Speciale Aanbieding! De Utrecht handhaaft haar toppositie op het gebied van winstdeling. üit brieven van lezers Lichte verbetering in resultaten horeca van der meer Trouw omf Ruim 10.000 miljonairs Teruglopende aan kinderkledin Bent u de geschikte man om in een STER-spot op te treden? TEL. 020-913456 Toestel 743 4*VanderMeer's a m IN HYPER-MODIEUS LEER OP KING-SIZE FORMAAT! TWEE+DRIEZITTER RUK-GEPLOOID RONDOM-ECHT-LEER! UrRECHT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 TROUW/KWARTE' ITETj- Korte duidelijk geschreven, helst aan éen kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hooldredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859. Amsterdam Bij pubtikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Leraren (1) 3500 gulden is meer dan genoeg om van te leven. Als iedere leraar het bedrag, dat hij daarboven verdient, aan Van Kemenade terugstuurt, hoeft die de jonge leraren niet min der salaris te geven! Daarna spreken we af. dat we aan 3000 gulden ge noeg hebben. Wat we meer verdie nen. sturen we terug. Daarna verzoe ken we andere groepen (artsen bij voorbeeld) te volgen. Het fijnste is: een maatschappij zonder geld. waarin alles gratis is. maar je moet wel een bon hebben (voor 1 huis. 1 fiets. 2 kinderen. 1 baan enz Mooi strafwerk voor leraren ontwerp zo'n samenleving! Vcenendaal Wim Koster Leraren (2) Je kunt geen krant opslaan of je leest over verbolgen ambtenaren en leraren, waarbij de laatste groep zelfs met staking dreigt. Ze zeggen allen: „handen af van onze verkre gen rechten'. Eerst maar de feiten op een rijtje zetten, a. welvaartsvast pensioen. In 1961 is dit door de rege ring ingesteld, terecht, want de over heid dient het goede voorbeeld te geven; met de bedoeling echter, dat iedereen dit op den duur zou verkrij gen. Minister Boersma zei een half jaar geleden, dat dit. gezien de enor me kosten, geen haalbare kaart was. De regering pompte enige honder den miljoenen in het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en betaalt aan pensioenpremie 14 procent, ter wijl ambtenaren en leraren zelfs 10 procent betalen. Die vele miljoenen en 4 procent extra premie gaan van ons belastinggeld en alleen daar door kan welvaartsvast pensioen worden betaald, b. salaristrend. Deze is gebaseerd op de lonen in het bedrijfsleven, maar dan wel de CAO-lonen te verstaan. De hoogste ambtenaar krijgt hetzelfde percen tage. Heel anders dan de midden groepen in het bedrijfsleven, die reeds sinds 1971 worden aangepakt. Geen bezwaar overigens, want we moeten allen een stapje terug doen. maar dan ook allemaal. Dus geen gebazel alsof ambtenaren en leraren het spit zouden moeten afbijten, c. salaris. Het salaris van leraren (en predikanten) is de pan uitgerezen en staat in geen enkele verhouding meer tot dat van het personeel dat bij het lager onderwijs. Gelukkig zijn er vele leraren die erkennen dat zij een hoog salaris genieten en best een stapje terug willen. Conclusie: Er ls geen dankbaarheid meer. 