Plan met Loo-park valt slecht e tekening van een lezer Commentaar s Lankrijk De bomen kunnen nog jaren mee, zeggen deskundigen ,uid-Afrika Vandaag aan de orde in Kamer Zonnige knipoog' sterren kijken voor kinderen schrokkerige vuilniswagen koopje geen familie officieel krijntje IENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 fct grote verontwaardiging en veront- Frankrijk zal een miljardenorder (die, (iting heeft Frankrijk te kennen gege- zo blijkt nu ten overvloede ons ondanks ji te beschikken over (inderdaad be- gelukkig aan de Nederlandse neus is (gstigende) informatie dat Zuid-Afrika voorbij gegaan) niet laten gaan vanwege :ig is met voorbereidingen tot een een atoomexplosie die tot stand zou nproef. De Franse minister van bui- kunnen komen met andere dan Franse ilandse zaken,, Louis de Guiringaud kernhulp. Of moeten we de ontkenning cft gewaarschuwd dat zo'n atoomex- van Parijs dat Franse technologische en ernstige gevolgen zou hebben materiële hulp hierbij niet gebruikt kun de betrekkingen tussen Parijs en nen zijn, dan toch met de nodige korrels :toria en de vredespogingen in zuide- zout nemen. Verder moet het verlies Afrika in gevaar zullen brengen. aan miljoenen door het huidige Franse wapenembargo tegenover Zuid-Afrika goed gemaakt worden door de winst van z'n zachtst gezegd opmerkelijke uit- de levering van de kerncentrales, aken voor een land dat zich in het De nu door Frankrijk geuite veront- door Fred Lammers APELDOORN Het ziet ernaar uit dat een grote meerderheid van de Tweede Kamer vandaag het plan van minister Van Doom van CRM om de directe omgeving van het vroegere paleis Het Loo in Apeldoorn in een achttiende-eeuwse baroktuin te veran deren zal afwijzen. De meeste Kamerleden voelen niets voor dat plan, vooral niet nu deskundigen zeer onlangs hebben vastge steld dat de minister steeds ten onrechte heeft beweerd dat de bomen in het Loo-park dusdanige ouderdomsverschijnselen vertonen dat ze toch binnenkort moeten worden geveld, barok tuin of niet. leden weinig interesseerde voor vre- ipogingen in dit gebied en tot voor 1 een van de grootste leveranciers Zuid-Afrika was van het meest ivanceerde conventionele wapentuig, nog vrij recente uitspraken van Fran- bewindslieden dat niet alleen Zuid- rika, maar ook de andere Afrikaanse den toegang hadden tot de Franse penarsenalen zijn niet meer dan cy- ch, omdat alleen het bewind in Preto- rijk genoeg is grote hoeveelheden te schaffen. Zo'n uitspraak legt er vendien de nadruk op dat Frankrijk eid is aan iedereen wapens te leveren daarvoor betaalt. Minister De Gui- gaud heeft er nu op gewezen dat een idafrikaanse kernproef de opzegging n beteken van de pas gesloten con- cten voor levering van Franse kem- ïtrales aan Zuid-Afrika. Een dreige- •nt dat waarschijnlijk slechts bedoeld voor zwart-Afrikaanse consumptie. waardiging en verontrusting spruit voort uit het streven van Parijs bij zwart Afrika een wit voetj te halen. Bij met name Tanzania bleek het wapenembar go tegen Zuid-Afrika niet voldoende waarborg voor een hartelijk onthaal van de Franse minister van buitenlandse zaken. Nu, tijdens de anti-apartheidsconferen tie in Nigeria komen berichten over een Zuidafrikaanse kernexplosie uitstekend van pas om de Franse bezorgdheid over het wel en wee van de zwarte staten in zuidelijk Afrika naar voren te brengen. Voor deze zwarte staten lijkt een welwil lend wantrouwen tegenover de Franse diplomatie op zijn plaats. Niemand ga randeert hun dat, als het allemaal wat tegen zit met het behalen van het witte voetje, Frankrijk niet onmiddellijk weer de wapenleveranties aan Zuid-Afrika zal hervatten. Staatsbosbeheer en de bekende boomchirurgen de gebroeders Co- pijn in Groenekan hebben de bomen rond Het Loo nauwkeurig onder zocht. Welnu, zo is hun conclusie, men mocht willen dat de conditie van de Nederlandse bomen in het algemeen zo was als die van de bo men bij het vroegere paleis. Ze heb ben