Nederland was weer zuivelexporteur no 1 Oude Delft wil 250 mensen kwijt deTijd Extra UNCTAD-conferentie over schulden derde wereld deTijd deTijd deTijd deTijd 'Schone' prijscompensatie geen rem op inflatie Bond protesteert tegen ontslagen Philips in Peru Koffiefonds krijgt steeds vastere vormen Olielanden maakten stijging mogelijk Boeren blijven tegen melkheffing Limburgse wijndruiven rijpen niet Hypotheekrente per 23 aug. Peugeot verlengt garantie-termijn Federatie hoger personeel Philips: Eindhovenaren: regenschade moet vergoed worden Werkloosheid in EG groter Weekblad ft Socialisatie vraag fataal voor bouw DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 19 Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Met een aandeel van ruim een kwart in de wereldzuivelexport, heeft Nederland vorig jaar de positie als eerste zuivelexporteur in de wereld weten te handhaven. Dit zei voorzitter drs H. Schelhaas gisteren in de openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel in Rijswijk. et ïr Na ons land komen met een vrij grote achterstand Frankrijk en Nieuw Zeeland op de tweede plaats (beide een aandeel van ongeveer vijf tien procent) en daarna zeer ver rassend West-Duitsland met zo'n twaalfeneenhalf procent van de we reldhandel vóór Denemarken met tien procent. De wereldhandel in zuivelprodukten ontwikkelde zich vorig jaar gunstig; zelfs "bepaald gunstig", als daarbij wordt bedacht dat de laatste tijd allerwege van een stagnerende we reldhandel wordt gesproken, aldus de heer Schelhaas. Hij voegde hier aan toe dat het" vooral de uitvoer naar de olieproducerende landen is geweest, die deze stijging mogelijk heeft gemaakt. Wat de onderscheidene produkten betreft staat ons land met geconden seerde melk, kaas en vol-melkpoeder nog altijd op de eerste plaats als zuivelexporteur, met boter nummer twee met slechts een geringe achter stand op Nieuw-Zeeland en met ma gere melkpoeder op de vierde plaats. Verdere groei Uit de rede van de heer Schelhaas bleek ook, dat de gunstige ontwikke ling zich tot dusverre dit jaar heeft voortgezet. Enige stijgingspercenta ges wat ons land betreft: kaas 2), vol melkpoeder 17), kindervoe ding 18). en gecondenseerde melk 8). De uitvoer van boter was ech ter lager (—18 procent). Omdat de uitvoercijfers van mager-melkpoe- der geen juist beeld geven, noemde de heer Schelhaas die in dit verband maar niet. DEN HAAG Het landbouwschap blijft tegen de „medeverantwoorde lijkheidsheffing", die de EG van 16 september af op de melk gaat leg gen. Het zal hierover opnieuw een gesprek voeren met minister Van der Stee van landbouw. De EG-ministerraad heeft de hef fing (tot april volgend jaar 1,5 pro cent van de richtprijs of 89 cent per honderd kilo afgeleverde melk) op gelegd om een te grote toeneming van de melkproduktie tegen te gaan en om gelden te krijgen voor de bevordering van de zuivelafzet. Het landbouwschap beschouwt de heffing als een bijzonder harde maatregel voor de Nederlandse melkveehouders, omdat de inko menssituatie van deze groep boeren slecht is. Drs. P. Bukman, voorzitter van het Landbouwschap en tevens van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond (CBTB) veroordeelde ook bin nen de laatste organisatie de melk heffing. „Een ding is duidelijk, dit EG-beleid staat letterlijk en figuur lijk ver van het boerenerf, zei Buk man. Hij verklaarde zich opnieuw voorstander van uitstel van de hef fing of van een „nultarief". Een belangrijke oorzaak van de ver beterde situatie op de zuivelmarkt was, behalve de wat toegenomen vraag op de wereldmarkt, de stabili satie van de melkproduktie, zowel in de Europese Gemeenschap als in de wereld als geheel. In de Europese Gemeenschap was de melkproduk tie in de eerste helft van dit jaar nagenoeg gelijk aan de