Eigen jeugd krijgt kans door lange rij blessures Naijver verdeelt de vedetten Demonstratie op Forest Hills Jos Hermens rekent op nieuwe versnelling Waardering voor Feyenoord stijgt: er wordt weer geknokt Tegen deelneming van Zuidafiikaanse spelers Strijd om wereldbeker atletiek Maertens, Merckx en De Vlaeminck alleen op papier ploeg bij WK Afscheid Richardson Olympiade schaken in Argentinië Hollink verzoend met Korbach I ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1977 door Johan Woldendorp ROTTERDAM De afkeuring heeft zowaar plaats gemaakt voor bewondering. Feyenoord, al maandenlang het mikpunt van tergende spotternijen, stijgt bij het vaderlandse voetbalvolk De ellenlange reeks blessures heeft de hoofdmacht van de Joegoslavi sche oefenmeester merkwaardig ge noeg niet verzwakt. Het wegvallen van „vedettes" als Dick Schneider, Aad Mansveld, Nico Jansen (door blessures), Michel van de Korput (ook morgen, voor de tweekamp met AJax, nog geschorst), Harry Vos, Theo de Jong en Mladen Ramljak (vertrokken) is bekwaam opgevan gen door jeugdige spelers. Ben Wijn stekers, Harry Melis, Cees Jan Snoeck, Dick Ernst en Stanley Brard grepen gretig de kans van hun leven. Wijnstekers heeft dit seizoen zelfs nog geen minuut gemist. Snoeck dook drie keer op in de basis opstel ling en viel twee keer in. Melis miste de competitie start tegen FC Den Haag, maar bewees zijn waarde voor al tegpn FC Twente en Haarlem. In beide wedstrijden was hij een keer slagvaardig. Aan de doorbraak van de jeugd naar het eerste elftal kleeft echter een wrange smaak. Boskov plakte zijn youngsters de sticker „nood breekt wetten" op. Hoewel de Rotterdamse club zich op de spelersbeurs geen financiële uitspattingen kon veroor-' loven, had Boskov hooguit voor Cees Jan Snoeck een plaatsje in zijn elite korps gereserveerd. Dat blijkt tenminste uit de formatie, die hij in het Haagse Zuiderpark de grasmat opstuurde. Weliswaar maakte Ben Wijnstekers ook deel uit van de top-elf, maar dat gebeur de in de periode, dat de directie van Feyenoord een dringend beroep op het geweten van de met profvoetbal gestopte Harry Vos deed. De be scheiden vleugelverdediger bleef bij zijn besluit en negeerde de smeekbe de van het trio Boskov-Brox-Step- han ander maal. Pas toen werd Wijnstekers geaccepteerd, als zijn' opvolger. „Wanneer je hoort, dat een club bezig is om iemand aan te trek ken voor de plaats, die Jij bezet, is er maar een devies", reageert hij nuch ter. „Proberen om er het beste van te maken. Je moet reëel zijn. Feyen oord heeft nog een speler voor de achterhoede nodig. Het is jouw taak om je iedere wedstrijd waar te maken". De noodgedwongen beleidsom buiging bij Feyenoord kan model staan voor iedere vermogende top club. Ajax, PSV en de vroegere ster renbrigade uit Rotterdam-Zuid heb ben toen de selectie uitgebreid moest worden, hun eigen vakbekwa me jeugdspelers altijd als melaatsen beschouwd. De clubleiders deinsden er niet voor terug om in het buiten-v land naar wondervoetballers te speuren, die in de praktijk van het Nederlandse voetbal amper hoofd klasse-niveau haalden. Het voor beeld van de gebroeders Wegerlee staat iedere Rotterdamse voetbal liefhebber nog als een nachtmerrie voor ogen. weer in aanzien. Juist in de periode, dat Feyenoord op papier door het diepste dal moest sjokken, veerde de stadionclub op. Het gelijke spel (1-1) uit tegen FC Twente en de ruime 4-0 overwinning op staartclub Haarlem waren voor de Kuip-bewo- ners kennelijk de peppillen, die trainer