Lozing giftige stoffen in Groningse smeerpijp Cr*, Hapt Open school nog voor uitverkoren groep Een spaarder kan in principe drie kanten op: Discriminatie buitenlanders bij sollicitatie neemt toe Informatie chemicaliën gebundeld :0 Mr. Van Stempvoort: Staan op zwarte lijst van Oslo Niet vastzetten. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. De Amro Bank is er voor alle spaarders. Echt vastzetten. Demonstratie voor beter contact met Zuidmolukkers eerst m'n §oud1faai§e Bluswater van brandend schip wordt onderzocht Als je echt wilt meedoen moet je nog twee jaar wachten opeten..! Bemanning van neergestorte Phantom vermist Klein wil geen geld geven voor wetenschapswinkel BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van onze redacteur wetenschappen DELFT Met voldoening nam mi nister Boersma van sociale zaken gisteren het eerste exemplaar in ont vangst van een naargeestig boek werk. Onder de titel „Chemiekaar- ten 1977" vat het overzichtelijk sa men wat er mis kan gaan bij het werken met en opslaan van een klei ne achthonderd gevaarlijke stoffen in de chemische industrie. Belangrijker is, dat ook in een oog opslag te zien is, met welke maatre gelen de gevolgen van kleine en gro te ongelukken tot een minimum kunnen worden beperkt. Het hand boek is het resultaat van een in zekere zin uit de hand gelopen initia tief van de Nederlandse vereniging van veiligheidstechnici, het Veilig heidsinstituut en de Vereniging van de Nederlandse chemische indus trie. Deze partners begonnen in 1970 met het uitgeven van beschrijvende ..Chemiekaarten" voor de meest ge bruikte gevaarlijke stoffen, destijds een wereldprimeur. Voor de infor matie van direct betrokkenen op de werkvloer zijn die kaarten haast on misbaar geworden er zijn er 1,7 miljoen in omloop. Maar het succes maakte het systeem langzamerhand moeilijk hanteerbaar voor functiona rissen die de nu tot 770 nummers uitgebreide volledige collectie nodig hebben. In die moeilijkheid is nu voorzien door een dundrukeditie van de gegevens op verkleinde schaal. .Begrijpelijk" Bij de aanbieding ging de directeur van Du Pont de Nemours (Neder land), ir. J. Donker Duyvis, in op de angst die het publiek in toenemende mate heeft voor het gebeuren in de chemische industrie. Hij noemde die angst begrijpelijk. „We hebben het er ook wel eens naar gemaakt." Maar hij wees er op dat de chemie, door alle voorzorgen, wel een van de veiligste industrietakken is. Er werkt zeven procent van de Neder landse werknemers, maar er gebeurt nog geen twee procent van de geregi streerde bedrijfsongevallen. Een ge volg, zei ir. Donker Duyvis, „van weldoordachte organisatie van de veiligheid, die jaar na jaar in de gehele bedrijfstak is opgebouwd". Minister Boersma noemde het Che- miekaarten-boek „een beginpunt voor verdergaande verbetering van de voorlichting om onnodige angst weg te nemen, mensen bij te bren gen wat er aan de hand is, en ook verbetering aan te brengen in onze gezamenlijke omgang met gevaarlij ke stoffen". V Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Via de Oostgroningse smeerpijp zullen onder meer chemicaliën op de Eems-Dollard worden geloosd, die voorkomen op de zogenaamde zwarte lijst van Oslo, samengesteld door een groot aantal landen. Dit zei gisteren op een hoorzitting in Groningen mr J. P. van Stempvoort, advocaat van het Duitse Waddeneiland Borkum. De Oostgroningse kartonindustrie loost onder meer hydraline en Akzo- Silenka organische siliciumverbindingen. Beide chemicaliën komen voor op de zwarte lijst van de Conventie van Oslo. aan Duitsland en ook andere afspra ken om geen ongereinigd afval in de Dollard te lozen worden volgens mr. Stempvoort met voeten getreden. Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van 40/ Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u ~¥VW opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zi jn ze goed voor maar liefst l--T/o Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot rs Ir J. H. Jansen, directeur van het Rijksinstituut Zuivering afvalwater (RIZA) gaf toe dat sommige van de te lozen chemicaliën voorkomen op „bepaalde, maar niet op alle interna tionale zwarte lijsten en dan alleen nog met de toevoeging: indien toxisch (giftig)". Onderzoek heeft volgens hem aange toond dat de kartonindustrie groten deels voor zovfer ze chemicaliën ge bruikt, zouten loost die ook al in het natuurlijke milieu van de Dollard