Emmen heeft een lichte kater Antenne platgewaaid? DICHTBIJ cVERDER Commentaar juitse staten N Trage spreiding van rijksdiensten teleurstellend Nadelen komst vierde divisie overheersen Royal Nederland Rijnmond krijgt bevoegdheden en geld Kikkerregen s de 'vikings' van de gaulle monopoly kop elvis kikkerregen 'OENSDAG 31 AUGUSTUS 1977, BINNENLAND Trouw/Kwartet beide Duitse staten trekken lans opnieuw sterk de aandacht de wijze, waarop zij de mensen ^handelen die in conflict zijn geko- [en met de heersende systemen, et is goed dat aan deze situatie indacht wordt besteed en dat een list onderscheid wordt gemaakt eenzijdigheid naar welke j»nt ook te vermijden. -_|m te beginnen moeten we consta- ren dat het in het oostelijke Duits- nd. de DDR, gaat om mensen die woord en geschrift blijk hebben ègeven van een andere politieke lening dan de in die staat gelden- Zij werden gearresteerd om hun afwijkende opvattingen, kregen cén proces, maar werden uitgewe- jpn naar Wcst-Duitsland. wit is geen voorbeeld van humaan pdrag, zoals sommigen willen sug- ereren. Integendeel. De arresta- les waren in strijd met de letter en geest van het ook door de DDR ■etekendc Helsinki-akkoord van B75 inzake de rechten van de pens. Het uitblijven van eerlijke Irocessen en de uitwijzingen getui- jen eveneens van pure willekeur. de Bondsrepubliek Duitsland laat het niet alleen piaar om men- Ten die in woord en geschrift tegen iet bestaande maatschappelijke Jysteem fulmineren. Als de praktijk *an de DDR in West-Duitsland na volging zou vinden, zouden vele iiuizenden mensen (met name jon- jeren) in grote moeilijkheden ■tomen. nI Tet betreft in tegendeel mensen die 'eliswaar politieke motieven heb- >en, maar niet bereid zijn om zich lan de rechtsregels te houden van ie parlementaire democratie, die in le Westduitse grondwet zijn neer- gelegd. Zij hebben openlijk de weg van het bruut geweld gekozen, ge- n- richt op omverwerping van het be- ?i-staande democratische systeem, ld In elk democratisch land komen ;n mensen die zich van geweld en 'U jerreur bedienen ook bij het et nastreven van hun politieke doe leinden in conflict met de justi Zij hebben echter wel recht op Heen eerlijk proces, waarin zij alle _Jlegale middelen kunnen gebruiken om te voorkomen dat het bewijs hun beweerde daden wordt ;eleverd. Dit laatste is in West-Duitsland ge beurd. Niettemin is over de gang en de afloop van de processen tenslotte niemand te spreken. Er hebben veel gebreken aan gekleefd, mede om dat het Westduitse parlement rege ringsvoorstellen aanvaardde, die fel omstreden waren, bedoeld als zij waren om de berechting van de verdachten te vergemakkelijken. De Westduitse regering bevindt zich in een weinig benijdenswaardi- ge positie, nu de processen met hun onbevredigende afloop ook nog hebben geleid tot een golf van nieu we gewelddaden en de veroordeel den demonstratief de aandacht blij ven vragen met hun eisen, die on derstreept worden door honger- en dorststakingen. Daarbij komen nog zeer omstreden zaken als de „Berufsverbote", waardoor voornamelijk uiterst link se jongeren getroffen worden; en de poging van de leiding van de soci aal-democratische partij om jonge ren uit te stoten, die openlijk naar samenwerking met de communisti sche partij streven. Dit alles stuit hier en daar op felle kritiek. Het is echter onzin om zoals mr. Bakker Schut, de advocaat van Ro nald Augustin, één van de gevangen zittende leden van Baader-Mein- hofgroep, heeft gedaan te spre ken van een „criminele vereniging, gevormd door de Westduitse autori teiten die zich richten op de vernie tiging van de politieke gevange nen", een „vereniging" waarvan de Nederlandse minister van buiten landse zaken Max van der Stoel „de spreekbuis en de boodschappenjon gen" zou zijn. Terecht hebben zowel vertegen woordigers van de Partij van de Arbeid als van Amnesty Internatio nal zich met grote nadruk van deze