Kerkelijk beroep tegen misbruik psychiatrie Zaïrezen naar Angola ontvoerd Wat betekent: ik ben ziek? Het ging bijna mis bij de EO Conferenties Sowjet-Unie laat baptisten vrij Wilm vraagt rust voor Kappler Actie in Duitsland tegen wereldraad Arabisch geld voor moslims in ons land Kerkelijke groep wil kerk in Gorky UIT DE KERKBLADEN VANDAAG Voorbijgangers OINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 KERK Trouw/Kwartet door A. J. Klei Omdat Ik des vrijdagsmorgens te drie over negen altijd al druk in de weer ben voor mijn broodwinning, behoor ik niet tot de vaste afnemers van „De muzikale fruit mand", het verzoekplatenprogramma van de EO, dat op genoemd tijdstip via Hilver sum 3 de lucht ingaat. Maar onlangs, in mijn vakantie, werd ik zeer nadrukkelijk bij het bestaan ervan bepaald. Ik moest op een vrijdagochtend een paar boodschappen doen en ln elke rüimte van de neringdoende middenstand, die ik betrad, weerklonken geestelijke liederen. Als je niet beter wist, zou je denken ln een allerchristelijkste natie te leven, maar we weten dat de knieën voor Hilversum 3 gebogen worden, ongeacht de kleur van de zendgemachtigden. Toch wilde ik. op die vakantiemorgen, me niet zonder meer aan deze beschouwing gewonnen geven, toen in de stomerij de man, die mijn trui aanpakte, vol overtuiging een oud zondagsschoollied meefloot. Ik vroeg: zijn jullie van de EO? Tussen haken, het is merkwaardig dat we het niet hebben over lid-zijn van de EO, maar over: van-de- EO-ziJn. Dit houdt namelijk méér in dan de keus voor een bepaalde omroep, het duidt op een hele levensinstelling, op een heel pakket van overtuigingen (tégen de wereld raad, het liedboek en de evolutie, vóór ge- loofszendlng, de oude hervormde gezangen bundel van 1938 en de reformatorische bij- belschool). Maar om op de man van de stomerij terug te komen, deze antwoordde op losse toon: och, 't is aardig, die bekende versjes van vroeger. Hij floot vrolijk verder mee: heerlijk, heerlijk klinkt de vreugde toon, van de zaal'gen Hier is uw bonne tje, meneer. Naar ik verneem ls „De muzikale fruit mand" enorm populair. Leveranciers die nog aan de deur komen, vertellen van buur ten waar zij het hele programma kunnen meemaken, omdat het huis aan huis aan staat. We kunnen gevoeglijk aannemen dat de EO "De muzikale fruitmand" niet de ether in zendt ten gerieve van de jeugdherinnerin gen van stomerijhouders of broodbezorgers. Maar als ze bij de EO weet hebben van de kromme stok, die rechte slagen kan slaan, zullen ze ook dit rekenen tot de zegeningen, die we moeten tellen, één voor één. Zoals ik al terloops opmerkte, betekent van- de-EO-zijn ook dat Je tegen het liedboek voor de kerken bent. Waarom dat precies ls, weet ik niet, maar een feit is (en daar heb ik al eens op gewezen) dat in het eveneens voor een goed deel uit geestelijke liederen be staande radioprogramma „Licht en uit zicht" het woord „liedboek" niet valt, ook al wordt eruit gezongen. Dominee Monster laat dan gewoon het nummer en de naam van de bundel weg en zegt slechts: het nu volgend lied Een zich later dan ik aan de dagtaak zettende en vlijtig naar „De muzi kale fruitmand" luisterende collega (tevens kerkvoogd, dus geen praatjesmaker) verze kerde mij dat ook in deze fruitmand het liedboek taboe is, maar dat het afgelopen vrijdagmorgen bijna mis ging. Iemand had „Wat vlied' of bezwijk" aange vraagd, het in de vorige eeuw door de vrij zinnige lutherse dominee Johann Andreas Böhringer (hij stond in Den Haag en Am sterdam) vervaardigde lied, dat als nummer 202 in de oude hervormde bundel stond en nu gezang 470 van het liedboek is. Vermoe delijk heeft de aanvrager geschreven: mag ik gezang 470 uit het liedboek van u? Bij de EO hebben ze (nog steeds: vermoedelijk) ijlings het woord „liedboek" geschrapt, maar vergeten het gezangnummer te veran deren. In elk geval kregen de luisteraars aangekondigd: gezang 470 uitde her