IFokke Sierksma: sïeen deel van ons geweten Westerterp terughoudend over lozing op Dollard CDA en abortus KUNST Ministers voor keuze Gesprek voortbestaan De Noordercompagnie Kameragenda Terlouw en de deskundigen Energieverbruik nam 11% toe Kritiekprijs voor Theater De Appel TET; JINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet a." J L door prof, dr Th. P. van Baaren Door het overlijden van prof, dr F. Sierksma verliest Nederland ;'voldieen man die wij moeilijk kunnen missen. Natuurlijk, vaak is het k niet meer dan retoriek wanneer wij zeggen dat Iemand niet kan worden gemist, maar ln het geval van Fokke Sierksma ligt de zaak toch anders. En dan denkt ik nog niet ln de eerste plaats aan de geleerde of aan de literator, want hij was nog Iets anders en meer: hij was een deel van ons geweten. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRFARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN Redactie: Ferry Mingelen. Bijdragen: Gerard van der Wulp. 'anneer hij onrecht bespeurde, 'aar dan ook, dan verhief hij zijn item. Hij kwam op voor vrijheid en cht en waarheid; zoals hij ze zag, latuurlijk: wie kan dat anders? Hij iprak zijn mening uit, zonder angst n zonder aanzien des persoons en sprak met een minister niet an- lers dan met een collega. Hij had 'aak veel van een profeet en dat is niet de manier om populair te wor den, maar populariteit is vaker het loon van de lafheid dan de bekroning en van Aan moed heeft het Sierksma nooit en {ontbroken; niet tijdens de tweede orte wereldoorlog, toen hij actief was in 'het verzet, maar ook later niet, toen moed iemand misschien niet meer het leven kon kosten, maar wel een afgebroken carrière kon opleveren. Hij kwam op voor waarheid en recht en hij deed dat vaak fel, maar hij was geen ruziezoeker, al was hij ook geen diplomaat. Daarvoor was hij te recht' ten, jdoor zee. Maar wat hij ook bestreed, altijd waren de mensen voor hem belang- 00 - rijker dan de ldeeèn die ze verkon- jur) digden en daarom kon hij ook be vriend zijn met personen die geheel 1 bij andere gedachten waren toegedaan, als hij maar overtuigd was van hun persoonlijke integriteit. Sierksma was niet gauw beledigd, hij was wel gemakkelijk te kwetsen en kon met felheid reageren. Hij was ook in staat om ln mensen zoveel vertrouwen te stellen, dat bij na niemand daaraan ten volle kon beantwoorden, maar daar staat te genover dat hij ook een van de trouwste vrienden was die iemand zich zou kunnen wensen. Fries I Fokke Sierksma werd 60 Jaar gele- 1 den in Dokkum geboren en hij was I met hart en ziel een Fries. De liefde |voor het Friese land en de Friese taal weft hij tot zijn dood behouden. Het was ontroerend te merken hoe geluk- I klg hij was, toen hij enige Jaren gele- I den de mogelijkheid kreeg om iedere week een paar dagen door te bren» gen ln een huisje buiten in de provin- cie van zijn Jeugd, met enkel wellan- den en koeien om hem heen en over- I al vogels. i 1 Bulten vele andere dingen om was de liefde voor wilde vogels een van de dingen die Fokke Sierksma en mij verbonden. Zijn natuurliefde was niet alleen esthetisch, al had hij daar ook alle oog voor, ook niet al leen ethisch, hoe belangrijk dat ele ment ook is in de huidige strijd om van de natuur iets te mogen behou den; ik geloof dat de vogels hem aanspraken, zoals ze dat ook mij doen, als bemiddelaar tussen onze alledaagse wereld en een droomwe reld van vrijheid waarin de storm een uitdaging mag zijn om de eigen kracht te tonen, maar niet meer dan dat. Wat is romantiek, Ja, romantiek ls ook van alle tijden; dat hopen wij althans. Sierksma kwam uit een