Scholten-Honig wordt aangepakt Leraren bezig sympathie te verspelen President-directeur Hoefnagels vertrekt Ook bijsluiter voor merkloze geneesmiddelen Veringa en Den Uyl gaan laatste resten opruimen Werkgevers sterk gekant tegen 'baaldagen' Mohammed Lagdaf mag komen onder voorwaarden met kanttekenineen voordelige uitgave in vernieuwde uitvoering compleet verkrijgbaar bij uw boekhandel Bosch Keuning nv- Baarn Brand geblust op Grieks vrachtschip Anmnesty bewijst folteringen Beroep zeven theologen op het CDA Reactie onderwijsorganisaties op acties tegen salarisverlaging: ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister van der Stee (landbouw) stuurt aan op een ingrijpende herstructurering van het Koninklijke Schol ten Honig-concern, dat in ons land ruim 3500 werknemers telt. „In het belang van deze herstructurering" zal de president-directeur van KSH, dr. W. L. G. Hoefnagels zijn functie opgeven, zo heeft het concern giseren meegedeeld. De vakbonden hebben gisteren van de minister gehoord, welke ideeën hij heeft over de toekomst van het concern. Van der Stee wil in elk geval dat een vorm van samenwer king wordt gevonden tussen KSH- aardappelzetmeel en de coöperatie AVEBE, nu een concurrent. De mi nister streeft naar „een zo groot mo gelijke continuïteit van het concern, zijn onderdelen en zijn werkgelegen heid." Volgens van der Stee zijn de moeilijkheden, waarin het voedings middelenconcern geraakt is, zo groot dat het voortbestaan van het gehele concern in gevaar kan kmen. Commissaris KSH zal na het ontslag van dr. Hoef nagels een gedelegeerd commissaris DEN HAAG (ANP) - De Polisario- vertegenwoordiger Mohammed Lag daf mag ons land bezoeken, mits wordt voldaan aan de daarvoor gel dende voorwaarden. Staatssecreta ris Zeevalking (justitie) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van PPR-fractievooraitter mevrouw Ria Beckers. Die voorwaarden be helzen ondermeer het beschikken over voldoende middelen om te voorzien zowel in de kosten van het verblijf als van de terugreis en het zich onthouden van aktiviteiten, die gevaar opleveren voor verstoring van de Nederlandse democratische samenleving dan wel een bedreiging vormen voor de goede betrekkingen van ons land met andere mogend heden. Op l augustus jongstleden werd Lagdaf de toegang tot ons land ge weigerd, omdat aldus de staatsse cretaris hij niet in het bezit was van een retourbiljet, noch van geld middelen ter bekostiging van de terugreis en het verblijf. benoemen. Deze krijgt de opdracht de herstructurering voor te berei den. Minister van der Stee. die uitge breide financiële steun aan de her structurering geeft, moet het resul taat van die opdracht goedkeuren. Over de gevolgen, die de herstructu rering met zich mee zal brengen voor de werkgelegenheid bij KSH konden de vakbonden gisteren na hun gesprek met de minister niets zeggen. „Het valt niet te zeggen, dat op de ene plek in het concern arbeidsplaatsen op net spel staan en. op een ander niet. We zijn pas toe aan de eerste bladzijde van het draaiboek, dat uiteindelijk aangeeft hoe het met KSH verder moet," al dus de heer B. van den Akker van de industriebond NW. Hij benadrukte, dat er voor de bon den slechts twee voldongen feiten zijn: het vertrek van president-di recteur Hoefnagels en de komst van een gedelegeerd commissaris. De bonden hebben niet gereageerd op de ideeën, die de minister gisteren heeft voorgelegd. „De minister heeft ons verzekerd, dat de vakbeweging en de ondernemingsraden nauw be trokken zullen zijn bij de voorberei ding van de herstructurering" De bonden hebben de vrees geuit, dat de minister te weinig oog