7an Hanegem Teer terug ti 't Oranje Trilogie van Gaby Minneboo reveede come-back utocoureur lerongelukt Afscheid Pele met titel Onbedreigd in finale van de amateur-stayers vr* o - y-v hPAG 30 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet P 11 - RHS 13 Matty Verkamman IT Wim van Hanegem viert morgenavond zijn rentree in ederlands elftal. Dat viel gisteren op te maken uit de luiere informatie, die interim-bondscoach Ernst Happel twilde voor de WK-kwalificatie interland tegen IJsland, pel beperkte zich in het Zeister sportcentrum voornamelijk gemeenplaatsen, zei herhaaldelijk op een vraag op noncha- e toon „daar geef ik geen antwoord op", kortom: was maal zichzelf. Lak hebbend aan alles en iedereen. „versprak" hij zich eenmaal, drel, toen de positie van Van V'gem binnen de selectie ter spra- fcïvam. Happel: „Willem is bij al- ffiheid van Cruijff normaal ge- Sten de spelmaker". Meteen jtelde" de nurkse Oostenrijker echter door er zuur lachend aan -Je voegen: „Maar of hij in de staat, dat is iets anders". Hanegem staat woensdag in het leegse Goffert-stadion natuur- l?el aan het vertrek. De „peetva- van AZ' 67 gaat zodoende zijn de come-back in Oranje bele- Voor het laatst speelde hij op 16 IJ van het vorig jaar in het Neder- 11 s elftal. In Zagreb, tegen Tsje- lowakije om het Europees kam- tischap. De inmiddels 33-jarige lenvelder werd tijdens die wed- tl door de Brit Clive Thomas van veld gestuurd. Kort tevoren, op iei in Brussel tegen België, was |oor George Knobel na een afwe- eid van bijna één jaar (Polen- Virland met als uitslag 4-1, was voor zijn „laatste" interland) het eerst teruggehaald. Van Ha lm wordt door zijn vroegere baas pel nu datgene gegund, waar Zwartkruis tijdens zijn bewind rer piekerde, maar tenslotte toch aandurfde. De Kromme reikt lende naar zijn 47ste Interland _dus niet naar zijn 50ste, zoals >lf meent. Dat laatste aantal in lands wordt morgen wel bereikt [)F Wim Suurbier. Wanneer de op oog nog altijd niet aan slijtage erhevige rechtsback de (gehoop- WK-eindronde bereikt, komt hij •icht nog aardig in de buurt van record aantal interlands, dat met il zo'n veertig jaar op naam staat Puck van Heel. opel wilde nog geen opstelling —"It. Zijn motivatie: ik moet eerst [enkele toespraken houden. Indi- aeel met verschillende spelers en collectief. Bovendien is het mijn roonte om pas laat de opstelling lend te maken. Dinsdagmiddag de training geef ik de namen Wel gaf Happel nog een indica- Hij stelde: „Ik wil onder deze ttandigheden niet experlmente- Dat kan altijd later nog." het vroegtijdig vertrek van heu-La-Ling uit Zeist (dr. Frits isel) zag dat de Ajacied vanwege I knieblessure onmogelijk kon len) betekent dit, dat de enige I overgebleven nieuweling in de Ictie, Pierre Vermeulen, geen lts krijgt in het basisteam. Het is wel zeker dat Nederland in de 2,fende samenstelling van start t: Van Beveren; Suurbier, Krol, ibergen, Hovenkamp; Jansen, |y van de Kerkhof, Van Hane- i; Rep, Geels, René van de tkhof. tir Van Beveren betekent dat op- iw een terugkeer in het Neder- is elftal, die in Nijmegen plaats- at. Na zijn langdurige liesblessu- itond de PSV'er op 3 september 5 in de Goffert tegen Finland r het eerst sinds twee jaar weer )ranje. Een week later speelde hij ie geruchtmakende uitwedstrijd In Polen (4-1 nederlaag) tot dus- re zijn laatste wedstrijd. Tijdens voorbereiding op de return tegen Ypn verliet hij na de denderende e met Johan Cruijff het sport- trum, Zwartkruis haalde hem r terug, maar gaf vreemd genoeg tereenvolgens de voorkeur aan Ruiter, Eddy Treytel en de nu lesseerde Piet Schrijvers. Een I altijd even terechte keuze alve dan in het geval van Trey- die de laatste seizoenen voortref- ik keept, maar juist in de inter- Is tegen Noord-Ierland blunder- - die Van Beveren ongetwijfeld lekker heeft gezeten, inje dus praktisch zonder vedet- Geen