vormde bundel van 1938. Nu telt die bij de EO zo in eer gehouden oude hervormde bundel in totaal niet meer dan 306 nummers, maar goed, ze hoeven bij „De muzikale fruitmand" ook niet alles te weten. Toch zou ik de samenstellers van dit programma in ernstige overweging willen geven om bij twijfel of onzekerheid maar liever niks te wagen en het voorbeeld van de maandagse dominee Monster te volgen door slechts te zeggen: het nu volgend lied Daar kun je je geen buil aan vallen. UTRECHT (ANP) De Europa-commissie van de protestantse kerken in Nederland heeft aan alle Nederlandse psychiaters gevraagd krachtig het misbruik van de psychiatrie in de SowjebUnie te veroordelen. De psychiaters wordt verzocht telegrafisch aan het vandaag in Honoloeloe begonnen wereldcongres te laten weten dat zij zich scharen achter de veroordeling door het Britse koninklijke college van psychiaters. In de Europa-commissie werken sa men de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, het Algemeen Dlakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Ne derland en de Sectie Internationale Hulpverlening van de Nederlandse Hervormde Kerk. Voorzitter dr. J. van Klinken van de Europa-commis sie schrijft de psychiaters te hopen, dat dezen alles in het werk stellen „om te helpen voorkomen, dat het verder misbruiken van uw beroep waar ook ter wereld zal doorgaan." BIELEFELD (EPD) Praeses D. Ernst Wilm uit Espelkamp, de spe ciale commissaris van de evangeli sche kerk voor het pastoraat onder veroordeelden wegens oorlogsmis daden, vindt dat Italië zich niet lan ger moet druk maken over de vroe gere Gestapo-chef van Rome, Her- bert Kappler, die uit een ziekenhuis in Rome ontvoerd is. Wilm, die ook ijvert voor de vrijlating van de „drie van Breda" stemt in met het Duitse plan, niet naar Kappler te zoeken. DORTMUND (IDEA) De evange lische noodgemeenschap in Duits land vindt dat de evangelische kerk in dat land uit de wereldraad van kerken dient te treden, omdat deze volgens de noodgemeenschap ter reurorganisaties steunt, die geweld gebruiken, moorden en martelen. De wereldraad behoort zich daaren tegen in te zetten voor vreedzame verzoening en broederschap tussen de rassen. Omdat de wereldraad zijn beleid in dezen ondanks talrijke pro testen niet heeft gewijzigd, dient de evangelische kerk uit de raad te gaan. De noodgemeenschap vindt het onaanvaardbaar dat de West- duitse kerk 38 percent bijdraagt aan het werk van de wereldraad en dat met uitzondering van de kerk van Hessen en Nassau de evangeli sche kerk bijdraagt aan het pro gram tot strijd tegen rassenwaan. De noodgemeenschap wil een actie gaan voeren tegen het Duitse lid maatschap van de wereldraad. Or. Frederikse „Zijn wij altijd predikers en u, gemeente, bent u altijd daders en hoorders van het Woord ge weest?" Deze woorden sprak dr T. C. Frederikse, hervormd predi kant in Wassenaar (wijkgem. Dorp) tijdens zijn afscheidspredi- katie. Dr. Frederikse heeft en be roep aangenomen naar Ermelo voor het pastorale werk van de Centrale Kerkeraad in een z.g. „Zendingskerk" (evangelische kring). Deze kerk staat ten dien ste van al degenen, die, door wel ke omstandigheden dan ook. van het evangelie vervreemd zijn. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTE RD AM/DORDRECHT Postbus 948 WesttXaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 De commissie heeft de Nederlandse psychiaters uitgebreide documenta tie toegezonden. Het officiële stand punt van de Nederlandse vereniging voor psychiatrie is: „geen stand punt" Ook de Wereldraad van Ker ken hult zich volgens de commissie in een angstig stilzwijgen. Hierover commentaar gevraagd, heeft secre taris-generaal dr. Philip Potter ge zegd: „Honoloeloe is de verkeerde plaats." In de documentatie schrijft Henk Wolzak, Oost-Europa-medewerker van het Algemeen Diakonaal Bu reau van de Gereformeerde Kerken, over het vergeefse beroep van Boe- kowski