Hervormde wereldbond is zijn beraad begonnen Uit brieven van lezers Waarom moest Nicky Cruz hier zo nodig komen? 0 Zendingsgenootschap Livingstone opgeheven es Wereldraad vraagt vier miljoen voor Libanon Geen slachtoffers bij zending op Soemba VANDAAG E Voorbijganger Gebed voor „Zending in Nederland" gevraagd DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 KERK Trouw/Kwartet =lsc door Aldert Schipper ST. ANDREWS Het beraad dat de honderdjarige wereldbond van hervormde en gereformeerde kerken (WARC) deze week in de Schotse hoofdstad van de golfsport St. Andrews houdt Is gisteren begonnen met de vaststelling dat het nadenken over de glorie van God niet zozeer „In" is tegenwoordig. Degene die deze nuchtere constatering maakte, was dr. James Mc Cord, de voorzitter van het theologisch seminarie van de beroemde universiteit van Princeton in de Verenigde Staten. Dr. Mc Cord, die bekend staat als een zeer overwogen theoloog, zei tij dens zijn openingsrede dat er in de modernistische theologie weinig ruimte overblijft voor de verheerlij king van God en hij verwees als voorbeeld naar de opvattingen van de bisschop van Woolwich dr. Robin son. die in zijn boekje „Honest to God" (Eerlijk voor God) zich als een atheïst zou hebben ontpopt, hoewel hij blijft doorgaan met bidden. Dr. Mc Cord gaf als zijn mening dat er een transcedente (d.i. boven en bulten de wereld bestaande) God is en dat er reden te over is deze te verheerlijken. Dit betekent echter niet dat men de wereld nu maar verder kan laten voor wat ze is. Inte gendeel: „Zoals de geschiedenis van het marxisme duidelijk bewijst, moeten pogingen om deze wereld te verbeteren ondersteund worden door op zijn minst in schijn religieu ze vooronderstellingen", zei de Ame rikaanse theoloog. Toch aanwezig Dr. Mc Cord ging er dan ook vanuit dat ook al hoor Je tegenwoordig niet veel over de verheerlijking van God, deze toch onder de oppervlakte aan wezig is in het moderne humanisme. Soms in de gedaante van voortgezet te lithurgische activiteiten soms in zoeken naar gerechtigheid of bevrij ding. vooral in de Derde Wereld. Wie wil werken aan de toekomst van de mens kan dat. aldus Mc Cord, niet doen zonder daarbij God te verheer lijken. „De glorie van God kan ons ervan weerhouden al te optimistisch te zijn en te vergeten dat de mooiste menselijke plannen als gevolg van de zonde nooit een volkomen succes worden. Maar de glorie van God voorkomt ook het maatschappelijk pessimisme, en leert ons dat de zon de geen uiteindelijke macht over ons heeft en in zich het beginsel van zijn eigen vernietiging draagt." Hinder Het beraad hier in St. Andrews dat zondag wordt afgesloten heeft in zijn eerste dag nogal wat hinder onder vonden van de grote staking van verkeerslijnen op de Londense vlieg velden. Veel deelnemers uit het bui tenland kwamen met vertraging of helemaal niet aan. En nog steeds zijn twee deelnemers uit de DDR en één uit Taiwan spoorloos. Het beraad hier gaat behalve over de glorie van God ook nog over de toe komst van de mens en vooral over mensenrechten. In dit verband is in teressant dat de Nederduitse gere formeerde kerk in Zuid-Afrika en haar zogenaamde dochterkerken een sterke delegatie hebben ge zonden. Korte duidelijk geschreven, lielst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hooldredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Abortus (2) Moet dat nu zo (6) Het is uiteraard niet netjes de pro pagandist van de PvdA, ds Buskes, de huid vol te schelden. Het is echter wel erg argeloos van de dominee dat hij zich verbaast dat hij zoveel reac ties ontvangt en in dit verband zon der meer de conclusie trekt dat er iets niet in orde is met de gemeente en de prediking. Want hoe je het ook wendt of keert, het blijft een vreem de zaak dat een belijder van God reclame maakt voor een godloze partij als de