Getuigen zijn ongeloofwaardig' Bal door de ruit? Sociale diensten fungeren niet goed Samenwerking van PPR iet CPN en PSP nodig Meijer vraagt steun voor omstreden alpha-hulp Raadsman van Menten tracht tevergeefs Russen te weren „Bedachtzame belegger" idenzevan d Vfgetreden secretaris: Royal Nederland |j| Franse automerken geven jaar garantie Nipkow-schijf voor Koot en Bie deheerBergsma. Totdat ze hoorden wat voor rendement hij maakte. Ook niet iets voor u, zo'n Amro Obligatie-beleggingsrekening? Instellingen alleen nog bemiddelaars Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek in Tilburg: UDAG 26 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet PlfrRHS» >or Leo Kleyn «STERDAM Bij de voortzetting van het op 3 juni geschors- proces tegen Pieter Menten heeft de bijzondere strafkamer n de Amsterdamse rechtbank gisteren geweigerd ervan af te n vier Russische getuigen te horen. De verdediger van Men- mr L. van Heijningen, die daarom vroeg, motiveerde zijn rzoek met de constatering dat niet verwacht kan worden dat getuigen de waarheid vertellen. e getuigen," aldus de raadsman, eten wat het regiem van hen ver- cht. Uit lijfsbehoud moeten ze wel t officiële standpunt innemen. Ik lak er daarom bezwaar tegen deze tuigen hier in het vrije westen te ren." Zijn protest ondersteunde met een verwijzing naar wat Rus- id-kenner Karei van het Reve in n van zijn boeken over de „Russi- he leugen" heeft geschreven. t i kort beraad beschikte de recht- nk afwijzend op het verzoek om eze komedie niet op te voeren." De esident, mr J. A. Schröeder. deelde Se de getuigen uit de Sowjet-Unie 1 te willen horen. „Welke waarde eraan toekennen, is een tweede," >egde hij eraan toe. De rechtbank >elde er ook niet voor de Russen :hter gesloten deuren te horen, zo- ris s de raadsman („misschien dat ze ch dan iets vrijer voelen") in twee- in instantie had gevraagd. „De voor ewerking, waarvan u uitgaat, werkt t>k door achter gesloten deuren," de president de raadsman weten. enten zelf deed nog een vergeefse oging de rechtbank tot andere ge- achten te brengen. „In Rusland," li hij, „worden alle politieke proces- in achter gesloten deuren gevoerd, aten wij het daarom ook maar op e Russische manier doen." Hij voer- e ook nog aan dat in Duitsland alle erklaringen van Russen door de tchter terzijde worden gelegd, en oegde daaraan toe: „Als ik Duitser as geweest, zou ik nooit zijn ver- Dlgd." n 'egen de verwachting in woonde ïnten gisteren het tegen hem ge- ;rde proces bij. Hij liet weten het ïdisch advies om weg te blijven in wind te hebben geslagen. „Daar- _loor," lichtte hij toe, „vind ik deze X aak te belangrijk." Van enige licha- jelijke of geestelijke verzwakking an de verdachte viel niets te mer en. Ook gisteren was hij weer veel- ruldig aan het woord. Inconsequent pë officier van justitie, mr. A. F. J. Habermehl, kon voor de ver- ichtmaking van de Russische ge- 6igen, door hem gedagvaard, geen waardering opbrengen. Hij noemde het „bijzonder inconsequent" van de verdediging verklaringen van Russen bij voorbaat als waardeloos te bestempelen en tegelijkertijd zelf een Rus op de getuigenlijst te laten zetten. De Rus die mr. Van Heijnin gen wil laten horen, is Zukhov, me dewerker van de procureur-generaal in Moskou, die de vier getuigen be geleidt. Als eerste van die getuigen werd gisteren de 63-jarige H. N. Slaifer gehoord. Hij vertelde zich samen met zijn vader, zijn zwager Michael Hauptman en een 14-jarige neef op een vliering verborgen te hebben gehouden, toen op 27 augustus 1941 in Urycz bij een massa-executie meer dan honderd mensen werden doodgeschoten. Naar hij verklaarde, was Menten, gekleed in een SS-offi- ciersunlform, bij die executie aan wezig geweest. Dat er geschoten werd, had hij gehoord, niet gezien. Slaifer werd zeer gedetailleerd ge hoord, waarbij hem menige kriti sche vraag werd gesteld. Zo wilde de president onder meer weten waarom hij eerder had verklaard dat de exe cutie op 14 september 1941 had plaatsgevonden en het hem nu waarschijnlijker voorkwam dat de dramatische gebeurtenis zich eind augustus van dat jaar had afge speeld. Had hij, vroeg de president, wellicht