Meer controle op veiligheid bedrijf Röntgenologen knoeiden Nog meer giftig Wij helpen. ABN Bank Informatie 2% méér rente. Maar toch vrij over uw spaargeld kunnen beschikken. Arbeidsinspectie wordt versterkt Ontscheping van rollend leger n METZLER- Eindhovens ziekenhuis blijft bij beschuldiging Stenen muur om kernreactor Actie Ghanees ziekenhuis breder opgezet i i ii j gas ontsnapt bij Wel met hUn deClaratieS General Electric I I i J. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De arbeidsinspectie zal versterkt worden om beter toezicht te kunnen houden op de veiligheid in bedrijven. Die versterking, met mankracht en deskundigheid, is nodig nu de Tweede Kamer akkoord gaat met een verbetering van de veiligheidswet. De opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse generaal Haig, was gistermorgen in Amsterdam aanwezig bij de ontscheping van rollend materieel voor de Amerikaanse troepen, die deelnemen aan de NAVO-oefening „Reforger '77". In het westelijk havengebied rolden honderden tanks en meer dan tweeduizend wielvoertuigen uit het marinetransportschip „Callaghan". Naar verluidt zou de generaal ook in Amsterdam, evenals woensdag bij de officiële ontvangst van een Amerikaanse divisie in het Westduitse Ramstein, de hoop hebben uitgesproken dat Nederland een tweede parate brigade in West-Duitsland zal legeren. Op de foto: in het midden generaal Alexander Haig, links generaal-majoor De Jong, territoriaal commandant van Nederland. De Kamer heeft zich gisteren uitge sproken voor verplichte veiligheids rapporten in bepaalde bedrijven. Het gaat om bedrijven, waar een onregelmatigheid of een storing tot een grote ramp kan leiden en waar bijzondere gevaren bestaan voor de veiligheid of de gezondheid van werknemers. Minister Boersma (so ciale zaken) denkt in de eerste plaats aan chemische bedrijven, maar bij voorbeeld ook aan bedrijven, waar met hoge tempteraturen en hoge produktiesnelheden wordt gewerkt, zoals gieterijen en walserijen. De ver beterde veiligheidswet kan zich ook uitstrekken tot laboratoria van uni versiteiten, aldus Boersma in de Ka mer. Met de verbeteringen wil Boers ma bereiken, dat het hoofd of de bestuurder van een onderneming zich meer bewust wordt van de geva ren voor de werknemers en voor de omgeving van het bedrijf. aangeven welke technische en orga nisatorische voorzieningen er zijn ge troffen, om gevaarlijke situaties te voorkomen. Dankzij de veiligheids rapporten zal de arbeidsinspectie be ter toezicht kunnen uitoefenen dan nu doorgaans mogelijk is. De leiding van een onderneming moet het veiligheidsrapport opstel len in samenwerking met de onder nemingsraad. Minister Boersma ver zekerde de Kamer, dat de arbeidsin spectie niet alleen werkgevers, maar ook werknemers verslag kan uit brengen over een ingesteld onder zoek. Van een geheimhoudingsplicht voor ambtenaren is hier geen sprake, aldus Boersma. Verplicht Beschrijving Het veiligheidsrapport van een be drijf moet in de eerste plaats een beschrijving bevatten van de „voor zienbare gevaren", die door storin gen of foutieve handelingen te duch ten zijn. Daarnaast moet het rapport (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! De overheid zal werkgevers en vak bonden via de Sociaal Economische Raad (SER) betrekken bij het aan wijzen van die soorten bedrijven, waar het maken van een veiligheids rapport verplicht zal zijn. Met de invoering van de verplichte rappor ten zullen enkele honderden bedrij ven en een periode van tien jaar gemoeid zijn. De verbeterde veiligheidswet loopt vooruit op een veel meer omvatten de vernieuwing van de Nederlandse veiligheidswetgeving, die al uit de eerste helft van deze eeuw stamt. Rondom het gehele complex van de Duitse kerncentrale Kalkar, ongeveer twintig kilometer van de Nederlandse grens, wordt met man en macht gewerkt aan een stenen muur die voor 24 september klaar moet zijn. Op die dag wordt namelijk een grote demonstratie gehouden tegen het gezamenlijke Duits-Neder lands-Belgisch project. Hier een combinatie van oud en nieuw. Een paard en wagen rijdt langs het in aanbouw zijnde project (foto boven). Op een grote aanplakzuil maakt het actiecomité Stop Kalkar haar