heeft voor ..het concern als geheel". Van den Akker: Het belang van de werkgelegenheid eist, dat er niet gekozen mag worden voor een versnipperde aanpak, een aanpak per onderdeel. De heer Daane van de industriebond CNV zei erop te vertrouwen, dat spoedig meer duidelijkheid komt over de juite omvang van de problemen, waarin KSH terechtgekomen is. De bonden beschikken nog over erg weinig informatie. Het ontslag van dr Hoefnagels, dat „de weg naar de herstructurering moet openen" (aldus Van den Ak ker) volgt op een verzoek van Hoef nagels aan de raad van commis sarissen. De president-directeur wil de van zijn functie ontheven worden „in het belang van KSH". De raad van commissarissen heeft daarmee ingestemd. Er zal snel een gedele geerd commissris (iemand van bui ten het bedrijf) worden benoemd, aldus KSH In de herstructureringsopdracht aan de nieuwe man behoort naar de mening van Van der Stee in elk geval een bundeling van enkele pro ducties van KSH en de coöperatie AVEBE. Het betreft hier de produc tie van aardappelzetmeel, die bij KSH in ons land aan 1200 mensen werk biedt, merendeels in het noord en van het land De bundeling moet een verspilling van kosten en overbodige concur rentie voorkomen. Verder wil Van der Stee, dat de verliesgevende situ atie in de productie van maiszet- meel wordt opgelost op een manier, waarbij „het voortbestaan van het gehele concern niet wordt be dreigd". De minister heeft vast gesteld, dat „voor de werkgelegen heid in ons land de maiszetmeelfa- briek in Koog aan de Zaan (600 man) van betekenis is". Hij noemde de huidige situatie daar weinig roos kleurig". Minister van der Stee heeft niet de angst, dat in de komende tijd geva ren te duchten zijn bij de KSH- onderdelen levensmiddelen en tar- weproducten. In totaalwerken bij die onderdelen in onsland 1400 Vervolg van pagina 1 om een vrije abortusregeling te blokkeren. „Die uitspraak", zei Van Agt gisteren,,,is verstaan als zou ik het kabinet al hebben opgebroken nog voordat de beslissing over het contraseign aan de orde was ge weest. Dat is echter onjuist. Ik zou echter wel het eenmaal door het kabinet genomen besluit tot contra- seignering, geweigerd hebben zelf uit te voeren" (dat zou dan zijn plaatsvervanger hebben moeten doen red.). Dezelfde kwestie heeft in een discus sie over de voorstellen van Veringa een belangrijke rol gespeeld. Anders ADVERTENTIE BIJBEL Redactie. dr. J. H. Bavinck en dr. A. H. Edelkoort Uitgave in acht delen, gebonden in duurzame integraal banden, totaal 3.0S0 pagina's, formaat IS x 20 cm. gedrukt op licht getint bijbeldruk. Prijs van de complete uitgave f 120,-. De delen zijn afzonderlijk verkrijgbaar a f 15.-. geformuleerd luidt die kwestie of het besluit van/le meerderheid van het kabinet om te contraseigheren geldig blijft als over dat besluit di rect een kabinetscrisis uitbreekt door het uittreden van de CDA-mi- nisters. De drie fracties zijn het er nu over eens dat het besluit inder daad geldig blift, waarmee ondanks een kabintscrisis, de nieuwe abor tuswet dan toch een feit zou zijn. Niet doordrukken Blijkens Veringa's voorstellen moet het kabinet het contraseign bekij ken mede in het licht van gebleken opvattingen van de betrokken par tijen. Dit wordt zo uitgelegd dat PvdA en D'66 een contraseign onder een parlementair initiatiefwetsont werp niet mogen doordrukken als er in dat ontwerp op geen enkele wijze rekening is gehouden met de CDA- opvattingen. Anderzijds zal het CDA het contraseign niet mogen weigeren voor een abortuswet alleen maar omdat dit niet geheel aan de CDA-inzlchten voldoet. De minder heid in de CDA-fractie die tegen