Ook beslissingen aan kabinet overlaten 'Uitleg maakt akkoord ondeugdelijk' ES DICHTBIJ tekening van een I lezer TATA MORGANA Commentaar jerarenstaking Den Uyl in laatste brief aan CDA-leider Van Agt: Van Agt bleef hoopvol ondanks brok teleurstelling: Buien het was toen ook al zo ver stropoppen drenkelingen meneer bos abraham hapklaar SIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartel ieraren in het voortgezet onderwijs i^Den zwaar werk waar men niet over moet denken. Die taak -j de laatste tien jaar waarschijnlijk ^og verzwaard doordat jongeren inger op school blijven. Hierdoor de scholen niet alleen getalsma tig uit hun voegen gebarsten, maar y ook een nieuwe verantwoorde lijkheid aan de school toever- de zorg voor een groep leerlingen van wie men te gemakkelijk dacht dat ze gauw mogelijk van school af leraren die dit verantwoordelijke £rk doen gunnen wij een goed llaris, een goed pensioen en een fcyale vakantie. Als nu de beloning fen met name leraren met een eer- Jegraads bevoegdheid in discussie moet duidelijk zijn dat het er niet gaat af te dingen op de waarde- ]ng voor het werk van leraren. r zijn echter enkele ontwikkelin- sn die het noodzakelijk maken n>k de salarissen van leraren op- ieuw te bezien. Allereerst is voor *!e jonge ambtenaren met een aca- 'femische of vergelijkbare opleiding pn salarisverlaging ingevoerd die, men naar soortgelijke groepen i het bedrijfsleven kijkt, niet onre- clijk is. Weliswaar bestaat bij lera- I ^norganisaties enige wrevel over s manier waarop de maatregel ."por ambtenaren vertaald is naar de )$rstegraads leraren, maar of dat ■ïschilpunt het dreigen met stakin- fcn rechtvaardigt, wagen wij te be- fnjfelen. Het lijkt ons beter eerst mogelijkheid van een kort ge- Ing te onderzoeken (zoals reeds ïbeurt) en vervolgens de uitspraak pte hn de rechter af te wachten. Mocht onn|u nog niet tot overeenstemming JJden, dan zou overwogen kunnen gorden de jonge leraren wat min- )Si alïf lessen te laten geven, a irritatie bij het Nederlands Ge- cie ipotschap van Leraren (dat een Ico Bmzienlijk deel van de eerstegraads iraren vertegenwoordigt, maar echts een minderheid van alle le- iren) zit echter dieper. Vooral de téjes door minister Van Kemenade suggestie dat in de toekomst teer leraren aan het werk gehou- ^n kunnen worden als zij allemaal iets minder verdienen, is het ge nootschap in het verkeerde keelgat geschoten. Het gerucht dat de over heid alle ambtenaren fiks in hun bezoldiging wil korten, heeft bij sommige groepen leraren de irrita tie tot het kookpunt opgevoerd. En dus dreigt het genootschap met staking. Ambtenaren mogen nog altijd niet staken, maar dat formele argument willen wij hier niet gebruiken. Lera ren kunnen het ook niet helpen dat hun stakingsrecht nog altijd niet behoorlijk is geregeld. Want dat het recht op staking hun niet ontzegd kan worden staat voor ons buiten kijf. Maar wij vragen ons wel af of de leiders van het Nederlands Genoot schap van Leraren bekend zijn met het goede gebruik om het middel van staking alleen in de uiterste nood te hanteren. Noch in het geval van de regeling voor jonge academi ci noch in het denkbeeldige geval van een verdergaande salarisverla ging is naar ons voorkomt deze kritische grens bereikt. Inmiddels is de vraag wel actueel of de salarissen van leraren redelijk zijn. Als we naar andere groepen docenten kijken, moeten we consta teren dat de eerstegraads leraar rij kelijk wordt beloond. In het kader van een algemene inkomenspolitiek zou hier best wat kunnen worden „afgetopt". Een zekere matiging