Beraad van hervormde kerken vraagt boycot van Zuid-Afrika Onenigheid over Statenvertaling in de gereformeerde gezindte Uit brieven van lezers Interkerkelijke werkgroep militarisme geïnstalleerd Filippijnen laat 500 politieke gevangenen vrij UIT DE KERKBLADEN Uitroepteken in plaats van een vraag teken VANDAAG Voorbijgangers Delegatie uit Aruba zal ook praten met Koninkrijksregering 'Bij sluiting bedrijf geen gevaar voor werkgelegenheid' MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 KERK Trouw/Kwartet2 w ST. ANDREWS Het beraad van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken (Ware) in het Schotse St Andrews heeft aan het uitvoe rend comité van de Ware ge vraagd de leden-kerken op te roepen tot een algemene boy cot van Zuld-Afrlka op het ge bied van wapenhandel en eco nomische en financiële steun. Deze aanbeveling aan het uitvoe rend comité Is een van de gewichtig- ste resultaten van het beraad, dat gisteren In Edinburgh besloten werd met een kerkdienst ln de beroemde kerk van de Grey Friars. Familie van kerken De Ware noemt zichzelf een familie van kerken. Hoewel veel van de le den-kerken een zelfde soort belijde nis hebben, is het kenmerkende van de familie dat zij een gemeenschap pelijke kerkvorm heeft waarin de nadruk ligt op de zelfstandigheid van de plaatselijke gemeente, waar in de kerkraad de baas is. De kerken hechten aan de waarde van het Indi viduele kerklid en aan de politieke opdracht van de gemeente. De leden van de Ware hebben ver schillende theologleën. Daarom ging het theologisch gesprek tijdens het beraad niet zo verschrikkelijk diep. Toekomst De leider van de theologische com missie. de ln Bazel docerende Tsjech prof. Jan Loc hm an. gef veler mening weer, toen hij tijdens een podium- discussie opmerkte dat hij voor de presbyteriaal geregeerde kerkvorm was. omdat hij eenvoudig geen bete re kerkvorm kende. En ln hetzelfde forum zei de uit Ghana afkomstige ds. Ben Tettey dat hij zich voor deze kerkvorm ging Interesseren, toen hij vernam dat er in het verleden men sen bereid waren er voor te sterven. Maar verder had iedereen het niet over het verleden van de kerk. maar over zijn toekomst. Belijdenis Ook de rooms-katholieke vertegen woordiger mrg. Charles Moeller was het opgevallen dat de deelnemers aan het jublleumberaad In St. An drews weinig erg hebben ln hun ver leden. Toen de aftredende voorzitter van de Ware, de Amerikaanse pres byterlaan William Thompson, de vraag beantwoordde, waarom hij bij een presbyteriaanse kerk aangeslo ten was, zette hij uiteen dat hij voorstander is van een ethiek zon der dwang, maar met een belijdenis, die de grenzen aangeeft voor een christelijke ethiek. Verder zei hij dat hij bij zo'n kerk wil horen omdat daar de leek er een belangrijke plaats heeft. Maar er is niet een speciale hervormde of gereformeer de manier om over God of over de door Aldert Schipper wereld te denken, vertelde prof. Lochman. Hier gaat het allen om accenten, die eigen zijn aan het her vormde theologisch denken, waar de nadruk ligt op het verbond dat God met de mensen wil aangaan. Informatie-centrum De zin van de Ward ligt dan ook niet in theologische vernieuwing. Dat heeft de consultatie In St.-Andrews aangetoond. En desondanks was het mogelijk dat het beraad tot enkele harde politieke aanbevelingen wist te komen. De aanbevelingen moeten eerst nog door het uitvoerend comi té van de Ware worden overgeno men alvorens zij naar de leden-ker ken toegezonden kunnen worden. Wanneer het uitvoerend comité het voorstel overneemt, zal de Ware te eniger tijd een informatie-centrum voor mensenrechten krijgen, van waaruit Impulsen voor gebed en ac tie van de leden kerken kunnen ko men. Het centrum zou ln de eerste plek de functie hebben om namen van gevangen zittende christenen door te geven. Maar ook andere slachtoffers van schending van mensenrechten zullen door dit cen trum geholpen kunnen