Welk compromis over abortus? Trouwring Moskou veroordeeld door psychiaters Honderd dagen formatie 'te lang' Open Universiteit moet bezuiniging opleveren Bijna helft Duitsers wil positieve kanten Hitier niet vergeten Reacties op het artikel van dr. Veerman Zeevalking verkiest Kamerlidmaatschap Werkgevers (VNO): Loonsverbetering meer dan 2 procent Man schiet op ex-echtgenote Kritiek Kamerlid op benoeming van museumdirecteur Royal Nederland Fractievoorzitters VVD en kleinere partijen geven mening VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 12-HS 11 Dat een compromis over abor tus niet onaanvaardbaar is, ook voor CDA-ers. aan wier christelijk geloof niet te twijfe len valt, heeft Veerman in Trouw en Faber in het Fries Dagblad overtuigend aange toond. Ook de publieke opinie heeft zich op 25 mei en in de „Achter het Nieuws steek proef" in grote meerderheid voor een kabinet van PvdA en CDA en een compromis van die partijen inzake abortus uitge sproken. De politici moeten daaraan gehoorzaam zijn wil len zij met de democratie geen loopje nemen. De wens van het publiek is dat PvdA zowel als CDA water in de wijn doet. Hoe kan dat? Welk compromis is aanvaardbaar? Wat is het ver lossende woord? De feitelijke situatie is dat er een enorme afstand is gegroeid tussen de wet die de abortus verbiedt en straf baar stelt en de praktijk waarin de wet duizenden malen per jaar op medisch verantwoorde wijze overtre den wordt naar letter en geest. Toch gebeurt dit omdat niemand bereid en in staat is de feitelijke situatie tot in de buurt van de wet terug te draaien, hoewel een duidelijke groep met deze praktische gang van zaken hoogst ongelukkig is onder meer Van Agt c.s. onder wiens bewind nota bene samen met WD eerst en later PvdA, dit alles is gegroeid. Het enige waarover men het werke lijk geheel eens is, is dat de afstand tussen juridische situatie en medi sche praktijk aanmerkelijk moet worden ingekort. En aangezien dat noch qua politieke noch qua maat schappelijke machtsverhouding aan DEN Haag Staatssecretaris Zee valking van justitie heeft gisteren gekozen voor het lidmaatschap van de Tweede KAmer. Zeevalking deed dit na sterke aandrang vanuit de fractie van d'66. Zeevalking is een van de eerste leden van het demissi onaire kabinet Den Uyl die hun keus bepalen. Bewindslieden die op het' ogenblik ook het Kamerlidmaat schap bekleden zullen uiterlijk op 8 september moeten beslissen welke van de twee functies zij opgeven. Zeevalking's beslissig werd meege deeld door een woordvoerder van de fractie van F'66. de kant van de praktijk kan. tenmin ste niet in ruime mate. zal het aan de kant van de wet moeten. Dit bete kent dat een gewijzigde wet zonder meer in de buurt terecht komt van het ontwerp Lamberts. De vraag is: wat kan het CDA in redelijkheid nog afdingen of afdwingen op het wet sontwerp Lamberts c.s.. Indien het tenminste niet in een protest houding geheel langs de kant wil gaan staan, hetgeen overigens haar goed democratisch recht is, al zou het zeer onwijs zijn, want dan ver liest het iedere greep op de verdere ontwikkelingen. Maar dat kan soms geboden zijn, dat dient erkend. En ook als er een CDA-minderheidska- binet tot stand komt, al of niet met openlijke steun van de WD. zal de PvdA, D'66 met een initiatiefwet ko men la Lamberts c.s. en de WD tot stellingname dwingen. Dus een wets wijziging uitkomend in de buurt van Lamberts c.s. komt er toch, al of niet met een eindeloze politieke en maat schappelijke ellende en chaos. Beraadsgroep PvdA en CDA zouden er daarom goed aandoen iets te overwegen in de volgende geest: 1. Er wordt een beraadsgroep ingesteld die binnen een jaar rapport aan het kabinet uitbrengt a. inzake de huidige stand van de abortuspraktijk en rechtsple ging en de perspectieven van de ver dere wetenschappelijke ontwikke lingen; b. inzake de concepties die naar voren zijn en worden gebracht uit de gehele Nederlandse gemeen schap. inclusief uit de beraadsgroep zelf. om tot een wettelijke regeling te komen die op een zeer ruime meer derheid van het Nederlandse parle ment kan rekenen. 