Cruijff, geen Neeskens n Rensenbrink tegen IJsland, ïpel ziet dat gemis aan topkwali- vooralsnog niet als probleem. ■TDEN De Australische auto- Beur Brian McGuire is maandag Bns de training voor internatio- i races op het circuit van Brands Alfch in Zuid-Engeland met een *Mheid van ongeveer 160 km per "^met zijn formule-1 wagen uit de ht gevlogen en verongelukt. De (en van de 30-jarige McGuire, door hemzelf omgebouwde for- e 5000 die hij de BM 1 had ge- pt, raakte in een scherpe bocht r links uit de baan, ramde een nwachterspost en kwam tot stil- Id tegen een vangrail. Drie jonge nwachters raakten bij het onge- 5 gewond. McGuire, getrouwd en er van een 4-jarig zoontje, was —♦lag dood. En terecht. Hoezeer IJsland de laat ste jaren dan ook vooruit is gegaan, een probleem mogen de met enkele profs versterkte amateurs niet zijn voor 's werelds tweede voetbalnatie. En zeker niet in een thuiswedstrijd, wanneer er op een goed veld wordt gespeeld. Happel: „Onderschatten moet je een tegenstander natuurlijk nooit. Maar ik vind dat er toch kwaliteit genoeg is voor deze wedstrijd. Keus genoeg. Er komt nog altijd een sterk elftal in het veld. Desondanks zullen we zeker in het begin niet teveel risico's moeten nemen." Met het oog op belangrijker inter lands, reageerde Happel op de vraag wat hij van de medewerking van Barcelona en Rinus Michels ver wachtte: .Daar geef ik geen ant woord op." Dat de relatie tussen hem en de zo mogelijk nog sjagrljni- ger Michels evenwel niet optimaal is, bleek toen hij later nog aanvulde: ,Ik heb geen persoonlijk contact met Michels gehad. Ook toen niet, toen hii in Nederland was." BRUSSEL Bondscoach Ouy Thijs heeft zes tien spelers geselecteerd voor de Interlandwed strijd Belglè-IJsland die op 3 september In het Anderlecht-stadion Brussel) zal worden ge speeld. Het duel geldt als kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioen schap. Anderlecht en Club Brugge iljn met elk vier spelers de voornaamste leveranciers. De selectie bestaat uit- Hugo Broos. Ollbert van Binst Francois van der Eist Frank Vercaute- ren (allen AnderlechtJulien Cools, Paul Cou rant Raoul Lambert Rene Vandereytken (al len Club BruggeWlUy Wellens, Maurice Mar tens beiden RWDMJan Ceulemans (Lterse 8K Theo Custers (FC Antwerp), Philippe Oa- rot Standard Luik Walter Meeuws (Beer schot Jean-Marie Pfalf (Beveren) en Rene Ver- heyen Lokeren Helmut Schön de bondscoach van het nationa le Westduitse elftal heeft achttien spelers gese lecteerd voor de vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Finland. De wedstrijd wordt op München en Kargus (Hamburger SV); Kalz Hamburger SV Vogts (Borussia Mönchen- gladbach Rüssmann (Schalke), Nogly (Ham burger SV Dletz MSV Duisburg), Tenhagen VFL Bochum Hölzenbeln (Elntracht Frank furt Beer Hertha BSC), Bonhoff (Borussia Mönchengladbach Bongartz (Schalke). Rum- menigge Bayern München). Abramczik (Schal ke Dieter Müller FC Köln), Fischer (Schalke), Volkert Hamburger SV) en Flohe (FC Köln). SAN CRISTOBAL - De Duitse gangmaker Dieter Durst heeft een nacht in een plaatselijke politiecel doorge bracht. Toen hij in de kleine uren van de ochtend- en niet helemaal brandschoon bij het dorp waar de renners wo nen, aankwam, kjon hij zijn identiteitskaart niet vinden. Hij had er trouwens ook heel weinig zin in hem op te zoeken. „Quatsch" riep Durst, al dat gedonder met die kaarten, ik wil naar mijn kamer." Omdat niet allen zijn toon, maar ook zijn houding een beetje drei gend werd, hebben de agenten hem bij het hek maar in een auto gezet en naar een andere kamer gebracht. Ongeveer een half uur voor de wedstrijden werd hij weer vrijgelaten. Ook de Nederlandse gangmaker Bruno Walrave beleefde een onvrijwilige opsluiting. Ander half uur voor Walrave en stam hgun stayersserie mosten rij den, raakten Walrave en coach Wiertra opgesloten in de lift