Opgave: basis van vertrouwen leggen En de griffels griffelen voort KUNST Boek van de maand mèt mini-veiling De brief van Van Agt Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Streven nieuwe stichting: Monument omgekomen zigeuners plaatsen" Commissie voor de Waddenzee Wim Beeren directeur van museum Boymans tedfil 30NDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 De volledige tekst van de gisteren door CDA-fractie- ileider Van Agt aan formateur Den Uyl gerichte brief (luidt als volgt: Gisteren, 23 augustus, heeft U aan de fractievoorzitters van de PvdA, het jCDA en D'66 Uw voorstellen tot re- i geling van het abortusvraagstuk in het regeerakkoord toegezonden. U I verbond daaraan het verzoek de de finitieve standpuntbepaling van de fractievoorzitters ten aanzien van die voorstellen schriftelijk aan U kenbaar te maken. Gehoord de beraadslaging in de frac- 1 tie van het CDA. kan ik Uw conclu sies niet aanvaarden. Dat wil niet zeggen dat ik daarvan elk onderdeel verwerp. Zo bestaat tegen de instel ling van een commissie als voorzien in punt 3 van Uw conclusies geen bezwaar. Het werk van zulk een com- missie kan zelfs waardevol zijn, mits hetgeen Uw conclusies niet bepa len met de opstelling van een 1 wetsontwerp wordt gewacht totdat j die commissie haar rapport heeft uitgebracht. Ook het gestelde in punt 4 van Uw conclusies wil ik niet met een louter negatief oordeel be- leggen. Het eerste deel daarvan heeft zelfs mijn hartelijke instemming: ik waardeer het dat U op mijn voorstel deze bepaling, gericht op de bevor dering van een zo groot mogelijke - zorgvuldigheid bij het verrichten van abortus provocatus en met name op de bestrijding van commer ciële praktijken, in Uw conclusies u heeft opgenomen. Mijn fracties heeft tegen Uw conclu sies twee wezenlijke bezwaren. De eerste is deze. Van meet af aan heb- X ben wij in het formatieoverleg de opvatting kenbaar gemaakt dat het kabinet zich tot taak behoort te stellen de abortuskwestie aan te li vatten. Wij zijn het er over eens dat deze kwestie tot de belangrijkste maatschappelijke problemen be hoort. Wij zijn bezig een kabinet te bouwen dat een zuiver parlementair karakter zal dragen. Welnu, dan mag dit kabinet deze kwestie niet laten liggen, maar moet het tot zijn I opdracht rekenen ook voor dit pro bleem een oplossing te zoeken. Dat zal heel moeilijk zijn, want tus sen de partijen in het formatieover leg bestaan diepgaande verschillen van mening over dit vraagstuk en de geschiedenis van de tot dusver on dernomen pogingen tot het vinden van een oplossing is niet bemoedi gend. Ik heb voorgesteld in het re geerakkoord te bepalen dat het ka binet een beraadsgroep zal instellen teneinde een begaanbare uitweg te zoeken uit de impasse waarin het probleem zich nu bevindt. Mits dit voorstel niet met argwaan wordt be keken maar in het vertrouwen dat het bij ons voortkomt uit een con structieve gezindheid, biedt het kans van slagen. In de loop van onze besprekingen beb ik dit voorstel in die zin gepreci seerd dat de beraadsgToep haar werk zou moeten voltooien binnen een bepaalde termijn, niet al te krap bemeten (want het vervullen van deze moeilijke opdracht is in tijd nood vrijwel onmogelijk) maar toch aanzienlijk korter dan een kabinets periode. Nog belangrijker is het dat ik aan de voorgestelde bepaling over de beraadsgroep in uitdrukkelijke bewoordingen heb toegevoegd dat de instelling ervan betekent dat alle partijen in het formatieovèrleg be reid zijn tot heroverweging van han oordeel wat een nieuwe wettelijke regeling zou moeten of mogen be vatten. Daarmee gaf ik te kennen dat wij bereid zijn a priori's los te laten. Wij menen die bereidheid ook te mogen vragen van onze partners in het for matieoverleg. Met het verkwanselen van principes heeft dit niets te ma ken, van marchanderen is geen spra ke. Waar het wel om gaat is dat met de instelling van zulk een beraads groep alle partijen een ernstige