Pieter Menten len sluwe man" TJDWB) Compromis over abortus niet geoorloofd Nationaal kabinet en Kruisinga De Dommel in Brabant weer schoon Geven van geschenken aan banden Veringa's opvatting niet relevant Pijnlijke fout van Aantjes en Den Uyl ^eglitz betreurt verklaringen 'Ontregeld' Zuivering van rioolwater bracht uitkomst ver afschuwelijke keuze is verschil van inzicht mogelijk :-|SDAG 30 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet9 i-1! enr igt] ent 'Jjr Leo Kleyn m k ^STERDAM De in Tel Aviv wonende antiquair Josef jjglitz, die bij vorige processen tegen Pieter Menten diens ictangrijkste getuige a décharge was, noemt hem nu, in een 'erente verklaring, „een sluwe man". Die vroegere verklaringen >"ït Stieglitz naar zijn zeggen afgelegd onder druk van de "hamlige verdedigers van Menten, oud-Tweede-Kamervoorzit- m i Kortenhorst en Coebergh. Hij betreurt het nu, dat hij dat «aft gedaan, onif tvajn jongste verklaring, afgelegd bipm; maart van dit jaar in Tel Aviv, enlt Stieglitz terug op kort na de i Sbg gegeven verklaringen, toen agilenten afschilderde als een „an- izi", die hem, een jood, het leven i v, gered. Een verklaring uit 1947, rin hij onder meer zei nooit geld Menten te hebben gekregen, ïit hij nu ronduit onjuist. Men- >s jzegt hij nu, heeft hem meerma- 1 °ben bedrag van 2000 dollar doen vfoman. eei ievtverschillende verklaringen van glitz kwamen gistermiddag ter ike bij de voortzetting van het ia m Menten gevoerde proces. Deze ngsdag ging goeddeels heen met joorlezing van allerlei getuigen- trotlaringen door de president van le®bijzondere strafkamer van de Sterdamse rechtbank, mr. J. A. •öeder. Ze waren zonder uitzon- ig belastend voor de afwezige lachte. 310 merendeel ervan had betrekking Je gang van zaken bij de in 1941 ln le dorpjes Podhorodce en Urycz levoerde massa-executies. Men- wordt ervan beschuldigd daarin band te hebben gehad of erbij •okken te zijn geweest. In Polen d itie Sowjet-Unie gehoorde getui- ?g i wier verklaringen in het proces- mal zijn opgenomen, zeggen dat iten bij die moordpartijen aan- Ig was. Hij had, aldus de mees- daarbij niet eigenhandig ge- )ten, maar wel de leiding bij de ruties gehad. De getuigen zeiden i tekens met de hand te hebben geven. röe ■fe genspraak verklaringen waren niet op alle iten eensluidend, en soms ook in ïnspraak met wat getuigen op de ing hebben gezegd. De verdedi- van Menten, mr L. van Heijnin- maakte de rechtbank daarop »rmalen attent. De president akte er zelfs melding van dat een lerwijzer die heeft verklaard te inen ontkomen aan de massa- cutie in Podhorodce, niet geloof- rdig wordt geacht door oogge- je Karolina Tuzimek die in mei Unsterdam aanwezig was. I getuige van de executie in cz heeft volgens zijn schriftelijke slaring gezien dat Menten een uw met een kind gebaarde het tl op grond te zetten, waarna hij kind doodschoot. Vervolgens J hij de vrouw een nekschot heb- i gegeven. Na de executie zou nten een fles drank aan de lippen iben gezet. De president merkte irbij op dat het volgens de vorige !k gehoorde getuige H. N. Slaifer Jonker was geweest om dat alle- al van enige afstand te kunnen verdediger voegde eraan toe dat Pieter Menten, volgens zijn raadsman zondagmiddag plotse ling in het gevangeniszieken huis in Scheveningen ingestort, was gisteren niet op de zitting aanwezig. Bij het begin daarvan liet de verdediger de rechtbank weten dat zijn cliënt, als gevolg van de spanningen van de laat ste dagen, mogelijk door een attaque getroffen was, of anders als gevolg van zijn suikerziekte in een coma was geraakt. Hij sprak van ,,een droevige zaak" en ,,een heel ernstige ontwikke ling". Tijdens een korte schor sing nam de president van de bijzondere strafkamer telefo nisch contact op met het gevan genisziekenhuis. Hij deelde daarop mee dat de adjunct-di recteur hem verzekerd had dat er ,,geen enkele reden voor on gerustheid" was. Door zijn suikerziekte was Menten alleen ,,wat ontregeld" geraakt. Toen de president bel de, was de gezondheidstoestand van