in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Voor zover echter op dit ogenblik valt te beoordelen, moet in het ko mende halfjaar wél op een wat grote- te melkproduktie worden gerekend; óók in de Europese Gemeenschap. Dit vooral door toedoen van Duits land. Frankrijk en Engeland. In ons land wordt daarentegen een even grote melkproduktie als vorig jaar verwacht. Minder gunstig De prognose die het Produktschap voor Zuivel voor de rest van dit jaar heeft gemaakt komt wat ongunsti ger uit dan die van enkele maanden geleden. Maar ook nu kan zeker niet. aldus de voorzitter, van een dramati sche ontwikkeling worden gespro ken. Wel blijven maatregelen voor een verder herstel van het evenwicht gewenst. Het meeste perspectief kan echter een stimulering van de wereldhandel bieden. Dat is van belang voor zowel de werkgelegenheid als voor de we reld-voedselvoorziening. Van gunsti ge invloed kunnen voorts zijn een vervolmaking van de huidige maat regelen. die gericht zijn op een be teugeling van de melkproduktie in Europa en uitbreiding daarvan door middel van een goede bedrijfsbeëin- digings-regeling. Voorts noemde de heer Schelhaas in dit verband een vergroting van de zuivel-verkoop in het eigen land, die vooral gevonden zal moeten worden in het ontwikkelen en op de markt brengen van nieuwe produkten. Op korte termijn zijn daarvan echter geen spectaculaire resultaten te ver wachten. Hugo Hulst, een van de teer weinige wijnboeren in Nederland, heeft dit jaar geen reden tot juichen. Door de slechte zomer staan de druiven van zijn wijngaard op de Maastrichtse St. Pietersberg er zielig bij. Zelfs bij een mooie nazomer blijft de oogst ver ten achter bij die van vorige jaren. Naam bank Rente vast gedurende: Alsluilprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 15 15 9 8 75 9 - 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5 2 - 152- 9— 8.75 9 8.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 15 1.5 9.1 87 85 9.1 87 85 Centraal Beheer 10 jaar - 89 89 Ennla 10 jaar 89 9.1 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 89 8.9 9.1 9 1 Rabo Bank adviesrente variabel 125 9 - 9 Rabo-Hyp-Bank' 5 jaar U 9 9- RPS 5 jaar 1 - 8.75 8"5 Stad A dam 5 Jaar f 1 875 875 Westland Utrecht standaard no nsk budget 510 jaar 5 10 jaar variabel 2- 2- 2 8.7 9 1 89 8.9 9.3 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Deze week zijn geen wijzigingen te melden (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). DELFT (ANP) De Optische Industrie ,,De Oude Delft" wil het personeelsbestand met 240 man verminderen. Honderdzestig man zouden ontslagen moeten worden terwijl het wegvallen van de overige 80 arbeidsplaatsen door natuurlijk verloop zou kun nen geschieden. De ontslagen zullen vallen in Delft, Leeuwarden, •Zeist en Giessen (West-Duitsland). Bij De Oude Delft werken nu nog 1.650 mensen. ADVERTENTIE Als een reden voor de inkrimping geeft de directie op een verminderde orderontvangst, een gevolg van de conjunctuur en de scherpe concur rentie. Van invloed is ook het veran derd produktie programma. In de plannen tot inkrimping, waaro ver de ondernemingsraad is inge licht en besprekingen met de vak bonden die deze week zullen worden begonnen, zijn tegelijkertijd structu rele maatregelen voorzien, die zullen moeten leiden tot een kostprijsverla ging ter verbetering van de internati onale concurrentiepositie. Dit is volgens de directie een levens voorwaarde gezien het feit dat meer dan 90 pet van de produkten van „De Oude Delft" wordt geëxpor teerd. terwijl Nederland een relatief hoog loonniveau heeft in vergelij king met de landen waarheen wordt uitgevoerd. In mei werd voor 600 werknemers reeds werktijdverkorting aange vraagd. De vakbonden hebben hun stand punt nog niet bepaald. VAN GELDER PAPIER heeft in het eerste