Komplot opgerold in Zuid-Afrika Tito in hoog aanzien in China wacht blank, 'blauw' of zwart leger President Barre in Moskou Arafat onverwachts op bezoek in Moskou Rand Daily Mail: Levich vreest Sowjet-campagne tegen zijn persoon Bloedzuigende Wants vijand nummer één in Bolivia Somalische radio: Artsen waarschuwen voor kerncentrale DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AP) - Zuid-Afrika heeft een grote stadsguerrilla-organisatie opgerold en daarmee een kom plot om een invasie in Zuid-Afrika op touw te zetten, verijdeld. Dit heeft althans het Zuidafrikaanse blad „The Rand Daily Mail", die zich kritisch opstelt tegenover de officiële regeringspo- litiek van premier John Vorster, laten weten. Verscheidene bases van de guerril la's, waarvan er enkele in de buurt van Durban en Johannesburg zou den liggen, „zijn van de kaart ge veegd" door zwaar bewapende poli tie. Een aantal guerrilla's zou gevan gen zijn genomen. „De politie heeft voorraden wapens van Russische makelij in beslag ge nomen, waaronder explosieven, landmijnen en ammunitie. Verder zouden er machinegeweren, raket- lanceerinrichtingen en granaten zijn gevonden. Het blad laat verder het plaatsvervangend hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie, Johan Coetzee aan het woord. Deze zegt dat het plan voor een invasie was opgezet door de Zuidafrikaanse communistische partij en het Afri kaanse Nationale Congres (ANC). Deze zouden via de opgerolde orga nisatie buiten Zuid-Afrika mensen werven en opleiden tot saboteurs en guerrillastrijders, die bases moesten vestigen in Zuid-Afrika zelf. Onder de leiders van de groep bevin den zich volgens de krant blanken die Zuid-Afrika ontvlucht zijn, oud- politieke gevangenen en door de Sowjet-Unie opgeleide zwarten die enkele jaren geleden in het geheim het land hebben verlaten. Achter de tralies Coetzee zou verder gezegd hebben dat de meeste mensen die verant woordelijk zijn voor het recruteren van zwarten voor een militaire oplei ding in het buitenland nu achter de tralies zitten. Onder de communis ten die achter de nu onthulde plan nen zouden zitten bevindt zich vol gens de Mail Joe Slovo, een voorma lige advocaat uit Johannesburg, die in 1963 naar Engeland vluchtte, als ook Jack Hodgson die adviseur voor sabotage-activiteitejj van het ANC zou zijn, en Ronnie Kastrils, die technisch adviseur van de militaire vleugel uit het Congres zou zijn. Slo vo heeft volgens de krant een bezoek gebracht aan de Angolese hoofdstad Loeanda. Ook in andere Afrikaanse landen zou hij gesignaleerd zijn bij het inspecteren van opleidingskam pen waar tegelijk 2000 guerrillastrij ders in opleiding waren. Coetzee ging in de krant niet nader in op de invasieplannen. Hij zei ook niet wan neer de serie aanvallen die de veilig heidspolitie op de bases had uitge voerd, in Natal en Transvaal, hadden plaatsgevonden. 'MOSKOU (UPI, Reuter) Profes sor Benjamin Levich, de meest voor aanstaande Joodse wetenschaps man, die een verzoek om naar Israël te mogen emigreren bij de Sowjet- autoriteiten heeft vreest een tegen hem gerichte lastercampagne. Le vich verklaarde gisteren dreigende telefoongesprekken te hebben ge kregen waarin hem gewaarschuwd werd niet met westerse journalisten te praten. Op een persconferentie in zijn woning gisteren las Levich een in Russische weekblad verleden week gepubliceerde brief vooor. De brief bevatte een persoonlijke aan val op hem. LA PAZ (AFP) In Bolivia is de Vinchuca, een grote bloedzuigende wants, uitgeroepen tot „volksvijand no. een" omdat hij de overbrenger is van de gevreesde „ziekte van Cha- gas", ook wel Braziliaanse slaapziek te geheten. Van de 4,7 miljoen Bolivianen lijdt een klein kwart (vaak zonder het te weten) aan deze sluipende, tot dusver ongeneeslijke kwaal. De Vinchuca in fecteert het slachtoffer door zijn beet met de bloedparasiet „trypanozama cruzi", die een verwoestende uitwer king heeft op het cardio-vasculairc systeem, de ademhalings-en de spijs verteringsfuncties. Het duurt vaak tien jaar tot de eerste symptomen zich openbaren: adem