gehoord dat andere getui gen eind augustus als tijdstip had den genoemd? Slaifer gaf als verkla ring dat hij aanvankelijk waar schijnlijk twee gebeurtenissen met elkaar had verward. Judenrat Op andere onderdelen week zijn ver klaring nog wel af van die van ande re getuigen. Zo heeft Abe Pollak, ook een getuige van de executie in Urycz, gezegd dat de vader van Slai fer voorzitter was van de plaatselij ke „Judenrat". Slaifer kwalificeerde die uitspraak als „belachelijk" en wist zelfs te vertellen dat er in Urycz nooit een „Judenrat" had bestaan. Opmerkelijker was dat Slaifer zich niets wist te herinneren van een verwonding die zijn zwager Haupt- De zwagers M. Hauptman (links) en H. N. Slaifer in het gebouw van het Amsterdamse kantongerecht, waar ze gisteren tegen Menten getuigden. juist is bestempeld. Zo heeft de in Israël wonende oud-inwoner van Urycz Abraham Hauptman ver klaard dat niet Michael, maar een zekere Hersch Hauptman op de vlie ring heeft gezeten. Een andere getui ge, Julien Eiben, onlangs door de verdediging in Frankrijk opge spoord, zegt zelfs nooit van Michael Hauptman (en van Abe Pollak) ge hoord te hebben. man, met wie hij op de vliering zat, zou hebben opgelopen. Volgens Hauptman was hij gewond geraakt, toen hij de schuilplaats even had verlaten, maar Slaifer hield vol dat zijn zwager geen ogenblik weg was geweest. Hauptman, gisteren ook aanwezig, hield het erop dat Slaifer die verwonding vergeten was. Aan deze afwijking in de verklarin gen werd vrij veel aandacht besteed, omdat wat Hauptman te berde heeft gebracht ook door anderen als on- Menten zelf liet duidelijk blijken de verklaringen van Hauptman vol strekt ongeloofwaardig te achten. Hij zei te hebben „uitgerafeld hoe leugenachtig de verklaringen van Hauptman zijn". Dramatisch riep hij uit. „Het is verschrikkelijk wat meneer Hauptman hier ten tonele voert. Dat is gewoonweg niet te be schrijven." Geslagen De tweede Russische getuige die gisteren werd gehoord, de 54-jarige gepensioneerde I. V. Scur, geboren en nog steeds wonend in Podhorod- ce, zei gezien te hebben hoe op 7 Juli 1941 in zijn woonplaats een grote groep mensen, voornamelijk Joden, was doodgeschoten. Menten zou daarbij aanwezig zijn geweest. Scur zou Menten, gekleed in Duits uni form. niet zelf hebben zien schieten. Op dat laatste punt week hij af van de verklaring van onder andere de getuige Mina Cygielstrejch-Pisty- ner, die eerder heeft gezegd Menten zelf te hebben zien schieten. 8cur zou wel hebben gezien dat Menten zijn gewezen administrateur Novic- kyj met een stok op het hoofd had geslagen. De president ging bij het horen van deze getuige nogal diep in op de vraag hoe Scur zo stellig wist dat de man die hij voor Menten hield Men ten ook was. Daarbij wees hij de getuige erop dat die naar eigen zeg gen de landeigenaar maar enkele malen gezien en nooit gesproken had. Kwellen Ook Menten zelf bleek zich met deze (beslissende) vraag te kwellen. „Hoe kon deze man mij herkennen? Hij zal mij wel eens gezien hebben, maar nooit in uniform, waardoor Je er toch heel anders uitziet dan in burger." Menten verwees daarbij naar de uitspraak van een kunst schilder die bij de jongste treinka ping gegijzeld werd en die in een dagbladinterview heeft gezegd dat hij na drie weken zijn lotgenoten al niet meer zou herkennen. De presi dent viel hem bij met de opmerking dat het hier gaat om „een van de belangrijkste vragen waarvoor de rechtbank zich gesteld ziet". Menten opperde, overigens niet voor het eerst, dat er destijds in de Oe kraïne een dubbelganger van hem heeft rondgelopen, of dat hij met zijn broer Dirk verward is. Gisteren kwam hij met nog een derde veron derstelling op de proppen. „Die mensen, die niet intelligent zijn en nergens over nadenken, hebben zich verbeeld dat ik bij die executies aanwezig was, omdat er nu eenmaal nooit iets gebeurde zonder dat Men ten. mijn broer of ik en mijn broer nog meer dan ik, eraan te pas kwam". Het proces zal vandaag worden voortgezet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Jaap de Jong, vlce-voorzitter en secretaris van het onlangs afgetreden PPR-bestuur. en leider van de linkervleu gel in deze partij, vindt samenwerking van de PPR en met CPN [en PSP geboden. ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland dit soort schades telefonisch even regelt. verzekering maatschappij nv i het trotskistische blad „Proleta- •ch Links", zegt de zelf ook marxis- ische De Jong hierover: „Het vor men van zo'n blok op parlementair niveau vind ik logisch omdat de pPR ten opzichte van de nieuwe regering in dezelfde positie verkeert als PSP en CPN. Ik ben er zeker van lat dat in de toekomst gevolgen zal (hebben". ip de minderheid in het PPR-be- ituur die onder leiding van voorZit- ir Wijnand van Hoogevest als eerste Itrad nadat men het niet eens kon worden over voorstellen aan de par tij betreffende de strategie tegen over het kabinet en tegenover het CDA, levert De Jong in hetzelfde interview scherpe kritiek. Zoals be kend wilde de minderheid het CDA niet van samenwerking uitsluiten. 3e] De Jong vindt dat Van Hoogevest en 01j de zijnen zich teveel tot het parle- ment beperken. Voor 1 oktober, wanneer het leden- congres naar het idee van de kern- groepcommissie gehouden moet worden, moet de club van wijze men sen een beleidsnota klaar hebben over de identiteit van de PPR, de strategie en de partijorganisatie. On langs nog stelde een commissie on der leiding van minister Trip ook zo'n nota samen. Verder moeten de wijze mensen voorstellen doen om te komen tot een nieuw partijbestuur. Van onze automedewerker PARIJS De Franse autofabrikan ten hebben in onderling overleg be sloten de garantietermijn voor nieu we personenauto's te verlengen van zes maanden tot een jaar zonder beperking naar het aantal verreden kilometers. Deze verlenging van de garantieperiode geldt daarmee ook voor de Nederlandse importeurs van de Franse automerken Citroën, Peu geot, Renault, Slmca Chrysler en Matra-Slmca. Verder heeft Chrysler Nederland meegedeeld ook voor het Engelse merk van het Chryslercon- cem, Sunbeam, een jaar garantie te geven. De verlenging van de fa brieksgarantie is gisteren ingegaan en geldt zowel voor onderdelen als voor arbeidsloon bij eventuele repa raties door mogelijke fabrieks- fouten. AMSTERDAM (ANP) - De zilveren Nipkow-schijf. de jaarlijkse prijs van de televisiecritici, is toegekend aan Kees van Kooten en Wim de Ble, momenteel in het kader van hun Simplisties Verbond opererend als Koot en Ble. Het is voor de tweede keer dat dit duo de prijs in ontvangst mag nemen. In 1974 was dit ook het geval. Dit is in het zes tienjarige bestaan van de Nipkow- schijf nooit eerder voorgekomen. De zilveren Reiss-mlcrofoon, de prijs van de radiocritici, wordt dit jaar niet uitgereikt. De Jury zag daar dit Jaar geen aanleiding toe. De tele visiecritici besloten wel nog twee eervolle vermeldingen te verlenen, een voor de NOS parlementaire ru briek „Den Haag vandaag" en een voor wat in het jury-rapport zal he ten „Het culturele aankoopbeleid van de NOS". De uitreiking van de zilveren Nipkow-schijf is op dinsdag 4 oktober in studio Wisseloord in Hilversum. Toen de heer Bergsma destijds met het Amro Obligatiefonds in zee ging, had hij daar zo z'n redenen voor. Hij had eerder al wat belcggingscrvaring opgedaan; de zekerheid van participeren in het Amro Obligatielonds stond hem daarom wel aan. Dat betekende dat de Amro voor Bergsma streeft naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Ook de verdere loop van zaken kwam Bergsma goed uit. Storten en opnemen naar eigen inzicht, met een minimum van 50,-. Va,i elke mutatie een keurig overzichtelijk afschrift met waardeberekening ontvangen. Als vroeger iemand zich wel 'ns wat laatdunkend uitliet over z'n „bedachtzaamheid", had Bergsma daar heus wel z'n antwoord op. Maar nu heeft hij een standaardmanicr om iemand wat dat betreft 't zwijgen op tc leggen: hij toont gewoon het rendementpercentage over 't afgelopen jaar. En eerlijk gezegd heeft 't hem zelf ook wel een beetje verrast, die ruim 8'V> Kwam neer op een uitkering van I f 12,40 per participatie op jaarbasis.! Die Bergsma overigens automatisch j heeft laten herbeleggen door Amro. Van onze parlementsredactie DEN HAAO De instellingen voor gezinsverzorging in