l««i Brug over Utrechtsebaan is goedkoper dan tunnel Haagse demonstratie-fietsroute niet zo veilig Honden strakker aan lijn B. en W. vragen extra woonruimte voor gastarbeiders Opvang Turkse schoolkinderen in discussie 'Student' bekent reeks kunst diefstallen Man bij brand omgekomen Duitse douane houdt klacht RAF-leden tegen Kerncentrale in Dodewaard niet voldoende bewaakt Mogelijk planetarium in onderwijsmuseum Ergernis DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Ds. de Jong „Het ambt van Mozes wordt vei bonden met het ambt van de ge meenschap. De roeping en de op dracht van Mozes, getrouw tezijij in geheel zijn huis als dienaar, on te getuigen van Christus, de Heej van de Kerk, wiens komst in d| wereld wij mogen verwachter! mag ook mijn opdracht zijn. a sprak zondagmiddag j.l. de nieu we predikant, ds. J. de Jong (ga komen van Eindhoven) in de Jij lianakerk aan de Kempstraat i| Den Haag, waarmee hij zich ver bond aan de hervormde District! gemeente VI (Valkenbosdistricï samen met de geref. kerk van 's Gravenhage/West. Ds. de Jon| werd tot zijn pastorale ambts werk ingeleid door drs. H. W. vai den Brink. Ds. Eelderink Ds. J. G. Eelderink heeft zondag middag j.l. zijn intrede gedaan iij de hervormde gemeente van Leid! schendam (wijkgemeente Dorp) Hij komt van de hervormde gej meente van Steenderen-Wich) mond. Ds. Eelderink werd dool zijn collega, ds. O. Th. Boonstr? van wijkgemeente-Veur, bevesi tigd tot zijn pastorale ambtswerk Na de dienst richtte de nieuw! dominee zich in enkele bewoori dingen tot zijn bevestiger en to zijn vroegre collega, ds. J. vaii Leusden, die 28 jaar in deze gei' meente heeft gestaan. Landingsrechten De loco-burgemeester van Maduj rodam, Jaap de Vries, overhan digt vandaag een oorkonde aar Sir David Fairbairn D. F. C., am bassadeur van Australië. Hiermei worden „landingsrechten" ver leend aan Qantas Airways Limi ted voor een model van hur Boeing 747. Schotse dans Morgen begint het nieuwe dans seizoen voor de St. Andrew's So ciety of Delft. Deze Schotse dans groep heeft haar wekelijkst dansavond op woensdag var 20.15 tot 22.30 uur in de Hugo de Grootschool, Hugo de Groot straat 105 in Delft. Belangstellen den kunnen inlichtingen krijgen bij de secretaresse mevr. M. J Boode-Gould, Martin Campslaan 415 in Rijswijk, tel. 070-943028. Muzikale vesper Morgenavond om 19.30 uur wordi in de Grote of St. Jacobskerk di eerste van drie muzikale vesper: gehouden onder leiding van d< organist Wim van Beek. Solistei zijn de sopranen Djoke Winkld Prins en Gertruid van Beek. Mei medewerking van twee blokflui tisten voeren zij uit: psalm 10( van Albert de Klerk, een Magnifi cat (VI Toni) en een motet vai Joh. Vierdanck „Mein Herz ist be reit". De duur van de vesper i ruim een half uur. Toegang vrij. Passagerie Op donderdag 1 september van 9 tot 21 uur, vrijdag 2 sept, van 9 tot 18 uur en zaterdag 3 sept, van tot 18 uur wordt door de Winke liersvereniging Passage Belangen de jaarlijkse „Passagerie" gehou den in de Haagse Passage. Naast het tonen van het assortiment van de winkeliers zal een groot aantal anbachtslieden oude am bachten laten herleven. WADDINXVEEN Burgemeester en wethouders zullen Gedeputeerde Staten vragen om een extra contin gent goedkope huurwoningen ten behoeve van de huisvesting van nu nog in Turkije verblijvende gezin nen van twintig bij de NKF-kabel BV te Waddinxveen werkende bui tenlanders. Deze Turken wonen nu nog samen met de op Delft werkzame landge noten in het Waddinxveense woon oord dat binnen afzienbare tijd zal worden opgeheven. Een en ander staat te lezen in het antwoord dat het progressieve raadslid W. van Breemen heeft gekregen op de door hem gestelde vragen aan b. en w. B. en w. vinden dat de NKV zelf in eerste instantie verantwoordelijk is voor de huisvesting van haar buiten landers en dat