po ging doen om elkaar alsnog te vin den en dat zij de uitkomsten van het te voeren beraad in welwillendheid tegemoet zullen treden. Tijdens onze discussie is gebleken dat U in de instelling van een be raadsgroep weinig heil ziet. Zou, zo heeft U tegengeworpen, die groep na vele jaren van discussie in andere verbanden nog iets nieuws kunnen bedenken? Ik meen van wel en heb U dat in onze gesprekken toegelicht. Een belangrijk bezwaar van U was: wij politici mogen dit probleem niet van ons wegschuiven maar moeten er zelf mee in het reine komen. Mijn voorstel had niet ten doel om de verantwoordelijke politici van dit probleem te ontlasten en anderen daarmee op te zadelen. Niettemin heb ik. om aan Uw bedenking tege moet te komen, maandagavond laat nog voorgesteld in het regeerak koord te bepalen dat het kabinet binnen zekere tijd na zijn optreden een uitweg uit de impasse zal zoeken De door Van Agt in het begin van zijn brief ter sprake gebrachte punten 3 en 4 uit de conclusies van Den Uyl luiden als volgt: 3. Het kabinet zal eveneens zo spoe dig mogelijk een commissie instellen, die tot taak krijgt binnen enkele maanden te rapporteren omtrent de ontwikkeling van feiten en omstan digheden terzake van abortus en de daaruit te trekken conclusies. 4. In afwachting van een herziening van de wetgeving zal de minister van Volksgezondheid zich verstaan met organisaties en instellingen in de me dische wereld om te bevorderen, dat bij het verrichten van abortus zo groot mogelijke zorgvuldigheid wordt betracht, met name om commerciële praktijken te weren. Met het oog op de voorgenomen herziening van de wetgeving wordt ervan uitgegaan, dat geen gerechtelijke stappen worden ondernomen resp. rechterlijke uit spraken uitgelokt, anders dan op ern stig vermoeden van kennelijke on zorgvuldigheid in de medische behan deling. en daartoe een wetsontwerp zal op stellen. Het zou dan aan het kabinet worden overgelaten uit te maken hoe deze taak kan worden volvoerd, al dan niet met behulp van een be raadsgroep. Het gaat ons immers om de wezenlijke bereidheld.tot het zoe ken in samenspraak naar een oplos sing. niet om de daarbij te volgen procedure. Het tweede bezwaar van wezenlijke aard dat mijn fractie tegen Uw con clusies heeft is het volgende. Steeds heb ik in het formatieoverleg naar voren gebracht dat het C.D.A. niet zou kunnen treden in een regeer akkoord dat erop gericht is te be werkstelligen dat een door de Ka mers aanvaard initiatiefontwerp tot wet zal worden verheven, welke de inhoud ervan ook moge zijn. In punt 2 van Uw conclusies staat een daar toe strekkende bepaling en wel in de vijfde zin daarvan. (Hier doelt Van Agt op de zin: Aan het tot wet wor den van het ontwerp dat door de beide Kamers is aanvaard zal mede werking worden gegeven - red.) Daarmee kunnen wij niet instem men. Heeft die volzin niet eerder het karakter van een prognose dan van een verbindende afspraak? Naar de tekst ervan zou men dit kunnen be togen, maar de bedoeling ervan is een andere, naar de toelichting op de conclusies duidelijk maakt en mij trouwens al was gebleken uit het verzet dat de partners in het overleg maakten tegen eventuele schrap ping van deze passage. Aan het slot van Uw toelichting op uw conclusies brengt U de parle mentaire democratie in het geding. Van hetgeen daar geschreven staat gaat de suggestie uit dat het CDA de parlementaire democratie geweld zou aandoen wanneer het niet be reid zou zijn in een regeerakkoo d af te spreken dat een initiatiefontwerp dat door de Staten-Generaal is aan genomen tot wet zal worden verhe ven. Die suggestie moet ik van de hand wijzen. Het behoort tot het wezen van de coalitievorming dat vertegenwoordigers van minderhe den met elkaar akkoorden sluiten ook over onderwerpen die bij een vrije stemming in de Tweede Kamer een andere regeling zouden krijgen. In de afgelopen jaren is aan mijn geestverwanten bij herhaling het verwijt gemaakt dat zij