Geert Meijer redt doelmatig Ajax ENGELS VOETBALGEWELD Eindhoven verwacht geen nieuwe hoofdrol Sparta's eenheid groeit Zege tegen FC Utrecht in laatste minuut veilig gesteld Tekort drukt resultaten in eerste divisie Veel fouten Den Haag Topscorers NAC Storm na rust Amsterdam kansloos Ongeveer 400 fans gearresteerd op eerste competitiedag IAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet P 11 - RH 9 door Johan Woldendorp UTRECHT De nauwelijks verteerbare, maar o zo doelmatige countertaktiek, die Ajax-trainer Tomislav Ivic zijn pupillen voor moeilijke wedstrijden heeft voorgeschreven, leverde opnieuw een rendement van honderd procent op. In de laatste minuut van de tweekamp met FC Utrecht ontpopte Dick Schoenaker zich enigszins verrassend als matchwinner. Hij kogelde Ajax naar een toch wel verdiende 2-1-overwinning. Evenals vorig jaar schijnt de lands kampioen maar één speelperiode te hebben op zijn tegenstander op de knieën te dwingen. In de eerste helft had de stroef draaiende titeldrager de omvangrijke supporterskolonie in het stadion „Galgenwaard" niets te bieden; een afgrijselijke fout van Johan Zuidema daargelaten. De voormalige Fries liet een uittrap van doelman Schrijvers van zijn borst stuiten, waarna de bal voor de voe ten van Jan van Staa rolde. De klein ste spits uit de eredivisie profiteerde dankbaar van deze geste. FC Utrecht moest zijn aanvallende kracht trouwens in hoofdzaak uit dit soort meevallers putten. Door het gemis van Piet Hamberg (last van de achillespees) en Jan Streuer („ik train al wel voluit, maar moet nog leren harde duels aan te gaan") is het raffinement uit de Stichtse frontlijn verdwenen. Hamberg's vervanger Wim Flight beperkte Zijn aktivitei- ten gistermiddag voornamelijk tot het veelvuldig treuzelen met de bal. Op die manier zocht FC Utrecht- trainer Han Berger dan ook niet naar succes. Hij verleende negentig minu ten lang voorrang aan het uitschake len van de Ajax-spitsen Ruud Geels en Tscheu la Ling. Een even riskante als te veroordelen taktiek. Temeer, daar Berger zijn „Cerberussen" Ben Schubert en Cor Hildebrand had in geprent om de douanier, die de grens van de redelijkheid bewaakte, regel matig uit zijn tent te lokken met provocerende akties. Berger, veelbe- tekend: „Je moet in zulke gevallen een gele kaart incalculeren. La Ling maakt vaak onverwachte bewegin gen en dan heb je soms eerder een been dan een bal te pakken." Die vreemde interpretatie van de ge dragsregels die in de voetbalsport horen te gelden, komt Hildebrand waarschijnlijk op een vrij weekend te staan. Diep in de tweede helft was scheidsrechter Corver het getreiter beu en hield Hildebrand, die overi gens over een flinke dosis voetbal- kunde beschikt, het geel voor. „Ik had de opdracht om er hard tegen aan te gaan en dan loop je het risico een kaart te krijgen. Dat accepteer ik, maar niet voor een onschuldige overtreding. Het is tenslotte geen damesvoetbal." Tscheu la Ling, het veelvuldige slachtoffer, was bereid om ook de zonzijde van zo'n bedorven middag te aanschouwen. „Natuurlijk heeft het niets met voetbal te maken. Toch kent het zijn aardige kanten. Ik kijk zo'n jongen even vriendelijk aan en bindt hem vervolgens een hele middag aan me. Als we na af loop de balans opmaken, heeft hij niets verdiend en ik de volle buit." Voor die overwinning was merkwaar dig genoeg Geert Meyer grotendeels verantwoordelijk. De