NCRV 't laatst met 'Spel zonder grenzen' r tussen twee werelden 'Herkansing' Programmaraad adviseert NOS Programma voor Molukkers is niet uitgesloten (58) Sebastian Cabot overleden Bromfietser gedood Postema naar VARA-visie SpaciaEi vandaag Kareltje Knetter en de toverbubbel 1: RADIO EN TELEVISIE T rouw/Kwartet4 TV-COMMENTAAR door Ton Hydra Als u zaterdag 21 mei niet in de gelegenheid bent geweest om bij de NCRV te kijken en te luisteren naar de musiceervreugde van geestelijk gehandicapten, mag u vanavond de „herkansing" eigenlijk niet missen. Het gebeurt namelijk hoogst zelden, dat een televisieproduktie wordt voorgedragen voor bekroning met de Emmy Award vanwege de vreugde en de zuivere ontroering die daarin op de toeschouwer wordt overgedragen. Dat nu is het geval met Peter van Campens film „Muziek uit het hart" over de Josti Band uit Zwammerdam De reacties op de eerste uitzending waren overweldigend. Duizenden langspeelplaten van het optreden werden besteld en ook vele giften kwamen binnen. Een overwacht groot aantal kijkers uit allerlei milieus bleek gevoelig te zijn voor het puur-menselijke in de film. Eerlijke emoties van gehandicapte muzikanten, vastgelegd door filmers die daarvoor bijzondere antennes bezitten. Twee bekende cineastenkoppels, te weten Jan en Rita Huyskens en Jan Schaper met Christine van Roon, registreerden onder regie van Peter van Campen een uniek gebeuren. Ter introductie van de film schreef ik. „Hier werkt musiceren bevrijdend op een wijze die Je als valide toehoorder diep ontroert. Hlet moet de bij velen nog bestaande huiver Jegens geestelijk minder bedeelden volkomen verdwijnen." Het zijn deze twee elementen die de NOS moeten doen hebben besluiten om dit NCRV-programma naar het Amerikaanse televisie-festival te sturen. Als u zich vanavond openstelt voor „Muziek uit het hart" zult u het met vele anderen eens worden, dat de film èn de muzikanten internationale lof verdienen. Nu even een zijsprong naar de humor. WIJ hebben het met elkaar nog niet gehad over de door de KRO aangekochte Amerikaanse serie „Sanford Son". Ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik zit telkens vergelijkingen te maken met de Nederlandse versie, die Rien van Nunen en Piet Römer destijds populair hebben gemaakt onder de titel „Stiefbeen en Zoon". Er klonk destijds wel eens kritiek op de hardheid op in de familiebetrekkingen waarvan een minder gunstige invloed op de Jeugdige kijkers werd verwacht maar achteraf dienen wij toch vast te stellen, dat Rien en Piet de humor sappiger naar buiten wisten te brengen dan Demon Wilson en Nathalie Taylor. Ook in de kataktertekenlng zat meer nuance en franje. Een vergelijking tussen de twee series zou wel aardig zijn voor een keer. Morgenavond staat de EO tegenover de Amerikaanse humor met een interessante documentaire over de bijbelse stad Megiddo. Het is een Israëlische produktie, waarin als gids optreedt de vermaarde archeoloog, ook als politicus actieve Yigael Yadin. Hij heeft vele ontdekkingen op zijn naam staan. Megiddo is een opeenstapeling van steden. Twintig verwoestingen zijn bekend. Even zovele malen werd op de restanten een nieuwe stad gebouwd. Uit de tenslotte onder zand bedolven puinhopen hebben archeologen een geschiedenis van 5000 jaar blootgelegd. Het camera-oog glijdt langs offerplaatsen van Kanaanieten. We zien sporen uit de tijd van Jozua, die met de stammen van Israël Megiddo trachtte in te nemen. Dat