nood, lusteloosheid en/of een uiterst snelle pols. Vrijwel altijd heeft de ziekte een dodelijk verloop. De Vinchuca komt met name voor in het Boliviaanse „laagland" onder de hoge Andes altijd nog een gemid delde hoogte van 3700 meter. Dit bete kent dat 900.000 km' Boliviaans grond gebied door „volksvijand no. een" bedreigd worden. De wants komt be halve in Bolivia ook voor in Brazilië, Argentinië, Paraguay en Peru. Tot dusver heeft Bolivia nog geen nationaal plan gereed voor preven- tief-medisch optreden tegen deze af schuwelijke ziekte. Ook de tot dusver in het westen en zuiden des lands uitgevoerde desinfecteringscampag- nes hebben niet het gewenste effect gesorteerd, ondermeer door hel ont breken van voldoende financiële en technische middelen. Het gevecht tegen de Vinchuca wordt nog bemoeilijkt doordat de wants al leen 's nachts bijt en uitstekend ge dijt in de hutten van leem en stro waarin de plattelandsbevolking woont. Een plaatselijke bewoner van het Engelse Notting Hill omhelst een politieagent tijdens het Westindisch carnaval. Dergelijke beelden van de viering van het carnaval zouden verleden jaar ondenkbaar geweest zijn. Toen kwam het tot enorme rellen waarij zeshonderd mensen gewond raakten. Dit jaar verliepen de feestelijkheden bijzonder vreedzaam en de politieagenten van wie verloven waren ingetrokken hadden het niet moeilijk te verduren. In kringen van de PLO wordt het bezoek als „zeer belangrijk" om schreven omdat het vlak voor de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties in New Vork en vlak na de rondreis van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, door het Midden-Oos ten plaatsvindt. Ofschoon de Sow- jet-pers gisteren geen melding maakte van Arafats agenda wordt aangenomen dat hij naast minister van buitenlandse zaken Andrei Gro- miko, met wie hij gisteren Sxh uur lang overleg pleegde, ook leden van het centraal comité van de commu nistische partij en vertegenwoordi gers van het Russische Afro-Aziati- sche Solidariteitscomité zal ont moeten. Rectificatie In onze rubriek Drukwerk werd gis teren onder meer de aandacht ge vestigd op de Polisario-krant. Abu sievelijk werd gemeld dat een abon nement op de Polisario-krant vier gulden kost. De prijs van een abon nement is zes gulden en kan worden verkregen door storting op gironum mer 3704961 in Leidschendam of door het Polisario Comité te bellen op tel. nr. 070-273323. NAIROBI (UPI, Reuter) De president van Somalië, Siad Barre, is gisteren naar Moskou vertrokken, blijkbaar om de broeiende onmin met de Sowjets over de oorlog in de Hoorn van Afrika te sussen, zo heeft Radio Mogadisjoe meegedeeld. Hij is op uitnodiging van de Sowjet-regering gegaan. De betrekkingen tussen beide lan den waren sinds het uitbreken van de gevechten tussen de Ethiopische troepen en de door Somalië gesteun de opstandelingen in de Ogaden- woestijn slechter geworden. De S.U., de grootste wapenleveran cier van zowel Ethiopië als Somalië, heeft Mogadisjoe beschuldigd van gewapende interventie in de Oga- den. Somalië heeft heftig tegenge sproken dat zijn troepen aan die oorlog zouden deelnemen. Het noemde de gevechten een bevrij- dingsstrijd waarbij alleen het zoge naamde Bevrijdingsfront van West- Somalië betrokken zou zijn. Radio Mogadisjoe noemde het Russische standpunt uitdagend en verbazing wekkend. Maar Somalië heeft nu an dere vrienden waar het een beroep op kan doen, zei de radio. Somalië en de S.U. hebben een vriendschapsverdrag ondertekend, de Sowjets hebben de strijdkrachten van Somalië opgeleid en uitgerust en er zijn nog steeds bijna zesduizend Russische adviseurs in het land. Maar de Somaliërs zijn onlangs wa pens in het westen gaan kopen om minder afhankelijk te worden van Moskou. De V.S., Engeland en Frankrijk hebben bekendgemaakt dat zij in principe bereid zijn kleine hoeveelheden defensieve wapens aan Somalië te leveren. Saoedi-Arabië, bevreesd voor het groeien van de Russische invloed in de Hoorn van Afrika en de Rode Zee, heeft beloofd hulp tot een aanmerke lijk bedrag aan Somalië te leveren. Volgens