uitlating gedistantieerd. Overigens onder handhaving van hun bezwa ren tegen de behandeling van de gevangen gezette leden van de Baader-Meinhof groep. Een tirade als van Bakker Schut past alleen in de denkwereld van hen, die de situatie van nu slechts kunnen (en willen) zien als een verlengstuk van de onmenselijkhe den, waaraan in 1945 een einde kwam. Wat organisaties als Amnes ty International willen is juist voor komen dat men stap voor stap weer in een onmenselijk systeem terecht komt. door Jan Sloothaak EMMEN De afwijzing (door de gemeenteraad) van de vierde divisie heeft Emmen een lichte kater bezorgd. Men is nog eens weer met de neus op het feit gedrukt dat het met de spreiding van rijksdiensten toch wel erg moeizaam en mondjesmaat gaat. De zuidoost-Drentse gemeente be vindt zich in gezelschap van Gronin gen en Leeuwarden. Deze beide ste den zijn aangewezen om de te sprei den diensten in de PTT-sfeer op te vangen. Ook dit gaat met horten en stoten. Emmen zou meer in de mili taire sfeer aan rijksdiensten worden geholpen. De regering had als voor nemen Emmen in de jaren 1972-T7 aan achthonderd arbeidsplaatsen te helpen. Tot nu toe is het bij 120 man gebleven. Zeventig man werken bij het Verificatiebureau Corps Com mando's en vijftig man bij een nieu we afdeling van Binnenlandse Zaken. Vroeger is er in Emmen een revisie werkplaats van militaire Daf-trucks geweest. Door het faillissement van de garagehouder ging dit stuk werk gelegenheid echter verloren. „We hebben nu de suggestie gedaan weer iets dergelijks in Emmen te realise ren. Er zouden gauw meer dan hon derd mensen werk kunnen vinden," aldus burgemeester drs H. A. Beuse- kamp. Gedeputeeerde staten van Drente hebben deze suggestie inmid dels gesteund en bij Defensie aange zwengeld. Wantrouwen Volgens de Emmergemeenteraad inclusief het college van b. en w. leverde de aangeboden staf van de vierde divisie meer na- dan voorde len op. Dat defensie de divisie deson danks aanbood, heeft hier en daar de indruk gewekt dat? het ministerie-on der het mom van werkgelegenheid in werkelijkheid kans dacht te zien een nieuwe militaire vestiging met oe fenterrein tot stand te brengen. „Dat wantrouwen leeft bij sommigen en het is ook in de raad wel uitge sproken. Het ministerie stuurt aan op een militaire hergroepering en dat kon op deze manier zo even fijn geregeld worden, zo werd veronder steld." aldus de burgemeester. „Ik geloof dat zelf echter niet. De voorlichting aan de Tweede Kamer zou dan wel erg onbehoorlijk zijn geweest. De minister wilde in Leiden plaats maken voor uitbreiding van de universiteit. Dat kon door de mili taire koksschool over te plaatsen naar Harderwijk. Daar zou dan de benodigde ruimte vrijgemaakt wor den door de divisiestaf naar Emmen. over te plaatsen. Het gaat mij wat te ver om te veronderstellen dat deze hele manoeuvre is opgezet met het doel in Emmen een oefenterrein te krijgen." Versterkt wantrouwen Het wantrouwen in Emmen was te meer versterkt omdat er sprake is van een concentratie van de oefen- terreintjes die nu in deze provincie verspreid zijn. Het provinciaal be stuur wil vooral het Balloërveld graag verschoond zien van verder militaire vertoon en minister Ste- merdink had ook wel oren naar zo'n concentratie. Was het zo vroegen die wantrouwende stemmen zich af de bedoeling om die oefenterrei nen te concentreren in Emmen? Ook dat gelooft burgemeester Beuse- kamp niet. „Daar is althans nooit sprake van geweest bij de onderhan delingen over de vierde divisie." Dit alles neemt overigens niet weg dat Emmen het nooit zo heeft zien zitten met die vierde divisie-staf. „Vanaf het begin heb ik tegen het ministerie van defensie gezegd: dit past helemaal niet in de doelstellin gen achter de spreiding van rijks diensten." De belangrijkste doel stelling in het kader van die sprei ding was afgezien dan van een verlichting die dit in de randstad