Mijn carrière was noodsprong DICHTBIJ i EB 32 tekening van een 1 iez e r ommentaar iti-apartheid Ir. Ad van Emmenes, befaamde tachtigjarige radio-veteraan: /eden Het blijft mooi 4 iet leven van onze tijd slang steentje gooien zeevrouw den uil te sterk =^JSDAG 30 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet n kan het zonder meer met staatsse- ]aris Kooijmans eens zijn dat de ktemmige veroordeling van de rtheid de belangrijkste uitkomst is de daarover gehouden conferentie .agos. Maar daarmee is deze bijeen- list van de Verenigde Naties dan ook fckend. Zij is een demonstratie van fcer en verontwaardiging geworden ■bleef ver achter bij de doelstelling amenlijk actie te ondernemen tegen apartheid. i van de meest uitgesproken zwarte kegenwoordigers. Joshua Nkomo het Rhodesische Patriottisch Front, de met klem dat het in Lagos ging het verstrekken van een .recept einde de apartheid uit te roeien", nstemmige veroordeling, hoe abso- t ook, is geen echte stap vooruit op weg naar eeii rechtvaardige samenle- Zuid-Afrika. Zo lang blank Sd-Afrika blijft beschikken over vol- -ende wapens, olie en kapitaal hoeft ji veroordeling van de apartheid haar 't te deren. Lagos was alom te horen dat de krtheid een onaanvaardbaar, mens- lèrend systeem is en dat het de aller tijd is hieraan een eind te |ken. Niettemin wordt nog steeds en ieuw een beroep gedaan op het te lang beproefde geduld. De westerse landen die Zuid-Afrika economisch in belangrijke mate overeind houden en dus de macht hebben Pretoria tot veran deringen te dwingen wijzen de gewa pende strijd af. De westelijke landen zijn gekant tegen de apartheid maar evenzeer tegen de bevrijdingsstrijd en revolutionaire wijzigingen in zuidelijk Afrika. Hoezeer het westen ook het gewelddadige karakter van de apartheid en de slachtoffers die daardoor dage lijks vallen betreurt, toch houdt het de verzetsstrijders ook nu nog een vreed zame oplossing voor. De belangrijkste vertegenwoordiger van het westen, de Amerikaanse VN- ambassadeur Andrew Young, zei apart heid als een vorm van kanker te be schouwen. Maar voegde hij daaraan toe, ,,het is niet nodig de patiënt te doden om de kwaal te genezen". Eco nomische maatregelen zijn echter vreedzame dwangmiddelen, die niet on middellijk de dood ten gevolge hoeven te hebben. Maar „Lagos" heeft geen militair en economisch embargo tegen Zuid-Afrika aangekondigd. Voor zover echter de Nederlandse regering daarvan voorzichtig voorstander is, spreekt zij niet over een termijn en blijkt weinig van de wil om daar met de Scandinavi sche en andere landen aan te werken. door C. G. van Zweden Ir. Ad van Emmenes, befaamd radio-veteraan, is tachtig jaar geworden, maar die leeftijd verhindert hem niet vijftien kilome ter per dag te wandelen met een snelheid van 5,4 kilometer per uur, regelmatig te fietsen, en te zwemmen (zonder zwembroek aan) in open water en onder soms minder prettige weersomstan digheden. Kortom, een man die zich nog niets hoeft te ontzeg gen, al heeft hij dan nooit gedronken of gerookt. Zijn auto heeft hij vijf jaar geleden aan de kant gezet. Maar hij mist hem niet, want met de fiets kom je overal, en vaak wel zo snel. :den, één van de rijkste landen van gjwereld, is met zijn neus op de harde kelijkheid gedrukt. Het land heeft genoodzaakt gezien niet alleen zijn ilnt met 10 procent te devalueren (in uj erde te verminderen), maar het heeft ,g zijn toevlucht moeten nemen tot het Oitriezen van de prijzen. En dat alles dat de Zweedse economie (nog niet heel lang geleden één van de meest Jieiende in Europa) zich in een ernsti- (S impasse bevindt. et ,jj i niet mis te verstane wijze hebben de m teden ervaren, dat de forse overbeste- ,e.