gerefor meerd gezin. Er valt over gerefor meerden veel slechts te zeggen, maar de besten hebben een hartstocht voor de waarheid die zich ook tegen de eigen achtergrond kan keren, zo dra die als beperkt en onwaarachtig1 wordt beleefd. In Sierksma kwam deze hartstocht voor de waarheid samen met een romantisch levensbe sef en het zal hem zelf ook vaak wel veel moeite hebben gekost, beide samen tot een geheel te versmelten, maar meestal is hem dat gelukt. Mede daarom was hij zo'n boeiende persoonlijkheid. Pro of contra, hij was nooit de kille toeschouwer, maar hij stortte zich altijd in het heetst van het gevecht. Fijnzinnigheid Originaliteit I Het is niet mogelijk om improvise rend een goed overwogen evaluatie Als romancier en essayist is hij in Nederland nooit goed tot zijn recht gekomen, maar de fijnzinnigheid en diepte waarvan hij blijk gaf ln zijn godsdiensthistorische werken ken merken ook zijn literiare werk en de toekomst zal daarop wellicht nog teruggrijpen. Fokke Slerksma's belangstelling voor alles wat in de cultuur omgaat blijkt ook uit zijn boek over de tele visie. Hij kon scherp oordelen, maar hij was nooit blasé en kon zich daar om in alles verdiepen waar een an der miscchien verachtelijk aan voor bij zou gaan. Zijn belangstelling gold ook de politiek, maar bij alles wat hij deed stond zijn innige harts tocht voor de mensen in het cen trum. Dit is ook het aspect dat ik ln dit Impromptu artikel centraal wil stellen. En dit is ook in de eerste plaats de reden waarom ik begon te zeggen dat Fokke Sierksma Iemand is die ons land moeilijk kan missen. Dr. Th. van Baaren is hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten en de fenomenologie van de godsdienst aan de rijksuniversiteit in Gro ningen. prof. dr F. Sierksma van zijn wetenschappelijk en literair werk te geven. Ik kan dat hier niet eens proberen, zeker niet op een moment waarop geheel andere ge voelens overheersen. Als geleerde verraste hij telkens opnieuw door zijn originaliteit en door de bijzon der brede scala van zijn belangstel ling die hem dreef om na elkaar telkens weer geheel nieuwe onder werpen aan te vatten en uit te kie zen. Zijn dissertatie handelde over de dieptepsychologie en zijn belang stelling in de psychologie uitte hij verdeer door een boek te schrijven over de religieuze projectie dat toen het verscheen in Nederland nogal wat schandaal verwerkte, getuige de driftige discussies die daarop volgden. Ik werd er zelf als onervaren hoogle raar in betrokken door een bekende figuur van de microfoon van de RONO die mij verzocht het boekje „Tussen twee vuren" te bespreken in de hoop dat ik hetzij ruzie zou krijgen met de auteur, hetzij met mijn collega's. IJdele hoop gelukkig. Een van Slerksma's meesterwerken is voor mij nog altijd zijn boek over de religieuze kunst. Van zijn latere publikatles vermeld ik zijn twee boeken over Tibet, die terecht de aandacht van de tibetologen in de hele wereld hebben getrokken. En kele studies, zoals die over de rol van het vrouwengeheim en die over de zogenaamde messianistische be wegingen konden alleen maar in een populaire vorm het licht zien, zodat het werk dat Sierksma daaraan deed slechts gedeeltelijk tot zijn recht kwam. De laatste Jaren richtte hij zijn belangstelling op de contac ten tussen islam en christendom, getuige onder andere zijn inaugura le rede te Leiden. Alhoewel PvdA en CDA diepgaand met elkaar van mening verschillen over een nieuwe abortusregeling zijn ze het in leder geval over één ding eens: betere voorlichting en betere beschikbaarheid van voor behoedmiddelen zijn de aangewe zen methoden om ongewenste