samen met een of meer oppositiepartijen'de me ning van de parlementaire meerder heid over omstreden zaken tot uit drukking lieten komen. In de toen bestaande situatie, waarin mijn geestverwanten in de Kamer in een slechts extraparlementaire relatie tot het kabinet stonden, was deze handelwijze oirbaar maar werd, zelfs toen, gecritiseerd. Ik hoop dat U in de reacties van de fractievoorzitters, waaronder deze, geen aanleiding zult vinden uw for matiepoging te beëindigen. De ver kiezingsuitslag wijst in sterke mate naar een kabinet waarin de PvdA en het CDA samenwerken. Die samen werking kan voor ons land, zeker in de moeilijke periode die voor ons ligt, van grote betekenis zijn. Nog teveel wordt de opstelling van de partijen in dit formatieoverleg be heerst door gebrek aan wederzijds vertrouwen. PvdA en CDA achten zich beide tot behoedzaamheid je gens de ander gehouden. Het blijft een opgave een basis van vertrou wen te leggen." KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KT* U wilt de bibliotheek van uw grootvader inruimen, uf wat ruimte creeren in uw eigen boekenkast. Oft nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nogin goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meergeld voor dan u denkt. De SIcgtc is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V. Nieu wend ijk 200, Amsterdam. Tel 02Q-23 25 40, Cooisingel 83, Rotterdam, Tel: 010-13 83 06. Spuistraat 9, Den Haag, Tel: 070-63 07 12., Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Leiden, Haarlem, Antwerpen, Gent, Enschede. Wanneer de Kinderboeken week weer over ons losbarst zullen tien zilveren griffels aan tien auteurs worden uitgereikt: aan H. Barnard (voor Kon Hesi Baka) J. Cressey en T. Cole (De Rattenvangers) R. Dahl (Daantje de Wereld kampioen) A. Berhardt (Wie dit leest is het vierde beest) W. Hofman (Wim) G. Kuyer (Grote mensen daar kun je beter soep van koken) J. Prochazka (Milena) M. Sachs (het boek van Dorrie) D. Buchanan Smith (We gingen bramen plukken) S. Wemström (De vergeten haciënda) en het zal best weer een heel feest worden, in het HOT theater in Den Haag. Al grijpt menigeen naar zijn hoofd bij het pogen de rede neringen van de alwijze jury (wie zouden daarin zitten, denk je weieens) te volgen. Vergeefs overigens, want die zijn niet te volgen. Even min als de overweging, al Jaren geldig, dezelfde au teur het volgend jaar wéér te bekronen. In het regle ment van bijvoorbeeld de Jan Campertstichting ls dat verboden. Dat sluit sommi ge auteurs dan uit van een toch stellig verdiende prijs, wat jammer is. Jammmerlijk vind ik het evenwel dat met het zo na drukkelijk achter elkaar be- griffelen van een schrijver enkele collega's die dat jaar ook goed werk hadden ge produceerd, worden ge griefd in hun métier en be lemmerd in hun verkoop. Want wat dacht je, de men sen kopen een bekroond boek, al zou het het Spoor boekje wezen (Ik zeg er even bij dat ik zelf dit jaar geen boek, tflthans geen kinder boek heb bijgedragen aan onze cultuur, want voor zichtigheid blijft geboden). Roald Dahl's DAANTJE is hier besproken, evenals het innige „We gingen bramen plukken". Maar niet „Milena", van Jan Prochèzka, over een op groeiend meisje in Molda vië. waar het gras eindeloos ver reikt als de zee. waar zelfs de vos en de haas el kaar welterusten wensen, en wolken over de heuvels glijden. Waar het altijd waait, hier, tegen de grens met Duitsland aan. „Niet dat het er zo romantisch toegaat. Milena, de moeder loze dochter van een herber gier, leidt een eenzaam le ven, als meisje alleen tussen de mannen, die aan de boor torens werken, op zoek naar tin, en ze ls de huishoudelij ke hulp van haar vader. Ko ken, wassen en strijken, over je studie denken en tegelijk merken dat de ruwe kerels om je heen, die het weekend achter de vrouwen aanzitten, nog niet schijnen te beseffen! dat je geen kind meer bent, maar zo langzamerhand een jonge vrouw, verliefd nog wel op Gaba