de conclusies van Veringa stemde meende, dat men er niet teveel op moet vertrouwen dat de meerder heid van PvdA-D'66 ministers in het kabinet zich aan deze afweging veel gelegen zullen laten liggen als pun tje bij paialtje komt. Van Agt had dat vertrouwen echter duidelijk wel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De apotheken gaan ook bij merkloze geneesmiddelen ge richte schriftelijke informatie ver strekken. De Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevorderng der Pharmacie heeft, in nauwe sa menwerking met de Maatschappij Geneeskundt de eerste "bijsluiters" voor tien veelgebruikte medicijnen klaar. De serie wordt in ieder geval tot dertig1 uitgebreid. Informatievoor de patiënt over te gebruiken medicijnen is lang een onderontwikkeld terrein geweest. In de eerste plaats zou de dokter er voor moeten zorgen, voor zover hij ze voorschrijft, maar daar komt vaak weinig van terecht. Bij merk geneesmiddelen zorgt de fabrikant voor een bijsluiter in de verpakking. Maar bij de merkloze „farmaceuti sche preparaten" van de apotheker werd tot nog toe zeer algemene of geen schriftelijke informatie ver strekt. zoals de Consumentenbond deze week nog weer vaststelde voor middelen tegen aambeien. De eerste serie van apothekers-bijs luiters omvat onder andere de pijn stillers paracetamol en acetosalcal- cium. twee veelgebruikte hoestsiro pen, ijzertabletten en een antibioti cum. De. in het algemeen goedkope re. merkloze geneesmiddelen wor den in Nederland relatief meer ge bruik dan waar ook ter wereld, aldus de voorzitter van de KNMP, de heer J. L. M. Nieuwenhuis Op het ministerie van landbouw werden gisteren besprekingen gevoerd over de situatie bij het KSH-concern. Minister Van der Stee in gesprek met links van hem Ir. A. de Zeeuw en aan de overzijde van de tafel Dijkman (NKV). Van den Akker (NW) en Daane (CNV). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) en het Verbond Nederlandse Onderneming (VNO) zijn sterk gekant tegen de invoering van „baaldagen" (ADVERTENTIE! Het bezwaar van het NCW is. dat invoering van „baaldagen" leidt tot berusting ten aanzien van het toene mende ziekteverzuim (in 1976 gemid deld 10 procent). „Het introduceren van „baaldagen". een uitstekende term om een negatieve instelling aan te duiden", honoreert en legitimeert het „je moet met dat hoge ziektever zuim maar leren leven", aldus het NCW in een commentaar in haar wekelijks orgaan „De Werkgever". Er zitten, aldus het NCW. niet alleen bedenkelijke kanten aan zo'n baal- dagensysteem. Het versluiert ook de werkelijke oorzaken van het ziekte verzuim. Het NCW vindt, kortom, het baaldagensysteem een lapmid del, het bevordert in wezen de ver vreemding van het werk en legiti meert de afwezigheid van motivatie. Ontwrichting de invoering van dergelijke extra snipperdagen geld en de vraag rijst dan wie dat moet betalen. De onder nemingen hebben er de financiële ruimte niet meer voor, meent het VNO Het fenomeen van de baaldagen kwam enige tijd geleden in de publi citeit. toen een Rotterdamse hande laar in huishoudelijke apparaten be kend maakte, dat zijn personeel al drie jaar het recht heeft (vastgelegd in hun arbeidscontract) te „balen" Het aantal baaldagen is niet vastge legd, gebaalde dagen behoeven niet te worden ingehaald en worden niet geadministreerd Dit idee is kenne lijk aangeslagen bij de Postcheque en Girodienst (een staatsbedrijf met 6.000 personeelsleden), dat gaat stu deren op de invoering van „baal dagen" VLISSINGEN (ANP) - Op de Griekse vrachtvaarder Attican Uni ty. voor de kust van Cadzand gele gen. is gistermorgen aan de nablus sing begonnen