zwangerschappen en dus abortus sen te voorkomen. Door die methoden ls het abortus cijfer in ons land vermoedelijk een van de laagste ter wereld gewor den, schrijft de medicus prof. dr. P. Muntendam in het augustus-num- mer van Medisch Contact. Dit Inzicht is echter nog niet overal gemeengoed. In talloze gemeenten wordt een goede beschikbaarheid van voorbehoedmiddelen nog steeds gedwarsboomd door een ln de algemene politieverordeningen opgenomen verbod op condoomau tomaten langs de openbare weg. Wie denkt dat het hier om vergeel de en niet langer nageleefde veror deningen gaat, vergist zich. Zo nam nog op 20 juni Jl. na een kort debat de gemeenteraad van Berkel en Rodenrijs (Zuid-Holland) het verbod weer op in de nieuwe politieverordening. De CDA-GPV- meerderheld in de raad had weinig boodschap aan het PvdA-WD ver wijt dat dit verbod een betuttelen de ingreep in de privé aangelegen heden van andere mensen betreft. Ook het standpunt van een dissi dent CHU-raadslid, die vóór de au tomaten was omdat hij zo tegen abortus is, vermocht de raadsmeer- derheld niet van inzicht te doen veranderen. Een AR-raadslid, de gevoelens van de raadsmeerder- held vertolkend, betwijfelde'zelfs sterk de stelling „dat door aanwe zigheid van automaten meer zwan gerschappen worden voorkomen, dan door de afwezigheid daarvan". Hij vreesde „onoordeelkundig ge bruik", wenst „de mogelijkheid van zo maar experimenteren niet onno dig te vergroten" en vond „het een goede zaak om op verantwoorde wijze te leren omgaan met een van de belangrijkste menselijke driften". Dat is een standpunt dat nogal Deze week buigt de Tweede Kamer zich over een brief van minister Van Doom (CRM) over de restauratie van palels Het Loo. Verder wordt gesproken over veranderingen in de wet geneesmiddelenvoorziening. In (niet erg nabije) toekomst zullen drogisterijen geen medicijnen meer verkopen, maar komt het alleen recht toe aan apothekers. Op de agenda staan verder een wij ziging van de vleeskeuringswet en een aantal wijzigingen in de sociale verzekerings- en belastingwetten. Daarbij gaat het om het benutten van al te ruime bepalingen ln die wetten, het „oneigenlijk" gebruik. Zo wil de Kamer een eind maken aan de „spaartruc": de eigen inkom sten van een studerend kind zullen voortaan van Invloed zfln op de hoogte van de kinderbijslag aan de ouders. In een besloten overleg met minister De Oaay Fortman komt de Kamer commissie voor Antilliaanse aange legenheden donderdag bijeen om over de Jongste ontwikkelingen op de Antillen te praten. Formateur en demissionair minister-president Den Uyl en CDA- fractieleider Van Agt. afwijkt van dat van de CDA-Twee- de Kamerfractie. Op 16 september 1976 in het abortusdebat wees de socialist Franssen op het probleem van de condoomautomaten. Hij meende dat het CDA zich op dit punt niet achter de gemeentelijke autonomie mag verschuilen en vroeg mevrouw Van Leeuwen, een van de Initiatiefneemsters van het CDA-abortusontwerp, haar uiter ste best te doen om op dat punt (het opheffen van de verbodsbepa lingen) iets te bereiken.„Ik zal echt mijn best doen, omdat ik vind dat hier een zeer grote verantwoorde lijkheid ligt, Juist voor christen democratische partijen", ant woordde mevrouw Van Leeuwen hierop. Zij zei gisteren nogal op te kijken van de beslissing ln Berkel.Jk heb nog geen definitief oordeel want ik was niet bij het debat, maar het lijkt me nuttig dat we er eens over praten." Gevraagd naar wat zij sinds het debat vorig Jaar gedaan heeft om de inzichten van de CDA-Kamer- fractie uit te dragen, zei mevrouw Van Leeuwen: ,Jk heb het doorge geven aan het