halfjaar minder verloren RDE leas) 13424 UTRECHT (ANP) Met ingang van 1 september wordt de garantieter mijn voor nieuwe Peugeot-autoipo- bielen van zes maanden op een jaar gebracht. Deze garantie geldt op on derdelen en arbeidsloon ongeacht de afgelegde kilometers. Als importeur van Peugeot geeft gebr. Nefkens N.V. te Utrecht de 12 maands garantie ook op de auto's, welke na 1 april 1977 zijn afgeleverd en volgens de fabrieksvoorschriften zijn onderhouden, aldus een mede deling. en t tiepï M Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Door prijs veranderingen van bijvoorbeeld koffie en energie in de toekomst buiten de prijscompensatie te laten wordt de inflatie niet erg sterk teruggedrongen. Vooral op korte termijn is het effect op de loon- en prijsspiraal klein. Als de CAO- lonen echter niet tweemaal per jaar, maar slechts eenmaal gecompenseerd worden voor gestegen prijzen is er wel een belangrijke vertraging van het inflatietempo te verwachten, juist op de korte termijn. Dat zijn enkele conclusies uit de discussienota „waarheen met de prijscompensatie" van de Fede ratie van hoger Philips personeel (FHPH) die 5000 leden heeft. De FHPH leidt uit berekeningen af, dat „de frequentie waarmee prijscompensatie gegeven wordt meer invloed heeft dan menig een denkt". Het behoud van de bestaande, auto matische prijscompensatie was be gin dit jaar in ons land de inzet van een groot arbeidsconflict. Aan het slot daarvan spraken vakbeweging en werkgevers af, dat er een geza menlijke studie zou komen naar de toekomst van de prijscompensatie. Die studie, in de stichting van de arbeid, verloopt moeizaam. Werkge vers denken eraan prijsstijgingen voor o.a. grondstoffen en energie niet op te nemen in het cijfer, waarop de rpijscompensaties stoelen. FNV- voorzitter Kok heeft echter al ver klaard, dat er niet meer zaken buiten dat cijfer mogen blijven dan bepaal de medische kosten en indirecte be lastingen. Het hoger Philips personeel meent, dat het overleg over werkgevers en vakbeweging over de prijscompensa tie niet mag wachten tot het eind van dit jaar: Bij uitstel zal de jaar wisseling of het begin van 1978 op nieuw gekenmerkt worden door gro te arbeidsonrust. In de discussienota van het hoger Philips personeel gaat het uitslui tend om de verhouding tussen prij scompensatie en inflatie. Daarbij wordt aangetekend, dat alle maatre gelen tot verlaging van de inflatie moet leiden tot bevordering van de werkgelegenheid Werkgelegenheid is alleen aanwezig als er voldoende vraag naar onze produkten is. en die vraag kan in belangrijke mate bevor derd worden door de gunstige prijs, met andere woorden; door een laag inflatietempo dan vorig jaar in hetzelfde tijdvak; 14,8 tegen 18,2 miljoen. De omzet daalde van 438 tot 424 miljoen. Het resultaat voor belastingen ver beterde aanzienlijk meer: van 30 miljoen negatief tot 16 miljoen ne gatief. Enkele latente belasting schulden zijn voldaan als gevolg van de compensatiemogelijkheid. Voor het tweede halfjaar verwacht het bestuur nog nauwelijks verbete ring. In het eerste halfjaar bleef de vraag nog onvoldoende en konden prijsverhogingen niet worden gerea liseerd. VERTO kon het verlies verkleinen van 6,8 tot 4,5 miljoen. De omzet zakte van 129 tot 114 miljoen. Ver- to heeft voor het tweede halfjaar een betere orderportefeuille maar gezien het lage prijsniveau zal dit niet tot verbetering van het resultaat leiden. ONTSLAG De Centrale bakkerij Midden-Limburg (CBM) in Beegden heeft de produktie stopgezet met als gevolg werkloosheid voor de vijfen veertig personeelsleden. Het bedrijf heeft in het voorbije halfjaar een verlies geleden van 250.000 gulden. Dit verlies en de moordende concur rentie kunnen mogelijk leiden tot een faillissement van de onderne ming. De kans om de ondergang van dit