ongenoegen duidelijk. In het Duits vermeldt het bord: „Hier ontstaat een van de gevaarlijkste scheppingen van de hand van de mens. Kweekreactoren brengen jaarlijks de radioacrtiviteit van duizenden Hiroshima-bommen voort. Dit risico is onver draagbaar". Nu 70 mille binnen Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST De actie voor financiële hulp aan het zieken huis van Agogo in Ghana wordt breder opgezet. Zoals vorige week in Trouw/Kwartet werd bericht heeft mevrouw Mar- greet Vonk-Schaeffner uit Wes tervoort girorekening 38.29.400 (ten name van Agogo-zieken- huis) geopend voor giften voor het werk van haar broer, dokter B. Schaeffner, die naar Agogo werd uitgezonden door de her vormde kerk. Daartoe gestimuleerd door de raad voor de zending van de hervormde kerk in Oegstgeest is er nu een commissie gevormd, die verantwoordelijkheid kan afleggen over de resultaten van de actie. Na overleg tussen dok ter H. J. Middelkoop, medisch adviseur van de raad voor de zending, en mevrouw Vonk- Schaeffner is besloten dat deze commissie zal bestaan uit verte genwoordigers van de plaatselij ke zendingscommissics van de hervormde kerk in Arnhem en Deventer en iemand uit Zuid- Limburg van de groep, die dok ter J. van der Mei (ook werk zaam in Agogc0 heeft uitge zonden. Volgens dokter Middelkoop wordt het ziekenhuis in Agogo niet met sluiting bedreigd, maar verkeert het wel in financiële moeilijkheden. Er is echter al geruime tijd overleg gaande tus sen de leiding van de ziekenhui zen en de regering over een oplossing van de problemen. De economische situatie van Gha na is zodanig, dat niet snel kan worden ingegrepen. De zieken huizen in Ghana, die zijn opge zet door de presbyteriaanse kerk van dat land, worden mede gefinancierd door de raad voor de zending van de Nederlands hervormde kerk, de Church of Scotland en de Evangelische Mission Süd-Dcutschland (vroeger: Baseier Mission). De uiteindelijke beslissing over de bestemming van de opbrengst van de actie zal worden geno men door het Agogo-ziekenhuis in overleg met de presbyteriaan se kerk van Ghana. Volgens me vrouw Vonk-Schaeffner is tot nu toe 70.000 gulden op girore kening 38.29.400 overgemaakte EINDHOVEN (ANP) Ondanks de vrijspraak van het gerechtshof in Den Bosch blijft het St. Jozefziekenhuis in Eindhoven er bij, dat de röntgenologen K. en Van Z. uit Valkenswaard zich aan frauduleuze handelingen schuldig hebben gemaakt. De directie zegt over voldoende gegevens te beschikken die het „onomstotelijke bewijs van geknoei met declaraties leveren". Ten overstaan van de kantonrech ter. mr. Nieskens in Eindhoven ver klaarde de advocaat van het zieken huis, mr Athmer, gisteren dat dit voor het Ziekenhuisbestuur niet de enige reden is het ontslag op staande voet van beide specialisten te hand haven. De verklaring van de landelij ke specialistenvereniging eind vorig jaar, dat de röntgenologen verant woordelijkheid dragen voor de de claraties. was voor het ziekenhuis dringende reden voor het ontslag. „De röntgenologen kunnen de schuld van onjuiste declaraties niet afschuiven op het administratieve personeel van het ziekenhuis", aldus de advocaat. De verdedigers van de twee specia listen, mr Ten Berge en mr Polak, die het ziekenhuis in een civiele proce dure voor de kantonrechter hadden gedaagd om de resterende honoraria van het aangegane dienstverband op te eisen, zagen die dringende reden niet. Deze was komen te vervallen toen het hof op 15 juni van dit jaar het vonnis van de rechtbank, die de specialisten eind november vorig jaar tot negen maanden gevangenis straf waarvan zes maanden voor waardelijk veroordeelde, vernietig de. Een uitlating van de specialisten vereniging kan volgens hen niet als „dringend" worden aangemerkt. Nietigverklaring Drie dagen voor de uitspraak van de rechtbank zette het ziekenhuis, dat sinds de ontdekking van de valse declaraties de samenwerking met de röntgenologen per 1 januari 1974 had omgezet in een tijdelijk dienstver band, de specialisten op straat. De heren Van Z. en K. eisen nu, dat het ontslag nietig wordt verklaard en zij tot het eind van de oorspronkelijk overeengekomen periode per 1 okto ber aanstaande alsnog worden