een heel redelijke conditie en kunnen mits het park deskundig wordt beheerd nog jaren mee. Van verschillende zijde in de Tweede Kamer zal men zich vanmiddag daarom verzetten tegen de voorstel len van de minister. Dat gebeurde ook vorig jaar juni al, toen de restau ratie of hoe men dat dan ook wil noemen van Het Loo (paleis en park) eveneens in de Kamer aan de orde kwam. Een Kamermeerderheid verwierp beide plannen, maar de minister liet in september weten die uitspraak voor wat het paleis zelf betreft aan zijn laars te zullen lappen: het ge bouw zou het uiterlijk krijgen van vóór de Franse tijd. igetwijfeld zullen er in Zuid-Afri- maar ook in Nederland in de mende tijd mensen opstaan die de innen van Zuid-Afrika's premier irster tot herziening van de grond- !t verdedigen als een doorbreking het traditionele stelsel van de artheid. Wie dat doet, vertekent ar onze mening echter de werke- kheid. Het is veel eerder zo, dat uitvoering van de plannen van orster de scheidslijnen in Zuid- rika een nog hechter en nog dui- ijker permanent karakter zullen bben dan nu het geval is. ie gek het ook klinkt: er zat in de lorie en praktijk van de apartheid altijd iets milds, omdat de leidslijnen tussen blank en zwart jns namelijk de groep van kleurlin- n (als ware het om ons er voortdu- nd aan te herinneren hoe goed ank en zwart elkaar kunnen lief- ►bben) en de Aziaten. (der, die zich verdiepte in het door 'orster geschetste perspectief van maatschappij waarin apartheid eerst, zag onmiddellijk in dat in die sie het vraagstuk van de kleurlin- Voor het park zou hij eerst adviezen inwinnen bij deskundigen. Dat is nu gebeurd en de meningen lopen nogal uiteen. De kunsthistoricus dr. Hugo Borger uit Keulen, is de enige dfe echt geestdriftig is voor het plan ook het park terug te restaureren in acht tiende-eeuwse stijl.' 'Logische stap' gen en Aziaten op den duur een uiterst moeilijk restprobleem zou blijken te zijn. Vorsters keuze betekent twee din gen. Ten eerste: dat de uitvoering van de politiek van de apartheid in haar laatste fase komt en ten tweede: dat de groep van kleurlingen en Aziaten wordt opgezadeld met een geweldig per soonlijk probleem, namelijk het moeten kiezen waar de eigen solida riteit ligt aan deze kant van de apartheidsgrens of aan gene zijde. Wat Vorster nu heeft gedaan is een knoop doorhakken. Kleurlingen en Aziaten komen (met beperkte poli tieke rechten) aan de kant van de blanken en de zwarte Afrikanen gaan naar wat Vorster voor hen heeft uitgedokterd in de vorm van thuislanden (tenminste: voor zover zij gemist kunnen worden in de Zuidafrikaanse economie, want dan blijven ze rechteloze vreemdelingen waardering verdient, in eigen land). Wie zich even het lot indenkt van de mensen aan wie een dergelijke keu ze (ongevraagd) wordt opgedron gen, zal inzien welke onmenselijke contouren de politiek van de apart heid heeft. Hij noemt dat „een logische en con sequentie stap". Als voorbeeld haalt hij het slot Augustusburg bij Brühl aan, dat ook in oude trant is terugge bracht en daardoor „aan schoonheid heeft gewonnen". Hij meent dat Het Loo er veel aantrekkelijker door zal worden. Prof. dr. Hennebe uit Hannover, een internationaal bekende deskundige op het gebied van oude tuinen, komt na een uiteenzetting van 43 bladzij den tot de conclusie dat reconstruc tie van het park aantrekkelijk is, maar dat herstel van het huidige landschapspark een gelijkwaardige De gebroeders Copijn noemen de rijke variatie aan bomen en heesters in het park (met name bruine beu ken met soms een kroon van twintig meter) iepen, esdoorns, eiken, paar- dekastanjes, linden, essen en zelfs tulpenboom die vermoedelijk het grootste en oudste exemplaar van ons land is. Al deze bomen kunnen volgens de Copijns gezien hun vitali teit nog lang mee. Het Rijksinstituut voor Natuurbe heer noemt het park van grote biolo gische betekenis, zowel zoölogisch als botanisch. Roofvogels als havik, sperwer