lukte wel koning David en na hem manifesteerde Salomo zich duidelijk. Prof. Yadin toont de overblijfselen van de in de bijbel genoemde stallen en de drinkplaatsen voor de paarden. Hij laat ook zien dat de gevonden potten en ander aardewerk de continuïteit van de bewoning in vele eeuwen zichtbaar maken. Die stallen zijn waarschijnlijk het werk van koning Achab, die in de strijd tegen de Assyriërs 2000 wagens en 10.000 man inzette. Bij en om Megiddo is vaak gevochten. Volgens de schrift zal op deze plek, Armacheddon, de laatste beslissende slag worden geleverd. Asterix en de grote oversteek j l Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Vanavond doet Nederland, dat wil zeggen de NCRV, voor het laatst mee aan het internationale Spel zonder grenzen. De plaats, waar de grote strijd wordt gestreden, is Doetinchem en de spelen, die nu nog geheim zijn, zullen worden gehouden in de landelijke sfeer van de omgeving. Het wordt een uitgesproken Nederlandse aangelegenheid met kaasdragers, ka zen, melkmeisjes en melkbussen, tractoren, katten en muizen. van vroeger en dat wil zeggen, dat steeds kostbaarder „aankleding" no dig is. ■De molen van Doetinchem is .een stuk decor voor Spel zonder grenzen, dat er al staat. Na Jarenlang gedreigd te hebben dat zij er mee zou stoppen, is het nu definitief zover, dat de NCRV heeft besloten volgend seizoen niet meer mee te doen. Verscheidene motieven zijn daarvoor aan te voeren, met als eerste de grote boosdoener: geldge brek. Maar ook is het zo, dat het organiseren van zo'n groot spektakel een te groot beroep doet op de man kracht. Dick van 't Sant als eindredacteur heeft berekend, dat in het eerste jaar, dat was 1970, het spel een kwart miljoen kostte. Dat is nu drie-kwart miljoen. Daarbij is de ideeënvoor- raad erg geslonken. De spelletjes van nu zijn eigenlijk varianten van die HILVER8UM (ANP) „De programmaraad wil niet uitsluiten, dat het opportuun kan zijn in de toekomst een programma in de sfeer van de Zuidmolukkers op te zetten". Dat schrijft de programmacommissaris radio van de NOS, Tom Nieuwenhuy- sen, bij de presentatie aan het NOS-bestuur van het wintersche- ma voor 1977-1978 van de NOS-radio. In dit schema wordt min of meer rekening gehouden met de mogelijk heid van een voorlichtingsprogram ma voor consumenten. Overleg wordt gepleegd tussen de program maraad (het college dat de raad van beheer moet adviseren) en de Consu mentenbond. Volgens Nieuwenhuy- sen zou het gewenst kunnen zijn nog deze winter met dergelijke uitzen dingen te beginnen. Ook zou de komende maanden een plan om programma's over in leven zijnde Nederlandstalige schrijvers kunnen worden verwezenlijkt. Ruimte wordt gezocht op de vrijdag middagen van drie uur tot kwart, voor vier, waar nu de tijdelijke ru brieken „Verhaal" over de wervings- landen van buitenlandse werkne mers. Suriname en de Nederlandse AnUUen staan en over gedetineerden met informatie over de positie van de gedetineerden en ex-gevangenen. De nieuwe indeling van het NOS- radlo-schema is gebaseerd op een aantal veranderingen in de zendtijd indeling in verband met de komst van de Open School, het experiment dat voorlopig twee jaar duurt. Daar door zijn tal van NOS-programma's van plaats veranderd. Radio vandaag HILVERSUM (295 m en FM-kanalen) TROS: 07.00 Nieuw». 7.02 (S) OntbijUsoos: lichte en populair-klassieke muziek (7.30 Nieuws. 7.41 Aktua-ochtendeditie. 8.30 Nieuws. 8.36-8.45 Gymnastiek voor de huis vrouw!. 