bedrijf te ontlopen schijnt verke ken te zijn nu een fusie met een bakkerij bedrijf in Geleen niet is doorgegaan. MITSUBISHI, de op twee na grootste autofabriek van Japan gaat in oktober haar eerste Europe se verkoopkantoor openen. Dit komt in Amsterdam. SLAVENBURG Op de 8 pet tienjarige obligatielening 1977 van 50 min van Slavenburg's Bank is voor een zodanig bedrag ingeschre ven, dat de toewijzing zeer gering zal zijn. De inschrijving op de lening stond dinsdag open tegen 101 pet. EINDHOVEN (ANP) Ongeveer zestig bewoners van de Stellen- boschstraat in Eindhoven zijn gis termorgen naar het stadhuis gegaan om er schadevergoeding te eisen voor de wateroverlast die hun wo ningen ondervonden hebben door de enorme regenval. De bewoners eisten ook op korte termijn een ver betering van de riolering in hun 1 straat en voorzieningen om die over last te voorkomen. De bewoners we zen de verwijzing (door wethouder J. Blommestijn) naar de sociale dienst van de hand en vroegen vergoeding door de gemeente. Pas na een paar uur verlieten de bewoners het stadhuis. Wethouder Blommesteijn en zijn collega Mul der hadden toen toegezegd dat ze op korte termijn met een delegatie van de bewoners zouden overleggen. De wethouders hebben de gedupeerden ook toegezegd dat, wanneer blijkt dat de gemeente Eindhoven verant woordelijk is voor de schade, die verantwoordelijkheid ook gedragen zal worden. Toezeggingen konden en mochten op dit moment volgens de wethouders echter niet gedaan worden. Wel zullen b. en w onder zoeken of er misschien buiten de bijstandwet om mogelijkheden zijn om hier financieel te helpen. Inmid dels hebben de vier fractievoorzit ters uit de Eindhovense raad vragen over deze kwestie gesteld. Onthulling: de volledige notulen van het CDA- abortusberaad Wie vindt wat van de ..driemaandengrens", van het afbreken der onderhandelingen, van het contraseign en van de laatste linie? Ton Cri|nen en P. van der Eijk legden de hand op de geheime notulen van een beslissende fractievergadering. GENEVE Ministers van financiën van meer dan honderd landen komen in januari in Genéve bijeen om het probleem van de voortdurend oplopende schulden der ontwikkelingslanden te bespreken De dood als vriend Wat gebeurt er als een mens de dood nabij is? Zij die hebben-gezweefd in het grensgebied tussen leven en dood voelen zich vredig en gelukkig* nog opmerkelijker ze kennen geen angst meer voor de dood Een verhaal over „boodschappen van de andere kant". Wim Spit Een koele inan, aan het hoofd van het Nederlands Katholiek Vakverbond, op weg naar de fusie met het NV/V Joan Smithuis sprak met hem over de breuk met zijn katholieke verleden.?ijn afscheid van de KVP. zi|n ambities en emoties Gamani Corea, algemeen secretaris van de UNCTAD (Wereldhandels conferentie van de Verenigde Na ties), heeft in Genéve meegedeeld, dat is besloten de al twee keer uitge stelde buitengewone ministersconfe rentie over dit onderwerp nu te laten doorgaan. Deskundigen uit de deel nemende landen komen volgende maand in Genéve bijeen om de agen da op te stellen. Oorspronkelijk zou de conferentie al in maart van dit jaar worden gehou den, maar dat ging niet door in ver- - band met de toen nog aan de gang zijnde Noord-Zuid-dialoog. de onder handelingen over een betere econo mische samenwerking in de wereld tussen rijke en arme landen. Een plan om de conferentie volgende maand te houden leed schipbreuk op het onvermogen van de geïndustria liseerde landen en de ontwikkelings landen om overeenstemming te be reiken over de manier waarop het probleem zou moeten worden aange pakt. De samenstellers van het rapport verwachten dat de aflossing van de schulden der ontwikkelingslanden sneller zal verlopen dan de toene ming van hun export en dat dit jaar en volgend jaar minder