en buizerd komen er regel matig voor en ook voor groot wild is Het Loo een geliefd woongebied. Vandaar dat het rijksinstituut wel voor het ministeriële plan voelt, om dat op die manier in de toekomst de meeste bezoekers niet verder zullen komen dan de baroktuin en de rest van het park rustig zal blijven. Na de restauratie van Het Loo wordt op zo'n zesduizend bezoekers per dag gerekend. Flauwekul Prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll uit Delft stelt voor, het huidige land schapspark te conserveren en waar gewenst aan te passen, door bijvoor beeld paden te verbreden en zitgele genheden voor bezoekers te maken. De heer Temminck Groll, een van Nederlands bekendste deskundigen op het gebied van restauraties, is tegen de aanleg van de baroktuin. „Men maakt een tuin niet op een plaats waar een leegte is," conclu deert hij. Dat zijn vele Kamerleden met hem eens. „Iets terug te restaureren wat er niet is vind ik flauwekul," aldus drs. Rie de Boois, het PvdA-kamer- lid dat zich intensief met de Loo- zaak heeft bezig gehouden. „Wat de minister wil is een levende maquette op ware grootte. Een huis kun je opnieuw bouwen, maar een barok tuin met allerlei beeldengroepen en fonteinen kun je niet namaken. Voor beeldhouwwerken geldt even als voor schilderijen dat een kunste naar ze eens heeft gemaakt. Als ze Op dit schilderij door Andries Schelfhout in de vorige eeuw gemaakt is de achterzijde van Het Loo met het nu in duscussie zijnde parkgebied afgebeeld. verloren gaan, zijn ze voorgoed weg. Daarom kunnen we beter het huidi ge landschapspark houden dan er namaak voor terug te krijgen." Rie de Boois wil de problematiek rond Het Loo overhevelen naar het nieu we kabinet, temeer omdat de nieu we minister van CRM de restauratie van Het Loo moet uitvoeren. Mevrouw Veder-Smit (WD) zegt desgevraagd: „Mijn bezwaren tegen de aanleg van een formele tuin staan nog levensgroot overeind. Het hart van het landschapspark gaat eraan als die plannen doorgaan. Daar komt bij dat ik vele praktische bezwaren heb. De essentie van een baroktuin is de stoffering. Men heeft maar een paar beelden uit de vroe gere baroktuin teruggevonden. Men wil nu nieuwe gaan maken maar dat worden kopieën, afgezien nog van de kosten." Ook zij is voor uitstel. „Het zal goed zijn te wachten op de nieuwe minis ter. Dat biedt dan meteen een goede gelegenheid snel verder aan het gra ven te gaan in het park om te kijken of er werkelijk nog veel van de vroe gere situatie is terug te vinden onder het zand, zoals de minister heeft gesuggereerd." Levensecht De heer Van Leyenhorst (CDA) is voor het handhaven van het- land- schapspark omdat deze tuin, date rend uit de tijd vanaf koning Willem de Eerste, „levensecht" is. Wat de heer Van Doorn wil is in hoge mate kunstmatig. Ons standpunt is daar om: laten zoals het is." Een omstreden punt in de plannen van de minister is ook de muur die de baroktuin zal scheiden van de rest van het park en die tevens de privacy moet waarborgen van de leden van de koninklijke familie die, hoewel Het Loo geen paleis meer is, toch geen afstand hebben gedaan van hun vroegere Apeldoornse ne derzetting. Prinses Margriet woont met haar gezin in een bungalow midden in het park en koningin Juli ana heeft het onlangs gerestaureer de kasteeltje Het Oude Loo van het rijk gehuurd, met name om er logees in te huisvesten. Volgens de plannen zullen bezoekers van het paleis in de toekomst over die muur kunnen wandelen. Of dat de privacy van de leden van de koninklijke familie ten goede zal komen? De heer Temminck Groll heeft voor gesteld de koninklijke verblijven met een houten schutting te omrin gen en die afscheiding te laten be groeien. De minister vindt dat dit uit veiligheidsoverwegingen niet kan. Prestigekwestie Jhr. dr. Henri van der Wijck in Doorn, al jaren de grote tegenspeler van de minister bij de Loo-affaire, vindt dat een rechtstreeks gevolg van de thans opgezette plannen