2. Aan de hand van dit nieuwe materiaal zal het ka binet gedurende een half jaar zeer intensief en serieus trachten tot een principiële overeenkomst te komen voor een nieuwe wettelijke'regeling die door alle of bijna alle ministers van de drie bij het kabinet betrok ken partijen aanvaard kan worden. Het kabinet zal dan binnen een half jaar zorg dragen dat dit wetsontwerp door de kamers kan worden behan deld. Indien dat alles in het kabinet en door het kabinet toch niet lukt zal in een nota aan de kamers gerappor teerd worden hoever de partijen el kaar genaderd waren en door welke punten een nieuw wetsontwerp in te dienen door het kabinet, onmogelijk werd. 3. Nadien zal het wetsontwerp Lamberts c.s. door de PvdA- en D'66- fractie als initiatiefwet worden inge diend, met dien verstande dat het CDA zoveel mogelijk tegemoetgeko men wordt, uit eerbied en verdraag zaamheid tegenover een minderheid, met voor de indieners aanvaardbare suggesties opgedaan door de be raadsgroep en zeker inclusief het amendement van het ex-Tweede Ka merlid van de PvdA, de christen-paci fist Franssen. Het geven van steun aan een derge lijk geamendeerd wetsontwerp zal voor de fractie van het CDA een vrije kwestie zijn, maar zeker zal van te voren bij het formeren van het kabi net moeten vaststaan dat de CDA- minlsters tegen het contrasigneren van zo'n initiatiefwetsontwerp geen doorslaggevend bezwaar zal worden gemaakt. 4. Ook wanneer een tweede kabinet-Den Uyl op een ander punt zou vallen verklaren de betrokken partijen dat zij de abortuskwestie voor zover in hun vermogen blijft, op de aangegeven manier zullen regelen en niet opnieuw in de eventuele ver- kiezingsstijd zullen brengen. Toelichting 1. In het gehele Nederlandse volk ontstaat o.a. door de adviezen en suggesties aan de beraadsgroep een intensieve democratische discussie waarom het bij de abortuswetge ving nu wel en niet gaat, zodat mis verstanden ais zou men altijd abor tus goedkeuren enerzijds en ander zijds altijd de vrouw min of meer willen opofferen, uit de wereld ge holpen worden. 2. Vast komt te staan dat binnen drie jaar Nederland een nieuwe ab ortuswetgeving heeft. 3. Op basis van wederzijds begrip en vertrouwen wordt getracht een zo goed mogelijk compromis, dat de Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkelijke loons verbetering zal dit Jaar iets meer dan twee procent bedragen, zo ver wacht het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). De werkge vers hebben zich begin dit jaar met hand en tand verzet tegen een loons verbetering van twee procent, de eis van de vakbeweging. Volgens het VNO zouden de bedrij ven niet in staat zijn een dergelijke loonsverbetering te betalen. Het VNO handhaaft deze mening. „De schijnwinst, die de vakbeweging (in het grote arbeidsconflict van febru ari) heeft behaald zal ongetwijfeld leiden tot minder werk", aldus het VNO in een toelichting op eigen berekeningen. Het VNO heeft een belangrijk deel van de contracten, die in de weken en maanden na het arbeidsconflict zijn gesloten, geana lyseerd. Ruim een half procent van de ver wachte stijging van 2,1 procent komt volgens het VNO voor reke ning van verbeteringen, die zonder de loonmaatregelen van vorig jaar al gerealiseerd zouden zijn. De rest van de stijging moet volgens de werkgevers goeddeels worden toege schreven aan de „voortgaande sta- kingsdruk van de vakbonden", na de afspraken die werkgevers en vak beweging in het zogeheten „Haagse protocol" hebben vastgelegd. door J. W. Riemens belangen van het ongeboren kind zowel als de dragende vrouw zoveel mogelijk beschermt, tot stand te brengen, in het parlementair kabi net van PvdA. CDA. D'66. 