Kamer moet het laatste woord hebben Internationaal jongerenwerk in gevaar Een spaarder kan in principe drie kanten op: Personalia f Den Uyls conclusies en voorstel CDA Vergoeding toegekend voor acupunctuur Abortus Formateur wil abortusvraagstuk komende kabinetsperiode regelen Niet vastzetten. Vastzetten en er toch aan kunnen komen. 7% Echt vastzetten. De Amro Bank is er vooralle spaarders. Uitspraak Centrale Raad: Tarieven overheid stijgen hoogstens vijf procent Stopzetten van subsidie betekent einde van comité Uitwisseling met buitenland beëindigd? Pleidooi voor één administratie van persoonsgegevens Tbr geëist voor doden van zwerver i WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Van onze parlementsredactie DEN HAAG Formateur Den Uyl vindt dat het abortusvraagstuk deze kabinetsperiode in ieder geval geregeld moet worden. De Kamer moet daarbij het laatste woord hebben. Dit zijn de twee uitgangspunten van de uiteindelijke voorstellen ten aanzien van abortus, die Den Uyl gisteren per brief aan de fracties van PvdA, CDA en D'66 heeft gestuurd. Het uitblijven van een nieuwe abor tuswet zal volgens Den Uyl niet al- leen in de abortuspraktijk groeiende onzekerheid veroorzaken, maar be tekent Ook een zware belasting voor politieke samenwerking. „Inciden ten dreigen de afgelopen jaren hebben het aangetoond het poli- J tieke klimaat te vergiftigen", schrijft Den Uyl. Procedure Hij vindt dat zijn voorstellen in rede lijkheid voor alle betrokken partijen aanvaardbaar zouden moeten zijn en van elk van die partijen ook inschik- kelijkheid vragen. Den Uyl ziet de procedure rond de ir nieuwe abortuswetgeving als volgt: eerst zou het nieuwe kabinet kunnen, bekijken of het zelf een abortuswets ontwerp wil indienen. Den Uyl ge looft daar niet zo in („De verschillen zijn zo groot, we worden het toch niet eens"), maar in afwijking van zijn eerste conclusies laat hij deze moge lijkheid op aandrang van het CDA nu toch open. Hij voegt daar wel fijntjes aan toe dat die mogelijkheid alleen gerealiseerd kan worden „in dien een minderheid (CDA-red.) ver antwoordelijkheid zou kunnen ne men voor wat een meerderheid (PvdA-D'66-red.) beoogt". Inhoude lijke onderhandelingen en compro missen over een zaak die van beide kanten zo principieel anders wordt bekeken acht Den Uyl niet mogelijk. Het nieuwe kabinet moet de Kamer zo spoedig mogelijk meedelen of het desondanks toch zelf met een wets ontwerp komt, dan wel het initiatief daartoe aan de Kamer overlaat. Ook indien het kabinet zelf een wetsvoor stel indient, zal aanvaarding daar van door de kamer niet onder drei ging van een kabinetscrisis kunnen worden afgedwongen. De Kamer blijft het recht houden eigen voor stellen te volgen. Concessie Den Uyl Aan het tot wet worden van het abortus-ontwerp dat door beide Ka mer is aanvaard, zal, schrijft Den Uyl in zijn voorgestelde conclusies, medewerking worden verleend. Op dit punt heeft hij zijn eerdere voor stellen wel verzacht. Aanvankelijk wilde Den Uyl dat ook het CDA zich erop zou vastleggen dat zo'n abor- CoftclllSl€S tuswetsontwerp door het kabinet tot wet zou worden verheven, door middel van het zogenaamde contra seign (handtekening red.) Individue le CDA-ministers zouden op dat mo ment het kabinet kunnen verlaten, maar de daardoor ontstane kabi netscrisis zou de beslissing over de abortuswet niet in zijn geldigheid aantasten. van samenwerking en kabinetscrisis het gevolg kan zijn. In zijn conclusies wijst Den Uyl het voorstel van Van Agt om een be- raadsgroep van wijze mensen bin nen twee jpar een uitweg te laten zoeken uit de impasse, van de hand. Den Uyl ziet het probleem als een „fundamenteel politiek verschil van inzicht in de vraag wat de wetgever mag en moet voorschrijven terzake van abortus." Nu probeert Den Uyl de CDA-minis ters niet meer aan het contrasigne ren te binden. Het CDA heeft die verbintenis steeds stellig afgewezen en Den Uyl berust daar nu in. Hij wijst er wel op dat deze situatie ertoe zal leiden dat, wanneer minis ters van PvdA en