zal zijn dat het landschapspark ..totaal geliquideerd wordt. Het park bij Het Loo is nu een Doornroosje-park. Dankzij het voortreffelijke beheer van koningin Wilhelmina en haar vader is het Loo-park ongerept. Het ziet er in grote lijnen nog precies zo uit als in de vorige eeuw. Het zou dwaas zijn dat te laten verdwijnen. Het Loo is helaas een prestigekwes tie geworden. Er is een welles-nietes sfeer ontstaan, en daarom is de eni ge verstandige oplossing de zaak over te hevelen naar het nieuwe ka binet. Een nieuwe bewindsman kan alles objectief bekijken," aldus jhr. Van der Wiick. Een groep van achttien deskundi gen onder wie museumdirecteuren en hoogleraren komt in een rapport „Het Loo: het witte paleis in het groen", dat aan de leden van de Tweede Kamer is gestuurd, tot een soortgelijke uitspraak. „Indien de kem als het ware het klokhuis van de appel van het landschap spark verwoest gaat worden, zal de gehele landschappelijke aanleg wor den bedorven." 1 HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten leningen, bjj_ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, iury politieke prent, Postbus 859, slerdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon.. .7- VIE MOEILIJKE ABORTUS.' i K VIER; [SOWAR [i^cimcAMFg)| De weertegenstellingen waren groot gisteren. In het zuiden als nasleep van de koude Oosteuro- pese depressie een naargeestige bewolking met tot in de avond regen in Zuid-Limburg, in het noorden daarentegen van de vroege morgen tot laat in de middag zonnig weer. Bij weinig wind voelde het vooral na de middag zorhers aan. Zelfs zag ik aan de Tjonger bij Oldeberkoop een paar jongelui met ontbloot bovenlijf aan het vissen. Dat het 's middags in Friesland en Gro ningen niet overal stralend bleef, hield verband met de nog altijd te lage temperaturen in de bovenlucht. Zo een twintig eenentwintig graden op circa vijfduizend meter is nog altijd vier tot vijf graden te laag. Bo ven De Bilt was het op zevendui zend meter minus drieëndertig graden vijfeneenhalve graad te koud; op tienduizendvijfhon derd meter met minus zesenvijf tig graden: negen graden te laag. Op twaalfduizend meter was alles weer rechtgetrokken en was het met minus vijftig graden twee graden „te warm". morgens al kopjes aan de lucht waren verschenen, ontwikkel den zich 's middags daaruit en kele plaatselijke plensbuien. Desondanks een vrij kortstondi ge verbetering, teweeggebracht door een hogedrukgebiedje bo ven het zuidelijk deel van de Noordzee. Vandaag blijft het weer het grootste deel van het land goed in vorm met zonnige perioden, weinig of geen regen en maximum-temperaturen van tegen of voluit twintig graden. Maar nu de verdere vooruitzich ten. Uit Parijs per facsimileap: paratuur ontvangen wolken- kaarten lieten geen twijfel be staan over nieuwe oceanische gordijnen, waarvan de voorste zoom gisteravond tot over zuid- west-Engeland en noordwest- Frankrijk was opgerukt. Het was veelal nog hoge bewolking. De middelbare gelaagde bewol king, de schaapjes en zo, hadden op dat moment (20 uur) het ui terste zuidwesten van Ierland bereikt. Dit wijst op een toene ming van de onstandvastigheid in hoofdzaak na vandaag en er was nog meer. ten noordwesten van Ierland rapporteerden sterk in kracht toegenomen west-noordweste lijke stromingen op niveaus van tien tot elf kilometer hoogte. Een Panamvliegtuig meldde zelfs een windsnelheid van ruim tweehonderd kilometer per uur. Ongetwijfeld zal de nu op Ier land aankoersende depressie ge bruik maken van deze straal- stroming om eerst de Britse ei landen en later ook ons land van nattigheid te voorzien. Door de ontreddering van de atmosfeer de laatste dagen (grote kou bo venin) zullen de hogere etages wel gevoeliger zijn voor wolken en neerslagvorming dan anders. drift en het zal na vandaag wel weer eens uitgebreid gaan regenen. Nog even de belangwekkende neerslagaftappingen van dins dag-morgen (na één etmaal): Pa- pendrecht 