'We gaan om de kinderen' KUNST nu f15,90 Zout water voor 'n dorstige Belangstelling van boeren voor emigratie groeit weer 130 unieke kleurenfoto's met informatieve teksten by uw boekhandel Zweedse politie naar Nederland Cabaret Honoloeloe met Koordirigent Verhoeff (73) overleden ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 Onder de Nederlandse boeren neemt de belangstelling voor emigratie duidelijk toe. Deze groeiende interesse is een gevolg van de schaarste aan grond, waardoor het moeilijk wordt een boerenbedrijf te beginnen of uit te breiden, zeker als wordt gelet op de fors gestegen prijzen die voor landbouwgrond moeten worden betaald. Het ligt voor de hand, dat het vooral de jonge boeren zijn, die hun blik op het buitenland richten, en in wat mindere mate de boeren, die voor stadsuitbreiding of wegenaanleg door de overheid worden onteigend. Volgens de heer H. A van Luyk, hoofd van het Emigratiebureau in Den Haag (een afdeling van het ministerie van sociale zaken) zullen dit jaar vermoedelijk tweehonderd boeren Nederland verlaten, tegen 120 in 1976 Genoemde tweehonderd boeren vertrekken naar een land buiten West-Europa. Over emigratie binnen de EG bestaan geen nauwkeurige cijfers, omdat het hier officieel niet om emigratie gaat, maar om een verhuizing. De heer Van Luyk wijst erop, dat een andere oorzaak van de toenemende belangstelling voor emigratie ligt in de geringe mogelijkheden van boeren om in de industriële sector werk te vinden Omdat werken buiten het agrarische bedrijf toch al de tweede keus is, is vestiging in het buitenland voor veel boeren de enige uitweg. Is de toenemende interesse, gezien de grondschaarste. de grondprijzen en vooral de werkloosheid, voorbode van een nieuwe emigratiegolf. die te vergelijken is met die in het begin van de jaren vijftig? „Absoluut niet". „Ik geloof niet dat dat ooit nog eens zal gebeuren", meent de heer Van Luyk. Hij zegt: ..Momenteel spelen andere motieven een rol, zoals ruimtegebrek en de mogelijkheden je vrij te ontplooien. In 1952, het hoogtepunt in de emigratiegolf, speelden overwegingen van politieke aard (de Koude Oorlog) en van materiële aard (wat ga ik verdienen?) een rol." Het is overigens niet zo, dat het alleen boeren zijn die zich in het buitenland willen vestigen. Integendeel, de agrarische beroepsbevolking blijft met vijf tot zes procent iets achter ten opzichte van de totale beroepsbevolking. Genoemde tweehonderd boeren maken deel uit van ongeveer vierduizend emigratie-aanvragen. Volgens de heer Van Luyk bevordert de Emigratiedienst het vertrek naar het buitenland niet. „Wij vinden, dat de Nederlander zelf beslist en op een besluit willen wij geen enkele invloed uitoefenen. Het enige bevorderende element in ons beleid is misschien de service die wij verlenen." aldus het hoofd van het Emigratiebureau. De service bestaat uit het geven van informatie, o.a. over het te kiezen land van vestiging, zodat een verantwoorde beslissing kan worden genomen. Verder verstrekt het Emigratiebureau onder bepaalde omstandigheden (bijvoorbeeld de hoogte van het inkomen) subsidies aan emigranten teneinde hun vertrek mogelijk te maken. Voor jongere boeren heeft de Emigratiedienst een programma ontworpen, dat zich speciaal richt op Canada als emigratieland. Jonge boeren worden in de gelegenheid gesteld om negen maanden op een Canadese boerderij te werken om zich ter plekke te informeren over de agrarische mogelijkheden en de vestigingskansen. Per jaar kunnen honderd jonge boeren op dit programma inschrijven Dit jaar kan voor het eerst niet aan de vraag van jonge boeren worden voldaan. De lijsten zijn ruimschoots volgeboekt, zegt de heer Van Luyk Het meest in trek zijnde emigratieland is nog altijd Canada. Dan volgen Australië en Nieuw-Zeeland Voor Zuid-Afrika bestaat geen belangstelling meer. door Henk Thomas Schitterend kijk-en leesboek Kenneth A. Becket Bomen groot formaat - gebonden prijs na 31-12-1977 f 19,50 r een uitgave van In den Toren Canada, zonder een rooie cent, op een boerderij in loon dienst gewerkt. We zijn er maar negen maanden ge weest, omdat ik het niet meer zag zitten. Ik had niet het pioniersbloed om iets voor mezelf te beginnen. Mijn ide