D'66 in meerder heid tot contrasignering beslissen, tegen de zin van hun CDA-collega's in het nieuwe kabinet, verbreking Den Uyl wijst erop dat hierover nu al Jaren op hoogstaand niveau in en buiten de Kamer is gediscussieerd, waarbij de verschillen van mening niet zijn overwonnen. Hij verwacht daarom ook niet dat zo'n beraads- groep daar wel in zou slagen, nog afgezien van zijn principiële uit gangspunt dat het hier om een poli tieke keus gaat, waarvoor de op 25 mei gekozen Tweede Kamerleden als eerste verantwoordelijk zijn. Rapport Den Uyl acht het wel nuttig voor het inzicht in de feitelijke abortuspro blematiek dat een speciale commis sie over de huidige ontwikkelingen binnen enkele maanden rapport uit brengt. Achtergrond voor dat idee is dat het aantal abortussen onder Ne derlandse vrouwen sterk aan het dalen is en dat zou tot de opvatting kunnen leiden, dat ook het abortus- probleem als zodanig minder ernstig wordt. Tenslotte stelt Den Uyl voor dat, in afwachting van de nieuwe abortuswetgeving, de minister van volksgezondheid in de medische we reld aandringt op grote zorgvuldig heid in het abortusbeleid, met name om commerciële praktijken te we ren. De minister van justitie zal te vens een terughouded vervolgings beleid moeten voeren. De letterlijke tekst van de conclusies waartoe formateur Den Uyl in zijn brief aan de fractievoorzitters van CDA, PvdA en D'66 komt, luidt als volgt: 1. De drie partijen onderschrijven dat de totstandkoming van een nadere wettelijke regeling van ab ortus provocatus in deze kabi netsperiode dringend gewenst is. Gezien het principiële karakter van de vraag wat in essentie een wettelijke regeling dient in te houden en gezien de voorgeschie denis van de tot dusver onderno men pogingen, is tussen de coali tiepartners op dit punt geen over eenstemming te verwachten. Het nagestreefde parlementaire meer derheidskabinet is deswege al leen te vormen indien de partners bereid zijn uiteindelijk abortus als een vrije kwestie te beschou wen, dat wil zeggen, dat het parle ment het laatste woord houdt. 2. Het kabinet kan terzake initia tieven nemen. Het is mogelijk, dat de ministers van Volksge zondheid en Justitie in overleg met de beide Kamercommissies een wetsontwerp voorbereiden, onder het beding dat ze er geen kabinetskwestie van zullen ma ken als de Kamers aan een andere oplossing de voorkeur zouden ge ven, dan wel zodanig, dat het wetsontwerp mag rekenen op een meerderheid in beide Kamers. Het is ook denkbaar, dat initiatie ven uit de Kamer worden afge wacht. Het nieuwe kabinet zal zo spoedig mogelijk zijn voorkeur aan de Kamer meedelen. Aan het tot wet worden van het ontwerp dat door beide Kamers is aan vaard, zal medewerking worden gegeven. Aangenomen mag wor den, dat bewindslieden van PvdA en D'66 dit zullen bevorderen. Het CDA acht het onjuist zijn be windslieden daarop bij voorbaat vast te leggen. 3. Het kabinet zal eveneens zo spoedig mogeüjk een commissie instellen, die tot taak krijgt bin nen enkele maanden te rapporte ren omtrent de ontwikkeling van feiten en omstandigheden terza ke van abortus en de daaruit te trekken conclusies. 4. In afwachting van een herzie ning van de wetgeving zal de mi nister van Volksgezondheid zich verstaan met organisaties en in stellingen in de medische wereld om te bevorderen, dat bij het ver richten van abortus zo groot mo gelijke zorgvuldigheid wordt be tracht, met name om commercië le praktijken te weren. Met het oog op de voorgenomen herzie ning van de wetgeving wordt er van uitgegaan, dat geen gerechte lijke stappen worden onderno men resp. rechterlijke uitspraken uitgelokt, anders dan op ernstig vermoeden van kennelijke on zorgvuldigheid in de medische be handeling. CDA Het voorstel van de CDA- fractieleider Van Agt luidt als volgt: Afspraak in het regeerakkoord over abortus provocatus 1. Partijen in het formatieover- leg, enerzijds onderkennend dat een herziening van de wettelijke regeling met betrekking tot abor tus provocatus (a.p.) tot de be langrijkste