worden. Zuid-Afrika Het beraad vroeg het uitvoerend co mité van de Ware een brief te schrij ven aan de Zuidafrikaanse kerken teneinde hun te vragen aandacht te geven aan schendingen van mensen rechten. Er zal ook een brief ge schreven worden aan de Zuidafri kaanse regering, waarin deze ge vraagd wordt uitvoering te geven aan artikel 9 van de universele ver klaring van de rechten van de mens, waarin gezegd wordt dat niemand zonder proces gevangen gehouden mag worden en waarin geprotes teerd wordt tegen het hoge aantal doden, dat tijdens gevangenschap valt. Het beraad stelde aan het uitvoe rend comité verder voor aan de rege ring van Zuid-Korea een protest te zenden wegens de schending van mensenrechten ln dat land en haar op te roepen tot vrijlating van de politieke gevangenen. Oost-Europa Tijdens het beraad werden ook an dere landen genoemd, maar de Oosteuropese vertegenwoordigers wisten een motie inzake de toestand in Tsjechoslowakije tegen te hou den. Wel werd aan het uitvoerend comité gevraagd nog eens aan de vervolgconferentie van Helsinki in Belgrado te vragen om aandacht voor de individuele en sociale en in het bijzonder voor de godsdienstige rechten van de mens. Het beraad stelde verder voor, de leden kerken van de Ware om steun te vragen voor de opname van het recht op werk ln de grondwetten van de landen. De leden-kerken zouden tevens moeten ijveren voor de uit voering van dit recht. Het beraad sprak uit dat het tijd wordt dat de geïndustrialiseerde landen volledige werkgelegenheid tot een doel van hun sociale en economische politiek maken. Glorie Het thema van de conferentie, „de glorie van God" werd in de andere werkgroepen vanuit verscheidene gezichtspunten behandeld. Gods glorie komt het duidelijks tot uit drukking in Jezus Christus. Niet slechts in de opgestane Christus, maar ook in zijn lijden. Dit moet de christelijke gemeente behoeden voor triomphalisme en voor werkge- rechtigheld. De kerk zal in de wereld moeten leven en zich niet aan haar lijden mogen onttrekken. Zo zal de kerk de zorgen moeten delen over het misbruik dat gemaakt wordt van ons leefmilieu, over spanningen tussen rassen en sociale klassen, over Inflatie en de verbreiding van kernwapens. De christen Is er echter niet, wanneer hij zijn getuigenis be perkt tot bezorgdheid. Hij zal zich ook praktisch betrokken moeten weten bij het lijden. Wanneer men sen zich praktisch het lijden aan trekken dan is daar de glorie van God in te herkennen. Wanneer men sen tot het martelaarschap geroe pen worden, zien wij daarin Gods glorie. Drie niveaus Het beraad in St.-Andrews speelde zich af in drie niveaus. Het eerste was dat van de bijbelstudies en the ologische discussies. Het tweede plan was dat van de praktische uit werking, waaronder de actie voor de mensenrechten. Het derde niveau van de beraadslagingen was dat waarin de nieuwe leiding van de Ware werd samengesteld. Via een ingewikkelde schriftelijke stempro- cedure was het uitvoerend comité moest uit eigen gelederen een voor zitter kiezen. Dat Is na enig touw trekken de Amerikaanse presbyteri aan prof. dr James I. McCord gewor den, die verbonden is aan het theo logisch seminarium van de universi teit van Princeton. AMERSFOORT - Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, voorzitster van de sectie internationale zaken van de raad van kerken in Nederland, heeft ln Amersfoort de werkgroep „milita risme" geïnstalleerd, als een ge meenschappelijk orgaan van het in terkerkelijk vredesberaad (IKV) en de raad van kerken. De werkgroep, die onder leiding staat van oraroep- pastor en oud-IKV-secretaris drs. Jan Terlaak, moet nagaan hoe het nieuwe programma van de wereld raad van kerken ter bestrijding van het militarisme vorm kan krijgen in ons land. Daartoe gaat de werkgroep inventa riseren welke groepen nauw betrok ken zijn bij het vraagstuk van het militarisme en op welke manier deze kunnen worden Ingeschakeld