Vujadin Boskov zijn pupillen allang had willen voorzetten. Jongeren als Harry Melis en Ben Wijnstekers verdienen eigenlijk het voordeel van de twijfel. Niet alleen vanwege de voetbaltechnische in breng, waarvoor zij vol overtuiging' tekenen, maar ook omdat zij zich als de sfeermakers in de aanvankelijk zo korzelige selectiegroep hebben ontpopt. Ben Wijnstekers: „De spel vreugde is teruggekeerd. Je ziet de spelers na een doelpunt weer Jui chen." Harry Melis vult aan: „Onder de jeugdspelers heerst geen jaloezie. Daarom ben ik blij dat de groep verjongd is. De voetballers die deze zomer zijn vertrokken, waren een beetje uitgekeken op Feijenoord." Het verfrissende elan, dat de Rotter damse eredivisiepubers uitstralen, werkt aanstekelijk op de oudere gar de. Wim Jansen geniet duidelijk van zijn rol als voetbalvader. Op de trai ning wordt hij door de spelers geac cepteerd als de natuurlijke assistent van Vujandin Boskov. Ben Wijnste kers: „Ik denk dat een herhaling van het vorige seizoen praktisch onmo gelijk is, omdat er nieuw bloed in de ploeg is gepompt. Er wordt keihard voor elkaar gewerkt. Wij jongeren steken veel op van routiniers als Wim Jansen, Wim Rijsbergen en Eddy Treytel. Zij geven ons goede aanwijzingen en doen er alles aan om ons op ons gemak te stellen." Harry Melis tenslotte: „Het is erg belangrijk, dat je als nieuwe speler volledig door de groep wordt geac cepteerd. Ik kwam vorig seizoen als vreemdeling in het eerste elftal dat bovendien in de malaise zat. Als beginnend voetballer kom je in zo'n situatie beslist niet in je spel". Van onze sportredactie FOREST RILLS Op II septem ber, de finaledag van de open Ame rikaanse tenniskampioenschappen op Forest Hills, zal een massale demonstratie worden gehouden te gen het deelnemen aan deze wed strijden door Zuidafrikaanse spe lers. Een 15 groepen die aktief zijn op het gebied van burgerrechten, politiek, geloof en sport hebben zich voor deze demonstratie vere nigd onder de naam Access, in het Nederlands: toegang. Access (Amerkaans coördinatie co mité voor gelijkheid in sport en samenleving) heeft voor die dag een protestmars georganiseerd rond het West Side tennisstadion om zo de „open kampioenschappen te sluiten voor de apartheid". De groeperingen die deelnemen eisen allen dat Amerika de contacten, zeker die op sportgebied, met Zuid- Afrika verbreekt. De Amerikaanse tennisbond is dat niet van plan. In 1972 stemde de Verenigde Staten in het voordeel van Zuid-Afrika toen een verlen ging in het verbod op deelneming aan het toernooi om de Davis Cup in stemming werd gebracht. Daar na heeft die tennisbond ook steeds geweigerd deel te nemen aan de sportieve isolering van Zuid-Afri ka. Dat dan ondanks het feit dat Zuid-Afrika wegens de toepassing van de apartheldswetten uitgeslo ten is van de Olympische Spelen en een groot aantal sportbonden. De USTA (United States Tennis Association) grijpt voor die politiek een uitspraak van Arthur Ashe aan die eens zei dat het niet juist was om Zuid-Afrika te isoleren omdat FOREST HILLS In 6* (wrede ronde van- hel toernooi om de open Amerikaan** tennis- lilel (s de eerste feplaalste speler gewipt In ren incidentrijke partij vertloec de Italiaan Corrado Baranutti de al» revende feplaalste Roemeen llie Naslatr: t-*. M. Bij de stand J-J ia de eerste rel wat Nattate het oiet een» met de »cheid*re«hter toen dere weigerde een nat hal te geven ap de tervire van Barazxuttl. Er ontstond een discussie die bijna vijf minuten duurde. Het eindigde met