aal was het boer te worden en dat bleek toen toch in Neder land gunstiger Had ik toen over de financiële middelen beschikt, dan was ik in Cana da gebleven „Ik heb hier altijd graag ge woond Ben vijftien jaar ge meenteraadslid geweest en ik vind het tijd worden dat ik plaats maak voor iemand an ders. Als ik hier was geble ven. zou daar waarschijnlijk niets van gekomen zijn Wat ik in Canada het meest zal missen is onze taal. Ik kan me in het Engels redden, maar toch niet als wanneer je er geboren bent. Mogelijk zal ik ook terugverlangen naar onze gezangen, naar onze kerk. Weet u trouwens dat ik twee kerken heb helpen stichten? De gereformeerde kerk hier in Pieterszijl en één in Canada toen ik er in 1953 woonde? (Opverend:) We ver laten Nederland niet. omdat het hier zo slecht zou zijn. om de politiek, om de belastin gen of zo. We gaan weg voor onze kinderen, die we daar een betere toekomst kunnen bieden. (Mevrouw Feitsma.) „Ik voor mij zal het vereni gingsleven missen. Vooral naar de vrouwenvereniging ben ik altijd graag gegaan.'' Het station van Grijpskerk ligt midden in de weilanden Grijpskerk ligt verderop, ver scholen achter wat geboom te. De invallende duisternis benadrukt de rust, evenals de witte stippen in oplichtend groen. Ik kan niet onder scheiden of het schapen, koeien of varkens zijn. Alles is vlak. zoals dat in Gronin gen hoort, met hier en daar een bosje bomen. Het is er met de enorme wolken mug gen niet doods, wel stil. Een mooi landschap, dat niet nieuwsgierig maakt naar wat er achter de horizon ligt. tADVERTENTIE „Boer Feitsma? Ja, dat is een zeer bekend figuur hier in het dorp. Hij zit al jaren voor het CDA in de gemeenteraad en is een van de grootste boeren van de streek met een goed draaiend bedrijf. Waarom wil zo'n man nou toch emigre ren? En helemaal naar Cana da. Begrijpt u dat nou," vraagt een bejaarde inwoner van het Groningse Grijps kerk, terwijl hij, met de fiets aan de hand, een hele wande ling door het dorp met me maakt op zoek naar de enige taxi-chauffeur, die me naar het naburige Pieterszijl kan brengen. Onderweg wijst hij naar de jongere verworven heden van Grijpskerk: de nieuwbouwwijk en een be jaardenflat, Op zijn vraag kan ik geen antwoord geven. Het antwoord is immers de reden voor de reis naar Pie terszijl. Boer Feitsma, een veertiger met steil grijzend haar, hgeft eigenlijk weinig tijd. Het is droog weer en daarvan moet gebruik worden gemaakt om te oogsten. Het is kort dag, want op 8 september gaat hij naar Canada om het defini tieve vertrek in november voor te bereiden. Mevrouw Feitsma. iets jonger, maakt achter het breiwek een ont spannen indruk. Niets wijst op het op handen zijnde ver trek. Het gesprek wordt en kele keren onderbroeken door mensen aan de deur, die aardappelen of eieren kopen. „De prijzen van de grond zijn de aanleiding. Wij hebben hier een goed bedrijf, dat in de loop der jaren is uitge breid met drie boerderijen tot 113 hectare akkerbouw grond. We hebben twee doch ters en vier zoons, die alle vier boer willen worden. Het is dan ook allemaal begon nen toen we in de herfst van vorig jaar probeerden grond te kopen ten behoeve van onze jongens. Na enige moei te lukte dat, maar tegen een prijs van vijftigduizend gul den per hectare. Dat vond ik te gortig worden, omdat dan een te zware last wordt ge legd op het inkomen van een beginnende boer. We hebben toen met z'n allen gezegd: laten we de zaak verkopen en naar Canada gaan. Daar is het ook niet goedkoop, maar er gelden andere verhoudin gen. In het algemeen is het in Canada gunstiger. Daar kost de grond per hectare drie- tot vierduizend gulden. Er ontspint zich een kleine discussie over de grondpoli- tiek als ik opmerk, dat boer Feitsma wel een groot voor stander moet zijn van (ex)for- mateur Den Uyls grondpoli- tieke voorstellen, waardoor de grondprijsstijging enigs zins aan banden wordt ge legd. Ik vertel, dat de meeste jonge beginnende boeren, pleiten voor een erfpachtstel sel en voor een grondhandel tegen gebruikswaarde. Mijn veronderstelling is onjuist. Boer Feitsma vindt, dat Den Uyl, eh zijn PvdA een partij tje paniekvoetbal spelen. Hij betwijfelt het nut van de ge bruikswaarde voor het inper ken