bij het antl-mllitarlsme-programma van de wereldraad van kerken. Tevens is de werkgroep gevraagd een voorstel uit te werken om te komen tot dieper inzicht ln de ver houding tussen christelijk geloof en het zoeken naar veiligheid vla bewa pening en geweld. Ook zal de werk groep contacten leggen met kerken en groepen ln andere landen van Europa om tot een gemeenschappe lijke aanpak te komen. De werkgroep is voorlopig voor een Jaar ingesteld. Daarna moet de groep adviseren of er een permanente groep moet komen. De werkgroep militarisme bestaat uit drs. J. Ter- laak (voorzitter), IKV-secretaris dr. M. J. Faber (secretaris). Prof. mr. P. Theunlssen (vanuit de sectie Inter nationale zaken van de raad van kerken), drs. G. Terpstra (vanuit de sectie voor sociale vragen) en mr. Ph. P. Everts, vanuit het interkerkelijk vredesberaad. Volgens IKV-secretaris Faber be staat er ln Nederland reeds enige belangstelling voor het wereldraad- Korre duider.jk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij puWikatie wordt de naam van de schrijver vermeid Bidden voor eenheid De verzuchtingen van de heer H. M. de Lange ln verband met een „gebed voor de eenheid der kerken" (Trouw 18 augustus) hebben me aan het denken gezet De korte tekst „bidt èn werkt" kwam bij me boven. Maar ja, als gespreksgroepen niet zo best willen en de contacten tussen kerke raden stroef lopen, wat kun je dén als gewoon gemeentelld nog? Alleen maar bidden? Toen kwam er Ineens een plan bij me op, ten dele geba seerd op jeugdherinneringen. Straks komt 31 oktober weer: hervormings dag. En op vele prot. chr. scholen worden dan Luther-lessen gegeven. Tjonge, wat was er veel slechts ln die rooms-katholieke kerk toen! De spannende verhalen gaan erin ais koek. Maar hoeveel ouders en leer krachten denken eraan hoe op deze manier de eenheid geblokkeerd kan worden? Na (of voor. deze verha len zou een klas eens op excursie moeten gaan naar een katholieke kerk. Die is vandaag de dag heel anders dan ln 1517. Misschien weten wij, volwassenen dat Maar mogen onze kinderen een pastoor (die goed met Jeugd om kan gaan) of een lid van de parochieraad eens van alles vragen? En als er dan eens samen gebeden werd.Zou dan de een heid waarvoor Jezus bad (Joh. 17) misschien in zich komen? Die een heid omvat nog meer dan alleen de christelijke kerken. H. Sierts-Harssema Blanken Dezer dagen stond ln Trouw een Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Witxulstraai 131 TO. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 WeslWeak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tal 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 58. Zwolle Tel. 05200-17030 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoofdbesturen van de gereformeerde bond ln de hervormde kerk en van de andere hervormd-gereformeerde organisaties (zendlngsbond, bond voor Inwendige zending, man nenbond, vrouwenbond en jeugdbonden) hebben ln een geza menlijke verklaring zich gekeerd tegen de Gereformeerde Bijbel Stichting (G.B.S.), die in een brief aan de hervormd-gereformeer de kerkeraden deze geadviseerd heeft, niet te collecteren voor de herziene uitgave van de Statenvertaling vanwege het Neder lands Bijbelgenootschap. Dr. M. A. M. Klompé programma ter bestrijding van het militarisme. Een teken hiervan is dat voor dit programma ongevraagd reeds ruim achtduizend gulden bij het vredesberaad binnenkwam. bericht, dat men ln Peru een volk stam had ontdekt, die nog ln het stenen tijdperk leeft. Men wilde de plaats van die stam zo lang mogelijk geheim houden, opdat die mensen zouden kunnen blijven leven. Welk een vreselijke aanklacht tegen ons blanken. Ruim 40 jaar geleden zei een Javaanse prinses tegen me: „Eerst komen de blanken met de bijbel, daarna met alcohol en daar na met geweren". Wederom, welk een vreselijke aanklacht tegen ons blanken. Doch het ergste ls, dat die aanklachten volkomen gemotiveerd