een waarschuwing soot Naslase die rich daarna niet meer kon hersteilen. In de laatste game van de partij schopte Nastaar aen bal naar de fotografen. Muur dat wat meer een gebaar van machte loosheid dan van pure woede. op die manier geen bijdrage wordf geleverd aan veranderingen in het apartheidssysteem. Ashe voegde daar het inmiddels reeds vrijwel overal verdwenen cliché aan toe, dat sport en politiek niets met el kaar te maken hebben. Die uit spraak is Ashe, zelf een neger, niet in dank afgenomen. Hij heeft hem ook enkele malen afgezwakt, maar de USTA houdt iedereen die het apartheidsprobleem ter sprake brengt toch maar steeds de uitspra ken van Ashe voor. „Het is niet onze schuld", zegt dr. Cary Goodman, de man die Access coördineert, „dat sport en politiek iets met elkaar te maken hebben gekregen. Wij reageren op een toe stand die gecreëerd is door de Zuidafrikaanse apartheids rege ring. Als atleten worden gekozen op basis van huidskleur in plaats van hun sportieve kunde, dan is de verbinding tussen sport en politiek al gelegd". Dr. Richard Lapchick van het Wes- leyan College en de Zuidafrikaan se vluchteling Dennis Brutus heb ben Acess eind vorig jaar opge richt. Lapchick: „Access hoopt de Amerikaanse sportorganisaties zo te beïnvloeden dat de sportieve ontmoetingen met Zuid-Afrika worden stopgezet op grond van de theorie dat er alleen maar een vei* andering zal komen als Zuid-Afri ka volledig geïsoleerd is. Dc ge-1 schiedenis kan dc juistheid van deze stelling onderschrijven". Inmiddels heeft Access steun toe gezegd gekregen van de voorzitter van het comité van de Verenigde Naties tegen apartheid, Leslie Har- riraan en van de voorzitter van de raad van New York, Paul Odwycr die inmiddels al een resolutie heeft ingediend om Zuidafrikanen geen toegang te verlenen tot de sportac- comodaties in New York. Een be langrijke resolutie, want de Ameri kaanse open-tenniskampioen- schappen worden volgend jaar in New York gespeeld. DOS8ELDORF Slechts twee Nederlanders kunnen er prat op gaan een belangrijke rol te spelen bij de wedstrijden om de wereldbeker atletiek die gisteravond in Düsseldorf zijn begon nen: Adriaan Paulen en Jos Hermens. Paulen is de geestelijke vader van dit atletiekevenement dat een eerste schrede is op weg naar de verstoting van de Olympische Spelen als belangrijkste atletiekgebeurtenls. Jos Hermens is de enige Nederlander die een plaats kreeg toegewezen in de algemene Europese ploeg. Programma Harry Melis (links) en Ben Wijnstekers: ,,De spelvreugde is terug. Je ziet de spelers na een doelpunt weer juichen". Desondanks bleven Ben Wijnste kers (22) en Harry Melis (20) jaren lang heilig in hun kansen geloven. De linkervleugelverdediger en de rechterspits zijn al sinds hun pupil- lentijd lid van Feyenoord. Wijnste kers: „Eerst vraag je je af, wat de club met je van plan is. Maar dan blijkt, dat je een serieuze kans krijgt. Waarbij ik moet aantekenen, dat ik veel aan mijn diensttijd te danken heb gehad, In het militaire elftal deed ik mijn eerste internatio nale ervaringen opIk kwam boven dien in contact met spelers uit de' eredivisie. In die periode heb ik dat milieu leren kennen." Toch overheerst met name bij Harry Melis de angst, dat hij zijn positie op korte termijn prijs moet geven. Hij refereert aan de niet eeuwig du rende absentie van Nico Jansen idie In ieder geval nog twee maanden buitenspel staat). Hij denkt ook aan de concurrentie met Jan van Dein- sen. Maar hij vreest vooral de na weeën van de