van de salaris sen zou voor leraren misschien makkelijker te aanvaarden zijn, wanneer hun werkomstandigheden gelijktijdig verbeterden. Wij kun nen ons indenken, dat het niet aleen voor leerlingen, maar ook voor le- raren prettig zou zijn, wanneer de maximale klassengrootte in het voortgezet onderwijs omlaag ging. Zo zou het voor de leraar ook wat waard moeten zijn wanneer de les taak (nu 26 29 uur per week) iets beperkt zou worden. Daardoor zou er meer tijd vrijkomen voor andere belangrijke bezigheden op school. Bovendien zou het werk van leraren iets meer variatie krijgen en daar door aantrekkelijker worden. In zijn laatste brief aan CDA-leider Van Agt maakte formateur Den Uyl gisteren de voorwaarden bekend, waaronder hij bereid zou zijn de formatiepogingen voort te zetten. De letterlijke tekst van deze brief van Den Uyl luidt als volgt: De brief van de heer Van Thijn zwijgt daarover, maar spreekt wel over de wenselijkheid dat het nieu we kabinet bij zijn aantreden een tijdschema afspreekt voor de be sluitvorming ter voorbereiding van een nadere wettelijke regeling. Alles afwegende meen ik in ant woord op uw vraag te mogen zeggen dat het in de rede ligt van mijn conclusie dat het kabinet het rap port van de in te stellen commissie zal afwachten alvorens de eventuele opstelling van een wetsontwerp aan te vatten en dat het kabinet bij zijn aantreden het bedoelde tijdschema zal afspreken. U betoogt in uw brief nogmaals hoe zeer u eraan hecht dat het kabinet zelf een wetsontwerp zal opstellen zonder overigens een parlementair initatief uit te sluiten. U herinnert aan uw suggestie van maandag avond laat om het aan het kabinet over te laten of de opstelling van een wetsontwerp zal worden volvoerd al dan niet met behulp van een be- „De brieven, waarin de fractievoor zitters antwoorden op mijn laatste voorstel tot regeling van het abor tusvraagstuk in het regeerakkoord vergen een reactie van mijn kant. Gegeven de aard van de in mijn brief van 23 augustus aan de fractie voorzitters gevraagde besluitvor ming heb ik geen vrijheid gevonden tot een andere wijze van reageren dan door een nadere toelichting op mijn conclusies. Ik richt mijn reac tie tot u met afschrift aan de fractievoorzitters van PvdA en D'66 omdat u in uw brief twee wezenlij ke bezwaren van uw fractie verge zeld hebt doen gaan van het uitspre ken van de hoop. dat ik in de reac ties geen aanleiding zal vinden mijn formatiepoging te beëindigen. De reacties van PvdA en. D'66 geven daartoe geen aanleiding, de uwe leidt tot de vraag die ik aan het slot van deze brief formuleer. Met u ben ik van mening dat de beoogde samenwerking van partijen voor ons land van grote betekenis kan zijn. Wederzijds vertrouwen is nodig. Daarom zou het aanvaard baar moeten zijn dat de beslissing over enkele punten wordt gelaten aan het nieuwe kabinet, zoals in mijn conclusies is neergelegd. Het heeft mij goed gedaan dat u elementen in mijn conclusies posi tief waardeert. Terecht constateert u dat tussen de formateur en de bij de formatie betrokken partijen een stemmigheid bestaat over de bevor dering van een zo groot mogelijke zorgvuldigheid bij het verrichten van abortus provocatus en de be strijding van commerciële praktij ken. Belangrijk is uw vraag of met de opstelling van een wetsontwerp wordt gewacht totdat de commissie haar rapport heeft uigebracht. Ik heb dat in mijn conclusies niet gesti puleerd. Uit de brief van de fractievoorzitter van D'66 blijkt dat naar het oordeel van D'66 de door het kabinet te nemen beslissing niet hoeft te wach ten op de