zijn. Egmond aan Zee L. Looijen WDM Naar aanleiding van het bericht „soldatenvakbond niet meer dienst plichtigen ln Duitsland legeren" het volgende. Wanneer de WDM zich had beperkt tot het doel waarvoor zij was opgericht, namelijk verbete ring van de meestal onvoldoende hygiënische voorzieningen van de Nederlandse militair, dan was men op zijn plaats. Maar nu, of eigenlijk ceeds sinds de oprichting, zou men kunnen zeggen dat men met de ver eniging van Vervelende Dwars drij vende Militairen, te maken heeft. De eis van de WDM geeft blijk van onbenulligheid t.o.v. het doel waar voor uitbreiding noodzakelijk ls. Scherpe tanden hebben een preven tieve uitwerking. Ook zij die in Duitsland geplaatst worden kunnen geen sociaal contact onderhouden, zoals ln Nederland. Dit ls Juist maar wat denkt u van de US-mllltairen en andere geallieerden; bestaat ons le ger soms uit papkindjes? De WDM geeft blijkt van communistische ge- tindheid. De eis van de WDM lijkt meer op een laatste stuiptrekking, daar steeds meer nuchtere Jongens zich niet willen inlaten met perso nen, die blijk geven van kinderlijke nelgingen om overal tegen aan te trappen. Den Haaf W. Elve Nicky Cruz (5) Wat mogen we dankbaar zijn dat God Nicky Cruz verkoos, hoewel hij geen preker is. om een zegen te zijn voor vele Nederlandse jongeren. Ge weldig ls de inzet geweest van vele gelovigen ln Groningen en Den Haag. Veel is hiervoor gebeden en eveneens gevast. De Here heeft ons niet beschaamd laten staan! Daar om kunnen wij met de Psalmist zeg gen: „De Here heeft grote dingen bij ons gedaan, wij waren verheugd." Jammer dat Johan Bos. wellicht door zijn kritische houding, de ze gen miste. Den Haag Theo van der Sluijs MANILA (UPI) De militaire auto- Verklaring riteiten op de Filippijnen hebben zaterdag 500 gevangenen vrijgela ten, die onder de staat van beleg veroordeeld waren. Bij de vrijgelaten gevangenen zijn 89 personen, die de veiligheid van het land in gevaar zouden hebben gebracht. De vrijla ting komt een week na de aankondi ging van president Marcos dat hij zijn bewind onder de staat van beleg zal versoepelen. Sinds september 1972 ls op de Filippijnen de staat van beleg Ingesteld. De Gereformeerde Bijbel Stichting heeft al enige tijd een herziene uitga ve van de Statenvertaling op de markt. Daarnaast is gereedgekomen een herziening van de Statenverta ling, voorbereid door een commissie uit het Nederlands Bijbelgenoot schap onder leiding van ds W. L. Tukker, de voorzitter van de gerefor meerde bond in de hervormd kerty Deze laatste uitgave zal paswerwe- zenlijkt worden, indien daartoe de nodige gelden bijeengebracht zijn en vandaar dat de hervormd-gerefor meerde gemeenten opgewekt zijn, onder meer door het hoofdbestuur van de gereformeerde bond ln de hervormde kerk, hieraan bij te dragen. In hun verklaring merken de ge noemde hervormd-gereformeerde hoofdbesturen over de G.B.S. het volgende op: Vorige maand werden al duizend ge vangenen vrijgelaten zodat het aan tal van twee maanden 1500 be draagt. „Het liefst zwegen we over het feit, dat de Gereformeerde Bijbel Stich ting gemeend heeft ook een brief te moeten schrijven aan de kerkeraden over deze zaak en de kerkeraden nadrukkelijk heeft geadviseerd voor deze nieuwe uitgave niet te collecte ren. Men kan zich afvragen, waar aan een stichting, die goeddeels be staat uit personen, die behoren tot de Oud-Gereformeerde Gemeenten en daaraan verwante kringen, de vrijmoedigheid ontleent om zich met een dergelijk dringend advies tot hervórmde kerkeraden te wen den. Maar afgezien daarvan vraagt het motief van de afwijzing een so ber commentaar. Als de G.B.S. af wijzend reageert op de verschijning van de nieuwe uitgave is dat niet omdat er wijzigingen zijn. Men bracht ze immers zeil ook aan en hanteerde daarbij zelfs, zo meldt de brief, de gröndtekst, wat bij een loutere reproduktie van de Staten vertaling overbodig ls. Het argument