de 70 Turken die bij Kabel-Delft werken het gemeenbe- stuur ter plaatse een helpende hand moet bieden. Want zo stelt men ook Turkse arbeiders hebben recht op normale woningen. MAASSLUIS Wethouder K. Smit (onderwijs), afgevaardigde van de sociale dienst en de heer P. Roelofs, leerkracht van de Prins Bernard- school zijn in overleg over de op vang van de buitenlandse kinderen die de leerplichtige leeftijd hebben. Aanleiding hiervoor is het grote aan tal Turkse leerlingen (41) dat dit jaar op de Prins Bernardschool les krijgt. Om te voorkomen dat er zich een concentratie van buitenlandse leer lingen in de school gaat vormen zoekt men naar opvangmogelijkhe den op andere lagere scholen in Maassluis. Daarnaast probeert men zodanige begeleiding aan de Turkse kinderen te geven, dat men aanslui ting vindt op het voortgezet onder wijs. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het college, van b. en w. van Den Haag wil liever een burg dan een tunnel aanleggen om de verbinding tussen Koekamp en het Malieveld enerzijds en het Haagse Bos ander zijds weer te herstellen. Met het gereedkomen van de Utrechtse- baan werd deze „historische" verbinding voor het langzame verkeer (fietsers en voetgangers) verbroken, waardoor het Haag se Bos, dat een grote recreatieve waarde heeft voor de Hage naars, vanaf de stadszijde geïsoleerd werd. Van diverse zijden werd dan ook aangedrongen op eén nieuwe verbin- dingsmogelijkheid. Om dit te ralise- ren werd door de Begeleidingsgroep ..Koekamp, Malieveld, Haagse Bos" destijds een werkgroep ingesteld. Deze werkgroep heeft nu, vooruitlo pend op het uiteindelijke advies van de Begeleidingscommissie, een op somming gegeven van de verschil lende mogelijkheden met de daar aan verbonden (geraamde) kosten. Bij het eventueel aanleggen van een tunnel onder de Utrechtsebaan ko men, volgens de werkgroep, een groot aantal problemen on de hoek DEN HAAG (ANP) De 35-Jarige zich student noemende Rotter dammer E K. heeft tegenover de Haagse politie een groot aantal kunstdiefstallen bekend, die de afgelopen maanden zijn gepleegd in galerieën in Amsterdam, Rot terdam. Haarlem en Den Haag. De buit ter waarde van 100.000,- werd in zijn woning teruggevon den Als motief voor zijn crimine le escapades gaf de „student" op dat de pentekeningen, gouaches, sculpturen en andere voorwerpen in de galerieën niet Juist behan deld werden en dat zij „liefde en warmte" behoefden, die alleen bij een kunstliefhebber thuis te vin nen is. De Rotterdammer was vo rige week dinsdag op heterdaad betrapt in een galerie in Den Haag, waar hij opviel door zijn stuntelig gedrag. Hij bleek enige etsen tc hebben weggestopt tus sen stellages om deze later mee te nemen. De politie trof bij het daaropvolgend onderzoek de to tale buit van drie maanden in zijn woning aan. DEN HAAG (ANP) - Een brand in een hofjeswoning aan het Christina- laantje in Den Haag heeft gisteroch tend het leven gekost aan de 52- jarige R. J. Hoogeweegen. Hij woon de er alleen. Aan de brand ging volgens omwonenden een knal voor af. De juiste oorzaak van de brand is nog niet bekend. kijken. Wil men het bomenbestand in het Haagse Bos niet aantasten, dan zal men moeten uitgaan van een lange tunnel met een stelle helling. Dit levert problemen op voor de fiet sers, terwijl ook uit veiligheidsover wegingen bezwaren ontstaan naar mate de helling steiler wordt. De knik op het diepste punt van de tunnel veroorzaakt namelijk een minder goed overzicht Tevens zul len de rioolpersleding en het regen waterriool moeten worden omge legd, terwijl de hoogspanningska bels van het GEB en de kabels van de PTT bij de bouw worden gekruist. Ook zal de onlangs gegraven water partij langs het Haagse Bos moeten worden onderbroken en de nu aan wezige voetgangers-/fietsersbrug zal vervallen. De kosten van deze tunneloplossing