militaire dienst. Dins dag wordt hij voor de eerste werk dag in deze tijdelijke job in Den Bosch verwacht. „Wanneer een aanvaller van zijn blessure geneest, moet je niet gaan piekeren. Je moet met hem gewoon een concurrentiestrijd aangaan. Maar wanneer een oudere speler fit is, wordt het voor mij moeilijk me te handhaven. Daar komt bij, dat ik de komende zeven weken niet bij Feyenoord kan trainen. Ik ga welis waar onder Ad Zonderland (een. vroegere hulptrainer van de Rotter damse club red.) werken, maar een ideale situatie is dat niet. Nu ik in de a-selectie zit, merk ik, dat ik een hele week met voetballen bezig ben. Dat ga ik in Den Bosch missen." EREDIVISIE Heden: NEC-FC WV (20.15) FC Den Haag-FC Amsterdam (20.00) Sparta-Volendam (20.00) PS V-Telstar (20.00) Morgen: FC Twente-Go Ahead Haarlem-Roda JC Ajax-Feyenoord (14.00, Olymp. Stad) FC Utrecht-NAC AZ'67-Vitcsse EERSTE DIVISIE Heden: FortunaSC-Eindhoven (20.00) Morgen: Wageningen-SC Cambuur SC Amersfoort-Veendam Excelsior-De Graafschap FC Dordrecht-MW PEC/ZwoIle-SW FC Vlaardingen-Heracles FC Groningen-Helmond Sport Heerenveen-FC Den Bosch Paulen was ook een van de mensen die Hermens aan het einde van vorig jaar de raad gaf wat minder eentonig kilometers te slikken en wat meer snelheidstrainingen in zijn program ma op te nemen. Die raad bereikte Hermens van meer kanten en de ombuiging in zijn training beteken de dit seizoen dat hij tijdens de lange afstandwedstrijden een versnelling bezat zoals zo veel anderen. Hermens begrijpt dat de 10.000 me ter waarvoor hij aan de start ver schijnt in Düsseldorf een mogelijk heid is om „goed te maken wat ik vorig jaar verloren heb". Toen zat hij immers nog met de Olympische ka ter die hem publiekelijk flink is aan gewreven. In Düsseldorf kreeg hij een nieuwe kans om zich te bewijzen. Paulen die zelf geen stem had bij de samehstelling van de Europese ploeg verliet half augustus Helsinki, waar de ploeg bekend gemaakt zou worden, met de dringende medede ling: „om Hermens kunnen jullie toch niet heen". Dat was gebaseerd op de tijd van 27 min., 41,3 sec., waarmee de Nederlander zich een tweede plaats op de seizoenranglijst SAN CRISTOBAL Eddy Merckx heeft zijn standpunt be paald. In dit wereldkampioenschap moet hij rijden als in zijn beste dagen, of het is voorbij, uit. Het einde van een loopbaan die ongekend is geweest in de geschiedenis van de wielersport. Gaat het niet goed dan komt er ook geen nieuwe Ronde van Frankrijk voor Merckx meer. Merckx vertelde in San Cristobal: „Dit parkoers bevalt mij geweldig. Het is er een zoals ik heb ge droomd. Hier moet ik kunnen presteren. Ik behoef geen wereld kampioen te worden, maar ik moet wel met de voorsten meekun nen. Lukt het niet, dan heb ik mijn plan getrokken. Dan stop ik." De wereldkampioen van Montreal wil de prestatie natuurlijk in de eer ste plaats, maar zijn gedachte past ook helemaal in het beeld van de rivaliteit tussen hem en Freddy Maertens. Een tegenstelling die trou wens binnen de gehele Belgische ploeg bestaat. Demeyer, Beyssens en Pollentler eten hun dagelijks brood van dezelfde plank, zij het wat min der belegd dan de wereldkampioen. De negen andere leden van de Belgi sche ploeg zijn vermoedelijk meer tegenstanders dan medestanders van Maertens. Lomme Driessens. de ploegleider van Maertens gooit voortdurend olie op het vuur via een intimidatiepoli- 'tiek die averechts werkt. Dinsdag en, donderdag hebben de Belgische' profs 265 kilometer getraind. Dat is geheel de werkwijze van