PvdA toch is en bewust wil zijn. En hoe zit het met de princi piële consequenties van de domi nee? Is hij net als de PvdA ook voor het zonder noodzaak doden van het ongeboren kind en het weren van God uit het staatsbestel om maar een enkel voorbeeld te noemen? Ede A. A. van den Berg Moet dat nu zo (7) Amerongen Jammer dat ds. Buskes in de krant bekend gemaakt heeft dat hij naar aanleiding van zijn stemadvies zul ke lelijke brieven heeft dntvangen. Dat gaf de Vara de gelegenheid van TV-GiedSt ons christenen te zeggen: Zo re age- ren die christenen nu op de daad van een warmvoelend socialist. Ds. Buskes had het stuk niet mogen schrijven, omdat er in onze kringen nooit een anti-Buskes hetze is ge weest. ook al was zijn christen-zijn soms moeilijk te begrijpen. Leiden Jilles Limbcrg uitbrengt, kan dat in het geheim doen. Het stemhokje is terdege afgesloten, terwijl de manier van verstrekken en weer innemen van het stembiljet voldoende garanties voor geheim houding biedt. Wanneer nu een stel mensen meent, een dag voor de verkiezingen zelfs, in bladen van een geheel andere politieke kleur dan de hunne, als colporteur voor een partij op te moe ten treden, dan roept dit uiteraard reacties op van anders denkenden. Zo goed als rood Nederland schold op Van Agt na afwijzing van de Abortuswet, zo kreeg nu ds Buskes en met hem andere ondertekenaars verwijten naar het hoofd. En niet iedereen kan zo fijntjes schelden. Als ds. Buskes zich wil beklagen, doet hij er beter aan zijn keuze in het vervolg in het stemhokje te be palen, inplaats van anderen met hun stemadvies te provoceren. P. Tuik Moet dat nu zo (3) Ds Buskes, u had dit toch vooraf op uw tien vingers kunnen natellen? Toegegeven, christenen horen op passende wijze te reageren. Maar ik dacht dat dat ook van socialisten geldt. Zouden de heren dan ook eens hun visie willen geven over de mens onwaardige manier waarop hun PvdA-Kamerleden de heer Van Agt tijdens diverse debatten hebben be jegend en de ondemocratische ma nier waarop hun PvdA-aanhang (in clusief fractieleden) CDA-verkie- zingsbijeenkomsten onmogelijk trachtte te maken (bijvoorbeeld in De Doelen te Rotterdam)? Oud-Beijerland W. Stok Moet dat nu zo (9) Naar aanleiding van de inhoud van veel. anti-linkse, ingezonden brieven in Trouw en het soort brieven van Christenen zoals bijvoorbeeld ds Buskes die blijkt te ontvangen, wil ik de schrijvers vragen of ze zich niet voor kunnen stellen, dat er ook christenen zijn die liever de partij van de (ongelovige) Samaritaan kie zen dan die van de (gelovige) pries ter en leviet? Om zijn daden! Maastricht K.G. de Vries Moet dat nu zo (slot) Wie In dit land zijn of haar stem Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telen 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 Dit ingrijpende probleem zou 't eer ste punt van bespreking hebben moeten zijn over een eventueel kabi net tussen de PvdA en CDA, want de christelijke partijen kunnen er niet over marchanderen. Het is im mers een geloofs-vraagstuk. Want: alleen aan de mens gaf en geeft de 8chepper een ziel mee en daardoor is ook het nog niet geboren leven al onaantastbaar. Bennekom J. Berg VARA Jac. B. Looijen schreef: het zou mij spijten als de VARA een B-omroep zou worden. Vond dat deze omroep de beste tv-programma's maakte. Maar uit kijkcijfers blijkt duidelijk dat de kijker meer naar de TROS, AVRO en NCRV kijkt Ook een waarderingsgraad. Ook het in de loop der jaren geleden ledenverlies van de VARA spreekt boekdelen. De democratische vuistregel, hoor en wederhoor kennen zij daar niet. Zij spelen altijd op de man en niet op de bal. Duidelijk is Van Agt er een voorbeeld van. Hun voorlichting is altijd zeer eenzijdig. Hun tegenstan ders worden door hen verketterd, maar ruimte om hun standpunt te mogen weergeven is er niet bij. Velsen B. J. de Goede VARA (2) Mijn