd om de derde plaats van de Italiaan Bi- 'tossi. Het scheelde aardig bij het ttt* j t-> ij. Oz." verdelen van de pot voor de Neder- W lllSt -DGT-tV otOVG landse ploeg. Bij een derde plaats y-, tt*ii ging de sponsorpot van 30.000 gul- Op T OTGSt lilllS AMSTELVEEN - Het Neder lands cricketelftal heeft in Am stelveen een prachtig weekein de achter de rug. Een Austra- lisch-Engels team. onder de naam The Elephants en gevuld met Australische testspelers en Engelse countyspelers, werd eenmaal verslagen. De tweede keer werd het een draw. Op zaterdag bracht The Elep hants een totaal bijeen van 287 runs. Nederland ging daarop meteen in de aanval en haalde in drie uur datzelfde aantal met nog vier wickets in han den. Hoogtepunt daarbij was de prestatie van Lubbers die in hoog tempo 87 runs bijeen sloeg. Op zondag eindigde de strijd in een draw. Nederland dat eerst naar de wickets ging sloot op 270 voor 8. The Ele phants veroverden daarna 253 voor 7. Hoogtepunt was nu Flohil die op 98 sneuvelde. Zijn prestatie werd verbeterd door Chappell die voor The Ele phants een century sloeg. FRANCESCO MOSER hij eerder de eerste speldeprikken uitgedeeld. Maar twee ronden voor het einde hoorde hij weer bij de mannen die met vertoon van macht besloten hadden de zaken te gaan regelen. Maertens zat daar ook bij. .voorzien van luitenant Godefroot, de plaatsvervanger van Michel Pol- lentier die met een gebroken sleutel den op een kier. Maar Kuiper zou uit eigen zak ook het een en ander heb ben moeten bijpassen. Dat gebeur de niet. Het akkoord dat de Neder landse ploeg op de vooravond had bereikt wierp zijn vruchten af. En ook de verdeeldheid niet, want het wereldkampioenschap op de weg eindigde voor België als een ontluis tering. Met Maertens op ruime af stand van de wereldkampioen en Merckx nog veel verder weg. NEW YORK - Betty Stöve Heeft bij de Open Amerikaanse tennis kampioenschappeen op de banen van Forest Hills de achtste finales bereikt. Stöve, die in de tweede ron de twee sets nodig had tegen de Zuidafrikaanse Ilana Kloss (6-4 en 6- 1), versloeg dit keer de Amerikaanse Laura Dupont met 7-5 en 6-4. Bij de dames bleef verder Chris Evert ongenaakbaar,: 6-0, 6-0 tegen de Australische Pam Whytcross. SAN CRISTOBAL Op de weg zijn de Nederlandse wielerama- teurs voor de vierde keer in successie met lege handen gebleven. Zowel in Montreal als in La Fria faalden de tijdritploegen. Bij de Spelen was Arie Hassink als 25e de beste Nederlander uit hetleger van de naamlozen. Dat gebeurde in San Cristobal opnieuw. Zaterdag kwam hij als 29e binnen, op 2 minuten en 30 seconden van de nieuwe wereldkampioen Claudio Corti. Met hem haalde van de Nederlanders slechts Theo de Roy 62e en voorlaatste op 9,16, de eindstreep. Het verschil tussen de nieuwe we reldkampioen en de twee overgeble ven Nederlanders was na 170 kilome ter en 4 uur en 21 minuten in tijd gemeten al groot, het verschil in prestatie was het ook. Zowel Corti. Morozov (tweede) als Maccali (derde) hadden aan het eind van de rit nog reserves over. De Nederlanders kwa men simpelweg te kort. Joop Middeltnk, opnieuw leider van een verliezende ploeg, stelde de za ken niet mooier voor dan zij zijn. „Dit zijn de magere jaren wij zullen er mee moeten rekenen dat het even duurt voor wij weer mee kunnen praten Ik heb het al eerder gezegd, de welstand in ons land is niet goed voor de wielersport. Wij hebben ge- 'ukkig een groep jongeren, die wat belooft. Daarom probeer ik het nu •net jonge jongens, maar die hebben wel hun aanpassingstijd nodig." De