Nederland kocht veel machines in Duitsland ABN Bank Splitsing Verdugt als fusie doorgaat Speelgoed vooral met Sinterklaas Laatste gietstuk bij SMDK Vraag onze man in New York. Nog 80 miljoen aan zilveren guldens zoek Bedrijven investeerden blijkbaar nog wel Opleving gaat langzamer in Bondsrepubliek Financieele Dagblad weer verschenen Felle kritiek op hogere aardgasprijs Bonden eisen: geen ontslag bij Hoogovens Ook vakbondsbestuurders over de schreef bij Bedrijfsvereniging Bakkers Fusiecode ontglipt Meer woningen klaar dan vorig jaar VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 17 - R 21 - HS 19 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van het Nederlandse bedrijfsleven wordt de laatste tijd nogal eens beweerd, dat het nauwelijks nog animo bezit om te investeren. Toch blijkt dit niet helemaal op te gaan. De cijfers van de Nederlandse import uit de Duitse Bondsrepu bliek vormen hiervan een illustratie. Gottfried Schwanck, directeur Keulse jaarbeurs BONN De opleving van de bedrijvigheid in de Bondsrepu bliek gaat langzamer dan ver wacht. De mogelijkheden om de werkloosheid te verkleinen zijn verminderd. Aldus het maandoverzicht van de West- duitse economie, dat het mi nisterie gisteren heeft bekend gemaakt. De orderportefeuille van de in dustrie is de afgelopen maan den steeds dunner geworden. De verwerkende bedrijven hebben in het tweede kwartaal niet meer bestellingen binnen gekregen dan in het eerste kwartaal. In juli was er zelfs sprake van een teruggang in de bestellingen, vooral onder in vloed van het buitenland. Het blijkt nl., dat in de eerste zes maanden van het lopende jaar ons land liefst 28 procent meer aan ma chines uit de Bondsrepubliek impor teerde dan in dezelfde maanden van vorig jaar. Trouwens onze gehele im port uit West-Duitsland gaf in het eerste halfjaar een stijging te zien en wel van 15 procent vergeleken met de eerste helft van 1976. Vorig jaar bedroeg de stijging over dezelfde maanden 10 procent. Omgekeerd voerde Nederland in de maanden januari/juni slechts 1 pro cent meer aan goederen naar West- Duitsland uit dan in de eerste zes maanden van verleden jaar. Reke ning houdende met de inflatie was er dus zelfs sprake van een lichte terug gang, zo merkte mr. H. R. Marius, algemeen secretaris van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophan del op, tijdens een persbijeenkomst. Hij stelde vast, dat in 1976 in de eerste helft van het jaar de Neder landse uitvoer naar de Bondsrepu bliek een toeneming van niet minder dan 24 procent te zien gaf. Niettemin bleef ons land met een bedrag van 15,5 miljard mark de grootste leverancier van de Bondsre publiek, gevolgd door Frankrijk. Dit land wist met een totaal van 13,8 miljard nog een stijging van 6 pro cent in zijn export naar West-Duits land te bewerkstelligen. Aangezien Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Financieele Dagblad, dat wegens het conflict rond de benoeming van de heer H. ten Brink tot directeur één dag niet is vervaardigd, zal vandaag weer verschijnen. Aanvoer IJmuiden 1/9/17. 2050 kg. tong, 19 kisten tarbot en griet. 325 kisten kabeljauw 9 kisten schelvis, 440 kisten wijting,-185 -kisten schol, 110 kisten schar. 54 kisten makreel. 47 kisten diversen. Besommingen: UK 18 10800. 135 1690, 145 ƒ1510. VD 20 1140. IJM 18 1190. 25 990, 27 3510, twee texelaars en twee goederedenaars met een tota le besomming van 77000. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel zilveren guldens al sinds 1 januari 1973 geen wettig betaalmiddel meer zijn, moeten er nog vele tientallen miljoenen van deze munten on der de mensen zitten. Blijkens een overzicht in het Muntverslag 1976 zijn er in de jaren 1954 tot^ en met 1967 in totaal 187 miljoen zilveren gul dens geslagen terwijl er tot op heden nog slechts 105 miljoen zijn ingetrokken. Rekening hou dend met de mogelijkheid dat een kleine hoeveelheid nooit in circulatie is gebracht, zijn er on der het publiek nog altijd zo'n 80 miljoen zilveren guldens. Zilve ren rijksdaalders zijn kennelijk minder in trek. Want het verschil tussen de aantallen vervaardigde en ingetrokken zilveren riksen is slechts ruim twee miljoen. Per 1 januari waren in Nederland 4,4 miljard munten in omloop, dat is 300 stuks per inwoner. Te zamen vertegenwoordigden deze metalen betaalmiddelen een, waarde van 860 miljoen gulden. Vorig jaar kwamen er 230 miljoen munten bij die in totaal 70 mil joen waard waren. Vorig jaar zijn slechts 15 miljoen centen in omloop gebracht tegen steeds 30 40 miljoen per jaar in 1972 tot en met 1975. Er kwamen ongeveer 40 miljoen nieuwe stui vers bij (evenveel als in 1975) en 82 (was 103) miljoen dubbeltjes. Er werden ca. 54 miljoen kwartjes afgegeven (In 1975 ruim 47 mil joen) en 26,7 miljoen guldens (te gen 31,1 miljoen in het vooraf gaande jaar). De verspreiding van nieuwe rijksdaalders lag, evenals in 1975 op ongeveer 7 miljoen stuks. Op 1 januari waren er 1,7 miljard centen in omloop. Hoewel er aan deze munt een schreeuwend ge brek is bezit de doorsnee Neder lander toch ruim honderd centen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De mogelijke fusie tussen de landbouwchemi- sche fabrieken Verdugt in Tiel en Aagrunol in Groningen zal betekenen dat het Tielse bedrijf gesplitst wordt. Bij de fusie zal nl. wat Verdugt betreft, alleen de afdeling gewasbestrijdingsmid delen betrokken zijn. De afdeling industriële chemie (met 160 werknemers) blijft in Tiel, zij het op een industrieterrein buiten de bebouwde kom en niet meer in een woonwijk. Voor een fusie tussen Aagrunol en de landbouwafdeling van Verdugt heb ben de moedermaatschappijen van beide ondernemingen, respectieve lijk Internatio-Müller en Akzo 40 miljoen subsidie aangevraagd bij de overheid. Of de overblijvende sector industriële chemie ook met een an der bedrijf zal samengaan, kon een woordvoerder van Internatio-Müller ons nog niet zeggen. Maar ook deze produktie-eenheid is betrokken bij de overheidsstudies die moeten lei den tot een eventuele subsidie-verle ning. Deze studies, zullen overigens, naar men vreest, wel even duren want er zijn vier of vijf ministeries bij betrokken Het is de bedoeling dat een gefu seerd landbouwchemisch bedrijf van - Verdugt en Aagrunol gevestigd zal worden in het Noorden van het land. Ten eerste wordt het wenselijk ge acht dat de betreffende afdeling uit Tiel vertrekt (er bestaat in Tiel veel weerstand tegen het bedrijf omdat gas is ontsnapt dat ontbladerings- verschijnselen veroorzaakte) en ten tweede komt het Noorden van het land als ontwikkelingsgebied eerder in aanmerking dan de Betuwe. Bo vendien is Aagrunol (300 werkne mers) veel groter dan de landbouw- chemische afdeling van Verdugt. Een nieuw samengevoegd bedrijf zal niet gevestigd worden op het huidige terrein van Aagrunol. Aan deze fa briek kleven dezelfde bezwaren als aan Verdugt, nl. dat hij midden in een woonwijk ligt. Zowel Verdugt en Aagrunol zijn destijds op open ter rein gebouwd. Later zijn er huipen in de buurt neergezet. Het verplaatsen van de fabriek is de belangrijkste oorzaak van de geraamde 40 mil joen aan kosten waarvoor subsidie is aangevraagd bij de overheid. de invoer van de Bondsrepubliek uit de EG-landen als geheel met 6 pro cent toenam, moet worden vastge steld dat ons land met zijn export in de EG niet bepaald een goed figuur sloeg. Boven gemiddelde De Duitse export naar Nederland lag evenwel'belangrijk boven het gemid delde. De totale Duitse export steeg nl. in de eerste zes maanden van dit jaar met 9 procent, terwijl die naar de EG als geheel