maatschappelijke problemen behoort en dat het nieuwe kabinet met een volstrekt parlementair karakter zich dan ook tot taak moet stellen ook daarvoor een oplossing te zoeken; anderzijds constaterend dat over eenstemming over de inhoud van een door het kabinet in te dienen wetsontwerp thans niet te berei ken is, komen overeen dat het kabinet een beraadsgroep zal instellen met d^ opdracht binnen twee jaar na haar installatie een begaanba re uitweg te zoeken uit de impas se waarin het probleem zich nu bevindt. Deze overeenkomst houdt in dat alle partijen in het formatieoverleg bereid zijn tot heroverweging van hun oordeel wat een nieuwe wettelijke rege ling zou moeten of mogen be vatten. 2. Het ligt in de rede dat de frac ties waarop het te vormen parle mentaire kabinet zal steunen geen initiatief tot wetgeving ter zake zullen ondernemen of onder steunen, voordat het kabinet de gelegenheid heeft gehad zich om trent de uitkomst van het werk van de beraadsgroep uit te spreken. 3. De minister van volksgezond heid zal zich in afwachting van een herziening van de wetgeving met organisaties en instellingen in de medische wereld verstaan om te bevorderen dat met a.p. de grootst mogelijke zorgvuldigheid wordt betracht, met name om commerciële praktijken te weren. Het is te verwachten dat de hou ding van het openbaar ministerie jegens het verrichten van a.p. door artsen inmiddels terughou dend zal blijven. ADVERTENTIE Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van 4% Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 of 2% opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders ziin ze goed voor maar liefst Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot gy 0/ Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse metaalarbeider de heer Ben Trlon kan aanspraak maken op een vergoeding voor vijftig acupunctuurbehandelingen door de bedrijfsvereniging. Deze uit spraak heeft de Centrale Raad van Beroep in Utrecht gedaan na een jarenlange procedure. zijn bedrijfsvereniging de kosten zo'n 1500 gulden terug te krijgen. In beroep Dit houdt in, dat acupunctuur-be handelingen door erkende artsen voor het eerst in Nederland als zoda nig door de Centrale Raad worden erkend. Dokter, K. Einhom in Midde- lie noemde dit dan ook als woord voerder van de Nederlandse Artsen Acupuncturisten Vereniging (NAAV) een voor Nederland unie ke beslissing, die mogelijk ook voor ziekenfondsen gevolgen zal hebben. De heer Trion kreeg in 1966 tijdens zijn werk een stapel staalplaten op zijn rechterbeen. Na twee amputa ties en negen operaties bleef hij pijn houden, maar geen arts kon de oor zaak van de pijn vaststellen. Hij liet zich toen behandelen bij de in Lim burg gevèstigde huisarts P. D. Kerk hof, die acupunctuur toepaste. Na een half jaar kon de heer Trion weer aan het werk en tyij probeerde via Deze vereniging weigerde dit, omdat acupunctuur in Nederland nog niet officieel is erkend. Op advies van de stichting Ombudsman ging de heer Trion tegen dit besluit in beroep. De Raad van Beroep in Rotterdam stel de hem in het gelijk, waarbij de overweging was dat hij zonder hulp van een acupuncturist niet aan het werk had gekund. De bedrijfsvereni ging ging op haar beurt tegen dit besluit in beroep, waarin de Centrale Raad nu uitspraak heeft gedaan. De situatie is op dit moment nog zo. dat ziekenfondsen in uitzonderings gevallen de kosten voor een acu punctuurbehandeling vergoeden. Dit gebeurt eigenlijk alleen in zie kenhuizen, als patiënten als gevolg van een operatie niet anders kunnen worden geholpen en wanneer patiën ten alleen via acupunctuur onder narcose kunnen worden gebracht. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) noemde geconfronteerd met de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep deze dan ook uiterst interessant. