i Aurukun niet gerust op bauxietwinning De wereld hangt van aluminium aan elkaar Personalia Billiton hoopt op goed resultaat van gesprek met Australische stam Bedrijfsleven ontmoedigd door ilannen Den Uyl" ,Son of Sam" in New York voorlopig gestoord verklaard Staatssecretaris weigert gesprek over promessen Indonesische schrijfster Bjojoboespipo .Verhuur van nazi-films geen misdrijf' Stadsgezicht Edam is nu beschermd Dronken bestuurder rijdt meisje dood NSDAG 31 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet HS11 Bauxiet is voor de geïndustrialiseerde wereld /an levensbelang. Bauxiet is namelijk de grondstof van aluinaarde en uit aluinaarde kun je aluminium smelten. En van aluminium hangt de rijke wereld aan elkaar. Vliegtuigen en kantoorflats, auto's en ijskasten, overal wordt aluminium voor gebruikt. Het is welis waar geen onvervangbaar metaal, maar door dat het sterk en licht is en bovendien goed geleidt, is het wel uitermate handig. Een probleem is wel dat bauxiet zo ongelijk over de wereld is verdeeld. De Verenigde Staten, West-Europa en Japan (de grootste verbrui kers) beschikken samen over slechts vijf procent van de aangetoonde reserves. Een aantal belangrijke bauxietlanden (behalve Su riname en Australië o.a. Jamaica) hebben samen een overeenkomst gesloten om de prijs een beetje in de hand te houden. Bauxiet ligt dus niet overal in de wereld voor het opscheppen. Toch is deze grondstof niet echt schaars. Met de nu aangetoonde reser ves kunnen we nog honderden jaren vooruit. Toch zijn de grote vondsten die de laatste twintig jaar in Australië zijn gedaan van groot belang. Australië is een van de rijke, op het westen georiënteërde landen. Bij een even tuele grondstoffen-oorlog tussen de rijke lan den en de derde wereld zal Australië onge twijfeld de zijde van het westen kiezen. Bij alle reeds genoemde voordelen van alumi nium heeft dit metaal, één belangrijk nadeel: het is zo moeilijk te produceren. Bauxiet ligt meestal dicht aan de oppervlakte, maar voor één ton aluminium heb je twee ton aluinaarde nodig en voor twee ton aluinaarde moet je vier d vijf ton bauxiet delven. Door de winning van grote hoeveelheden bauxiet zakt de aarde enkele meters. Voor de begroeiing en water huishouding van een gebied heeft dat ingrij pende gevolgen, al is het mogelijk de nadelen daarvan tot een minimum te beperken. Het is zelfs mogelijk het gebied na afloop zo in te richten dat er van verbetering sprake is, maar dan moet een regering wel strenge voorwaar den stellen. Grote hoeveelheden bauxiet zijn nodig om naar verhouding kleine hoeveelheden alumi nium te verkrijgen. Maar dat niet alleen: de verwerking van bauxiet tot aluinaarde en vooral de omsmelting van aluinaarde tot alu minium vergt gigantische hoeveelheden energie. Daarom zie je dat vooral het omsmel ten van aluinaarde tot aluminium gebeurt op plaatsen waar veel energie aanwezig is. En dat hoeft niet in het land van de bauxietwin- ning te zijn, maar kan even goed in het land zijn waar aluminium wordt gebruikt. Om die reden is het begrijpelijk dat er een smelter staat in Delfzijl (eigendom van Hoogovens), dichtbij het aardgas en een in het Sloegebied (eigendom van Pechiney), dichtbij de kern centrale van Borssele. Alles bij elkaar kost de produktie van aluminium een veelvoud van de energie die nodig is om vergelijkbare hoeveelheden staal te maken. Een voordeel is wel dat door de toepassing van aluminium later weer energie bespaard kan worden (doordat het licht is en goed geleidt). Een laatste vervelende bijkomstigheid van de produktie van aluminium is tenslotte dat bij de winning van aluinaarde uit bauxiet grote hoeveelheden rode modder vrij komen. Die kun je indijken en vervolgens afdekken, maar het landschap ondergaat dan wel een drasti sche ingreep. Bij het smelten van aluminium komen tenslotte fluoride-gassen vrij die alles behalve gezond zijn. De directie van een aluminium-smelter zal zeggen dat je dat mak kelijk kunt wegfilteren, maar een feit blijft dat het werk in een aluminium-smelter als ge vaarlijk en vies bekend staat. door