diplomatieke kringen in Mo gadisjoe hebben de Sowjets er bij Somalië op aangedrongen, in te stemmen met een bestand in de Oga- den, waar de opstandelingen 97 pro cent van in handen zouden hebben, terwijl onderhandelingen worden ge voerd. De Somaliërs zouden dat be roep naast zich hebben neergelegd. Enkele van de Russische adviseurs in Somalië zouden niet worden ver vangen wanneer zij na hun dienstter- mijn naar de S.U. terugkeren, zo werd gezegd. Het is echter uiterst onwaarschijn lijk dat Somalië op dit ogenblik zijn banden met de S.U. zou verbreken. Het is volledig van de S.U. afhanke lijk voor militaire reserve-onderde len en wanneer de betrekkingen zou den verslechteren of worden verbro ken zou de S.U. die onmisbare onder delen niet meer leveren. Er zijn be richten geweest dat China Somalië zou hebben aangeboden munitie en enkele reserve-onderdelen te leve ren. Het Chinese arsenaal is in veel opzichten gelijk aan dat van de S.U. door één onzer redacteuren Presikent Tito van Joegoslavië begint vandaag zijn bezoek aan de Chinese Volksrepubliek en is daarmee het eerste staatshoofd dat het nieuwe leidende vijfmanschap in Peking zal ontmoeten. MOSKOU, BEIROET (AP, AFP, UPI, Reuter) De leider van de Palestijnse Bevrijdingbeweging (PLO), Jasser Arafat is gisteren onverwacht in de Russische hoofdstad Moskou aangekomen voor besprekingen over de situatie in het Midden-Oosten. In Moskou deden gisteren geruchten de ronde dat de PLO-delegatie waar toe naast Arafat onder meer Faroek Kaddoemi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO behoort even tueel vandaag naar de Krim zou rei zen. Op de Krim brengt Sowjet-pre- sident Brezjnew momenteel zijn va kantie door. Arafat die vanuit Cairo via Damascus naar Moskou vloog zal de Sowjet-leiders inlichten over zijn recente bemiddelingspogingen in het conflict tussen Egypte en Libië en over de vergadering van het cen traal comité van de PLO die afgelo pen week in de Syrische hoofdstad werd gehouden. Op deze conferentie herhaalde de PLO haar verwerping van resolutie 242 van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten. Het is de tweede keer dit jaar dat Arafat een bezoek aan Moskou brengt. In april reisde hij naar de Sowjet-Unie vlak na de bijeenkomst van de Palestijnse Na tionale Raad in Cairo. De Syrische president Hafez al-As- sad heeft zich ondertussen bereid verklaard „een vredesakkoord" te sluiten met Israël. Hij wil echter geen normalisatie van de betrekkin gen met Israël „vanwege het agres sieve karakter van deze staat". Dit verklaarde hij in een interview met de Amerikaanse krant „New York Times". President Assad zei dat Israël wei gert de Palestijnse Bevrijdingsbewe ging PLO te erkennen, omdat Israël de rechten van de Palestijnen niet erkent, en niet omdat men teveel ideologische conflicten heeft met de huidige PLO-leiding. Hij wil met Is rael praten over terugtrekking uit bezette Arabische gebieden, de VN- resoluties met betrekking tot de Pa lestijnen, het recht van de Palestijn se vluchtelingen om in hun oor spronkelijke woongebieden in de joodse staat terug te keren of scha deloos te worden gesteld. „Als het probleem van de vluchtelingen niet wordt opgelost, zal er helemaal geen oplossing voor het hele conflict ko men". Hij spreekt zich uit voor een vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. Over de door Israël bezette Arabische ge bieden wenst Assad geen duimbreed toe te geven. Hij eist een algehele terugtrekking. Assad zei voor het eerst in het openbaar dat de Palestij nen niet per se vertegenwoordigd dienen te worden door de PLO op een vredesconferentie in Genève. Dat kan volgens hem ook gedaan worden door de Arabische Liga. als de Palestijnen maar enige zekerheid hebben dat hun belangen in acht worden genomen. De 85-jarige staatsman, eens door Peking uitgemaakt als een verrader van het communisme, wordt nu in de Chinese hoofdstad hoog geacht als een krachtig leider die de moed heeft tegen de Sowjet-Unie op te staan. Tito's verguizing door Peking stamt uit de tijd toen de Chinezen nog „goed" waren met