ïCNV op de bres voor belangen ambtenaren Kopje koffie Ruzie met de buren? Project Open School draait over half jaar op volle toeren Menten afwezig bij proces Kom dit weekend eens met de hele familie op deTV! evoluon Proces over pornofilms op 15 en 22 september inisterie zwakt bericht över toestand Augustin af Nieuwe federatie overheidspersoneel bezorgdheid over Eventuele annexatie nSoor Israël Royal Nederland jjgg >rgelconcours jn Elburg Herstel wegdek kost Eindhoven zeker een ton Rechtbank de bioscoop in? Commissie verwacht ondanks wisselende belangstelling: Mick Vollebregt na ongeluk overleden DENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet •d|an een onzer verslaggevers 'RECHT Het CNV zal niet tegenhouden, dat de financiële positie van ambtenaren en leraren tisch wordt bezien. Wel kan de overheid op veizet van het CNV rekenen als de positie van btenaren anders wordt bekeken dan die van werknemers in het bedrijfsleven. V-voorzitter Jan Lanser zei dat iteren in Utrecht bij de presentatie n de christelijke federatie van erheidspersoneel (CFO). Deze ejieuwe federatie is een bundeling jan de ambtenarenbonden NCBO en (RKA, die samen 95.000 leden tel- ;n. De NCBO is al geruime tijd de rootste bond binnen het CNV. De h^RKA; van oorsprong katholiek, ai^oemt zich sinds enige jaren alge- ,r peen christelijk. 3ïog nimmer in de sociaal-economi- che geschiedenis van ons land prmden zoveel rooms katholieken n protestantse werknemers met el- aar een vakbeweging, zoals in het gaiNV zich nu presenteert", aldus ei|anser. e I anjij voegde daaraan toe, dat het CNV uitjeen organisatie voor „uitsluitend diiiristenen wil zijn", wel christelijk refc die zin „dat het CNV zich wil laten Meiden door normen en gedachten sla *jtyan onze parlementsredactie tJ)EN HAAG „De zorg van de rr;|lederlandse regering is vooral ge- aaiicht op iets wat een vorm van stille Annexatie zou kunnen zijn en kan Vooruitlopen op pogingen om tot ril/rede in het Midden Oosten te gera- ;tlien". Dit heeft de woordvoerder van ^diet ministerie van buitenlandse za- ;eifen verklaard naar aanleiding van ac|le stappen' die de Belgische ambas sadeur in Jeruzalem, namens de ne igden landen van de Europese Ge- ;uJneenschap heeft ondernomen. ;se£)e ambassadeur van België dat ^rtot het einde van het jaar voorzitter ?an de Europese politieke samen werking is heeft vorige week de niöezorgdheid van de negen tot uiting er$ebracht over het besluit van de ittfsraëlische regering, drie nieuwe ne derzettingen in Cisjordanië te legali- zeeren. 3eïteeds eerder, in de speciale politie ke commissie van de VN-assemblee, had de Nederlandse afgevaardigde, |hr. Quarles van Ufford, verklaard lat de negen „veranderingen in het 'sieke en dèmografische karakter ïn de bezette gebieden betreuren, 'ooral het beleid van het vestigen an nederzettingen kan de vooruit lichten op vrede slechts vertragen in is strijdig met de verplichtingen achtens het internationale recht". van het evangelie". Lanser: „Het CNV heeft niet de pretentie dat het de enige organisatie is, waarbij chris ten-werknemers zich zouden kunnen aansluiten, noch dat het de organisa tie is die het grootste aantal chris ten-werknemers georganiseerd zou hebben. Die pretentie wordt het CNV ten onrechte wel toege schreven." Lanser constateerde dat ambtena ren maar al te dikwijls en te gemak kelijk genoemd worden als catego rie, waarop de overheid moet bezui nigen. De CNV-voorzitter sloot niet uit, dat „deze of gene groep wat zal moeten inleveren". Dat kan, zei Lan ser, „zelfs noodzakelijk en redelijk zijn". De afgelopen weken is er onder ambtenaren nogal wat onrust