Formateur blijft het proberen ^taking leraren dreigt y Plan J netNieuwe Haagse Courapt enmetNiemwe Leidlse Courant Veel klachten: vies en gevaarlijk werk Moskou arresteert drie dissidenten zoeken en vinden! Van Agt noemt voorstel om beraadsgroep in te stellen geen afleidingsmanoeuvre Minister: in Zuid-Afrika één partij Nederland was weer zuivelexporteur no. 1 Den Uyl geeft vandaag antwoord op brieven fracties Over twee jaar kunnen we met 14 miljoen zijn n deze krant De kerk en het recht op werk Nierpatiënten op vakantie Vertrouwen in personeelsbeleid van minister opgezegd HET WEER Regen Inleggeld voor maanreis 200 Moezorewa heft leiding beweging op Israël stemt toe in Syrische actie NEC nog bovenaan Rijles duurder 1 Trouw Geweldloos weerbaar Welkomstvoordeel 7/v» rOUW hoort bij u. 35STE JAARGANG NR. 10226 - DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 PAGINA 19: JAVE TROUW/KWARTET B V. STOIRO 660000 - BANK NEP Van onze parlementsredactie DEN HAAG De kabinetsformatie is in een stadium van onzekerheid en gespannen afwachten beland, nu formateur Den Uyl gisteravond bij zichzelf te rade is gegaan over de abortuskwestie. Van Agt DEN HAAG (ANP) Als de bevol king van ons land in het huidige tempo blijft doorgroeien zal zij over ongeveer twee jaar veertien miljoen zielen tellen. Aan dat aantal ontbre ken er nu nog ongeveer 150.000. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde ons land eind juni 13.853.066 inwoners, wat 38.571 meer was dan aan het begin van dit jaar. De bevolkingsgroei was in de eerste helft van dit jaar ongeveer 2.300 gro ter dan in de eerste helft van 1976. Nog 150.000 „tekort" Dit is uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat er in de eerste helft van dit jaar veel minder mensen zijn overleden dan in de eerste helft van 1976. In de eerste helft van dit jaar bedroeg het aantal sterfgevallen 55.649 tegen 60.040 in de eerste helft vorig jaar. Er werden 87.682 kinderen geboren tegen vorig jaar 90.260. Het geboorte overschot was 32.033 tegen verleden jaar 30.220. Immigratie en emigratie leverden per saldo een bevolkings groei van 7.620 op (vorig jaar 7.157). Na administratieve correcties, komt het Centraal Bureau op een bevol kingsgroei van in totaal 38.571 (vorig jaar 36.335) in het eerste halfjaar. PAGINA 2: PAGINA 5: PAGINA 7: Sowjet-vloot: elk jaar zes nieuwe kernonderzeeërs onze onderwijsredactie RECHT Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) dreigt een staking uit te roepen neer minister van Kemenade de arbeidsvoorwaarden van de leraren of van groepen van aren extra aantast. De stakingsoproep gaat ook uit, wanneer de regeling doorgaat dat aankomende jonge leraren een lager salaris krijgen. Deze regeling, die 1 oktober van kracht zou worden, geldt voor alle jonge academici die een werkkring aanvaarden. Een buitengewone vergadering van districtsbestuurders, contactperso nen van het genootschap en indivi duele leden (totaal 500 man) heeft gisterenmiddag het stakingsdreige ment uitgesproken. Na afloop van de vergadering zei vooreitter F. Roefs: „Voor ons is de maat vol". Als de arbeidsvoorwaarden van de leraren extra worden aangetast zal het genootschap ook de medewer king aan het onderwijsoverleg en aan de adviesorganen opschorten, de leden oproepen medewerking te wei geren aan experimenten op onder wijskundig en rechtspositioneel ter rein en de leden vragen zich niet beschikbaar te stellen voor her- en bijscholing. Van het westen uit regen. Tot matig of krachtig aan de kust tot krachtig of hard toenemende zuidelijke wind. Maximumtem peraturen circa 19 graden. MORGEN EN OVERMORGEN Wisselend bewolkt met plaatse lijk buien en middagtemperatu- ren van ongeveer 20 graden. Zon op: 06.41 Maan op: 19.01 onder: 20.41 onder: 03.38 wat kost het als ie half is? De vergadering van gisteren heeft ook het vertrouwen in het perso neelsbeleid van minister Van Keme nade opgezegd. Verder werd beslo ten dat het bestuur de leden nu reeds oproept zich niet meer beschikbaar te stellen voor de tweede correctie van de examenopgaven, geen exa menopgaven meer op te stellen, niet meer op te treden als mentor voor hospitanten en alle niet-verplichte activiteiten niet meer uit te voeren. Naast dit besluit tot een langzaam- actie viel ook de beslissing tot een massale protestdemonstratie op vrijdag 16 september in de Brabant- hallen te Den Bosch. De grote grief van de leraren is dat uit een rede van minister Van Keme nade onlangs gehouden geconclu deerd kan worden dat hij de werk loosheid onder de leraren wil bestrij- SALISBURY (Reuter. UPI, AFP) De zwarte Rhodeslsche bisschop Moezorewa heeft gisteren de leiding van zijn nationalistische beweging de Verenigde Nationale Raad ont bonden in een poging de crisis op te lossen, die zich in de afgelopen we ken In zijn groepering heeft ontwik keld. Vijf bestuursleden zijn afgetre den en zouden zich bij dominee Si- thole willen aansluiten. Deze zou bereid zijn tot samenwerking met de premier van het blanke minder heidsbewind in Rhodeslë Ian Smith. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen gaat volgende week donderdag naar de Rhodesl sche hoofdstad Salisbury om er met Smith en mogelijk ook de leiders van Zuid-Afrika te praten over een regeling van de kwestie-Rhodesië. BEIROET (UPI, AP) Troepen van de voornamelijk uit Syriërs bestaan de Arabische vredesmacht in Liba non zullen volgende week het zuiden van het land binnentrekken om daar een einde te maken aan de gevechten tussen linkse moslims en Palestijnen enerzijds en door Israël gesteunde christelijke milities an derzijds. De actie van de Arabische vredesmacht, die formeel wordt uit- gevoerd onder verantwoordelijk heid van het zwakke Libanese leger, heeft de instemming van Israël. De Verenigde Staten hebben de toes temming van Israël aan de Arabi sche vredesmacht overgebracht. den door middel van salarisverla ging. De leraren maken zich vooral kwaad omdat de minister maatregelen heeft genomen zonder dat er wat wordt genoemd een „reëel overleg" wordt gevoerd. In een kort geding, dat aangespannen zal worden door O Vervolg op pagina 3 De formateur dubt over een brief van CD A-leider Van Agt waarin deze Den Uyls procedu re-voorstellen tot regeling van de abortuskwestie afwijst, maar anderzijds de formateur dringend verzoekt zijn werk niet op te geven. „De verkiezingsuitslag wijst in ster ke mate naar een kabinet waarin de PvdA en het CDA samenwerken. Die samenwerking kan voor ons land, zeker in de moeilijke periode die voor ons ligt, van grote betekenis zijn. Nog teveel wordt de opstelling van de partijen In deze formatie be heerst door gebrek aan wedereijds vertrouwen," aldus de brief die in deze krant op pag. 9 staat afgedrukt Na ontvangst van de brief liet Den Uyl gisteravond niets anders weten dan dat hij er vandaag op zal reage ren. Hoewel aanvankelijk velen re kening hielden met de mogelijkheid van een crisis in het overleg, kon men na de publicaUe van Van Agts brief horen dat Den Uyl er niet over dacht, zijn opdracht aan de Konin gin terug te geven. Uit de kring van PvdA en D'66 werd, hoewel wat wan trouwend, toch ook voorzichtig op de brief van Van agt gereageerd. Van Agt wijst in zijn schrijven de Door PvdA en D'66 hardnekkig vol gehouden voorkeur voor een parle mentaire oplossing van de abortus kwestie af. de CDA-leider weigert zich vast te leggen op de afspraak dat een initiatief-wetsontwerp zal worden ondertekend zodra het In beide Kamers een meerderheid zal hebben gehaald. De CDA-leider maakt anderzijds duidelijk dat er in zijn opstelling veel meer ruimte ls dan de forma teur ln het overleg met de drie frac tievoorzitters heeft willen benutten, he CDA meent dat het nieuwe kabi net dat immes een zuiver parlemen tair kabinet moet worden dat pre tendeert de belangrijkste maat schappelijke problemen aan te pak ken, dan ook eenuiterste poging moet doen, een regeln van de abor tuskwestie te ontwerpen. Vervolg op pagina 3 Tijdens de eerste bijeenkomst van de Tweede Kamer na het zomerreces werd het nieuwe en •enige lid van DS'70 R. Nijhoff geïnstalleerd. AMSTERDAM De vierde speeldag in het betaalde voetbal heeft weinig verrassingen opge leverd. Zoals min of meer ver wacht zakte Feyenoord nog ver der weg op de ranglijst door in Enschede niet verder te komen dan een gelijk spel (1-1). Waar iedere voetballiefhebber met meer interesse naar uit keek was de zogenaamde topper tussen de verrassend sterk ge starte Volendam en NEC. In de Goffert kwamen de Volendam- mers wel aan de leiding maar door een dpelpunt van Ronald Hendriks in de slotfase gingen de Waterlanders toch nog met lege handen naar huis (2-1). De Nijmegenaren blijven daar door tot ieders verbazing leider van de eredivisie samen met Ajax dat Vitesse versloeg (3-1) DEN HAAG (ANP) Ongeveer een half miljoen Nederlandse werkne mers vinden hun werk of hun werkomgeving onhygiënisch. Veel méér mensen, namelijk 1.401.000 vinden hun werk gevaarlijk. In totaal 1,3 miljoen mensen vinden de werkomgeving lawaaierig. Dit blijkt uit de arbeidskrachtentelling van het Centraal Bureau voor de 8tatlstlek over 1975. Onhygiënisch noemen vooral veel mensen in de bouw (20.9 procent) hun werk. BIJ de delfstoffenwinning, de