worden (zeer glo baal) geraamd op 6 k 7 miljoen. Bij een brugverbinding kan men kie zen tussen een „korte" en een „lan ge" brug. Het uitgangspunt voor een „korte" brug ligt in een loodrechte kruising met de Utrechtsebaan en parallelwegen en een zo kort moge lijke brugconstructie. De toeritten worden dan als aarden wallen uitge voerd, wat echter grote consequen ties heeft voor het bomenbestand aan beide zijden van de Utrechtse baan. In het Haagse Bos zou men dit probleem voor een belangrijk deel kunnen ondervangen door voor de toerit gebruik te maken van de al daar aanwezige verhoging in het ter rein. In dat geval zal de brug moeten worden verschoven in de richting van de Bezuidenhoutseweg. Een „lange" brug vormt een mogelijk an dere oplossing. Het uitgangspunt hierbij is een brugverbinding, die nagenoeg evenwijdig loopt aan de verbroken „historische" verbinding. In deze situatie kan de in het Haagse Bos aanwezige heuvel als toerit die nen. Aan de stadszijde is een „krul" als toerit geschetst. Met name in deze situatie wordt een groot aantal bomen gespaard. De kosten verbon den aan een brugoplossing worden zeer globaal geraamd op 2 3 mil joen voor een „korte,' brug en 3 4 miljoen voor een „lange" brug. De leden van de gemeenteraadscom missie voor openbare^werken, ver keer en vervoer zullen zich morgen over deze mogelijkheden buigen, waarna de gemeenteraad uiteinde lijk de beslissing zal nemen. B. en w. hebben inmiddels duidelijk gemaakt de voorkeur te willen gevan aan een brugoplossing. Waar men vroeger vanaf de Koekamplaan rechtuit het Haagse Bos kon inrijden of wandelen staat nu een hek. Door het gereedkomen van de Utrechtsebaan werd deze toegangsweg afgesloten. Vanaf de stadszijde kwam het Haagse Bos hierdoor in een „isolement", wat een groot bezwaar bleek te zijn voor vele Hagenaars. Op het ogenblik buigt men zich in de gemeente Den Haag over een aantal mogelijkheden om deze verbindingsweg weer te herstellen. UTRECHT (ANP) Twee assisten ten van de Westduitse advocaat Arndt Müller, de raadsman van An dreas Baader, zijn gisteren bij de Duits-Franse grensovergang aange houden. De vrouwen, Barbara Seife- ring en Sheila Kruck, waren op weg naar het Europees Hof voor de rech ten van de mens in Straatsburg (Fr) met de protocollen van de aanklach ten die een aantal leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) samen met hun advocaten hadden opgesteld ARNHEM (ANP) De leiding van de gemeenschappelijke kernener giecentrale Nederland (exploitant in Dodewaard) heeft de laatste weken onregelmatigheden ontdekt in de uitvoering van de bewaking van het complex in Dodewaard. Een aantal bewakers, in dienst van een particu liere veiligheidsdienst, voerde soms bewakingsronden niet uit of ver kortte die ronden. Volgens een woordvoerder van de centrale heeft de veiligheidsdienst de betrokken bewakers op andere objecten geplaatst. De bewaking van de centrale loopt nu weer geheel volgens de regels, aldus de woord voerder. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een ambtelijke werkgroep buigt zich momenteel over de vraag of het mogelijk en wenselijk is dat er bij het nieuw te bouwen Museum voor het Onderwijs ruimte wordt gemaakt voor een modern planetarium. Dit deelde wethouder Van Lier mee tijdens de commissie voor het onderwijs gisterenmiddag. over de isolatiefoltering zoals die volgens hen wordt toegepast door de Westduitse justitie op de gevan gen RAF-leden. Een van de opstel lers is de Nederlandse advocaat mr. Herman Pieter Bakker Schut, die Ronald Augustin verdedigt. De gevangenen houden op dit mo ment een honger- en dorststaking om te bewerkstelligen dat zij niet langer geïsoleerd worden. Gisteren liep de termijn af waarop de proto collen bij het Europese Hof moesten zijn ingeleverd. De Duitse douane heeft de documenten in