van het gebouw waar de Ne derlandse ploet verblijft. Er was geen uitkomen aan. Alle pogingen om de twee Neder landers te bevrijden misluik- ten. Tot na een half uur Joop Stakenburg een koevoet tus sen de liftdeuren plaatste en met bruut geweld het tweetal zijn vrijheid hergaf. PORTLAND New York Cosmos is in Portland (VS) kampioen van de Verenigde Staten geworden door in de finalewedstrijd Seattle Sounders met 2-1 te verslaan. Het is de eerste keer in de elfjarige voetbalhistorie van de Verenigde Staten dat een club tweemaal kampioen wordt. Het team van sterren als Pele, Becken- bauer en Chlnaglia bleef in alle ze ven wedstrijden van de finaleronde om de titel ongeslagen. De wedstrijd tegen Seatlle 8ounders voor 35.000 toechouwers was het af scheid van Pele. De 37-jarige Brazili aan, die twee jaar geleden werd aan getrokken voor 4,7 miljoen dollar (11,75 miljoen gulden), speelde een goede wedstrijd. Tot ster van het veld werd echter Steve Hunt uitge roepen. SYDNEY Het Australische natio nale voetbalelftal heeft in Sydney met 2-1 gewonnen van Zuid-Korea. Deze wedstrijd werd gespeeld voor de Aziatische finalegroep, waarvan de winnaar zich kwalificeert voor de eindronde van het wereldkampioen schap in Argentinië. Voor Australië scoorde Kosmina tweemaal, het Ko reaanse doelpunt kwam van Buem Keun. Iran behoudt de leiding in de gi-oep. Voor de derde keer wereldkampioen bij de amateur-stayers. Met gangmaker Bruno Walrave (derde van links) staat Gaby Minneboo op de hoogste trede van het erepodium. SAN CRISTOBAL Gaby Minneboo heeft geen echte concurrentie gehad op weg naar zijn derde wereldtitel in succenssie bij amateurstay ers. De Spanjaard Caldentey en de Duitser Podlesch, die net als vorig jaar zilver en brons veroverden, hebben hem, van het moment dat hij naar de koppositie ging, geen moment kunnen bedreigen. Het was dan ook, volgens zijn eigen zeggen het gemakkelijkste kampi oenschap van de drie. „Maar denk niet dat het geen inspanning heeft gekost. Aan de top komen is vaak veel gemakkelijker dan er te blijven." Die inspanning ging hem gemakke lijk af. Niet een keer heeft gangma ker Bruno Walrave zijn renner om minder snelheid horen vragen. Min neboo kon feitelijk meer dan zijn gangmaker van hem verlangde. Wal rave hield hem echter voordurend buiten de gevarenzone en van het moment dat hij, na zo'n tien kilome ter in een machtige rush naar de kop vloog, heeft hij nimmer een werkelij ke aanval te verduren gehad. Eigen verdienste in de eerste plaats. Hij hield het tempo hoog, hij zorgde ervoor dat de concurrenten op af stand bleven. „Ik heb", vertelde de oude en nieuwe wereldkampioen," maar één keer even moeten vechten. Dat was nadat ik wat renners een ronde achter stand had bezorgd en Caldentey toch onmiddellijk op mij afkwam. De versnelling die toen nodig was, kostte veel kracht, maar zeker niet te veel." Minneboo was eerlijk genoeg om te zeggen dat de koers in zijn voordeel ls gelopen. „Ik reed goed, maar het heeft ook niet tegen gezeten. Ik had het geluk dat Podlesch vrij kort na het begin in de tang kwam te zitten bij de Spanjaarden Fuentes en Cal dentey. Nadat zij hun strijd hadden uitgevochten, Podlesch werd de ver liezer, was het bed opgemaakt. Ik moest er alleen nog maar in stappen. Dat heb ik vanzelfsprekend gedaan." Minneboo noch Walrave hadden te klagen over medewerking van de an dere Nederlanders. Toen Pronk nog wat macht had (hij werd ten slotte achtste) heeft hij de belangen van de sterkste helpen verdedigen. Martin Rietveld, die als vierde net buiten,de medailles bleef, heeft Minneboo keu rig afgeschermd. Hij verslikte zich echter zo'n twaalf kilometer voor het einde in een aanval van Podlesch. De Duitser had simpelweg iets meer klasse en ervaring in huis. De eindstand kwam in wezen na iets minder dan twee-derde van de wed strijd tot stand. De verschillen wa ren