Daarbij wordt een deel van het bluswater, waarvan me tingen hebben uitgewezen dat het giftige stoffen bevat, overboord ge pompt. Het zwemverbod dat deze week voor de stranden van Cadzand werd uitgevaardigd, blijft van kracht. Het is nog niet bekend wan neer het schip van het strand van Cadzand verwijderd zal kunnen worden. De nog niet naar Grieken land afgereisde bemanning gaat vandaag terug Volgens de scheeps agent in Vlissingen moet het schip als volledig verloren worden be schouwd. Zelfs als schroot zou het weinig opleveren. FRANKFORT <DPA» - Amnesty International en de in 1976 uit Tur kije gezette Duitse schrijver Jiirgen Roth hebben gisteren in Frankfort documenten openbaar gemaakt waaruit zou blijken dat in Turkije politieke gevangenen zijn gefolterd Het VNO vreest dat „baaldagen" bi. een meerderheid van bedrijven zal leiden tot ontwrichting van de pro duktie. Daarnaast lenen „baaldagen zich niet voor regeling in een ar beidscontract. „Gaat men dat name lijk doen, dan ontkomt men er - vooral uit oogpunt van rechtvaardig heid niet aan om dan ook een maximum aantal vast te stellen. Ei zijn immers altijd mensen die er dt kantjes aflopen. Zonder de vaststel ling van een maximum aantal zou den hun minder tot verzuim geneig de collega's daar de dupe van wor den," aldus het VNO. Tenslotte, al dus de werkgeversorganisatie, kost NIJMEGEN (ANP) Op de dag dat informateur Veringa overeenstem ming bereikte over een procedurele regeling inzake de abortuskwestie, hebben zeven theologen, rooms-ka- tholieke en protestantse, een open brief aan het CDA gericht waarin zij aandringen op het medewerken, on danks gewetensbezwaren, inzake de abortuswetgeving, aan vorming van wat wordt genoemd een progressief kabinet. De brief is ondertekend door prof. dr. E. Schillebeeckx, drs. Th. Beemer. dr. W J Berger, prof. dr. F. Haarsma, mevrouw drs. C. Halkes, prof. dr. van Iersel en prof. dr. H. M. Kuitert. De theologen stellen vast, dat het CDA zich op christelijke beginselen politiek-ideologisch misbruik kan maken. Zij zeggen hun brief te schrijveh uit bezorgdheid om de ge loofwaardigheid van het evangelie en de betekenis ervan voor het per- soonlljke en maatschappelijk-poli- tieke leven.Zij respecteren dat het CDA op ethische gronden noch ac tieve noch passieve medewerking wil verlenen aan het tot stand ko men van een abortuswetgeving, die indruist tegen zijn gewetensovertui ging. Zij delen ook de opvatting dat het geweten van de christen mede betrekking heeft op zaken, die de gemeenschap raken, met name op de ethiek van wat de staat in dezen moet doen of laten. Hierbij treedt volgens hen wel de complicatie op dat het hier over een christelijke opvatting gaat, die door een groot deel van ons volk niet gedeeld wordt. De theologen kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat het CDA bij zijn beslissing ten aanzien van de laatste voorstellen van de kabinets formateur de christelijke beginselen heeft gehanteerd om zich aan de democratische procedure, waarop onze samenleving is gebouwd, te onttrekken. Vele medechristenen uit verschillende kerken en met uit eenlopende politieke achtergron den, zo schreven de theologen vóór het resultaat van de informatie van Veringa bekend was, menen, dat de verwarring door deze handelwijze veroorzaakt, de geloofwaardigheid van het christelijk geloof en van de daaruit voortvloeiende waardering voor het leven bij zowel christenen als niet-christenen ernstige schade berokkent. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG „Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) is met zijn acties tegen salarisverlaging doorgedraafd en kweekt daardoor een anti-stem ming tegen het onderwijs. Ook roept de actie van het NGL verdeeldheid op onder de leraren. Het gevaar is groot dat de leraren de sympathie bij het publiek verspelen en voortaan niet meer serieus genomen worden." Dit is de reactie die het be stuur van de Nederlandse Fe deratie van Onderwijsvak organisaties gisteren heeft gepubliceerd op de acties van het N.G.L. De federatie N.F.O is een overkoepelde instantie die indirect 110.000 leden vertegenwoordigt. Het N.G.L. heeft ruim 16.000 le den, vooral onder de eerste graads leraren. Volgens de verklaring van de N.F.O. zijn in de federatie dubbel zoveel leraren in het voortgezet on derwijs vertegenwoordigd als in het N.G.L. Het bestuur van de N.F.O. verwijt het N.G.L. onberaden acties Afgaande op geruch ten en vermoedens zou het N G.L.-bestuur een niet meer te stoppen opwinding in de eigen achterban hebben ver oorzaakt. Dat leidde van de aankondiging van een de monstratie (op 16 septem ber), via oproepen om taken neer te leggen (zoals het ma ken van examenopgaven en het begeleiden van hospitan- ten) tot een dreigement met staking. Volgens het N.F.P.- bestuur is dit optreden 'onbe suisd' De samenwerking tussen N.F.O. en N.G.L. is verstoord en dat zal nadelig zijn, als straks blijkt dat eensgezinde actie wél nodig is. „Het N.G.L. wekt de indruk actie te voeren voor beperkt eigen belang." Het N.F.C.-bestuur herhaalt nog eens dat het op sommige punten de zorg van het N.G.L deelt. Het overleg tussen mi nister en organisaties is slecht, de dreigende werk loosheid onder docenten ver eist een beter beleid en af wenteling van de problemen van de overheid op één groep (de leraren) is inderdaad on aanvaardbaar. Maar de strategie van het N.G.L. is verkeerd. De acties komen op het verkeerde tijd stip en treffen de verkeerde personen, de leerlingen en hun ouders, in plaats van de minister en zijn beleid. In het Weekblad van het N.G.L. gaat de voorbereiding van acties intussen onver minderd door. Het meest har de punt dat het N.G.L. aan voert is dat de beginnende eerstegraads leraar er 500 gulden per maand op achter uit gaat. Dat is een onevenre dige vertaling van de maatre gel voor alle jonge academici in overheidsdienst. Volgens het Weekblad moet men bij het vergelijken van salarissen in het onderwijs niet kijken naar de maxi mum-salarissen (die uiteenlo pen van ruim 3000 gulden tot ruim 5700 gulden per maand), maar naar de netto-bedra gen. „Het netto-salaris van een 35-jarige gehuwde onder wijzer met twee kinderen is 2300 gulden en dat van een vergelijkbare eerstegraadsle raar 2780 gulden". Dat is geen onredelijk verschil als men bedenkt dat de eerste graads leraar, zowel een zwaardere opleiding als een zwaardere baan heeft, aldus het Weekblad. Uit hetzelfde artikel blijkt nog eens dat het N.G.L. op dit moment niet alleen tegen salarisverlaging strijdt, maar evenzeer tegen de onderwijs kundige inzichten van minis ter Van Kemenade. M. van Beusekom schrijft: „On danks alle plannen zien de meeste leraren in de verste verte niet, hoe een midden school werkelijk alle leerlin gen een betere prestatie, mo tivatie en integratie kan be zorgen." Instemming De voorzitter van de algeme ne vereniging van schoollei ders (AVS), Th. Hoogbergen, heeft zijn instemming be tuigd met de protesten van leraren. Mogelijk wint de mi nister met zijn maatregelen enig geld. maar hij verliest krediet bij zijn eigen mensen. aldus Hoogbergen. Evenals NGL-voorzitter Roefs ver klaart hij overigens wel aan matiging te willen meewer ken, als dit voor alle verge lijkbare groepen geldt. In het weekblad van de Uni