10.00 (S) Een oude hit in de nieuwe snit 10.30 Nieuws. 1033 (S) Pierewaaien. 12.» lelingen t b.v. land- en tuinbouw. ULSOlVltuws. 12 41 Aktua-II. 13.00 (S) Hoog tepunten uit musicals. 13.30 (S) Sport na sport, sportprogramma voor de jeugd. 14.00 (S> Specialiteiten a la carte, klassiek wtn- sprogramma. 15.00 (S) Als dat zou kunnen, verzoekplaten programma (15.30 Nieuws). 1130 (S) Kernpunt gesprekkert OVER HEIDSVOORLICHTING 17 20 Nederland en de Derde Wereld 17 30 Nieuws. 1732 Aktua Magazine 18 30 Nieuws 1141 <S> Bil Band Festival (deel 0) 19 00 (S) Muziek- triptiek' van zeven tot tien (19.00 Jatz-sir). 20 00 Eight o'clock special 21.00 Kruis en Mol). 22 00 (S) Een mondje Frans. 22.30 Nieuws. 22 40 Aktua III 23.00 (S) Coulissen, kunsfubnek 23 55-24 00 Nieuws Nieuw is de rubriek Rechtswinkel op vrijdagmiddag van 12.30 tot 12.49 uur op Hilversum 2. De rubriek Met het oog op morgen zal ook op de zondagavond worden uitgezonden, verder alle dagen van de week, be halve de zaterdag. Tot de rubrieken die vervallen is het blok gesproken woord op de zondag avond en de rubriek Toerisme op vrijdagmiddag, terwijl Tambu, voor de Antilliaanse Nederlanders van een half uur tot een kwartier wordt teruggebracht, maar op een geschik ter tijdstip uitgezonden, volgens Nleuwenhuysen. VICTORIA (UP) De bekende ac teur Sebastian Cabot is op 58-jarige leeftijd in Victoria (Brits Columbia) aan een beroerte overleden. Cabot werd geboren in Londen en ging naar de Verenigde Staten in 1955 met vrouw, zoon en dochter. Hij kreeg grote bekendheid met zijn rol len voor de TV waaronder de butler in „Family affair". De belangrijkste films waarin hij optrad waren „Kis met" uit 1955 en „Time machine" uit 1960. HILVERSUM II (492 en FM-k»n»len). VA RA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 De Cirkel.gesloten, muziekprogram ma <8.00 Nieuws. 8.11 Dingen van de dag). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radioweckblad. 1*1.00 Nieuws. 11.03 De Vara feliciteert Verzoekplatenprogramma. 12.00 Een van de elf - 's Hertogenbosch. Gesprekken, aktualiteiten en muziek. 13.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. 13.30 Een middagje stoomradio. 16.00 Nieuws. 16.03 Paniek op Ganymedes. hoorspelserie 18.45 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Metropo- le orkest, amusementsmuziek. 17.35 Spreek je moers taal. 17.55 Mededelingen. SOS- en politieberichten. 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag 18.25 (S) Tussen start en finish. Sportprogramma- 19.30 Brassband Magazi ne Amusementsprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch Orkest en piano: moderne muziek. NOS: 22.30 Gamma van Alpha en Beta. Nieuws uit de wereld van wetenschap en technologie. 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM ni (445 en FM-kanalen). KRO 7 02 (S) Drie op je boterham. 9 03 Pep op drie. II 03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (Sl Drie tussen de middag. 14.03 (S) Popcontact De Theo Stokkingshow. 16.00 (S) De Hitmecsters De Vincent van Enge- lenshow NOS 18 03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal 19 30 (S) Langs de lijn: sport en muziek. 22.55 Mededelingen. 