|g waaraan zij zich hebben bezondigd, t ongestraft kan blijven. Men plukt irvan nu de wrange vruchten. it ior Zwedens eerste minister Falldin iet het uiterst pijnlijU zijn, dat hij ds zijn kabinet in' het najaar van 1976 ri het bewind kwam, nu al voor de maal tot een waardevermindering eft moeten besluiten (in oktober 1976 :t 3 procent en in april van dit jaar met 1 g eens 6 procent). Schrale troost voor lldin is misschien dat zijn voorganger, of Palme, nauwelijks een andere keu- zou zijn gelaten. veden heeft de laatste jaren téveel wild, met name ook in de sociale sector. De arbeidskosten thans de hoogste in de wereld zijn zó fors gestegen, dat een aantal produkten op de wereldmarkt nauwelijks nog te ver kopen zijn. De vraag kan worden gesteld, of Zwe den erin zal slagen met behulp van de nu aangekondigde maatregelen uit het slop te komen. Daarbij moet naar onze me ning een vraagteken worden geplaatst. Het is allerminst zeker, dat de export zoals de regering hoopt op korte termijn met 8 9 procent zal toenemen. De devaluatie van april van dit jaar, die weliswaar de binnenlandse consumptie beteugelde, had verder geen enkel posi tief effect. De oplossing moet primair worden ge zocht in het beteugelen van de inflatie een kunst die het Zweedse volk helaas ook nog lang niet onder de knie heeft. Intussen betekent de jongste ingreep beslist niet dat de armoe in Zweden voor de deur staat. Wel dat men zal moeten inzien dat forse loonstijgingen ver uit gaande boven de produktiviteitsverbete- ringen zich vroeg of laat ernstig wreken. Het is voor de Zweden evenals voor ons blijkbaar erg moeilijk de heb zucht te bedwingen. Van Emmenes loopt niet elke dag vijftien kilometer. Maar hij is juist deze zomer op Schiermonnikoog ge weest, en daar heeft hij dagelijks gewandeld. Hij heeft zijn van ouds bekende tempo gecontroleerd aan de hectometerpaaltjes langs de weg, met een horloge in de hand. Na wat hoofdrekenen kwam hij op precies 5,4 kilometer per uur, een tempo dat hij al tientallen jaren aanhoudt, of hij nu op het koele Schiermonnikoog loopt of op het gloeiende Mallorca. Van Emmenes, in lang vervlogen da gen afgekeurd voor de militaire dienst wegens te smalle borst, heeft een ijzersterke inborst. Vroeger placht hij soms tot in december nog voor de Scheveningse kust in zee te liggen. Hij heeft daarbij een paar collega-journalisten meegenomen. Die stonden in duffelse jekkers diep in hun kragen op het berijpte zand te kijken hoe Van Emmenes een bad nam. Toen hij uit het water kwam, liet hij zich tegenover de kijkers ont vallen: „ik hoop dat jullie geen kou hebben gevat". Massaal effect Om te beseffen wat Van Emmenes in zijn leven voor effecten in Nederland heeft teweeg gebracht, moet. men zich de sfeer van vroegere interland wedstrijden te binnen brengen. In de tijd dat er nog geen televisie was. Dan kon je, als je op straat liep, raam na raam de radio horen daveren. Dat was Van Emmenes, die beroemde voetbalwedstrijden van seconde tot seconde voor de radio versloeg. Ik zeg tegen hem: Eerlijk gezegd kon ik er niet tegen. Dan hoorde je een meneer voor de radio praten die het plotseling op z'n heupen kreeg. Die begon te schreeuwen en razendsnel te spreken, en ik begreep nooit waar die opwinding uit voortkwam. Van Emmenes antwoordt: Dat is me ook wel eens verweten. Dan zeiden de mensen dat ik op sensatie uit was. Maar dat