't Is alles egoïsme en hebzucht wat de klok slaat. Onze bewogenheid met de armen ln de derde wereld ls zó ongeloofwaardig en onwaarachtig. Zelf bezit Ik geen eigen huis. laat staan eeri tweede, noch een zeilboot of jacht, evenmin krijg ik een volle dig pensioen, maar ik ben tevreden met en dankbaar voor alles wat ik uit Gods Hand mag ontvangen. Rotterdam Uit de middengroep v.h. bedrijfs leven Ing. A. J. Schotanus Neutronenbom (9) 1) De neutronenbom kan, hoeft niet, escalatie bevorderen. Maar beslist niet meer dan de oorspronkelijke kernbom voor tactisch gebruik; 2) De beslissing voor „inzet" blijft bij dezelfde autoriteiten (president VS en NATO-raad) die dezelfde overwe gingen moeten en zullen laten gel den t.a.v. escalatiemogelijkheden. Er verandert op dat punt „niets". Het eigen risico vermindert; 3) Ide aal is alle wapens afschaffen echter ook dan is De Mens nog steeds geneigd tot alle kwaad. heid. Dat men in Maastricht na vijf weken slapen te elfder ure wakker is geworden, is een wel pijnlijke maar toch bemoedigende verrassing. Lochetn J. van Leeuwen Onderwijsvoorlichting In het NGL-nummer dat Trouw on langs citeerde, staat ook: „Het NGL- hoofdbestuur heeft herhaaldelijk verklaard, dat ook de leraren een bijdrage moeten leveren tot een noodzakelijke landelijke bezuini ging, maar dat moet niet eenzijdig ten koste van de leraren gaan." Al eerder kon men lezen over loonmati ging samen met vergelijkbare amb tenaren en via overleg; een sociale en democratische instelling. Deze versmalde voorlichting leidt onder meer tot de onjuiste NGL-tekenin- gen (al 2x) door lezers, aangemoe digd nog met een boekenbon. Chris telijke voorlichting? De Bilt R. Hosselaar Nicky Cruz (6) Nicky Cruz hield rekening met hen, die nog geen „vaste kost" konden verdragen. Ik dank God, dat Nicky voor mij naar Nederland kwam en voor al die jongeren, die door hem weer mochten ontdekken, dat we een levende Heer hebben, die ook' vandaag mensenlevens verandert en werkelijk vrijmaakt! Jammer, dat hij hier maar drie avonden was. Ik hoop, dat hij volgend jaar weer komt. Ermelo Ede/Casteau H. Meijer Aanvechtbaar Voor de Maastrichtse rechtbank deed de advocaat mr Koster een m.i. zeer aanvechtbare uitspraak: „Wat drie jaar geleden nog aanstotelijk was. hoeft thans niet meer aanstote lijk te zijn. De maatschappelijke op vattingen wijzigen zich op dit punt snel." (Trouw, 25 aug.). Is dit een opportuun overgenomen slogan of een dénkfout? Wie laat zich de be doelde „wijziging" afgezien nog van het tempo! nu werkelijk wijs maken? Als zich iets gewijzigd heeft, dan is dat het verantwoorde lijkheidsbesef van onze bestuurlijke en justitiële autoriteiten. Waar wij onder zuchten is niet een cultuur maar een gezagscrisis. Het gezag laat verstek gaan, onder het mom van democratie en progressiviteit, daarmee deze waardevolle begrip pen devaluerend tot handlangsters van commercie en schaamtelooi- uden Rechten of plichten? In TROUW van 25 augustus jl. een bericht: „Kerk moet zich voor recht op werk inzetten". Een consequen tie van het statuut van „De rechten van de mens" uit de jaren veertig. Maar een andere vraag: waar is het statuut gebleven van „De plichten van de mens"? Dat complement hebben we nimmer gezien. Zou het niet meer op het terrein van de kerk liggen Juist te wijzen op de plichten van de mens? Ik dacht dat de Bijbel meer uitging van de plichten, dan van de rechten van de mens. Moge lijk zelfs kent de Bijbel helemaal geen „rechten" van de mens. Maar de kerk wel? Zou ze dan wel op de juiste weg zijn? Zeist A. E.M.Aldus Het Loo Het is niet eerlijk van Fred Lam- mers om alleen deskundigen te noe men die met hem tégen de restaura tieplannen zijn van de tuin van Het Loo (Trouw 24 augustus). Heus, mi nister Van Doorn kan ook een hele lijst van namen en belangrijke in stellingen opstellen die allemaal vóór zijn. De voorgestelde renais- sancetuin is maar een zeer klein deel van het hele gebied; er worden niet zo maar alle bomen gekapt; er zijn wél nog vele elementen zij