4. De PvdA wordt niet de gevangene van het CDA als deze partij er on verhoeds op uit zou zijn iedere vorm van abortus zoals nu in de strafwet te laten. Omgekeerd tekenen noch het CDA noch zijn ministers een blanco cheque wanneer men aan een tweede kabinet Den Uyl begint, maar weten zeker dat in het voor hen meest ongunstige geval het wetsontwerp Roethof c.s. inclusief het amendement Franssen, tot wet wordt verheven. 5. Zo staat vast dat niet alleen het CDA een procedurele concessie doet waardoor het parlementaire recht van initiatief geëerbiedigd wordt, als punt drie onverhoopt noodzake lijk blijkt, maar ook dat de PvdA minstens één inhoudelijke concessie doet, afkomstig uit haar eigen gele deren 6. De meerderheid van het Neder landse volk en de PvdA krijgen de voldoening dat aan hun Inzichten meer tegemoet wordt gekomen dan aan de minderheid die het CDA ter zake vormt, terwijl het CDA de vol doening krijgt dat beide groepen hun standpunten opnieuw in beraad nemen, hetgeen het zelf ook eerst weigerde endat het standpunt van het CDA de nieuwe wet heeft beïn vloed in zijn richting in het kader van een deal voor een parlementair meerderheidskabinet en dito afspra ken, hetgeen een democratisch en parlementair geheel verantwoorde procedure is en een demonstratie is van de eerbied voor de minderheid door de meerderheid, hetgeen opk een van de hoofdtrekken is van de democratie. En allen krijgen de vol doening dat aan de ellende rondom de abortuswetgeving eindelijk een einde komt en nog grotere politieke chaos voorkomen wordt doordat een goed kabinet kan worden sa mengesteld van PvdA, D'66 en CDA. 7. En als er moeilijkheden moeten Met dit argument verdedigde minis ter Van Kemenade gisteren bij het begin van de Open School zijn plan voor een Open Universiteit. De rege ring blijft voorrang geven aan „men sen van onderen aldus Van Keme nade. maar dat betekent niet dat er niet gelijktijdig aan een Open Uni versiteit gewerkt kan worden. „Ook in het hoger onderwijs neemt de vraag toe van mannen en vrou wen om een gemiste kans in te ha worden opgelost rondom militaris me, Nato, vrede en veiligheid e.d. hetgeen zeer waarschijnlijk is. kan in dezelfde geest en met een soortge lijke procedure een oplossing wor den gezocht voor deze vraagstukken die minstens evenals abortus e.d. vraagstukken zijn van leven en dood. Zesde gebod Wij ontvingen nog een aantal reac ties op het artikel van dr Veerman, hieronder laten wij citaten uit die reacties volgen G. J. 8chutte. alge meen secretaris van het GPV, schrijft onder meer: „Abortus heeft direct te maken met het zesde gebod van Gods Wet: gij zult niet doden. Als zodanig betreft het een zaak van recht, nl. van het recht van God. Door te spreken over een zaak van ethiek wordt de abortus afhankelijk van menselijke inzichten. Dat ge beurt b v. ook als de abortus tot een gewetenszaak wordt bestempeld. Het geweten van de een staat tegen over .dat van de ander. Maar Oods geboden gelden voor alle mensen (Pred. 12:13). Deze geboden kunnen dan ook niet worden afgewogen te gen andere belangen, ook niet door de overheid. Integendeel, de over heid die op het terrein van de poli tiek bezig is moet in publieke zaken het recht (zoals dat o.m. in Gods geboden tot ons komt) handhaven. Belangen van mensen of groeperin gen kunnen nooit worden afgewo gen tegen dit recht. Welk heil zou ons volk dan te verwachten hebben van een streven naar een „redelijk compromis" tussen Gods gebod en vermeende menselijke belangen? Misverstanden Uit de brief van J. J. van den Berg te Zuidwolde. „Helaas doetdr. A. Veer man in „Trouw" van 30 augustus j.l. een poging, een dicht rookgordijn te leggen over het abortus-probleem. Hij schept immers een ware poel van misverstanden en onduidelijk heden. Om te beginnen benadert hij de zaak als een ethisch probleem. Maar wat bedoelt