is. niet waar. Het is nog steeds zo dat ik helemaal gebiolo geerd ben als ik op de tribune zit. Ik heb wel eens gehad dat ik op een open tribune zat in een gietbui, en dat ik het niet merkte. Dan zei je na de wedstrijd tegen jezelf: Wat zullen we nou hebben? Ik ben drijfnat! Ik: en u wilt mij vertellen dat u die regen niet had gemerkt? Van Emmenes: Heus. Zulke dingen zijn me overkomen. Ik kan ook m'n mond niet houden tijdens een wed strijd. Ik zit nog steeds te praten en commentaar te leveren. Scheikunde Ad van Emmenes is van huis uit scheikundig ingenieur. In "20 afge studeerd in Delit. Hij was toen (nog) 22 jaar. De scheikunde-studie had hij uit negatieve overwegingen gekozen, hoewel hij veel van het vak ging houden. Op de toenmalige HBS was hij goed in wis- en natuurkunde, vrij goed in scheikunde, maar hij zat te knoeien met een onbetekenend vak als lijntekenen. Hij zegt: Dan trok je met een tèkenpen een strakke lijn, en precies op het laatste nippertje spetterde een klodder inkt over je papier. Altijd een knoeiboel. Ik rea liseerde me dat dfe meeste inge nieurs een deel van hun leven aan tekentafels doorbrengen, en dat schrikte me af. Er waren twee vak ken waarbij dat niet het geval was: scheikunde en mijnbouwkunde. En zo is het gekomen. Ik ben dujs geen jongetje geweest dat al vroeg met reageerbuisjes knoeide, met de on vermijdelijke ontploffing. Toen ik afgestudeerd was kreeg ik een goeie rijksbetrekking bij de Ar beidsinspectie. Maar ik kreeg een laboratoriumbaan want voor het in- spectiewerk werd ik afgekeurd. Weer die smalle borst. Ze wisten toen niet dat ik tachtig zou worden. Maar nou moet je bedenken dat die crisis van '29 niet een donderslag bij heldere hemel was. De ellende kwam al veel eerder op ons af. In '23 nam de regering een wet aan als gevolg waarvan zeventien procent van de ambtenaren moest worden ontslagen. In '24 was het mijn beurt, want de jongeren vlogen er het eerst Dit is het werkterrein bij uitstek van ir. Ad van Emmenes. 53 jaar sportjournalist, én uitsluitend voetbal. Hier, in hot Haagse Zuiderpark is Van Emmenes nog steeds regelmatig te vinden. De foto toont een moment uit de wedstrijd FC Den Haag-Feijenoord uit. En dat is het afscheid van m'n vak geworden. Wat ik toen heb ge solliciteerd! Je kunt geen fabriek in Nederland opnoemen of er heeft van mij een sollicitatiebrief gelegen. Ik had een paar spaarcentjes, maar die zijn helemaal aan postzegels opge gaan. Na veel aarzelen heb ik toen aangeklopt bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Daar werd ik afgebekt door een ambtenaar die zei dat m'n vrouw maar uit werken moest gaan. Die opmerking is via relaties te rechtgekomen bij Willem Drees, die toen wethouder van Den Haag was. Drees plaatste die ambtenaar voor straf over naar Scheveningen. Daar na kreeg ik steun. In september '24 werd ik uit nood medewerker van de Sportkroniek. Directeur-hoofdredacteur was Moorman, die me drie cent per regel gaf, maar er ook voor zorgde dat veel van mijn regels werden ge schrapt. Later in dat jaar ben ik er in dienst gekomen. Je deed er alles. Kopij van medewerkers werd per trein verstuurd, maar treinbrieven bestonden toen nog niet. Pakketjes moesten een bepaald gewicht heb ben, een pond, geloof ik. Dus wat deden de mensen? Een steen in hun pakket. Je haalde dus tientallen pakjes van de trein die een paar velletjes papier, en verder stenen bevatten. Mijn opdracht was die ko pij zoveel mogelijk te bekorten. Dus ik als een gek strepen, behalve in m'n eigen werk. Bij Moorman heb ik