toen nog minimaal, maar Minne boo versnelde even. Hij ging met de bezem rond, deelde hier en daar wat ronden achterstand uit en stond toe dat slechts Caldentey, Podlesch en Rietveld in dezelfde ronde bleven. Podlesch, rijdend tussen Rietveld en Minneboo, voelde het gevaar en zette uit alle macht aan om te ont komen aan de dreiging nog eens te worden gemangeld tussen twee landgenoten. Rietveld kon zijn actie niet beantwoorden en moest op dat ogenblik de bronzen medaille inle veren. Hij hield echter de voldoe ning dat hij zijn afvaardiging, afge dwongen op het laatste moment, meer dan waar had gemaakt en dat geldt niet voor alle Nederlandse baanrenners. Hij verwierf boven dien (met zijn gangmaker Staken burg) de erkentelijkheid van Walra ve en Minneboo. De verhouding tus sen de twee koppels, die de laatste tijd lang niet best was, bleek weer goed te zijn op het moment dat er een nationaal belang op het spel stond. Cées Stam en Fred Rompelberg hebben zich via de series recht streeks geplaatst voor de finale van de beroepsstayers. Nadat Rompel berg in de eerste serie derde was geworden achter de Westduitser Peffgen en de Italiaan Algerl, be reikte Stam de finale dank zij een overwinning in de tweede serie. Hij ging met de Italiaan Viclno en de Fransman Savary over naar de eind strijd. Martin Venix is terug verwe zen naar de herkansing. Hij eindigde in de eerste serie met een achter stand van acht ronden als laatste. De Nederlandse achtervolgings- ploeg strandde in de kwartfinales. Als totaal miste het kwartet kwali tatief teveel om op niveau mee te doen. Herman Ponsteen draagt nog altijd de groep, de Nederlandse kampioen sleepte het viertal naar de laatste acht maar kon er niet meer aan doen. Daarvoor had hij te wei nig steun. Jacobs had enige allure, Slot faalde zowel 's morgens als 's middags, Schipper redde het door zijn nervositeit niet in de kwalifica- tierit. Hoe zeer Ponsteen zijn stem pel op de vier drukt, bleek in het begin van de rit uit de kwartfinales tegen de Zwitsers. Hij opende met een en een kwart ronde, nadat Slot als beginrijder uit de ochtenduren geen al te grote indruk had ge maakt. In die periode-Ponsteen leid de Nederland, maar toen de anderen het werk moesten opknappen, kwa men de Zwitsers snel terug om ten slotte te winnen met een voorsprong van bijna negen seconden, 4.25,79 tegen 4.34,7.-. Het toernooi van de prof ach tervol gers werd gewonnen door oud- Olympisch kampioen Gregor Braun, die in de eindstrijd ruim van Knudsen won. De bronzen medaille ging naar de Brit Frank Heffernan. Baert werd vierde in het veldje van slechts zes deelnemers. Roy Schui ten zat zich langs de kant te verbij ten. „Ik reed zo goed dit Jaar, hier had ik een schitterende kans gehad. Je kunt wel zeggen dat ik nog jong genoeg ben, maar wie weet welke anderen er volgend jaar weer bij zijn. Die val is waarschijnlijk op het ongelukkigste moment uit mijn loopbaan gekomen." Lau Veldt en SJaak Pleters, die in het sprinttoernooi geen potten kon den breken, zijn op de tandem via de snelst mogelijke manier uit het toer nooi verdwenen. Het Nederlandse paar werd in de serie op slimheid en shelheid geklopt door de Tsjechen Vackar en Vymazal. Het Nederland se paar trof in de herkansing de Amerikanen Ash en Hatton, die op hun weg buitenom zo veel meersnel- beid ontwikkelden dat Nederlands beste sprinters zich al lang voor de streep gewonnen gaven. Barend Huveneers en Geert Schip per tenslotte hebben zich geplaatst voor de finale van de puntenwed- strijd voor amateurs, een evene ment dat voor het eerst op de we reldkampioenschappen wordt ge houden. Huveneers eindigde de eer ste serie als tweede achter de Belg Constant Tourne, en Schipper won de tweede serie. De kwalitifatierit- ten gingen over 30 kilometer, de finale zal over 40 kilometer gaan. RACERIJ Het grote brroem-brroem weekein de