voorkomen. Onderzoekingen door Akzo-Silenka zowel als het RIZA hebben volgens hem nergens aange toond dat de Silenka-chemicaliën (220 ton per jaar) schadelijke gevol gen hebben. Die schadelijkheid ont staat pas bij een bepaalde concen tratie en in een bepaald tijdsbestek. De heer Jansen merkte op dat het water van de Waddenzee sterk ach teruit is gegaan, maar dat dit groten deels komt door het Rijnwater dat onder meer in Duitsland wordt ver vuild. De Rijn-landen proberen die vervuiling terug te dringen en dat gebeurt ook ten aanzien van via de smeerpijp te lozen stoffen. Weinig gegevens Mr. Van Stempvoort wees erop dat in het RIZA-rapport niets over che micaliën staat en dat de betrokken bedrijven erg karig zijn met hun gegevens over hoeveelheden en de onderlinge verhouding van de che micaliën. Hij vond het kwalijk dat minister Westerterp in zijn ontwerp- vergunning voor de smeerpijp vol staat met de opmerking dat de ver vuiling zoveel mogelijk moet wor den verminderd en dat er geen con trole wordt aangekondigd en geen strafbepalingen voor overtreding. De belofte van Nederlandse zijde zoals die onder meer verwoord is in een brief van ex-premier Biesheuvel Van een onzer verslaggevers ASSEN De organisaties die zich bezighouden met het organiseren van een landelijke campagne om Nederlanders en Zuidmolukkers na der tot elkaar te brengen, bereiden een demonstratie voor op het Haag se Binnenhof. Dit is meegedeeld door Gerard Knot, secretaris van de stichting Door de Eeuwen trouw. Wanneer de demonstratie wordt ge houden is nog niet vastgesteld, wel licht tijdens de behandeling van de gijzelingsaffaire in de Tweede Ka mer, eind september. Verder worden er activiteiten voorbereid in het ka der van de vredesweek van 18 tot 24 september. Op een conferentie van het CNV in Driebergen (9 septem ber) zal een forum worden gevormd met onder meer de Gronings profes sor Baudet, RMS-president Manu- sama en Etty Aponno. ADVERTENTIE cie Groningen en de landelijke ver eniging tot behoud van de Wadden zee behoren tot de instellingen die bezwaren hebben aangekondigd. De in tegenstelling tot de chemi caliën wel afbreekbare biologi sche afval vond hij ook uit den boze. Dit vuil bereikt in vier k vijf dagen het eiland Borkum en kan daar stank veroorzaken (dit ontkende de heer Jansen overigens). Volgens de Groningse advocaat werkt het RIZA met volstrekt willekeurige ge gevens. Mr. Van Stempvoort voor zag een ramp voor het op toerisme en gezondheidskuren aangewezen Duitse Waddeneiland als de lozings plannen door zouden gaan. Hij con cludeerde dat chemicaliën in het geheel niet in de Eems-Dollard mo gen terechtkomen. Om de verontrei niging met biologisch afbreekbare stoffen ook zoveel mogelijk tegen te gaan, dient een vergunning voor lo zing door de supervervuiler KSH eveneens niet te worden afgegeven. Dankbaar Herman Vos bepleitte namens de' streekraad Oost-Groningen echter juist wel lozing van KSH-vuil, des noods voorlopig voor één jaar om het KSH-concern tijd te geven inter ne zuiveringsplannen uit te voeren. „Ik ben mr. Van Stempvoort dank baar voor zijn opsomming van kwa lijke stoffen. Dat zijn nu net dezelf de stoffen die al sinds jaar en dag in de Oostgroningse kanalen terecht komen. En dat kan alleen verholpen worden door lozing via de smeer pijp." De hoorzitting werd ook bijge woond door enkele leden van de Duitse Bondsdag. Gisteravond duurde de hoorzitting nog voort en het is bovendien moge lijk tot 9 september schriftelijk be zwaren in te dienen. KSH, de provin- Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Vooral buitenlandse arbeidskrachten hebben te leiden van de economische teruggang. Een groot aantal is als werkloos bij de arbeidsbureaus ingeschreven. In sommige sectoren van het bedrijfsleven is het percentage werkloze buitenlanders aanzienlijk hoger dan dat van werkloze Nederlanders. Een mogelijke oorzaak is wellicht dat sommige bedrijven de arbeidsbureaus laten weten voor hun vacatures geen prijs te stellen op buitenlandse arbeids krachten. In het Rotterdamse Hilton Hotel is gisteren een driedaagse Chili- conferentie van de Socialistische Internationale begonnen. Op de foto zitten van links naar rechts burgemeester André van der Louw, de Zweed Bernt Carlsson, de voorzitter van de Internationa le Willi Brandt en PvdA-voorzitter Ien van de Heuvel. Een onlangs in Amsterdams inge steld onderzoek bevestigt dat deze dicriminatie bij