die intern in de her berg is, maar Milena nauwe lijks ziet, behalve als er overhemden gestreken moeten worden. Milena, die boodschappen van vrien dinnen voor hem aanneemt, zijn onregelmatige leven kent, weet hoe sterk en woest hij in zijn anarchisme zijn kan; maar ook dat de gescheiden vrachtwagen chauffeur het meest van al len afweet van boortorens. Haar verliefdheid ergert haar zelf ook. Haar vader weet geen raad met zijn lie verdje „dat doet wat ze wil, gasten brutaliseert en soms niet eens wil werken." Ze heeft haar dromen, haar aanbidders, al ls de bleke chemicus nu juist geen droomprins, ze heeft de school achter zich, maar ze is niet volwassen. Zo is dit boek vol van de tegenstrijdigheden, balan cerend op de rand van alle emoties van een zestienja rige. De machteloze woede van het niet voor vol aangezien worden zit erin, de puberige jennerijen als Gaba zich mooi maakt voor een avond uit; agressie, als hij haar eindelijk wil kussen, ver warring, onzekerheid en toch willen weten wat er dan in 's hemelsnaam zo bijzonder aan vrijen is. De vastberaden weigering om net als iedereen te vallen voor de mooie Gaba, die ze na de beslissende nacht achterlaat; om in Praag te gaan studeren, zonder hem terug te zien. Dat alles aan duidenderwijs. vol van de beklemmende eenzaamheid van een tiener, wie niemand iets hoeft te vertellen om dat ze In het ruige boorto- renbestaan wel ziet en hoort hoe het leven is. En die in al die verwarring vrij is, en zelf beslist, ook welke ervaring ze wil. precies als de man. BIJ Leopold, 12,50. In het tweede boekje van Guus Kuyer verhuist Made lief, en verhulzen is niet zo leuk als altijd wordt voorge schoteld: verhuizen is: ont regeld worden, je spullen en je vrienden kwijt zijn, en er zijn ook al geen kinderen in de nieuwe buurt. Hoewel, op haar zwerftochten ont dekt Madelief het dichtge timmerde huls, dat een spook herbergt. Spook heet Rob, negen Jaar, met zo zijn redenen om ouders uit de weg te blijven. Zitten blij ven op school omdat-ie niet kan lezen komt erbij, nog. Madelief accepteert hij die laat hem met haar on verbiddelijke logica ook niet eerder met rust. Zij hoort de verhalen van Robs huls vol kinderen en baby's. Dit fantasiebestaan ver schaft beide kinderen uite raard veel bevrediging. La ter bezoekt Madelief Robs thuis, ze houdt de baby zelf vast, die is zwaarder dan je denkt, stinken doet hij ook. door Gertie Evenhuis Dezelfde baby wordt even later door Rob van de hand gedaan, voor een zacht prijsje, maar later prijst hij zelf het kind üit de markt omdat hij haar toch wil houden (Een concessie van Kuyer aan het publiek?) Hij moet wel erg de pest aan ouders hebben (geen tele foon, dan kunnen zijn ouders hem ook niet opbel len) maar vóór je Je eigen ervaringen aan kinderen opdist moet je ze wél ver werkt hebben, geloof ik. In een roman ligt dat anders. Anderzijds leven veel kin deren in zo'n situatie an ders. Goedwillende buurt bewoners zorgen tenslotte voor een groter huis en welk huis is dat? Jawel. Dus moe ten Rob en Madelief weer een eigen planeetje zoeken, om met rust gelaten te wor den. Het wordt een eilandje, een krakkemikkig bootje erbij, en het heet AMME- HOELA. Nee. kinderen heb ben niet veel kansen. Ik denk het zelf ook vaak. Maar ouders hebben bij Kuyer ook geen enkele kans. Er is nergens compas sie met één groot mens die misschien ook wel heel an ders zou willen leven dan hij doet. Je hebt de klappers altijd op je hand als je van grote mensen soep kookt. „Ze moesten alle ouwe men sen maar opruimen." zei laatst een elfjarig kind te gen mij, „die van boven de 30 bedoel ik. In Drente of zo." Kuyer schrijft uitste kend, hij heeft faal. Maar zijn onderwerp ls in al zijn boeken hetzelfde: gróte mensen kunnen zich maar beter voor hun hoofd schie ten. Men leze er v.b Drie Verschrikkelijke Dagen eens op na. met die vreselij ke, maffe, ouders erin, een uitgezakte pa voor de tee vee en een verveelde ma die met