AR-verband van ge meentebestuurders, dat zou het verder uitwerken. Ik kan er verder niets aan doen. Ik heb gedaan wat ik moest doen, ik kan in mijn een tje niet voor de héle partij werken". In CDA-kring ls met opluchting ken nis genomen van het bericht dat Van Agt ook na 8 september voorzit ter van de CDA-Tweede Kamerfrac tie zal blijven. De strijd over de eventuele opvolging van Van Agt is daarmee voorlopig weer van de baan. Het was de afgelopen weken al duidelijk geworden dat Aantjes, de eerste kandidaat, het niet cadeau zou krijgen. De beslissing van Van Agt (die hij overigens nog niet in het openbaar heeft bevestigd) was nodig omdat op 8 september de drie maanden- termijn eindigt waarin bewindslie den die ook tot Kamerlid zijn geko zen, beide functies mogen combi neren. In tegenstelling tot Van Agt heeft Den Uyl al laten weten op zijn post te zullen blijven. Hij kan als premier ook weinig anders. Zolang het nieu we kabinet er niet is moeten de staatszaken toch waargenomen worden. Op andere ministers zal Den Uyl echter geen aandrang uit oefenen om ook aan te blijven. „Tijdens een kabinetsformatie is een Kamerlidmaatschap veel be langrijker dan het lidmaatschap van een demissionair kabinet", zei hij laatst. In de Kamer, de fracties wordt tenslotte uitgemaakt hoe het nieuwe kabinet er uit ziet, en daar gaat het dezer dagen om. Toch zullen naar verluidt de meeste PvdA- en CDA-mlnisters gewoon in het kabinet blijven zitten. Een over weging daarbij is dat de politieke verhoudingen in het kabinet ge handhaafd moeten blijven. Je weet tenslotte nooit, wat er gebeurt en waarvoor het kabinet ineens komt te staan. Overigens is het de eigen schuld van het kabinet dat het nu met de drie maanden-termijn wat in de knoei komt. Oorspronkelijk begon die ter mijn pas na de derde dinsdag ln september te lopen. Dan pas werd de nieuwe Kamer geïnstalleerd. Sinds de oorlog is het echter ge woonte geworden de nieuwe Kamer direct na de verkiezingen te installe ren ten behoeve van de kabinetsfor matie. De ministers moeten daar door drie maanden eerder kiezen. Soms kan die gedwongen keus grote politieke gevolgen hebben. In 1973 bijvoorbeeld leidde het vertrek van AR-premler Biesheuvel als fractie voorzitter ertoe dat de fractie van koers veranderde en zich op een kabinet met de PvdA, in plaats van met de WD richtte. Dat leidende politici in formatie- tijd nogal eens wat van hun stand punten en meningen prijs moeten geven om het met elkaar eens te worden, is iets waar zij na maanden van geestelijke massage door for mateur Den Uyl aan gewend zullen zijn geraakt. Dat die gewenning echter leidt tot waar D'66-leider Terlouw afgelopen zaterdag op zijn partijraad blijk van gaf, is Iets dat buiten de verwachting viel. Enkele weken geleden verzette Ter louw zich tegenover de formateur tegen het voorstel om financiële deskundigen van de fracties mee te nemen naar het formatie-overleg. Toen PvdA en CDA echter wel hun deskundigen meenamen, paste Terlouw zich flexibel aan: fractie genoot Nypels nam gewillig plaats aan de onderhandelingstafel. Op een persconferentie onder streepte Terlouw nog eens er eigen lijk grote bezwaren tegen te heb ben om aan het politieke karakter van de formatietafel afbreuk te doen door het alleenrecht van de fractievoorzitters te doorbreken. Afgelopen zaterdag werd Terlouw evenwel opnieuw met een andere mening geconfronteerd, dit keer van een partijgenote. ZIJ stelde op de partijraad voor te bevorderen dat de fractievoorzitters bij het abortus-overleg door vrouwelijke fractiegenoten worden vergezeld. Terlouw, flexibel als hij al eerder bleek te