sollicitaties bestaat en eerder toe- dan afneemt. De Dordtse stichting van opvang en be geleiding van buitenlandse werkne mers signaleert deze situatie in haar Jaarverslag. Ernstige kritiek levert zij op het feit dat de gemeentelijke sociale diensten van ministeriële zij- VLISSINGEN (ANP) De inspectie volksgezondheid en milieuhygiëne in Zeeland heeft gisteren monsters genomen van het bluswater dat zich in het Griekse vrachtschip Attican Unity bevindt. Dit schip ligt al vanaf donderdagavond brandend op het strand van C adz and. Aan boord smeult en rookt het nog steeds, met name in het voorschip, waar zich onder meer een lading gerst bevindt. Deze rook verspreidt nu zeer onaan gename, maar ongevaarlijke stank. De bluswerkzaamheden, die zon dagnacht gestaakt moesten worden wegens de slechte weersomstandig heden, zijn nog steeds niet hervat. Men beperkt zich tot het nathouden van het dek onder de brandhaard. De Attican Unity, die van voor tot achter onder water staat, wordt ge deeltelijk gelost. Vier bergingsvaar tuigen zijn bezig de deklading te verwijderen onder meer vaten met diverse chemicaliën en containers. Als uit het onderzoek blijkt dat de watermonsters geen schadelijke stoffen bevatten, dan is het de be doeling om alle bluswater in de Wes- terschelde overboord te pompen. Bevat het bluswater wel giftige stof fen, dan zullen de honderden tonnen verontreinigd water in bakken wor den afgevoerd. Dit zal dan gebeuren in overleg met Rijkswaterstaat en de inspectie volksgezondheid en mi lieuhygiëne in Zeeland. de opdracht hebben gekregen de na men van buitenlanders die een uit kering aanvragen door te geven aan de vreemdelingenpolitie. Deze gaat wel na of de betrokkenen in de ter men vallen te worden uitgewezen. De Dordtse stichting zegt dat dit de toename van de illegaliteit in de hand werkt. Kritiek heeft zij ook op het ministerie van onderwijs. Dit mi nisterie heeft de door de Marokkaan se regering gestelde verplichting overgenomen dat in het buitenland werkende Marokkaanse onderwij zers een speciaal diploma moeten hebben. Het zijn hoofdzakelijk Ami cale-aanhangers die daarvoor in aan merking komen. De stichting vindt dit in strijd met het algemeen aan vaarde streven zoveel mogelijk te voorkomen dat onderwijzers die lid zijn of sympatiseren met de Marok kaanse Amicales of de Turkse Grijze Wolven een anti-democratische ideo logie kunnen overbrengen op de kin deren. door Piet Hagen Donderdag aanstaande opent de Open School haar deuren, voorlopig slechts op een kiertje. Slechts vijftienhonderd uitverkorenen mogen naar binnen. De rest blijft buiten. Iedereen mag natuurlijk de radio- en t.v.-programma's van de Open School volgen. Maar als je echt wilt meedoen, moet je nog twee jaar wachten. Pas in 1979 gaan de deuren wijder open. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer Het nadeel van alles wat er over de Open School gezegd en geschreven wordt is dat de mensen lekker gemaakt wor den voor iets dat voorlopig buiten hun bereik blijft. Dan zie je een aanstekelijk t.v.- programma waarin Koos Postema met enthousiaste deelnemers praat, maar tel kens als het leuk begint te worden zie je weer dat nare prentje van tekenaar Op land: Sorry, we zitten vol. De Open School mikt in eer ste instantie op groepen die in het verleden weinig van het onderwijs geprofiteerd hebben. Mensen met niet veel meer dan lagere school. De experimenten richten zich op drie groepen: vrou wen van dertig jaar en ouder, jonge volwassenen in middel grote steden en werkende volwassenen op het platte land. In totaal zijn er vijftien proefgebieden, verspreid over het hele land. Er is al een paar jaar hard gewerkt aan de voorberei ding van dit toch wel unieke experiment. De commissie Open School onder leiding van dr. G. H. Veringa (oud minister van onderwijs en sinds enkele dagen kabinets informateur) werd ingesteld in 1974. De Commissie hoop te aanvankelijk al in 1976 met 4e eerste proefnemingen te beginnen. Maar dat is een jaar uitgesteld vanwege aller lei organisatorische proble men. Vooral de delicate ver houding van de Open School tot de omroepen en tot het bestaande onderwijs en vor mingswerk vergde uitermate gecompliceerde structuren. Niet vlekkeloos Ook nu nog is er geen sprake van een vlekkeloos begin. Op tal van plaatsen is de organi satie nog niet rond. Er zijn nog geen begeleiders of er is nog geen ruimte, de werving moet nog op gang komen