Jongsten. Oosterbosch en De Rooy. beiden twintig, hebben het, ook al is het niet in de uitslag terug te vinden, niet slecht gedaan. Bert Oosterbosch namelijk was de anima tor van een kopgroepje. iets na half- koers, dat op initltiatlef van de Belg Fons de Wolf was ontstaan. Tot dat ADVERTENTIE Slijl oncfc MicfH.1 vullende »»>l Melanges ïcnIik UI t>p l»u' eeuwen erxaiiny ihtiii iknitv k>iMiiuim(v*i|/ui Je U|ttil»«nJH »l van l>u.iliicn en Mijl In wi n I i»»|xx vuil *77 ikwiluMi'f Wj heft-nkledinippeeiiliMcn groepje behoorde ook de Venezolaan Reidtler en heel kort. de Italiaan Saronni. Bert Oosterbosch vloog er letterlijk en figuurlijk in. Hij is wat slordig met zijn krachten geweest, maar hij heeft zich ten minste laten zien. Een lekke band in de achtste ronde wierp hem terug en in de volgende omloop stapte hij als een uitgebluste, kans loze en door het peloton verlaten, man af. Hij kon het echter met opge heven hoofd doen. Bert Oosterbosch had namelijk goed gereden. Zo goed dat Fons de Wolf hem vroeg of hij. als het op een sprint zou aankomen, bereid was zijn kans op een wereldtitel te verkopen. „Dat zou ik natuurlijk nooit hebben gedaan." vertelde de Eindhovenaar. „Ik reed voor mij zelf en misschien heb ik daardoor wel te veel werk verzet. Die Venezolaan deed niets en ik voelde dat het gemakkelijk ging. Waarom zou ik dan niet blijven wer ken? Het was toch de enige kans weg te blijven. Na die lekke band was het afgelopen." Bert Oosterbosch kon het als veront schuldiging aanhalen. De Rooy, pech in de eerste ronde en binnenko mend op een leeglopende tube mocht het ook. De drie andere af- stappers nauwelijks. Van Vliet ging net nadat de eerste ronde was vol tooid. plat. Hij ploeterde nog een ronde zonder overtuiging door en verdween.- Kuys zat twee keer vlak achter valpartijen, verspeelde daar door tijd en hield het ook al in de beginfase voor gezien. Mutsaars draaide redelijk ijverig, maar toch passief, mee in de groep en beëindig de de strijd, nadat hij was gevallen, met een pijnlijke arm in de zevende ronde van de tien. Het zijn duidelijk de magere jaren voor Nederland. Andere landen heb ben die ook gekend. Italië dat in 1968 met Vianelli en Marcelli zowel een Olympisch als een wereldkampioen had. verdween tot 1977 uit beeld. Corti, 22 jaar, net als Gimondi. Mo ser en Baronchelli afkomstig uit de' buurt van Bergamo, heeft laten zien dat er weer Italiaanse topamateurs zijn. Corti is de meest op de voorgrond tredende uit die groep. In de eerste maanden van het jaar bereidde hij zich in Venezuela voor. Hij reed de ronde van Tachira en bleef zeven weken in de buurt van San Cristobal bij een van de talrijke Italiaanse families in de streek. Hij maakte een goed seizoen met overwinningen in de ronde van Italië voor amateurs, de Giro della Regioni, waar Bert Oosterbosch ook reed. Kort voor het vertrek van de Italianen naar Vene zuela werd hij nog tweede in de grote prijs Wilhelm Teil, achter de Zwitser Gilbert Glaus. De terugkeer van Ita lië werd bovendien onderstreept door de derde plaats van Maccali en de negende van Donnaido. I Claudio CortülUi 170 km ui 4 uur 21 minuten en 15 seconden 2 Sergei Morozov iSovi M 3 Salv jtore Maccali tltt. op sec 4 Harry Hannus iFlni op 15 sec 5 Altons de Wolf iBeli op 20 ser 6 Url Berurr iZwn. 7 Stefan Muiter iZwi». 8 Guido van (teister (Bel. 0 Corrado Donadio ijlj' 10 Mark Pringle lOBr>. 