de verdachte weer zo goed als normaal. Het verwijt van de verdediger dat Menten zondag onvoldoende medisch begeleid was, wees de president op gezag van zijn informant in Scheve ningen van de hand. Overigens had Menten vorige week al het advies gekregen de zittingen niet bij te wonen, in verband met zijn gezondheidstoestand. Even later sprak de officier van justitie geërgerd over „een soort rookgordijn", dat Menten en zijn raadsman naar zijn me ning hadden willen leggen. De vrouw van Pieter Menten, Meta, verscheen pas laat in de middag op de zitting. Ze kreeg korte tijd later weer gezelschap van de in Parijs wonende doch ter van Dirk Menten, de broer van Pieter. volgens Michael Hauptman Menten niet zelf had geschoten, en volgens deze getuige weer wel. De officier van justitie, mr A. F. J. C. Haber- mehl, die bij veel verhoren persoon lijk aanwezig was, zei wel te willen erkennen dat verscheidene getuigen 'boter op het hoofd' hebben, omdat ze zelf deel uitmaakten van de hulp politie, die de Duitsers bij de execu tie terzijde stond. In een aantal verklaringen was er sprake van dat bij het bloedbad in Podhorodce als eerste de leider van de communistische jeugdorganisa- tie.Konsomol, Volodymyr Pistoljak, als eerste om het leven was ge bracht. Ook werd herhaaldelijk de moord op de gewezen administra teur van Menten, Oleksi Novickyj, en diens vrouw gememoreerd. Een mpkins 1 t' le krijgt hij voor elkaar" PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTE PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENT Parlementsrubrlek: Redactie: Ferry Mingelen Bijdragen: Theo Koeló, Gerard van der Wulp. Officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl. aantal getuigen zei gezien te hebben dat Menten de wanhopige vrouw had getrapt met zijn gelaarsde voet. Burgemeester Onder de verklaringen was er ook een van de gewezen burgemeester van Podhorodce, die naar zijn zeg gen Menten goed gekend heeft. Menten zei vorige week nog dat hij de burgemeester niet kende. De ge wezen burgemeester, Rammel, had van Novickyj gehoord dat Menten een Duitse spion was, waarop hij een in de nabijheid gelegerde afde ling van h$t Poolse leger, had ge waarschuwd. Menten werd naar aanleiding daarvan door de Polen gearresteerd. Volgens Rammel is het zeker dat de hele bevolking van Podhorodce Menten goed kende, staat het ook vast dat de broer van Menten, Dirk, anders dan Menten zelf steeds be weert, niet lang in Podhorodce heeft gewoond, sprak Menten Pools, en heeft Menten hem nooit het bewijs geleverd dat hij de Poolse nationali teit had gekregen. De officier van justitie maakte de rechtbank erop opmerkzaam dat Rammel een belangrijke getuige is. Hij adviseerde de rechters deze ge tuige in Polen te gaan horen. De Poolse autoriteiten, wist hij, hadden daartegen geen enkel bezwaar. De nu 73-jarige oud-burgemeester kan om fysieke redenen niet naar Neder land komen. De officier suggereerde dat bij die gelegenheid ook de vroe gere chauffeur van Menten gehoord zou kunnen worden. Ook dienst overkomst is onmogelijk. De presi dent zei dat de rechtbank het advies van de officier in overweging zal nemen. Siberië De verdediger van Menten baarde gistermorgen opzien door de aan Het Vrije Volk verbonden journalist Nico Polak achter gesloten deuren te willen horen. Na enig heen-en- weer-gepraat ging de rechtbank daarmee akkoord. Nadat de deuren weer geopend waren, bleek dat de raadsman niet had gehoord wat hij kennelijk graag gewild had. Polak had vorige week van getuige Slaifer gehoord, dat die veertien jaar in Siberië was geweest. Anders dan de verdediger waarschijnlijk ge hoopt had, verklaarde Polak niet de indruk te hebben gekregen dat Slai fer daar in een strafkamp had geze ten. De officier liet nog even weten dat er ook geen sprake van was dat Slaifer uit Siberië was gehaald om in Amsterdam ten nadele van Menten te getuigen. Het proces zal vandaag worden voortgezet. Benoeming Per 1 november zal als hoofd van de directie consumenten beleid bij het directoraat-generaal