de Russen.Toen die liefde bekoeld was, steeg Tito in groot aanzien en werden er in Peking vele verschillende gasten ontvangen, van velerlei kleur. Waarbij vooral die gasten, die onverbloemde Sowjet-ha- ters zijn, een groots onthaal kregen. Tito's bezoek aan de Volksrepubliek maakt deel uit van een rondreis die hem eerder bracht naar de Sowjet- Unie en Noord-Korea. Waarnemers zien het als een optreden om de onafhankelijkheid van Belgrado nog eens te bewijzen. Diplomaten in Pe king beschouwen de rondreis van Tito ook als een poging de betrek kingen van Joegoslavië met de com munistische wereld te stabiliseren voor de onzekere periode die vrijwel zeker voor de Joegoslaven komen gaat. Want ook president Tito heeft, al lijkt soms het tegendeel, het eeu wige leven niet. Begrip Verwacht wordt dat Tito bij de Chi nezen begrip zal vragen voor zijn onafhankelijke, niet-gebonden poli tiek. Het lijkt echter onwaarschijn lijk dat de ideologische meningsver schillen die wel degelijk tussen beide landen bestaan zullen worden over brugd. Maar zolang Tito de Joegosla ven blijven standhouden tegen de Sowjet-Unie. zullen zij, althans voor lopig. in Peking een gastvrij onthaal krijgen. Wat dat betreft spreken de vorstelijke onthalen die de Westduit- se CSU-leider Franz Jozef Strauss en STUTTGART (DPA) - De regering van de Westduitse deelstaat Baden- Wuerttemberg heeft gisteren verze kerd dat de massale kritiek van 264 artsen uit Freiburg en omgeving op de inbedrijfneming van de Franse kerncentrale in Fessenheim in de Elzas „zorgvuldig zal worden nage gaan". De artsen hadden het afgelo pen weekeinde via een advertentie in een dagblad uiteengezet dat bij een eventueel ongeluk in de kern centrale zij niet in staat zullen zijn hun verplichtingen tot het verlenen van hulp na te komen. Ook als er bepaalde veiligheidsmaatregelen worden genomen, achten zij het nog „uiterst twijfelachtig" of ze effectie ve hulp kunnen bieden. Volgens hen is het moreel onverant woord gevaren in te calculeren voor de komende generaties, allemaal voor de „wetenschappelijke en tech nische vooruitgang". In een eerste reactie verklaarde de deelstaatrege ring van Baden-Wuerttemberg dat het „zeer onwaarschijnlijk" is dat bij een ongeluk in een kerncentrale gevaarlijke stralingen naar buiten dringen en mensen bedreigen. Bo vendien heeft het volgens haar wei nig zin om enkele duizenden bedden en speciale klinieken voor mensen in te richten, die door radio-actieve straling zijn aangetast. Het kost enorm veel geld „en ze worden hoogstwaarschijnlijk toch niet ge bruikt." de Britse conservatieve leider Mar- gareth Thatcher ten deel vielen, boekdelen. In de jaren vijftig werd Joegoslavië door China gebrandmerkt als „het eerste land van de revisionisten" Voor lange tijd waren de betrekkin gen zo slecht dat Jopegoslavië geen ambassadeur in Peking had. Maar met de komst van het Chinees-Rus sische conflict en de opkomt van Peking in de wereldpolitiek veran derde alles. Joegoslavië wordt nu het hof gemaakt en vooraanstaande Chi nese functionarissen hebben in pri- vé-gesprekken hun spijt betuigd voor de krachtige campagne tegen Belgrado in de jaren zestig. Naast een aantal belangrijke inter nationale kwesties, zullen de leiders in Peking met Tito waarschijnlijk ook de recente verslechtering in de Chinees-Albanese betrekkingen be spreken. Albanië is het totaal oneens met het Maoistische concept van de „drie werelden", dat de hoeksteen vormt van het Chinese buitenlandse beleid. De betrekkingen met Joegos lavië met zijn stalinistische buur zijn ook niet altijd even goed geweest en diplomaten in Peking geloven niet dat Tito een bemiddelaarsrol tussen Albanië en China zal spelen Nauwlettend zal worden bekeken of Peking dit keer zijn gebruikelijke anti-Sowjet uitlatingen achterwege zal laten om zijn gast van vandaag niet in al te grote verlegenheid te brengen. Vorig jaar is het vele malen voorgekomen dat Russische diplo maten van staatsbanketten weglie pen uit protest tegen Chinese toe spraken Maar ook hierin kan na de recente machtsstrijd in Peking