met 7 procent toe nam. Met name de agrarische export van de Bondsrepubliek naar ons BenêlllX land breidde zich sterk uit, te weten met ruim een kwart. Daardoor kwam deze in de maanden januari/jïini bo ven de 1 miljard mark uit. reilen en zeilen van deze jaarbeurs die nogal eens pleegt te worden af geschilderd als ,,een barometer van de conjunctuur". Welnu, op grond van de resultaten van de negen in de eerste zes maanden van dit jaar in Keulen gehouden internationale vakbeurzen, constateerde hij o.m. een terugkerend vertrouwen bij de handel in het marktgebeuren. Ook ten aanzien van het tweede halfjaar was hij optimistisch ge stemd. Hij gaf toe, dat in bepaalde sectoren van de Duitse economie van een duidelijke stagnatie sprake is, doch wees er aan de andere kant op, dat de internationaal georiën teerde beurs van Keulen toch ook een weerspiegeling is van de econo mische ontwikkelingen en van de vraag elders in de wereld. Dit is het gevolg van de afspraken tussen het personeel enerzijds en directeur-eigenaar H. A. H. Sijthoff aan de andere kant. Zoals wij giste ren reeds meldden, zal de heer Ten Brink voorlopig niet effectief als di recteur optreden. Ten Brink zal wel deelnemen aan gesprekken waar alle partijen deelnemen over de toe komst van het Financieele Dagblad maar uitdrukkelijk niet als direc teur. Of het personeel het „onaanvaard baar" tegen de benoeming van Ten Brink zal opheffen hangt af van het resultaat van de besprekingen. Prijzen In guldens per 40 kilo: tarbot 556-228. giet 298-132, kabeljauw II 230- 162, III 214-192, IV 224-204, V 92-44, schelvis IV .88-62, schol 1120, H 122-110. Ill 120.-.T0. IV 84-60. wijting m 67-39. makreel II 46-20, schar 75-36, rode poon I 164. II 94-80, horstmakreel 16-7.80, steenbolk 38-31, harders 154 Prijzen in guldens per één kilo: tarbot 18 20-19.90, gr. tong 14.98-14.85. gr. m. tong 13.83-13.56, kl. m. tong 13.74-13.62, tong I 13.60-11.31. II 9.86-7.99. Niettegenstaande het Westduitse ministerie van economische zaken gisteren een somber beeld verstrek te van de Westduitse economie, kon Gottfried Schwank, directeur van de Keulse jaarbeurs, toch een opti mistisch geluid laten horen over het Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Het Konsumen- ten Kontakt in Rijswijk heeft felle kritiek op de aangekon digde prijsverhoging van aard gas door minister Lubbers (Economische Zaken). Veront waardiging wordt uitgespro ken over de manier waarop hij het energieverbruik wil af remmen. De aangekondigde prijsverhoging van aardgas met waarschijnlijk 3 cent gaat de consument zeker 105 per jaar kosten. Een btw-verhoging van 4 naar 18 procent, die misschien in plaats van de prijsverhoging wordt afgekondigd, komt het ge middelde Nederlandse gezin zelfs op 105 k 122,50 per jaar extra. Door het voornemen van minister Lub bers om de aardgasprijs tot 1981 met nog een dubbeltje te verhogen, komt de consument op nog eens 350 kosten extra. Deze prijsverho gingen worden niet gecompenseerd door verhoging van bijvoorbeeld isolatiesubsidies. Het lijkt er dus op dat de minister de aardgasprijsver hoging grotendeels op de schouders van de consument wil afwentelen, aldus Konsumenten Kontakt. Met een zodanige prijsverhoging vallen zwaarste lasten de laagste inkomensgroepen ten deel, terwijl de aardgasprijzen sinds de oliecrisis voor de consument al meer dan ver dubbeld zijn. Sinds 1973 is de aard gasprijs per kubieke meter ver hoogd van 10 naar 23 cent. Op het verbruik heeft die prijsverhoging to taal geen effect gehad. Het argu ment van minister Lubbers om door een prijsverhoging het energiever bruik te verlagen is dus op zijn minst dubieüs te noemen, zo meent Konsumenten Kontakt. Zie ook ons commentaar pag. 5. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Indus triebonden NVV en NKV zul len geen genoegen nemen met massale ontslagen bij Hoogo vens in IJmuiden. De Indus triebond CNV tekent nog geen verzet aan, maar wacht af tot de directie over twee weken de vakbonden heeft ingelicht over haar plannen. Piet van der Ende, districtsbestuur der van de Industriebond CNV is terughoudend met zijn uitspraken, omdat tot dusverre alleen geruchten de ronde doen over de plannen van Hoogovens. Volgens dié geruchten zou het staalconcern, dat onlangs over de eerste helft van dit jaar een verlies van 175 miljoen gulden be kend maakte, minimaal 1.500 en maximaal 5.000 van de 24.000 werk nemers willen ontslaan. De Industriebonden NVV en NKV zijn van menig, dat afstappen van de vier-ploegendienst en de over gang op een vijf-ploegendienst veel arbeidsplaatsen kunnen worden be houden. Ongeveer 1.500 werknemers zouden dan een arbetdsplaats kun nen behouden. De overheid zou ver der een bijdrage moeten leveren in de kosten van deze overschakeling. In een vergadering met de onderne mingsraad en de bedrijfsledengroep is door de twee bonden de bereid heid uitgesproken de leden te vra gen een deel van hun ploegendienst toeslag (28 procent van het basis- loon) op te geven. De jaarbeurs van Keulen neemt voor de Benelux en met name voor ons land nog altijd een bij zondere plaats in, getuige ook het feit, dat de Benelux-landen samen veruit de grootste groep van expo santen vormen. Gemiddeld komt ie dere tweede buitenlandse bezoeker uit de Benelux. Hoogtepunt van de komende beurzen ls de om de twee jaar te houden Anuga, met een weidse naam ook wel genoemd „de wereldmarkt van de levensmid delenbranche". Nederland, als de belangrijkste levensmiddelenleve rancier van de Bondsrepubliek en na Italië de tweede afnemer van de Duitse levensmiddelenhandel, zal op deze beurs een belangrijke expo sant zijn. De heer F.H. van Veenendaal. Direkteur van het ABN kantoor in New York. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. Meer dan 20Ö in totaal. In de praktijk betekent het dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van Veenendaal en zijn staf zeer goed zijn ingevoerd in de USA. Waar de ABN, buiten New York, ook over vestigingen in Chicago, Los Angeles en Houston beschikt. Indien u zaken doet of wilt gaan doen met de USA, kunt u bij de heer Van Veenendaal en zijn staf terecht voor oriëntatie, introdukties of een goed advies. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, 84, William Street. New York. N.Y. 10083, telex: 232445 of 420393. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293823. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Sinterklaasfeest en de verjaardag blijken in ons land nog steeds de favoriete dagen te zijn voor het geven van speelgoed. Dit blijkt uit een enquête van het Instituut voor Orthopedagogiek van de Rijksuniversiteit van Groningen. De uitkomsten werden giste ren in Utrecht gepubliceerd op de persdag, in verband met de komende Internationale Na- jaarsbeurs in Utrecht. Uit dit onderzoek waaraan duizend mensen deelnamen kwam naar voren, dat niet minder dan 98 procent speelgoed wordt gegeven met Sinter klaas en 96.5 procent met de verjaardag. Daarnaast worden vele zieke kinderen, namelijk 75 procent, met een speelgoed je getroost. Opmerkelijk is ook, dat vooral kinderen tot zes jaar vaak speelgoed krijgen; meestal tus sen de zes en twintig keer per jaar. Grotere rol De ouders geven er blijk van zelf een grotere rol te willen spelen bij de aankoop van speelgoed dan vroeger het ge val was; ruim zes op de tien ouders willen achter het speel goed staan dat wordt gekocht. Voorts blijkt dat in bijna zes van de tien gevallen het kind, krijgt waarnaar het vraagt. Ouders vinden bij het kopen van speelgoed belangrijk dat het speelgoed de