uitbe taald. Hun advocaat deelde mee, dat zij inmiddels verbonden zijn aan zie kenhuizen in Gouda en Alphen aan de Rijn. Dit was voor de raadsman van het ziekenhuis reden de rechter te vragen het aldaar verdiende sala- HANOI De wijbisschop van Ho Tsji Minh Stad, het vroegere Saigon, zit sinds maart 1975 in Nhatrang gevangen. Het persbureau KNA, dat dit bericht, meldt ook dat de andere bisschoppen van het land in hun werk belemmerd worden. Een zuster van de wijbisschop, die in het Aus tralische Sydney woont, protesteert heftig tegen de gevangenschap van haar broer en weerspreekt de be schuldiging, dat haar broer lid van de CIA zou ziin. ris in mindering te brengen op het geen het ziekenhuis zou moeten uit betalen als de uitspraak ten gunste van de röntgenologen zou uitvallen. Het ziekenhuis heeft inmiddels een flink bedrag gereserveerd voor het geval het tot betaling moet over gaan. De kantonrechter deed een kleine poging de partijen tot overeenstem- Prnfpcf ming te brengen. Het bestuur van het ziekenhuis denkt er niet over de röntgenologen, die zijns inziens in 1972 alleen al ruim een half miljoen gulden teveel schreven, in dienst te nemen. gedaan voor niet verrichte onder zoeken. Bovendien „verbeterden" de specialisten hun declaratiefor mulieren bij regelmaat, nadat deze door de typiste waren ingevuld. De persoonlijke secretaresse van de röntgenologen vulde de declaraties dikwijls nog aan met „ontbrekende" codes. De directie van het ziekenhuis, dr J. Hirdes, zette de kantonrechter uit voerig uiteen wat er met de declara ties was gebeurd. Hij zei tal van voorbeelden te kunnen noemen van valse declaraties. De röntgenologen zouden het administratieve perso neel opdracht hebben gegeven de claraties met een bepaalde code au tomatisch van meer codes te voor zien, zodat ook uitkeringen werden De advocaten Polak en Ten Berge protesteerden tegen deze beschuldi gingen. omdat dit volgens hen alle maal al tijdens de rechtzitting ter sprake was gekomen. „Het zieken huis mag geen eigen rechter spelen", aldus de heer Polak, die de uit spraak van het gerechtshof voldoen de duidelijk vond. „Waarom nu op nieuw proberen te bewijzen wat door het hof is verworpen?" vulde de heer Ten Berge aan. De kantonrechter zal over de vraag of de specialisten ten onrechte ont slagen waren of niet uitspraak doen op donderdag 25 november aan staande. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Uit het fa briekscomplex van General Electric Plastics in Bergen op Zoom zijn nog meer giftige gassen ontsnapt dan eerder bekend is geworden. Behalve 600 ton benzeen en 400 ton methy- leenchloride zijn de afgelopen maanden eveneens minimaal 19 ton aceton en 10 ton fenol ontsnapt. Aceton en fenol zijn zeer gevaarlijke stoffen. Aceton ls erg brandbaar. In dampvorm met lucht wordt aceton explosief en kan het zenuwstelsel aantasten. Het verspreidt zich over de grond. De tien ton is via het afvalwater geloosd. Fenol kan zeer snel in het lichaam worden opgeno men via de huid of de ademhaling. Ook deze stof werkt in op het zenuw stelsel en kan onder meer nierbe schadiging en bewusteloosheid Ver oorzaken. De „nieuwe" ontsnappingen zijn ontdekt in de fenol- en acetonbalans die door het bedrijf is opgemaakt. De direktie van General Electric Plastics heeft de cijfers bevestigd. De belans is inmiddels al doorge sproken met vertegenwoordigers van provinciale waterstaat, de ar beidsinspectie en de inspectie voor de volksgezondheid en milieu hygiene. SCHNELLER jBRUTER HIER EMTSTEHT EINE DER GEFÏHRJ.ICHSTEN SCHÖPFUNGEN YON MENSCHENHAH0. BRUTER ERZEUGEN JAHRLICH DIE raoioaktivitït V0N TAUSENDEN HIR0SHIMA B0MBEN. DIESES RIS1K0 1ST ÜNTRAGBAR» STOP KALKAR Vervolg van pagina 1 Andere accenten De voorstellen van Veringa (in deze krant op pagina drie letterlijk afge drukt) behelzen weinig nieuws in vergelijking tot de conceptconclu sies waarop Den Uyl vorige week zijn formatiepoging heeft zien stran den. De informateur legt ephter wel duidelijk andere accenten Voor het CDA is het allerbelang rijkst dat volgens de aanbevelingen van de informateur het nieuwe kabi net zich tot taak stelt een abortus wetsontwerp in te dienen en wel voor 1 januari 1979. Deze