hij met „ethisch"? Inderdaad: het verschijnsel compro len. Daarnaast zijn er steeds meer mensen die na de middelbare school eerst een paar jaar iets anders gaan doen en dan later verder willen stu deren, maar niet op de traditionele manier. Om deze nieuwe vraag fi nancieel aan te kunnen heeft de regering aan een Open Universiteit gedacht We hopen dat zo'n nieuwe Instelling ook vernieuwend zal wer ken op het bestaande hoger onder wijs", aldus de minister. mis in het algemeen kan men be zwaarlijk ongeoorloofd noemen. In een bepaald concreet geval, zoals hier aan de orde is, kan een compro mis echter wel degelijk ongeoor loofd zijn. Men ziet: zó veel verwar ring en dubbelzinnigheden, dat het de schijn heeft, dat een vooropges teld doel hoe dan ook gediend moet worden: christenen in het CDA in de 'richting van een compromis te praten. Geen compromis Uit de brief van mr. O. O. Sap te Den Haag: „Voor mij staat boven twijfel het adagium, dat elk persoonlijk le ven bij de conceptie begint, de god delijke aanwijzing van een door God op dat moment gewild leven, dat ook aldus moet worden aanvaard. De vraag bij abortus is niet in de eerste plaats, „is dit moord", maar „is dit: verhindering van Gods wil" Hierover is geen compromis te slui ten. Het is jammer, dat niet een algemene bidstond wordt aanbevo len om dit grote kwaad te keren, maar ja, dat kan men in deze dagen niet „verkopen". onduidelijk J. Vlaanderen-Oldenzeel te Amster dam-Oost schrijft ondermeer: „Dr. Veerman doet een eerlijke poging het compromis aanvaardbaar te ma ken. maar verliest zich in onduide lijkheid Telkens weer blijkt dat een compromis theoretisch en praktisch niet mogelijk is. Er is teveel over gepraat, het lijkt nu niet anders meer te kunnen: toch moet de oplos sing niet in een compromis gezocht worden. Gebleken is immers dat het vraagstuk zich niets van politieke kleur aantrekt. Daarom is het rede lijk dat een wetsvoorstel vanuit de Kamer tot een uiteindelijke regeling moet leiden. De heer Veerman moet af van de gedachte dat een geven- en-nemen inzake abortus mogelijk is. De CDA-klezers verwachten van hun partij een principieel anti-abor tus standpunt Maar laat dat tot uiting komen bij de stemming in belde Kamers: dón wordt de impas se doorbroken dón komen we uit Burgemeester Tot burgemeester van Doom is per 1 oktober benoemd mr I. W. Opstelten (33), die sinds augustus 1972 burgemeester van Dalen is. HIJ is remonstrants en lid van de WD. Nieuw Kamerlid Als Tweede-Ka merlid van de PvdA is gisteren geïn stalleerd H. de Hamer (36) uit Gro ningen Hij volgt K Wlerenga op. die benoemd is tot burgemeester van Enschede. Het nieuwe Kamerlid was als typograaf werkzaam bij uit geverij Wolters Noordhoff in Oro- ningen HIJ is lid van de raad van Groningen en lid van de partijraad van de PvdA. Hoofdredacteur Tot hoofdredac teur van het Economisch Dagblad is per 1 september benoemd G Selles (31), die de eind augustus overleden B. Wiebenga opvolgt. Selles trad In 1970 toe tot de redactie van de Han dels en Transport Courant, de voor loper van het Economisch Dagblad de sfeer van onderhandelen. Dan komt er een wet op democratische wijze tot stand. Met een CDA datz'n program gestand doet." Rookgordijn Dr M. Stempel te Bussum schrijft onder meer: „Hier wordt bewust een rookgordijn gelegd over alle wezen lijke punten waarom alles draait. Iedere Nederlander moet weten dat de bevruchte eicel van de vrouw een mens is. die zich ontwikkelt, met zijn complete erfelijke aanleg in zich. Het is een mens. een schepping Gods. van den beginne af. Het gaat erom of er omstandigheden zijn, waarin de staat mag toestaan dat bewust een medemens van ons volk gedood wordt Het gaat erom of een Christen zich medeschuldig mag maken aan en dergelijk mis drijf Met ons belastinggeld zal een zogenaamd gewettigde ingreep mede mogelijk gemaakt worden. Minderheid