zit er weer op. Autoracen noe men de fans het, ze spreken teder over de monsters die op de baan verschijnen. Maar heeft autoracen nog wel iets te maken met auto's en racen? Auto's. Jaren geleden werd al be sloten stap voor stap de auto's te weren van Grand Prix wedstrijden en alleen nog toegang te verschaf fen aan zogenaamde „bolides"; vuurkogels of vurige meteoorste nen volgens het woordenboek. Een prima omschrijving voor de appa raten waarmee over de gelukkig afgesloten circuits geraasd wordt. Natuurlijk, er zit iets als een motor in, het staat af en toe op vier wielen en het zit volgeplakt met stickers. Maar moet Je het dan ook maar meteen auto gaan noemen? Wie gaat er nu met een buitenmo del helm op in een auto zitten, na zich eerst in de brandvrije lappen gewikkeld te hebbben. Westerterp wil veel, maar op dit soort ideeën is hij toch nog nooit gekomen. Bij ons op het dorp krijg je trouwens ook de politie achter je aan als je op de voorbank ligt, het stuur op neus- hoogte, de pook tussen je oksels en je maar blijft volhouden dat dit autorijden is. In het gemiddelde Nederlandse gezin ontbreken aan het ontbijt ook de discussies of vader vandaag slicks of gewone banden onder z'n Opel Kadet zal zetten. Geen auto dus. En racen? Laat je niks wijsmaken door de opgevoer de en brullende (ook een auto soms?) Frans Henrichs. Het is meestal niet meer dan een optocht. Een optocht met kleine incidentjes zoals bij de aankomst van Sinter klaas. Dan staan her en der langs de route ook tractors met praalwa gens, het geheel rookt en bestuur der kijkt met een gezicht van „net deed 'ie het nog". Bij het bolidescheuren hebben ze voor dit soort ongemakken specia le termen bedacht. Wat wij een vette bougie, kokende olie of geen benzine noemen, dat heet daar sinds jaar en dag een opgeblazen motor. Ook voor foutjes hebben ze speciale namen. Een slippartij heet een spin. Een kop-staart botsing noemt men een duwtje uitdelen. Moet er iemand met de tang uit de kreukels verlost worden dan is dat een ongeluk. In verband met de snelheid zijn er slechts twee soor ten ongelukken: niks aan de hand (hij beweegt nog) of een jammerlij- i C' if. if. ke samenloop van omstandighe den. Meestal wordt de optocht die na de eerste bocht ontstaat, zoals op Zandvoort, alleen nog wat ont regeld door mechanische defecten. Moet je dat dan een race noemen? Is het dan een kunst om met zo'n apparaat rond te rijden? Nee. Kijk naar Nedeland. Al jaren gros siert Nedeland In formule-1 cou reurs. Nog nooit werd er bij verteld dat een van hen niet kon rijden. Sterker nog, het schijnt dat Gijs van Lennep eens een keer de finish heeft gehaald. Hoe komt het dan dat een Nederlander nooit eens wint? Dat komt door het mechani sche defect, de chronisch opgebla zen motor. Met Boy Haye is het precies zo. Ook een prima rijder, alleen komt hij meer pech tegen dan ze bij Feyenoord met z'n allen kunnen bedenken. Dat zit er weer geen mo tor in z'n apparaat, dan hebben ze fietsenmakers ingehuurd, dan is de benzinepomp net dicht en dan weer is het circuit in de nachtelijke uren stiekem verplaatst. En zelfs als dat allemaal niet plaats grijpt, dan slaat de opgeblazen motor wel toe. Aan Haye ligt het niet. Dat is een uitstekende coureur. Wat zegt u? Of we het dan nog sport moeten noemen, zo'n brroem- brroem weekeinde. Als niet de bes te coureur, maar de rijkste man met de snelste auto en een gewaag de uitvoering van juffrouw Fortuna als pitspoes, steeds wint? Bij ons thuis noemen we een tijdverdrijf waarin men de beste is vanwege een dikke beurs, wat talent, het grote buitengebeuren plus een fer me dosis geluk, een SPELLETJE. En zeg nu zelf, halma is alleen leuk als Je zelf mee mag doen. Daar ga je toch niet naar kijken. DESKUNDIGHEID Het ls deze maand al weer vijf jaar geleden dat het Telegraaf-concern zich meester maakte van het Lim burgs