het in mindere mate dan van het huis aanwezig van de vroegere situatie. Den Haag M. A. Thorbecke DEN HAAG De Nederlandse horecabedrijven hebben in 1976 iets beter geboerd dan in 1975. Het gisteren verschenen jaarver slag 1976 van het Bedrijfschap Horeca spreekt van een „lichte verbetering in de ontwikkeling". Het verslag noemt het begrijpelijk, dat de voldoening over de behaalde rendementen wel iets toenam, maar niet spectaculair was. In 1975 vond 54 pet en in 1976 nog altijd 44 pet van de bedrijven, dat het behaalde ren dement onvoldoende was. De grote re horecabedrijven zijn duidelijk minder tevreden over de rentabili teit dan de kleinere. Bijna een derde van het aantal hore cabedrijven heeft in 1976 niet of nau welijks geïnvesteerd. Een groei in de investeringen is door 21 pet gemeld. Deze groei ging de geldontwaarding te boven. De werkgelegenheid in de horecasec- tor vertoonde in 1976 een ongunsti ger beeld dan in 1975. De procentue le stijging van de werkloosheid in de horeca is veel hoger dan de toename in het totale bedrijfsleven. Voor het grootste deel van de bedrij ven zal, aldus de verwachting, 1977 weinig verandering in het winstbeeld geven. Op grond van de uitgespro ken investeringsverwachtingen moet een neergaande lijn worden voorspeld, aldus het jaarverslag. Eind 1976 was het totaal aantal gere gistreerde horecabedrijven 35.853 te gen 35.612 eind 1975: een groei met 241 bedrijven of circa 0,7 percent. DEN HAAG (ANP) Waarom krij gen oud-militairen van het voorma lige Kon.Ned. Indische leger (KNIL) geen soldij uitbetaald over de tijd dat zij krijgsgevangenen van de Ja panners waren (van 1942-1945) en waarom wel de leden van de mari ne? Dit vragen 40.000. oud-Knil-mili- tairen zich al af sinds de souvereini- teitsoverdracht aan Indonesië. Ko lonel J. N. Gillebaart en mr. R. C. de Néree tot Babberich van de stich ting rechtsherstel Knil hebben daar over gesproken met minister de Gaay Fortman van binnenlandse zaken. DEN HAAG (ANP) - Neder land telde eind 1974 10.064 mil jonairs, onderwie 195 mensen, die meer dan 10 miljoen bezit ten. Dit blijkt uit een overzicht van het CBS. Voorts waren er 21.304 Nederlanders met een vermogen tussen het half mil joen en het miljoen. In totaal waren er drie jaar geleden 324.470 vermogenden (met een vermogen van 100.000 gulden of meer) met een geza menlijk kapitaal van 96,8 mil jard gulden. In 1971, het jaar dat het CBS ter vergelijking opgeeft, waren er 263.732 ver mogenden met in totaal 75,9 miljard gulden vermogen. Toen waren er 8.309 miljonairs, waarbij 151 mensen met een vermogen van 10 miljoen of meer. De vermogenden worden hoofdzakelijk gevonden onder de zelfstandigen (in 1974: 139.189) en onder de mensen zonder beroep en de gepensio neerden, die het CBS tot één groep rekent (112.891). Verder zijn er 40.426 werknemers met een vermogen en 31.958 direc teuren. UTRECHT Als gevolg vai slinkende bevolkingsaanwas zi omzet van- kinderkleding in! landde komende tien jaar met veer twintig procent dalen. Dt tailhandelaren zullen dat ve echter kunnen opvangen door verwachten omzetstijging van ding voor tieners. Dat voorspelde directeur H. I.) zan van de organisatie Mode-et menten ter gelegenheid van de - dermodebeurs, die van 29 t/r augustus wordt gehouden ir Utrechtse jaarbeurs. Zo'n z deelnemers tonen daar hun ni ste produkten op het gebied baby-, kleuter- en kinderklei Volgens de heer Gazan is het nu aandeel van C A in de hand J1 kinderkleding in de loop der j 1 teruggelopen van 