Industrie en de nutsbedrijven ligt dat percentage op 16.7, ln de landbouw op 12.9. Van de mensen die hun werk gevaarlijk noemen, wijzen er 142.000 op gevaar van ongeval of ziekte, de overigen noemen „enig gevaar". Van de arbeiders in de industrie vindt zestig procent de werkomgeving lawaaierig. Een deel van dit lawaai vindt overigens zijn oorsprong bulten het bedrijf (bijvoorbeeld het verkeer). Bijna zes procent van de werkende bevolking heeft regelmatig nacht en zondagsdienst (onder meer bij gezondheidszorg, krijgsmacht, poli tie en Industrie). Ruim 100.000 mensen doen geregeld nachtdienst maar geen zondagsdienst, ruim 300.000 mensen werkt niet 's nachts maar wel regelmatig op zondag (van de laatsten 100.000 ln de land bouw). MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De geheime dienst van de Sow- Jet-Unle (KGB) heeft opnieuw drie dissidenten gearresteerd. Daarmee komt het totale aan tal gearresteerden die behoren tot de groep die zich Inzet voor de naleving van de akkoorden van Helsinki op twaalf. De gearresteerden zijn Felix Serebrow van de Moskouse af deling van de Helslnkl-groep en Viktoras Pyatkus en Anto- nas Tlerlaltskac, belden lid van de Lithouse afdeling. Het be richt werd gisteren bekend ge maakt door de voormalige ge neraal PJotr Grogorenko. die ook bekend staat om zijn van de Sowjet-Ieldlng afwijkende denkbeelden. De Russische Nobelprijswinnaar Andre] Sacharow verklaarde de ar- KAAPSTAD (Reuter, UPI, AP) - De Zuldafrlkaanse minister van binnen landse zaken Connie Mulder heeft gisteren voorspeld dat dit land tezij- nertljd nog slechts één partij zal hebben. We zijn geen éénpartljstaat maar ik zou blij zijn als we ons in die richting ontwikkelen, aldus Mulder. En alles lijkt er op dat het ook zal gebeuren, hield hij een congres van de regerende Nationale Partij voor. Zuid-Afrika bereidt momenteel een wet voor waarbij het moeilijker wordt kandidaten te stellen tegeno ver die van de Nationale Partij. We hebben geen behoefte aan kandida ten, die niet serieus aan de strijd deelnemen, aldus minister Mulder. Zowel de Verenigde Staten als GrootrBrittannië hebben zich Inge nomen getoond met een verklaring van Zuid-Afrika dat dat land niet bezig is aan een experimentele kern bomexplosie. De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter zei dat de VS de situatie echter nauwkeurig zullen blijven volgen. Hij deed nogmaals een beroep op Zuid-Afrika om het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te ondertekenen en de kernenergie onder controle van het energiebureau ln Wenen te plaatsen. restatie zeer ernstig te vinden, aan gezien het al de tweede maal is dat Pyatkus en Tierlaitskac gearres teerd worden. De 47-jarige Serebrow voert vooral actie tegen de misstan den ln de Russische psychiatrische Inrichtingen, waar vele dissidenten vastzitten. De vrouw van Serebrow zei gisteren dat zij uit protest tegen de arrestatie van haar man een hon gerstaking is begonnen. O Vervolg op pagina 3 33ÊEECSOR Het zomerreces is voorbij: gisteren kwam de Tweede Kamer weer bijeen. Men was vol goede moed, getuige dc opgewekte stemming onder de Ka merleden ondanks de moeilijkheden rondom de formatie. Foto onder frac tieleider van de WD in gesprek met de heer Aantjes van het CDA. Foto boven een overzicht van de „linkse" banken. Geheel links staatssecretaris Zeevalking in gesprek met Marcel van Dam, diens collega van volks huisvesting. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van vandaag mogen autorijscholen hun tarieven met anderhalve gulden per lesuur (inclusief BTW) verhogen. Een lesuur auto- of motorrijden mag echter niet meer kosten dan 32.50 1 De enige moeilijkheid aan ontwapening is dat nie mand bet ook doet. Wie zou dan ook geen warm gevoel van binnen krijgen, nu president Discard d'Estaing een verstandig Iemand een wereldontwa- peningsplan laat bedenken. Ziet u de staalprljzen al zakken? Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door Adres:v Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: Q' Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Uandzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke Jas of tas. Q Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Q Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren en afwas- baar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeeL HIJ betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben •ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw-Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456, afdeling service. .SsSt".'JHHMtMnam

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1