notitie is geheel in overeenstemming met de mening van het CDA dat het nieuwe kabinet niet moet proberen grote maatschappelijke vraagstukken als dat van abortus, te-ontwijken. Intussen houdt Veringa wel reke- ,ning met de mogelijkheid dat het kabinet niet tot een gemeenschap pelijk standpunt zal kunnen komen. Het zou daarvan dan gemotiveerd kennis moeten geven aan de Staten Generaal en het initiatief-ontwerp uit de Tweede Kamer moeten af wachten. Een nieuw accent in de voorstellen van Veringa is dat het kabinet zal bevorderen dat een initi atief-ontwerp van wet dat het in Tweede en Eerste Kamer zou halen, ter advisering aan de Raad van Sta te wordt voorgelegd, een notitie die het CDA in de conclusie van Den Uyl had gemist. Ondertekening Simpkins ..Nee, dankje, ik snoep nooit, zo vlak voor het ont bijt" U wilt meer rente van uw spaargeld hebben, maar er toch vrij over kunnen beschikken? Dan is de ABN Spaar-Extra- Rekening of het ABN Spaar-Extra- Boekje voor u de oplossing. Want daarmee krijgt u 2% meer rente dan met een gewone spaarrekening. De ABN berekent wel 1% opnamekosten over het door u opgenomen bedrag. Deze spaarvorm is dus extra aantrekkelijk als u uw spaargeld geruime tijd niet hoeft aan te spreken. Als u belangstelling hebt, informeert u dan eens bij het ABN-kantoor bij u in de buurt. U kunt ook de coupon insturen; dan krijgt u alle informatie in de bus. U kunt mij helpen door informatie te sturen over de voordelen van een Spaar-Extra-Rekening/Boekje. Dhr/Mevr/Mej.: Straat: Plaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: <t In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50. Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdam. Of het kabinet een eventueel initia tief-ontwerp wel of niet zal contra signeren door ondertekening tot wet verheffen is een kwestie die Veringa in zijn aanbevelingen in het midden laat. De formatie-onderhan delingen van Den Uyl zijn hierop afgesprongen. In de aanbevelingen van Veringa heet het dat het kabi net zijn beslissing over het contra signeren zal nemen „in het licht van het advies van de Raad van State en de gebleken opvattingen over dat vraagstuk bij de partijen die in het kabinet vertegenwoordigd zijn, als mede in het besef van een herzie ning van de wettelijke regeling noodzakelijk is." Van de kant van het CDA werd gisteravond het gedeelte uit deze ingewikkelde zin over „de gebleken opvattingen" onderstreept: er blijkt uit zo werd gezegd dat ook de opvattingen van het CDA meewe gen bij de beslissing over de onder tekening van een initiatief-wetsont werp. De PvdA van haar kant accentueer de vooral de notitie over de nood zaak van de totstandkoming van een wettelijke regeling. In socialisti sche kring gaat men er dan ook onverminderd van uit dat onderte kening van een initiatief-ontwerp geboden is. In de PvdA-fractie heeft bij het aanvaarden van de voorstel len van Veringa uiteraard meegewo gen dat de getalsverhoudingen in het nieuwe kabinet ten gunste van de progressieven zullen uitvallen. De PvdA-fractie onderkent dat over de kwestie van het contra signeren een kabinetscrisis heel goed moge lijk is. al wordt het „elegant" gevon den van de Informateur dat deze, anders dan Den Uyl. de mogelijk heid van een crisis niet met zoveel woorden in zijn aanbevelingen heeft onderkent. Bij het CDA werd een tijdlang gedis cussieerd over de vraag of onderte kening mogelijk is wanneer tegelij kertijd een kabinetscrisis over zou ontstaan. Er waren er in de CDA- fractie die meenden dat de kwestie van het contraseign in geval van een crisis zou moeten blijven hangen en dat het betrokken initiatief-ontwerp bij de volgende coalitievorming weer onverminderd onderwerp van onderhandelingen zou moeten zijn. WASHINGTON (AFP, UPI. Reuter) De Verenigde Staten hebben be sloten vooralsnog geen wapens te leveren aan Somalië, zo heeft giste ren de woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken. Hod- dtng Carter, bekendgemaakt. Het besluit is volgens hem genomen in overleg met Frankrijk, dat zich eveneens oorspronkelijk had bereid- verklaard Somalië van wapens te voorzien. •-(^■ViIrTif-" - ntwrVliil

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9