Plan Rhodesië officieel bekend Slagveld Midden-Oosten ligt in Washington' Italië wijst Suarez niet af Assistent-verkeersleiders in Engeland weer in staking Wapenwedloop gaat onverminderd voort Kans van slagen lijkt kleiner Spaans lidmaatschap EG Japan mag van VS splijtstof opwerken Cuba en VS hebben nu direct contact „Strategische Studies" in Londen Botsing tussen Washington en Jeruzalem onvermijdelijk VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 LONDEN, SALISBURY (Reuter, UPI. AP) In Londen zijn gisteren de Brits-Amerikaanse plannen voor een vreedzame regeling van het conflict in Rhodesië en de totstandkoming van een meerderheidsbewind in het land gepubliceerd. De Rhodesi- sche premier Ian Smtih heeft reeds negatief gereageerd op de hoofdpunten zoals die een week geleden uitlekten, namelijk zijn aftreden als premier en de ontbinding van zijn leger. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties Andrew Young, zijn mo menteel in Rhodesië om de plannen zo nodig toe te lichten en om Smith over te halen eindelijk wat inschik kelijkheid te betonen. Hetgeen ze gevoegelijk kunnen vergeten. Owen en young hebben in Salisbury te maken met een man die zich door zijn enorme verkiezingsoverwinning van woensdag (Smith won alle 50 blanke zetels) zeker niet toeschiete lijker zal opstellen. Te meer daar zijn beschermheer uit Zuid-Afrika, premier Vorster heeft laten weten pal achter Smith te staan wat be treft zijn plannen om te komen tot een interne regeling. Een regeling dus met zwarte leiders die geen gu errilla voeren tegen zijn rebellenbe- wind, zoals bisschop Abel Moezore- wa en dominee Ndabanningi Sithole. Smith zei na zijn verkiezingsover winning dat hij nu ernst gaat maken met zijn „interne regeling". „Ik ben daar al lang geleden mee begonnen en houd daar niet mee op". Wel zei Smith, nadat hij met het duo Owen- Young gesproken had dat hij hun voorstellen „zorgvuldig zou bestu deren". Owen en Young hebben de plannen al besproken met de leiders van het wel degelijk tegen Smith vechtende „patriottisch front", Johua Nkomo en Robert Moegabe, evenals met de vijf „frontlijnstaten" die hun guer rillastrijders maximale steun geven. Dat zijn Tanzania, Botswana, Zam bia, Mozambique en Angola. Ook uit 'deze hoek schreef men geen brieven naar huis over de Brits-Amerikaan se voorstellen. Met name ontbinding van het guer- rillaleger is niet te verteren, en waar nemers menen dat de kans op het slagen van de plannen niet erg groot is. De hoofdpunten van het plan zijn: 1. Het illegale (immers eenzijdig van Vic t. Verenigd Koninkrijk losge scheurde) regime Ian Smith treedt terug als eerste stap naar een legaal bewind. 2. Tussen dat tijdstip en eind 1978 komt er een overgangsbewind dat op ordelijke en vreedzame wijze toe- 'Indonesië wil Frelitin aanvallen' CANBERRA (AP) Het ministerie van buitenlandse zaken van Austra lië heeft gisteren geweigerd com mentaar te leveren op de berichten dat Indonesië van plan is om spoe dig een grote aanval te lanceren tegen het Fretilin, de bevrijdingsbe weging van Oost-Timor. Hierbij zou den naar verluidt de laatste resten van het Fretilin moeten worden op gerold. werkt naar volledige onafhankelijk heid van de nieuwe staat „Zim babwe". 3. Uiterlijk zes maande na het aftre den van Smith worden er vrije, on partijdige en algemene verkiezingen gehouden waaraan alle volwassenen kunnen deelnemen. Er zijn in Rho desië ca. zes miljoen zwarten en on geveer 270.000 blanken. (De verkie zingen van woensdag waren alleen voor de blanken en een handjevol zwarten dat aan de door blanken vastgestelde normen voldeed). .4. De Britse regering stelt voor de overgangsperiode een bewindvoer der („resident commissioner") aan. In zijn handen rust de hoogste rege ringsbevoegdheid. Hij ook is verant woordelijk voor de eerste algemene verkiezingen. (Londen benoemde gisteren meteen de kandidaat voor deze post. Het is veldmaaarschalk Lord Carver,voormalig chef van de Britse defensiestaf). 5. De vrede in Rhodesië wordt gedu rende de overgangsperiode gehand haafd en gegarandeerd door een strijdmacht van de Verenigde Na ties. Ook op burgerlijk bestuursge bied is de VN vertegenwoordigd. 