ont staan over (vermeende) regerings plannen, die een aantasting van hun financiële positie zouden betekenen. Minister W. F. de Gaay Fortman (binnenlandse zaken), die bij de CFO-presentatie een korte toe spraak hield, onthield zich van op merkingen hierover. Middengroepen De Nijmeegse hoogleraar dr. J. M. G. Thurlings voorspelde dat de nieuwe federatie CFO door velen be schouwd zal worden als „een poging om de sociaal-economische belan gen van middengroepen in ons land veilig te stellen". De hoogleraar wil geen antwoord geven op de vraag, „of deze uitleg correct is". Thurlings, deskundig op het gebied van de verzuiling in ons land, noem de het een vraag voor de nabije toe komst, in hoeverre confessionele or ganisaties als groepering van het maatschappelijk midden een nieuwe functie krijgen." Hij wees daarbij op de bundeling van christen-democra tische partijen in het CDA. „Het belang van deze partijen schijnt voor de komende periode minder gelegen in het feit, dat zij confessionele par tijen zijn, dan in de omstandigheid, dat zij in de Nederlandse politiek een blok in het centrum overeind weten te houden". Voorzitter In de eerste vergadering van de CFO-federatieraad werd W. Wierin- ga, voorzitter van de NCBO, gister middag aangewezen als voorzitter van de nieuwe federatie. Vice-voor- zitter is drs. A. M. J. Aarts, voorzitter van de ARKA. Ongetwijfeld zijn er onder ons die koffie gehamsterd hebben uit angst dat het lekkere bakje straks onbe taalbaar zou worden. Koffie kan in een goed gesloten doos erg lang bewaard wor den. Maar wie thuis met een koffieberg zit, kan wellicht wat aan het experimente ren slaan en eens andere koffie zetten als er iemand op de koffie komt.Want kof fie kan op vele manieren gezet worden. Mocht het niet smaken, dan kan na het experiment vlug een „gewoon" kopje koffie gezet worden om de smaak weg te spoelen. Boerenkopje Een half pond suiker met vijfentwintig gram boter verroeren. Drie eierdooiers, vijfentwintig gram bloem, wat kaneel en anderhalve deciliter bier toevoegen. De massa goed schuimig klop pen. Ongeveer acht decili ter bier laten kokpn en dan onder steeds roeren bij de schuimige massa doen. Nog even later doorkoken. Van het vuur nemen en het mengsel schuimig kloppen. In hoge glazen schenken en met een toefje slagroom op vrolijken. Nog wat verder van huis vinden we: Irish coffee Ook Irish coffee wordt uit een glas gedronken. Spoel het glas eerst met heet wa ter om en doe er één des sertlepel bruine suiker in. Twee lepels Ierse whisky er bij doen. Roer vooral niet om. Ook hier komt een toef slagroom op. De bloedhete koffie hoort door de slag room heen opgedronken te worden. Kruiden Koffie met kruiden is weer heel anders. Twee kruidna gelen, een stukje sinaasap pelschil, stukje citroenschil en wat pijpkaneel met ge malen koffie mengen en op de gebruikelijke wijze kof fie zetten. Zoet het met bruine basterdsuiker, en drink het zwart. Turks De Turken zetten weer an dere koffie. Het grondbegin sel is evenwel hetzelfde. Dat betekent: zoveel kopjes koud water in een steelpan netje doen als er koppen koffie moeten komen. Op ongeveer anderhalve liter water drie eetlepels honing en twee eetlepels zeer fijn gemalen koffie. De inhoud van het pannetje aan de kook brengen en van het vuur halen als de koffie schuimt. Voor Turkse koffie gebruikt men zeer kleine kopjes. Melk hoort er niet in. Er mag wel een glas koud water bij. De Turken kennen vele variaties in het koffie zetten. ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat de rechtsbijstandverzekering van Royal Nederland geheel aan uw kant staat verzekering maatschappij nv ILBURG In de Grote- of St Nico- m^aaskerk te Elburg wordt zaterdag augustus voor de 6e maal een toNationaal Orgelconcours voor ama- turs gehouden. Er hebben 29 deel- lemers ingeschreven. "et concours begint 's morgens om ?tjl0.30 uur en zal ongeveer 16.00 uur ;eëindigd zijn. De jury wordt ge- ormd door Feike Asma, Jan J. v.d. ?l£erg en Bert Matter. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De gemeente Eindhoven is gisteren begonnen met de schade te herstellen, aange dicht door de hevige regenbuien van de dag ervoor. Gemeentewer ken maakte een begin met het dichten van zeventig gaten, die op verschillende plaatsen in het weg dek waren geslagen. Volgens een ruwe schatting is daarmee hon derdduizend gulden gemoeid, ter wijl het opnieuw aanbrengen van talud nog eens tienduizenden gul dens zal gaan kosten. Twee tunnels staan in Eindhoven nog onder water en de verwachting is, dat dit nog wel tot vandaag zal duren. Alle andere verbindingen waren gisteren weer te gebruiken, maar doordat weggebruikers dach ten dat nog meer tunnels onder water stonden, deden zich gister morgen toch aanzienlijke verkeers opstoppingen voor. Ooizaak daar van was dat vele automobilisten een andere route kozen. Het ver keer in het stadsdeel Tongeren en het verkeer van en naar Nuenen raakten ontregeld. Het gemeentebestuur bekijkt wat er gedaan kan worden om herha ling te voorkomen. De vraag daar bij is of de overlast van het onder water lopen van stadsdelen op weegt tegen de kosten, die ge maakt moeten worden om de zaak droog te houden. In dat laatste geval zou voor honderden miljoen guldens het rioleringssysteem moe ten worden vernieuwd. Bovendien kan het riviertje De Dommel een Sip bekijkt een landbouwer zijn veld met andijvie, dat door de zware regenval van maandag is veranderd in een modderpoel. Een enkele struik weet zich (voorlopig) nog drijvende te houden. neerslag van honderd millimeter niet verwerken, waardoor men wei nig heil verwacht van een totaal nieuwe riolering. Wat de schade betreft, die honder den Eindhovenaren hebben gele den bij het onderlopen van kelders en huizen, ziet het er somber uit. In één wijk is men bezig met een actie om die op de gemeente te verhalen, maar het ziet er niet naar uit, dat deze daartoe zal overgaan. Een woordvoerder van de Unie van Schadeverzekeraars deelde nog mee, dat sinds 1953 (de waters noodramp) in Nederland overstro- mingsschade niet meer kan worden verzekerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het door de Nederlandse Bioscoopbond uitge lokte proefproces oVer pornofilms zal op 15 en 22 september in Amsterdam gevoerd worden. De bioscoopexploitanten hopen met een rechterlijke uitspraak te berei ken dat het de justitie onmogelijk wordt gemaakt als nieuwe filmkeu ringscommissie te fungeren. Zij stel len zich op het standpunt dat de volksvertegenwoordiging kennelijk van mening is dat volwassen burgers zelf mogen uitmaken of zij bepaalde films al dan niet willen zien. Boven dien voelen zij zich benadeeld door de instelling van een grens van vijf tig zitplaatsen. De rechtbank in Amsterdam heeft twee dagen voor dit proces uitge trokken, omdat tijdens de behande ling van de zaak enkele films en gedeelten van films gedraaid zullen worden. De rechtbank zal zich daar voor waarschijnlijk naar een Am sterdamse bioscoop begeven. De Bioscoopbond heeft het proces uitgelokt om antwoord te krijgen op de vraag of de film „Deep throat" naar de omschrijving van artikel 240 van het wetboek van strafrecht Maastricht „aanstotelijk voor de eerbaarheid" is. In overleg met de raadsman van de bioscoopbond werd deze film be gin februari