voor prijzen, ordening en regionaal beleid in dienst treden drs. J. Koop man (42), nu directie-secretaris bij de stichting Nederlandse Herstruc tureringsmaatschappij De VVD-fractie heeft tot nog toe weinig bijval gekregen voor haar advies een nationaal kabinet te for meren. Nationale kabinetten be stonden tot nu toe alleen in oorlogstijd. Partijen stapten over hun meningsverschillen heen om de gezamenlijke vijand te bestrij den. Alhoewel PvdA en CDA de huidige problemen van werkloos heid en inflatie niet onderschatten, zien zij het land nog niet in gevaar. „De Rus" zo werd gisteren in CDA- kring opgemerkt, „staat nog niet aan de grens". Opmerkelijk is dat de CHU-leider Kruisinga voor de verkiezingen ook voor een soort nationaal kabinet pleitte. Hij blijkt die gedachte in middels te hebben laten varen. „Het ging er mij toen vooral om de polarisatie in de politiek te kritise ren, het feit dat PvdA en WD elkaar uitsluiten voor regeringssa menwerking". Kruisinga geeft toe, dat het CDA wel eens lelijk in de knel zou kunnen komen als PvdA en VVD werkelijk tot betere ver houdingen geraken. „Toch zou het voor het CDA ook wel eens goed zijn, zo'n tijdig hersteltijdje in de oppositie. Door eindeloos regeren zijn bijvoorbeeld de christen-demo craten in Italië in de moeilijkheden gekomen. Macht corrumpeert. Voor de CHU was de oppositie ook heel heilzaam, allerlei carrièrezoe kers verdwenen, de partij werd ge saneerd. Je merkt nog steeds aan de KVP, dat die partij nooit in de oppositie heeft gezeten, de bereid heid koste wat kost te regeren is daar het sterkst te vinden", aldus Kruisinga. De betere samenwefking tussen PvdA en WD op langere termijn is, volgens VVD-kring, een van de ach tergronden voor het advies voor een nationaal kabinet. Als PvdA, CDA en VVD het in een nationaal kabinet met elkaar kunnen vinden, is er geen dat PvdA en VVD elkaar daarna blijven uitsluiten. Het is echt een serieus advies, zo houdt men in de VVD-fractie staande. Sceptici in andere fracties geloven er niet zo in. Zij zien meer de Interne meningsverschillen in de WD over het abortusvraagstuk als reden voor dit advies. Dat die verschillen er zijn blijkt al uit de opwinding binnen de VVD die ontstond toen de liberaal' Geurtsen openlijk een abortuscom promis met het CDA niet uitsloot als de WD daardoor in het kabinet zou komen. „Een stomme streek" van Geurtsen, zo wordt in de fractie gezegd. Vorige weck donderdag in Brandpunt een pijnlijk misverstand: terwijl Aantjes betoogde dat er nog mogelijkheden waren rond de formatie gaf formateur Den Uyl zijn opdracht terug. Op de foto Aantjes bij een vraaggesprek tijdens de AR-partijraad vorig jaar. De ondernemer, die de verkoop van z'n waren probeert op te peppen door de kopers geschenken aan te bieden, zal dat voortaan alleen on der bepaalde voorwaarden mogen doen, vindt staatssecretaris Haze- kamp (economische zaken). De Tweede Kamer behandelt deze week zijn wetsplan beperking ca deaustelsel. De consument, zo zegt het wetsplan, moet in de plaats van een geschenk ook een geldbedrag kunnen krijgen. De „gulle" onder nemer moet het als geschenk aan geboden pródukt al een tijd in zijn pakket koopwaar hebben, en ook tijdens de geschenkenactie moet het produkt gewoon te koop zijn. De voorwaarden gelden niet alle geschenkenacties, waarmee de on dernemer naar de gunst van de consument dingt. Prullaria (goede ren ter waarde van enkele dubbel- tjes) vallen erbuiten, en aanbiedin gen onder het motto „drie halen, twee betalen" mogen gewoon door gaan. Ook aan wederverkopers mogen vrij geschenken worden gegeven, waardoor bijv. fabrikanten van ge neesmiddelen als „scheutig" be kend staand waar het gaat om pre sentjes apothekers en artsen kunnen blijven benaderen met ca- deau's. Overigens meent staatsse cretaris Hazekamp niet, dat er bij het geven van geschenken aan we derverkopers sprake is van uitwas sen. Vanuit de PvdA-fractie zal Ha zekamp daarover deze week enige twijfels horen. Met name de ge neesmiddelenindustrie biedt vaak wel