ons land krijgen binnen enkele dagen een brief van staatssecretaris Meijer (CRM), waarin medewerking gevraagd wordt voor een nieuwe vorm van hulpverlening. Het gaat om de omstreden alpha- hulp. Daarbij zijn gezinshelpsters niet langer In dienst van de Instellin gen, maar van hulpvragende gezin nen. De Instellingen zullen de rol van bemiddelaar tussen hulpvrager- en verlener spelen. In de Kamercommissie voor CRM heeft Meijer zich gisteren optimisti- che uitgelaten over de bereidheid van de instellingen om mee te wer ken. Dit ondanks het „nee", dat de centrale raad voor de gezinsverzor ging heeft laten horen toen Meijer zijn oorspronkelijke plannen voor alpha-hulp veranderde Bij de cen trale raad zijn circa 270 instellingen aangesloten. De veranderingen die Meijer door voerde (het uurloon van de helpsters komt op het peil van minimumloon, bij ziekte wordt doorbetaald) bete kenen, dat de nieuwe vorm van hulp verlening duurder wordt dan de cen trale raad had gehoopt. Dit betekent weer, dat uitbreiding van de hulp niet zo groot kan zijn als gehoopt was. Meijer rekende de Ka mercommissie gisteren voor dat de hulpverlening bij de huidige plannen toch nog met circa 40 procent zal toenemen. „Als de instellingen zich zorgen maken over de hulpverlening mag ik verwachten dat zij meewer ken om deze uitbreiding mogelijk te maken", aldus Meijer na afloop van de commissievergadering. De brief aan de instellingen gaat enkele maanden later uit dan Meijer van plan was De staatssecretaris verwacht, dat het nog wel geruime tijd kan duren voordat de nieuwe vorm van hulpverlening zijn beslag krijgt. Wijze mensen Inmiddels heeft de kemgroepkom- missie van de PPR, die de kem- ióJpoep-vergadering van morgen voor-, r w bereic ireidt voorstellen gedaan om uit de huidige impasse te komen. Voorge steld wordt, een commissie van wijze bJmensen in het leven te roepen, be staande uit de oud-partijvoorzitters Tonnaer, Jurgens, Coppes en Van Dam. Ook minister Trip. fractielei der Ria Beckers en het Zuidholland se statenlid Van Dongen moeten in deze commissie zitting hebben. Simpkins „Heb je echt al eerder dit werk gedaan?" Van een onzer verslaggevers DEN HAAO - Het beleid van de gemeentelijke sociale dien sten waarvan gTote groepen mensen hun bijstandsuitke ring krijgen zou veel meer betrokken moeten worden ln de plaatselijke politiek. Nu is het zo, dat er over het functio neren van de sociale dienst in de gemeenteraad alleen maar gesproken wordt, wanneer zich een of ander conflict heeft voorgedaan. Wanneer de gang van zaken bij de gemeentelijke sociale dienst wel re gelmatig onderwerp van gesprek (en kritiek) zou zijn in de gemeenteraad, betekent dat de bijstandstrekkers via de raadsleden veel meer invloed zouden kunnen uitoefenen op het beleid. En dat de cliënten van de sociale diensten meer betrokken moeten worden bij het werk van deze instelling is broodnodig om hen langzaam maar zeker uit hun afhan kelijke en onzekere positie omhoog te werken. Tot deze conclusie komt het Insti tuut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek van de Hoge School ln Tilburg (het IVA) dat in opdracht van het ministerie van CRM en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een onderzoek heeft ge daan naar het functioneren van de gemeentelijke sociale diensten in onze samenleving. Over die politieke onverschilligheid voor het werk van de sociale diensten, die per Jaar op het ogenblik samen zo'n vier miljard gulden uitkeren, zeggen de onder zoekers verder: „Volgens de meeste wethouders is de sociale dienstverle ning geen onderwerp van politieke discussie. In grote gemeenten is er trouwens wel iets vaker sprake van politieke beïnvloeding van dit werk dan in kleine gemeenten, maar over het algemeen wordt er in de gemeen teraadsvergaderingen nauwelijks over dit onderwerp gesproken. In de kleine gemeenten ligt de portefeuille van sociale zaken meestal in handen van vertegenwoordigers van de con fessionele partijen (CDA, GPV). Al leen ln de grote en zeer grote steden komt de helft van de wethouders van sociale zaken uit progressieve kring. (PvdA, D'66, en PPR). Progressieve wethouders zijn over