voor de afwijzing is echter, dat „de eenheid van ons kerkvolk" wordt bedreigd. Wij vra gen dan in gemoede, wéér dan de bijdrage van de G.B.S. en de perso nen, die in het stichtingsbestuur participeren, is geleverd om aan die eenheid van ons kerkvolk en wij voor ons mogen dan wel vragen van ons hervormd-gereformeerde kerk volk bij te dragen. Werkt niet juist de G.B.S. met haar pretentie de enige Juiste statenvertaling te hebben verdelend? Tot driemaal toe is een poging tot vergelijking van de zijde van de commissie van het N.B.G. door de G.B.S. hooghartig van de hand gewezen! En leert de praktijk niet, dat veelmeer een sepa- ristische houding de kerkelijke gan gen bepaalt van velen van hen, die de G.B.S. leiden en besturen? Daar om doet een appèl van déze zijde op de eenheid van het kerkvolk vreemd aan. Om die reden menen wij dan ook, dat de brief van de G.B.S. voor kennisgeving dient te worden aan genomen. Wij hopen van harte dat de eenheid van ons volk om de Schrift zal blij ven. De nieuwe uitgave verdient daarbij ons aller steun." Tot zover de verklaring van de hervormd-gere formeerde bonden. De betrokken commissie van het Nederlands Bijbelgenootschap om schrijft haar arbeid als „een sobere herziening van de oorspronkelijke tekst van de Statenvertaling", waar bij: „niet gangbare woorden werden vervangen door andere, naamval suitgangen werden aangepast aan het hedendaagse taalgebruik. Men handhaafde het vertaalprincipe van de Statenvertalers". De G.B.S. deelt ons desgevraagd mee dat zij met de bekende Ravesteyn-bijbel uit 1657 vóór zich, zich beperkt heeft tot het corrigeren van in de loop der tijden ingeslopen foutjes. Waar het zeven- tiende-eeuwse Nederlands aanlei ding gaf tot aarzelingen aangaande de bedoelingen van de Statenverta lers, raadpleegde men de grond tekst, voor het overige niet. Van enige modernisering van het tekst type van de thans gangbare staten vertaling is bij de G.B.S. geen spra ke. De G.B.S. wijst er voorts op dat zij, op verzoek van een bijbeldruk- ker, al een jaar aan het werk was toen de commissie van het Bijbelge nootschap haar arbeid begon. De G.B.S. had met die commissie wel willen samenwerken, doch niet on der de vlag van het Nederlands Bij belgenootschap, waartegen in G.B.S.-kringen bezwaren leven. De G.B.S. meent dat niet zij, maar juist de commissie-Tukker de eenheid verstoort met haar actie voor een gemoderniseerde Statenvertaling. Tenslotte merkt men van de zijde van de G.B.S. op, dat in het G.B.S.- bestuur vijf hervormd-gereformeer de predikanten plus een hervormde godsdienstonderwijzer zitting hebben. In TUSSENBEIDE, het blad van en voor het bisdom Rotterdam, schrijft bisschop dr A. J. Simonis ter gele genheid van het weer begonnen schooljaar: Het mag als bekend worden veron dersteld dat de bisschoppen een dringend pleidooi houden voor het behoud en de verdieping van het katholieke onderwijs. De reden is duidelijk. Onderwijs is nooit en te nimmer waardenvrij. Katholieke aardrijkskunde bestaat niet, maar wel komen in de aardrijkskunde vroeg of laat belangrijke vragen rond wereld- en levensbeschouwing aan de orde. Jonge mensen, die nog helemaal in hun vormingsperiode zijn. hebben er het recht op dat zij kunn en opgroeien in een gelovig klimaat, waarin hun behalve allerlei vakken en disciplines waarden wor den doorgegeven en vooral worden voorgeleefd, die het leven leefbaar maken en diepte geven. Tot die waarden behoren geloof, hoop en liefde, trouw en vriendschap, eer bied en opofferingsgezindheid, eer lijkheid en zuiverheid. Dienstbaar heid en gemeenschapszin. Al deze waarden mogen wij vinden in het evangelie van Jezus Christus, de Zoon Gods en de Mensenzoon. Het ligt voor de hand. dat de Kerk, aan wie Hij de opdracht gaf „leert hun te onderhouden alles wat Ik u Öfevolen heb", het onderwijs altijd gezien Mgr dr A. J. Simonis heeft als een uiterst belangrijk mid del tot vorming van „heel de mens". Een school of universiteit betekent zoveel meer dan een aantal vakken en examens. Het gaat hier om een leefwereld, waarin klimaat en sfeer allesbepalend zijn voor de Jonge mens die tastend en zoekend zijn weg door het leven moet zien te vinden. Hopelijk is die weg de Per soon van Jezus Christus. Welk een rijkdom hebben wij ln Hem door te geven! Katholiek onderwijs? Laten wij in plaats van een vraagteken er een uitroepteken achter zetten. Meer dan ooit betekent het een op dracht, een uitdaging. Wij moeten dankbaar zijn voor allen die zich er met hart en ziel voor inzetten. Bij voorbaat dank ik ouders en docen ten die werkelijk hart hebben voor onze jongens en meisjes en die zich inspannen om hun door goed katho liek onderwijs het beste voor het leven mee te geven". AMSTERDAM In Waarheid en Eenheid, het blad van de verontruste gereformeerden, schrijft ds W. van Benthem te Gene- muiden: „Verleden Jaar sprak de synode van Maastricht het ontoelaatbaar uit over de ketterijen van dr Wiersinga in zijn zg. „alternatieve verzoenings leer". Tevens sprak de synode toen de verwachting uit dat de kerkeraad van Amsterdam erop toeziet dat aan de verzoeningsleer niet tekort ge daan wordt of weersproken wordt, „gelijk zij dit verwacht van alle an dere kerkelijke vergaderingen". Dat was een heel redelijke en normale verwachting, aangezien dat in de eerste plaats in een belijdende kerk zo hoort, terwijl bovendien elke kerk die tot het verband der Gerefor meerde Kerken behoort vrijwillig heeft beloofd tegen het binnendrin gen van elke dwaalleer te waken. Intussen heeft dr W. openlijk uitge sproken, dat hij niet kan en zal zwijgen over zijn opvattingen, en de kerk van Amsterdam heeft het ver zoek van de synode om met dr W. te handelen demonstratief naast zich neergelegd, door openlijk te verkla ren dat zij op geen enkele wijze met dr W. zal handelen. Dat is dus open lijke rebellie tegen de synode. Voor heel het Nederlandse kerkvolk werpt de kerkeraad van Amsterdam zich op als de beschermer van een notoire ketter, en schendt daarmee alle afspraken welke hij vrijwillig op zich nam, toen hij tot het verband van de Gereformeerde Kerken ln Nederland toetrad. Zo verloochent thans de kerk waar eens Abraham Kuyper stond nu metterdaad diens Doleantie. In feite heeft Amsterdam dan ook reeds zichzelf buiten het kerkverband gepléatst, al horen ze er op papier nog steeds bij. Op de kerkeraad van Genemuiden waar men graag gewoon gerefor meerd wil blijven, heeft men, gezien het bovenstaande, een brief over deze zaak aan de synode van Zwolle geschreven. Daarin wordt het vol gende aan de synode gevraagd: „U wilt het toch niet langer tolere ren, dat zij die het Evangelie tot in het hart toe aanranden, beschermd worden in een onzer kerken? Moet thans aan Amsterdam geen ultima tum gesteld worden? Of onmiddel lijk met dr Wiersinga handelen vol gens art. 116 der K.O., of bij weige ring de consequentie onder ogen zien, dat men dan niet meer tot het kerkverband kan behoren." Wat zal de synode antwoorden op dit, en hopelijk vele van dergelijke verzoeken? Zal zij het 'ontoelaatba re' toch toelaten? Zal zij zich laten ringeloren door een kerkeraad die dat wel doet? Of zal zij de moed kunnen opbrengen nu het erop aan komt ook metterdaad achter haar eigen uitspraken te staan? Kan zij wel anders handelen dan Genemui den van haar vraagt, als zij nog resect van de wereld verlangt, en .als zij nog respect heeft voor haar eigen beslissingen? Wij hopen en bidden, dat het laatste het geval zal zijn. Dan weten we weer dat er daar ln Lunteren gelukkig nog wachters op Sions muren staan.'' TIRANNENSCHOOL Het is een ordinair verhaal dat nu volgt. Eerst krijgen we nog (in Markus 6 vers 17 e.v.) de aanloop. Waarom Is die Johannes indertijd opgepakt? Hij had te veel gezegd. Dat zat zo: Herodes had de vrouw van zijn broer, nl. Herodias, tot vrouw genomen. De familie Herodes