in de Amsterdamse bio scoop Parisien in beslag genomen. De inbeslagneming volgde op de be slissing van de procureurs-generaal stappen te ondernemen tegen de ver toning van pornografische films in bioscopen met vijftig of meer zit plaatsen. Volens de Bioscoopbond druist dat besluit in tegen de bedoe lingen van het parlement, dat ak koord is gegaan met de inmiddels van kracht geworden afschaffing van de filmkeuring voor volwas senen. Aan het Amsterdam proefproces gaat een proces in Maastricht over pornofilms vooraf. Ook daar is, wat eerder, de film „Deep throat" in be slag genomen. Dat gebeurde, anders dan in Amsterdam, toen het nieuwe beleid van het openbaar ministerie nog niet bekend was. Onder meer om die reden wenst de Bioscoopbond het proces in Maas tricht, dat vandaag wordt gevoerd, niet als proefproces te beschouwen. Te verwachten valt wel dat de Maas trichtse rechtbank, die de film „Deep throat" eveneens gaat bekij ken. een oordeel zal uitspreken over de aanstotelijkheid daarvan. Kamerlid: optreden tegen fietsdiefstallen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er moet paal en perk gesteld worden aan de diefstallen van fietsen. Dit vindt het CDA- Tweede Kamerlid P. A. M. Cornelis- sen, die hierover gisteren aan de ministers Van Agt, Westerterp en Duisenberg vragen stelde. Achtergrond van deze vragen zijn de berichten waarin melding wordt ge maakt van het feit dat het tegen woordig steeds moeilijker is om nog een fiets tegen diefstal te verzeke ren, omdat het risico voor de maat schappijen te groot wordt. Als mogelijkheden om fietsendief stal te beperken noemt het Kamer lid het op de markt brengen van een degelijk en veilig fietsslot en het onder het lage BTW-tarief brengen van bewaakte fietsenstallingen. Dat zal het oprichten en instandhouden van dergelijke stallingen bevorde ren, denkt Cornelissen 8l?an een onzer verslaggevers )EN HAAG/STUTTGART Het ministerie van buitenlandse aken vindt berichten als zou de Nederlander Roland Augustin keievenals de andere gevangen leden van de Baader-Meinhof- ?e ;roep) 's nachts opzettelijk wakker wordt gehouden om hem uit ;efe putten „overtrokken en tendentieus". woordvoerder van het ministe- Een van de naar het ziekenhuis ie zei dit gisteren in Den Haag naar --Hanleiding van een verklaring van s mnesty International, die de West- uitse justitie een wrede en onmen selijke behandeling van de gevange en heeft verweten. Vrijwel tegelij- ertijd moesten drie vrouwelijke ge- angenen van de Baader-Meinhof- roep met spoed in een Westduits iekenhuis worden opgenomen, na- at zij tot tweemaal toe het bewust- ijn hadden verloren. De drie vrou wen zijn evenals de andere gevangen a! aader-Meinhofgroepsleden, ruim 0 wee weken in hongerstaking en wei- J eren sinds vorige week ook drinken P* tt zich te nemen. Zij doen dit uit 3i rotest tegen de eenzame opsluiting. a het toedienen van injecties werd e gezondheidstoestand van de drie gouwen niet meer kritiek genoemd. 11 ïaast Amnesty International zijn rs et vooral de advocaten van de ge- 1(| angen leden van de Baader Mein- ^lofgroep, die fel van leer trekken pegen de Westduitse justitie. Vol- ens de verdediger van Ronald Au- ustin worden de hongerstakers ge otterd en zoveel mogelijk wakker ehouden, om hen in een coma te •rengen, zodat zij kunstmatig kun- re len worden gevoed. Dit werd giste- s en tegengesproken door officiële ïi egslieden, die verklaarden dat ge- wongen voedseltoediening gezien 5Jöe zwakke gezondheid van de ge- jwangenen nu te gevaarlijk zou zijn. n een open brief aan de minister an justitie van de staat Baden- Purttemberg dringen de advocaten 