23.02 (S) NOS-Jazr 00 02 (S) Take it easy. 02.03 (SI TV vandaag NEOCRLANOI 10.30 NOS/NOT: Schooltelevisie 15.30 NCRV: Kijkdoos 15.45 Een goeda vriend. Jeugdfilm 17.15 De reuen van Kim 15.15 TELEAC: Duits, les 13 15.45 NOS: De labeitfeskrant 18.55 Journaal Dick van 't Sant Het land, dat Nederland zal opvol gen bij Spel zonder grenzen is Joe goslavië. Maar het is niet de bedoe ling dat de NCRV de Spelen zonder grenzen volgend seizoen nog op het scherm zullen brengen. Men neemt aan, dat de belangstelling zal afne men omdat er geen „eigen" team meer meedoet. Daarbij wil men eens helemaal stoppen met een program ma, dat al van 1970 af bestaat. Wie wel wil kijken en de Duitse televisie kan ontvangen kan altijd nog van die gelegenheid gebruik maken. Beek en Donk De zestienjarige W. Biemans uit Beek en Donk is gister middag in zijn woonplaats bij een verkeersongeval om het leven geko men. Het slachtoffer werd door een personenauto aangereden toen hij met zijn bromfiets een kruising wil de oversteken. Koos Postema Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Op 7 oktober zal de VARA-televisie voor het eerst een nieuwe informatieve rubriek op het scherm brengen, VARA-Visie. Daar in zullen Koos Postema en W. L. Brugsma samen de centrale presen tatoren zijn. Op elke avond dat de VARA televi siezendtijd heeft komt VARA-Visie op het scherm. Daarin zullen zijn opgenomen de actualiteitenrubriek Achter het nieuws, de Ombudsman en Koning Klant Al deze rubrieken zullen voor onderwerpen in VARA- Visie zorgen. Verder wordt aandacht besteed aan sport. De nieuwe opzet is bedoeld om het nieuws op een aantrekkelijker ma nier te brengen. Het programma komt rechtstreeks uit de studio. Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De achternacht HILVERSUM IV (FM-kanalen) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus: klassieke gewijde mu ziek. 7.30 (S) Preludium: klassieke muziek. 9 00 Nieuws. 9.02 (S) Onder schooltijd. 10.00 (S) Orkestpalet: Kamermuziek. 11.00 (S) Platennieuws. 12.00 (S) Pianowerken uit Ro mantiek. 12.30 Operettefragraenten. 13.00 (S) In de schaduw van de meesters. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Een uur natuur. 15.00 (S) Vertolkers beluisterd. 16.30-17.00 (S) Muziek uit eiggn .tijd. In van Gewest tot Gewest: het maken van natuurgetrouwe fietsmodellen, bouw van vakan tieverblijf voor gehandicapten, de laatste steile-wandrijders en hervormde kerk in Katwijk ge restaureerd. Ned. 1/19.04 Na ,,Jouw Beurt" volgt Ken merk. Onderwerp: de uitbrei ding van het ultracentrifuge- project in Almelo en de levering van verrijkt uranium aan Brazi lië (naar aanleiding van een brief die Kerk en Vrede mede namens andere organisaties aan Den Uyl schreef) N.ED. 29.04 De NCRV herhaalt Peter van Campens hartveroverende film over de Josti Band, die geheel uit geestelijk gehandicapte mu zikanten bestaat. Ned. 2/20.30 Aan stralingsgevaar bloot gesteld is een Franse tv-fllm over een ongeluk bij het Joego slavische atoomonderzoekcen trum Vinca. Ned. 1/19.50 George van Renesse be spreekt enkele uitvoeringen van Chopins preludes. Hilv. 4/15.00 De uitzending van de Radio Volksuniversiteit gaat over dia lecten. Hilv 2/17.35 Het Radio Filharmonisch Or kest speelt werk van Hendrik Andriessen, Saint-Saëns en Rim sky-Kor sa kof. Hilv 2/20.05 19.04 Van gewest tol gewest 19.50 Les Atomises (Aan stralingsgevaar blootgesteld), tv-film 21.15 La rosette arrosóe. Tekenfilm 21.35 Journaal 21.50 Oen Haag vandaag 22.05 Studio Sport 22.50 Journaal NEDERLAND II 15.46 NOS: De fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.04 IKON: Jouw beurt 19.29 Kenmerk. Wekelijkse informatierubriek 20.00 NOS: Journaal 20.25 SOCUTERA: 5-minutenfilm van de