particulier kapitaal voor kredietverlening aan de derde wereld beschikbaar zal ko men dan in de afgelopen jaren. Als gevolg van de toenemende ver plichtingen van de ontwikkelings landen in de jaren zeventig en de minder gemakkelijk geworden voor waarden waarop ze krediet kunnen krijgen zal de aflossing van de schul den de komende jaren naar schat ting een kwart van de inkomsten uit export van de ontwikkelingslanden opeisen, aldus het rapport van het secretariaat van de UNCTAD Rapport Het bestuur van de UNCTAD heeft een rapport besproken waarin de verwachting wordt uitgesproken dat de schulden van de ontwikkelings landen, die geen olie hebben zullen stijgen van 179 miljard dollar eind vorig jaar tot 253 miljard eind 1978. Dat betreft dan zowel de langlopen de als de kortlopende ongedekte schulden. DEN HAAG Eind vorige maand waren in de negen landen van de Europese Gemeenschap 5.685.000 personen werkloos, 5,4 procent van de beroepsbevolking. Eind juni be droeg het werklozental nog 5.324.000 (5.1 procent), en eind juli 1976 5.077.000 (4,8 procent), aldus heeft het Bureau voor de Statistiek van de Gemeenschappen meegedeeld. De grootste stijging van het werklo zental vond de afgelopen maand plaats in België, 19,2 procent, ge volgd door Luxemburg (18,6 pro cent) en Engeland (11,3 procent). In Nederland steeg volgens de gemeen schap de werkloosheid in juli met 8 procent van 186.500 tot 201.400 In vergelijking met julie 1976 is de werkloosheid in Luxemburg- het meest toegenomen met 103,2 pro cent gevolgd door Frankrijk (24,2 procent) en Denemarken (24,0 pro cent). In Nederland liep volgens de Joris Ivens van nabij Nu ook de Nederlandse televisie (eindelijk) zi|n twaalf nieuwe China-films gaat uitzenden, voelt Joris Ivens zich meer gevleid dan hij wil toegeven Henk Suer trok een week lang op met een man die ook in zijn opvattingen van zwart-wit op kleur is overgegaan. Bon voor proefabonnement 5 weken de T<|d voor 5 gulden M Zonder postzegel renden aan de Tijd I Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te keep f 2.2S Abonnementen tel 020 - 2)3114 g^Monnementen tel 020 2)3114 Problemen bij Centrale DEN HAAG De dertien gekozen ondernemingsraadsleden bij de vér- ze keringsmaatschappij „De Centra le" in Den Haag hebben het overleg met de directie opgeschort. De OR- leden zijn ontevreden over het be leid van de directie. De dertien me nen dat de directie onvoldoende in gaat op de door hen aangedragen argumenten. Bovendien geeft de di rectie weinig motieven voor beslis singen die zij neemt en is de Infor matie van directiezijde te gering en vaak te laat, aldus de OR. UTRECHT De Nederlandse afdeling van de Latijnsameri- kaanse werknemerscentrale CLAT heeft in een brief aan de raad van bestuur van Philips geprotesteerd tegen het ont slag van 50 man bij de Philips- dochter in Peru, direct na de algemene staking van 19 juli JL in dat land. CLAT-Nederland wil dat de betrok ken werknemers weer onmiddellijk in dienst worden genomen. De sta king in Juli. aldus CLAT. had tot doel een eind te maken aan de ernstige verslechtering van de levensomstan digheden van de werknemers in Peru en de vakbondsvrijheden in Peru te verdedigen.-In Peru zitten meer dan 1500 actieve vakbondsleden gevan gen. Bovendien heeft de regering door middel van een decreet aan de ondernemingen de mogelijkheid ge geven stakingsleiders te ontslaan. In heel Peru werden na de staking 1500 man op straat gezet en CLAT- Nederland betreurt het dat ook Phi lips gebruik heeft gemaakt van de maatregelen van de Peruaanse rege ring. Volgens CLAT „wijst het mas sale karakter van de ontslagen erop dat het hier niet alleen ging om een represaillemaatregel tegen de sta kingsleiders maar ook om een in krimping van het aantal arbeids plaatsen zonder dat de onderneming hiervoor