29 An«- Hassink .Ned. op 2 30, 62 de Rooy «Nedi op 9 16 De Italiaan Claudio Corti wordt wereldkampioen bij de amateurs. Björn Borg, die afgelopen week tij dens de training een spier in zijn borstkas verrekte, sloeg zich met veel moeite door de tweede ronde. Borg won met 7-5 en 6-4 van de Australiër John James.De manier waarop dit gebeurde was zeer matig. Zijn smashes waren onzuiver en hij sloeg ongebruikelijk veel ballen in het net of uit. De nieuwe favoriet van Forest Hills is nu Jimmy Connors. Connors die geplaagd wort door rugblessures, had geen moeite met zijn landge noot Bob Lutz: 6-2, 6-2. De Argentijn Guillermo Vilas versloeg de Ameri kaan Gene Mayer in slechts drie games: 6-3. 6-0. MELBOURNE (Reuter) De Ne derlandse dames-hockeyploeg, op toernee in Australië, heeft in Mel bourne een interlandwedstrijd te gen Australië met 3-1 gewonnen. Voor Nederland opende Nel van Kollenburg (HDM) voor rust de sco re uit een strafbal. Na de rust, die met een voorsprong van 1-0 inging, maakte Sophie von Weiier (MOP) voor Nederland nog twee treffers. Christine Croker scoorde in het „Royal Park" voor Australië. Beste speelsters waren bij Neder land Sophie von Weiier, Nel van Kollenburg, Anneke van Puffelen (Amsterdam) en Margot Slebus (GHBS). door Onno Zeisman TILBURG De slechte start van de competitie heeft Tilburg eerder ge prikkeld dan ontmoedigd. De club die er vorig jaar prat op ging van alle drie de koplopers punten te hebben afgesnoept, krijgt nu hetzelfde lei dende hockey-drietal binnen een maand tegenover zich. De debacle van verleden week (1-4 tegen Klein Zwitserland) werd gevolgd door een overwinning op Kampong (2-1). Meer dan het resultaat, dat trouwens om streden was. telt het uitstekende spel van de Brabanders. Vooral dat laatste stak hun een hart onder de riem. Een zeldzame wedstrijd van een kwaliteit als slechts enkele malen in een heel competitiejaar voorkomt. Dat kwam mede door het terrein, waaraan, de voorkeur was gegeven boven het eigenlijke, te zachte hoofdveld. De nu gekozen grasmat was goed, maar stroef. Naar voren gespeelde ballen gingen zelden over de lijn, zodat de spelers continu in actie waren en er, met name in de eerste helft, een hoog tempo werd ontwikkeld. Kampong zat ermee. De door Gerard Stroes geleide ploeg heeft nogal wat betere spelers verloren, zoals Nolet en Marrée, zodat er gelijkwaardige aanvulling is. Het team reisde slechts met één wisselspeler naar Tilburg. Geert Jan Clevers. Die werd onmiddellijk na rust ingezet voor Pim Claassen, maar ook een andere vervanging was denkbaar geweest. Tilburg, dat het zwaarst getroffen werd door het vertrek van Jan Al- bers naar Klein Zwitserland, heeft uit eigen gelederen aangevuld. De teamgeest was er zondag dan ook volkomen, zeker waar het publiek als altijd fel is in het aanmoedigen. Daar kwam bij dat de nationale coach Van Heumen Siem Voermans uit de selectie heeft gelaten voor het landentoemooi dat over twee weken in Duitsland wordt gespeeld. Van Heumen, die de wedstrijd bij woonde, kon nu zien hoe de gepas seerde speler zich trachtte te revan cheren. Hij behoorde tot de uitblin kers, net als clubgenoot Jan de Beer, die op het middenveld een geweldige wedstrijd speelde. En verder blonk Bart Taminiau uit als de dirigeren de, op het juiste moment ingrijpende vrije verdediger. Van Heumen over Taminiau: „Ik heb hem wel tien keer gevraagd voor het Nederlands elftal, maar hij wil echt niet meer". Vooral in de eerste helft was Tilburg de sterkste ploeg. Tom van 't Hek, de Utrechtse aanvalsleider, werd dub bel gedekt, en dat legde Kampongs aanval lam, terwijl aan de andere kant de ene gevaarlijke situatie de andere opvolgde. Het doelpunt van Tilburg, na