stichting Fed. Sociaal Pedagogische zorg voor Zwakzmmgen 20.30 NCRV: Muziek uit het hart 21.00 Spel zonder grenzen 22.30 Muzikale meditatie 22.45 NOS: Journaal IK HES vOC?r CEOELlOK ve Uie OOPIG OVI VtljW roviesocöiOK re Kuwwes) SEBêIDêiO oe DRRNJK op 109: „Kunnen we nu eindelijk zaken doen of niet?" vroeg smidje Verho len. „Ik heb verloren en ik zal Jullie je zin doen," züchtte Ouwe Sybil. „Laat me uit de kooi en ik zal voor Kareltje doen wat ik kan „Niks ervan," zei smidje Verholen bars. „Eerst Kareltje redden en dknl pas uit de kooi!" „Maar SNAP het' dan toch eindelijk 'es een keer!" viel Ouwe Sybil gillend uit. „Ik moet mijn toverspullen hebben!" „Die kunnen wij wel eev'n voor je haal'n," zei Eelco Eelkema. „Goed zuchtte de heks. „Ga dan maar naar mijn moderne bungalow. Op die plaats staat nu een vieze, bouwvalli ge hut. Haal daar deel n van mijn 'Handboek voor Toverheksen" en mijn toverstaf. Pak ook een kolf, een flesje zonnehoning en wat duivelse druppels manedauw. Dan nog een pan, een driepoot, een pollepel, een kaars en een doosje kikkerpoeder met slangevet„Is dat alles?" zei Eelco. „WE benn'n binn'n tien minuut'n met de spull'n weerom, zus." En even later waren de twee vrienden al verdwenen in de oude heksenhut„Jonge, jonge, wat is het hier binn'n een zwijntroep en een vieze beweging!" zei de kodde beier tegen zijn makker. „Moet je 'es kijk'n. Het stof ligt overal duim'ndik op!" Toen blies hij een aantal stinkende stofwolken van het ar moedige tafeltje af en mompelde: „Haast niet te begriep'n, dat hier gisteren nog zo'n mooie, moderne buungaloo stondMaar de smid had daar geen aandacht voor en riep: „Héla! Hier ligt de tover staf!" FERD'NAND jV-, Hij knikte, hij begreep elk woord dat zij had gezegd en was het er mee eens. Toen zij bij de dwergeiken waren, waarboven de hut lag, sprong hij uit de sjees en leidde de pony langs het spoor, dat Morgan gemaakt had bij het aansjouwen van het materiaal. Het begon al don ker te worden. Innig voldaan zei hij: „Dit was een beste inval, Claire, dit blijft ons eigen plekje. Zelfs de kin deren zullen hier nooit mogen ko men". Hij spande de pony uit en bracht het dier naar de primitieve stal, terwijl zij naar binnen ging om het vuur op te poken en eten te koken. Zij had aan alles gedacht, merkte hij. Er was zelfs hooi en haver voor de pony. IV Van de acht dagen die hij in het dal bleef, brachten zij er vier in een zaamheid door en de rest in het Huis. De negende dag ging hij naar Simon, die sinds een maand op kost school was ln Het Hoge Woud. Voor Claire vormden die dagen samenzijn het hoogtepunt van haar huwelijk; als er later wel eens twijfel of moei lijkheden waren, hoefde zij maar aan die dagen terug te denken om alles te vergeten. Zij bracht hem op de hoogte van alles wat er in het dal was voorgevallen, zodat hij was voorbereid op wat hij straks te ho ren zou krijgen. Hij zou daaraan terugdenken, wanneer hij weer aan het front was en ook aan de vreugde die hij met de kinderen had beleefd, maar alles werd toch ook bij hem overheerst door de herinnering aan het verblijf in de hut. Ondanks al zijn pogingen was Paul er nooit in geslaagd met Simon de band te krijgen die hij met zijn kinderen, en zelfs met verschillende van zijn peetkinderen had. De Jon gen kapselde zichzelf in op een ma nier die de meeste mensen afschrik te; alleen Ikey en tot op zekere hoog te Claire slaagden er in door zijn pantser heen te breken. Pas tijdens zijn