tot '45 gewerkt. Ach ja, achteraf kun je zeggen dat ik onderbetaald werd. Je werd een beetje misbruikt. Maar ja, Moorman was ook een kind van z'n tijd. Je moet achteraf ook toegeven dat het een groot man was. Maniakaal? Van Emmenes zit nu, 53 jaar na zijn eerste vingeroefeningen, eigenlijk nog steeds in de sportjournalistiek, want hij schrijft nog in verenigings organen en is regelmatig bij grote wedstrijden te vinden. De manier waarop hij bij die wedstrijden zit. zullen buitenstaanders maniakaal vinden, want hij zit op de tribune met een transistorradio op schoot en een kleine oormicrofoon aange sloten. Op die manier volgt hij niet alleen de wedstrijd op het veld, maar tegelijk de wedstrijden elders in Nederland. 53 jaar uitsluitend Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Ons land heeft gisteren een kos telijke dag beleefd. De zon scheen van het begin tot het eind en bij weinig wind voelde het vooral in de middag warm aan, hoewel er geen extreem hoge temperaturen werden be reikt: Roosendaal 21 graden. De via facsimilé uit Parijs (Ste Assi se) ontvangen weerkaart, be stemd voor de vliegerij, gaf een brede corridor van zuidwest naar noordoost te zien met veel zon en slechts verspreide cumuli tussen 1000 en 2500 meter. Met een zich weinig bewegend hoge- drukgebied ten westen van Bis kaje (1026 mb) en een tweede zwakkere boven midden-Europa (1013 mb) leek de situatie vrij bestendig. De zon werd namelijk zowel in het noordwesten als in het zuid oosten geflankeerd door wol kenzones en als ze van twee kan ten tegen je aanduwen, gebeurt er niet veel. Bovendien was „onze" bovenlucht droog. De wolkenzone boven de Britse ei landen was smal en weinig im ponerend en van die kant is van daag en aanvankelijk ook op woensdag weinig te vrezen. Een nieuwe storing, in ontwikkeling ten zuidwesten van Ierland trekt snel in de richting van de noordelijke Noordzee en zal ook in ons land niet veel klaarma ken. Hij was al duidelijk gepro jecteerd op de weerkaart van veertien uur onze tijd, gereedge maakt door de weerdienst van Moskou (van de Bahama's tot de Oeral) en ontvangen tussen half vijf en half zes. De bewolking boven het Alpen gebied, teweeggebracht door een depressie boven Corsica, was belangrijker, vooral veel dikker. Op verscheidene plaat sen hadden zich onweerswolken gevormd die tot tien twaalf km hoogte oprezen. Geen wonder dat er inmiddels alweer berichten zijn over zeer slecht weer in Noord-Italië (re gen en stormwinden), Zuid- Frankrijk en de Alpen met na tuurlijk de zwaarste regens in het berggebied. Deze depressie volgt zelf een noordoostelijke koers en komt dus niet dichter bij ons land, maar er vindt wel enige uitbreiding in noordelijke richting plaats. Dus toch even uitkijken jongens Maar Nederland mag zich voor eerst blijven verheugen op droog weer met flink wat zon en middagtemperaturen tot 22 23 graden. Echt nazomerachtig dus, hoewel het te vroeg is om nu al van een ouwewijvenzomer te spreken. Verderop in de week neemt de kans op onbestendig heid i.e. regen of onweersbui toe. Herman Kruiswegt in het Bra bantse Deurne heeft zich het vuur uit de sloffen gelopen om nog wat bijzonderheden te ver zamelen over de hevige regens van vorige week in zijn gebied. Het is wel weer langer dan een week geleden maar hier toch nog enkele conclusies met ook dank aan de forecaster van het vliegveld Welschap te Eindho ven. De buien die vorige week maandag Eindhoven teisterden, waren vreemd genoeg een her haling van de donderdag ervoor. Oorzaak: een onbeweeglijke