zijn: „Een goede suggestie, ik zal erover denken." Naar verluidt wordt ln D'66 kring nu ook overwogen om Terlouw bij het defensie-overleg door een mili tair, en bij het energie-overleg door een Inspecteur van het G.E.B. te laten vergezellen, en om bij het emancipatie-overleg niet Terlouw, maar diens vrouw te sturen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister Westerterp vertrouwt het KSH-con- cem niet wat betreft de interne zuivering van afvalwater. Snelle stop Hij wil eerst hard gemaakt zien dat de plannen voor deze interne zuive ring inderdaad zullen worden uitge voerd. Pas dan wil de minister toe stemming geven om in afwachting van de uitvoering hiervan tijdelijk KSH-afval op de Dollard te lozen vla de Oost-Groningse smeerpijp. Dit is gisteren gebleken tijdens een gesprek dat de ministers Westerterp, Van der Stee en Lubbers hebben gehad met gedeputeerden van Gro ningen. Op zijn beurt heeft het KSH- concem laten weten de minister al de verzekering te hebben gegeven dat het ernst maakt met de interne zuivering. De bedrijfsleider van de vestiging in het Groningse Foxhol, heeft verteld dat hij van de toplei ding van het KSH-concem al de toestemming heeft gekregen om in de eerste week van september te beginnen met d« bestellingen voor de tweede fase van deze interne zui vering. Minister Westerterp wil ken nelijk een bevestiging van de raad van commissarissen en een van de onduidelijkheden ls in hoeverre een dergelijke bevestiging er al dan niet in voldoende mate is. Het provinciaal bestuur van Gronin gen gaat na het gesprek met de mi nisters nu een onderhoud aanvragen met de KSH-leiding om een soort bemiddelingsrol te spelen. De pro vincie wil proberen het kennelijke gebrek aan contact en vertrouwen te overbruggen. Er zal waarschijnlijk een gesprek plaatshebben met de vroegere staatssecretaris en huidige president-commissaris van KSH, dr W.L.G.S. Hoefnagels. Van minister Van der Stee van Land bouw heeft men de toezegging dat hij bereid is om KSH dezelfde facili teiten te geven als de aardappelzet meelindustrie AVEBE. Dit concern heeft al een poos geleden bekend gemaakt bijna een half miljard gul den te zullen investeren in een vrij wel volledige ombouw van haar pro- duktieproces. Het ministerie van landbouw geeft hiervoor 25 procent subsidie en garandeert de nodige le- nlngèn. Ook KSH kan 25 procent krijgen en garantie op leningen. Er moet dan wel de zekerheid bestaan dat KSH de vuilafvoer rendabel kan maken. Het verlenen van de facilitei ten zou echter niet afhankelijk zijn van de uitkomsten van een onder zoek dat ls ingesteld door de natio nale investeringsbank naar de totale financiële positie van het concern, waarvan de vestiging in het Gro ningse Foxhol en de smeerpijp-peri kelen slechts een onderdeel vormen. Om het allemaal nog wat ingewik kelder te maken heeft minister Wes terterp bovendien nog laten weten dat hij voor eventuele tijdelijke lo zing van KSH-afval toch eerst weer contact wil hebben met Duitsland, dat met argusogen gadeslaat wat er in de Dollard gebeurt. Capaciteit Zoals de zaken er nu voorstaan geeft de minister aan zeven fabrieken toestemming om op de smeerpijp aan te sluiten. Die storten samen dagelijks tien ton vuH in de Dollard, terwijl Rijkswaterstaat heeft bere kend dat 90 ton toelaatbaar is. Als KSH dus voor 1 oktober aantoont ernst te maken met de interne zuive ring, krijgt het concern toestemming om tijdelijk de nog beschikbare ca paciteit van 80 ton in de Dollard te lozen. De interne K8H-plannen hou den in dat het nog te lozen afvalwa ter na de eerste, al in uitvoering zijnde, en de tweede fase