77, Oostkapelle 69, Eindhoven (binnenstad) 65, Zwijndrecht 63, Rozenburg 62 (augustus totaal 166 mm), Kruisland 60, Eindhoven (vlieg veld) 52, Nunspeet 35, Krimpen a/d IJssel 34, Apeldoorn (30 aug. totaal 107), Dinxperlo 27, Alm- kerk 26 (145), Oud-Beljerland 24. Arnhem. Bussum en Huizen 22, Deurne (35 km van Eindhoven) 6,5 millimeter! Strandweer Vandaag goed strandweer met zon, weinig wind, later wel meer bewolking. Lucht 18 tot 19 gra den, zeewater 17. Verdere voor uitzichten: onstandvastig met regenkans, maar aangename temperaturen. Amsterdam zwaar bew, De Bilt licht bew half bew Deelen Eelde regenbui 17 Eindhoven regen 16 Den Helder licht bew Rotterdam half bew 18 Twente zwaar bew 19 Vllsslngen zwaar bew 16 Zd Limburg regen 14 Aberdeen zwaar bew Athene Barcelona licht bew Berlijn zwaar bew Bordeaux half bew. Brussel regen Frankfort onweer 16 Geneve onweer Helsinki half bew Innsbruck zwaar bew Klagenfurt onweer Kopenhagen half bew Lissabon onbew Locamo half bew Londen half bew Luxemburg zwaar bew 17 Madrid licht bew Malaga onbew Mallorca licht bew München geheel bew Nice onweer licht bew Parijs half bew 19 Rome half bew 22 Split regen 21 Stockholm onweer Wenen regenbui ZOrlch zwaar bew 17 Casablanca Istanboel Tunis onbew 36 Nadat er omstreeks tien uur 's Vliegtuigen boven het zeegebied Eén brutaal warmtefrontje op HOOGWATER donderdag 25 augustus Vltssingen 11 47, Haringvlietslulzen 1156, Rotterdam 0.58-13.45, Schevenlngen 0 03- 12 54, IJmulden 0 47-13.33. Den Helder 4 30-17.04, Harllngcn 6.49-19.29, Delfzijl 9 13-22 01 Vat is sterrenkunde? Veel kinde en weten dat al of ze zijn er zo in [eïnteresseerd dat ze er meer van rillen weten. Nog maar nauwelijks jeeft de Volkssterrenwacht Simon Itevin in het Brabantse Hoeven lekend gemaakt dat er dit najaar peciaal voor kinderen een cursus terrenkunde komt, of de aanmel dingen stromen binnen. Iet is voor het eerst dat er zo'n cursus voor kinderen is opgezet. Al iinds 1970 kent de sterrenwacht de rintercursus elementaire sterren kunde, maar die is voor volwasse nen. Mèt de volwassen cursisten kwamen altijd kinderen mee, zegt de heer Jacobs van de Volksster- enwacht. Op zestig, zeventig vol wassenen die op de cursusavon den zelfs vanuit het Gooi en Nijme len naar Hoeven kwamen waren altijd wel zo'n tien tot vijftien kinderen, de meesten tussen tien in veertien jaar. Zelfs kwamen er "el eens kinderen van onder de ien met hun ouders mee, maar die ouders kregen het advies nog even te wachten; voor zulke kleintjes is de stof te moeilijk. De kindercursus is bedoeld voor kinderen van tien tot vijftien jaar. Omdat er aardig wat belangstelling was voor de „grote" cursussen, „hadden we gedacht te starten met een groepje van een kind of dertig, maar er hebben zich zoveel aange meld, dat we al met een vierde groep bezig zijn", zegt de heer Ja cobs een beetje verbluft. De cursus zou op vijf zaterdagochtenden ge geven worden net als die voor de volwassenen in de projectiezaal van de sterrenwacht in Hoeven maar vier groepen tegelijk, dat gaat niet. „De bedoeling is nu dat de eerste en tweede groep op zater dagochtend en zaterdagmiddag ko men, en met de derde en vierde groep starten we dan in januari". Eens in de veertien dagen te beginnen met 22 oktober wordt er een les gegeven. De eerste gaat over „wat is sterrenkunde?" en „sterrenwachten", les twee behan delt de sterrenhemel, les drie de planeten, les vier de zon en de maan en les vijf sterrenkijkers en verschijnselen aan de sterrenhe mel. In de twee uur die zo'n les duurt worden filmpjes, dia's en mo dellen getoond om duidelijk te ma ken wat er vdrteld wordt. Veel aan dacht zal worden besteed aan waarnemingen die kinderen zelf kunnen doen en ook leren ze hoe ze zelf eenvoudige hulpmiddelen voor waarnemingen kunnen maken, zo als sterrenkaarten en een hoogte meter. Wat kinderen beweegt om zich in sterrenkunde te verdiepen is nog niet duidelijk. „Meestal vertellen de