moest geven dat er een stimulans van moest uitgaan op de verdere ontwikkeling van het gebied. Verder is de spreiding ook bedoeld om de service-sector in het noorden wat aan te zwengelen. Er is onvoldoende evenwicht tussen de industriële sec tor en de sector van de dienstverle ning. „Geen stimulans" „Welnu, als je de divisiestaf aan deze doelstellingen toetst, kom je tot de conclusie dat er geen stimu lans vanuit gaat voor het gebied, terwijl er al evenmin een stuk dienstverlening tot stand komt," zegt burgemeester Beusekamp. „De „Ook de overplaatsing van de (mili taire) Topografische Dienst van Delft naar Emmen geeft PTT-achti- ge problematiek," aldus de burge meester. De mensen willen niet mee en wat kan dat voor consequenties hebben voor zo'n dienst? Een orga nisatiebureau onderzoekt dit nu. Deze dienst met zijn 170 arbeids plaatsen is erg aantrekkelijk voor Emmen. Enkele diensten waarvan de overplaatsing wellicht op niet te lange termijn kan plaats hebben zijn een militaire inrichting voor het uitgeven van boeken (tachtig man) en een onderwijsplanbureau, een nieuwe dienst van het ministerie van onderwijs met een nog onbe kend aantal arbeidsplaatsen. „Achthonderd man" Emmen nog steeds met een werk loosheid van tegen de negen procent houdt vast aan de beloofde acht honderd man en de stimulerende werking die van de nieuwe diensten moet uitgaan. Het gemeentebestuur is ook in andere opzichten wat te leurgesteld. De vierbaansweg naar Assen heeft een tweebaans vertak king naar Emmen. „Dat geeft de indruk dat je van het hoofdwegen net afgaat." De spoorverbinding is ook niet voldoende. „Men zegt dat eerst het verkeers aanbod hoger moet zijn. Dat is net als met de onderwijsvoorzieningen", aldus de heer Beusekamp. Emmen wil graag een HTS. Elders in het land is er echter nog plaats in de bestaande HTS-en en men zegt dat het leerlingenaanbod in Emmen niet hoog genoeg zal zijn. „Dat is echter het verhaal van de kip en het ei. Als je de wegen hebt komt het verkeersaanbod wel en als je scho len hebt komen de leerlingen wel. Dat is ook bij de Laboratorium- school gebleken die nu na één jaar al tweehonderd acht leerlingen telt. Die Laborariumschool zou best kun nen worden uitgebreid tot een HTS- achtige onderwijsvoorziening." ADVERTENTIE Drs. H. A. Bensekamp divisiestaf is en dat hebben wij ook steeds zo gezegd eerder een vreemde eend in de bijt." Als de staf kwam, dan zouden drie- en-twintig Emmenaren kunnen sol liciteren als corveeër, maar een zelf de aantal mensen zou moeten af vloeien uit de landbouw omdat er voor een oefenterrein veel grond no dig was. Bovendien bleven van de acht aan vankelijk genoemde plaatsen voor dat terrein er twee over: één bij het Valtherbos (vlak bij Nieuw Weerdin- ge) en één bij het Noordbargerbos (in de buurt van Westenesch). Die staatsbossen maken nu echter juist voor een belangrijk deel het aan trekkelijke van Emmen uit. Daarbij kwam dat de aanvankelijk gesugge reerde veronderstelling dat het om een oefenterrein voor „vriendelijk gebruik" zou zijn niet bleek te klop pen. Er was gezegd dat het er alleen maar om ging te oefenen voor het leggen van verbindingen. Later was er sprake van „realistische pelo tonsoefeningen." Teleurstelling Emmen ervaart de trage spreiding als een teleurstelling. Eén van de doelstellingen was de agglomeratie Den Haag te verlichten. Maar Den Haag dacht daar anders over en het tegenspartelen van over te plaatsen ambtenaren heeft ook remmend ge werkt. De PPT-ers willen niet. Geluk bij een ongeluk dat uw verzekeringsman zo slim was om aan de tévé-verzekering van Royal Nederland te denken. verzekering maatschappii nv Rotterdam Het openbaar lichaam Rijnmond krijgt meer bevoegdhe den en meer geld van het Rijk. Dat is de strekking van de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de wet openbaar li chaam Rijnmond die minister de Gaay Fortman van binnenlandse zaken gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De maatregelen die de minister voorstelt zijn: een verhoging van de rijksbijdra ge aan Rijnmond van vijftig procent van de algemene kosten naar zestig procent (waarmee het aandeel van de Rijnmondgemeentes daalt van vijftig tot veertig procent). de mogelijkheid eigen belastin gen te heffen, naast het heffen van leges en rechten. een rechtstreekse overdracht van de provinciale bevoegdheden met betrekking tot de gemeentelijke pla nologische maatregelen aan Rijn mond (goedkeuringen van struc tuur- en bestemmingsplannen bij voorbeeld), de mogelijkheid om bij algemene maatregel van bestuur aan Rijn mond provinciale bevoegdheden op het gebied van de milieuhygiëne over te dragen. de mogelijkheid om gemeentelij ke bevoegdheden op het gebied van gezondheidszorg, recreatievoorzie ningen, vuilverwerking en brand weer over te nemen en uitbreiding van de terreinen waarop Rijnmond 'richtlijnen kan geven. Uit de memorie van antwoord van de minister blijkt dat hij de in het wetsontwerp voorgestelde maatre gelen belangrijk heeft gewijzigd. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Er is bij mijn weten geen specia le weercode voor bedacht, maar het zou haast te overwegen zijn. Bedoeld wordt, het curieuze ver schijnsel van een kikkerregen of zo u wilt, een kikkerbui. Giste ren gaven de kranten een be richt uit Perpignan over een zwaar onweer, waarbij kikvors- jes uit de lucht waren komen vallen. Zij waren voordien opge zogen uit een vijver, waarover- heen een windhoos was gepas seerd. Geen alledaagse ervaring: kikkers tegen je voorruit, maar zo een waarneming is toch niet een unicum. Frank W. Lane's boek „The elements rage" bevat meer van zulke gevallen. Zo heeft het in Ch&lons-sur-Saó- ne al eens padden geregend, in Oeganda delen van vissen, ter wijl toch het dichtstbijzijnde water vijfenveertig kilometer van de vindplaats verwijderd was, in het Engelse Bath kwal len, in Montreal kleine hagedis sen, in New York kikkervisjes, ook wel genaamd „dikkoppen", in Noorwegen ratten, in Redruth slangen, in Halmstadt rode wor men en in Clifton, Indiana, een dikke bui met bruine wormen. Deze dieren waren opgezogen en aangevoerd door waterhozen. Feitelijk is er ook weer niets geheimzinnigs aan, want een hoos die met. gemak tonnen zee water opzuigt, zal zeker met zo een vrachtje vissen wel raad we ten. Het meest curieuze geval dat Lane te berde brengt, is dat van 1881 in de Engelse plaats Worcester (75 km van zee). Na een hoos lagen er in de straten zoveel krabben en alikruiken, dat tien zakken ermee gevuld konden worden en men ze na derhand op de plaatselijke markt te koop aanbood. De na tuur in de rol van visgrossier Diezelfde natuur verdiende gis teren in ons land veel lof vanwe ge het geleverde weer. Zonder dat de thermometers zich bui tensporig uitsloofden, was „Van Zomeren" toch de hele dag bij ons. De vroege radio-weerbe richten hadden een beetje drei gend geklonken met regen of een onweersbui in het oosten, maar aangezien de depressies uit Zuid-Europa nog even on doorgrondelijk zijn als voor heen, ging in dit geval het rege nen niet door en bleef de zon lachen. Dat deed hij niet in Engeland. De gisteren al genoemde storing uit het zeegebied ten zuidwesten van Ierland veroorzaakte daar veel bewolking en op verschei dene plaatsen regen. Vooral het gebied rond de Ierse Zee kreeg flink wat water: het eiland Man in zes uur veertien millimeter. In de hogere niveaus boven de Britse eilanden en ten westen en zuidwesten ervan is de wind be zig te versnellen en achter een koufront meer zuidwestelijk te worden. Ballonwaarnemingen wezen dat gisteren duidelijk uit. Dat front passeert Nederland, waardoor het weer iets wissel valliger wordt, maar erg veel re gen is er niet van te vernachten, hoogstens tijdelijk wat regen of een bui en daarna komt er weer een iets drogere westelijke stro ming