6. Met het oog op de onafhankelijk heid wordt er een grondwet voor Zimbabwe geschreven. Centrale punten daarin: een democratisch gekozen regering, afschaffing van de discriminatie, de bescherming der individuele mensenrechten en de onafhankelijkheid van de rechterlij ke macht. 7. De stichting van een ontwikke lingsfonds om de nationale econo mie van Zimbabwe/Rhodesië nieu we impulsen te geven. Voorwaarde voor dit fonds mogelijk 3,75 mil jard gulden groot en vol te storten door de internationale gemeen schap is, zegt het witboek, „de tenuitvoerlegging van de regeling in haar geheel". ROME (Reuter, UPI, AP) - Premier Giulio Andreotti van Italië heeft gis teren de Spaanse premier Adolfo Su arez volledige steun toegezegd in zijn streven Spanje lid te laten worden van de Europese Gemeenschap. Wel verlangt Italië dat het Spaanse lid- maatscahp een verandering van de landbouwpolitiek van de EG met zich mee zal brengen, waarin er meer nadruk komt op Zuid-Europa. Premier Andreotti en minister van landbouw Giovanni, Marcora licht ten het standpunt van hun regering toe tijdens een vergadering met de Spaanse premier. De beide Italianen zeiden niets over hun vrees over de concurrentie die hun export van on der andere wijn en spijsolie van de goedkopere Spaanse produkten zal ondervinden als Spanje eenmaal toegetreden is tot de EG. Zij spraken eigenlijk alleen in politieke termen. De premier en zijn minister waren het gloeiend eens dat de huidige landbouw-politiek van de EG Noord- Europa bevoordeelt, en zij hopen dat het lidmaatschap van. Spanje daarin verandering zal brengen. Suarez zei in Italië dat de Spanjaar den vanaf het ogenblik waarop zij democraten geworden waren, von den dat zij klaar waren om deel van democratisch Europa te gaan uitma ken. „Wij vragen om het recht daar toe", aldus Suarez. De premier zei verder dat Spanje al begonnen was zijn handelsbepalingen te verande ren om ze meer in overeenstemming te brengen met die van de EG. Suarez werd in Rome duidelijk har telijker ontvangen dan in Parijs, waar president Valery Giscard d'Es- taing tussen de regels door liet weten niets voor een Spaans lidmaatschap van de EG te voelen. Italië staat minder afwijzend, maar zal ook dui- LONDEN (UPI, AP) De Britse assistent-luchtverkeersleiders zijn gisteren voor de tweede maal binnen een week in staking gegaan nadat drie collega's door hun werkgever, de Engelse dienst burgerluchtvaart (CAA), geschorst waren omdat zij wei gerden met een computer te werken. De staking van de 850 assistenten vormt een nieuw hoogtepunt in een salariskwestie, die ertoe geleid heeft dat vanaf de Britse luchthavens al sinds twee weken slechts 60 procent van de vluchten vertrekt. British Airways deelde mee dat zij gisteren 85, merendeels binnenlandse, vluch ten van zeven luchthavens had afge last. John Mcreadie van de vakbond van de assistenten (CPSA) waar schuwde dat „wij gereed zijn voor een langdurige strijd.... wij laten ons niet afschrikken". De perswoordvoerder van de CPSA verklaarde dat „al onze mensen voor een onbepaalde tijd officieel in sta king zijn. Wij graven ons in voor een langdurige slag". De assistent-ver keersleiders willen dat de regering een in juni 1975 gemaakte belofte voor een salarisverhoging met 20 procent niet langer tegenhoudt, het geen de regering weigert op grond van de bewering dat dit in strijd zou zijn met haar loonmaatregelen, die salarisverhogingen tot 10 procent beperken. De assistenten van de twee grootste luchthavens van Londen begonnen op 17 augustus een stiptheidsactie, die leidde tot grote vertragingen. Af gelopen weekeinde hielden zij een vierdaagse staking op alle vliegvel den en zeiten zij dinsdag hun lang- zaam-aan-actie voort. De verstoring van het luchtverkeer wordt verergerd door soortgelijke ac ties van Franse en Spaanse luchtver keersleiders, welke laatsten al meer dan een jaar betere veiligheidsvoor zieningen eisen. delijk zijn eigen landbouwbelangen willen beschermen. Op de