Dagblad. Voor Limburg en de Journalistiek bijzonder turbu lente en treurige dagen. Een van de weinigen die in die tijd juichend op de stoep stonden om het ochtend blad De T. in Heerlen te verwelko men was Nlno Tomadesso, een man die regionaal enige bekendheid ge noot wegens de immer onberispelij ke vouw in zijn broek. Daar is de afgelopen vijf jaar wei nig verandering in gekomen. Zijn liefde tot De T. is alleen maar gro ter geworden. Zaterdag mocht hij diè in het L.D. nog maar eens be lijden. Afgelopen week trok namelijk de wielerronde voor profs door Neder land. Een gebeuren dat sportief bit ter weinig te betekenen had. Deel nemers die voor veel geld aange trokken waren spraken over „een leuke oefening", „een trainings wedstrijd" of gewoon „leuk voor kermiscoureurs". Vanuit de volg- wagen zag Tomadesso dat echter anders en hield vol dat De T. als mede-organisator prachtig werk had verricht nu er dagelijks zo hard strijd werd geleverd en er zo fel werd gevochten om de (lage) prijzen. In zijn krant roept hij zaterdag dan ook de collega's ter verantwoor ding die gruwelijk verveeld raakten bij de vijfdaagse keten van trai- ningsritten. Deze journalisten, zo schreef Tomadesso, doen het voor komen alsof „de nationale wieler sport een kwijnende koers zou zijn". Hij heeft het over „protserig geschrijf", „een duidelijk manco aan deskundigheid, een feit dat medelijden opwekte met de lezers die door dit soort wijsneuzerlge in formanten slecht op de hoogte wor den gehouden" en over de journa list die „blind en doof zijn redactie in het westen des lands meldt dat de Proftour na amper een dag al „gedevalueerd is tot een veredeld soort tralningswedstrijdje" Ach weten die Jongetjes veel. Wat hun kennelijk voor ogen staat is het feit dat de Proftour Nederland onder andere georganiseerd en gespon sord wordt door een hun onwelge vallig dagblad (De T.) en dus, zo redeneren deze kleuters die men slechts zeer sporadisch in de wereld van het professionele „cycllsme" tegen het lijf loopt, moet een natio naal wielerevenement stuk worden geschreven". Trappend en likkend baant hij zich zo verder een weg. Maar, zegt de grote deskundige Tomadesso. za terdag zouden zij dan wel eens ech te wielersport voorgeschoteld krij gen als de „koninginnerit" door Limburg werd verreden. En zo gebeurde het ook. Een man of vijftien mocht wegfietsen zonder daarvoor een grote inspanning te moeten leveren. De rest van het wlelerveld peddelde rustig richting Heerlerheide. Drieëndertig renners stapten al voor die plaats af omdat ze wel wat beters te doen wisten. Echte wielersport dus, zoals Toma desso dat zo graag ziet en op ver zoek ook zo goed kan waarderen. Helaas ontbrak Tomadesso zater dag zelf op het appèl. In de ochtenduren zag men hem richting Amsterdam afreizen. Even een schouderklopje halen bij zijn eigen redactie in het westen des lands. DAMES „Die lieve dames" staat er boven een stukje van Elly van Spelden in NK, het blad van het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond. Het staat er omdat uit cijfers in het laatste Jaarverslag bleek dat de vrouwelijke helft van een korfbal team aanmerkelijk minder met de strafcommissie in aanraking komt dan de mannelijke helft. In totaal werden er afgelopen seizoen 213 zaken behandeld. De dames namen daarvan slechts 14 procent voor hun rekening. De heren legden be slag op 83,6 procent. De rest be stond uit zaken tegen coaches of trainers. Opmerkelijk, zegt de schrijfster. Hoe zou het toch komen dat dames zo weinig in aanraking komen met de strafcommissie? Ze geeft ook het antwoord: de korfbalsters zijn in het spel meer de ondersteunende groep, de waterdraagsters voor de heren. Daarnaast accepteren ze ook meer van eikaar dan de heren. Even verder in NK noteert Hans Broers: „Korfbal lijkt niet zo'n ruwe sport en dat zou wel eens veroorzaakt kunnen worden door de