koude luchtlaag van zuid-Enge- land over het Kanaal, noord- Frankrijk, de Benelux, heel Duitsland tot op de Balkan Op het vliegveld Welschap viel van af zondagavond acht uur 41 mm neerslag. De regenval, die in de stad Eindhoven viel, was zestig tot honderd mm (geschat omdat in de binnenstad maar heel wei nig meters waren opgesteld). Hieruit kon men opmaken met een zeer klein maar erg actief regengebied te doen te hebben. Volgens de radarkaarten had het actieve deel van de bui een hoogte van tien kilometer. De bewolking reikte zelf tot twaalf kilometer. De regenval deed aan tropische buien denken. In drie dagen werd er bijna een miljard liter regenwater boven Eindho ven uitgestort. Strandweer Vandaag een prima stranddag met zon. Lucht 20 tot 22 graden, zeewater 17. voetbal, een carrière als een smalle trechter, maar het heeft hem nooit verveeld, ofschoon hij staande houdt dat deze carrière over hem is gekomen en uit de nood is geboren. Geen eigen keus. Want hij heeft na '24 nog vele malen geprobeerd in z'n oude vak terug te keren. Maar de crisis werd heviger. Het lukte niet. Zo werd zijn hobby zijn vak. Van Emmenes Is een tengere man, klein van stuk, met een groot geheu gen. Zelf zegt hij dat dat geheugen hem af en toe in de steek begint te laten, maar ik merk daar niet veel van. Jaartallen, data, namen van collega's, een wolk van feitjes om hult ons gesprek. Hij is een char mant causeur en een vriendelijk gastheer. Zonder een spoor van arg waan levert hij zich uit aan een vreemde meneer die wel even een verhaal over hem zal schrijven. Rood nest Van Emmenes komt uit een rood 'nest. Ouders waren anarchisten pa cifisten en atheïsten. Toen Ad voor de militaire dienst werd afgekeurd, werd hij telegrafisch op de hoogte gesteld. Zijn moeder was uitgelaten, greep het telegram, en zwaaide er op het balcon mee naar de buren: „Mijn zoon hoeft niet in dienst!" Ad heeft wel iets van dat milieu overgehouden, maar niet veel. Als ik de indruk krijg dat hij politiek maatschappelijk wel iets opportu nistisch heeft, geeft hij dat ronduit toe. Hij stelt er prijs op zichzelf atheïst te noemen, maar pacifist is hij niet. Behoefte aan enige vorm van levensbeschouwing heeft hij niet, althans niet In de vorm waarin het doorgaans verstaan wordt. Vra gen waarop hij het antwoord niet weet, vindt hij niet ter zake. Hij zegt: Ik heb altijd beweerd datje na je zeventigste een mens van een dag bent. Maar als ik hem alvast feliciteer met zijn verjaardag die de volgende dag zal plaatshebben, zegt hij lachend: ja, die ene dag houd ik het nog wel uit. Van Emmenes be moeit zich niet met de vraag wat er boven zijn hoofd kan hangen. Niet ter zake. Hij is een man die het leven neemt zoals het valt. Ik moet bij deze ontmoeting sterk denken aan een uitspraak van prof. W. H. Gispen. Die heeft eens gezegd „een mens sterft niet alleen aan zijn lichaam, maar ook aan zijn karak ter". Welnu, Van Emmenes, die er uitziet alsof hij zeventig is, is niet het soort man dat aan zijn karakter te gronde gaat. En die andere helft, dat lichaam, dat onderhoudt hij goed. En daarom, Van Emmenes, proficiat. Nog goede Jaren, want ook in protestantse kring is veel en vaak naar je geluisterd. w iMflwiiiiri jnder redactie van Loes Smit 'aaraan is de volgende tekst ont- end: aan een zondagse preek, een ihtend- of een avondwijding, een olitiek praatje, het openings oord op een jaarvergadering, een •oonrede, een kersttoespraak of ïn hoofdartikel in een krant? "Wee ons, wanneer die lagere drif- n worden opgeroepen en losge