foto staat Andreotti links en Suarez rechts. TOKIO (UPI) Japan mag ge bruikte splijtstof uit zijn kerncen trales opwerken in de eigen proefin stallatie. Na vier dagen onderhande len met de Verenigde Staten is daar over een basis-akkoord bereikt. De voorwaarden waaronder het bedrijf mag werken, worden later deze maand bekendgemaakt na een af rondende bespreking in Was hington. Die voorwaarden zullen betrekking hebben op het toezicht op en het gebruik van het plutonium dat in de opwerkingsfabriek uit de splijtstof wordt geïsoleerd. Japan wil het ge bruiken als brandstof in kweekreac toren. Amerika zal garanties eisen dat het niet tot kernwapens zal wor den verwerkt. Omdat hij de risico's van plutonium te groot vindt, wil president Carter voor Amerika zelf voorlopig van commerciële splijtstofopwerking af zien. Hij hoopte dat dat internatio naal een voorbeeld zou zijn, maar wilde zo'n gedragslijn niet aan ande re landen opleggen. WASHINGTON (UPI) - De Vere nigde Staten en Cuba hebben sinds gisteren weer rechtstreeks diploma tiek contact. Hoewel dit contact plaatsvindt op bescheiden niveau, beschouwen beide landen het als een mogelijke prelude op volledig herstel van de in 1961 verbroken betrekkingen. LONDEN (Reuter, UPI) De Sowjet-Unie is bezig in snel tempo haar strategische wapens te vervangen, terwijl de Verenigde Staten even hard bezig zijn met het verbeteren van hun bestaan de wapens. In beide mogendheden zijn geavanceerde wapensys temen voor de jaren tachtig in ontwikkeling. Dit alles in verband met het aflopen van de bestaande akkoorden over de beperking van de strategische bewapening (de SALT-akkoorden) en het ontbreken van een reëel uitzicht op een nieuw akkoord. Dit stelt het Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS) in zijn jaarlijkse rapport „de militaire balans". Het rapport, dat vandaag in Londen is gepubliceerd, verschijnt kort voordat de ministers van bui tenlandse zaken van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, Andrej Gro- myko en Cyrus Vance, hun bespre kingen over een nieuw SALT-ak- koord zullen hervatten. Volgens het nss hebben Moskou en Washington hun militair potentieel gemoderni seerd en hier en daar uitgebreid, echter binnen de grenzen die in het interim-akkoord van 1972 zijn vast gelegd en binnen de richtlijnen voor een tweede akkoord die in 1974 in Wladiwostok werden vastgelegd. Het interim-akkoord, dat een maximum stelt aan het aantal raketlanceerin- richtingen (silo's te land en onder zeeboten ter zee), loopt op 3 oktober af. Precisie Volgens het 111 pagina's tellende rapport hebben Amerika en Rusland het afgelopen jaar voortgewerkt aan hun streven hun wapensystemen met grotere precisie te doen opere ren. Washington concentreerde zich op het verbeteren van de bestaande intercontinentale ballistische raket ten (ICBM's), van de door onder zeeërs gelanceerde raketten (SLBM's) en van bommenwerpers, terwijl het tevens gelden uittrok voor de ontwikkeling van nieuwe systemen in de jaren '80. Het aantal ICBM's waarover Amerika beschikt blijft 1054, maar de nauwkeurigheid waarmee de raket op haar doel af gaat is zo sterk verbeterd dat het Amerikaanse vermogen om doelen als raketsilo's te verwoesten tegen het eind van de jaren zeventig aan zienlijk zal zijn toegenomen. Het IISS wijst op het annuleren van de plannen voor een B-l bommenwer per en zegt dat proefvluchten wor den uitgevoerd met een Kruise-raket vanaf een B-52. Een aanvang is ge maakt met de modernisering van regio-kernwapens, zoals de ontwik keling van wapens met verhoogde straling (neutronenbom). Over de Sowjet-Unie staat in het rapport dat Moskou het afgelopen jaar minstens 80 nieuwe ICBM's heeft vervaardigd, waarvan enkele met meervoudige kernkoppen. Een type daarvan zou de precisie bena deren van de huidige Amerikaanse ICBM's. In het Westen van Rusland is de SS-20 ln ontwikkeling geno men, een raket met meervoudige kernkoppen die opnieuw geladen kan worden. Volgens het IISS wordt veelvuldig melding gemaakt van ac tiviteit op het gebied van de civiele verdediging. Over de