Weer tweetaligheid Friesland bepleit SNEEK SNITS %kW5& Vanuit Ermelo nieuwe braille-periodieken De tekening van een leze Commentaar Gemakkelijke oplossing Schijnoverwinning 'Schriftelijk gebruik Fries wettelijk regelen Kamervragen over uitlevering van Nederlander Explosieven in brug in Stockholm Zelfverbranding uit protest tegen Panama-verdrag Z- fW- woarop —3 Imoetik JaQntochnogie t, JCM* ^MMaré'er! Natuur lief 43 Duitse gebruikshonden Mysterie vliegend leren Geschikte man ijzerlied VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Het is wel een erg gemakkelijke .oplossing", die het kabinet heeft gevonden om het particuliere ge bruik van aardgas af te remmen. Die komt er populair gezegd op neer: we verhogen de prijs en dan zullen de mensen wel zuiniger op het gas worden. Die gedachte klopt natuurlijk niet. Een feit dat door minister Lubbers in feite op voorhand wordt toegege ven. Hij zegt dat de laatste jaren al werd gepoogd de energieprijzen zich zo te laten ontwikkelen (in goed Hollands: zo te verhogen) dat ener giebesparing zou worden uitgelokt. De gedachte dringt zich dan ook op dat de tariefsverhoging in eerste in stantie tot doel heeft de overheidsfi nanciën extra op te krikken. Als het in de eerste plaats was bedoeld het verbruik van aardgas terug te dringen, was het beter ge weest de isolatiesubsidie voor wo- De daverende overwinning van de Rhodesische premier Ian Smith en zijn frontpartij bij de verkiezingen is geen overwinning maar de laatste opleving van een bewind dat tot sterven gedoemd is. Het navrante is echter dat Smith en zijn aanhang blind zijn voor deze feiten. Natuurlijk, deze verkiezingen wa ren in de allereerste plaats bedoeld om na te gaan in hoeverre blank Rhodesië achter het beleid van Smith staat. Een niet gering deel van de parlementsfractie van de frontpartij was de premier ontrouw geworden omdat hij te rekkelijk zou zijn. Deze groep van allerstar- sten onder de blanke Rhodesiërs blijkt maar gering in aantal te zijn en daarom heeft de frontpartij alle 50 'blanke' zetels in het 66 man sterke parlement weten te bemach tigen. Smith geniet nog steeds het volste vertrouwen van de blanke minder heid in het land. Weinig aanhang is er ook voor de libéralen, die zich naar Rhodesische verhoudingen ta- ntelijk soepel opstellen in de kwes tie van de overdracht van de macht aan een meerderheidsbewind. Smith is dus nog steeds de grote blanke leider en men moet aanne men dat de internationale politieke wereld en dan met name Groot- ningen fors te verhogen. Nu beweert de minister wel dat men binnenkort besluiten hoopt te nemen over de uitbreiding van de bestaande rege ling, maar een feit is intussen wel dat vorig jaar september de isolatiesub sidie fors werd verlaagd. De minister zegt nog dat overleg gaande is over de prijsstijgingen voor aardgas met de Vegin en de Gasunie. Misschien wil hij dan nog eens informeren naar de uitspraak van commercieel directeur van de Gasunie drs J. P„ van de Berg. Die in maart van dit jaar nog betoogde: ..Als de regering werkelijk energie wil besparen, dan moet de regering zo spoedig mogelijk een beleid gaan voeren dat gericht is op het op grote schaal isoleren van woningen." Dan behoeven we, zo zei hij verder, ,,drie miljard kubieke meter minder aardgas te gebruiken, wat het leven van de gasbel onder Slochteren met zeven tot acht jaar kan verlengen." Brittannië en de Verenigde Staten de koppige telg uit Schotse kolo- nistenkringmeer dan ooit op hun weg zullen vinden bij het zoeken naar een vreedzame oplossing voor het Rhodesische vraagstuk. De premier heeft gistermorgen met een al laten weten dat hij de stem buszege als een mandaat beschouwt voor het zoeken naar een 'interne regeling' van het vraagstuk. Dit be tekent dat hij zal proberen het op een akkoordje te gooien met gema tigde zwarte nationalisten. In een dergelijk plan is geen plaats voor de voorstellen, die de Britse minister van buitenlandse zaken "David Owen en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties Andrew Young gisteren in Sa lisbury zijn gaan aanbieden aan Smith. Die voorstellen houden na melijk terecht rekening met het bui ten Rhodesië zetelende Patriottisch Front van Moegabe en Nkomo, twee heren, die de steun genieten van de buurlanden van Rhodesië maar waarmee Smith niets te ma ken wil hebben.' Hij doet liever zaken'met de innerlijk sterk ver deelde gematigde zwarten in het land zelf. De kansen op een vreedzame opTös- sing zijn sinds de verkiezingen van eergisteren eerder af- dan toege- nomen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De strijd van veel Friezen om hun taal gelijkberechtigd te krijgen met het Nederlands is en wordt in allerlei vormen gevoerd. Er wordt veel over gepraat en ook actie gevoerd. Op 6 december van het vorig jaar krijgt de 21-jarige Harke Bremer van het gerechtshof in Leeuwarden een boete van vijfhonderd gulden opgelegd. Als lid van de „Friese organisatie voor culturele autonomie" had hij ANWB-borden in Sneek, waarop de plaatsnamen alleen in het Nederlands stonden aangegeven, overgeschilderd. Aardige bijkomstigheid, de griffie heeft een Friestalige kwitantie. De penne-strijd over de plaats en de toepassing van de Friese taal is in middels weer een nieuwe fase inge gaan. Was de laatste jaren voorna melijk het onderwijs onderwerp van discussie, nu is daar ook de recht spraak aan toegevoegd. Gisteren kreeg drs J. Mulder, Fries gedepu teerde voor cultuur en onderwijs, het eerste exemplaar aangeboden van het memorandum „Fries in het offi ciële verkeer Hierin pleit het Gro ningse Instituut voor taai-integratie voor een nieuwe wet, die het Fries in Friesland eenzelfde positie als het Nederlands toekent. In het geschrift merken de samen stellers op, dat de lagere overheden in Friesland aanzienlijk meer dan justitie gebruik maken van het Fries in het schriftelijk (=officiële) ver keer. Zo laten gemeenten en het pro vinciaal bestuur regelmatig adver tenties in het Fries plaatsen en wor den vergaderingen van provinciale staten in het Fries genotuleerd. Het instituut is blij met deze gang van zaken, maar zegt in het memoran dum. dat „het belangrijk is dat deze 'veranderingen ook in wettelijke re gelingen tot uitdrukking wordt ge bracht. Het is namelijk zeer belang rijk. dat de burger weet waar hij aan toe is en wat zijn rechten en moge lijkheden zijn. Omdat bedoelde wet telijke regelingen ontbreken, is de rechtsgelijkheid thans niet gewaar borgd. maar afhankelijk van de goe de wil van toevallige personen". Wetswijziging Toelating van de Friese taal in het schriftelijk rechtsverkeer zou bete kenen, dat de wet van 11 mei 1956 moet worden gewijzigd. In deze wet staan enige regelen, betreffende het gebruik van de Friese taal. in het bijzonder in het rechtsverkeer. On geveer vijf jaar geleden werd een verzoek tot wijziging van de wet af gewezen. omdat het schriftelijk ge bruik van het Fries in het rechtsver keer te grote nadelen zou opleveren voor de rechtseenheid, rechtszeker heid en rechtsgelijkheid. Het instituut voor taai-integratie ziet deze nadelen in het algemeen niet. Het gevaar voor schending van de rechtseenheid zou bijvoorbeeld kunnen worden ondervangen door een stelsel van beëdigde vertalers voor de Friese taal op te richten Het instituut geeft toe, dat er dan toch nog interpretatieverschillen moge lijk zijn. maar dat probleem valt uit de wereld te helpen door de Neder landstalige versie in dat soort geval len voorrang te verlenen Over.de rechtszekerheid merkt het Instituutpp. dat „zoals met alle wet telijke regelingen het geval is, een wettelijke regeling inzake het Fries in het officiële verkeer de inhoud van de rechtszekerheid wel zal verande ren, maar daardoor nog niet wordt geschonden". Ten aanzien van de rechtsgelijkheid (iedereen wordt voor de wet en de rechter gelijk behandeld) staat in het memorandum, dat er een duide lijk verschil bestaat tussen de hou ding van de Friestalige ten opzichte van het Fries en de houding van de persoon, die een regionaal of sociaal