H. K. Groen te Maarssenbroek wijst op het feit dat het CDA ten aanzien van de abortuskwestie een minder heidsstandpunt inneemt. In een de mocratie moet een minderheids standpunt voldoende ruimte wor den gelaten. Toegepast op het abor tusprobleem ziet deze briefschrijver het perspectief op een compromis als volgt: „Ter zake van de laatste beslissende instantie dient gegaran deerd te zijn dat bij deze beslissing kennis is genomen van de ernstige ethische bezwaren die tegen deze ingreep naar voren kunnen worden gebracht. Gegeven het politieke feit dat de meerderheid van de Neder landse kiezers de laatste beslissende stem de vrouw toekent, is het voor het serieus nemen van een minder heidsstandpunt van wezenlijk be lang dat de argumentatie nog voor de uiteindelijke beslissing genomen wordt, wordt gehoord. Een garantie dat in een gesprek ook de ethische bezwaren bij de beslissing van in vloed kunnen zijn zou nader uitge werkt moeten worden. Wellicht geeft de commissie vqn het inge trokken wetsvoorstel van het CDA aanknopingspunten. Indien aan de voorwaarde van een gesprek vol daan is en de vrouw kennis heeft genomen van de ethische bezwaren tegen de ingreep nochthans tot de ingreep besluit, zal deze beslissing gerespecteerd dienen te worden als een onoverdraagbare verantwoorde lijkheid van de vrouw. De ingreep op zich kan dan uit de sfeer van het strafrecht gehouden worden." J. W. Riemens is directeur van het Maarten Luther Kingcentrum te Am sterdam. Sinds 1 juli 1974 was hij chef-redac teur. Directie De heer D. Henny (59) zal eind van dit jaar wegens pensione ring aftreden als directeur van de Uitgeversmaatschappij Arnhem (UMA). Uitgeefster van de Arnhem se Courant, het Nijmeegs Dagblad, de Edese Courant, de Oraafschap Bode en enkele huis-aan-huisbla- den. De heer Henny, sinds 1945 di recteur. zal op 1 Januari 1978 worden opgevolgd door de heer T. Potjewijd (46). sinds 1965 directeur van Hilari- us courantenbedrijf in Almelo De heer Potjewijd zal als mededirec teur optreden naast UMA-directeur A. 8. Attasio. A88EN - De 22-Jarige Grietje T. uit Assen is gistermorgen vroeg met een levensgevaarlijke schotwond in haar bulk overgebracht naar het Wilhelmlnaziekenhuis in Assen De dader, haar ex-echtgenoot J W heeft zich bij de politie in Assen gemeld. DEN HAAG (ANP) - Het Tweede- Kamerlid mevrouw De Boois (PvdA) heeft gisteren iri schriftelijke vragen aan minister Van Doorn van CRM, bedenkingen geuit tegen de benoe ming van dr Levie tot directeur van het Vincent van Goghmuseum te Amsterdam. Haar bedenkingen richten zich niet alleen tegen het feit, dat de rijkscommissie voor de musea te voren niet geraadpleegd is. Mevrouw De Boois is er ook over gevallen, dat de leiding van het Van Goghmuseum opgedragen is aan de hoofddirecteur van het Rijksmu seum te Amsterdam. HONOLOELOE (Reuter) In een resolutie heeft het wereldcon gres van psychiaters het misbruik van de psychiatrie in de Sowjet-Unie voor politieke doeleinden veroordeeld De vierduizend deelnemers uit zestig landen aan het congres zijn het ook over een ethisische beroepscode eens geworden. De stemming over deze beroepscode was eerst met 48 uur uitgesteld vanwege Russische bezwaren tegen het ontwerp. Later verklaarde de Sowjet-delegatie ech ter de „verklaring van Hawaii" zoals de beroepscode wordt genoemd te steunen. De Sowjet-psychiaters heb ben wel de beschuldigingen over misbruik van de psychiatrie van de (ADVERTENTIE} Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland een polis heeft voor al uw kostbaarheden. verzekering maatschappij nv DEN HAAG (ANP) - De frac tievoorzitters van de acht niet direct bij de formatie betrok ken politieke partijen in de Tweede Kamer zijn het vrij wel allen eens: de kabinetsfor matie duurt te lang. Aan de vooravond van honderd da gen formatie gerekend van af de dag na de verkiezingen van 25 mei