niet overdre ven getalenteerde vleugelspits ver toefde vorig jaar een half seizoen bij FC Amsterdam om het contact met het eredivisievoetbal niet te missen. Terug bij Ajax verwachtte hij van Ivic een reële kans om zich aan de linkerkant van het veld waar te ma ken. Temeer, daar de Joegoslaaf het licht niet op groen mocht zetten voor een spectaculaire transfer (Pierre Vermeulen). Desondanks bleef Ivic hem tot gisteren vrij nadrukkelijk negeren. Akkoord, tegen Haarlem mocht Meyer een paar minuten op draven, maar in die korte tijd kon hij onmogelijk al zijn registers open trekken. De tussen de wal en het schip ge raakte aanvaller zinspeelde niet ten Dick Schoenaker schiet Ajax in de laatste minuut naar een 1-2 zege bij FC Utrecht. onrechte op de mogelijkheid om de weg naar een andere club in te slaan. Maar zie, acht minuten na de hervat ting werd hij voor Lerby het veld opgestuurd. Als teruggetrokken linksbuiten aasde Geert Meyer gre tig op zijn kansen. De eerste moge lijkheid doemde halverwege de twee de helft op. Hulshorst speelde te zacht terug op de uitstekende doel man Istavov, waarna Geels de kans kreeg om de bal naar de doelmond te expediëren. Via La Ling rolde de leren knikker voor de schietgrage voeten van Meyer, die feilloos uit haalde: 1-1. In de slotseconden ver lengde hij een hoekschop via Istatov naar Dick Schoenaker, die op de valreep de winst veilig stelde. Toch past Meyer, door ervaring wijs geworden, er voor om het spreek woord „de eerste klap is een daalder waard" tot zijn lijfspreuk te verhef fen. Het voorzichtiger „één zwaluw maakt nog geen zomer" kleurt beter bij hem. „Ik moest er ln en dan maak je er het beste van. Ik wil gewoon één van de zestien zijn, al weet ik, dat het voor Ivic moeilijk is om een keus te maken. Voor het overige wacht ik af. Er zijn de afgelopen maanden veel clubs geweest, die mij wilden con tracteren, maar dat is allemaal afge ketst." FC Utrechi-Aja* I 2 (1-6) 37: Van Staa 1-0. 07: Meijer 1-1, 00: Schoenaker 1-2. Toeschou wera: 20.000. Scheidsrechter: Corver FC Utrecht! Istatov. Tervoort, Wlckel, Schu bert, Cabo, Van Staa, Cote, Hildebrand, Plicht. Van Veen. Hulshorst. A)»: Schrijvers, Ameeen, Van Oord. Krol. Everse. Schoenaker, Erkens (Lübeke), Zuide ma. Ling, Oeels, Lerby (Meijer). I door Erik Oudshoorn EINDHOVEN Gedegradeerd uit de eredivisie en wat dan? EVV Eindhoven gaat de consequensies die hier uit voortvloeien de komende maanden pas echt ondervinden. Zowel op sportief als financieel gebied. Geen pretje in een moeras te geraken waar je eerder dieper in wegzakt dan weer uitkomt. Dat heeft Eindho ven in de eerste duels van het nieuwe seizoen alvast kunnen constateren. Tegen FC Dordrecht moest er zaterdag bikkelhard geknokt worden voor één schlemielig doelpuntje, dat echter wel te volle winst opleverde. Desondanks zullen enkele tientallen aanhangers na deze abominabele vertoning mokkend hebben geroe pen: „Geef mij PSV maar". En dan heb je de poppen aan het dansen. Trainer Gosens: „Dat is iets dat je als gedegradeerde club moet zien te voorkomen. We streven naar een te rugreis richting eredivisie. Maar dan wel op de goede manier. Je bent aan het publiek verplicht het spel posi tief te blijven spelen. Maar we zullen wel moeten roeien met de riemen die we hebben. Vergeet niet dat clubs als MW en PEC wat hun spelersarse naal betreft in Cadillacs rijden ter wijl wij