op de psychiaters: „Evenmin als tussen 1933 en 1940 de Westerse psychiaters protesteerden tegen het elimineren van tegenstanders van Bisschop tikt rechtse kerkleider op vingers KIEL (EPD) Bil,chop Alfred Petersen van Sleeswijk heeft scherpe kritiek geoefend op proost dr. Hans Georg Asmussen uit Heide, die kort geleden in een zelf uitgegeven boekje het kerkelijk leven in West-Duitsland en vooral ook de theologische oplei dingen over de hekel heeft gehaald. Petersen meent dat de verdachtma king van de opleiding tevens een kri tiek aan de collega's van Asmussen inhoudt, die immers aan deze oplei dingen hun vorming voor het predi kantschap hebben genoten. Asmus sen kwam reeds eerder in het nieuws, toen hij als zijn mening weergaf dat rassenscheiding in Zuid-Afrika te recht is, dat „ontaarde kunst" verbo den dient te worden en dat de aanslag op Hitier op 20 juli 1944 niet langer behoort te worden herdacht. DEN HAAG (ANP) - Koeweit heeft ongeveer 50.000 gulden aan de fede ratie van moslim organisaties in Ne derland beschikbaar gesteld voor sociaal en cultureel werk onder de ca. 200.000 moslims in ons land. De meeste moslims zijn Turken en Ma rokkanen, maar er zijn ook 25.000 Nederlandse moslims, meestal af komstig uit Suriname. Eerder ont ving de federatie 66.000 gulden uit Saoudi-Arabië. De federatie zet zich in voor het scheppen van gunstige omstandigheden voor de vervulling van de religieuze plichten van de moslims, zoals het vrijaf op feestda gen en voor godsdienstonderwijs en begrafenissen. MOSKOU (ANP) - Een dissidente groep die voor „godsdienstige rech ten" strijdt heeft een petitie ge stuurd aan de lokale autoriteiten, waarin zij vraagt een nieuwe kerk te mogen openen in de stad Gorky. De petitie is ondertekend door onge veer 2.000 Russisch-orthodoxe gelo vigen. De groep, die vorig jaar is opgericht door twee orthodoxe priesters en een leek, zei dat de petitie ls gericht aan vijf stadsdistricten. Als men geen toestemming krijgt, gaat een klacht naar de Europese conferentie in Belgrado, die in oktober wordt gehouden, aldus de groep. „Het resultaat van deze actie zal aantonen hoe nauwgezet de Sowjet- regering zich houdt aan haar grond wettelijke principes en internatio nale plichten", aldus de groep. Vol gens de groep zijn er in het gebied rond Gorky maar drie kerken en deze zijn niet groot genoeg om alle' gelovigen op te nemen, die diensten willen bijwonen. Gorky heeft 1.3 miljoen inwoners en is na Moskou en Leningrad de groot ste stad in de Russische volksrepu bliek, een van de 15 Sowjet-republie- ken. het regime door Duitse nazi-psychia ters, kwam het op het vijfde interna tionale congres van psychiaters in 1971 in Mexico tot een massaal pro test tegen de zeer laakbare handelin gen waaraan Russische psychiaters zich momenteel schuldig maken- "Wolzak citeert de beroemde psy chiater C. G. Jung, die met een groot schuldgevoel heeft rondgelopen, om dat hij had gezwegen over het mis bruik van de psychiatrie door de nazi's en die zijn collega's aldus had opgeroepen: „Als er ooit iets derge lijks zich in de wereld herhaalt, zwijgt dan niet, slaat alarm, laat de slachtoffers niet in de steek en blijft nooit uit lafheid op valse voorwend sels in onze medische Ivoren toren zitten. Wie over onrecht zwijgt, is net zo schuldig als zij die onrecht plegen." De protestantse commissie vermeldt het recente uit Moskou gesmokkelde rapport „de geneeskunde als toepas sing van straf" en stuurt de Neder landse psychiaters verder drie publi- katies van het Britse koninklijke col lege van psychiaters. Aan het con gres ln Honoloeloe nemen een 60-tal Nederlanders deel. Het Moskouse comité tegen de mis bruik van de psychiatrie voor politie ke doeleinden heeft een beroep ge daan op de psychiaters in de vrije wereld zich in te zetten voor de Qe- kraiïnse dissident, Josip Terelja, die al 14 jaar heeft doorgebracht in straf kampen, gevangenissen