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook in 1978 zal de stijging van de overheidstarieven de vijf procent niet te boven mogen gaan. De regering heeft dit besloten op grond van de thans bestaande verwachtingen en ontwikkelingen betreffende prijsstijging en inflatie. Evenals tot nu toe blijft het provin ciale en gemeentebesturen ook in 1978 mogelijk om voor grotere ta riefsverhogingen ontheffing te vragen. Aan tariefsverhogingen die binnen de vijf procent blijven zal door de rijksoverheid zonder meer meege werkt worden. i» Met ingang van 16 september is be- noemd tot burgemeester van Oroot- ;v Ammers, Langerak en Nieuwpoort ii de heer J. O. de Groot te Lienden. :n De heer De Groot (34), is adjunct- :sf directeur van de lts in Gorinchem en ar wethouder van Lienden. Hij is her vormd en lid van de ARP. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met ingang van 1 januari volgend jaar zal het Nederlands Komitee voor Internationaal Jongerenwerk niet meer bestaan. Dit is het gevolg van een besluit van staatssecretaris Meijer van CRM om deze instelling niet langer meer te subsidiëren. De beslissing dateert al van september vorig jaar, maar het comité heeft toen beroep aangetekend bij de Raad van State, die in afwachting van een principebesluit over de Juistheid van het besluit van CRM heeft bepaald, dat het comité wel verder mocht wer ken, mits het geen personeel meer aannam en geen nieuwe activiteiten meer ondernam. Nog steeds is er geen oordeel van de Raad van State over de CRM-maatregel gekomen, waardoor het werk van de instelling intussen zwaar ge leden heeft. Op het ogenblik werkt er nog één volledig in dienst zijnde functionaris bij het comité, bijgestaan door een kracht met een gedeeltelijke dag taak. Per 1 september ver dwijnt deze enig overgeble ven werknemer ook nog, waardoor er geen sprake meer kan zijn van voorzet ting van de werkzaamheden. Het Nederlands Komitee voor Internationaal Jonge renwerk is de overkoepelen de organisatie van een groot aantal Jongerenorganisaties. Het vertegenwoordigt de Ne derlandse Jongeren in allerlei Internationale organisaties, organiseert uitwisselingen tussen Nederlandse en bui tenlandse jongerengroepen, organiseert studiereizen voor Nederlandse jongeren naar het buitenland, ontvangt Jon gerengroepen uit de hele we reld in ons land, etc. Volgens Edward Loos, de laatst overgebleven mede werker van het comité, is de beslissing van Meijer om de subsidie in te trekken alleen maar ingegeven door de dwang om te bezuinigen. „Een paar hoge ambtenaren bij CRM hebben ons verteld, dat de beslissing om ons niet langer te subsidiëren vlak voor prinsjesdag werd geno men. Er moest toen duidelijk nog ergens bezuinigd wor den. Wij hebben heel andere argumenten voor het besluit te horen gekregen: onze orga nisatie zou niet „representa tief" meer zijn en niet meer aansluiten bij het bestaande jeugd- en Jongerenwerk. We hebben toen beroep tegen deze beslissing aangetekend en nog een tijdje uitstel van executie gehad, maar in we zen zijn we natuurlijk toch vleugellam gemaakt, want wat kun Je nog doen, wan neer Je vacatures niet meer mag vervullen en geen nieu we activiteiten mag ontplooi en? Zo is het comité lang zaam doodgebloed," aldus Edward Loos. 'Nieuwe instelling' Bij het ministerie van CRM vindt men het werk dat tot nu toe door het Komitee voor Internationaal Jongerenwerk gedaan werd overigens wel van belang; men wil het ook wel voortzetten, maar dan door een nieuw op te richten instelling, die in de plaats komt van vijf instellingen die te maken hebben met Jonge renwerk en buitenlandse con tacten. Deze vijf instellingen zouden dan allemaal opgehe ven kunnen worden, wat weef een besparing oplevert. Alleen is CRM niet erg voort varend geweest met het op richten van die nieuwe instel ling, die aanvankelijk al op 1 februari 1977 had moeten be staan, maar die er nog steeds niet is en die er, volgens Ed ward Loos, ook niet snel zal komen. Hierdoor zal er straks, na 1 januari, een eind komen aan allerlei vormen van uitwisse ling van Nederlandse en bui tenlandse Jongeren. Erger vindt Edward Loos het dat er dan ook geen Nederlandse Jongeren meer vertegenwoor digd zullen zijn in internatio nale