erg mooie geschenken, waar van de aanvaarding door bijv. een Kamerlid in strijd met de ambts eed zou zijn," $tldus een lid van de PvdA-fractie. Informateur Veringa wijkt wat zijn mening over het abortus-vraagstuk betreft inhoudelijk niet of nauwe lijks af van het principiële stand punt, dat het CDA daarover in neemt. Dat verheelde hij gisteren op zijn persconferentie allerminst, maar hij voegde er meteen aan toe als informateur zijn eigen mening volledig terzijde te willen schuiven. „Mijn opvatting is op dit ogenblik niet relevant", sprak de kersverse informateur van Hare Majesteit. Veringa zal dus zelf een geen princi piële bergen opwerpen in zijn aan gekondigde poging CDA en PvdA alsnog op een abortusakkoord bij een te brengen. Dat past ook in de omschrijving die Veringa eens van zichzelf gaf: „Te nuchter voor alles, koel, beredenerend, constaterend en vooral erg relativerend." Veringa is trouwens nooit erg dui delijk geweest o"er de abortuswet geving. Terugbladerend in de knip sels van de verkiezingstijd en kabi netsformatie van '71, waar Veringa lijsttreker en fractievoorzitter van de KVP was, blijkt hij een van de meest zwijgzame politieke voor mannen te zijn geweest die Neder land ooit kende. Nergens valt een citaat van hem over de abortus te achterhalen. Wel over het aangele gen terrein van de zedelijkheids- wetgeving, waaruit iets van zijn opstelling zou kunnen blijken. Ve ringa over de strakke zedelijk heidsparagrafen uit het toenmalige KVP-program: „Voor mij persoon lijk is het geen probleem, al die sex." En over het pauselijk verbod op gebruik van de anti-conceptio- nele pil: „Een vader en een moeder moeten een stuk verantwoording op zich nemen voor de plannen van het gezin." Premier Den Uyl heeft zo zijn eigen ideëen over de tegenwoordig zo ge roemde „communicatie met de an der". De manier waarop hij zelfs met zijn naaste medewerkers om gaat is moeilijk met de term „als een open boek" aan te duiden. Den Uyl is gewoon zijn mensen argu menten ten aanzien van beleids beslissingen te ontlokken zonder zelf veel van zijn standpunt bloot te geven. Ook na urenlange discus sies weten zijn medewerkers vaak nog niet precies wat „Ome Joop" nu van plan is. Afgelopen donderdagavond was deze gewoonte van Den Uyl de oor zaak van een pijnlijk gebeuren. Te rugkomend van de Koningin bij wie hij, zoals algemeen verwacht, zijn formatieopdracht weer had in geleverd, zette Den Uyl de t.v. aan om naar Brandpunt te kijken. Tot zijn stomme verbazing zag hij daar de CDA-vicevoorzitter Aantjes een verhaal vertellen dat nergens op sloeg. Aantjes ging er vanuit dat Den Uyl zijn opdracht nog steeds had en voort zou gaan met het zoeken van een abortuscompromis. Hoe kon de toch ook niet van poli tiek gevoel gespeende CDA-er zo'n fout maken? Aantjes had inmid dels ook door dat er iets verkeerd was gegaan. In een tweede uitzen ding van Brandpunt begon hij, woedend, stoom af te blazen. Hij was zo zei hij ongeveer stomver baasd dat Den Uyl zijn formatie had afgebroken omdat hij, even voor de Brandpunt uitzending van een vertrouweling van Den Uyl het tegengestelde had gehoord. Daar mee was voor Brandpunt de kous af. niet echter voor Aantjes, Den Uyl en diens vertrouweling, een ambtenaar van de rijksvoorlich tingsdienst. Aantjes voelde zich bedrogen door Den Uyl en zijn makkers en eiste genoegdoening. Een scherp ge sprek met de betrokken ambtenaar en nog een telefonisch contact tus sen Den Uyl en Aantjes bracht op heldering. De medewerker had op grond van zo'n bekende halve me dedeling van Den Uyl een verkeer de indruk van dieils plannen gekre gen. Hij was daarna aan het werk gegaan om Aantjes te waarschu wen dat de zaak toch anders zou lopen dan verwacht. Hij wilde voor komen dat Aantjes op de tv zou afgaan, maar bereikte juist het te gendeel. Ongewild, naar alle partij en nu willen aannemen. Ook echte misverstanden komen ln politiek Den Haag nog voor. De Tweede Kamer vergadert alleen woensdag en donderdag. Op de agenda staan onder meer een rege ling tegen oneigenlijk gebruik van sociale wetten, de wet beperking cadeau-stelsel, en een wijziging van de wet op het voortgezet onderwijs. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENT EINDHOVEN - De Brabantse ri vier de Dommel en de daarop inval lende stroompjes zoals de Reusel, de Nieuwe Ley en de Grote en Kleine Beerze zijn weer schoon. De Dommel is jarenlang een stinkend riool ge weest. Het zich van de Belgische grens tot aan de Maas en van Tilburg tot voorbij Eindhoven uitstrekkende gebied van het waterschap de Dom mel was overal in het land een be rucht voorbeeld van milieubederf door een onbeteugelde waterveron treiniging. Nu zwemmen in de Dommel weer alle vissoorten die er van oudsher in thuishoren en zelfs de veeleisende forel kan er in leven. Het indrukwek kende herstel van de waterkwaliteit, die zeer goed, overwegend goed en nog maar op enkele plaatsen matig tot slecht is, danken de 870 duizend bewoners van het gebied aan de wij ze waarop het Waterschap de Dom mel de problematiek heeft aange pakt. In 1950 werd het als eerste water schap in Nederland belast met de bestrijding van de vervuiling van het oppervlaktewater. Met als gegeven een dagelijkse lozing van 250 dui zend kubieke meter afvalwater door bevolking en industrie tezamen (hoofdzakelijk afkomend van Eindh oven, Den Bosch, Tilburg en Boxtel) werd de strategie ontwikkeld om met zes rioolwaterzuiveringsinrich tingen en koppeling van de riolering stelsels van alle woonkernen aan die Installaties de vuilwaterstromen op te vangen en eerst na zuivering tot 94 procent op het oppervlaktewater te lozen. Dit vergde een investering van 280 miljoen gulden. De jaarlijkse exploi tatielast wordt voor 1983 geraamd op 43 miljoen gulden of bijna 35 gulden per inwonerequivalent. Onder het begrip inwonerequivalent wordt ver staan de gemiddelde hoeveelheid af valstoffen die een inwoner per dag produceert. Naar die gemiddelde hoeveelheid betalen industrieën en gezinnen per Jaar een aantal malen het bedrag per inwonerequivalent. Transportleidingen Die werkzaamheden zijn nog niet helemaal klaar. Zo moet het net van transportleidingen met een totale lengte van 280 kilometer hier en daar nog worden afgemaakt. Is dat gebeurd dan wordt 98 procent van alle afvalwater behandeld voor het op het rivier- en bekensysteem wordt geloosd. Watergraaf mr. Th. A. J. Vosters zei op een bijeenkomst ter gelegenheid van de in september te houden offi ciële openingen van de installaties dat in het bestrijdingsplan niet voorzien is in een Dommel waarin het behalve goed vissen ook onbe zorgd zwemmen is. Dit zou neerko men op het uit rioolwater bereiden van leidingwater en dat is onbetaal baar. De watergraaf deed een aantal feestelijkheden uit de doeken die worden gehouden om de bevolking van het Dommelgebied bij het be lang van de verst gevorderde water zuivering in Nederland te bepalen. or dr. A. Veerman i het CDA met de andere potentiële regeringspartijen tot een compromis komen inzake de rtus? Ik heb de indruk, dat er mensen zijn, die geneigd zijn deze vraag bij voorbaat incipieel" ontkennend te beantwoorden. Het gaat hier immers, zo is blijkbaar de gedachten- g, om een zaak van ethiek; daarover valt niet te marchanderen, maar daarin gelden absolute ïzen, waaromtrent een compromis niet mogelijk, niet aanvaardbaar is. it zo. of is hier sprake van een samenleving, de benadering van de Ik geef deze beide voorbeelden, om- onjuiste visie op het wezen, de medemens raken. Ik denk aan vra- van de politiek? Voor ik daarop eerst even een stap terzijde, die niet zonder belang is voor de benadering. De vraag dient ook komen of nu abortus provoca- bij uitstek een kwestie van k is. Ik meen, dat men zich >r hoeden moet vragen van sek- ethiek te verheffen tot ethische n bij uitstek; of omgekeerd k te verengen tot seksuele k. Er zijn, juist ook in de poli- heel veel vragen, die voor de persoonlijk (in elk geval in indere zin) vragen van ethische ■i zijn: die de beleving van de gen van oorlog en vrede, van bewa