man en ik vonden het bijzon der jammer dat ds Arnold zijn kans om te mogen preken voor luisterend Nederland niet heeft benut. Als ds Arnold eenvoudig had gepreekt over bijvoorbeeld „De kaars onder de kandelaar. De verloren zoon. Een stad op een berg of De goede her der" dan had het een buiten kerke lijk mens kunnen treffen. Nu was het alleen te begrijpen voor een kerkmens. Groningen S. Broersma-van Weeren TV-dienst (slot) Gelukkig voor u, mijnheer Looijen, dat u zo genoten hebt van het orgel spel van Jaap Zwart in de Vrijge- maakt-gereformeerde kerkdienst. Het is u van harte gegund. Jammer dat de dominee zo lang preekte. Daardoor kwam de organist niet aan zijn trekken. Aan de preek had u, op dat moment geen behoefte. Kan de beste christen overkomen. Maar was het zinnig om aan de lezers te vertellen, dat u tijdens de preek waar u niet naar luistert, er de voorkeur aan geeft, om met een ro- zenkweker, ex-vrijgemaakt wegens de herrie in deze kerk, een goed glas wijn te drinken? Lijkt u dit achteraf ook niet wat tendentieus? Voor u, en voor de rozenkweker-ex-vrijge- maakt, hopen we. dat de gelegen heid zich nog een keer voordoet, om naar een preek te luisteren van een vrijgemaakte dominee. Mogelijk even verheffend als orgelspel en wijn op zondagmiddag. De Lier J. van Dijk Abortus Hierbij doe ik in de eerste plaats een dringend beroep op het hele Neder landse volk. Namens de onnoeme lijk vele naamlozen over wier lot een groot deel van Jullie nu in verband met die abortuswet gaan beslissen. Beseffen Jullie wel goed dat het voor hen een zaak is van leven of dood? Ik doe namens die ongeboren levens niet eens een beroep op jullie gevoe lens. want ik weet niet of Juilie die hebben, maar wel op Jullie gezonde verstand. Want hebben Jullie er wel aan gedacht dat we het in de afgelo- n tijd zo vaak en zo druk gehad lebben over de vervuiling en de vernietiging in de natuur, daar wa ren we Immers met ons allen zo op tegen? Vormen wij mensen niet een deel van die natuur, en zouden we daarom maar niet eens een keer ook onze Jonge mensenlevens gaan be schermen. nota bene tegen onszelf?! Zij. die nog ongeboren levens, heb ben toch ook recht om te bestaan, of vinden Jullie werkelijk het dood knuppelen van die zeehondjes erger dan het vernietigen van mensen levens in het beginstadium? Met verwondering las ik over het geweldige enthousiasme dat uw me dewerker de heer Looyen ten toon spreidt voor de VARA. Onbegrijpe lijk vindt ik dat van uw blad. De VARA die op misschien de VPRO na, de meest dekadente omroep is in Nederland. Daar schrijft uw redac teur geen woord over. Wat een enorm verschil met de NCRV bijv. Bodegraven H. W. Kuipers VARA (3) De heer Looyen schrijft nu wel geen propaganda voor de VARA te willen maken en er zelfs geen lid van te zijn, maar het stukje loopt zo over van al het goede dat de VARA brengt, dat al onze christelijke le zers wel de indruk moeten krijgen dat er niets beters is. Nou, geef mij de NCRV maar, want als ik de VARA aan heb, hoor ik niets anders dan afgeven op anderen, opzetten van arbeid tegen kapitaal etc. Neen, een stukje als dit had naar mijn mening beter niet in Trouw kunnen staan maar in de VARA-omroepgids of hoe dat blad heet, kunnen staan. Dominee Peter Birkett van Holford in het Amerikaan se Brits Columbia is gek van het Wilde Westen en voordat hij met pensioen ging, liep hij in zijn vrije tijd al vaak als Buffalo Bill verkleed rond. Nu hij met emeritaat gaat, wil hij een ranch beginnen, zodat hij de hele dag in cowboypak kan rondlopen. GENEVE De wereldraad van ker ken heeft de aangesloten kerken ge vraagd om vier miljoen gulden voor hulpverlening in Libanon. Meer dan twee miljoen is bestemd voor herstel en wederopbouw van vijftien christelijke scholen en 28 kerken en kerkelijke centra. Het herstel van een psychiatrisch ziekenhuis, een