of de selectie is nog niet afge rond. Van de vijftienhonderd deelnemers die verwacht worden zijn nog maar zes honderd startklaar. Ondertussen liggen de eerste radio- en tv.programma's en de eerste leerpakketten ge reed. Daaruit kun je al een eerste indruk krijgen van de manier waarop de Open School gaat werken. Centraal in deze aanpak staat de eigen groep, waarin je met twaalf k vijftien mensen aan het werk gaat. Elke groep heeft een begeleider die zowel de groep als de deelnemers individueel de helpende hand biedt. Via radio en televisie worden in twee jaar tijd acht ver schillende onderwerpen aan de orde gesteld: scholing, wo nen, arbeid, gezondheid, communicatie en nog drie nader te bepalen thema's. Die thema's moeten door de groepen verder worden opge pakt en uitgewerkt. In vol gende uitzendingen kunnen de deelnemers zelf reageren op de aangeboden thema's. De deelnemers maken in hun groep uit wat ze verder met de thema's doen. Er worden afspraken gemaakt in welke richting men verder wil en wie wat doet. Mensen kunnen op pad gaan en interviews afnemen, in de bibliotheek iets nakijken, werkstukken maken, met elkaar discussië ren. enz. Telkens zal er be hoefte bestaan aan nieuwe informatie. Die kan overal vandaan komen, maar ook de Open School zelf doet een handreiking. Er zijn ongeveer vierhonderd themagerichte „onderwijs-leer-eenheden" (heel olijk „olé's" genoemd). Als de mensen bijvoorbeeld bij het thema „wonen" op het onderwerp „hypotheken" stuiten en er is behoefte aan wat meer inzicht in rekenen met procenten, kan men ge bruik maken van de olé over procenten. Zo zijn er olé's over het spoorboekje, over vakantiebesteding, geboorte regeling, telefoneren (hoe doe je dat), vergaderen, het ont staan van geld. enz. Doelgericht Behalve themagericht leren kun je ook doelgericht leren. Al doende blijkt dat je op een bepaald gebied je kennis wilt verdiepen. Dan kun je een leerdoelgerlchte cursus vol gen in een van de volgende vakken: Nederlands, Engels, Frans, Duits, aardrijkskun de, geschiedenis, biologie, na tuurkunde, rekenen/wiskun de en handelsrekenen/boek- houden. De een zal zo'n cur sus alleen maar doen omdat hij of zij het leuk vindt, de ander wil alvast een beginne tje maken voor een verdere studie. Tenslotte biedt de Open School haar diensten aan bij het organiseren van ..bezig heidscursussen". 8tel dat tien vrouwen voor een cursus typen voelen, dan kan dat misschien in Open School verband geregeld worden. Misschien zijn er twee deel nemers die willen leren met selen. Dan helpt de Open School bij het vinden van een metselcursus buiten de school. Het Ls duidelijk dat de Open 8chool heel wat hooi op de vork neemt. Of het allemaal lukt moet in de komende Ja ren blijken. Maar in ieder ge val is dit experiment met een combinatie van onderwijs en vorming voor volwassenen met weinig scholing de moei te van het proberen waard. Over de problemen die zich voordoen bij een dergelijk waagstuk schrijven we in een volgend artikel. Van een onzer verslaggevers SOESTERBERG Over het lot van de twee Amerikaanse beman ningsleden van de gistermiddag in de Noordzee neergestorte Ameri kaanse Phantom straaljager was gisteravond nog niets bekend. Een vliegtuig en helikopter van de Mari ne Luchtvaart Dienst en een heli kopter van de Koninklijke Lucht macht zochten nog steeds de zee af naar de vermiste piloten. Het toe stel, afkomstig van de vliegbasis Soesterberg, verongelukte gister middag tegen één uur ten noorden vin de Waddeneilanden. De Phan tom was bezig met schietoefenin gen. Bij de zoekactie werd een olie vlek tien kilometer ten noorden van Terschelling waargenomen. De Phantom vloog wat wordt genoemd een routine-oefenvlucht. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) heeft de be grotingspost voor een wetenschaps winkel aan de Universiteit van Am sterdam geschrapt. De studentenve reniging Asva, de progressieve per- soneelsfractles en andere progres sieve organisaties hebben tegen dit besluit geprotesteerd. De wetenschapswinkel was opgezet om maatschappelijk nuttig onder zoek te doen voor groepen die zelf geen geld hebben voor wetenschap pelijk onderzoek. Het ministerie van onderwijs kon gisteren nog geen me dedeling doen over de motivering van het besluit van dr. Klein. „Hij kan zijn vingers niet meer uit de trompet krijgen. Bellen we een dokter of een muziekleraar?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3