bevindingen van de com missie, voorzien in mijn conclusies. raadsgroep. Bij PvdA en 'D'66 be staat een duidelijke voorkeur voor de weg van een parlementair initia tief zonder een kabinetsontwerp uit te sluiten. Ik meen dat. hoezeer voorkeuren mogen verschillen, op basis van vertrouwen de keus aan het kabinet kan worden overgela ten, zoals door mij voorgesteld en zoals ik uit uw brief mag begrijpen, ook voor u aanvaardbaar. Uw bekommernis om het gestelde in mijn conclusies begrijp ik. U stelt dat uw fractie daar wezenlijk be zwaar tegen heeft. Ik had niet an ders mogen verwachten dan dat u nadrukkelijk zou willen vastleggen dat u daarmee niet instemt en daar aan niet gebonden bent. Voor de PvdA en D'66 heeft mijn vaststel ling t.a.v. het contraseign het karak ter van een bindende afspraak, voor het CDA kan dit onderdeel van het regeerakkoord niet meer zijn dan een constatering van de formateur, een prognose. De kernvraag is of ik niettegen staande dit in mijn conclusies ge constateerde en door u nog eens onderstreepte geschil mijn forma tiepoging kan voortzetten. Uit uw slotpassage meen ik te mogen aflei den dat zulks niet in strijd met uw opvatting behoeft te zijn. De reac ties van de fractievoorzitters over ziende kom ik tot de slotsom dat om met de formatie door te gaan het nodig is om te aanvaarden dat bin nen de door mij geformuleerde con clusies de invulling van enkele be slissingen moet worden overgelaten aan het nieuwe kabinet. Dat geldt het precieze moment waarop het kabinet zijn voorkeur, aangeduid in mijn conclusies, bepaalt, de aard van die beslissing en de wijze van uitvoering. Dat u in het slot van uw brief uitspreekt dat u de beoogde samenwerking van grote betekenis acht, vind ik bepalend voor de con clusies die ik uit de reacties van de fractievoorzitters moet trekken. Indien ik de brieven van de fractie voorzitters zo mag lezen dat in het licht van de in deze brief door mij gegeven toelichting en precisering van mijn conclusies van 23 augustus ook de door u genoemde bezwaren voldoende zijn ondervangen dan zal ik mijn formatiewerkzaamheden voortzetten. Mocht deze veronder stelling naar het oordeel van de frac tievoorzitters niet juist zijn dan ver neem ik dat gaarne vóór heden 16 uur", aldus Den Uyl. In zijn antwoord op de brief van Den Uyl wijst CDA-leider Van Agt er onder meer op, dat er „klare wijn moet worden geschonken" wanneer het gaat om een „zo belangrijke kwestie". Van Agt vindt, dat de „gesplitste interpretatie" van een bepaalde zin uit Den Uyls conclusies van afgelopen dinsdag, hiermee in strijd is. De letterlijke tekst van de brief van Van Agt luidt als volgt: Enkele uren geleden mocht ik een brief van u ontvangen waarin u de veronderstelling uitspreekt dat „in het licht van de in deze brief door mij gegeven toelichting en precisering van mijn conclusies van 23 augus tus" mijn bezwaren tegen die conclu sies voldoende zijn ondervangen. Die veronderstelling is niet juist. Tegen uw conclusies heb ik twee wezenlijke bezwaren aangevoerd. Aan die bezwaren komt u in uw brief van vandaag niet tegemoet. U brengt immers in de conclusies waartegen die bezwaren zich richten geen enke le verandering aan. Uitdrukkelijk stelt u dat u geen vrijheid heeft gevonden tot een andere wijze van reageren (op mijn vorige brief) dan door een nadere toelichting op uw conclusies. Ik betreur het dat u zich zelf die vrijheid niet heeft verschaft. U schrijft immers zelf dat u die vrij heid niet vond „gegeven de aard van de in mijn brief van 23 augustus aan de fractievoorzitters gevraagde be