bejaardencentrum en in het kader van een program ma tot hervestiging van Palestijnse vluchtelingen centra voor zorg voor moeder en kind kosten bij el kaar 1,9 miljoen gulden. Tenslotte is acht ton nodig voor kindertehuizen, een maatschappe lijk centrum, een bejaardenhuis en landbouwprojecten. In totaal kosten deze plannen, dié zijn opgesteld in nauwe samenwer king met de kerken in Libanon en met de raad van kerken in het na bije oosten, 4,8 miljoen gulden. Maar acht ton hiervan is al in Gene ve binnengekomen na een eerdere oproep, die de wereldraad in februa ri deed. LONDEN (EPD) Het Londense Zendingsgenootschap, dat 110 jaar geleden Livingstone naar Afrika zond, heeft zijn zelfstandigheid ver loren door samen met andere zen dingsgenootschappen de Raad voor Wereldzending te vormen. Het ge nootschap was In 1795 opgericht. De grootste bekendheid kreeg het, toen een van zijn zendelingen, dr David Livingstone, lange tijd in Afrika on der water verdween. De Amerikaan se journalist John Stanley zocht hem op en haalde in die dagen de voorpa gina's van alle kranten. PEKING (IDEA) - De Peking Re vue gispt in zijn laatste nummer de Sowjet-Unie om haar slappe houding jegens de godsdienst. De revue meldt dat er in Rusland een nieuwe uitgave van de Bijbel is verschenen en dat de godsdienstige activiteiten in het land toenemen. De revisionis ten in Moskou vinden het tegen woordig goed, wanneer de mensen weer met godsdienst in slaap gesust worden. Een tweede voedingsbodem voor de heropleving van de gods- 'dienst is volgens de Peking Revue angst en wanhoop bij de mensen. De revue meldt dat tegenwoordig steeds meer intellectuelen, militairen en jongeren naar de kerk gaan. MOSKOU (IDEA) De Moskou- se orthodoxe priester Gleb Jakoenin beweert dat de Russische geheime dienst een van haar leden als boek houdster heeft gestationeerd in de gemeente Teken van de Moeder Gods', een van Moskous belangrijk ste orthodoxe gemeentes. De ge meente werd gedwongen de vrouw aan te stellen op straffe van intrek king van haar registratie. Volgens Jakoenin tracht de regering deze in hoog aanzien staande gemeente van •binnen uit te vernietigen, nu geble ken is dat zij niet vanzelf een zachte dood sterft. GENEVE (IDEA) De grote as semblee van Youth for Christ heeft plaatsgevonden in Rio de Janeiro in Brazilië. Aan het beraad, dat onder meer ging over vragen van opvoe ding en ontwikkeling, deden de di recteuren van Youth for Christ uit 52 landen mee. -• KANSAS CITY (VS) - Christelij ke boeken vinden het meest aftrek bij gehuwde vrouwen van 26 tot 48 jaar. Het aantal mannelijke kopers stijgt echter sterk. Dit werd bekend gemaakt op de jaarvergadering van de vereniging van christelijke boek handelaars (CBA) In Kansas City. Rond 7300 uitgevers en boekhande laars uit 37 landen namen aan de vergadering deel. RIO DE JANEIRO (EPD) - De rooms-katholieke bisschoppen van Brazilië hebben grote bezwaren te gen het voornemen van de regering, aan ongeveer 80.000 vrouwen uit de armste lagen van de bevolking anti conceptiepillen uit te reiken. De bis schoppen menen dat hiermee het probleem van de armoede in het land niet tot een oplossing wordt gebracht, maar dat de maatschap pelijke tegenstellingen er eerder door vergroot zullen worden. BRUSSEL (ANP) Binnen twee David Livingstone Jaar wordt de uitgave verwacht van een nieuwe en meertalige concor- dans van de Bijbel. De uitgave om vat vijf delen van 1200 bladzijden. Het werk wordt gecoördineerd door de Benediktijner monniken van Ma- redsous. De concordans verschijnt in het Frans, Engels, Hebreeuws, Grieks en Latijn. Een grote kring van katholieke bijbeldeskundigen werkt eraan mee onder verantwoor delijkheid van een wetenschappelij ke raad. die ook joodse en protes tantse bijbeldeskundigen heeft aan getrokken. Een concordans is een alfabetische lijst van alle in de