dialect spreekt. In dit verband staat er letterlijk te lezen: „Juist omdat de Friestalige over het algemeen het Nederlands nog ziet als een „vreem de". niet-eigen taal. maakt het uit sluitend gebruiken van het Neder lands door overheden, overheidsin stanties en rechterlijke macht de af stand tussen deze categorieën aan de ene en de Friestalige burger aan de andere kant onnodig groot' Volgens het Instituut zou deze af stand kleiner worden wanneer het Fries een officiële taal zou worden De rechtsgelijkheid is. vervolgt men. hier juist mee gebaat, want „met name dit beginsel pleit voor de uit banning van discriminatie, die er thans ten opzichte van het schrifte lijk gebruik van het Fries in het officiële verkeer toch nog bestaat". Het woord is nu aan het Permanent Overlegorgaan Friese Zaken (met vertegenwoordigers van diverse mi nisteries en de provincie Friesland), dat moet uitmaken of de Friezen een dergelijke uitzonderingspositie mo gen krijgen Van een onzer verslaggevers ERMELO De christelijke blindenbibliotheek in Ermelo gaat vier nieuwe periodieken in braille uitgeven. Van het eenmaal per twee weken verschijnende mode-handwerk- en kookblad „Bezig Blijven", het chris telijk opinieweekblad „Puntsgewijs" en de bijbelse dagkalender „Dag in, dag uit", die eens per maand uit komt, zijn de eerste nummers inmid dels gereed. Op 7 september komt het tijdschrift voor de jeugd dat voorlopig de naam „Jeugdkrant" heeft gekregen op de markt. Hoewel de verschijning van deze nieuwe tijdschriften een belangrijke aanvulling op het bestaande braille- pakket vormt, is de achtergrond triest. Met ingang van 1 oktober gaat de christelijke blindenbibliotheek namelijk de uitgave in braille van het weekblad „Margriet" staken. De kosten om dit damesweekblad in braille in een oplage van 200 exem plaren te vervaardigen werden zo hoog dat men er niet langer mee door kan gaan. Het ging in de tonnen lopen en hoewel er voor die braille- uitgaven altijd flink wat geld bij moet worden gelegd was het voor dc braille „Margriet" niet langer moge lijk de nodige fondsen bijeen te bren gen. „Margriet" verschijnt in drie braillebanden, wat inhoud dat de abonnees elke week driehonderd pa gina's in braille in de bus krijgen. In het nieuwe blad „Bezig blijven" zul len in de toekomst echter wel artike len uit „Margriet" en andere dames bladen als „Libelle" en \Ariadne" worden overgenomen. In het eerste nummer zijn, en dat getuigt van de moderne aanpak, ook artikelen uit de consumentengids over koffiezet- apparatuur en cassetterecorders op genomen. Het christelijke opinieweekblad „Puntsgewijs" zal een selectie bevat ten uit de dagbladen Trouw Kwar tet. Reformatorisch Dagblad. Fries Dagblad en een aantal week- en maandbladen van protestant- chris telijke signatuur. Belangstellenden kunnen tot 1 januari van de nieuwe periodieken proefabonnementen krijgen. De abonnementspnjzen be dragen voor „Bezig Blijven 25. voor de Jeugdkrant 12.50. voor „Puntsgewijs" 42,50 en voor de bij belse dagkalender f 25. per jaag Elke aflevering zal uit een band be staan, uitgezonderd „Dag in, dag uit", dat een omvang krijgt van twee braillebanden. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Ka merlid van der Lek (PSP) heeft gis teren de ministers van der Stoel van buitenlandse zaken en van Agt van justitie om inlichtingen gevraagd over de Nederlander K. van H die op 16 oktober 1975 in West-Duits- land gearresteerd werd. Met name is gevraagd wat er gedaan is om de uitlevering van Van H. te bewerk stelligen en of binnenkort medede lingen gedaan kunnen worden over het vrijkomen van betrokkene Volgens het Kamerlid is Van H in dertijd door de Westduitse justitie over de Nederlands-Duitse grens ge lokt met de bedoeling hem te arres teren. Hij is vervolgens beschuldigd en veroordeeld wegens bepaalde fei ten. die in Nederland Zijn gepleegd aldus Van der Lek Het Kamerlid vindt, dat Nederland aan het gebeuren niet voorbij mag gaan. „Het is ontoelaatbaar dat op deze wijze de Nederlandse rechts