en de conso lidatie van het partijleiderschap van Hoea Kwo-feng, die in het elfde partijcongres naar buiten kwam. wel verandering gekomen zijn. De gerehabiliteerde vice-premier Teng Shioa-ping, bekend om zijn pragiru tische visie, heeft in het verleden als een laten doorschemeren niet afwij zend te staan tegenover betere rela ties met de Sowjet-Unie. Het „poli tiek in de rechte leer zijn" speelt bij Teng veel minder een rol dan stabili teit en economische ontwikkeling Nalatenschap En ook voorzitter Hoea heeft tussen de regels door laten weten niet voor een verdere escalering van het con flict met de Sowjet-Unie te zijn. Chi na lijkt voorlopig definitief gekozen te hebben voor de nalatenschap van oud-premier Tsjoe En-lai, die van het land rond de eeuwwisseling een moderne industriële natie wil ma ken, Politieke muggezifterij, zoals de „bende van vier" die bedreef, komt daarin niet te pas. „De bende van vier en haar aanhangers is na het partijcongres nog eens duidelijk te verstaan gegeven dat zij uiige speeld zijn Afgelopen weekeinde werden zij officieel beschuldigd van een .ernstige misdaad", namelijk het „tot de dood vervolgen" van de Chinese oud-minister van onderwijs Tsjoe Joeng-Hsin. In de nieuwe optelling van de Chine se leiders past een meer open bui tenlandse politiek waarin met name technische en kapitaal-hulp van buiten niet vreemd zijn. Het Chinese partijorgaan, het Volksdagblad heef al laten weten dat er „veel geld" nodig zal zijn voor de komende eco nomische ontwikkeling. door Nico Kussendrager Houdt Rhodesië een blank leger, wordt de macht overgenomen door een zwarte strijdmacht, of zullen 'blauwhelmen' van de Verenigde Naties een bemiddelende rol proberen te spelen? Nu is dat de hamvraag bij de ge sprekken over de toekomst van Rho desië. Als premier Ian Smith van dat land, dat zich in 1965 eenzijdig los scheurde van Groot-Brittannië, het been stijf houdt, zal de macht in handen blijven van het blanke leger. Wel zal het steeds moeilijker worden uit de krimpende blanke minderheid in het land blanke militairen te re kruteren, die weerstand moeten bie den tegen een groeiende zwarte guer rillamacht. Die guerrillamacht moet in de ogen van de radicale zwarte leiders Jos hua Nkomo en Robert Moegabe alle militaire zeggenschap krijgen. Het enige wat zij willen, is een over dracht van de macht aan de zwarte meerderheid in Rhodesië, als dat niet kan aan de onderhandelingsta fel. dan maar met het geweer. Schipperen Tussen die twee uitersten doorschip- peren, is de taak van de Britse minis ter van buitenlandse zaken David Owen en de Amerikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Andrew Young. Zij hebben een plan opgesteld voor de toekomst van Rhodesië, waarvan de bijzonderhe den tot gisteravond nog niet bekend waren gemaakt. Ook in gesprekken met Nkomo en Young in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka hielden de twee hun voor stellen voor zich. In het kader van de onderhandelingen is dat erg slim. omdat zo noch geen van de twee partijen noch de voorstellen voor goed kan verwerpen. In de gesprek ken kunnen Owen en Young hun plannen nu zo aanpassen dat ze voor blank enerzijds en zwart anderzijds meer aanvaardbaar worden. Of liever: minder onaanvaardbaar, want het lijkt uitgesloten dat de bemiddelaars met plannen ter tafel kunnen komen die niet op verzet stuiten van één der twee partijen. Beide houden vast aan hun eenmaal ingenomen standpunten: alle macht aan de zwarte meerderheid en dus het huidige guerrillaleger als de gere gelde strijdmacht van Rhodesië, aan de ene en het vasthouden van de onwettig verworven positie van de blanken, aan de anderen kant. Uitgelekt Inmiddels is van de plannen van Owen en Young wel zoveel uitgelekt, dat duidelijk is waar zij naar toe willen. De twee denken aan een in ternationale strijdmacht, deels be staande uit troepen van de Verenig de Naties. De 'blauwhelmen' van de volkenbond traden al eerder rege lend op, bijvoorbeeld op Cyprus en in de Kongo, daarmee overigens wel de VN bijna op de rand van het bankroet brengend. In