bijbel voorkomende woorden met opgave van de plaatsen en citering van de teksten. MINNEAPOLIS (VS) De „Gi deons" willen in hun werkjaar 1977 78 in 46 landen in totaal 18,5 miljoen bijbels en nieuwe testamenten uit zetten in hotels, ziekenhuizen, ge vangenissen en op schepen. Daar voor is 37 miljoen gulden nodig. Vo rig jaar konden zij met 34 miljoen gulden 16,5 miljoen bijbels versprei den. Deze vereniging tot bijbelver spreiding telt over de hele wereld 54.582 actieve leden. ROTTERDAM Kamerlid ir. H. van Rossum, ds. P. Blok en de heer G. Schouwstra brengen namens de deputaten voor de zending van de gereformeerde gemeenten een be zoek aan de zendingsposten in Nige ria. Zij zullen vooral aandacht geven aan het Ikachi-project, de bouw van een nieuw ziekenhuis. Op 27 augus tus hopen zij weer terug te zijn. LEUSDEN Op het gereformeerd dienstencentrum te Leusden is be richt ontvangen dat op het Indone sische eiland Soemba geen slachtof fers zijn van de aardbeving. Wel is er op het eiland enige materiële scha de. Op Soemba werkten een aantal gezinnen plus een zuster van de zen ding en van het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken. Ook werkt daar nog een vrijgemaakt ge reformeerd predikant met zijn gezin. door Johan Th Bos DEN HAAG „De koning van de rock and roll is voorgoed weg, maar Jezus is hier." Die koppeling van Elvis Presleys dood aan de christelijke heilsboodschap werd zaterdagavond gelanceerd door de Amerikaanse evangelist Nicky Cruz. Hij slaakte de kreet tegen het einde van een lang betoog in de Haagse Houtrusthallen, waar hij ook zondag was te beluisteren. Vrijdag hield hij de eerste van zijn drie Nederlandse meetings in Gro ningen. Voor de organisatie tekende Teen Challenge, de tot de Broeder- Badhoevedorp J. Overeem schap van pinkstergemeenten beho rende beweging voor opvang en re- habllitatie van aan drugs verslaaf- FOUt den en andere in crisis-situaties ver kerende jongeren. -In mijn reactie over Aruba (Trouw 16 aug.) heeft u een fout gemaakt. In plaats van „wel" heeft u „geen" ge drukt. Deze fout heeft u gemaakt in de zin: „Zodat we de situatie krijgen dat er „geen" (moet „wel" zijn) nieu we regering komt, maar de verzelf standiging zal niet door gaan.Met andere woorden we krijgen wel een nieuwe regering. Wat ik hiermee wilde zeggen is dat de regering wel de steun krijgt van de 8taten, maar de zogenaamde ver zelfstandiging de vereiste tweederde meerderheid niet haalt, zodat deze niet doorgaat. De heren zijn in staat om dit spel gedurende de hele rege ringsperiode te spelen. Ede C. E. Croes Baaldagen De instelling van „baaldagen" is erop gericht het ziekteverzuim van de werknemers terug te dringen. Dit zou van belang zijn voor 75% van de ziekmeldingen. De mentaliteit van deze categorie is ver beneden peil en de verantwoordelijkheid is ver te zoeken. Straks zullen we als werkne mers worden gevraagd of we in het algemeen balen van werken en zo ja, dan volgt wel één of andere uitke ring in plaats van loon. Ik baal van deze groep van onze bevolking en heb hiervoor graag een „baaijaar"., zonder tegenbericht telkens met 1 jaar te verlengen. Andijk H. Pronk Giessenburg Arie Slob Teen Challenge werd gesticht door ds David Wilkerson, onder wiens pre diking Nicky Cruz tot geloof kwam. Vóór die tijd was hij bendeleider in New York, een status waaraan hij vermoedelijk zijn huidige bekend heid dankt. Want zo'n weinig eer zaam verleden mag dan betreurens waardig zijn, het lijkt voor de publi citeit nogal eens mooi meegenomen. Ook de reclame voor de Cruz-cam- pagne van het afgelopen weekend deed vermoeden dat de Amerikaan meer in het voetlicht staat door wat hij wós dan door wat hij nu is. Slechte preek Drie avonden achter elkaar luister den enkele duizenden bezoekers naar een slechte, vrij onduidelijke preek. Hans Koornstra, de in België werkende