de kapper vrijt, 't Is minder glamoureus om over gewone moeders en zich in spannende vaders te schrij ven. Want zo eenvoudig is het niet om kinderen te hebben, en 't goed te doen. Ik kan het weten. Een van de miniaturen die de stichting ROM ten bate van de zigeuners verkoopt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met het doel in de ruimste zin de belangen te behartigen van zigeuners én voor de miljoenen in de laatste wereldoorlog omgekomen zigeuners een monument te plaatsen, ls opgericht de stichting ROM (in de zigeuner taal betekent rom: mens). De financiën ervoor wil de stich ting bijeenbrengen door de ver koop van zilveren miniatuurtjes en een bronzen en een zilveren penning, alle taferelen uit het zi geunerleven uitbeeldend. De prij zen ervön variëren van 71 tot 876 gulden. De nieuwe stichting denkt onder meer aan het aankopen van een stuk grond, waarop een sociaal- culturele ontmoetingsplaats voor Europese zigeuners gevestigd kan worden, het voeren van acties samen met politieke, weten schappelijke en sociaal-culturele organisaties om gelijkberechti ging van de zigeuners te bewerk stelligen, het kweken van een to leranter klimaat waarbinnen de zigeuners zichzelf kunnen ont plooien en het lenigen van de er gste materiële nood van de zigeu ners. Bij het verwerkelijken van deze doelen wil de stichting zich laten leiden door de wensen van de zigeneurs zelf. Vandaar ook, dat zigeunerleider Koko Petaio in het stichtingsbestuur is opgenomen. In het comité van aanbeveling zitten onder meer de burgemees ters van Amsterdam en Rotter dam, dr Bram van der Lek, Twee de-Kamerlid voor de PSP, Bouwe Kalma, hoofdinspecteur van poli tie in Rotterdam, prof. Ben Sijes van het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie en de bioloog Dick Hillenius. Wat het monument betreft: dat is al gemaakt (door Hel een Levano) en moet alleen nog gegoten wor den. De plaats waar het komt te staan, is nog niet bekend. (Het adres van de stichting: postbus 22682, Amsterdam de miniatu ren en penningen zijn te bezichti gen elke zondagavond tussen acht en elf uur bij E. Claus, Am- stelveenseweg 667, Amsterdam.) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het was een nogal ongewone en luidruchtige persconferentie waarbij woensdag in Amsterdam het nieuwe boek van de maand „Leven met antiek" werd gepresenteerd. De gebeurtenis vond plaats in een van de zalen van het veilinggebouw van Sotheby Mak van Waay aan het Rokin. Het begin was, zoals gebrui kelijk, nogal rustig met een inlei dend praatje over opzet en bedoeling van de actie „boek van de maand". Iedereen kon van papier meelezen wat H. Pljfers (voorzitter van de werkgroep) daarover te zeggen had. En voor het stellen van vragen aan de drie samenstellers van het boek, Noortje de Roy van Zuydewijn, D. F. Lunsing Scheurleer en Pieter Groot, was ook weinig animo. Leven kwam er pas in de brouwerij toen door veilingmeester J. P. Gle- rum 38 antieke voorwerken (meest Jugendstil) geveild gingen worden. „De kortste veiling in de geschiede nis van dit huis, behalve die van meneer Menten, want die ging hele maal niet door," aldus de heer Gle- rum, die op de van hem bekende flitsende manier, met veel geestige „terzijdes" de diverse nummers aan de man bracht. De belangstelling was zeer groot. Kennelijk was ruime bekendheid ge geven aan het feit dat men op deze mini-veiling kon kopen met geld dat de bezoekers aan de ingang in een gesloten envelop werd overhandigd. Fantasie-bankbiljetten weliswaar, maar hier geldig betaalmiddel voor eventuele aankopen. Er werden forse prijzen gemaakt, want er werd royaal geboden, vooral door degenen die een goedgevulde enveloppe hadden gekregen. Het bied-enthouslasme was af en toe zo groot, dat Qlerum, wie overigens geen zee en geen bod te hoog gaat. zich soms nauwelijks verstaanbaar kon maken. Het was een zeer originele introduc tie voor het fraai uitgevoerde boek „Leven met