50 tot 30 a 35 cent. C A blijft daarmee et r wel de grootste, gevolgd door V Lampe en Peek en Cloppenbur Het beeld dat voor de confectiet che in haar geheel geldt, nam 1 dat veel produkten uit het buf1 land komen, geldt ook voor de derkleding. Ongeveer zestig projis komt van over de grens en dat0 hoeft men niet direct te denken de zogenaamde lage Ionen-landt r, het verre oosten, want ook EG-j kl ners als Engeland leveren op dép derlandse markt. D. Zimn\er Nicky Cruz (7) Hoe is het mogelijk dat een christe lijke krant de moed heeft in zo'n negatieve trant te schrijven over de komst van Nicky Cruz? Er zijn hier in Nederland zeker heel wat goede evangelisten (waarom moet Hans Kooistra zo nodig naar Engeland?). Kan Johan Bos zich niet voorstellen dat een mens als Nicky, wiens jeugd uit enkel haat bestond, nu zo blij is met de liefde van God de Heer dat hij het wel over de hele wereld zou willen uitdragen? Deze vorm van evangelisatie spreekt de jonge mens aan. Mogelijk was hier een groot aantal mensen die nooit zo over Je zus' liefde had horen spreken. Ermelo H. en J. Paulus Referendum (2) Bewonderingswaardig is het Zwit serse referendum, bijvoorbeeld over gastarbeiders, vrouwenkiesrecht, ontwikkelingsgelden enz. Op school leerden we, dat democratie in ruime re zin, de richting vertegenwoordigt, die de vrije ontplooiing der in de volksziel sluimerende krachten wil bevorderen en aan ieder lid der ge meenschap zo ruim mogelijke gele genheid wil geven tot ontwikkeling zijner persoonlijkheid. Zoals de situ atie aan het politieke front zich nu bezig is te ontwikkelen, dreigt machteloosheid van de regering en verwording van een democratische staatsinrichting. Enschede Jan Doorn Ethisch reveil Volgens het artikel van de heer Schipper kan de opstand in Soweto verklaard worden als een ethisch reveil. Dat zou tot uitdrukking zijn gekomen in de felheid waarmee jon geren de Sabeens geplunderd heb ben. Maar wat moet ik dan met het feit dat velen plunderden om gratis bier te bemachtigen? Heeft ethisch reveil ook iets te maken met zinloos geweld, waarbij eigen rasgenoten op gruwelijke wijze vermoord werden en gezinnen dakloos gemaakt wer den. Het zou, dacht ik. realistischer zijn te stellen dat de Zuldafrikaanse regering thans de vruchten plukt van haar streven om de zwarte be volking stap voor stap (wie 't beter kan mag 't zeggen) door meer onder wijs tracht te ontwikkelen. Het is ook nu weer gelukt de wereldopinie tegen Zuid-Afrika te beïnvloeden en zelf vrijwel buiten schot te blijven. Hetzelfde geldt voor de vrienden van Rusland, die een afschuwelijk bewind voeren. Zij spreken in de vergadering in Lagos over een recht vaardig bestuur in Zuid-Afrika. Een blik op de kaart van Afrika en wij zouden weten wat Rusland in wer kelijkheid te zoeken heeft in Zuid- Afrika. Het is triest dat velen in dit land in naam van gerechtigheid dit politieke spel meespelen M. Visscher-Dekker Holland Location zoekt namens een grote, bekende adverteerder in Nederland een man die een hoofdrol moet kunnen vervullen in een te maken televisie commercial en die daarvoor o.a. aan de volgende eisen moet voldoen: leeftijd tussen ca. 32 en 42; representatief voorkomen (geen „mooie jongen", maar meer het type van de „heer"); sympathieke uitstraling; moet beschaafd en accentloos Nederlands spreken. Acht u zichzelf geschikt voor deze 'rol, dan kunt u het beste even telefonisch kontakt opnemen met Holland Location in Amsterdam, tel. 020-221181 vooreen afspraak. Management