en psychia trische inrichtingen vanwege zijn godsdienstige en politieke overtui gingen. Vorig jaar vrijgelaten, werd hij in november opnieuw twee weken in een psychiatrische inrichting op gesloten. Toen hij in een open brief aan KGB- chef Jurij Andropov zijn lijdensweg had beschreven, werd hij opnieuw in een psychiatrische inrichting gezet. Latijns Amerika-weekends Solidaridad organiseert voor hen die op een of andere manier actief (wil len) zijn voor Latijns Amerika Vormingsweekends in De Drieburg, Driebergen op 5/6 november, Groot Dunk, Barlo, gemeente Aal ten op 12/13 november. Oud Poelgeest, Oegstgeest op 19/20 november, De Haaf, Bergen op 26/27 november, De Guldenberg, Helvoirt op 26/27 no vember. Deelnemersbijdrage 20 gul den. Nadere inlichtingen: Solidari dad, Laan van Meerdervoort 148, Den Haag, tel. 070-655207. Spaanse broederschappen 'burchten van fascisme' MADRID De Spaanse broeder schappen van Christus' lijden zijn burchten van fascisme geworden. Tijdëns het Franco-bewind zijn die broederschappen verwikkeld ge raakt in krachtige economische en politieke belangen ondanks de kri tiek der gelovigen. Zij verzetten zich dan ook krachtig tegen de hervor mingspogingen van bisschop Ra mon Buxarrais, die van de broeder schappen weer echte uitingen van volksvroomheid wil maken. Aldus zegt de Spaanse theoloog Gonzalez- Ruiz in het Madrileense dagblad „El Pais". De Spaanse broederschappen zijn wereldbekend om haar soms zeer aangrijpende herdenkingen van Christus' lijden. De vieringen in de Goede Week in tal van Spaanse ste den en dorpen trekken belangstel lenden uit de gehele wereld. Eeu wenlang hebben zij uiting gegeven aan de volksvroomheid. De eisen, die aan de medewerkers van de her denkingen worden gesteld, zijn soms zeer streng. De verwording der broederschappen onder het Franco-bewind tot politie ke bolwerken heeft bij de Spaanse bevolking kwaad bloed gezet. De hervormingspogingen van bisschop Buxarrais van Malaga ontmoeten echter veel verzet bij de leidende figuren der broederschappen, veelal „oud-strijders" van het Spaanse fas cisme. KESTON (KNS) - Het 43ste bulle tin van de raad van familieleden van gevangenen in de Sowjet-Unie meldt dat opnieuw sommige gevan gen zittende baptisten zijn vrijgela ten en dat mevrouw Zoya Radigina haar kinderen heeft teruggekregen uit het internaat waar zij onder dwang heengebracht waren. Er zijn volgens het bulletin thans nog 53 baptisten gevangen, zestien minder dan in december vorig jaar. Dértien gevangenen zijn vroegtijdig vrijgelaten. Onder de gevangenen zijn vier medewerkers van een chris telijke drukkerij en drie jongelui, die dienst hebben geweigerd. Het bulletin meldt dat er een neiging is te bespeuren dat mensen voordat hun straf erop zit, worden vrijgela ten. Er zijn de laatste elf jaar niet zó weinig christenen in Sowjet-gevan- genissen of kampen geweest als thans. De secretaris generaal van de unie van evangelie christenen en baptis ten, A. M. Bitsjkow, verwacht dat alle gevangenen voor het einde van dit jaar vrij zullen zijn. De bekende prediker Georgi Vins heeft een straf tot maart 1979. Daarna staat hem verbanning tot 1984 te wachten. Maar er zijn ook drie gevallen be kend van christenen, die eerder uit verbanning zijn teruggekeerd. Aix en Provence (IDEA) De islam is de in grootte tweede religie geworden in Engeland en Frankrijk. Dit jaar heet de islam de rooms katholieke kerk in Engeland van haar tweede plaats verdrongen. KAPANGA (ANP/AP) Duizenden inwoners van de streek van Kapanga en Musumba in de Zaïrese provincie Shaba zijn gede porteerd naar Angola waar ze in onmenselijke omstandigheden leven. Dit schrijven de leiders van de me thodistische en de katholieke kerk in die streek in een open brief aan de afgevaardigde van Zaïre bij de Vere nigde Naties. Van de V. N. vragen zij een serieus onderzoek. Ook zou de organisatie moeten bewerken dat de gedeporteerden