beslag geno men met het motief dat zij bestemd waren voor de naar Frankrijk ge vluchte advocaat Claus Croissant, aldbs mr. Dolf Hartkamp, lid van hét Medisch Juridisch Comité. Croissant, raadsman van de Baader- Meinhoff groep (RAF), heeft kortge leden in Frankrijk politiek asiel aan gevraagd. HEERLEN (ANP) Het Limburgs Energiecomité (L.E.K.) heeft giste ren besloten actie te gaan voeren tegen de vlak bij de Limburgse grens in aanbouw zijnde snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar. Het comité roept de bevolking van Limburg op om op 23 september deel te nemen aan een protestde monstratie in Kalkar waarheen de demonstranten met bussen zullen worden vervoerd. Het huidige Museum voor het On derwijs beschikt thans over een een voudige mechanisch planetarium en het planetarium van Sijthoff aan de Grote Marktstraat is al geruime tijd gesloten. De wethouder merkte dan ook op dat „Wat we nu in Den Haag hebben, niet bevredigend is." Bin nen de commissie wenste hij van gedachten te wisselen over een pla netarium in het nieuw te bouwen museum. „Het is niet zo gek om te onderzoeken hoe het Museum voor het Onderwijs en het planetarium elkaar zouden kunnen versterken." Speciaal daarvoor naar de commis sievergadering toegekomen was me vrouw dr E. Dekker van de Sterren wacht Leiden. Deze wees op de toe nemende interesse voor astronomie, ruimte-onderzoek en planetarium technieken bij alle lagen van de be volking. „Met een planetarium wordt het wetenschapsbeleid voor de sterrenkunde en het ruimteonder zoek dichter bij de bevolking ge bracht." aldus mevrouw Dekker. De heer Van der Weide van het Museum voor het Onderwijs wees de commis sieleden er op dat dat het rijk en het bedrijfsleven beslist niet afwijzend tegenover zo'n planetarium staan en drong tevens aan op een planetari um van fors formaat. Binnen de com missie had men wel oren naar de plannen. Mevrouw Sicman (WD) drong er bij de wethouder wel op aan om de werkgroep ook eens te laten blikken in de richting van het Con gresgebouw met al z'n muzikale on mogelijkheden. Wethouder Van Lier beloofde de commissie op de hoogte te houden van de bevindingen van de werkgroep. LEIDEN (ANP) De gemeente Leiden gaat de controle verscherpen op het betalen van hondenbelasting. Deze week zal er bij alle Leidse huishoudens een brief en een aangiftebiljet in de bus rollen. Iedereen die zo'n biljet ontvangt moet dit binnen een maand terugsturen, ook al heeft hij geen hond. In een toelichting op deze brief zeggen burgemeester en wethouders dat in Leiden opvallend weinig honden zijn aangegeven. „Het is misschien mede veroorzaakt door onvoldoende controle op de nalevingsplicht," aldus B. en W. Het college kondigt aan, dat op de naleving van de aangifteplicht voor hondenbelasting o.a. een huis-aan-huis controle komt. door Arie Bergwerff veiliger plaats te worden ingeruimd voor het langzame verkeer. Het auto verkeer moet een stap terug doen", zo meende de minister. Besloten werd tot de aanleg van twee demon stratie-fietsroutes: één moest er ko men in een grote en één in een mid delgrote stad. Aan de hand van de reacties op deze routes wilde men dan bezien of zulke routes misschien ook aan te bevelen zijn voor andere steden. Tilburg werd de „middelgro te stad" en daar fietst en bromt men inmiddels lustig over het enige tijd geleden in gebruik genomen pad. De grote stad werd Den Haag, vooral omdat er al een proef traject in voor bereiding was. Dit gedeelte, in de Piet Heinstraat, vormt nu een onder deel van de totale route. De gemeen te Den Haag had al in het Verkeers circulatieplan 1975 opgemerkt dat het „voor een goede afwikkeling van het langzame verkeer noodzakelijk was een net van fietsroutes te ont wikkelen". De routes moeten zorg dragen voor een goede afwikkeling van het woon-werkverkeer, woon- winkelverkeer