was weinig scrupuleus in zulk soort zaken. Herodes blijkt een gespleten mens te zijn. Die Herodias had het om die kritiek van Johannes de Doper 't op hem voorzien. Maar Herodes beschermde hem. Hij had 'm wel gevangen genomen, maar verder wilde hij niet gaan. Hij had ontzag voor Johannes. Hij voelde iets van de volmacht van die man. Hij wist ook dat het een rechtvaardig en heilig man was. Hij hoorde hem graag. Dat komt voor. Mensen die graag een boeteprediker horen, als ze zich er maar niet aan behoeven te storen, 't Is Jaren geleden dat ik de lof van een niet onvermaarde dominee hoorde zingen, want „hij kleedde je zo uit". Tot in de beeldspraak toe een onsmakelijke zaak. Maar dat hoort bij de decadentie van deze tiran. Hij kan het zich veroorloven in zijn huis van bewaring een privé-boeteprediker er op na te houden. Het doodt de tijd en je blijft wie je bent. Ja, hij was in grote verlegenheid als Johannes preekte, maar het „hem graag horen" had de overhand. Wat een corruptie van de prediking! Als een kermisdier werd Johannes voor de dag gehaald en dan moest hij weer opdraven met z'n preek. Eén van de diepste beledigingen voor het Woord. Een vreemd verhaal dat de neiging heeft om dichterbij te komen. Het Woord weerklinkt en je vindt 't mooi, 't boeit je, je bent ervan ondersteboven en dan stuur je 't weer weg. Levensgroot sta je er nu op. De „grote verlegenheid",komt op je af. Wat doe je ermee? Wat doe ik ermee? Tomas O. Fiaich De benoeming van de geschiedkun dige en taalgeleerde dr. Tomas O Fiaich tot r.k. primaat van geheel Ierland is door de Ierse protestanten niet enthousiast begroet. De contac ten worden er zeker niet makkelij ker op, aldus dr. A. Jack Weir uit Belfast, secretaris-generaal van de presbyteriaanse kerk. In protestant se kringen herinnert men eraan, dat de nieuwe primaat nooit zijn repu blikeinse sympathieën onder stoe len of banken heeft gestoken. Hij is een groot voorvechter van de Ierse eenheid en dus een tegenstander van de Britse heerschappij in het Noorden van het eiland. Mgr. O. Fiaich is verder een hartstochtelijk verdediger van de keltische taal- en letterkunde. Deze week zei de nieu we primaat, uit te zien naar een verenigd Ierland zonder folteringen en geweld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Arubaanse dele gatie onder leiding van Betico Croes, die eind deze week naar Ne derland komt om te praten over de Arubaanse onafhankelijkheidsplan nen, zal hier een onderhoud hebben met de Koninkrijksregering. Een ge sprek met de Nederlandse regering alleen zou de Nederlands-Antilliaan- se verhoudingen ernstig kunnen frustreren. Voor de Koninkrijksregering zullen in ieder geval aan het overleg deel nemen premier Den Uyl, minister De Gaay Fortman (Antilliaanse za ken) en de gevolmachtigd minister Pieternella van de Antillen. Ook de ministers Van der Stoel (buitenland se zaken) en Pronk (ontwikkelings samenwerking) zullen er hoogst waarschijnlijk bij zijn. Eind vorige week hebben de Aru baanse gedeputeerden Laclé en Oduber, die hier sinds afgelopen donderdag zijn om de weg voor de officiële delegatie te effenen, reeds gesprekken gevoerd met de kamer leden Molleman (PvdA), Van Zeil (CDA) en Tuynman (WD). Door de beide gedelegeerden werden deze gespekken bevredigend genoemd. DEN BOSCH (ANP) De tijdelijke sluiting van twee onderdelen van de chemische fabriek General Electric Plastics in Bergen op Zoom heeft geen gevolgen voor de werkgelegen heid. Dit antwoordt Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant op vra gen van het statenlid ir F. de Jong (CDA). De bedrijfsonderdelen werden ge sloten op last van de commissaris der Koningin, nadat gebleken was dat grote hoeveelheden benzeen en methyleenchloride waren ontsnapt. Voordat de bedrijfsonderdelen weer in gebruik mogen worden genomen moet de fabriek aan een aantal voor waarden voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2