Piet Hagen Sinds enkele jaren aast de firma Billiton op het bauxiet dat verborgen ligt in het grondgebied van de Aurukun^tam in noord-oost Australië. Het is niet de eerste keer dat de Aurukun kennis maken met het Hollandse ondernemerschap. Reeds in 1606 landde de „Duyfken", een van de schepen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie bij Kaap Keerweer. In de overlevering van de Aurukun leeft de herinnering hieraan nog voort. Op een van de besprekingen die de firma Billiton voerde over de winning van bauxiet heeft een der stamleiders al gewaarschuwd: pas maar op, anders loopt het net zo slecht met jullie af als met de bemanning van de „Duyfken". De Aurukun-stam woont in het meest noord-oostelijke puntje van Australië, op het schiereiland York, in de (deel)staat Queensland. Het klimaat is heet en westerse kolonisten hebben nooit veel belangstelling getoond voor deze uithoek van de wereld. Pas tegen het einde van de vorige eeuw begon de beïn vloeding van de hier woon achtige stammen door zende lingen van de presbyteriaan se kerken. Het gebied van de Mapoon, de Weipa en de Aurukun werd, zoals gezegd, reeds ip 1606 door Nederlanders ont dekt. Eerst deed de „Duyf ken" het gebied van de Ma- poon-stam aan, maar toen men daar niets van zijn ga ding vond, werden de zeilen weer gehesen. Honderdzestig kilometer zuidelijker ging men opnieuw aan land. Dank zij eeuwenlange overle vering kunnen de Aurukun nu nog het verhaal van deze invasie vertellen alsof het gis teren gebeurd is. „Zij kwa men van overzee. Toen zij landden bij Kaap Keerweer, gingen de mensen kijken. De Europeanen zeiden dat ze een nederzetting wilden bou wen en de Aurukun zeiden dat 2e dat goed vonden. Zij stonden de Europeanen toe een put te slaan en hutten te bouwen. Aanvankelijk was iedereen gelukkig en was er een goede samenwerking." Maar dan neemt het verhaal een wending. „Al gauw bleek dat de Europeanen wat an ders in de zin hadden. Ze na men de vrouwen van de Au rukun en dwongen de man nen voor hen op jacht te gaan. Op een goede dag wil den de Europeanen een van de Aurukun-mensen leren hoe je op jacht een musket moest gebruiken. Maar de Aurukun dachten dat de Eu ropeanen hen bedreigden en raakten in paniek. Zo ont stond een vechtpartij, waar bij veel mensen werden ge dood, Europeanen zowel als Aurukun. Tenslotte werden de Europeanen verdreven en ze keerden nooit weer terug." Nooit is te veel gezegd, want in 1969 verwierf het Ameri kaanse bedrijf Tipperary de voorlopige rechten op de bauxietwinning in dit gebied. Deze overeenkomst werd in 1975 opnieuw bekrachtigd. Inmiddels waren ook Pechi ney en Shell-Billiton toege treden. De verhouding bin nen deze gezamenlijke onder neming was nu: veertig pro cent Billiton, veertig procent Mapoon Enige leden van de Aurukun-stam in noord-oost-Australië. Tipperary en twintig procent Pechiney. Hiermee is voor Billiton de weg vrij naar een geweldige voorraad bauxiet. Het enige struikelblok is nog het probleem van de Auru kun, maar daarover straks. Welk belang heeft Billiton bij de bauxietwinning in Austra lië? Billiton is vanouds een mijnbedrijf. Het dankt zijn ontstaan en zijn naam aan de tinwinning in Indonesië en nog altijd is deze activiteit een van de belangrijke pijlers iOp deze kaartjes staat het grondgebied van de Aurukun-stam aangeduid. van het concern. Behalve tin produceert Billiton lood, zink en koper. De verwerking van schroot („recycling" met een moderne term) neemt een steeds belangrijker plaats in. En tenslotte is er dan de bauxietwinning. Wie bauxiet en Billiton hoort denkt aan Suriname. Inder daad heeft Billiton daar sinds de Tweede Wereldoor log zekere belangen, maar in vergelijking met het Ameri kaanse bedrijf Alcoa is Billi ton in Suriname een nieuw komer. Als men de totale we- reldproduktie van bauxiet bekijkt is Billiton een klein tje (ongeveer drie procent van het totaal). Toen Billiton in 1970 werd overgenomen door Shell was het bedrijf weinig levens krachtig. Sinds de overname is Billiton opnieuw op poten gezet en nu probeert men vanuit het hoofdkantoor in Den Haag