pening, waar het gaat (ook gaat) om de relatie tot de ander, om vragen van persoonlijke ethiek dus. En tege lijk om onze kijk op het ambt van de overheid, een politieke vraag dus. En om iets heel anders te noemen: ik denk ook aan de vraag naar het betalen van een rechtvaardig loon. Ook hier tweëerlei: het is zeker voor ieder persoonlijk een ethische vraag, maar ook in deze zaak wordt de vraag wat de overheid daarin heeft te doen mee bepaald door onze visie op de aard, de opdracht van de over heid in deze aardse samenleving. dat zij ons voeren in de richting van de probleemstelling, die ik ook in de hoofdvraag van dit artikeltje wil hanteren: geeft de ethiek de laatste absolute linie aan. ook als het gaat om de taak van de overheid; is dat zo bij alle (ethische) vragen of speciaal op het terrein van wat wij normaal gesproken aanduiden als de zedelijk heid? Het is al wel duidelijk, dat ik meen van niet. Ik wil dat nader toe lichten. De vraag naar de taak van de over heid brengt ons op het terrein van het recht. Dat is niet het enige; ik ben niet voor de nachtwaker-staat, de idee, dat de staat bij uitsluiting Dr. A. Veerman is lid van de Tweede Kamer voor het CDA en oud-staatssecretaris van on derwijs. de zorg heeft voor recht en orde, maar daar gaat het nu niet over. In deze kwestie staat voorop de rechts vraag, al is ook de weizijnsvraag niet afwezig. In de tweede plaats brengt ons probleem ons (met de overheid spreekt dat vanzelf) op het terrein van de politiek, d.i. in de kern van het goede, verantwoorde bestuur van het land. Eerst het recht. Het behoeft geen betoog, dat naar onze overtuiging juist de overheid hier gebonden is aan een norm. De overheid is immers geroepen om het leven te bescher men. Dat is een centrale taak van haar. Dat zegt de bijbel. Maar ik denk, dat wij het daarover ln Neder land wel eens zijn. Die opdracht is niet absoluut, staat niet los van de opdracht evt. andere belangen te beschermen. Dat kan zelfs tot een moeilijke, ja afschuwe lijke keuze leiden; denk maar aan Smilde. Ook in ons onderwerp is geen sprake van een absolute op dracht, zonder uitzonderingen. Zul ke uitzonderingen erkent ook het CDA-program. En ik zeg erbij, ook dat kan tot een afschuwelijke keuze dwingea Maar ik wil toch niet onge zegd laten, dat in alle ernst en eer lijkheid verschil van inzicht moge lijk is over die keuze. Waarover het verschil nu gaat, dat is: hoe moet de overheid deze uitzonderingen om schrijven, anders gezegd e reglemen teren. Dan komen wij bij het tweede ele ment: de politiek. Het compromis. Zelfs de bijbel kent dat. Die zegt ergens, dat vanwege de hardigheid des harten van het volk door de vaderen lets is toegestaan, wat strikt genomen eigenlijk in strijd was met de ethische leefregels. En hardigheid des harten was er nog wel in Israël, in de bijbel het volk van het verbond, in een monistische, eenduidige sa menleving. Zelfs daar wordt vanwe ge de hardigheid des harten van in principe „kerkmensen", om zo te zeggen, een compromis aanvaard baar genoemd. Hoe zal dit anders kunnen in een pluriforme samenle ving, waar sommigen, of misschien velen een ander uitgangspunt heb ben. Maar misschien noemt de bijbel het hebben van een ander uitgangs punt Juist wel hardigheid des harten, maar dat is hier niet aan de orde. Ik kom tot m'n conclusie. De vragen, omtrent abortus provocatus en de door de overheid te stellen grenzen zijn rechtsvragen. Normatief. Ik meen, dat het CDA-program, in het licht van het uitgangspunt, terecht daaromtrent strikte regels aan houdt. Maar het trekken van gren zen (in de wet) is een zaak van de overheid. Een politieke zaak. Dat wil zeggen, dat een verschil van inzicht niet onoorbaar is. En dat een com promis niet ongeoorloofd is. Ik zeg het met opzet zo: wel pijn doet, maar niet ongeoorloofd is. Daarom meen ik dat de CDA-fractie in de afgelo pen week terecht gezegd heeft, dat ook deze zaak vatbaar is voor het streven naar een redelijk com promis:

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9