antiek" waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven, en dat vanaf 1 september voor 19,50 in de boekhandel te koop is. Na 1 okto ber kost het 32,50. Tiendaagse tournee van Concertgebouworkest AMSTERDAM Het Concertge bouworkest is woensdagmorgen van Schiphol vertrokken voor een tien daagse toenee in Denemarken, Schotland en België. De avond van vertrek gaf het orkest al een concert in Kopenhagen. Vrijdag hoopt het in Schotland aan te komen voor vier concerten in het Edinburgh Festi val. Op 1 september reist het orkest naar België voor zijn jaarlijkse deel name aan het Festival van Vlaande ren. Behalve twee concerten in Edinburgh die door Bernard Hai- tink worden gedirigeerd, staat deze tournee onder leiding van de vaste gastdirigent van het orkest Klril Kondrasjin. DEN HAAG (ANP) De minister raad zal over het beleid inzake de Waddenzee en de uitvoering ervan van advies gediend worden door de voorlopige interdepartementale waddenzeecommissie. Dit blijkt uit het koninklijk besluit, waarbij deze commissie is ingesteld. Andere ta ken van de commissie zijn onder meer: het beheer van de Waddenzee, voorzover dit een rijkszaak is. coör dineren, overleg voeren met provin cies en gemeenten over de Wadden zee en desgevraagd of uit eigener beweging adviezen verstrekken. De commissie is ingesteld vooruitlo pend op de regeringsbeslissing over de nota Waddenzee. Simpkins Noortje de Roy van Zuydewijn, de schrijfster van het nieuwe boek van de maand, Leven met antiek tijdens de presentatie van het boek op een veiling in de hal van Mak van Waay in Amsterdam. ROTTERDAM (ANP) - B. en w. van Rotterdam zullen de gemeenteraad voorstellen dr. W. A. L. Beeren. lector aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen, te benoemen tot directeur van het Museum Boymans van Beumn gen in Rotterdam in welke functie hij drs. Ebbinge Wubben opvolgt, die met pensioen gaat. Het personeel van bet museum is dinsdag ingelicht. De selectiecom missie hééft uit de kandidaten una niem Wim Beeren gekozen. Hij is als enige op de voordracht geplaatst. Wim Beeren was kunstcriticus van het Dagblad Het Vaderland in Den Haag. wetenschappelijk medewer ker. en hoofdconservator aan het Haags Gemeentemuseum, hoofd conservator en waarnemend direc teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, en wetenschappelijk hoofdmedewerker in Groningen, waar hij nu lector is in de kunstge schiedenis en de ikonografie. HU publiceerde o m. een essayistisch overzicht van de moderne kunst dat als „Beeldverhaal" in 1962 ver scheen, en wqs hoofdredacteur van de periodiek „Museumjournaal". Ook organiseerde hij o.m. de ten toonstellingen „Sonsbeek" en „Sons- beek buiten de perken". Vorig jaar promoveerde hij op de bundel „Een relatie tot kunst; opstellen over mo derne kunst, kunstenaars.Tcunstpoli- tiek en kunstkritiek." Dr. Beeren is 49 jaar Ongewoon concert op carillon Westerkerk AMSTERDAM Een ongewoon ca rillonconcert zal zaterdagmiddag 27 augustus in Amsterdam te horen zijn. Dan geeft de Amerikaanse pla- nist-belaardier-componist Charle magne Palestine een concert op het carillon van de Westerkerk. Charlemagne Palestine die in 1945 in New York werd geboren heeft de laatste jaren nogal wat opzien ge baard tijdens festivals van heden daagse muziek. Hij gaf daar piano séances waarbij hij urenlang zonder onderbreking een geïmproviseerde muziek ten gehore bracht die voor namelijk getypeerd werd door einde loos herhaalde, bijna onveranderde, muzikale patronen. Hij is dan ook een van de voornaamste represen tanten van de zogeheten „minimal music". In Nederland, o.a. tijdens het Jongste Holland Festival, is hij ook enkele malen opgetreden. Pales tine was van 1964 tot 1970 beiaardier van de St. Thomas Kerk in New York, waar hij naast eigen werk ook muziek uitvoerde van Cage, Mes- slaen, Foss en andere hedendaagse componisten. ADVERTENTIE 'n winkel vdldajt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9