weer naar huis kun nen. Bij president Neto van Angola zou de V. N. moeten aandringen niet toe te laten dat de „rebellen van het voormalige Katanga" in zijn land militaire activiteiten bedrijven. De kerken ontkennen de bewering van het Kongolese Nationale Bevrij dingsfront, dat de vluchtelingen uit vrije beweging zouden zijn vertrok ken en pas terug zouden willen naar Zaïre na het verdwijnen van Mobu tu. Volgens de kerkelijke leiders heb ben de rebellen goedschiks kwaad schiks zoveel mogelijk inwoners meegenomen naar Angola, om zo te bewijzen dat het bewind in Zaïre ondraaglijk is. Eerst werden de missionarissen on schadelijk gemaakt. Een methodist werd gedood en de katholieke missi onarissen werden op 21 mei gevan gen gezet. Daarop dwongen de rebel len de bevolking te vluchten, omdat het Zaïrese leger hen anders op af schuwelijke wijze zou afmaken. Hun leiders en hun missionarissen had den de bevolking verraden, aldus de rebellen. Een aantal vluchtte de bos sen in. Naar schatting werden 20.000 perso nen van Kapanga gedeporteerd, daarbij niet inbegrepen de jongeren die zich reeds eerder hadden laten verleiden te vertrekken door belof ten of bedreigingen. Ook uit de stre ken van Dilolo en Sandoa zijn dui zenden Zaïrezen ontvoerd. Volgens de kerken is een aantal op de hand van het bevrijdingsfront, maar zeker niet de meerderheid. door dr. C. Rijnsdorp Ziek zijn komt overal voor, en iedereen beleeft het op zijn eigen manier. Wat hier volgt is een sterk bekorte, populaire weergave van het Jongste boek van prof. dr. K. J. Popma: Gestoorde Wereld (uitg. Wytse Benedictus, Hilversum, 160 blz., 18.95). Ten diepste begrijpen we niet wat ziek zijn is. Boeken die deze vraag ln haar algemeenheid grondig behan delen, zijn schaars. Voor de arts is de zieke in de eerste plaats een geval onder vele. Onvermijdelijk wordt de patiënt zo een menselijk voorwerp dat hersteld moet worden. Hier komt de vraag naar de verhouding tussen geest en lichaam aan de orde. Ik heb een lichaam, maar ik bèn ook mijn lichaam. Bij een zware ingreep kan deze voor de patiënt dragelijk zijn als hij denkt: 'ik' laat ze maar met 'mijn lichaam' begaan; een soort aandachtsverknipping. De arts is een mensenvriend en op zijn gebied een technicus, een onver mijdelijke tweeheid (dualiteit). Valt de naastenliefde weg, dan krijg je een onmenselijk soort geneeskunst, „Medizln ohne Menschlichtkeit", zo als die beoefend wordt in concentra tiekampen en een bepaald soort psy chiatrische inrichtingen in dictatori aal geregeerde landen. Wil men de medische bekwaamheid met mense lijkheid verbinden, dan is er behoef te aan een echt medische ethiek, die vooralsnog in de geneeskunde bijna geheel ontbreekt. De mens, zegt Fopma, is niet wat hij is, maar wat hij doet, want hij is een historisch wezen. Hij is zijn geschie denis. Deze geschiedenis is gestem peld door de zondeval. Maar sedert Christus' opstanding vloeien krach ten van de toekomende eeuw onze huidige situaUe binnen. Dit leert ons de bijbel. Wie over ziek zijn iets zinnigs wil zeggen, moet met een bijbels mensbeeld werken. Daarbij moet men op de alleroudste geschie- denistradiües teruggaan. De bijbel bevat geen uitgewerkte, systemati sche menskunde, maar is van beslis sende invloed om tot een goed mens beeld te geraken. Eigenlijk is de hele levensgeschiedenis van een mens een ziektegeschiedenis. Het strekt de Kerk niet tot eer, dat ze ontwend ls geraakt aan de in de oudste kerk aanwezige „gaven van genezing". Se dert onze val is ons menszijn gety peerd door gestoorde lichamelijk heid. Onze kijk op ziekte en op me disch handelen hangt helemaal af van ons mens- en wereldbeeld. Ons leven als gestoorde lichamelijkheid is dubbelzinnig, tweeledig, zelfs te genstrijdig. Als we erg ziek zijn, kan het christelijk vooruitzicht tijdelijk worden verduisterd. Medische ethiek Om tot een echte medische ethiek te komen, is een algemeen