het algemeen van mening dat politieke invloed op het functioneren van de sociale dienst nodig en Juist is. Confessio neel georiënteerde wethouders (en WD'ers trouwens ook) zijn van me ning dat die invloed onjuist zou zijn. Praktijk Overigens vindt veertig procent van de wethouders van sociale zaken dat hun portefeuille te weinig aandacht krijgt in het College van B en W." Dat er in de praktijk zo weinig poli tieke belangstelling voor dit onder werp blijkt te bestaan, is des te vreemder omdat de gemeenten de bijstandswet namens CRM moeten uitvoeren en het vrijwel altijd om de uitkering van grote bedragen gaat die de gemeenten wel terugkrijgen van CRM, wanneer dit ministerie het beleid van de gemeentelijke dienst tenminste goedkeurt. Een andere belangrijke conclusie uit het onderzoek is de constatering dat veel sociale diensten, met name die in de kleinere en kleinste ge meenten. lang niet zo goed functio neren als zij zouden moeten. Vaak wordt de sociale dienst dan alleen maar gebruikt als een uitkerings kantoor. hoewel het in wezen veel meer een stuk lokale hulpverlening zou moeten zijn, waarbij het finan ciële aspect uiteraard wel een belan grijke rol speelt Staatssecretaris Meijer van CRM die gisteren aanwezig was bij de presentatie van de onderzoeksresul taten, zei dat het ook zijn wens is dat de sociale diensten een belang rijke rol gaan spelen in het plaatse lijke welzijnswerk. In plaats van bij standsambtenaren, die alleen maar wettelijke regels uitvoeren, zouden de werknemers van de sociale dienst veel meer bijstands-maatschappe lijk werkers moeten zijn. ..Het gaat hier om een taakverzwaring, vooral voor veel bijstandsmensen van klei ne gemeenten, die toch al verschil lende taken hebben. Een bijstands- maatschappelijk werker ls Iemand met een zeer zware en tweeslachtige taak. Bij de uitoefening ervan kun nen veel spanningen optreden. Ik hoop dat ln de discussie die binnen kort over dit rapport zal losbarsten, de mensen die het allemaal zullen moeten gaan doen, de moed zullen opbrengen om over deze taakver zwaring te denken en te praten Per soonlijk zie ik die uitbreiding van de werkzaamheden van de bijstands werkers (van geldultkeerders tot maatschappelijk werkers, die zich met meer dan alleen financiële pro blemen bezighouden) als een verels- te, willen we enigszins preventief kunnen werken voor de toekomst." Aldus de heer Meijer die verder ver telde dat de bijstandsuitkeringen tijdens de kabinetsperiode van de huidige regering verdubbeld zijn. Kostenbeheersing „Er zal in deze sector toch ook gelet moeten worden op de kostenbeheer sing. Dit zal niet moeten gebeuren door de Individuele uitkering lager te maken, maar wel door het aantal mensen dat voor zijn levens onderhoud aangewezen is op de bij standswet, drastisch te verminde ren. Uiteraard spelen hier factoren van werkgelegenheid een zeer grote rol. Maar dat we onze uiterste best moeten doen om ook hier tot bezui nigen te komen tonen de cijfers aan: in de grote steden leeft vijftien tot twintig procent van de bevolking volledig of gedeeltelijk van de bij stand", aldus de heer Meijer. Uit het onderzoek is verder gebleken dat met name in de kleinere ge meenten de sociale dienstén niet werken zoals ze zouden moeten. Men heeft hier vaak geen gekwalifi ceerde krachten voor dit werk. Vaak is er een ambtenaar die nog vijf andere taken heeft) en Juist het feit dat het hier vaak om mensen gaat die iedereen in het dorp kent, maakt de gang naar de bijstand er niet gemakkelijker op voor de cliënt. De onderaoekers bepleiten hiervoor een intergemeentelijke sociale dienst of een regionaal net van specialisten, die als een soort uitzendkrachten kunnen bijspringen ln de kleinere gemeenten. Tenslotte heeft men ook nog een bescheiden onderzoekje ingesteld naar de cliënten van de sociale dienst. Dit zijn voornamelijk ge- schelden vrouwen, langdurig werk lozen of ex-zelfstandigen De meeste cliënten blijken hun eigen situatie scherp te kunnen aangeven Ze vin den dat ze ln een harde meedogenlo ze maatschappij leven, waarin on recht niet wordt hersteld, waarin ie

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9