ouders alleen dat hun kind geïn teresseerd is, maar niet hoe die interesse gewekt is. Omdat we daar wel benieuwd naar zijn, gaan we in de eerste les een babbeltje met ze maken. We zullen ze vragen wat ze al van de sterren weten en hoe ze dat te weten zijn gekomen. Op die manier hopen we er achter te ko men", zegt de heer Jacobs. Kinderen die op die vijf zaterdagen ook in Hoeven willen zijn— al met al kost de cursus vijfentwintigg ul- den kunnen een inschrijfformu lier aanvragen bij de Volkssterren wacht Simon Stevin in Hoeven (N.Br.), Tel. 01659-2439. Het is wel duidelijk: dit is geen gewone vuilniswagen, want daar gooi je geen complete auto's in. Het is een rijdende autovernietiger, die autowrakken niet alleen van dc straat weghaalt, maar ze tegelijk tot keurige, platte pakjes perst. De stadsreiniging van Nice heeft het „monster" zo noemen de inwoners van Nice de autovretcr al aangeschaft en onder de palmen van die Zuidfransc stad zal je dan ook niet gauw meer een krakkemikkige auto aantreffen. Ook geen andere oude troep trouwens, want het monster is een schrokkerig tiep: behalve op autowrakken is het dol op aftandse koelkasten, bedden, fornuizen, motorfietsen en alles wat het verder maar in z'n honderd kubieke meter ruime ingewand kan bergen. Het Vrije Volk ontdekte deze ad vertentie: „fles melk 89 ct (halfvol), fles karnemelk 93 ct". Inderdaad een koopje, schrijft de krant er bij, voor een fles melk: „Alleen jammer dat ie maar half vol zit". Alweer een bewijs dat je met advertenties op je tellen moet passen. Een goed ver staander heeft weliswaar maar een half woord nodig, maar toch. Motief, het tijdschrift „voor wie ten dienste staat van buitenlanders", heeft in zijn voorlaatste nummer een gesprek afgedrukt met de pas tot twee weken gevangenisstraf veroordeelde Joop Glimmerveen, de man die onder meer alle buiten landse werknemers uit ons land wil wegjagen. „Gesprek met Glimmer veen" stond er boven en daar maakt een andere Glimmerveen iemand uit 't Harde die zich Juist voor vluchtelingen inspant ern stig bezwaar tegen. .^Het zou, dunkt me, beter zijn te schrijven: Gesprek met Joop Glimmerveen van de NVU", schrijft hij in de laatste uitgave van Motief. „Graag wat meer zorgvuldigheid in de toe komst; zulk naamgebruik werkt ge neraliserend en kwetst andere dra gers van dezelfde naam." Het zal niet altijd (nog sterker: meestal niet) mogelijk zijn in een kop boven artikelen in kranten en tijdschriften voornamen of -letters en andere aanduidingen over de bedoelde persoon te verwerken. Maar leuk is het natuurlijk niet als Je een naamgenoot bent van figu ren als Glimmerveen. Menten. Mussert of Franco, met het risico dat van elke tien mensen er altijd wel eentje zo ondiplomatiek is om - te vragen: „Toch geen familie van. Als de restauratie van het paleis Het Loo helemaal klaar is zal het, zoals de zaken er nu voorstaan, zeker zes jaar verder zijn. Al sinds de zeventiende eeuw de eeuw waarin het paleis ook is gebouwd is Het Loo van tijd tot tijd uitge breid, verbouwd en gerestaureerd, en ook de laatste jaren wordt er weer druk aan gesleuteld. De ko ninklijke stallen zijn ai een paar jaar klaar, de westvleugel is ook al voor het publiek open, maar voor dat de rest van het paleis plus de tuinen af zijn, is het wel 1983. En wat gebeurt er dan? De Alkmaar- sche Courant weet het: „De officië le opening van het Rijksmuseum Het Loo zal door koningin Juliana in het voorjaar van 1983 geschie den". Het is maar de vraag of de Koningin daar zelf al van op de hoogte is. „Een kwikstaart sprak tot die en gene bedroefd over milieuhygië ne Een actiegroep, zei hij verbe ten, wil, dat 'k voortaan slechts staart zal heten." Geen limerick, geen Trijntje Fop. maar wel iets dat er wat op lijkt en ondertekend is door iemand die zich „Krijntje Flop" noemt. Gele zen in „Ons concern", blad van het textielbedrijf Nijverdal-ten Cate

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5