souvereimteit wordt aangetast", al dus Van der Lek Hij wil ook weten of het vaker voorkomt, dat Neder landers door de Westduitse justitie over de grens worden gelokl met de bedoeling hen te arresteren STOCKHOLM (AFP) - De Zweedse veiligheidsdienst heeft in Stock holm 200 kilo explosieven gevonden, waarvan de helft in een pijler van een van de voornaamste bruggen in de hoofdstad Volgens de politie houdt de vondst verband met de eerder aangetroffen twee ton explo sieven. die in Stockholm werd ont dekt toen een terroristische organi satie onschadelijk werd gemaakt welke verwant zou zijn aan de Baad er-Meinhofgroep in West-Duitsland Er, is in deze zaak een verdachte aangehouden Nadere bijzonderhe den wilde de politie niet meedelen STOCKHOLM (AP. UPI. Reuter) - Uit protest tegen het verdrag over het Panama Kanaal, dat volgende week in Washington zal worden on dertekend, heeft een ongeveer vijf tigjarige man zich gisteren voor dc Amerikaanse ambassade in Stock holm zelf in brand gestoken De man, die vermoedelijk uit Panama afkomstig is, werd, nadat ambassa defunctionarissen het vuur met de kens doofden, naar een ziekenhuis gebracht Verwacht wordt echter dat hij aan zijn brandwonden zal overlijden. In de buurt van de man werd een brief aan het „Panamese Bevrijding» Comité' gevonden Voorbijgangers hoorden de man schreeuwen in het Engels „Zij moe ten niet ondertekenen Tekeningen, btj voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het is tactisch goed geweest dat het KNMI voor de draad is geko men en ruiterlijk heeft toegege ven er deze zomer in een groter aantal gevallen dan normaal naast te hebben gezeten In AVRO's Televizler Magzine werd dinsdagavond bovendien een gra fiekje getoond waarin werd weer- gegeven wat het mannetje en het vrouwtje in de straat al lang wis ten of aan den lijve hadden ge voeld. Beeldender kon het niet. Door niet krampachtig te doen of te trachten goed te praten wat krom is, is het mopperkoor onge twijfeld sterk in decibels afgeno men tot bijna 0. Want neem nu bijvoorbeeld deze week. Ook nu gingen de weerkun digen onder wie ook deze man niet geheel vrijuit. Er is herhaal delijk regen aangekondigd terwijl die er tot vrijdag niet of nauwe lijks was geweest. Maar zo n mis ser in de trant van: nattigheid verwacht en er komt een nazo mers zonnetje, doet geen pijn. Ie dereen is blij met een meevaller, Koning Klant en in zijn hart zeker ook de Hofleverancier. De overgang van augustus naar september vraagt een wat aparte aanpak. „Wetten" die voorheen wel golden, gelden dan ineens niet meer. Fronten, die door de computers boven het continent worden gedirigeerd, blijven boven de Britse eilanden steken of arri veren er in verregaande staat van ontbinding. Zelfs van zwakke hoge druk heuveltjes boven Mid den-Europa kan in zo'n sfeer een ongedacht positieve werking uit gaan. Het valt waarachtig niet mee deze ontwikkelingen vooral goed te taxeren vooral in een be ginstadium. O ja ik weet hetde Enkhuizer Almanak had al bijna een jaar geleden „rus tig zomerweer" en „goed nazo- merweer" te boek staan, maar dat is louter gebeurd op grond van een singulariteit (typische eigen schap) van het weer in begin sep tember en op de gok dat die er werkelijk ook zou zijn. In feite is dit een veel te wankele basis om verwachtingen op te baseren, vooral ook omdat die tendens sommige jaren geheel wegblijft. Maar goed dit jaar komt het uit en de Enkhuizer verwacht pas in de tweede helft van de maand onbestendig, winderig en koeler weer. Het is maar dat u het weet Dit weekeinde blijft de natuur goedhartig, zachtaardig, vredelie vend en overwegend vriendelijk Er kan weieens een frontlijntje komen maar dat blijft dan be scheiden en heeft niet meer dan een lokale bul voor ons in petto Op andere plaatsen blijft het droog bij aangename middagtem- peraturen van 20 tot 22 graden. De droge lucht boven Londen (dauwpuntsdepressie tussen 1500 en 10.000 meter gisteren 10 tot 21 graden) was ook opvallend warm op drie tot vijf kilometer hoogte