fantasie vol doende prikkelt en dat het ook veilig is. Minder waarde blijkt te worden gehecht aan de vormgeving, de sterkte en de grondstof en de prijs (al moe ten ze de prijs er wel aan kun nen afzien). Gisteren werden ook de be kroonde stukken speelgoed „Speelgoed van het jaar 1977" bekend gemaakt. In de catego rie kreatief en hobby, speel goed is dat de sleepboot „Smit Rotterdam" (zie foto), die „kaal" 135 kost en met „be slag" 310. Voedingsbonden FNV na onderzoek over fraude: UTRECHT Het onderzoek naar mogelijke fraude bij de Bedrijfsvereniging voor het Bakkersbedrijf heeft aan het licht gebracht, dat twee oud-bestuurders van de Voedingsbond NVV geld hebben aangenomen voor adviezen. De Voedingsbonden FNV maken dit bekend in hun blad „Bondig" van deze week. mingsraden en vakbonden de Melk inrichting Leerdam overnemen en voor dit bedrijf het plan opstellen, dat het voor eind van dit jaar moet verdwijnen, aldus de voedingsbon den. De redenering, dat de zuivelbe drijven Domo, Coberco, CMV/Melku- nie en CNV Noord-Holland zich niet gebonden achtten aan de fusiege dragsregels is inmiddels onderschre ven door de SER-Iusiecommissie. Daarmee staat de sluis open voor anderen om door diezelfde mazen te glippen. Volgens de bonden gaat het om de oud-bestuurders j. Dinkla en Ch. Nordberg van de toenmalige Alge mene Bedrijfsbond Voedings- en Ge notmiddelen. Met de extra-betalin gen zou een bedrag van enkele dui zenden guldens zijn gemoeid. De voedingsbonden menen, dat er geen sprake van is, dat de oud-bestuur ders strafbare feiten hebben ge pleegd, maar hun gedrag is wel laak baar geweest. De voedingsbonden stellen, dat het ontoelaatbaar is, dat oud-bestuurders zich douceurtjes la ten toestoppen. Maar de oud-mede- werkers hadden er geen idee van dat bij de bedrijfsvereniging werd ge fraudeerd en dat het door hen ont vangen geld daarvan afkomstig zou kunnen zijn. aldus de voedings bonden. Zoals bekend wordt door justitie een onderzoek ingesteld naar mogelijk strafbare feiten, die gepleegd zijn door de voormalige directeur van de Bedrijfsvereniging voor het Bak kersbedrijf en van de Bedrijfspensi oenfondsen voor het Bakkers- en Banketbakkersbedrijf. De onregel matigheden bij deze twee instellin gen zouden betrekking hebben op transacties met aandelen en hypo theken, onkostennota's en eigen machtig toegekende salarissen en andere emolumenten. In hun blad stellen de Voedingsbon den FNV verder, dat het hoog tijd wordt dat de fusiegedragsregels van de Sociaal Economische Raad wor den uitgebreid. Omdat vier zuivelbe drijven door de mazen van de fusie regels zijn geglipt konden zij zonder overleg met personeel, onderne- UTRECHT (ANP) Bij het Utrechtse staalgietbedrijf SMDK is gisteren op demonstratieve wijze het laatste stuk werk gegoten. In het bijzijn van onder anderen vakbondsvertegenwoordigers, gemeentebestuurders en een deel van het SMDK-personeel werd een hoogwaardige staallegering met een temperatuur van 1.600 graden C gegoten. Het gieten van dit laatste stuk bete kent tegelijk een begin van de fase gewijze sluiting van de laatste grote Nederlandse staalgieterij. Volgende week zullen de eerste SMDK-werk- nemers op non-actief worden ge steld. Tot november zullen de laatste van de 550 personeelsleden door gaan om de laatste orders af te werken. naarden international heeft in de eerste zes maanden van dit jaar de positieve winstontwikke ling van vorig jaar voortgezet. De geconsolideerde nettowinst groeide met bijna 50 pet van 2,4 min in het eerste halfjaar 1976 tot 3,6 min in het afgelopen halfjaar. De omzet steeg met 4,3 pet van 209,7 min tot 218,7 min. Per aandeel van nom 10 steeg de nettowinst met ruim 47 pet van 1,10 tot 1,62. prins dokkum: De eerste helft van het op 1 oktober begonnen boek jaar 1976-77 