de verplichte schadevergoe ding hoeft te betalen." Volgens CLAT zou de directie van Philips-Peruana al eerder blijk heb ben gegeven van ernstige minach ting voor vakbondsrechten door sa men met andere ondernemingen in een dagbladadvertentie het onslag- decreet van de regering toe te Jui chen. „Uit de houding van Philips- Peruana blijkt geen enkel respect voor fundamentele vakbondsrech ten en mensenrechten. Deze houding kan leiden tot een politiek kUmaat in Peru dat weinig vergchllt van dat in de fascistisch geregeerde buurlan den van Peru", zo meent de CLAT In een reactie dat er niet vijftig maar drie mensen zijn ontslagen. Philips ontkent instemming te heb ben betuigd met het regeringsde creet dat ondernemingen de moge lijkheid stakingsleiders te ontslaan. Volgens Philips heeft CLAT twee zaken door elkaar gehaald. In het begin van dit jaar had Philips Peru veertig tot vijftig mensen ontslagen, die misbruik zouden hebben ge maakt van de sociale wetgeving. Gemeenschap de werkloosheid In de afgelopen twaalf maanden met 2.8 procent terug, van 207.200 tot 201.400. Het enige andere land waar de afgelopen maanden ook van een teruggang sprake was, was Ierland (min 2,3 procent). In de gehele Gemeenschap is het werklozental gestegen van 3.070.000 (2,9 procent van de arbeldsbevol- king) in 1974 tot 4.614.000 (4.4 pro cent) in 1975 en 5.243.000 (5.0 pro cent) in 1976. Bouwbond CNV: Van een onzer verslaggevers UTRECHT De „socialisatie van de vraag" (d.w.z de uitbreiding van de collectieve vraag) zal voor de bouwnijverheid een fatale bijwer king hebben Dit schrijft D. van Commenée. voorzitter van de Hout en Bouwbond CNV deze week in het vakbondsblad „De Opbouw". Volgens Van Commenée zal de uit breiding van de collectieve vraag onder meer kunnen plaatsvinden in de sector „herstel" en „vernieuw bouw" Hoewel het uitstralingsef fect hiervan ook voor meer werk in andere bedrijfstakken zorgt, wijst de voorzitter van de CNV-bond een dergelijk beleid van de hand. Welis waar. zo schrijft hij. zal uitbreiding van de herstel- en vernieuwbouw op korte termijn meer werk geven, maar na drie tot vier jaar zullen de problemen vergroot op ons af ko men. Dit, omdat de vraag naar bouwprodukten kunstmatig naar voren is gehaald, waardoor een kuil ln de toekomstige vraag wordt ge graven waarin we straks zelf vallen, aldus Van Commenée van een onzer verslaggevers DEN HAAG Plannen van een aantal Latijns-Amerikaanse landen om een eigen koffiefonds op te richten, beginnen steeds vastere vormen aan te nemen. Zo'n fonds zou deze landen moeten verzekeren van betere prijzen voor de koffie die zij uitvoeren. Plannen binnen de wereldhandelsconferentie Unctad voor een fonds voor een groot aantal grondstoffen zijn steeds vastgelopen op de onwil van de rijke landen. Zij vinden zo'n fonds een aantasting vun de vrije markt en weigeren er aan mee te betalen. Elf Latijns-Amerikaanse landen zijn nu van plan het voor koffie zelf te financieren. Het geld lijkt beschikbaar door dc hoge koffieprijzen van afgelopen tijd. Van bet bedrag dat het fonds ter beschikking krijgt, moet in geval van lage prijzen koffie uit de markt worden genomen, zodat het aanbod schaarser en de prijzen hoger wordt, in bet voordeel van de uitvoerende ontwikkelingslanden. Bij hoge prijzen kan uit de voorraad koffie verkocht worden, wat de kopende landen in het evenwicht op de markt ten goede komt. Behalve van de koffielanden zelf zou het geld komen van het door olie rijke Venezuela, dat een duidelijke opstelling van de derde wereld tegenover de westerse landen bepleit. Op verschillende bijeenkomsten zuilen de plannen de komende maanden verder worden uitgewerkt, waarna ket fond al in de loop van het volgende jaar gestalte zou kunnen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19