en het recreatiever- keer. Voorwaarden Aan de hand van de door de minis ter gestelde voorwaarden werd in Den Haag gekozen voor een traject van bijna tien kilometer van Wal deck via het centrum naar Maria- hoeve. De route is uitgestippeld door gebieden met veel inwoners via het centrum en kantoorgebieden, terwijl ook winkelstraten en scholen worden aangedaan. De werkzaam heden aan de Haagse route zijn in middels afgerond tot aan het einde van de Weimarstraat. Het gedeelte in de Weimarstraat wordt zaterdag officieel geopend door minister Wes terterp en wethouder Wallis de Vries van Openbare Werken, Verkeer en Vervoer. In de Weimarstraat wordt al gerui me tijd gebruik gemaakt van de route, Onwennigheid is er één van de oorzaken van dat het er nog echt niet zo veilig is. Zo kan het gebeuren dat fietsers en bromfietsers ineens al hun stuurmanskunsten moeten aanspreken omdat er een voetgan ger vanachter de geparkeerde auto's opeens het fietspad oploopt. Het is voor de voetgangers kennelijk nogal onwennig om nu, bij het oversteken van de Weimarstraat, tot twee maal toe op te letten om veilig de over kant te halen. Ook vanaf het trottoir worden de gebruikers van de de monstratieroute regelmatig belaagd door plots overstekende voetgan gers. Tweede moeilijkheid is dat de be stuurders van de auto's, die pal naast het fietspad parkeren, bij tijd en wijlen zeer onzorgvuldig de por tieren openzwaaien. De (brom)-fiet- sers kunnen zo'n portier slechts ont wijken door naar de andere kant van het fietspad te vluchten. Een bron van ergernis voor fietsers en bromfietsers is het gedrag van automobilisten die kennelijk aller minst van plan zijn „een stap terug te doen." Het komt regelmatig voor dat als de vuilniswagen stapvoets door de Weimarstraat trekt, de auto mobilisten maar even het fietspad opschieten om voorbij de vuilniswa gen weer het gedeelte voor de auto op te zoeken. Ook de wagens die zorgen voor de bevoorrading van de winkeliers in de Weimarstraat staan er naar het idee van de automobilis ten te lang stil, zodat er ook dan auto's op het fietspad te vinden zijn. Langdurige in- en uitladers parke ren ook wel op het fietspad, met de gevolgen van dien voor de gebrui kers. Eenmaal rijdend op de demon stratie-fietsroute is er inderdaad sprake van een zekere beveiliging van het langzame verkeer door voor rangsregelingen en met behulp van verkeerslichten. Om op de route te komen dienen de langzamere ver keersdeelnemers weer wat moeilijk heden te overwinnen omdat de nieu we route en de bestaande verkeers wegen niet op elkaar afgestemd zijn. Zo moet iedere fitser die naar het centrum wil en aansluiting zoekt bij de demonstratieroute maar probe ren om van de rechterkant van de weg op de linkslopende route te ko men. Het zal nog wel enige tijd du ren voordat Den Haag gewend is aan z'n fietsroute. Tot zolang is de route echter lang niet zo „veilig en aantrekkelijk" als voorgespiegeld was door het Rijk en de gemeente Den Haag. DEN HAAG Fietsers en bromfietsers die gebruik maken van het inmiddels gereedgekomen gedeelte van de Haagse demon stratie-fietsroute moeten vrijwel dagelijks constateren dat de De route Is afkomstig uit de werkka- Verkeer en Waterstaat. Deze kondig- mer van minister Westerterp van de in zijn toelichting op de begroting route niet zo veilig is als de plannenmakers voorspiegelen. Het gedrag van automobilisten, en ook wel voetgangers, is daar één van de oorzaken van. van 1976 aan ernst te willen maken voor fietsers en bromfietsers. „In het met een verbetering van het klimaat huidige verkeer dient een grotere en De fietsroute in de Weimarstraat: zaterdag wordt dit gedeelte van de demonstratie-fietsroute officieel geopend door minister Westerterp en de Haagse wethouder Wallis de Vries.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6