van de grondprijsstij ging. „Je moet elke prijsstij ging aanpakken," klinkt het wat vaag. Even later echter: „Het is toch te gek om los te lopen, dat je als beginnend boer een kapitalist moet zijn, waarbij bovendien geld moet worden gestoken in investe ringen waarvan het rende ment vaak beneden nul is." „Ik praat nu niet uit eigen belang, maar voor het belang van mijn zoons." „Veel zou al verbeteren als de Pachtwet zou worden veran derd. Er zijn hier veel oudere boeren, die htm bedrijf willen verpachten, maar volgens de huidige wet kunnen ze niet verhuren met het recht ooit weer de vrije beschikking over hun eigendom te krij gen, bij voorbeeld om te ver kopen. Ik zie wel in (na mijn tegenwerpingen) dat een ver andering in de Pachtwet de bestaanszekerheid van de Nederland is zo'n stelsel mis schien niet zo goed uit te voe ren. omdat wij veel moeten exporteren. Canada richt zich bijna alleen op de eigen behoeften." „We vestigen ons in de buurt van Ponoka, in de provincie Alberta. Dat ligt helemaal in het westen van Canada met uitzicht op de Rocky Moun tains. We hebben daar voor lopig tweehonderd hectare grond gekocht met de bedoe ling uit te breiden tot het geld. dat we voor het land hier hebben gekregen, op is. Dat betekent, dat we zonder extra-investeringen tienmaal zoveel land kunnen kopen. (Lachend:) Als Nederlander is het in Canada prettig om zaken te doen." „Heimwee? Nee (zegt me vrouw Feitsma), want we hebben niet het gevoel dat we afscheid van Nederland nemen. Canada beschouw den we eigenlijk altijd als een tweede vaderland We ken nen de buurt goed, hebben er familie wonen, zijn er vaak op bezoek geweest en er wo nen veel Nederlanders in de omgeving. Toen we trouw den, in 1953 was dat. hebben we er ons al korte tijd geves tigd en toen heb ik geen mo ment heimwee gehad. Nu is de kans daarop nog kleiner, want nu gaat het hele gezin mee. Ik denk. dat ik me in Canada thuis zal voelen. Als we naar Frankrijk of Enge land zouden gaan zou ik wel het idee hebben naar een vreemd land te verhuizen en zou ik waarschijnlijk eerder naar Nederland terugver langen." „Bovendien (vult boer Feits ma aan) houden we een been in Nederland. Doordat we een klein stukje bedrijf in Ne derland in eigendom houden, verbranden we niet alle sche pen achter ons. We vertrek ken eigenlijk niet helemaal. In 1953 zijn mijn vrouw en ik naar Canada gegaan, omdat het hier voor jonge boeren niet meeviel een bedrijf te beginnen. Dat is dus altijd al zo geweest. Ik heb toen in STOCKHOLM/DEN HAAG (ANP) De Zweedse politic zal enkele mannen in Nederland stationeren om de smokkel van narcotica te bestrijden Op een conferentie in Stockholm van Interpol werd ge sproken van een verontrustende groei van smokkel van narcotica. De Zweedse justitie beschouwt Neder land en Thailand als de centra van waaruit illegale verdovende midde len Zweden bereiken. Vandaar het stationeren van Zweedse politie mannen, zowel in Nederland als in Thailand pachter in gevaar kan bren gen, maar een verandering, zoals ik me die voorstel, geeft tenminste wat lucht, jonge boeren kunnen tenminste aan de slag." Over de veran dering van de nieuwe Pacht wet worden we het niet eens. „Nee. Brussel zullen we niet missen. Canada heeft een heel andere landbouwpoli tiek dan de Europese Ge meenschap. Elke provincie heeft een eigen landbouwbe leid. Ze werken daar niet al leen met minimumprijzen, maar ook met een quotum stelsel, waardoor je met bij voorbeeld maar de helft van het aantal koeien hetzelfde inkomen kunt hebben als hier. Je krijgt daar quota (te produceren hoeveelheden) toegewezen, die tegen gega randeerde prijzen worden af genomen. Produceer je meer. dan moet je het zelf zien kwijt te raken tegen wat voor prijs ook. Het voordeel is, dat zo'n landbouwpolitiek niet leidt tot melkplassen en bo terbergen als in de EG. In door Ber Huising AMSTERDAM Zout Water voor 'n Dorstige heet het nieuwe programma van Cabaret Honoloeloe, waarvan wij de eerste voorstelling donderdagavond bijwoonden in Amsterdams Brakke Grond. Die Utel slaat dan op allerlei hulp- verlening, waarvoor 'geld, veel geld' nodig is, zoals de beide actievoerders van dit cabaret herhaaldelijk en met nadruk zeggen en