was het vijf graden te warm. op zeven kilometer hoogte acht gra den en op negen kilometer hoogte zelfs 14 graden te warm. Nou bij zo'n situatie kan er gewoon niks ergs gebeuren zou men zo zeggen. Strandweer Goede vooruitzichten! De komen de dagen overwegend goed strandweer met zon en hoogstens tijdelijk meer wolken Kans op een bui wel aanwezig maar be trekkelijk klein. Lucht 20 tot 21 graden, zeewater 17 graden HOOGWATER zaterdag 3 septem ber, Vlissingen 6.06-18.18. Hartng- vlietsluizen 6.21-18.38, Rotterdam 8.18-20.24, Scheveningen 7.13-19.31. IJmuiden 7.57-20.15. Den Helder 11.55-23.54, Harlingen 201-1417, Delfzijl 4 15-16 22 Amsterdam De Bilt Dftleo Eeldr Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllutngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Bruuel Frankfort Oeneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaJIorc» Munchen Nice Oslo Parij* Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Tunis onbewolkt zwaar be* half bow regenbui half be* licht bew licht bew licht bew licht bew zwaar bew motregen onbewolkt zwaar bew half bew half bew zwaar bew licht bew regenbui regen zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt half bew half bew licht bew onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew licht bew licht bew licht bew hal' bew licht bew onbewolkt zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt In het Amersfoortse sportpark „Birkhoven" worden 10 en 11 sep tember zo'n tienduizend belang stellenden verwacht op het daar te houden derde Europees Kampioen schap van afgerichte Duitse her dershonden. Behalve uit Nederland komen er equipes uit België. Duits land, Denemarken, Hongarije. Ita lië. Luxemburg, Oostenrijk, Zwit serland en zelfs uit de VS. In totaal zullen 43 Duitse herdershonden naar de prijzen dingen. In het Amersfoortse sportpark worden de onderdelen gehoorzaamheid en verdedigingswerk afgewerkt. In de Flevopolders zal de speurzin van de herdershonden worden getest. Om dat men voor het leggen van een spoor tenminste een oppervlakte van vier ha grond nodig heeft is de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders te hulp geroepen. Die stelde in de Flevopolder 250 ha ter beschik king De bezoekers van de evene menten in „Birkhoven" zullen van een gratis busverbinding gebruik kunnen maken die regelmatig van en naar de Flevopolder riidt De belangstelling voor Duitse her ders neemt de laatste tijd snel toe Alleen in Nederland worden de laatste jaren al over de tienduizend Duitse herdershonden per jaar in het stamboek ingeschreven In Duitsland zijn dat er anderhalf mil joen. In ons land zijn nu zo'n hon derd kringgroepen van de Vereni ging van fokkers en liefhebbers van Duitse herdershonden, die in 1917 werd opgericht De Duitse herdershond, zoals men die nu kent, is het product van jarenlang doelgericht fokken in verenigingsverband. Uit verschil lende plaatselijke typen her dershonden die wat uiterlijk be treft sterk verschilden werd de fok kerij in de richting van de Duitse herdershond, die men nu kent. ge stimuleerd. De Duitse „Verein für Deutsche Schaferhunde" met Max von Stephanitz als eerste voorzitter had daar een werkzaam aandeel in De in 1900 vastgestelde normen waaraan een ideale Duitse her dershond qua karakter en uiterlijk moet voldoen worden tot op heden bijna onveranderd gehandhaafd De nadruk is steeds gevallen op het fokken van een sterke, sobere ge- bruikshond, die zich overal gemak kelijk aanpast, prettig in de om gang is, betrouwbaar en toch waaks en bovendien goed is op te leiden voor de meest uiteenlopende taken. Dat men daarin geslaagd is bewijst wei het feit dat nu Duitse herdershonden worden ingezet als blindengeleidehond, politiehond, lawinehond, douanehond. red dingshond. berichthond, rodekruis- hond, hasjhond, speurhond, sur veillancehond en gezinshond. Bij het inschrijven in de stamboe ken is men erg kritisch. Er zijn africhtingseisen opgesteld die voor dit hondenras over de hele wereld gelden. Op basis van vrijwilligheid hebben