twintig minuten ge scoord door Von der Fuhr, was dan ook niets te veel. Na de rust werd Kampong gejaag der. Tilburg op zijn beurt raakte geleidelijk vermoeid. Beide ploegen speelden met tien man (Litjens en Remmers werden beiden voor vijf minuten van het veld gestuurd) toen Van der Giessen na een lange corner 2-0 maakte. Daarna volgde een bom bardement van hoekslagen van de zijde van Kampong: totaal 12 korte oor i en 6 lange. Maar vooral het razend- ftjmj snelle uitlopen van Voermans en het prima keerperswerk van Roosen weerden de kogels van Litjens af. lenti, teds rend. Wel kwam er minder dan drie minu- buten ten voor tijd, een tegengoal uit een strafbal door Jebbink, nadat Tami niau de bal met de voet uit het doel had gehouden. Kampong zette een hevig offensief in en kwam zelfs aan een gelijkmaker toe die scheidsrech ter Reinders evenwel niet .toekende, al gaven zelfs spelers van Tilburg (na afloop) toe dat het een zuivere goal was geweest. Zodat Kampong om meer dan één reden teleurgesteld vertrok. yem nheii 1c he asse, is. Bi tn in HEREN- HOOFDKLASSE: Schaerweyde Oranje Zwart 3-0. Victoria-Amsterdam 2-2. Hattem-Laren 1-1, HGC-Bloemendaal 4 1. Gron. Stud -HCKZ 0-3. Tilburg-Kampong 2-1. HOOFDKLASSE HCKZ HGC Amsterdam Kampong Bloemendaal Schaerweyde Tilburg Hattem Oranje Zwarl Gron. Slud. 2 2 0 0 1 7-1 2 1 1 0 3 5-2 2 1 1 0 3 5-3 2 10 12 6-1 2 10 12 6-6 2 U 2 0 2 2-2 2 10 12 5-5 2 0 2 0 2 3-3 i 1 2 3-5 1 21 2 0 11 2 0 I I I 1-1 2 0 0 2 0 2-8 Van onze korfbalmedewerker AMSTERDAM Landskampioen PKC is de grote winnaar geworden van de dubbele competitieronde die zich deze week voltrok in de hoofd klasse veldkorfbal. Na de zege van woensdag op Die Haghe (6-9) werd zaterdag Allen Weerbaar met 16-8 geklopt. De Amsterdamse ploeg werd daarmee de grote verliezer want eerder werd van Luto met 12- 10 verloren. Luto bleef met die winst en de 6-10-zege van gisteren op Ar chipel op één punt afstand van de opnieuw leidende titelhouder. Voor een grote verrassing zorgde Deetos door na een zwakke competi tiestart nu Ons Eibernest met 10-12 te verslaan. Debutant Rapiditas kwam na de woensdag op Blauw Wit behaalde zege (11-8) opnieuw goed voor de dag en speelde bij Deto met 11-11 gelijk. Die Haghe, de andere debutant, heeft nog geen winstpunt kunnen binnenhalen en moest na de nederlaag tegen PKC hu bij Blauw Wit met 13-9 het onderspit delven. HOOFDKLASSE: Archipel-Luto 6-10, Ons Ei- bernest-Deetos 10-12, Deto-Rapiditas ll-ll. Blauw Wit-Die Haghe 13-9, PKC-Allen Weer baar 16-8. OVERGANGSKLASSE: AFDELING A: Trekvogels-HKV 11-9. AKC- Steeds Hooger 8-7, SOS-De Danaïden 8-7, Het Zuiden-Fortuna 12-12 Afdeling B: Westerkwar- tier-Asko 8-4, Wordt Kwiek-Rohda 7-6, DOS '46- BEP 12-8. HOOFDKLASSE PCK 3 3 0 0 6 40-23 Luto 3 2 1 0 5 28-22 Blauw Wit 3 2 0 1 4 36-22 Deto 3 1 2 0 4 28-24 Rapiditas 3 1113 31-34 Deetos 3 1 1 1 3 24-35 Ons Eibernest 3 0 2 1 2 27-29 Allen Weerbaar 3 1 0 2 2 29-36 Archipel 3 0 1 2 1 20-28 Die Haghe 3 0 0 3 Q 23-33 HONKBAL Zaterdag: HOOFDKLASSE: Nicols-Sparta 9-0, HCAW-OVVO 3-1, Kinheim-UVV 10-0, Giants- Quick 4-2, Ado-Schoten 5-7. Zondag: HOOFDKLASSE: Sparta-Nicols 1-2, OWO-HCAW 1-15, UVV-Kinheim 6-1, Quick- Giants 5-10, Schoten-Ado 8-16. SOFTBAL Zaterdag: HOOFDKLASSE: Marcon Kinheim- BV 4-1. T/T'HHC-Bloemendaal 3-2, EDO-MT OG 5-7 de 1 Goi rsbed ink K de ei zoen ikom Ift U ietbal r en i ks de leelhe teind« appei kom an de egenti linute: evredi lis. Zi lij me ebuta einig in noi in en leeld. lit zij 'erker ?ester en mi en. K ie we reden enoeg ongen warti én h< anda; tenadf