Rhodesië zouden de militairen van zo'n inter nationale troepenmacht deels uit Ni geria kunnen komen. Dit pro-westerse en meest volkrijke land in Afrika streeft naar een grote Premier Smith bekijkt een raket die werd buitgemaakt op zwarte guerrillastrijders, samen met twee blanke militairen van zijn eigen leger. Daarvan maken overigens ook veel zwarten deel uit die eerder uit financiële dan uit politieke overwegingen hebben gekozen. re politieke invloed op het zwarte werelddeel, en lijkt bereid aan een oplossing in Rhodesië mee te wer ken. Op de anti-apartheidsconferen tie, vorige week in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, hebben Owen en Young ruim twee uur met president Oloesegoen Obansanjo van Nigeria gepraat. Daar werd volgens de Washington Post ook bekend dat zwarte troepen onder leiding van president Nyerere van Tanzania deel zouden moeten uitmaken van de internationale troe penmacht Tanzania is één van de frontlijnstaten grenzend aan Rho desië die steeds nauwer bij dp strijd in dat land betrokken dreigen te raken. Nyerere heeft onlangs een bezoek gebracht aan de Verenigde Staten en Groot-Brittannlë, en het ligt voor de hand dat een mogelijke Tanzaniaanse rol daar is besproken Verrassing scholing van zwarten was gedaan en materieel werd meegenomen kwa men fabrieken tot stilstand, liepen de opbrengsten in de landbouw te rug, werd op scholen geen les meer gegeven en in ziekenhuizen niet meer behandeld, terwijl ook het landsbestuur moeizaam verliep Een dergelijke ontwikkeling zou als Overgang een verrassing zijn gekomen voor Nkomo en Moegabe Als echter 'frontlijn-presidenten' met de voor stellen van Owen en Young akkoord zouden gaan hebben de zwarte guer rilla-leiders weinig meer te willen, omdat zij sterk van de steun van de 'frontlijnlanden' afhankelijk zijn. Behalve een militaire regeling tot dat verkiezingen zijn gehouden wil len Owen en Young een waarschijn lijk Britse vertegenwoordiger ('hoge commissaris') die op de voorberei dingen van de verkiezingen toezicht zou moeten houden. Deze stembus strijd zou moeten plaats vinden op 'grond van één man, één stem, in tegenstelling tot de morgen in Rho desië te houden verkiezingen waar aan de zwarten vrijwel niet te pas komen. Als doekje voor het bloeden stellen de twee westerse bemiddelaars voor de blanken een 'steunfonds' voor, waaruit zij zouden kunnen putten als zij in Rhodesië blijven, als een zwarte regering de macht heeft over genomen. In vorige voorstellen van de toenmalige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, konden de blanken juist een 'afkoopsom' krijgen als zij Rho desië verlieten. In Angola en Mozambique is echter gebleken hoe rampzalig vertrek op grote schaal van de blanken kan zijn. Omdat nauwelijks iets aan Bij alles wat uitlekt over de plannen van Owen en Young valt op dat niet meer gesproken wordt over een overgangsregering het punt waarop onderhandelingen over de toekomst van Rhodesië, vorig jaar in Genève mislukten. Dat gesprek liep stuk op de eis van Smith dat tot de over dracht van de macht er een blank/ zwarte bestuursraad moest komen, onder een blanke voorzitter, met een daaraan ondergeschikte regering waarin de sleutelposten van defen sie en Justitie zouden moeten wor den bezet door blanken. De zwarte leiders hoe verdeeld ook wilden een in een meerderheid zwarte over gangsregering, en die twee uitersten bleken niet te verenigen. Ook toen was de militaire regeling een knelpunt, omdat wie de zeggen schap over het leger heeft, in feite de macht in handen krijgt Het is daar om niet zo vreemd dat in de voor stellen van Owen en Young een in ternationale troepenmacht zo'n be langrijke rol speelt. Hoewel minister Owen goede hoop houdt, lijkt Smith echter ook in deze voorstellen niets te zien. Hij gokt nu op een 'binnen landse regeling' met de gematigde zwarten in zijn land, waarvoor hij bij de stembusstrijd van morgen een mandaat van zijn blanke kiezers hoopt te krijgen Dit is het eerste van twee verha len over Rhodesië

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7