Maertens. die iedere dag een 250 kilometer de weg op gaat. Vier man haakten tegen het einde af. „Weer vier tegenstan ders voor zondag geëlimineerd", riep Driessens uit. Merckx reageerde pas toen de groep van dertien afzwenkte naar het hotel, waar de ploeg logeert. „Ik maak nog een tour", riep hij en ging met Wellens en Peeters nog eens het parkoers op. Volgens traditie Is er geen akkoord binnen de Belgische ploeg, al heeft het er vorig Jaar op geleken, dat het wel bestond. Dat echter was voorna melijk schijn. Na de ontvluchting van Moser zette Merckx zijn vazal Bruyère aan tot een tempoverho ging. Natuurlijk ln de hoop dat hij, als het gat wat geslonken zou zijn, de sprong naar voren zou kunnen ma ken. Toen het moment daar was, verraste Maertens hem. Op dat ogen blik realiseerde Merckx zich dat hij zijn aanval moest vergeten. Op jacht gaan naar een landgenoot, die we reldkampioen zou kunnen worden, voor de „ogen" van de tv-camera's, zou hem als wielrenner onmogelijk maken. Merckx paste zich onmiddel lijk aan de omstandigheden aan en presenteerde zich als de trouwe hel per. die zijn kansen opofferde voor een landgenoot. Die geschiedenis zal zich ln San Cristobal niet herhalen. De Belgi sche groep van dertien man een renner extra in verband met het kampioenschap van Maertens van vorig Jaar valt uiteen in twee groepen. Ten eerste het viertal van Driessens, met Maertens als onbe twiste leider. Daarnaast alle ande ren van wie Oodefroot en Maertens gezworen vijanden zijn, waardoor ook Godefroots ploegmaten Jacobs en Ludo Peeters partij tegen Maer tens zullen trekken. Verder Roger de Vlaeminck, een boezemvriend van Oodefroot, Merckx en Bruyère en tenslotte Van Impe, die het volgend seizoen zal optreden als ploeggenoot van Merckx, als die dan nog rijdt. Van Looy en Wellens zijn twijfelge vallen, die kunnen terugvallen in het kamp van de een of de ander Er is niet alleen binnen de Belgische EDDY MERCKX ploeg een aversie tegen Maertens. Ook in andere landenteams zullen anti-Maertens blokken worden ge vormd. Bijvoorbeeld door de Italia nen van Moser, die volgend Jaar De Vlaeminck als stalgenoot zal binnen halen. Zij dus hebben een gemeen schappelijk belang. Maar ook bij de Duitsers, van wie Thurau zich aan de zijde van Oodefroot gaat scha ren. iets dat trouwens ook Bert Pronk vrijwel zeker zal gaan doen. Maertens heeft een veld vol tegen standers, maar wel de zekerheid van de grote vorm. Hetzelfde geldt ech ter ook voor Merckx, die volgens zijn ploeggenoten weer alles kan. Merckx heeft dat zeU ook duidelijk gemaakt, want hij stelt zijn wleler- loopbaan niet ter discussie als hij niet erg zeker van zichzelf is en hij zou niet naar Zuid Amerika zijn gekomen, wanneer hij zich niet in staat achtte een aanvaardbare pres tatie te leveren. Merckx weet beter dan wie ook dat hij als nieuwe we reldkampioen een explosie van po pulariteit in Belgie zal losmaken. Zijn populariteit is het laatste jaar trouwens al gegroeid doordat hij in verschillende opzichten niet langer de ongenaakbare was. Merckx was aan de ene kant niet meer de absolu te winnaar, aan de andere zijde is hij tegelijk veel toegankelijker gewor den, België heeft niet alleen bewon- derihg gekregen voor de grote wiel renner. maar ook voor de mens ach ter die ongekende ster. Binnen de Belgische ploeg is nog een derde man, die zo langzamer hand aan een wereldkampioen schap toe is. Roger de Vlaeminck, die goede resultaten altijd heeft ge paard aan een zekere terughoudend heid. Anders dan