iet da lat de Henk dagvoi ïenda diei WEED PSC-SI Aad Iranjc 1 SAN CRISTOBAL Bij haar eerste poging te ontdekken hoe ver zij zou kunnen gaan in de groep als er gesprint zou moeten worden, is Tineke Fop- ma verrast. De 21-jarige Fran- c.aise Josiane Bost reageerde fel, toen de Friezin, op de klim mende meters naar de finish na het voltooien van de derde ronde demarreerde. Zij achter haalde niet alleen de vluchte linge. zij sprong er ook onmid dellijk voorbij en werd na een solo van twintig kilometer za terdag wereldkampioene met een voorsprong van anderhal ve minuut. Conny Carpenter eindige als tweede. Minnie Brinkhof werd derde. Een Nederlands kwartet bezet te achter Josiane Bost en Car penter de prominente plaat sen. Brons voor Minnie Brink hof, Tineke Fopma vijfde, Ma rian Bik zesde en Anne Rie- mersma zevende. Tussen het viertal in klasseerde de Cana dese Karen Strong zich als vierde. De wedstrijd van de dames, in harde wind. was vlak. In de eerste ronden al werd op kwali teit geselecteerd. Marijke La ger löf die de laatste weken dui delijk aan gewicht heeft ge wonnen, was. zoals verwacht, een van de eersten die door de zeef viel. Anne Riemersma had het aanvankelijk ook moeilijk. Zij durfde niet te dalen met de besten, kwam echter toch steeds op de stijgende stukken terug bij de groep. 1 Josiane Bost iFrai de 49,5 km in 1 uur. 22 minuten en 41 seconden (gemiddelde snelheid 36,580 km uuri 2 Conny Car penter (VSi op 1 48. 3 Mini Brinkhof iNedi Zt 4. Karen Strong (VSi z.t5 Tineke Fopma (Nedi zt. 6. Marian Bik (Nedi z.t, 7 Anne Riemersma (Ncdiz.L, 8 Brrna Cancel)! (Hal z.t. 9. Catherine Swinnerton (GBri z t10. Dcmse Burton lOBri z.L door Theo Reitsma DUSSELDORP De drang van de internationale atletiek naar een tussentijds wereldgebeuren dat een gat tussen de Olympi sche Spelen kon opvullen is gepaard gegaan met een knieval voor de grootste vedette van 1976 en 1977: de 25-jarige Alberto Juantorena uit Cuba. De eerste strijd om de wereldbeker, met te veel vriendelijkheid aan zwakke naties om de zucht naar een gewoon wereldkampioenschap te verdringen, eindigde overigens dramatisch- Een spierblessure van de Amerikaanse 400-meterlo- per Parks, tijdens de 4x400 meter zette de DDR alsnog op de troon die voor de Verenigde Staten was gereserveerd. Bij de dames bleek alleen de Europese selectie in staat de DDR voor te blijven. Drie atletiekdagen in Dusseldorp le- starter stomheid en vertelde later: verden overigens voortreffelijke wedstrijden op met genoeg inciden ten om de opwinding extra levendig te houden. Juantorena eiste het leeu- wedeel daarvan op. De 800 meter zette hij vrijdagavond naar zijn hand in het tweede duel met Boit en de 400 meter corrigeerde hij nadat hij via een eigen fout gestopt was. De IAAF boog, althans de wedstrijdleiding en de jury d'appel in Dusseldorp. Juan torena wriemelde wat vuil weg onder de nagels, beet een stukje nagel af den drentelde naar de blokken. Dat alles voor de start van de 400 meter. Wat erg zelfverzekerd zo te zien. Na het afwimpelen van de aanval van Boit kon de houder van Olympisch goud op 400 en 800 meter op de kortste afstand toch eigenlijk niets gebeuren. De Cubaan verrees tradi tiegetrouw langzaam uit de blokken in baan 8. nam drie passen, keek opzij, vertraagde en verbaasde 50.000 toeschouwers en televisiekij kers in zestig landen. Toen hij na zijn aarzeling doorliep hadden de Oost duitser Beek (45.79) en de Pool Pod- las (45.80), zij vooral, winst geboekt die op het laatste stuk voldoende was voor een klassering voor Juanto