sluitvorming." In feite beroept u zich daar mee niet op een externe verhin dering, maar op een beletsel dat u zelf heeft opgeworpen en dus terzij de zoudt kunnen stellen. Ook verderop in uw brief maakt u duidelijk dat uw conclusies ongewij zigd blijven, met name in de passage „dat binnen de door mij geformu leerde conclusies de invulling van enkele beslissingen moet worden overgelaten aap het nieuwe ka binet." Steeds hebben wij betoogd dat het zuiver parlementaire kabinet dat nu in de maak is zich tot taak behoort te stellen ook de abortuskwestie aan te vatten. Het gaat .niet aan dat dit in allerlei onderwerpen zijn geregeld, soms tot op punten en komma's, maar waarin de afspraak ontbreekt dat het kabinet althans een heel serieuze poging zal doen om voor het zeer belangrijke probleem van de abortus provocatus zelf een oplos sing te vinden. In uw brief van van daag blijft u erbij dat het aan het kabinet ware over te laten een keuze te maken tussen twee mogelijkhe den. de kwestie overlaten aan de Kamer of zelf een wetsontwerp trachten op te stellen. U stelt derhal ve niet voor in het regeerakkoord aan de laatste mogelijkheid priori teit te verlenen boven de eerste. Mijn politieke geestverwanten en ik moeten er wel van uitgaan dat het kabinet zal kiezen voor het afwach ten van een parlementair initiatief. Dat wij alle reden hebben om die uitkomst voor waarschijnlijk te hou den, wordt nog bevestigd door de uitdrukkelijke vermelding in uw brief van vandaag, dat bij PvdA en D'66 een duidelijk voorkeur voor die werkwijze bestaat. U heeft uit mijn vorige brief niet mogen begrijpen dat het voor mij aanvaardbaar zou zijn ter vrije keuze aan het kabinet over te laten of het al dan nietzelf dit probleem ter hand zal nemen. Het tweede bezwaar van wezenlijke aard dat onze fractie tegen uw con clusies heeft is dat het CDA niet kan treden in een regeerakkoord dat erop gericht is te bewerkstelligen dat een door de Kamer aanvaard initiatiefontwerp tot wet zal worden verheven, welke de inhoud ervan ook moge zijn. In punt 2 van uw conclusies staat een daartoe strek kende bepaling en wel in de vijfde zin daarvan, zo schreef ik u gisteren. U schrapt die volzin niet, maar u geeft daaraan in uw brief van van daag een gesplitste interpretatie in die zin dat de betreffende passage voor de PvdA en D'66 een wezenlijk andere betekenis zou hebben dan voor het CDA. Ik vind dat wij met elkaar over een zo belangrijke kwes tie klare wijn behoren te schenken Dat een cruciale volzin in een ak koord tegelijkertijd twee wezenlijk verschillende betekenissen zou dra gen, maakt het akkoord op dit punt ondeugdelijk. Gisteren hoopte ik dat u terwille van het welslagen van deze formatie en in het zicht van de ernstige pro blemen die bij mislukking daarvan zouden ontstaan alsnog de uitgesto ken hand zoudt pakken die mijn voorstel, gevoegd bij uw brief van gisteren, is. Ik blijf hoopvol totdat definitief zou blijken dat u zich daarvan afwendt. U heeft zich van daag begeven in een bilateraal con tact met mij. U deed dit in een brief en ik antwoord u thans op gelijke wijze, evenals u met het zenden van een afschrift aan de fractievoorzit ters van PvdA en D'66. Mocht u het van betekenis achten dit contact in een gesprek voor te zetten, dan houd ik mij daarvoor beschikbaar. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Een koufront was zo vriendelijk ons land vrij snel te passeren. Daardoor duurde de regen niet zo lang en waren de hoeveelheden minder groot dan bij een traag verloop van het front het geval zou zijn geweest. Donderdagoch tend brak de zon alweer door. Een mooie blauwe lucht. Dus her haling van woensdag? De weer kundigen zagen het niet zitten. Ze hadden de resultaten van de bal lonopstijging in de nacht van woensdag op donderdag eens goed bekeken: luchtdruk, tempe ratuur, vochtigheid en conclu deerden: kans op buien en zelfs onweer. In de loop van de dag verschenen die wolken al maar pas later op de middag groeiden ze wat hoger uit. Ze stapelden zich toen flink op en de natuurlij ke lichtsterkte werd duidelijk ge ringer. Het kwam plaatselijk tot een paar plensbuien maar met het onweer viel het mee, dat bleef zeer lokaal. Ook vandaag zullen de welbekende cumumlusnevels al wel weer in werking komen, zoals trouwens ook op veel andere plaatsen in Europa. Turbulence), dat zijn sterke luchtkoelingen bij heldere hemel, luchtzakken in een zóne die zich uitstrekte van het zuidelijk deel van de Golf van Biscaye via mid den-noord-oost Frankrijk. Die zóne bevond zich op een niveau van negen dertien kilometer hoogte achter bovengenoemd koufront. Eronder tekende zich slechts hier en daar een onweers wolk af met toppen tot negen kilometer hoogte. Het nul graden Celslus-vlak bevond zich in die omgeving op 3000 meter, boven de Rivièra 4000 meter. Zuid-Oost- Spanje 4500 meter, Zuid-Duits- land 2200 meter, Zuid-Engeland 2700 meter en het noorden van Joegoslavië 3000 meter. Plezierig voor de vakantiegangers in Zwitserland, Oostenrijk en vooral Noord-Italië was de ont- wikkeling van een bescheiden ho- gedrukgebiedje daar van 1018 millibaar, dat een overgang tracht te forceren naar stabieler weer. Vermoedelijk zal dat in noord-ItaJië tijdelijk zijn want la ter in de week gaat het daar den kelijk weer onweren. In de rest van het land werd het zonniger en warmer. dan in het continent. Maar op dit ogenblik zakt het daar toch wel wat in. Voor Noorwegen, Zweden en Finland is er dan ook niet veel anders weggelegd dan koel weer met een stelletje buien. Hoogste temperatuur in Denemarken 18 tot 20 graden. Zoals gezegd ging er gisteren een koufront over. Ook al doen zich achter zo'n front flinke opklarin gen voor, het betekent niet dat zo'n front nu direct helemaal kan worden afgeschreven. Er kunnen zich storingen in ontwikkelen die de verdere oostwaartse beweging vertragen. Soms zijn het echte gluipers: in één nacht kunnen zij wel eens een uitgebreid regenge- bied tot stand brengen. Vandaar ook dat de weersontwikkeling langs zo'n frontlijn danig in de gaten wordt gehouden door de deskundigen, vooral geldt de vraag: wat gebeurt er in Frank rijk, komt van die kant geen vui ligheid opzetten? Gistermiddag leek alles nog vrij netjes daar, alleen daalde de luchtdruk in zuidoost-Frankrijk waar tevens regen viel. De vliegers werden gisteren ge- Het vakantieweer in Scandinavië Vermoedelijk blijft het weer de waarschuwd voor CAT (Clear Air is deze zomer vaak beter geweest komende dagen bij ons op de Oceaan georiënteerd. Dat bete kent aanvoer van onstabiele lucht. Hoe langer de depressie bo ven de Britse eilanden ligt. hoe kouder de bovenlucht wordt en hoe groter de kans op wat uitge breider onweer. Dat is vooral zo omdat aan de grond aanvankelijk nog vrij warme lucht wordt aan gevoerd waarin middagtempera- turen tot 20 graden mogelijk zijn. Zondag en maandag moeten wij vermoedelijk een kleine tempera tuurdaling verwachten wanneer de wind naar het noordwesten zal zijn geruimd, maar een scherpe kou-terugval lijkt onwaarschijn lijk, daarvoor is het zeewater veel te warm. Amsterdam Dc BUt Declcn