Merckx en Maer tens, die zich op alles stortten dat maar te rijden was, is de Vlaeminck zuinig met zijn krachten omge sprongen. Hij richtte zich op bepaal de wedstrijden, was duidelijk selec tief. maar kwam van de gelegenhe den. die hij zich ten doel had ge steld, altijd met uitslagen thuis. De Vlaeminck uitte zich weinig gere serveerd over zijn plannen voor de wegwedstrijd van zondag. „Ik ben- hier niet gekomen om als knecht te werken, maar om te winnen". De Vlaeminck voegde er echter aan toe: „Ik ben op dit moment in staat 160 kilometer goed te rijden, meer niet". Dat is verduisteringstacktlek. Wan neer de Vlaeminck zo iets zegt, is hij op zijn gevaarlijkst. Zowel dinsdag als donderdag, toen de groep voor een training van boven de 250 kilo- (meter op pad ging. hield de Vlae- mlnck zonder moeite aan. Mfdrle Belgen vrezen veel weerwerk van Thurau, die zich ook na de Tour een groot renner heeft getoond.Zijn FREDDY MAERTENS prestaties in de Tour, gebouwd ook op de coöperatie van Hennie Kui per, spreken voor zich zelf. Na de ronde is de Duitser aan financiën gaan oogsten, wat hij in Frankrijk had gezaaid. In belangrijke criteria. Chaam in Nederland. Dortmunder Union in Duitsland en Oippingen ln Zwitserland, de klassiekers onder de criteria, schitterde Thurau opnieuw. Toch moet hem, tenzij er een won der gebeurt, minder kans in San Cristobal worden toegedacht. Pas donderdag is hij serieus met de trai ning begonnen. Zijn aanpassingspe riode is kort, zij het altijd nog een dag langer dan van de Fransen, die pas op donderdag zijn aangekomen. Het twaalftal met Hinault en Theve- net ging gisteren pas echt de weg op. achter de Keniaan Kimombwa ver wierf. Pas vorige week zaterdag kwam er weer eens iemand in de buurt van die tijd en dat was notabene Gerard Tebroke, de Arnhemmer die spot met alle logica zoals die in de wereld top wordt gekoesterd. Hermens: „Het was razend knap wat Gerard daar in Bamberg deed. Ik was er graag bij geweest, als ik ln verband met Düsseldorf maar niet in een an der programma had moeten maken. Nu liep ik een 1500 meter om mijn snelheid te testen. Helemaal tevre den was ik met 3.46,0 niet, maar ik voelde me wel goed en ik heb alle vertrouwen in die wedstrijd in Düs seldorf". door Co Matoc BUENOS AIRES De Schaak olympiade 1978 zal in Argentinië worden gehouden, aldus een in Bue nos Aires gegeven verklaring van de voorzitter van de Argentijnse schaakbond, Gaspar Soria. Als dit waar zou zijn zijn de kansen voor Nederland, om dit tweejaarlijkse evenement te organiseren, definitief verkeken. De Argentijnen hebben de optie, die zij van de wereld schaakbond tot 15 september heb ben gekregen, gebruikt om de orga nisatie van de 23e Olympiade voor heren-landenploegen en de 7e damesolympiade rond te krijgen. Tevens zal, als het aan Argentinië ligt in mei of juni (ten tijde van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal), tijdens de Olympia de het congres van de FIDE gehou den worden. Indien Argentinië geen gebruik van de optie zou hebben gemaakt zou deze weer vervallen zijn aan Neder land en eveneens aan Malta. Het Argentijnse ministerie heeft de Schaakolympiade, evenals reeds, eerder is gebeurd met het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal. uitgeroepen tot „een zaak van nationaal belang". De staat zal dan ook in dertig procent van de totale kosten bijdragen. Het zal de tweede keer in de geschiedenis worden dat Argentinië de Schaakolympiade gaat organiseren. Eerder gebeurde dit reeds ln 1939. DEN