rena. Daarna etaleerde zich het recht dat de vedette zich toeëigende. Hij trap te tegen een startblok, verweet de „Ik heb het startschot niet gehoorc. Het moet te zacht zijn geweest. Daarom stopte ik". Dat maakt de vraag los: waarom de Cubaan dan wel de eerste procedure bij de start ondernam: drie passen. Juantorena's optreden leidde tot een protest, een beslissing tot het overlo pen van een 400 meter („omdat ver schillende lopers gehinderd waren bij de start door een te zwak schot") en een tegenprotest van de DDR en van de Europese ploeg. De vedette zegevierde en het publiek genoot een dag later opnieuw van het optreden van de Cubaan die nu wel triomfeer de, al verhief „het paard van Havan na" zich opnieuw statig langzaam uit de blokken. Nu echter zonder opzij te kijken en zonder in te houden. Winnende tijd 45.36. Beek (45.50) heeft nu in plaats van 9 punten voor de winnaar 7 voor een tweede plaats en dat leek tegen het slot de achterstand op te leveren waardoor de DDR bij de heren net iets achter zou blijven bij de Vere nigde Staten. Het slotnummer, de 4x400 meter speelde de zege toch weer toe aan de DDR. De Ameri kaanse estafetteploeg leek op winst af te gaan, maar zag slotloper Parks, 250 meter voor de finish met een spierblessure uit de baan vallen. Alberto Juantorena wint de overgelopen 400 meter. Juist voor de Amerikanen was Dus seldorp overigens een blijde gebeur tenis. Over het algemeen zit men in de jaren tussen de Olympische Spe len op een eiland waarbij de cracks zijn aangewezen op de overigens lu cratieve invitatiewedstrijden. Nu was ook dit jaar een andere stimu lans. Het werd bij voorbeeld gevierd met een wereldrecord, het enige in Dusseldorp. op de 4x100 meter (38.03)» Moses was superieur op de 400 meter horden (47.58), Robinson (8.19) bij het verspringen, Williams (10.13 op de 100 meter), Edwards op de 200 meter (20.17), TuUy bij het polshoog (5.60) en Stones kende na Montreal (toen verlies tegen de Pool Wszola) nu een nederlaag tegen Beilschmidt (2.30 meter tegen 2.27 mterwijl Liquori fameus liep op de 5.000 meter. De lange afstanden wisten trouwens de misser van Montreal uit toen de Afrikaanse landen hun boycot uitoe fenden in verband met de aanwezig heid van Nieuwzeelanders. Yfter, de Ethopiër, was namelijk een schitte rende winnaar op de 10.000 en 5.000 meter. Hij sloop mee in het langzame tempo op de 10.000 en bij de hoge versnelling op de 5.000 om beide ke ren in de laatste ronde alles te weer staan (28.32.3) en 13.13.8 (0.9 boven het wereldrecord). Juantorena en Yfter haalden bij de heren twee overwinningen hetgeen bij de dames was weggelegd voor de onverwoestbare 31-jarige Poolse Ire- na Szewinska. Op de 200 meter reali seerde zij 22.72 en op de 400 meter had zij de beste seizoentijd van 49.52 nodig. Dat gaf veel gewicht aan de Europese ploeg die naast Oost- Duitsland en Rusland tot de strijd was toegelaten. Nu eindigde de DDR op de tweede plaats omdat de super- atletieknatie ook op de horden en op de 800 meter, Rabsztyn uit Polen in 12.70 en Petrova uit Bulgarije in 1.59.2 alsmede op de 3.000 meter, de Noorse Waitz in 8.43.5 en op de 4x100 meter al andere „Europese" winna ressen had. ADVERTENTIE #\ORMAS BV WEED SV-GV tigen 4 d Rulj Ainteri lini Hl Am Zor lOOFE DO-X< iFC-De ■2, Nep EDO AFC uvs Aalsme Blauw'1 EVC cvv DWV l'nitas VLC Elinkwi Dr'Spa Neptun Xcrxc» Zondai Blauw VUC-N HOOFI Quick gen 2-0 'I2-Emi I-O, Fri Emmer BOS'15 Rhcdci Quirk 71 Ensth. Ik Trc Achille Fri «-si» Snr.-k

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10