is dit vandaag, hebben de acht fractievoorzit ters desgevraagd op verzoek hun mening gegeven. Tot nu toe zijn er drie formaties geweest die langer hebben geduurd dan honderd dagen, te weten 1925 (113 dagen), 1956 (122) en 1973 (163). Ruim tien jaar geleden werd het beeld van de formaties in ons land omschreven als „minder florissant" en werd de daarmee gemoeide tijdsduur geschetst als „zeer aan zienlijk". Meermalen, zo verzuchtte men destijds, heeft het maanden geduurd voordat men de zaak rond had. Overigens: de totstandkoming van het kabinet-De Quay werd des tijds voorafgegaan door een erg korte formatieperiode van elf dagen. Fractievoorzitter Wiegel (WD): „Een resultaat dat zeer droevig moet stemmen. Intussen blijven de werklozen zonder hoop en voelen steeds meer zelfstandigen zich op drijfzand. Ook de vele werkenden komen in onzekerheid. Het aanzien van de politiek heeft opnieuw een dreun gekregen. Een dreun die onze democratie knock out dreigt te slaan. Volgens CPN-fractievoorzitter Bakker is nu wel gebleken dat de drle-stromenpropaganda, die dui- Dr. A. J. Verbrugh: half parle mentair kabinet? delijkheld beloofde, op een leugen berustte. Verloren tijd Boerenleider Koekoek vindt het helemaal niet zo verwonderlijk dat de formatie zo lang aanloopt. Wie probeert twee partijen bij elkaar te brengen op een principieel punt heeft zeker nog wel drie maanden nodig. De lijmpoging van Verlnga is verloren tijd. vindt Koekoek. GPV-kamerlid Verbrugh denkt dat veel moeilijkheden voorkomen hadden kunnen worden als drs Den Uyl met de abortus was begonnen. „Den Uyl is een groot man in het vooruitschuiven maar deze metho de is hem nu opgebroken. Verbrugh vermoedt vanwege de overige con troverses tussen PvdA en CDA dat een links minderheidskabinet een kort leven beschoren zal zijn. Van daar dat hij eerder zou willen den* Ds. H. G. Abma: bitter weinig aan vertrouwen overge laten ken aan een half parlementair, half extra-parlementair kabinet met als kern een aantal CDA'ers. Zo'n ka binetje zou moeten kunnen reke nen op een gedogen door de PvdA, „de omgekeerde situatie dus van vier Jaar geleden". Triest PPR-fractlevoorzltter mevrouw Beckers zegt: „Iedereen weet dat de PPR niet zo optimistisch was over een snelle en goede samenwer kingsovereenkomst met het CDA. Dat de krachtsverhoudingen el kaar weinig ontlopen maakt het extra moeilijk. De mogelijkheid van een progressief minderheids kabinet komt nu toch in zicht. De PPR is bereid daaraan mee te wer ken maar wel moeten we beseffen dat zo'n minderheidskabinet voor progressief Nederland in de dage lijkse praktijk echt niet zo aantrek kelijk is: gedogers zullen eisen stellen. Dr Van der Lek (P8P): „De opstel ling over de abortus van CDA was wel te verwachten, maar schande lijk. De suggestie wordt gewekt als of de voorstanders van legalisering Iets willen dat ze helemaal niet willen, nl. iedereen abortus opdrin gen. Het is triest dat een regerings formatie In dit land steeds weer blijkt te moeten stranden op ande re dan werkelijk politieke vragen, zoals het sociale en economische beleid, de vrijheid van meningsui ting en dergelijke". Ds Abma (SGP): De duur van de kabinetsformatie achten wij onver antwoord lang. Het landsbelang bestrijding van werkloosheid en beteugeling van de Inflatie gedo gen zo n lange termijn niet. Het bezwaar tegen de langdurige for matie. die een gevolg is van veel te vergaande en te gedetailleerde af spraken over beleidsonderdelen, is bij ons daarom zo ernstig, omdat een deel van het parlement wordt afgehouden van zijn rechtmatige taak. Het heeft er alles van dat er een kabinet moet komen dat niet geacht kan worden het vertrouwen van de meerderheid te hebben, maar een kabinet, waarvan zwart op wit gebleken en bewezen is dat het over dat vertrouwen kan be schikken. „Er wordt blijkbaar bit ter weinig aan het vertrouwen over