versiteit van Amsterdam, Fo lia Civitatis, voert het Twee de Kamerlid R. Nijhof (DS'70). een pleidooi voor sa larisverlaging in het universi tair onderwijs „De feitelijke situatie is eigenlijk dat bij kans iedere wetenschappelij ke medewerker een automa tisch carrière-verloop heeft van ongeveer 21 periodieken van gemiddeld 135 gulden, als hij maar lang genoeg aan de universiteit blijft en niet dood gaat. In andere secto ren van de maatschappij, bij voorbeeld bij het bedrijfsle ven. is dat heel anders. Daar is je salaris afhankelijk van de plaats die je inneemt en van de taak die je vervult." Binnenkort verschijnt een NIEUWE DRUK van het veelge prezen boek Vaarwel, tot betere tijden! Dokumentaire over de onder gang van Naderlands-lndië. door J.C. BIJKERK Twaada druk, omvang 2S3 taket pagina an 24 bladzijden foto's. In fraaie gebonden uitvoering mat geplastificeerd stofom slag. Voor-intekenprija f2t,50 Na varschijning f36,-. Onderstaande recencies geven blijk van de grote waardering waarmee dit boek door de landelijke pers ia ontvangen. Beeld uit de stag in dp Java zee drenkelingen van de getorpedeerde ..Korreneer" zien de gea/lieer de kruisertinie voorbijstormen. 27 febr. '42. ,,Een boek van kwaliteit Bijkerk betoont zich een zeer bekwaam, verteller tevens een opmerkelijk komponist van zijn boek door het invoegen van relazen uit dagboekenHet is een sterk boek, zowel historisch als dramatisch en om te lezen bijzonder boeiend. Een aanwinst in de literatuur over de ondergang van ons koloniale rijk, die toch al niet te dik gezaaid is." (J.E. Koch in bat UTRECHTS NIEUWSBLAD). Een aangrijpend dokumentDe schrijver is bij het verzamelen van gegevens voor zijn nauwgezette verslaggeving grondig te werk gegaan. Hij heeft met alleen een indrukwekkend aantal boeken geraadpleegd, maar ook een uitgebreide korrespondentie gevoerd met vele hoofdpersonen uit het drama"k (EINDHOVENS DAGBLAD). ,,Een dokumentaire in de beste zin van het woord. Over de laatste laren van het Ne derlandse gezag over de Indische Archipel zijn reeds verscheidene literaire werken verschenen, maar .Vaanwei, tot betere tijden" is kompleter, nauwkeuriger en niet in de laatste plaat dramatischer." (NIEUWE APELDOORNSE COURANT) ,,Een biizondere dokumentaire die ons steeds meer ging boeien Bijzonder vooral omdat de lezer betrokken wordt bij zowel de ..grote politiek" rond de ondergang van Nederiands-lndiè als bij de heel persóónkjke belevenissen" IA. Kamsteeg in bet NEDERLANDS DAGBLADI. Bijkerks boek is om meer dan één reden belangwekkend. Het bevat b.v. een goed nageplozen reconstructie van de capitulatie voor de Japanners in 1942; een exact on toch meeslepend verhaal over oen schipbreuk in die dagen; en de beschrijving van een wat onwezenlijke sfeer in de politieke kringen van toen Daarbij profiteert de schrijver op gelukkige wijze van het dagboek van mevr. A.C. van den Hout-Bennink. die bewijst een scherp waarneemster geweest te zijn." fW.F. Stefteu in TROUW). Wie nü intekent, bespaart 75,50! Laat dit voordeel u niet ontgaan. Profiteer van de lage voorintekenprijs door gebruik te maken van de BESTELBON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. - ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Telef06170 -1147 (3 Njnen); b.g.g. 2438 Zend mij bij verschijning tegen intekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: e*. J.C. Bijkerk. VAARWEL, TOT BETERE T1JDENI Dokumentaire over de ondergang van Ned.-lndie. Tweede druk. Gebonden f29.50 Naam: Straat: Oatum Bankrekening- of gironummer: Doorhalen wat u niet wenst. BESTELBON

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3