woeld uit de ziel der mensen: dan Preekt al de boosheid en gemeen- •6'pid tegelijk uit. En hier raken wij t leven van onze tijd. Eerst heb- n tijdsomstandigheden de zelf- icht naar voren geroepen in de rijd om het bestaan: ieder dacht n zichzelf. Toen werd een maat- happij-strijd ontketend, zoge- lamd ter oplossing van de sociale 'estie, waarin al de lagere driften n de mens werden geprikkeld, ot het dolzinnige toe. Doch als enmaal de onderste lagen der ziel n beweging komen, en zelfzucht, haak en haat onbeteugeld zich feer kunnen botvieren, dan wor- len ook alle andere driften mee laar boven gehaald, dan ziet ge de hens weer in zijn diergestalte, de beestmens. Breng in de mens de laagste driften in beweging en alle andere driften en lusten worden mee losgewoeld. Dat is het gevaar van onze tijd! Het gaat niet alleen om sociale verbeteringen, zoals sommigen on nozel genoeg denken. Het gaat er om, of wij de vrucht van eeuwen zedelijke en geestelijke arbeid zul len behouden of dat wij weer terug zullen vallen in barbarendom. Wanneer krijgt de gemeenschap een hoger gewijd, ethisch karak ter? Zodra de gemeenschap een godsdienstige grondslag heeft. Het is of de mens tegenwoordig voor de pret en het genot leeft en toch hebben duizenden en nogmaals duizenden in de wereld geen dek tegen de koude en geen brood voor de honger. En bij miljoenen smijt men geld weg. Weet u waarom sommige gezinnen arm zijn? Hun wensen zijn groter dan hun beurs. Zij verbeelden zich, dat de wereld hun een bestaan ver schuldigd is zonder dat zij zich be hoeven in te spannen. De schuld van alle ellende in onze tijd wordt gezocht bij de overheid, bij kapita listen, bij de kerk. Ja, waar al niet? Alleen niet in eigen hart: dót is het. Zoek de schuld van uw land en volk in de eerste plaats bij uzelf, uw hart, uw omgeving." De oplossing van het raadsel moet eigenlijk niet helemaal eerlijk in geen van de al genoemde moge lijkheden gezocht worden. Het is iets nog veel onwaarschijnlijkers: een gedeelte uit een jaarverslag. Dat het hier niet over het jaarvers lag van een multinational of een ander groot bedrijf gaat had u al begrepen. Het is uit het „Verslag over het jaar 1920, van het Gesticht Oranje Nassau te Magelang", en het stond in het laatste nummer van „De kleine bode", het blad van de stichting Bond van Oud-Steur tjes in Nederland. En die Oud- Steurtjes zijn zoals we onlangs meldden allemaal mensen die als kind in het kinderhuis van Johan nes van der Steur, hun „Pa", in Magelang op Midden-Java hebben gezeten. Nu Zweden uit de „slang" het monetaire samenwerkingsverband van nu nog maar zes Westeuropese landen is gestapt, heeft die slang kop noch staart meer. Ga maar na: aan de staart waren Frankrijk en Italië al afgevallen en nu is een flink stuk van de kop, Zweden, ook al weg. Voor een slang schijnt dat héél ongezond te zijn. Niet voor niets zet deze man zo'n verbeten gezicht. Je zult maar een steen van meer dan negentig kilo op je hoofd hebben en 'm dan nog moe ten wegggooicn ook. Het is dan ook geen gewone steen, maar de ,,Un- spunnenstein", waarmee elk jaar in de Zwitserse stad Basel een wed strijd gehouden wordt. Wie het lood zware ding het verst gooit is win naar, en ook dit jaar hebben tiental len Zwitsers met ijzersterke spieren onder grote belangstelling een gooi naar de eer gedaan. Deze man deed zijn best. maar won niet; hij haalde het zelfs niet bij de winnaar, die de „Unspunnenstein" bijna drieëneen halve meter van zich af wist te werpen. Een Engels meisje, lerares met een afgeronde