matigende invloed die mannen hebben op het gedrag van vrouwen en/of omgekeerd." Onze drs. J. C. Brak, afgestudeerd themaloog, tekent hier bij aan: Korfbal lijkt niet alleen maar is ook niet zelden een ruwe sport. Zeker indien wij de hoofdklasse beschouwen. De matigende invloed die beide sexen op elkaar zouden kunnen uitoefenen wordt teniet ge daan door de opstuwende houding van publiek en trainer c.q. coach. Dat neemt niet weg dat ook uit de cijfers van andere sporten (hockey, basketbal, voetbal) blijkt dat da mes tijdens het beoefenen van sport eerder geneigd zijn te verge ven en vergeten. Ze delen op het sportveld ook aanzienlijk minder uit dan heren. De reden van dit gedrag wordt nog steeds onder zocht. EXPRES Limburgs Expres is een maandblad dat wordt uitgegeven door de Stichting Sociaal Kulturele Pro- dukties in Slttard. Het blad is er gekomen om de Limburgers kennis te kunnen laten nemen van de vele zaken die in de normale regionale pers niet aan bod komen omdat die bladen nu eenmaal nog steeds bij zonder bang zijn door een kritische aantekening een lezer te verliezen. De concurrentiestrijd is daar dan ook van een ongekende hevigheid. In het laatste nummer is een plaatsje op het omslag gereser veerd voor doelman Bram Geilman van Roda JC. Hoewel hij vorig sei zoen uitstekende diensten verricht te, werd hij toch terzijde geschoven toen men eenmaal het oog had la ten vallen op de doelman van FC Amsterdam, Jan Jongbloed. Wat zouden de gangbare dagbla den in Limburg dan achterwege hebben gelaten dat Limburg Ex pres er zo prominent in duikt? Niets, zo blijkt. Dat ligt dan ook aan Bram Geilman zelf die de jour nalist na het interview toevoegde: „Maak er geen roddelverhaal van. want dan is het laatste woord hier over nog niet gesproken". En dat, terwijl er helemaal geen roddelver haal te maken viel. Alles blijkt na melijk uitgesproken te zijn. Er wordt nergens zoveel „uitgespro ken" als ln de voetbalwereld. De zaak ls bijgelegd en Geilman ls weer een tevreden, zij het nu twee de, doelman bij Roda JC. Zo kom Je er nog eens achter hoe graag de voetbalwereld en niet al leen in Limburg, z'n geheimen koestert. Wanverhoudingen in de arbeidssfeer blijven bestaan en worden bedekt met het sausje van „alles is ultgeproken". Wie er toch iets van blootloegt schrijft een rod delverhaal, dan ls „het laatste woord er nog niet over gesproken". Onder de kop Limburg Expres staat: wat niet in de kranten staatdat gaat voor de andere verhalen wel op, maar niet voor dat* met Bram Geilman. Dat is al zo vaak verteld. SLAAN zit op kantoor gezellig achter de rekenmachines als plotseling een uwer collega's passeert. Deze werpt u eerst de restjes van een bekertje koude koffie in het gelaat en dient u vervolgens een oorvijg toe. Wat doet u dan? 1. U geeft een rechtse directe terug. 2. U roept: Chef ik ga naar de politie want Van Drevelenvoort heeft mij geslagen. 3. U. neemt de telefoon en klaagt bij de vakbond. Het enige Juiste antwoord is na tuurlijk antwoord 3. Antwoord 1 is ook wel goed en antwoord 2 komt nog vaker voor, maar na een korte worsteling op uw werk hoort uiter aard een klacht gedeponeerd te worden bij de vakbond. (uit: F. Korbach (trainer te Zwolle): „Uw vakbond is een wapen in de klassenstrijd"). SLAAN (2) U bent grensrechter bij een korf balwedstrijd. Plotseling dient een toeschouwer u een klap toe. Wat moet de bond doen? 1. Grensrechters een valhelm geven. 2. De betrokken toeschouwer voor twee wedstrijden schorsen. 3. Help politie (2x) roepen. Het juiste antwoord is antwoord 2. De korfbalbond heeft het onlangs nog toegepast hoewel de agressieve toeschouwer voor geen van de twee teams die hij bekeek speelde. Ant woord 1 helpt natuurlijk ook wel, antwoord 3 verwacht men van u. maar antwoord 2 brengt het pu bliek pas echt tot rust

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13