verlof ln 1917 lukte dit Paul ook enigermate. En dat alleen dank zij het feit, dat Simon het moeilijk had met zijn eerste semester op een ge desorganiseerde kostschool. Paul schrok van de verslagen houding van de jongen, toen die de kamer van de directeur binnenkwam; al zijn liefde ging Ineens naar hem uit, want Simon deed hem op dat mo ment heel sterk denkan aan Grace, zoals hij die in Béthune had aange- De Boekerij Baarn troffen. Hij wist, dat Claire de jon gen verteld had, dat Grace dood was en hij vroeg zich af of Simon om haar treurde, ondanks het feit, dat hij geen enkele herinnering aan haar kon hebben. Samen met Simon liep hij naar het dichtstbijzijnde restau rant, dat nog altijd zes kilometer van Het Hoge Woud af lag. Paul vreesde het ergste, want Simon gaf nauwelijks antwoord op zijn vragen. Maar onderweg werd alles ineens anders, toen Paul zei: „Ik ben eigen lijk naar je toegekomen om je te vertellen, wat een dappere vrouw je moeder was, jongen". De jongen bleef roerloos staan, keek hem aan en zei met trillende stem: „Mevrouw Handcock heeft me verteld, dat u er bij was, toen zij werd gedood, maar dat kon ik niet geloven. Is het waar?" Paul merkte, dat de Jongen weer vermeed hem „vader" te noe- men, zoals hij dat altijd had gedaan. Hij merkte, dat zijn eigen stem on vast was, toen hij begon: „Ik weet J niet hoeveel ze Je hebben verteld, I maaren ineens ongeduldig: 1 „Zeg, waarom noem je me geen Luit net als Ikey?" De jongen grijnsde. Hij legde zijn hand op Simons schouder, die zich daar niet tegen verzette, wat hij eigenlijk verwacht had: „Dit keer heeft die oude kletsmajoor niet ge fantaseerd. Ik was erbij, toen je moeder werd gedood. Zij bestuurde een ambulance met zwaargewon den, die door een vijandelijk vlieg tuig werd aangevallen; ik kwam di rect daarna, maar wij hadden elkaar al eerder toevallig ontmoet en wij hadden samen gedineerd en over jou gepraat. Zij zou naar je toeko men, als zij verlof kreeg". Hij vond dat hij dit gerust kon zeggen. Simon .vroeg: „Zoudt u me een beetje meer over haar willen vertellen Luit?" „Natuurlijk. Ik heb altijd groot res pect gehad voor haar moed, maar toen ik haar weer ontmoet had in Frankrijk en verhalen over haar hoorde van de meisjes, met wie zij samenwerkte, ging dat respect over in enorme bewondering. Zij heeft' zich veel heldhaftiger gedragen dan vele dragers van het Victoria-kruis, vergeet dat nooit. Het was die dag haar tweede tocht naar de vuurlinie en zij had er zich vrijwillig voor aangemeld". Wordt vervolgd Horizontaal. 1. afnemend getij, 2. lastgeving, 7. Japans spel, 9. orde nen, 12. dof, 13. wig, 15. papegaai, 17. meisjesnaam, 18. lange nekharen van dieren, 20. aardrijkskundige aanduiding, 21. gifslangetje, 22. mist, 23. rondhout, 24. reeks, 26. scheik. element, 27. deel van een boom, 28. gesloten, 29. buitenhaven, 33. rang in het leger, 37. landbouw werktuig, 38. halfgod, 39. bevel. Ver ticaal. 1. voorvoegsel, 2. grondsoort, 3. Rijksgrens (Afk.), 4. wapen, 5. oude lengtemaat, 6. kippenloop, 8. rund, 10. schoeisel, 11. onklaar, 12. deel van het Jaar, 13. schildpad, 14. aangeboren gave, 16. laan, 18. snij- werktuig, 19. ontkenning, 25. kunst mens, 30. paard, 31. Europeaan, 32. lidwoord, 34. muzieknoot, 35. scheik. element, 36. vogel. Oplossing vorige puzzel. 1. zin, 2. elger, 3. ent, 4. palet, 5. alert, 6. adder, 7. raket, 8. dal, 9. Jolig, 10. eis. ZEEPAARDJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4