studie letterkunde en ge schiedenis, dat er naar snakt „de wereld van onderwijs en opvoe ding' te ontvluchten", heeft gesolli citeerd bij de Holland Amerika Lijn in Londen. Ze acht zichzelf erg geschikt als zeevarende en wel van wege deze eigenschappen die ze in haar sollicitatiebrief opsomde: „Zeeziek ben ik nog nooit geweest, zelfs niet tijdens mijn maidentrip van Vlissingen naar Breskens. De Onedin Line was mijn favoriete programma en nog zing ik de hele dag zeemansliedjes. Ik was gek op sprookjes als Sind- bad de Zeeman, toen ik nog op de lagere school zat en had foto's van mijn vader als kind, met een matro zenpakje. Ik bezit een echte uniformjas en een matrozenpet. Toen ik sweet seventeen was, had ik een troeteleend, genaamd Karei. Ook hij leerde me de vreugden van het water, tot ik op zekere dag bij hem in de sloot viel. Het liefst zou ik naar mijn werk willen zwemmen, maar de vervui ling van de grote rivieren dwingt me van het openbaar vervoer ge bruik te maken." Aldus de sollicitatie van Janet Ma- ree Cooke, die Profiel maand blad voor de medewerkers van Ver keer en Waterstaat in een uitga ve van de Holland Amerika Lijn vond. Janet, overigens niet aange nomen, wist nog wel een paar rede nen waarom ze zo geschikt zou zijn als zeevrouw. Wat ze zich daarbij voorstelde aan boord van een pas sagiersschip te doen? Eigenlijk wist ze daar niets van en kon het haar ook niet schelen zo lang het maar werk op zee was. Haar eigen voorstel komt niet verder dan: „Ik zou uw dekken kunnen schrobben of uw bezaansschoot aanhalen, wat dat dan ook moge zijn." „We worden niet alleen overdag aan 'den uil' herinnerd", zegt direc teur Cor Ouwehand van de gelijk namige dierentuin. Nadat hij over dag het nieuws over de kabinets(in) formatie beluisterd heeft, krijgen hij en zijn vrouw tegenwoordig elke avond een heuse uil voor het slaap kamerraam op bezoek. Het dier, wel vijfenveertig centimeter hoog, begint steeds met een zacht, melo dieus oehoe-geroep, maar barst daarna in krijsen uit. Even later wiekt het dan nogal lawaaierig weg. Wat die echte (bos-)uil bezielt om elke avond in de slaapkamer te gluren, is het echtpaar nog een raadsel Kan een mens het opnemen tegen een stoomwals? Het antwoord moet nee zijn: één stoomwals is zelfs honderd mensen te erg ("stoomwals" is dan ook een vrou welijk woord). Honderd Edenaars hebben dat het afgelopen weekein de tenminste geprobeerd. Met z'n honderden stonden ze aan de ene kant van een stevig touw. en stoomwals „Leendert" bezette in zijn eentje de andere kant. Leen dert bleek ondanks al die man kracht toch een te sterke tegen stander: al stomend trok hij aan het langste eind. Ploeg wedstrijden Zeker 50.000 bezoekers verwacht Flevohof bij de wereldploegwedstrijden. Die vin den daar van 4 tot 10 oktober plaats en er doen ploegers uit 22 landen aan mee. Als omlijsting van dit gebeuren wordt er onder meer een demonstratie gegeven met de enige stoomdorsmachine die ons land nog rijk is, is er een aardappel studiedag, een plattelandsvrou- wendag en een jongerendag, alle maal dus op Flevohof. Fruitcorso „Vers is gezond" is het motto van het Tielse oogst-v fruit-corso (het enige in Europa) dat op 10 september door Tiel-West zal trekken. De week daarvóór zijn er al fruitmozaïeken op de stads wallen van Tiel te zien, de zondag erna zijn de praalwagens waarop dorpelingen uit de buurt duizenden zaden en pitjes stuk voor stuk als onderlaag geplakt hebben in de Tielse vejlinghallen te bezichtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5