HAAG In overleg met de Vereniging Van Oefenmeesters (WON) hebben de trainers Hennie Hollink (Heracles) en Frits Korbach (PEC/Zwolle) hun geschil bijgelegd, waarbij zij uitdrukkelijk verklaar den dat er nimmer is geslagen. Na afloop van de wedstrijd Heracles tegen PEC op zondag 28 augustus ontstond er onenigheid tussen belde trainers. Hierbij gooide Hollink zijn collega een glas limonade in het ge zicht. In het tumult dat hierna ont stond zouden over en weer de nodige onvriendelijke opmerkingen en en kele rake klappen zijn gevallen. ROTTERDAM In dezelfde week dat een nieuw Nederlands honkbal talent definitief doordringt tot de hoogste afdeling van het Ameri kaanse prof-honkbal, neemt in Ne derland een speler van ongetwijfeld hetzelfde kaliber afscheid. De Wassenaarse Win Remmerswaal promoveerde enkele dagen terug van de zogenaamde AA-klasse naar de AAA-klasse. In deze op één na hoogste klasse, is de in Amerikaanse ogen veelbelovende Remmerswaal, nog maar één stap verwijderd van wat de scheidende Hamilton Ri chardson altijd als zijn honkbal- ideaal beschouwde. Op 18-Jarige leeftijd leek Richard son de sprong naar het Amerikaanse top-honkbal te maken. Als werper werd de lange Antilliaan al vroeg ontdekt door een scout van de White Sox-organisatie. Een armbreuk schakelde Richardson echter uit voor een carrière als profhonkballer. Later kwam hij als buitenvelder bij het Rotterdamse Sparta terecht Na 15 Jaar neemt Richardson bij die club dit weekeinde afscheid als ac tief honkballer. De 37-jarige Sparta- speler behaalde met zijn ploeg ne gen maal het Nederlands kampioen schap. Meer dan vijftig interlands zette hij op zijn naam. Aan het einde van de jaren '60 was Richardson samen met Herman Beldschat de personflcatie van het Nederlandse honkbal. Frappant mag het worden genoemd dat sinds Richardson zijn imponerende honkbalcapaciteiten niet meer in dienst stelde van het Nederlandse team, oranje haar ja renlange Europese hegonomie aan Italië heeft moeten afstaan. „Misschien kan ik nog wel langer doorgaan, maar mijn belangstelling gaat uit naar het bondscoach- schap", aldus Richardson In die functie was de vooral aan slag ge vreesde Antilliaan samen met zijn Amerikaanse baas Ernie Myers tot nu toe weinig succesvol Langzaam maar zeker wordt Richardson opge leid om de functie van bondscoach alleen te vervullen. „Woensdag heb ik hier weer met bestuurslid De Pier re over gesproken. Ik denk dat ik die functie alleen wel aan kan Het bondsbestuur heeft echter niet zo'n haast om mij alle verantwoordelijk heden te geven", zegt Richardson Zowel het spel van Richardson als dat van Remmerswaal kenmerkt zich altijd door meer dan honderd procent inzet: „De mentaliteit van de huidige spelers begrijp ik niet. Bij het Nederlandse team viel dat nog wel mee, maar bij Sparta zie ik duidelijk minder interesse bij de Jeugd. Toen ze laatst tegen ADO speelden zag ik het ook weer. Ze hadden maar negen spelers". Richardson zelf heeft wel altijd alles voor het honkbal over gehad, „Ik ben nog nooit met vakantie ge weest". Ook nu hij met spelen stopt, is hij bereid om alles voor het honk bal op te blijven offeren. Hij wil zijn kennis uitdragen aan de Jeugd. De mldvelder had overigens best nog enige Jaartjes mee gekund Bondscoach Emie Myers typeerde dit Jaar nog de klasse van Richard-, son door te stellen, dat de Antilliaan zelfs op zeventig procent van zijn kunnen nog beter Is dan welke oran jespeler dan ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25