tot 35 ton (in plaats van de huidige 110 ton) zal worden teruggebracht. Een derde fase zal de nog te lozen hoeveelheid afval zelfs terugbrengen tot slechts ééft ton. Dit alles kost enkele tiental len miljoenen guldens. Een van de onduidelijke punten in de verklaring van minister Wester terp is dat hij opnieuw eerst met Duitsland zal overleggen als KSH alsnog toestemming mocht krijgen. In de ontwerpverguhning die de mi nister ter visie heeft gelegd staat nl. al dat de toegestane hoeveelheid te lozen afval 90 ton ls, zij het dat de minister wel de zekerheid wil dat alle bedrijven intern zuiveren voorzover dat in hun vermogen ligt. Waarom hij dan ook wanneer aan deze voorwaarde wordt voldaan toch eerst weer met Duitsland wil over leggen alvorens de volledige 90 ton te benutten, ls een van de vragen die onbeantwoord zijn gebleven. Intussen heeft het provinciaal be stuur besloten naast de KSH en mi lieugroepen, zelf ook een bezwaar schrift te zullen indienen tegen de ministeriële ontwerpvergunnlng. Men ls het niet eens met het weige ren van bepaalde bedrijven en bo vendien wil de provincie de moge lijkheid om in de toekomst beroep aan te tekenen bij de Kroon open houden. Geen commentaar Gistermiddag bleef mr. E. H. Toxo- peus, Gronings commissaris der Ko ningin, weigeren in te gaan op de vraag wat de provincie gaat doen als de minister bij zijn weigering blijft. Zoals bekend heeft de provincie zelf aangekondigd geen lozingen op de kanalen meer te zullen gedogen zo dra de smeerpijp in gebruik wordt gesteld. KSH zou dan moeten slui ten, een mogelijkheid die in de wan delgangen te Groningen zo wel als in Den Haag overigens uitgesloten wordt geacht. DEN HAAG - Het energieverbruik in ons land is volgens de berekenin gen van het CBS in het afgelopen jaar met elf procent gestegen tot 508 biljoen kilocalorieën. De industrie vèrbruikte 16 procent meer en nam met 218 biljoen kilocalorieën bijna de helft van het totale verbruik voor haar rekening. Voor transport werd elf procent meer verbruikt en het verbruik van de gezinshuishoudin gen steeg met tien procent tot 127 biljoen kilocalorieën ASSEN Een deputatie van de bestuurscommissie Noorden des Lands zal vandaag in Den Haag een gesprek hebben met minister Van Doorn van CRM over het voortbestaan van het Noordelijk toneelgezelschap „De Noordercompagnie" in zijn huidige samenstelling. Houdt de minister vast aan verlaging van zijn subsidie, dan betekent dat voor het gezelschap de liquidatie van de educatieve groep, alsmede onder mijning van het bestaan van de Noordercompagnie in haar geheel. Een aantal regionale subsidie-verstrekkers is ten opzichte van de Noorder compagnie zijn verplichtingen niet nagekomen. De drie provincies zijn bereid die over te nemen mits CRM niet achterblijft. De provincies zijn niet in staat ook de verlaging van de CRM-subsldie op te vangen. Bovendien moet worden gevreesd, dat nog een aantal gemeenten de financiële relatie met de Noordercompagnie zal verbreken als het educatief toneel vervalt. Aardgas De aardgasverkopen van de Neder landse Gasunie zijn in de eerste helft van dit Jaar nauwelijks geste gen tegenover de eerste helft van het vorige Jaar. Er werd in totaal Iets meer dan 5.miljard kubieke meter aardgas verkocht, wat één procent meer was dan ln de eerste helft van 1976. Overigens lagen de verkopen in juni Jl. (zes miljard kubieke me ter) vier procent hoger dan in dezelf de periode van het vorige Jaar. In de eerste helft van dit Jaar stegen de binnenlandse verkopen met een procent tot 24 miljard en de export- verkopen eveneens met een procent tot 27 miljard kubieke