Ecldc Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhsaingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux brusscl Frankfort Oenèvc Helsinki Innsbruck Klagonlurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxenburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürtch Casablanca Istanbocl Tunis zwaar bew zwaar bew regenbui zwaar bew zwaar bew regenbui geheel bew. regenbul zwaar bew. zwaar bew onbew zwaar bew licht bew zwaar bew half bew licht bew. zwaar bew licht bew zwaar bew. licht bew regenbui zwaar bew onbew onbew onbew licht bew regen zwaar bew onbew. onbew zwaar bew onbew licht bew zwaar bew licht bew Lender redactie van Loes Smit voorf" tun fru erprek vervi _ïet volle Instemming van de ou- wonen twee jongelui onge- ouwd samen. De hartstocht heeft 'eral vrij spel, echtbreuk en over- tel zijn helemaal niet ongebruike- "Ik. het weer zo ver? Ter geruststel- ng van al die mensen die menen it er nooit een zedelozer tijd ge- 'eest is dan de onze: het was toen k al zo ver. En „toen", dat zijn de liddeleeuwen. en ook daarna. We ten dat heel zeker, omdat we •venstaande gevallen lezen ln 'an houen en trouwen", waarin de Urabantse schrijver Anton van Olr- ®hot dat beweert. En hij heeft zijn [«formatie weer uit archieven en I collega's die studies over vrij- n. trouwen en alles wat daarmee beh0^ onze lage landen te maken heeft. -ekookfschreven hebben. Het is maar tn bloemlezing, samengesteld ter ersiering van de Brabantse Dag- j. j pD77, die (tot en met zondag) in het ;eel teRbantse Heeze in volle gang is. ADET Vooral de merkwaardige gebruik ten komen ter sprake. Zo zouden ouders in de dagen rond de Slag bij Nieuwpoort een wel aannemelijke bruidegrom voor hun dochter eerst thuis hebben uitgenodigd om hem dronken te voeren. Kreeg hij een vrolijke of droevige dronk over zich, of viel hij prompt ln slaap, dan was hij een man naar hun hart en het huwelijk kon gesloten worden. Maar werd hij driftig en prikkel baar, dan was dat het bewijs van zijn kwade inborst. In de middel eeuwen mocht de man zijn vrouw voor goed geld van de hand doen als hij bijvoorbeeld zijn speelschul den niet kon betalen, maar ook als hij geen zin meer in haar had. In de zeventiende eeuw kwam samenwo nen van ongehuwden zo vaak voor, dat er een boete van veertig gulden op gesteld werd, niet mis voor die tijd. En ook de kerk ging over tot het voorschrijven van regels om de zuiverheid te bewaren. Zo moesten kerkleden „alle oneerlijke aenrae- kingen schroomen, als ook alle de dertelheden en malheden. Vlieden als de peste onkuyssche Persoon- en, oneerlijke Liedekens en Boeks- kens, als Romans en andere; naek- te Printen en Beelden, enz. Uyt liefde voor de zuyverheyd, laeten de schoone en zachte kleederen en al ydel cleraed". De buurt liet zich bij een huwelijk niet onbetuigd: tot 1656 kwam het „losschieten" voor, het „tegenro- ken" was gebruikelijk in Brabant, men kende „stoetwerpen" en „na- bruiloft". De kosten waren voor de ouders soms ook voor het bruids paar zelf erg hoog: een deftig feest kwam in 1640 op zo'n vierdui zend gulden, en niet zelden moest er een koe verkocht worden om een eenvoudige bruiloft te kunnen geven. „Van houen en trouwen" is maar een bescheiden boekje geworden (zo'n 65 bladzijden), maar reuze leuk voor al wie in oude volksge bruiken geïnteresseerd is. Eigenlijk is de uitgave bedoeld voor bezoe kers van de Brabantse Dag en de Heezenaren zelf uiteraard. Die Bra bantse Dag is dit jaar helemaal rondom het thema „houwen en trouwen" opgebouwd. Wie er niet heen kan. en toch het boekje wil bezitten, kan het zolang de voor raad strekt