Russische vloot zegt het instituut dat deze in omvang en kwaliteit blijft toenemen (de eerste drie vliegdekschepen van de Kiew-klassse zijn operationeel, de bouw van geleide-wapenkrui sers). Een vergelijking tussen de NAVO en het Warschau-Pact toont, met uitzondering van kernonder zeeërs. aan dat de NAVO als geheel „met name de laatste tien jaar in alle. behalve de kleinste, scheeps- klassen gelijke tred heeft gehouden met en soms meer schepen heeft gebouwd dan het Warschau-Pact" China De Chinese Volksrepubliek heeft sinds het overlijden van Mao Tse- toeng, vorig jaar september, een mo dernisering van haar strijdkrachten op gang gebracht waarbij het oude concept is verlaten dat „de mens belangrijker is dan het materiaal", zo meent het IISS. Sinds de terug keer van Teng Hsiao-ping is dit mo derniseringprogramma „wellicht ook gebaseerd op het verkrijgen van Westerse militaire technologie". Het volksbevrijdingsleger blijft deson danks in wezen „een defensieve macht die noch de middelen heeft, noch over de noodzakelijke logistie ke steun beschikt om grote opera ties buiten China te ondernemen", aldus het rapport. De kernmacht van China bestaat nog steeds uit ballistische raketten voor de mid dellange afstand die grote delen van de Sowjet-Unie en Azië kunnen be strijken. Ballistische raketten voor korte en lange afstand zijn in ont wikkeling. In het Midden-Oosten, zo staat in het rapport, worden overal conven tionele strijdkrachten uitgerust met nieuwe wapens. Dit is met name het geval in Iran. Israël, Libië en Saoedi- Arabië, terwijl zich verder het ge bruikelijke beeld vertoont dat de Arabische landen die direct gewik keld zijn in het conflict met Israël hun militair potentieel blijven ver groten Moderne vliegtuigen, tanks en raketten, inclusief gronddoelra ketten. behoren tot de alledaagse wapens in het gebied. Schattingen De defensie-uitgaven van China zijn evenals die van de Sowjet-Unie niet gemakkelijk te schatten. Een Ame rikaanse bron suggereert dat die van Moskou drie maal zo hoog zijn als officieel wordt opgegeven. Wat China betreft schat het rapport dat ze liggen tussen een vijfde en een vierde van wat de Verenigde Staten uitgeven. De Verenigde Staten en de meeste NAVO-landen hebben het niveau van hun werkelijke uitgaven ge handhaafd of licht verhoogd. Voor Amerika was het percentage van he). BNP dat naar defensie ging 6, voor de Europese NAVOpartners gemid deld 3.7. De uitgaven in het Midden- Oosten bleven onveranderd hoog als weerspiegeling van de grote aanko pen die werden gedaan. De financië le wissel die daarmee op de econo mieën werd getrokken vertoonde echter uiteenlopende cijfers Israel gaf 35 procent van zijn BNP uit aan defensie en Egypte 37. driemaal zo veel als Iran dat terugviel van 17 naar 12 procent ondanks wapenaan kopen op een nog groter schaal. Ver der naar het zuiden vertoonden de defensie-uitgaven van zowel Rhode sië als Zuid-Afrika scherpe stijgin gen, respectievelijk 22 en 27 procent van het BNP, aldus het rapport van het IISS door James Dorsey De Amerikaanse president, Jimmy Carter kan zich momenteel nauwelijks veroorloven, frontaal met de regering in Jeruzalem, de pro-Israëlische leden van het Amerikaanse Congres en de Joodse gemeenschap in de Verenigde Staten te botsen. Toch vrezen vele politieke waarnemers dat Carter op een gegeven ogenblik de knoop of naar de Arabische kant of naar de Israëlische kant zal moeten doorhakken. Dat Carter tenminste voorlopig een frontale botsing uit de weg wil gaan hangt samen met het feit dat hij al een aantal zeer hete hangijzers in het vuur heeft. Slechts met uiterste in spanning zal hij er misschien in sla gen het verdrag over het Panama Kanaal geratificeerd te krijgen. Bo vendien wil hij graag de betrekkin gen met de Volksrepubliek China genormaliseerd zien. wat inhoudt dat de Verenigde Staten met Taiwan zouden moeten breken. Iets dat bij de vele vrienden van Taiwan in Ame rika niet in goede aarde zou vallen. Ook de Cubaanse ballingen in de VS dreigt Carter tegen zich in het har nas te jagen door betrekkingen met het Cuba