meter. De binnenlandse verkopen lagen in Juni zeven procent boven die van een Jaar eerder. Steenkool Volgens gegevens van de Europese Gemeenschap zijn de leveranties van steenkool aan elektrische cen trales ln ons land in het afgelopen Jaar sterk toegenomen en wel tot 880.000 ton, vergeleken met 98.000 ton ln het voorgaande Jaar. Ook de industrie is een betere afnemer van steenkool geworden: ln 1976 werd 182.000 ton steenkool aan de indus trie geleverd tegen 55.000 ton in 1975. Het stoken van steenkool ln woningen nam verder af. In 1976 werd nog maar 102.000 ton steen kool aan hulshoudingen geleverd te gen 160.000 ton in 1975. Koreaanse dansgroep naar Nederland AMSTERDAM Ter bevordering van het onderlinge begrip en ter verbetering van de internationale verhoudingen gaat de „Korean Na tional Dance Company" 32 belang rijke steden in Europa bezoeken. De groep die uit 26 dansers, 11 musi ci, 2 vertolkers van boerenmuziek en -dans en 4 technici bestaat, zal van 5 tot en met 16 oktober in Nederland optreden. De voorstellingen worden gegeven ln Rotterdam (De Doelen 5 oktober), Eindhoven (POC 6), Am- hem (Schouwburg 7), Tilburg (Stadsschouwburg 9), Zaandam (De Speeldoos 12), Den Haag (Congres gebouw 13) en Haarlem (Concertge bouw 16). DEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse prijs van de Kring van Nederlandse Theatercritici is voor 1977 toege kend aan Toneelgroep „De Appel" ln Den Haag. De groep heeft vanaf het begin ge werkt als een hecht team, waarin Jonge acteurs en actrices onder in spiratie en leiding van Erik Vos als regisseur en Peter van der Linden als aanbrenger van ideeën en acteur, volop de kans kregen hun talenten te ontwikkelen en te ontplooien. De Kring van Nederlandse Theater critici overwoog hierbij nog, dat het gezelschap via experimenten tot voorstellingen komt. en daarnaast klassiek toneel vertaalt tot theater van vandaag, terwijl het ensemble in teamwork en met bescheiden middelen een eigen uniek theater tot stand wist te brengen. De onderscheiding wordt 6 septem ber uitgereikt. Veel aanmeldingen voor Vocalistenconcours DEN BOSCH - Het 24e Intematio- nale Vocalistenconcours in Den Bosch zal zich ln elke geval van de vorlgen onderscheiden door een re cord-aantal aanmeldingen. Voor het concours dat (georganiseerd door de Stichting 's-Hertogenbosch Muzlek- stad) wordt gehouden van 3 tot en met 14 spetember in de Stads schouwburg-Casino Den Bosch, hebben zich 94 deelnemers opgege ven: veertig sopranen, 29 alten, vier counter-tenors, vijf tenoren en zes tien bassen. Er zullen 24 nationali teiten op dit concours zijn vertegen woordigd. De Jury wordt gevormd door dr John Danlskas (voorzitter), Jos Burcksen, Jeanne Deroubaix, Lode Devos, Arta Florescu, Horst Guenther, Thomas Hemsley en Werik Werba. Progressieve filmmakers in federatie verenigd UTRECHT (ANP) - In Utrecht U de Europese Federatie voor een Pro gressieve Cinema (FECIP) opge richt. Ongeveer 120 afgevaardigden, vertegenwoordigers van füm- en vi- deocollectleven, onafhankelijke filmmakers en filmcritici uit vijftien Westeuropese landen hebben een bestuur gekozen. Dit bestuur be staat uit tien leden, vijf mannen en vijf vrouwen. Binnen het bestuur zijn de verschillende takken van me dia-arbeid vertegenwoordigd. De doelstellingen van de federatie zijn: bevordering van praktische sa menwerking tussen progressieve filmmakers en videowerkers; het veilig stellen van het recht van vrije meningsuiting voor progressieve mediawerkers waar ook ter wereld; strijd tegen discriminatie van de vrouw binnen de 'media.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9