weer langzaam een positie in de mijnindustrie in de wereld op te bouwen. De nieuwe activiteiten op het terrein van de bauxietwin ning passen in die strategie. Daarom nam Billiton een klein aandeel in een nieuw project in Brazilië. Daarom ook verwierf Billiton een aan zienlijk belang in de baukiet in het gebied van de Aurukun in Australië. Duidelijk is (zie het stuk hier boven) dat de bauxietvyin- ning heel wat voeten in de aarde heeft. In de afgelopen vijftien jaar hebben de noorderburen van de Auru kun, de Mapoon- en Weipa- stammen, dat al ervaren. De firma Comalco, in vergelij king met Billiton een reus op dit gebied, heeft hier al grote stukken ontgonnen. Hoewel de directie van Comalco zegt dat .zij de belangen van de oorspronkelijke bevolking zo veel mogelijk in het oog ge houden heeft, wekken de pro testen van de kant van kerke lijke en politieke actievoer ders tegen Comalco een an dere indruk. De bewoners zijn volgens deze getuigenis-' sen hardhandig uit hun ne derzettingen verdreven. Toen ze later terug mochten keren troffen ze een kaal geslagen gebied aan. Comalco beweert dat er alle mogelijke voorzie ningen getroffen zijn. Deson danks treurt een deel der Ma poon nog steeds om alles wat verloren ging: heilige grond, ongerept jachtgebied, en een eeuwenoude cultuur. Angst Het gerucht over het lot van de Mapoon is mede dank zij de altijd actieve actiegroe pen doorgedrongen tot de Aurukun-stam. Hun angst is nu, en dat is begrijpelijk, dat ook hun gebied wordt omge ploegd, hun cultuur gelijk ge schakeld en hun stamleven ontwricht. En net als de Ma- poon-stam vragen zij zich af met welk recht zo'n mijnbe-, drijf het land komt omwoe len waarop zij sinds mensen heugenis hebben gewoond. De wetenschap dat alle bo demschatten eigendom zijn van de staat kan deze pijn nauwelijks verzachten. Voor het gevoel van de Aurukun is deze grond de grond van hun kinderen en kindskinderen. Wat kunnen nog geen dui zend Aurukun-mensen, die met één been nog in de primi tieve wereld staan, beginnen tegen het oprukkend interna- tionale bedrijfsleven dat zich verzekerd heeft van de steun van regering en parlement? Hoe kan een handvol mensen een reservaat dat ongeveer een vijfde is van Nederland verdedigen tegen het geweld van de westerse beschaving? De firma Billiton zegt begrip te hebben voor de vrees van de Aurukun en alles te willen doen om die vrees weg te nemen. Het is zelfs nog niet eens zeker of het project (een investering van één miljard dollar) doorgaat, maar als het doorgaat zal dat niet vóór 1982 zijn. Dan is er tijd ge noeg om alle verlangens van de Aurukun op een rijtje te zetten en indien enigszins mogelijk daaraan tege moet te komen. Uitvoerige gespreksrondes met de be volking zelf kunnen volgens Billiton leiden tot een goede verstandhouding. Klein deel Men moet zich de bauxiet winning ook niet zo voorstel len dat het hele gebied in één keer overhoop wordt ge haald. Slechts een klein deel van het reservaat komt in aanmerking voor bauxiet winning. En dat gebied wordt stukje voor stukje afgewerkt. De firma wil zorg dragen voor herstel en waar mogelijk ver betering van het milieu. Er zal werkgelegenheid ont staan voor de Aurukun en er zullen sociale voorzieningen komen. Dat laatste is wel de eerste verantwoordelijkheid van de regering van Queensland, maar de opbrengst van de bauxietwinning draagt daar in belangrijke mate toe bij. Behalve een royalty van twintig procent op de ver koopwaarde heeft de rege ring van Queensland een winstaandeel van drie pro cent op de winst bedongen en dat laatste bedrag is bestemd voor de oorspronkelijke be volking. De Aurukun zijn daar niet helemaal gerust op (de Mapoon hebben ook geen goede ervaringen met mooie beloften) en ze zijn er niet zeker van dat het geld uit het nieuwe fonds aan hen ten goede komt. Misschien zegt de regering van Queensland wel dat het bestemd is voor alle oorspronkelijke bewo ners, ook in andere gebieden. Dat lijkt sociaal, maar hier door zou het rechtsgevoel van de onteigende stam min der bevredigd zijn. Minderheden Op de achtergrond van dit