krijgen bij de Stich ting Brabantse Dag, postbus 75 in Heeze. Het kost vijf gulden plus vercendkosten. Wie in vroeger dagen (rouwde en de buurt niet trakteerde, haalde zich de woede van vooral de jeugd op de hals. Vlakbij het huis van de pasge huwden werden twee stropoppen in een boom gehangen, zodat iedereen kon zien wie de vrekken waren. Te gen de boom werd een klomp gespij kerd met een tekst: „Hier offert men voor de arme man, die geen hier of wijn betalen kan" of nog veel meer en veel minder vriendelijk. Een illustratie uit het boekje „Van houen en trouwen" (zie ook: het was toen al zo ver). De Texqlse reddingsboot Ida Marie voer uit om twee drenkelingen uit zee te halen en kwam aan wal met twee herten. Dat waren dan ook de drenkelingen waarvoor de beman ning van de boot z'n best gedaan had: zwemlustige herten moeder en haar drie maanden oude dochter die uit een pensionbedrijf in de polder Eierland weggelopen waren en op verkenning uitgegaan. Bij zee aangekomen kregen de dieren kennelijk trek in een eindje zwem men. maar door de sterke stroom werden ze meegesleurd tot in het Eierlandse Gat tussen Texel en Vlieland. Gelukkig kreeg de kust wacht de dieren al gauw in het oog. en de reddingboot kon het tweetal oppikken. Het Jonge hert lijkt geen nadelige gevolgen van de zwempar tij te hebben overgehouden, maar het moederdier heeft veel water binnengekregen; haar conditie is nog niet al te best Stapt er Iemand, die zich voorstelt als „meneer Bos van de NOS", een Maastrichts eethuis binnen en ver orbert daar samen met vierender tig kinderen in zijn kielzog voor 450. Vraagt de ober, als alles op Is, de rekening naar de NOS in Hilver sum te willen sturen, wat die na tuurlijk wel wil doen. En laten ze in Hilversum nou helemaal geen „me neer Bos van de NOS" kennen! Bij de politie ligt inmiddels wel een aangifte van oplichting, en bij het restaurant een onbetaalde reke ning. maar daar schiet het eethuis voorlopig niets mee op. Hoe het komt dat de ober zo goedgelovig was? Omdat, verklaart Televizier, er nog steeds mensen zijn die „hun soortgenoten" bij de televisie als goden beschouwen: „Die televisie mensen met andere ogen bekijken en als ze met hen worden gecon fronteerd, anders reageren dan ze normaal zouden doen. Het zich ver gapen aan bekende personen is daar een voorbeeld van." „Vroeger had je „ieder wat wils" op de tv: op Nederland 1 een mooie film en aan de andere kant sneden ze elkaar aan moten. Kan er nu niet eens een mooie film komen van Tauber of Gigll in plaats van dat elkaar elke avond aan stukken hakken? Als dat zo doorgaat kun nen ze het Inblikken voor de kat." Dat zullen dus wel hapklare brok ken moeten worden voor die lezer van Studio, die deze klacht naar zijn omroepblad stuurde Op zaterdag 1 oktober zijn ln het Brabantse Oosterhout weer alle mannen welkom die dit Jaar vijftig Jaar worden of zijn geworden om er de traditionele Abrahamdag mee te vieren. Hoogtepunten van die dag zijn de kranslegging bij het Abraham monument, een rijtoer door de stad en de bosrijke omge ving, de koffietafel in de bossen, een waterfletswedstrijd en een di ner-variété. Voor de Abrahammen die dan nog niet vermoeid zijn volgt tot slot een groot Abraham- menbal. De Inschrijving bij post bus 50 in Oosterhout staat open voor iedereen die ln 1927 is gebo ren. Vanwege de beschikbare ac commodatie Is het aantal deelne mers niet onbeperkt. Omdat dit jaar het derde lustrum gevierd wordt is er op 29 oktober bovendien een reünie van oud-Abrahammen ""..1 !J'f

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5