van Fidel Castro aan te halen. En dan is er tenslotte ook nog het netelige vraagstuk van de terug trekking van de Amerikaanse troe pen uit Zuid-Korea. Het is juist deze situatie die Israël's premier Menachem Begin probeert uit te buiten door telkens weer Washington voor het hoofd te stoten met nieuwe beslissingen ten aanzien van de toekomst van de westelijke Jordaanoever; beslissingen die in de Arabische wereld slechts de indruk kunnen achterlaten dat Begin noch tot vrede noch tot een werkelijk compromis bereid is. Op korte ter mijn lijkt Begin het een succes na het andere te behalen. Terecht mag men zich echter afvragen hoe lang het zal duren voor men hem gaat dwingen om er een punt achter te zetten. Vertrouwen Vooralsnog is men in Washington geneigd te geloven dat Begin zich wat meer flexibel zal opstellen ten aanzien van de toekomst van de in 1867 door Israël bezette gebieden zodra de Arabieren met daadwerke lijke vredesvoorstellen komen. Met enig succes lijkt de Amerikaanse di plomatie met dit argument achter de hand Egypte, Syrië en Jordanië er toe te bewegen in het kader van een algehele vredesregeling daadwerke lijke vredesverdragen met Israël te sluiten. Wat Egypte en Jordanië be treft is de kans van slagen bijzonder groot. Ook president Hafez al Assad lijkt zich deze week, getuige zijn vraaggesprek in The New York Ti mes wat soepeler op te stellen. In Washington heeft men de per soonlijkheid en de ideologie van Me- nachim Begin en de binnenlandse politieke situatie in Israël zeer nauw keurig bestudeerd. In principe neigt men ook Israël's premier een goed hart toe te dragen. Hieruit komt ook de relatief milde Amerikaanse reac tie voort op het besluit van de Israë lische regering om de bezette gebie den dezelfde rechten op overheids diensten te geven als Israël zelf. Im mers Begin's politieke en ideologi sche schoolmeester. Zeew Jabotins- ky stond al op het standpunt dat de Arabische bevolking van Israël de zelfde rechten moest hebben als de Joodse bevolking. Desalniettemin valt er binnen de Ondanks alle meningsverschillen wekken president Carter en premier Begin de indruk als of alles koek en ei is. Amerikaanse regering en bij Carter zelf een groeiende, irritatie te bespeu ten ten aanzien van Begin's beleid met betrekking tot de westelijke Jor daanoever. Immers, dit gebied is in de ogen van Washington niet „be vrijd" maar „bezet" gebied en moet in de toekomst als een Palestijns „thuisland" fungeren. Carter speelt het sterk. In scherpe bewoordingen wordt de Israëlische nederzettings politiek veroordeeld zonder echter de pro-Israël lobby in de Verenigde Staten tot het uiterste te provo ceren. Slagveld Professor Amos Perlmutter. een Is raëli die verbonden is aan de Ameri can University in Washington zou wel eens gelijk kunnen hebben wan neer hij stelt dat „het slagveld in Washington is en niet in het Midden- Oosten" Immers ofschoon Carter keer op keer herhaalt dat hij Israël niet rechtstreeks onder druk zal zet ten, bij voorbeeld met behulp van de immense economische en militaire steun van de VS aan Israël, wordt er in Washington zeer subtiel te werk gegaan. Men spant zich in om de Amerikaanse publieke opinie duide lijk te maken dat het vooral Israël is die obstakels op de weg naar vrede opstelt. Onlangs nog liet Carter we ten dat geen enkel politiek leider in het Midden-Oosten zich aan de in vloed van de publieke opinie kan onttrekken. Het is duidelijk dat de Amerikaanse president in dit ver band met name aan premier Begin dacht. Carter doet dan ook moeite de publieke opinie naar zijn hand te zetten. Vandaar ook dat Perlmutter meent dat Israël de Amerikaans- Arabische samenzwering om Israël als het struikelblok af te schilderen moet verijdelen. Perlmutter; „De VS hebben in Washington en niet in Vietnam de oorlog verloren. Hanoi voerde z'n oorlog in Washington, in de Amerikaanse media, in de univer siteiten en onder de intellectuelen. Hanoi heeft zonder twijfel zeer goed werk geleverd. Israël moet nu begin nen om het belangrijke bastion van de Amerikaanse media te bestor men