Nederlander die Cruz ver taalde, zou het bijbelvaster hebben gedaan, denk ik. Maar die heeft op kansel en podium dan ook altijd een bijbel bij zich. een detail dat de Amerikaan achterwege liet. Eerlijk gezegd, heb ik hem niet één keer de bijbel letterlijk horen citeren. Hij baseerde zijn toespraak op zijn per soonlijke biografie en andere „uit het leven gegrepen" verhalen. Gelij kenissen van eigen fabrikaat. De meest stichtelijke elementen waren zijn uitspraak: „Jezus houdt van je!" en zijn waarschuwing dan geen mens in eigen kracht is opgewassen tegen de invloed van zonde en ongerechtig heid. „Als Jezus niet in je komt wo nen, speel je met je leven," hield hij de omstreeks vijfduizend bezoekers in de Houtrusthallen voor. Schokkend verleden Het was Cruz' tweede campagne in, Nederland. Vorig jaar oogstte hij in pinksterkringen enige kritiek door voortdurend over zijn zondige komaf te rapporteren. Dat zou nu niet meer gebeuren, hadden de organisatoren beloofd. Nicky, wiens boek „Ik zal nooit meer huilen" een bestseller werd, zou spreken over het onder werp „eenzaamheid". Afgezien van het feit dat het thema nauwelijks aan de orde kwam, kon Nicky het toch weer niet laten over zijn (inderdaad schokkende) verle den te praten. Voordat hij daar de gelegenheid voor kreeg, werd er enthousiast gezongen door de aanwezigen. Met handge klap soms de eigen vocale prestaties overstemmend, lieten zij ritmisch weten „blij en verheugd" in de Heer te zijn. Die spontane community- singing werd syncopisch nog over troffen door de swingende Burning Candles, een gospelgroep die al zo'n tien jaar evangelische tophits produ ceert Wat de formatie precies zong, was ook al door de akoestiek niet helemaal duidelijk, maar werd desondanks met Instemmend halle- lujah-geroep en ovationeel applaus beloond. „Dat is het werk van de Heilige Geest", zei iemand, op de naar de nazorgruimte drommende menigte duidend. Daar moeten we het voorlo pig dan maar op houden, want het tegendeel is niet bewezen. Handenvol geld Een van de weinige zaken waarover wél duidelijkheid bestond, was dat de campagne handenvol geld heeft gekost. Voordat er werd gecollec teerd, ging TC-medewerker Theo van der Sluijs derhalve voor in gebed „om een financieel wonder". „Gevaarlijk leven" mei vol| een Niet gehoord Niet helemaal duidelijk werd ook wat precies de beweegredenen waren van de honderden die na de toe spraak van Cruz naar voren kwamen voor gebed en gesprek met „nazor- gers". Anders dan bijvoorbeeld bij Billy Graham hadden zij de kern punten van het evangelie niet gehoord. Moet er voor preken als die van Nicky Cruz nou speciaal iemand uit Amerika komen? Trouwens, naar hij zelf uitputtend uiteen zette, is er in het rijk van de baptist Jimmy Carter nog zoveel ellende dat er werk ge noeg voor hele volksstammen evan gelisten ligt. Waarom dan die export naar Nederland? Er lopen hier, ook in pinksterkringen, predikers rond die gewoon veel beter, zinniger en bijbelvaster het blijde nieuws aan de man brengen. Maar in dergelijke gro te. dure meetings mogen zij uitslui tend als vertalers optreden. Wat zij missen, is waarschijnlijk een misda dig verleden. Hans Koornstra, die overigens zelf in Engeland enorme massa's mensen trekt en aan wie de BBC aandacht besteedde, zei het ooit zelf: „Voordat ik christen werd, was ik iemand met een verleden, nu iemand met een toekomst." Johan Th. Bos is free lance journalist en verbonden aan de Stichting Gospel Productions, die zich bezig houdt met publiciteit voor evangelische pro jecten. Gevaarlijk leven! Af en toe duikttne kreet weer op in onze cultuur. Ik „Vivere pericolosamente", stond 4ani in de jaren van de coup van ero] Mussolini op de muren van Romekan Het was ook de „wens" van hen digeb het Nationaal Socialisme in ven Duitsland voorbereiden. In die kn kristalliseerde zich heel het