door. De temperatuur wordt over het algemeen wat lager, maar verderop in de week zal een Atlantische rug van hoge druk na eerst nog wat storings- gedoe het vrij zonnige weertype opnieuw terugdringen. Blijft nog te vermelden dat de vakantiegangers in Oostenrijk het dinsdagmiddag flink warm hebben gehad: het vliegveld bij Innsbruck rapporteerde tenmin ste dertig graden en ga maar eens na, hoe stik warm het dan in de straten van de stad moet zijn geweest. Strandweer Vandaag meer bewolking met tijdelijk regen of een bui, daarna een naar west ruimende wind. Negentien tot twintig graden. Zeewater zeventien graden. Ver dere vooruitzichten: niet geheel standvastig, maar ook betere en wat zonniger momenten. Amsterdam De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Ktagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zurich Istanboel Tunis onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew zwaar bew half bewolkt half bewolkt licht bew zwaar bew zwaar bew regen onbewolkt onbewolkt half bew licht bew zwaar bew half bew licht bew zwaar bew zwaar bew licht bew onbew onweer zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew zwaar bew half bewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew onbewolkt licht bew onbewolkt zwaar bew licht bew half bew onder redactie van Loes Smit Je hoort het nogal eens: Nederland heeft in de wereld toch niks in te brengen, want we zijn maar zo'n klein land. Minstens één man maar zeker niet hij alleen spreekt dat met klem tegen: oud-ambassadeur dr. H. N. Boon, die in het algemeen wel andere ervaringen heeft. Hij vertel de daarover op een bijeenkomst in Rotterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in „Maatschappijbelan- gen", het blad van de maatschap-' pij, vonden we het belangrijkste uit zijn betoog terug. Voor de Gaulle, zei de heer Boon, waren wij een volk met een grote historie. Hij noemde ons „vikings". Maar hij begreep niet waarom wij altijd over internationale samen werking wilden praten. De Ameri kanen erkennen nog steeds het Ne derlandse aandeel in de vestiging van de Verenigde Staten. „Dat is een basis voor het prestige van de* Nederlanders. Zij vinden ons men sen die geen gebruiksaanwijzing behoeven. Wel is het prestige van Nederland minder geworden door onze reacties op Vietnam en ons beleid inzake de ontwikkelings hulp". In Franse ogen zijn we vaak niet veel meer dan een verlengstuk van de Amerikanen. Onder de En gelsen bestaat volgens dr. Boon in wezen grote sympathie voor Neder land, maar „men zou wel wensen dat wij ten aanzien van Rhodesië en Zuid-Afrika een minder extreem standpunt innamen". De Duitsers denken vaak vriendelijker over ons dan wij over hen. Wel „heerst onder hen soms enige verbazing dat wij de dingen zo lang mee blijven dra gen. Wij hebben de Spaanse over heersing kennelijk nooit kunnen vergeten en blijkbaar de Duitse ook niet". Van Vlaams-Belgische kant constateerde de oud-ambas sadeur „een hongeren naar steun van de Nederlandse cultuur" en „het gevoel dat de liefde niet van één kant kan komen". Dat is nog niet alles. In bijvoor beeld China, Japan, Turkije en de Afrikaanse landen „heeft het be grip Nederland zeker een beteke nis". Nog een paar uitspraken: het buitenland weet dat wij een land zijn van vrijheid. Wij staan als ver draagzaam bekend, maar daaren tegen als niet toegeeflijk bij onder handelingen. Een voorbeeld van een echte democratie vindt men ons, een sober levend yolk, zonder al te grote rang- en standsverschil len, en redelijk ontwikkeld. Ge waardeerd wordt dat wij andere talen spreken („Daaraan is waar schijnlijk mede te danken dat het aantal Nederlanders in leidende posities bij internationale instellin gen opmerkelijk groot is"). Niet dat daarom alles wat Nederlands is zo veel begrip ontmoet. De meeste buitenlanders begrijpen bijvoor beeld niet dat we naast Rotterdam als de grootste haven ter wereld ook