Instellingen, zoals het Europees Jeugdfonds en het Europees Jeugdcentrum. Vervolg van pagina 1 Meest waarschijnlijk is dat de, eer der door Van Agt voorlopig afgewe zen mogelijkheid van een CDA-WD- combinatie nu toch onderzocht gaat worden. Eerst aangewezene daar voor zou Van Agt kunnen zijn. Die komt dan in een lastig parket. Het zal met de WD al moeilijk zijn om het over de abortusproblematiek eens te worden, even lastig ligt het sociaal-economische vraagstuk. Dit temeer daar Van Agt hierover met Den Uyl uiteindelijk een akkoord heeft bereikt. Formeel is het CDA na het misluk ken van Den Uyl niet meer aan het akkoord gebonden, maar anderzijds zal het moeilijk zijn ineens geheel andere oplossingen voor dezelfde problemen af te spreken met de WD. Andere mogelijkheden zijn voorts minderheidskabinetten van PvdA of CDA. dan wel opnieuw een lijm poging zoals ook gebeurde ter oplos sing van de vprmogensaanwasde- iing, toen eveneens een informateur het even van Den Uyl moest overne men. Een tweede lijmpoging via een Informateur in deze formatie zou de positie van Den Uyl uiteraard niet versterken. Met gemor De fracties van PvdA en D*66 heb ben Den Uyl gisteravond laten we ten zijn abortusconclusies, zij het met enig gemor, wèl te zullen aan vaarden. Van Thijn was het eens met Den Uyis voorstel niet van het CDA te vergen dat de ministers zich van tevoren binden aan een abortus- wetsontwerp. „Democratie betekent meer dan het vastleggen van meer derheidsbesluiten. Minderheden moeten gerespecteerd worden. Het zou daarom onver draagzaam zijn de CDA-minderheid in het kabinet te vragen zich te verbinden tot ondertekening van een abortuswetsontwerp", aldus Van Thijn gisteravond. Een ..pijn punt' noemde Van Thijn het dat de abortuswetgeving hierdoor alleen in het zich van een mogelijke kabinets crisis tot stand kan komen. „Dat is, bij de start van een nieuw kabinet een zaak die je even moet verwer ken". zei hij. Terlouw (D'66) maakte duidelijk dat ook zijn fractie moeite had gehad met de aanvaarding van Den Uyls voorstellen. D'66 vreest dat het openlaten van de mogelijkheid dat het kabinet zeil met een wetsvoor stel komt, tot veel tijdverlies zal leiden. D'66 behoudt zich daarom het recht voor zelf een initiatief- wetsontwerp in te dienen als het kabinet te lang zou wachten met een eventueel kablnetsontwerp. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Rijk, provincies en gemeenten kunnen het beste met elkaar van één geautomatiseerde persoonsadministratie gebruik gaan maken, door aan te sluiten bij het geen de gemeenten zeil reeds op vrijwillige basis hebben tot stand gebracht in de SOAG (de stichting tot ontwikkeling van de automatise ring bij de gemeenten). Deze be leidsconclusie trekt het ministerie van binnenlandse zaken uit de reac ties van gemeentelijke en provincia le zijde op het conceptwetsontwerp op de centrale persoonsadmini stratie. Naast de regionale automatiserings centra van de 80AG komt dan een centraal orgaan op Rijksniveau, waaraan bepaalde gegevens en mu taties vanuit de regio's doorgesluisd worden. Verder zal de minister van binnen landse zaken in overleg met zijn collega's van Justitie en economi sche zaken het voorontwerp van wet op de centrale persoonsadministra tie aanpassen aan de adviezen van de staatscommissie Koopmans, die een rapport uitbracht over de be scherming van de persoonlijke le venssfeer van het Individu. ROTTERDAM (ANP) - Mr. W. A. de Salnt-Auiaire heeft opname ge vraagd in een krankzinnigeninrich ting voor een Jaar, plus ter beschik king stelling van de regering van de twee mannen die begin dit Jaar de Rotterdamse zwerver Jean Vermeu len (46) om het leven brachten. Psy chiatrische hebben de daders ont oerekeningsvatbaar verklaard. Tij dens de behandeling van de zaak schoven belde mannen, de 24-jarige magazijnbediende W. van 8. uit Rot terdam en de 34-jarige loswerkman Desire H. uit België, elkaar gisteren de schuld toe. „We kunnen so beginnen, pep

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3