verzepit tegen de burgerlijkheid, tegen deSte democratie en tegen het verdacht internationalisme. Een nieuwe romantiek begon. „Men voelde zii in deze van huis uit conservatieveievi kringen als revolutionairen" ma (Friedrich Glum). We hebben taa geweten wat dit gevaarlijk leven tref inhield. Kinderen die met vuur dui spelen. Een wereld leefbaar makeher een vrede tussen mensen en men»— opbouwen ging boven hun geestelijke kracht en intellect. HéItt was in alle opzichten een kreet, V opkomend uit onbehaaglijke diepten en zonder welke controle dan ook geventileerd. Zo'n kritiek kan gezapig klinken. Moet er dai^ niet gevaarlijk geleefd worden? moeten we ons in slaap laten sussT toestanden laten zijn zoals ze bestaan, met alle onrecht daarvat Ik denk dat mensen aan gevaren moeilijk kunnen ontkomen. In ellor opzet, in ieder plan dient het gevah- gecalculeerd te worden. Elke JN verantwoordelijkheid brengt z'n ur risico's mee. Toen de filosofie zich,., onze eeuw op die merkwaardige existentiële manier met de mens zijn situatie ging bezig houden sprak men van riskante filosofie, vraag is: waarvoor neem je risico'! Wat wil je? Wat beoog je? Het viv pericolosamente beoogde niets d een soort vaag instinct van flink stoer zijn. Maar dat neemt niet wt> dat mensen die dit leven leefbaar' willen maken voor elkaar en het or leefbaar willen houden daarvoor P? risico's zullen moeten nemen. J Risico's zowel in de persoonlijke in de gemeenschappelijke sfeer. Omdat het bestaan ook wanneer r gezien wordt in het licht van het evangelie zijn risico's blijft BB behouden. t v C "ngj ole ;iekV an M ?o| uss\ rist arr NED. HERV. KERK tjh< Beroepen: te Sassenheim (toez.ft h C. van der Meer te Oosterlandscb Leerbroek J. P. Verkade te Miegi foort; te Schoonhoven (toez.) J. tal Wier te Kampen. n c w< GEREF. KERKEN Beroepen: te Amersfoort F. J. K te Wetsinge-Sauwerd; te Gef hi klooster-Stroobos D. Dijkstra tel fc Krim. <eec Benoemd: tot coörd. hoofd di<t d geest. vera. Acad. Ziekenh. Utr^ge J. D. de Vries te Utrecht, die 4 hu benoeming heeft aangenomen, jrei Beroepbaarstelling: W. Tiekj Nieuwe Weg 34A te Groningen. Jimmy Carter I De kerk van Jezus Christus vair heiligen der laatste dagen (Morf— nen) in de V.S. hebben tegengestVe ken, dat president Carter verre fa lie zou zijn van de Britse koniiire Elizabeth II. De bewering over c verwantschap was gedaan Britse genealogen. De Mormoneif10? hebben de stamboom van de Cai?1111 familie nagetrokken tot aan 16l£*r hebben geen enkel verwantsch^ band gevonden van de familie adel. ,st< S rr Britse aristocraten hadden in genealogisch tijdschrift „Debr^1* Peerage" geprobeerd te bewi dat de naam van de familie Ci voor het eerst voorkwam in 163 Kings Langley, een voorstad Londen. De Mormonen zegger kunnen bewijzen, dat de naam ter voor het eerst voorkwam in lF1 een zekere Thomas Carter, „er^J in Engeland" geboren en in naar Virginia geëmigreerd, waai neraties lang de familie op bes< den voet geleefd heeft. Voor adi ke verbindingen zijn geen aanv! gingen, aldus de Mormonen..^ Mormonen hebben een Carter-sl M boom opgetekend, waarin de v namen Moore en Kindred tell terugkeren. va; AMSTERDAM (ANP) Het bereidingscomité voor het oeci nisch project „Zending in M— land" heeft gevraagd tijdens kerkdiensten op zondag 19 sep ber dit project in de voorbec betrekken. Als onderdeel van project bezoekt een negentalI tenlandse christenen vanaf ra dag 20 september ons land om gemeenteleden te praten ov( missionaire situatie in Nedert Eerst gaan zij enkele dagen stedelijke gebieden: Amstei» Den Haag, Heerlen en Gronif Voor 2 - 4 oktober staat bezoeï industriële gebieden op het gramma: IJmond. Emmen, Eiijor ven en Europoort. Van 7 -10 okf zijn agrarische gebieden aa^ beurt: in de Achterhoek, Ze^^ West-Brabant en Friesland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2