gelaten", meent Abma. Nljhof (D870): De formatie duurt „bepaaldelijk" te lang. HIJ noemt de formatie-arbeid zeer oneven wichtig. Uitzonderlijk lang en vrij langdurig werd zo zegt hij gesproken over de maatschappij- hervormende voorstellen en over het principiële punt van de abortus daarentegen vrij kort. hand gewezen. Na hun zeggen zijn dit slechts laster verklaringen van de kant van dissidenten in het buiten land. Na de stemming verzocht de Rus Babaian echter de formulering van de verklaring te herzien en te verbe teren nog voor het volgende congres, dat waarschijnlijk in 1983 in Parijs gehouden zal worden. In de aangeno men tekst staat een beginselverkla ring die in algemene termen mis bruik van psychiatrie veroordeelt, zonder speciale gevallen te noemen. „Geen enkele behandeling mag wor den toegepast tegen de wil van de persoon of onafhankelijk van hem", aldus de verklaring. De psychiater mag nooit de moge lijkheden van zijn beroep toepassen met het doel personen of groepen te mishandelen. De psychiater mag niet meewerken aan een psychiatri sche behandeling die wordt opge legd wanneer geen psychiatrische ziekte aanwezig is. In een aparte resolutie werd de Sowjet Unie echter wel wegens „systematische misbruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden" veroordeelt. De resolu tie werd aangenomen met 121 tegen 66 stemmen. Minister Van Kemenade bij start Open School: Van onze onderwijsredactie UTRECHT Naast een Open School voor volwassenen die amper lagere school hebben ls er dringend behoefte aan een Open Universiteit. Niet alleen om mensen een tweede kans te geven, maar ook om de groei van het hoger onderwijs financieel op te vangen. BONN (AFP. UPI) Ruim 41 pet van de Westduitsers is van oordeel, dat Hitier welis waar talrijke fouten heeft gemaakt, maar dat men niet ..de positieve kanten van zijn optreden" mag ver geten. Dit blijkt uit een opiniepeiling die het reclamebureau. „Leo Burnett Company" en het Instituut Jres" uit Düsseldorf tussen oktober 1976 en mei van dit jaar hebben gedaan. Uit een vergelijking met een soortgelijk onderzoek in 1973 blijkt dat de conservatieve nei ging onder de ondervraagden is toegenomen, evenals hun bezwa ren tegen buitenlanders. Zo betreurt nu 30 pet van de man nen (tegen 24 pet in 1973) het. dat het eerste couplet van het volks lied (Deutschland, Deutschland Ober aller) niet mag worden ge zongen. Ongeveer 40 procent spreekt zich uit voor repatriëring van de buitenlandse werknemers en 39 pet vindt dat de Bondsrepu bliek zich te veel schikt naar de wensen van andere landen. Ruim 53 pet van de ondervraagden meent dat er geen doeltreffende opvoeding van de jeugd mogelijk is zonder lijfstraffen toe te passen. Ondertussen heeft het gemeente bestuur van de Westdultse stad München een demonstratie van de rechts-extremistische organi satie „Duitse Volksunie" verbo den. Deze organisatie wilde vol gende week zaterdag een manifes tatie houden met als thema: „Eeuwig betalen voor Hitler?". De aankondiging van de neo-nazi-be- toging heeft in de Bondsrepu bliek geleid tot tal van protesten. In het eerste interview met de uit Italië gevluchte nazi-misdadiger Herbert Kappler verklaarde deze gisteren. „Ofschoon nog steeds op de vlucht, ben ik wel terugge keerd naar mijn land. waarnaar ik meer dan -30 jaar heb verlangd". Het blad die Bunte Zeitschrift drukte daarbij ook foto's af van de uitgeteerde man met een grijze baard, zoals hij als het gevolg van ver voortgeschreden kanker, aan zijn bed gekluisterd ligt in een afgelegen huls van vrienden in het Westduitse Soltau waar de Kapplèrs verblijven, en van een bergbeklimmerstuig en touwen waarmee zijn vrouw naar haar zeggen het 70-jarige voormalige hoofd van de nazi-politie in Rome heeft helpen ontsnappen via een raam van een militair ziekenhuis in Rome.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11