zingen, al willen zij zeker ook de mens helpen in zijn geestelijke noden, maar ook daar voor is geld. veel geld nodig. Hessel van der Wal en Rob van de Meeberg, de schrijvers en brengers van de tek sten, met pianist Dirk Dekker als vermakelijke derde, slaan daarbij de toon van AR, CHU en KVP aan. of alle drie tegelijk, onverstaanbaar, die van het CDA. Waar ze duidelijk niet vóór zijn. Ze zijn kritisch, zoals cabaretiers horen te zijn, ze staan ergens, en ze gaan, met humor, sati re, kolder en ook met een overtuigen- de ernst, alles wat zë niet aanstaat te lijf. Nou ja, niet alles, maar toch veel. Hulpacties die weinig helpen dus, DEN HAAG (ANP) - Koordirigent Nico Verhoeff uit Voorburg is don derdag op weg naar een vakantie bestemming bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Hij werd 73 jaar. Het ongeluk gebeurde in Wittlich in de Eifel Mevr. Verhoeff werd bij het ongeval ernstig gewond. Zij is ter plaatse in een ziekenhuis opgenomen. Nico Verhoeff werd op 4 mei 1904 in Rotterdam geboren Hij studeerde onder meer in Parijs bij Robert Ca- sadesus. Hij richtte in Den Haag het Residentiekoor op, was 40 jaar diri gent van het koor van de Hypolltus- kerk in Delft, verzorgde tot voor twee jaar jaarlijks een uitvoering van de Mattheus Passion met het Toonkunstkoor in Gouda, begon het Groot Gemengd Koor in Rotter dam. waar hij voorts aan het conser vatorium doceerde, en was mede oprichter van de muziekschool in Gouda. Hij leidde in Delft het Delfts Dameskoor en de „Delftsche San- ghers". Niet alleen dirigeerde Nico Verhoeff. hij maakte tevens vele be werkingen en schreef ook eigen composities, zowel voor kerkelijke als profane zang. Verscheidene ko ren hebben nog zijn „Herfst" op het repertoire. De verdiensten van Nico Verhoeff kregen kerkelijke erkenning in de pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia". en koninklijke waardering met het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau Hij werd voorts be noemd tot officier van de Académie Frangaise. toestanden op Haiti, multinationals en werkeloosheid, abortusproble men. en vooral ook gebleven, verbor gen of weer opkomende vormen van fascisme. Niet eenvoudig Dat doen ze aardig, ook wel eens raak of gevoelig, maar hun moeilijk heid is toch. dat er over die zaken al zoveel is gezegd en geschreven, en zo lang al, dat het niet eenvoudig is het nog eens nieuw en verrassend aan te pakken en door te prikken. Ander zijds kan het niet vaak genoeg goed gezegd worden. En ze zeggen het soms goed. of weer eens anders. Met Rob van de Meeberg, als een spre kende pop bijvoorbeeld. Of met een ongehuwde, zwanger geworden cello bij de psychiater. Hun hulpactie ver loopt dan ook komisch tot een op losse schroeven-toppop-gebeuren, waarin bijvoorbeeld een kostelijk, schrijnend wordend, Italiaans liedje. Ze doen opera ook, zwaar Wagneri aans en goed mal, over een onder Duitsland Verenigd Europa, maar die is voor cabaret toch wat te lang en langzaam opgezet. In 'Er is wel veel veranderd, maar er bleef ook veel geluk'komen zij van kinderhe rinneringen tot aan herlevend Duits fascisme, in een sterk lied, met dwin gende muziek (van Henk Alkema), Hessel van der Wal en Rob van de Meeberg schrijvers en brengers van de teksten in „Zout water voor 'n Dorstige" krachtig gespeeld door Dirk Dekker, die zijn piano van tijd tot tijd verlaat voor vermakelijke andere bezighe den Rob van de Meeberg gaat ook eens achter de piano zitten om daar bij zingend naar zijn identiteit te zoeken Hij is. in zijn rustige, droge doen en typeren, de leukste van de drie. Hessel van der Wal is meer de figuur om iets ernstigs of gevoeligs uit te dragen. Zijn lied over de multi nationals en de werkeloosheid bij voorbeeld. Geregisseerd door John Heawood hebben de drie ons leuk. en niet vrijblijvend, beziggehouden. Na het applaus en de bloemen zongen ze nog even een lied over Chili Een toegift, maar wel een van de beste nummers De heer en mevrouw Feitsma met drie van hun zes kinderen De kinderen zijn de reden van het op handen zijnde vertrek naar Canada, waar de uitbreidingsmogelijkheden voor een boerenbedrijf aanzien lijk gunstiger zijn dan in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9