nog de hoofdstad Amsterdam en de residentie Den Haag als be langrijk beschouwen. Evenmin be grijpt men goed, waarom wij zo'n passie hebben voor ontwikkelings hulp. Wel vindt men dat ons kleine land vaak moedig optreedt ten be hoeve van de onderdrukten. Zo verschrikkelijk onbelangrijk is Nederland dus echt niet, maar toch ook weer niet belangrijk genoeg om ooit, al was het maar voor een uur tje. iemand als de president van de V S. op visite te krijgen. Een monster van een auto, maar de oogappel van de Brit Paul Jameson. Hij heeft de auto voorzover die naam nog op zo'n gevaarte van toepassing is zelf gebouwd uit allerlei bijzondere onderdelen, die je niet gauw in een gewone personenwagen zal aantreffen. Er zit bijvoorbeeld een vliegtuigmo tor in, waardoor de 6'/i meter lange wagen met zijn zes wielen zelfs een stukje de lucht in zou kunnen bij een snelheid van boven de 300 kilometer per uur. Jameson, die tienduizend gulden aan zijn vervoermiddel besteed heeft, moest dan ook een speciaal apparaat inbouwen om te voorkomen dat de wagen harder dan die 300 kilometer zal gaan. Hij mag er mee op de openbare weg, maar kan eigenlijk geen kant uit, want de merendeels smalle Engelse wegen zijn niet op een dergelijk monster berekend. In de Amerikaanse stad Memphis zijn twee mannen opgepakt die er van worden verdacht dat ze het lichaam van de pas overleden zan ger Elvis Presley uit het familiegraf wilden stelen. Ze hadden niet al leen wapens bij zich, maar bleken ook in het bezit van explosieven. Ze liepen daarmee in de buurt van het mausoleum rond. Er zou nog een derde verdachte zijn, maar die is nog niet gevonden. De politie was al bedacht op dergelijke ongere geldheden; sinds de begrafenis van Elvis op 18 augustus wordt het praalgraf streng bewaakt. Eind oktober zijn er minstens twee Nederlanders in Monaco J. G. M. Hoffman uit Den Haag en Kees Oosterlee uit Maassluis. Zij zullen vier dagen lang ons land vertegen woordigen op de wereldkampioen schappen Monopoly, die dan in het prinsdommetje worden gespeeld, Hoffman en Oosterlee zijn op de nationale kampioenschappen in Arnhem als respectievelijk de num mers één en twee geëindigd. Die nationale kampioenschappen zijn voorafgegaan door diverse voor ronden, die de honderdvijftig sterk ste spelers van het land oplever den. Die hebben er bij de laatste landelijke voorronde hun best voor moeten doen bij de vierenzestig besten te komen. Deze vierenzestig zijn ten slotte in Het Dorp bij Arnhem om zestien tafels gaan zitten en hebben daar net zolang gespeeld totdat van elke tafel de sterkste overbleef. Uit die zestien kwam uiteindelijk één ploegje van vier man tevoorschijn met Mies Bouwman als bank- houdster waaruit de allerbeste en de op één na beste overbleven. Hoffman speelt nu dus mee in de wereldkampioenschappen en Oos terlee gaat mee als reserve. Het was de tweede keer dat in ons land de nationale kampioenschap pen Monopoly gespeeld zijn Na de mislukking van de formatie poging van Den Uyl had The Jeru salem Post de kop van de week: „Dutch coalition aborted" (Neder landse coalitie geaborteerd). The Jerusalem Post is het belang rijkste Engelstalige dagblad in Israël. Ook in Zuid-Frankrijk is het weer niet steeds even aangenaam. BIJ Canet-Plage in de buurt van Per pignan regende en onweerde het zelfs zo verschrikkelijk, dat auto mobilisten in die donkere nattig heid geen verschil meer konden zien tussen regendruppels en kik kertjes. De regen stortte op hun auto's en pas toen de „druppels" zich bewogen en weghuppelden kregen ze in de gaten dat het echte kleine kikkertjes waren die uit de lucht kwamen vallen. Volgens des kundigen is de kikkerregen veroor zaakt door een tornado, die kort voor het onweer over een vijver in de omgeving getrokken was; de kleine diertjes zijn volgens hen uit de vijver gelicht en een eindweegs meegesleurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5