conflict staat uiteindelijk de vraag hoe de geïndustriali seerde wereld omspringt met minderheden als de Auru kun. Billiton denkt dat het probleem oplosbaar is. De ac tiegroepen (onder meer ge steund door de Wereldraad van Kerken) hebben hun twijfels. Die twijfel is vooral gebaseerd op de praktijk van de multinationale onderne mingen tot nu toe. Als Billi ton zou bewijzen dat het ook anders kan, zou dat een klein wonder zijn. We helpen de Aurukun hopen dat zoiets gebeurt. Dit verhaal is gebaseerd op de zogenaamde ,,Mapoon-books" die zijn uitgegeven door de International Development Action in Australië en op een gesprek met de heren H. J. Helb en D. J. Burkcns van Billiton-Aluminium in Den Haag. Cartoon uit het derde ,,Mapoon-book", uitgegeven door de International Development Action in Aus tralië. fan een onzer verslaggevers JTRECHT Volgens mr. C. van ■Veen, voorzitter van de VNO, groot- Jflte werkgeversorganisatie, heerst er n brede kringen van het bedrijfsle- :en een sfeer van grote ontmoedi- g over de plannen van Den Uyl, tijdens de formatiepoging zijn iformuleerd. Enerzijds is er, aldus 'an Veen, te weinig financiële ruim- e voor het bedrijfsleven en ander- Ijds een vérgaande betutteling van e ondernemingen. en wetenschappelijk onderzoek aar de omstandigheden, waarin de Dorsnee-ondernemer moet werken, )u dit sombere beeld meer dan be- estigen, aldus de VNO-voorzitter. De ondernemers hebben het al een antal jaren moeilijk en wat zij no- ig hebben, is een nieuwe aanmoedi- Ing. Echter, zulke stimulansen ont breken", aldus Van Veen op de le denraadvergadering van de NCHP (hoger pesoneel). Maatschappelijke veranderingen, aldus de heer Van Veen, zijn onont koombaar en nodig, maar er zijn duidelijke grenzen die je niet kunt overschrijden. Bij het gehele Neder landse bedrijfsleven leeft nu duide lijk het gevoel, dat die grenzen toch worden overschreden en dat we met onze economie aan het afglijden zijn." Er dient volgens mr. Van Veen nuch ter erkend te worden, dat Nederland uitsluitend en alleen dankzij de aardgasopbrengsten kan blijven praten over een verdere groei van overheidsuitgaven en over het hand haven van de koopkracht van werk nemers en van hen die op sociale voorzieningen zijn aangewezen. Rechterlijke macht Tot raadsheer bij het Amsterdamse gerechtshof zijn benoemd mr. G. A. Walkate, nu rechter bij de rechtbank in Dor drecht, en mr. C. Sluijk, rechter bij de rechtbank in Amsterdam. Tot rechter bij de rechtbank in Den Haag is benoemd mr. J. H. van Over- beek, officier bij de landmacht, grif fier van het hoog militair gerechts hof en rechter-plaatsvervanger bij de rechtbank in Den Haag. Secretaris-generaal Tot secreta- ria-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken is benoemd mr. Frans Italianer, die sinds 1973 direc teur-generaal Europese zaken was. Hij volgt mr. E. L. C. Schiff op die ambassadeur in Australië wordt. Mr. Schiff is tien jaar secretaris generaal van het departement ge weest. Eerder bekleedde hij posten in Washington, Madrid, New York en Djakarta. Mr. Italianer kwam in 1948 in dienst van het ministerie. Van 1952 tot 1955 was hij secretaris van de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen over een Europe se Defensie Gemeenschap. Van 1955 tot 1957 werkte hij op het secreta riaat van de Westeuropese Unie in Londen. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) voelt niets voor een gesprek met het landelijk overleg van grondraden (LOG) over 'de weigering van vijfduizend stu denten om hun promessen af te los sen. Er zijn voor deze weigeraars maar twee mogelijkheden, aldus dr. Klein, proberen een regeling te tref fen met het bureau rijksstudietoela gen óf een deurwaarder op je dak krijgen. De studentenbeweging LOG had dr. Klein gevraagd om een nader ge sprek over deze zaak. De staatsse cretaris antwoordt nu dat hij in ge sprekken in februari en maart dui delijk verteld heeft waarop het staat. Er is nu geen enkele reden tot nieuw overleg. Van de 72.000 studen ten die destijds een promesse teken den om van hun (verhoogde) colle- geld af te komen