en er binnen te dringen. Dit is momenteel het slagveld van de pre sident en het moet het slagveld van Israël worden. Dit zeer belangrijk veld mag niet alleen aan het Witte Huis toebehoren." Volgens Perlmutter zit de samen zwering als volgt in elkaar: De Ara bieren willen Israël van Amerika iso leren, en het in de ogen van de Amerikaanse publieke opinie zwart maken. Tegelijkertijd tonen zij zich van hun meest gematigde kant ZIJ zijn Amerika's vriend en bondge noot. Zie bij voorbeeld hun inspan ning om het rode gevaar in de hoorn van Afrika terug te dringen Deze zeer gematigde Arabieren vinden veel gehoor op buitenlandse zaken in Washington en ook bij leden van de Nationale Veiligheidsraad. Perl mutter beschuldigt in feite de rege ring Carter ervan zich aan deze ge matigde Arabieren te hebben vast geklampt en zich aan hun strategie té hebben aangepast. Fanatisme Voor vele fervente aanhangers van Israël komt dit het meest duidelijk naar voren ln Washingtons enorme inspanningen om de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO) via aan vaarding van resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bij het vredesoverleg te be trekken. Het is juist dit dat de Ame rikaanse Joden de grootste zorgen baart Immers de Amerikaanse Joodse leiders hebben zeker bin nenskamers nogal wat moeite met Begins op religieuze argumenten ge baseerde ideologische fanatisme. Weliswaar keren de Amerikaanse Joden zich niet tegen het vestigen van Joodse nederzettingen in bezet gebied, maar zij vinden deze zaak niet van het allergrootste belang. Hoe zwaar de zaak van de PLO Iedereen op de maag ligt, blijkt uit het feit dat verleden week Rabbijn Alexander 8chindler. de voorzitter van de conferentie van voorzitters van de belangrijkste Amerikaanse Joodse organisaties, door Carter persoonlijk werd ontvangen om van Schlndler een brief ln ontvangst te nemen waarin deze de argumenten tegen Amerikaanse erkenning van de PLO op een rijtje zette. De ont moeting vond plaats op een gunstig ogenblik, namelijk juist nadat het centraal,comité van de PLO in Da mascus had besloten de verwerping van resolutie 242 te handhvaven. Schindler heeft Carter duidelijk la ten weten dat een Amerikaanse er kenning van de PLO tot een frontale botsing met de Joodse gemeen schap in de Verenigde Staten zou leiden. Duidelijk is dat Carter ondanks het door minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance geboekte „succes" tijdens zijn rondreis door het Mid den-Oosten wat minder optimis tisch is over de verloop van het vredesproces dan eerder dit Jaar leek. Ondanks de indirecte bespre kingen die deze maand zullen plaatsvinden wanneer alle Midden- Oosterse ministers van buitenland se zaken naar New York reizen voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties wees Carter verle den week op het „groeiende onge duld" bij sommigen in het Midden- Oosten. Hij voegde hieraan toe dat elk land da' -.flexibel blijkt te zijn of een obsUnd vormt voor vooruit gang door de veroordeling van de rest van de wereld worden getroffen. Dat is een vorm van overreding op zich zelf". Tijdelijk Het is duidelijk dat de vrijwel onver mijdelijke botsing tussen Washing ton en Jeruzalem slechts tijdelijk kan worden uitgesteld. Hieraan zul len de indirecte besprekingen in New York later deze maand niets veranderen. Er is nu al sprake van een mogelijk nieuw bezoek van Be gin aan Washington volgende maand. Het is in ieder geval een illusie om deze zaak af te doen met het argument dat er sinds de Okto- beroorlog van 1973 herhaaldelijk wrijvingen zijn geweest maar dat deze nog nooit tot een werkelijke botsing tussen Israël en Amerika hebben geleid. Perlmutter heeft niet helemaal ongelijk dat „wij nooit mo gen vergeten dat het slagveld de hersenen zijn van mannen ln het westen en met name in de Verenigde Staten". Het slagveld is inderdaad Washington en het confllctpunt is de vraag wie zwaait de scepter ln het Amerikaanse Congres, de Ame rikaanse president Carter of de Is raëlische premier Begin?

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7