1 rop aan, de gevangenen in groepen X, »n vijftien bij elkaar te zetten. Dit l aldus de advocaten, een medi- I che en sociale noodzakelijkheid. ADVERTENTIE. overgebrachte vrouwen is Gudrun Ensslin, die een levenslange gevan genisstraf uitzit wegens het plegen van moord- en bomaanslagen. Zij heeft gewaarschuwd, dat de dood van een van de gevangenen „ernsti ge reacties ten gevolge zal hebben." Onlangs werden in West-Duitsland de procureur-generaal Siegfried Bu- back en de bankdirecteur Jürgen Ponto vermoord en de verantwoor delijkheid daarvoor werd opgeëist door organisaties die zich solidair verklaren met de gevangenen. Na de moord op Buback werden de gevan gen leden van de Baader-Meinhof- groep volledig geïsoleerd. In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan do Rondweg in Eindhoven Open maandag t/m vrijdag Ijtt vdn 9.30 - 17.30 u: zaterdag 10.00 - 17.00 u. zon- en lecsldagen 12 00 - 17.00 u. Ie Kerstdag on Nieuwjaarsdag gestolen Ook voordelige NS-altraelle! Van onze onderwtjsredactie ZEIST Op sommige plaatsen is de belangstelling voor de Open School zo groot, dat vele gegadigden moeten worden teleurgesteld. Op andere plaatsen verloopt de start van de Open School trager dan was vooralen doordat de plaatselijke voorzieningen geen gelijke tred houden met de activiteiten van de landelijke commissie Open School. Toch hoopt de commissie dat de proefprojecten tegen het eind van dit jaar allemaal op volle toeren draalen Op een persconferentie ln het hoofd- Open School studeert nog steeds op kwartier van de commissie Open de mogelijkheid dit tegen kostprijs School in Zeist werd gisteren nog ter beschikking te stellen. AMSTERDAM Bij de voortzetting, morgen en overmorgen, van het tegen hem gevoerde proces wegens oorlogsmisdaden, zal Pieter Menten niet zelf aanwezig zijn. Volgens zijn raadsman, mr. L. van Heijningen, heeft zijn psychiater prof. dr. M. Zeegers hem ernstig ontraden de komende dagen het proces bij te wonen. Menten, in mei 78 jaar geworden, sche getuigen die deze week door de lijdt aan suikerziekte en verblijft nog steeds in het gevangeniszieken huis in Scheveningen. Naar zijn ver dediger gisteren zei. bestaat de kans dat hij door een hersenbloeding ge troffen wordt. In een zondag geschreven brief aan bijzondere strafkamer van de recht bank in Amsterdam gehoord wor den, alleen maar leugens vertellen en scheldpartijen houden. „In feite" schrijft zij, „zou men diep medelij den met die mensen moeten hebben, die hier straks op bevel van Sowjet- haar man, waarvan zij een aantal hogerhand hun lesje gaan opzeggen, kranten een afschrift heeft doen toe- doch als men daar, zoals jij en ik, het komen, schrijft mevrouw Meta Men- slachtoffer van wordt kan er natuur- ten dat het te veel voor hem zou HJk van geen medelijden meer spra- worden, als hij de zittingen zou bij- ke zijn." wonen. Volgens haar zullen de Russi- De vier getuigen uit de Sowjet-Unie zijn inmiddels in Nederland aange komen. De medewerker van het bu reau van de procureur-generaal in Moskou, Zukhov, die hen begeleidt, is door de verdediger van Menten op de lijst van getuigen décharge ge plaatst. Volgens de raadsman hebben drie bulten de Sowjet-Unie wonende ge tuigen, die voor Menten gunstige verklaringen zouden kunnen afleg gen, hem gevraagd hen niet als ge tuigen op te roepen, omdat ze vrezen voor'het lot van hun in de Sowjet- Unie wonende familieleden Van Heijningen wil Zukhov onder meer vragen of die vrees gegrond is. en zo niet, of hij die getuigen dan de verze kering kan geven dat ze vrijuit kun nen praten eens uit de doeken gedaan wat de Open School precies is en wil. Als