hebben 67.000 nor maal aan hun financiële verplichtin gen voldaan. Dr. Klein vermag niet in te zien waarom hij voor de reste rende 5.000 een uitzondering zou maken. AMSTERDAM (ANP) De Indone sische schrijfster Sowarsih Bjojo boespipo is op 65-jarige leeftijd in Djokjakarta overleden. Zij verwierf faam als dichteres, romanschrijfster en nationaliste. Sowarsih Bjojoboespipo werd ook in ons land bekend met de roman „Bui ten het gareel" die in het Nederlands is geschreven en vlak voor de Twee de Wereldoorlog verscheen. Het boek beleefde twee herdrukken. On derwerp van het boek zijn de erva ringen van de schrijfster met haar „wilde scholen", nationalistische schooltjes die in het toenmalige Ne derlands Indië door de Politieke In lichtingen Dienst (PID) goed in het oog werden gehouden. De schrijfster bezocht enige keren Nederland. Tot haar vrienden in ons land behoorden onder meer de au teurs Eddy du Perron, Bep Vuijk en de schatbewaarder van Indonesi sche literatuur Rob Nieuwenhuls. :i -> 'EW YORK (UPI) - De 24-jarige 'ew Yorker die ervan wordt ver acht dat hij als „son of Sam" zes Inge vrouwen heeft doodgescho- ?n, is volgens een voorlopig psychi- trisch onderzoek te gestoord om 'recht te kunnen staan. Het team t hem sinds zijn arrestatie op 10 gustus heeft onderzocht schetst t psychiatrisch ziektebeeld als „paranoïde" (vervolgingswaan) en acht de kansen op herstel „on zeker". Volgens de psychiaters kan de man niet deelnemen aan zijn verdedi ging. De openbare aanklager en ook de verdedigers hebben een nieuw onderzoek aangevraagd, dat plaats moet vinden voor 4 October. EDAM De gemeenten Edam en Zeevang zijn aangewezen als be schermd stadsgezicht. Door zijn stadswallen en poorten is Edam met zijn historisch patroon van straten, pleinen, grachten en groenvoorzie ningen een gesloten stedebouwkun dig geheel, die de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht rechtvaar digt. ARNHEM (ANP) De verhuur of verkoop van films uit de nazi-tijd is geen misdrijf en kan derhalve niet worden vervolgd. Dit hebben burge meester en wethouders van Arnhem geantwoord op vragen van het CPN- raadslid G. W. Brouwers die zich had gestoten aan de handelswijze van een filmverhuurbedrijf in het Arnhemse Spijkerkwartier. Dat bedrijf stelde in de etalage films ten toon die dateren uit de nazi-tijd en vooral propagandistische jour naalbeelden bevatten. Volgens bur gemeester drs J. A. F. Roeien van Amhem hebben de Arnhemse offi cier van justitie en het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie geoor deeld dat het hier gaat om histori sche films. Voorts handelt de eige naar van het bedrijf uitsluitend uit een commercieel oogmerk. Namens de CPN-afdeling in Arnhem en enkele andere organisatoren vroeg de heer Brouwers om een on derzoek naar het filmverhuurbe drijf. dat zou moeten worden gelast de verkoop en verhuur „van de ra cistische en tot rassenhaat aanzet tende propagandafilms stop te zetten." AVENHORN (ANP) Een dronken automobilist heeft gisterochtend de zeventienjarige Cornelia Elizabeth Laan voor haar ouderlijke woning aangereden. Het meisje is later in een ziekenhuis in Hoorn overleden. Haar vriend, met wie zij voor het huis stond, ligt zwaargewond in het ziekenhuis. Volgens de rijksrecher che reed de dronken automobilist plotseling op het linker weggedeelte en had hij geen controle meer over het stuur. Twee jaar voor roofoverval ALKMAAR (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft dinsdag twee Jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen de 24- jarige D.E.K. en de 21-jarige E B beiden uit Zaandam, die verant woordelijk zouden zijn voor de ge wapende roofoverval van 25 februari op het in Bergen gevestigde filiaal van de Nutsspaarbank Westneder land. De overvallers roofden eerst 25.000 gulden uit de baliekas, daarna dwongen zij de beheerder 43.500 gul den uit de kluis aan hem te geven. De rechtbank beval de onmiddellij ke gevangenneming van de beide verdachten, aangezien ze bevreesd was voor vlucht. Uitspraak 13 sep tember.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11