de fokkersverenigingen uit 31 landen zich aaneengesloten in de Wereld Unie van Duitse her dershonden verenigingen. Het ko mende kampioenschap in Amers foort wordt onder auspiciën van deze wereldunie gehouden. De bekende journalist Willem Olt- mans heeft onlangs op een perscon ferentie in Washington verklaard, dat de geheime getuige die hij heeft gevonden en die in staat zou zijn het mysterie rond de moord op John F. Kennedy op te klaren, alle Amerikaanse presidenten sinds Franklin D. Roosevelt, met uitzon dering van president J. Carter, heeft gekend en heeft gesproken Wat is groter, het mysterie Kenne dy of het mysterie Oltmans? Er is vrijwel feen werk waarvoor de Duitse herdershond niet wordt gebruikt. Bij de recente aardbevingen in Roemenie zochten speciaal opgeleide reddingshonden naar slachtoffers onder het puin. maar een drenkeling uit bet water halen zoals op deze foto doen Duitse herders ook. Mogelijk moet u binnen afzienbare tijd de oceaan over en wilt u voor die tijd eigenlijk nog wat Engels ophalen Geen probleem als u met de Lufthansa vliegt die maat schappij heeft als service voor zijn transatlantische klanten een cur susje Engels ingevoerd, dat via de boordradio beluisterd kan worden Tijdens het vliegen, weet het West duitse Handelsblatt. kan de reizi ger zich zo op een makkelijke ma nier weer wat Engels eigen maken Op de boordradio worden zeven hoorspelletjes ten gehore gebracht over gebeurtenissen uit het gewone leven, waarin veel gebruikte woor den voorkomen Bent u de geschikte man om in een JSTER-spot op te treden? Een be kend modellen-bureau zoekt voor een nog bekendere wasmiddelen fabrikant een Nederlandse man. die een hoofdrol moet kunnen ver vullen in een te maken televisie reclamefilmpje. Aan welke eisen moet u voldoen? Een representa tief voorkomen is belangrijk Geen „mooie" jongen, maar/het type van de „heer" Een mooi gebit is ook belangrijk, geen grauwe gelaatsuit drukking maar een fris aangezicht en vooral sympathieke uitstraling Leeftijd tussen circa 32 en 42 jaar U moet beschaafd en accentloos Nederlands spreken. Acht u zich zelf geschikt voor deze rol dan kunt u telefonisch contact opnemen 020-221181 voor een afspraak Inmiddels hebben een paar hon derd gegadigden zich al aan een grondig onderzoek blootgesteld en het modellenbureau verzekert dat er „hele goeie" bij waren Voorlopig zijn er pas drie geselecteerd Dat aantal moet tot tien stijgen Van daar een nieuwe oproep Uiteinde lijk blijft er een over. Wat moet het mode) gaan doen' Voor een of twee jaar reclamespots presenteren van de fabrikant Het is heel leuk en zeer afwisselend werk en je kunt er een heleboel centjes mee verdie nen". aldus het bureau Blijkt uw gezicht minder fns dan u aanvankelijk dacht of bent u een mooie jongen en geen heer. dan hoeft u zich geen zorgen te maken want zo meldt het bureau „Er is altijd nog wel een plaatsje in ons modellen-archief We kunnen alle typen mannen gebruiken heus en niet altijd het frisse type Het op een later tijdstip plaatsen (voor kinderen) van de eerste STER-spots. komt hopelijk net op tijd. t Is allemaal ijzer 't is allemaal ijzer 't is allemaal staal wat daar stinkt 'tl* allemaal ijzer kom mensen wees wijzer 't is allemaal staal wat daar blinkt". Zo klinkt het „lied van het ijzer", een dichterlijk protest, ons toege zonden door „Circus Cor" uit Am sterdam. Hij deed er ook nog een verklarend epistel bij, ondertekend met „vriendelijke groeten en meta len" Het lied, licht hij toe. „handelt over het ijzer dat er te veel is, dat niet nodig is Zoals dat plutonium en die abortusmesjes, want die bo ren bij elkaar' Het lied keert zich ook tegen de ijzeren wetten van de technologie lood in lucht, kwik in vis 8pinazie. neem spinazie En reeds klinkt er in door. dat zuinig heid een kunstzinnige, maatschap pelijke en transcendentale deugd is Welnu bots de bots. maar bots niet de botsing' Allemaal lood om oud ijzer0 Dat mag iedereen voor zichzelf uit maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5