alles volgens plan verloopt zullen vijftienhonderd deelnemers twee jaar lang beproeven wat deze nieuwe vorm van onderwijs en vorming waard is. Sommige plaatselijke groepen met samen zeshonderd deelnemers zijn al begonnen, andere groepen moeten nog volgen. Begin oktober zullen de eerste radio- en televisieprogram ma's van de Open School worden uitgezonden. Ook een deel van het schriftelijk materiaal is nu gereed. De eerste proefprojecten richten ,zlch op drie „kansarme" groepen: volwassenen (mannen en vrouwen), (werkende of werkloze) Jongeren van 18 tot 30 jaar. en (gehuwde) vrouwen. Voor deze proefmeting zijn veertien gebieden in het hele land aange wezen. Op zichzelf lijkt dat redelijk, want het materiaal wordt op staatskosten vervaardigd. Maar de commissie wil voorkomen dat het zorgvuldig uitge kiende materiaal op een onverant woorde manier wordt gebruikt. Vooral wil men overname van het materiaal door commerciële instel lingen tegengaan. Voor dit probleem is nog geen oplossing gevonden. Zo lang dat zo blijft is de kans aanwezig dat spontane groepen (bijvoorbeeld van jongvolwassenen, van vor mingscentra of vrouwen) het materi aal zelf gaan vermenigvuldigen. Weigering Volgens de commissie Open School heeft de zeer delicate samenwerking met omroepen en instellingen van schriftelijk onderwijs tot nog toe geen onoverkomelijke problemen opgeleverd. Wel hebben de Evangeli sche Omroep en de VPRO op princi piële gronden besloten hun mede- Doordat de commissie de proef zo- werking aan de programma's van de Zelf aan de gang veel mogelijk onder controle wil hou den. is de toelating tot de „open" Open School te weigeren. De andere omroepen zijn wel bereid program- school beperkt. Dat betekent dat er ma's in eigen zendtijd te verzorgen veel mensen teleurgesteld worden. Zij kunnen wel de radio- en tv-uit- Deze worden dan gemaakt door de betrokken omroep, maar de commis- zendingen volgen, maar niet echt sie Proefprojecten geeft daarvoor meedoen. Nu reeds blijkt dat zich overal ln het land „spontane" groe pen vormen, die al dan niet met eigen leiding zelf aan de gang willen. aanwijzingen behoudt de eindver antwoordelijkheid. In de nabije toe komst zal blijken of die formule werkt. Vooral bij de levensbeschou- Ze willen daarbij ook het schriftelijk welijke vragen (er is bijvoorbeeld materiaal gebruiken. De commissie een leergids over het onderwerp, wij willen geen kind) kan gemakkelijk spanning ontstaan. Voor de proefneming met de Open School is voor het lopende Jaar onge veer acht miljoen gulden nodig. Vol gend Jaar zullen de kosten oplopen tot twaalf miljoen gulden. Tijdens de proeftijd van twee jaar wordt van de deelnemers geen eigen bijdrage ge vraagd. Zoals bekend richt de Open School zich in eerste instantie op mensen die slechts lagere school en hooguit enkele Jaren voortgezet on derwijs hebben gevolgd. Binnenkort zullen wc in enkele korte artikelen nadere informatie geven over de Open School. HILVERSUM (ANP) - De 56-Jange Nick Vollebregt uit Laren is gistera vond na een aanrijding in een zie kenhuis in zijn woonplaats overle den. Vollebregt, die van oorsprong Jazzmusicus was, maar ln 1956 over stapte naar het horecawezen, kreeg internationale bekendheid, omdat vanuit zijn zaak in Laren talloze radio-uitzendingen met vaak we reldberoemde Jazzmusici werden verzorgd. Hierdoor groeide hij uit tot de leidende figuur ln het Jazzle ven. Vollebregt liep levensgevaarlij ke verwondingen op toen een perso nenauto, waarin hij meereed, in Bla rlcum frontaal tegen een vrachtauto botste. Hij overleed enkele uren later

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9