ziektebeeld nodig, betrokken op mens en wereld. Geneeskunde is iets anders dan ge neeskunst. Deze laatste is altijd on derdeel van de cultiveringsopdracht, aan de mens gegeven in het paradijs. Medisch handelen is altijd veel meer dan medisch-technisch handelen Een vernieuwde belangstelling voot charismatische gaven en 'primitieve' geneeskunst ls gerechtvaardigd, oor deelt de schrijver. Gezondheidszorg die geen evangelische basis heeft, kan leiden tot een bedenkelijke cul tuurpolitiek. In zo n algemeen ziektebeeld beho ren ook engelen en demonen thuis. Weliswaar levert de bijbel ons geen pasklare, uitgewerkte leer omtrent engelen en demonen en vooral het rijk van Satan plaatst het denken voor grote moeilijkheden. Daarbij moet worden vastgehouden, dat de mens een eenheid is, onderscheiden Prof. dr. K. J. Popma naar lichaam en geest. Dat hij aan de zonde onderworpen is, is een raadsel. Wat moeten we denken van Gods „toelating" van het kwaad? Als we over de menselijke situatie nadenken, zonder melding te maken van zonde en genade, beoefenen wij, zegt Van Ruler, een gecastreerde wijsbegeerte. De bijbel geeft geen uitgebalanceerde menswetenschap. We denken er over na, in zwakheid, als onderdeel van onze cultiverings- opdracht. Niettemin is dit „naden ken in zwakheid" een gestalte van eeuwig leven (78). De recente medi sche macht is uit haar kracht ge groeid. Ze blokkeert de weg naar een waarachtige medische ethiek. Ver lengen de bestaande medische tech nieken het leven, of rekken zij het sterven? Geen dualisme Popma ziet lichaam en ziel als per soonsaspecten en wordt niet moede het lichaam-ziel dualisme af te wij- „ZO HEERLIJK VER GEBRACHT In een sierlijke bocht ligt de weg dk ,van de grote autobaan naar onze boulevard leidt nu bijna klaar. Wat eens een mooi stuk bosschage was aan de rand van de stad is grotendeels verwoest. Bedriegelijk netjes groeit het gras tussen de banen dicht. Straks zal het lijken alsof het nooit anders geweest is. Het grote verkeer dringt langzaam maar zeker op. Weer zoveel vierkante meter naar de barrebiesjes. En, zeg er eens wat van! Moeten de andere afritten, verderop langs de stadsrand, niet verlicht worden in de dagelijks groeiende stroom van forensen en wat dies meer zij? Je kan 't toch niet vast laten lopen! Er zit zelfs, als ik nergens anders aan denk, iets moois in. Als maar meer communicatiemogelijkheden. Een prachtig stuk bedrijvigheid en werkgelegenheid. De alibi's zijn talrijk. Wie houdt wat tegen? Mooie kleurige bedrijfsauto's voor de vangrails en de bewegwijzering rijden af en aan. Kleine kranen sjouwen met lantaarnpalen en zetten ze rechtop. Het duurt niet lang meer en ze zullen daar weer een paar rijen dik en in lange slierten staan. Met ronkende motoren en ze zullen de nu nog redelijk heldere lucht van het park en het doolhof gaan vervuilen. Waar houdt dit op? Of gaat 't gewoon door? Ik doe er zelf ook weinig of niets aan, moetik eerlijk bekennen. Het is een verlammende situatie. Ik praat er alleen over, zoals iemand die niet zwemmen kan tegen anderen zegt dat er een drenkeling in het water ligt. 't Mag niet vanzelfsprekend worden, zeggen we dan. Maar nog even en we spreken er vanzelf niet meer over. Er zijn belangrijker zaken, zegt iemand. En dat zal dan wel zo zijn. Maar soms bekruipt me 't gevoel dat 't allemaal samenhangt. Zo'n stuk weg en de wereldhongerende abortus-kwestie. Voor iemand die nog altijd denkt dat we 't zo heerlijk ver gebracht hebben. Dat dan maar. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Benoemd: tot docent geref. soc. ac( demie De Vijverberg te Ede Noordegraaf te Utrecht, die deze b< noeming heeft aangenomen; toiJr raar godsdienst aan het Eindhovew Protestants Lyceum I. J. Walpot ti Eindhoven, die deze benoeminf heeft aangenomen. Beroepen: te Oud-Beyerland en t Ouderkerk a/d IJssel D. van dei Berg te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen: te Geldrop G. H. Harm te Eindhoven. Ds. E. Verhoef t Maartensdijk kan voorlopig geei beroepen in overweging nemen. GEREF. KERKEN VRUG. Beroepen: Onnen (Gr) W. Tiekstrt kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Dordrecht-C. li C. van der Ent te Katwijk aan Ze« GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Apeldoorn A. Hoogei land te Krabbendijke. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Elspeet M. van Bee te Opheusden. zen. Het embryo is van meet af aan Gods eigendom, en dat blijft het in alle volgende fasen en tussenfasen. Toch ligt het vraagstuk van de eu thanasie in de praktijk soms heel moeilijk. Mens en wereld hebben een diepte die niet te peilen is. „De schepping bevat geheimen die al leen bekend zijn bij God" (131). Onze dood is zo zeer een vreemde ling, dat hij ons uitermate be vreemdt, tot in de stervenssituatie toe. De doodsangst behoeft de chris ten niet onwaardig te zijn. En zorg voor zieken en stervenden maakt deel uit van de cultiveringsop- dracht. Tot zover dit al te globale uittreksel. Popma noemt zijn boek geen filosofisch geschrift, maar het is niettemin duidelijk het werk van een filosoof. De wijsbegeerte der wetsidee is bij hem vlees en bloed geworden, maar met een eigen ge zicht. De auteur veroordeelt hen, die deze filosofie afwijzen zonder haar te kennen. Daar heeft hij gelijk in, al is natuurlijk een verwantschap in instelling, een zekere mate van affi niteit nodig om zich in een bepaalde vorm van wijsbegeerte te verdiepen. Het boek ls min of meer als een improvisatie geschreven, waardoor de schrijver zich nogal eens her haalt, tot in de „voorlopige samen vatting" toe. Aan de ene kant is dit een voordeel, omdat zo bepaalde grondgedachten erin worden geha merd. Aan de andere kant zijn deze herhalingen en ook de vrij talrijke zijdelingse uitweidingen minder goed voor het algemene niveau. Sti listisch gesproken zou het boek strakker geschreven moeten zijn. Maar zoals het nu is, is het mis schien beminnelijker, omdat men de auteur hardop hoort denken en hij op deze wijze, zonder er erg in te hebben, zijn grote en bezonken bele zenheid en kennis verraadt. Hoe het zij, hier is een belangrijke ge sprekspartner aan het woord over brandende en brandstichtende vra gen van de dag. Gereformeerden Aan de theologische hogeschool va- de Gereformeerde kerken in Nedei land te Kampen zijn 56 students: voor het eerst ingeschreven. Va hen gaan er zes zich voorbereiden o;. het doctoraalexamen. Onder het tc tale aantal nieuw-ingeschrevene; zijn elf vrouwelijke studenten. D herkomst van de studenten is al volgt: Groningen 6, Friesland lt Drente 8, Overijssel 9, Gelderland Utrecht, 3, Noord-Holland 2, Zuic Holland 6, Noord-Brabant 3, West Duitsland 1. Verenigde Staten 2. Jezuïten Mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop va Den Bosch, heeft in de Christin Verrijzeniskerk te Zeist de Jezuïte Kees van Lent (28 jaar) en Jan Ben' velzen (31) priester gewijd. Pat« drs. Bentvelzen, afkomstig uit De Haag, wordt begin 1978 docent aar de landbouwschool te Salatiga o Java. Pater Van Lent, afkomstï van De Kaag, gaat nog twee jai theologie studeren in Frankfurt. Pf ter Lutjeveld (35), die de diakenwi ding ontving, wordt pastor in d Utrechtse Jozef parochie, special belast met jeugd- en jongerenwerl Ds. van Loon Na acht jaar als studentenpredi kant verbonden te zijn geweest aan de geref. kerk van Delft heeft ds J. C. van Loon zondagmorgen j.l. afscheid genomen in het Hart van Delft. De scheldende pastor haalde de woorden aan uit Efeze 6:24: „De Genade zij met allen, die onze Here Jezus onverganke lijk liefhebben." Deze woorden zijn volgens ds. Van Loon niet zijn groet, maar een apostolische groet, waarmede een afscheid ge relativeerd kan worden. Ds Van Loon heeft een beroep naar de geref. kerk van Paterswolde aan genomen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2