is voor dit bedrijf (me taalconstructies, prefabgebouwen) verliesgevend geweest. De omzet bleef achter bij de verwachtingen. In de tweede helft van dit boekjaar zal de omzet aanmerkelijk hoger zijn, maar niet voldoende om het verlies nog goed te maken. Het ingenieursbureau DWARS. HEDERIK en VERHEY heeft een nieuwe bestuursstructuur uitge dacht dat ondermeer beoogt de werknemers meer invloed te geven De aandelen komen alle in handen van een holdingmaatschappij DHV Beheer waarvan op haar beurt weer alle aandelen in handen zijn van een stichting. Bestuursle den van deze stichting zijn directie, commissarissen en de onderne mingsraad. Tot nu toe waren alle aandelen ln handen van de directie leden krasnapolsky verwacht dat de kosten die zijn ontstaan door het afbranden van Hotel Polen niet ho ger zullen zijn dan de uitkeringen van de schadeverzekering. Kras zag de nettowinst in het eerste halfjaar stijgen van 79.000 tot 167.000 en boekte ook een hogere omzet. De cijfers van Hotel Polen zijn opgeno men tot 9 mei. Het hotelbedrijf ver wacht voor heel 1977 een hogere jaarwinst dan vorig Jaar. kl uwer voorziet een 20 procent hogere jaarwinst. De omzet zal onge veer 15 procent hoger zijn. Kluwer wil per 1 november overgaan tot vervroegde aflossing van de nog uit staande 6,5 procent converteerbare obligaties. Gezien de beurskoers en de resultatenverwachtlng denkt ae directie dat voordien de nog uit staande aandelen in obligaties zul len zijn omgezet. Volgens de voedingsfederatie heeft de SER-fusiecodecommissie haar oren laten hangen naar de bewerin gen van de vier zuivelbedrijven. Deze betoogden, dat de fusieregels hij de overname van Melkinrichting Leerdam niet hoefden te worden na geleefd omdat het bedrijf geen nieu we hoofdeigenaar kreeg De vier bc drijven namen namelijk elk slechts een minderheidsbelang in de Leer- damse inrichting/Maar, zo stellen de voedingsbonden daar tegenover, de vier zuivelbedrijven kennen wel een samenwerkingsverband in de Mei doe. Als Meldoc-partners maken zij strikte kartelafspraken over hun produkten en hoe die over de klan ten worden verspreid. Binnen dat samenwerkingsverband is ook het plan opgevat om Melkinrichting Leerdam te laten verdwijnen. Mo menteel werken daar 170 mensen, aldus de voedingsbonden. Volgens de bonden loert bij de sa menwerking in Meldoc een addertje onder het gras, omdat het verband niet juridisch is vastgelegd. Het ont breken van een formeel-Juridische status heeft de SER-fusiecommissie laten meespelen bij het afwijzen van een openbare berisping van de vier zuivelbedrijven, waarom de voe dingsbonden in april van dit jaar hadden gevraagd. De voedingsbon den melden ln hyn blad, dat de PvdA-Tweede-Kamerleden Voort man en Poppe over deze zaak vragen zullen stellen aan demissionair mi nister Boersma van Sociale Zaken zij willen onder meer van de be windsman weten of hij geen reden ziet om de SER-fusieregels wat strakker aan te halen DEN HAAG - Tot eind juli zijn dit jaar 59.924 woningen afgebouwd: negen procent meer dan in 1976. Toen waren er ln dezelfde periode 54.988. Vanaf begin dit jaar is begon nen met de bouw van 63.470 wonin gen, tegen 61.517 ln de overeenkom stige periode tot eind Juli van het vorige jaar. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. Over de twaalf maandelijkse perio den augustus 1976 tot en met juli 1977 zijn in totaal 111.749 woningen afgebouwd (vier procent meer dan in de overeenkomstige periode er voor) Daarvan was het grootste aantal woningen premiewoningen 50.001 (twee procent meer). De sterk ste stijging deed zich voor in dc sector ongesubsidieerde woningen plus zeventien procent (24.992». Het aantal woningwetwoningen liep met twee procent terug, tot 36 826

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19