opleiding voor non-profit organisaties De cursus Management voor non-profit organisa ties is bedoeld voor het hoger- en middenkader en maakt duidelijk, waarom het geven van leiding aan dienstverlenende en non-profit organisaties zoals ziekenhuizen, scholengemeenschappen, ver enigingen. charitatieve instellingen, verpleegte huizen. kruisorganisaties, religieuze instellingen, sekrelariaten van instellingen en organisaties in de overheidssfeer een professionele aangelegenheid is geworden. Aan de hand van cases worden de diverse pro bleemstellingen en technieken, die liggen op het gebied van communicatie, management en orga nisatie aan de praktijk getoetst. Duur van de cursus: Ijaar. Uitvoerige documentatie ligt bij ons klaar. Bel voor inlichtingen (070) 26 40 81 of /.end deze bon naar het ISW. Antwoordnummer 40. Den Haag. Posize- 2eI hoeft niet. Opleidingen |j| Bedrijfstrainingen Instituut voor Sociale Wetenschappen, Wassenaarseweg 39-41. Den Haag. Tel. (070)26 40 81. INLICHTINGEN over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt Profiteer van VanderMeer's speciale aanbieding: hyper-modieuze king-size banken- groep in rijk-geplooid rondom-echt-leer.Alles aan deze fijne zitgroep is extra-groot, lekker-breed, royaal! Kijk naar die dikke volle zit-en rugkussens. Kijk naar zo'n verrukkelijk- brede ,verzonken' armlegger (da's bijna een zitplaats op zich!). En kijk naar de vormgeving, die bleef tóch slank en ruimtelijk. Dat is luxe-in-leer die toch sportief is. En: dat is leer in die mooie kleur die overal bij past: warm nègre. Daarom gaan leerzoekers nu naar VanderMeer. Daarom profiteren ze van deze aanbieding in rondom- echt-leer. 2495.- T\A/CCa.nDIC7ITTCD VanderMeer is Prijsgarant! Mocht u binnen 14 dogen na aan koop van een VanderMeer-meubel ergens anders hetzelfde meubel (onder dezelfde voorwaarden betref fende levering en service) voor een logere prijs kunnen kopen, don geeft VanderMeer u het prijsverschil terug. Altijd fijne meubelen, altijd scherpe prijzen Utrecht (Woon-Wonderland, met allerlei originele shops): Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht Rotterdam: Groothandelsgebouw. Weena 737; Den Haag: Winkelcentrum Waldeck', einde Loan van Meerdervoort; Amsterdam: Stadhouderskade 74; Oiemen (bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-'t Gooi, afrit De Sniep; Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar, Velser-tunnol, afrit Zaondam/Heemskerk; Eindhoven: Noord Brobantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Mooslricht, afrit vliegveld; Etten-Leur: Rijksweg Bredo-Roosendool; Heerlen: Spoorsingel 2; Enschede: Winkelcentrum .De Klanderij'; Almelo: Oranjestraat 25, Dagelijks (ook op zaterdag!) geopend tot 6 uur. Koopavond bij VanderMeer: donderdag in Utrecht, Den Haag. Amsterdam en Almelo; vrijdag in Rotterdam. Diemen, Eindhoven en Ellen-Leur. Nieuw in Utrecht: VanderMeer's KOOPJESEILAND met allerlei sterk afgeprijsde eenmalige aanbiedingen. En: direkt leverbaar! Ruim een vijfde deel van aan verzekerden ten goede. de premies voor levensver zekeringen (in vaktermen: Daarmee handhaaft de Utrecht zich aan de top op het individuele kapitaal- en rente- gebied van winstdeling, verzekeringen) komt over het Dat mag ook wel als je het al afgelopen jaar als winstdeling sinds 1883" doet). *l)e Utrecht legde ;tls eerste en enige N.V. het recht np winstdeling bij de oprichting |J883) in de statuten vast. eert AMEV -Onderneming

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10