op de fiets door de eerste divisie crossen. Vandaar ook: reizen we terug naar de eredivisie dan zie ik j dat via de nacompetitie ge- schieden". Gosens die allang verheven had moeten worden tot docterandus in de voetbalkunde is zelfs met een verzwakte brigade in de eerste divi- I sie van start gegaan. Zeker in verge- lijking tot vorig jaar. De blauwwit- hemden trokken als enige ploeg van de eerste divisie geen enkele speler aan. Wel ging Hans Bleyenberg over naar Vitesse en deed Aad Goedhart een stap terug naar de amateurs. Tot overmaat van ramp raakten Soers en Strik tijdens oefenduels geblesseerd. Financieel tekort was het motief waarom niemand werd ingelijfd. En volgens voorzitter Bouwmans wordt die situatie alleen maar veel somber der. „We verwachten vijftig procent minder toeschouwers op de tribunes. Alle salarissen van spelers zijn dan ook met de helft teruggeschroefd. Ik geloof niet dat Je de verlaging van inkomsten aan recettes kunt op vangen." Maar als hij even nadenkt: „Of toch wel. We zitten dringend verlegen om een betere accommodatie. Ik vind dat iedere Nederlandse profclub over minimaal vijfduizend overdek te plaatsen moet kunnen beschik ken. Wij hebben nog niet de helft. Het publiek blijft weg bij slecht weer. Kijk^naar PSV. Die stoppen niet voor niks tien miljoen in accom- modatieverbetering(en)". Drs. Bouwmans heeft een opmerke lijke opvatting over het financieren van zijn plan om het betaalde voet bal gezond te maken. „Ik vind dat het Nederlands elftal, ook in geval van plaatsing, niet naar de WK Na drie wedstrijddagen zijn er In de eerste divisie twee spelers, die drie doelpunten ge maakt hebben. Kreekels van Eindhoven en Peltsman van SVV. Zij worden gevolgd door elf spelers met twee treffers, van wie Smeets en Kowalik van MVV en Engbersen van Fortuna SC slechts twee wedstrijden speelden. Kreekels 'Eindhoveni. Peltsman iSWl 3. Polko •Heracles) Engbersen (FSCi Van den Ham 'Cambuur» Waalderbosch 'FC Groningen) Bruinsma 'Heerenveeni Visser (Heerenveen) Roggeveen (Excelsior) Zwaans (Willem III Pe len «FC Den Bosch) Smeets (MVV) Kowalik «MW. 2 moet", zegt hij onomwonden. „Ar gentinië is te ver van ons bed, de propagandistische waarde is dan ook nihil. De hele trip gaat de KNVB zeker een miljoen gulden kosten. Met dat geld kunnen heel wat ac commodaties uit de grond worden gestampt". Bouwmans die ook vindt dat fors gesubsidieerde clubs als MW en AZ minder moeten profiteren van de to to- en lottopot zal met geen geld ter wereld méér publiek op de tribunes krijgen als de amusementswaarde van hetgeen in zijn stadion geboden wordt zo onder het nulpunt blijft als in het duel tegen Dordrecht. De ploeg van Jan Rab maakte in de tweede helft verrassend genoeg een betere indruk. Desondanks ver scheen er in die speelperiode een achterstand voor de Dordtenaren op het scorebord. Een overtreding van Van Vuren op EVV-er Toon Jacobs (hij viel later geblesseerd uit) in het strafschopgebied was daar de oor zaak van. Spits Lambert Kreekels benutte de penalty. FC Dordrecht probeerde onder aan voering van de mollige Jan Klein jan (Rab: „Dat is geen vet, dat zijn spier bundels") wat terug te doen. Maar Adjanski droeg er voornamelijk toe bij dat Eindhoven met twee punten Iets teveel kreeg. FC Dordrecht nog op nul punten derhalve, Rab: „Ik hoop met deze ploeg toch wel een tiende twaalfde plaats te vero veren". EINDHOVEN-FC DORDRECHT 1-0 (0-0) 58: Kreekels (strafschop) 1-0. Scheidsrechter: Oe- telmans. Toeschouwers: 4000. EINDHOVEN: Adjanski; Van Blijderveen, Dijkstra (Jonken), Bloemers, Bruinen; Sulkers. Wamaar, Van der Vleut; Schapendonk, Kree kels, Jacobs (Posthuma). FC DORDRECHT: Rijkers; Ooms. Van Vuren. Van der Gijp, Van der Bijl; Van der Linden, Den Arend (Feteris), Klinkenberg; Dubbeld, Kleln- jan, Van Velzen (Warner). DE GRAAFSCHAP-SC CAMBUUR 4-0 (2-6) - 14 Brink 10.29: Polko 2-0,71 Pteneman 3-0,84: Polko 4-0. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschou wers: 4500. MW-WAGENINGEN 2-0 (0-0) 79: Vlteskic 1- 0, 84: 8meets 2-0. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers. 9700. WILLEM ll-FORTUNA SC (M> - Scheidsrech ter Severein. Toeschouwers: 4800. Gele kaart voor Tltaley (FSC) wegens het ten val brengen van een tegenstander. FC DEN BOSCH-FC VLAARDINGEN 3-1 (2-6) 28: Van der Linden 1-0 (strafschop). 33: Peters 2-0, 40: Pijl 2-1, 76 Peters 3 1. Scheidsrechter Klint. Toeschouwers: 4100 Gele kaarten voor Plasman (FC Den Bosch) en Quellhorst (FC Vlaardlngeni wegens het ten val brengen van een tegenstander HEERENVEEN-FC GRONINGEN 2-6 (1-6) -35: Bosman 1-0, 89: Brulnsma 2-0 Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 7300 Gele kaart voor Negerman (Heerenveen) wegens het ten val brengen van een tegenstander SW-SC AMERSFOORT 4-1 (M) 4 Peltsman 1-0,11: Struik 1-1 (strafschop), 31' Peltsman 3-1, 61 Peltsman 3-1. 89: Meerhof 4-1. Scheidrech- ter: Janssen. Toeschouwers: 4000. HERACLES-EXCELSIOR 1-1 (1-6) - 18: Prijs 1-0, 73: Roggeveen 1-1 Scheidsrechter: Geurds Toeschouwers: 3500. DEVENTER Go Ahead heeft op eigen terrein een moeizame overwin ning (3-2) behaald op het razendsnel spelende FC Den Haag. De Deven ter ploeg had in de slotfase de groot ste moeite om de krappe voorsprong te consolideren. Fout op fout in de defensie van de thuisclub gaf FC Den Haag kansen om de verdiende gelijkmaker achter doelman Ende man te schieten. De Haagse voor hoede miste in deze periode een koe le afwerker. Go Ahead Eagles kwam na vier mi nuten al op een voorsprong toen Cees van Kooten een afstandsschot van de Deen Kristiansen, die tegen de paal kwam, in tweede instantie langs Galjé schoot (1-0). Nog geen zeven minuten later was de stand in evenwicht. Lex Schoenmaker tikte de bal na een fout in de verdediging van Eagles naar Van Leeuwen, die de vrije kans benutte (1-1). In de 30e minuut schoot de opgekomen mid denvelder Albertsen onhoudbaar in (1-2). Vijf minuten voor de rust kreeg Eagles, dat met flitsend aanvalsspel toch de betere ploeg was, de ver diende gelijkmaker. Körver plaatste een voorzet in de voeten van de jarige Cees van Kooten (29) die Tommy Kristiansen de kans gaf er 2-2 van te maken. Na de rust werd het spel in het veld grimmiger, maar ook op de tribunes waar de oproerpolitie van het korps rijkspolitie moest ingrijpen bij rel letjes tussen Haagse en Deventer aanhangers. Na vijf minuten onder nam uitblinker Kristiansen een lan ge solo, die door hem zelf werd afge rond (3-2). Go Ahead Eagles-FC Den Haag 3-2 (2-2) 4: Van Kooten 1-0, 12: Van Leeuwen 1-1, 30: Albertsen 1-2, 40 en 50: Kristiansen 2-2 en 3-2. Scheids rechter: Ram. Toeschouwers: 7000. Go Ahead Eagles: Endeman: Koopman. Salfish- berger, Lodeweges (Groenewegi. Strljdveen; Vuskovic, Woudsma, Oude Wesselink, Körver; Van Kooten, Kristiansen (Kist). FC Den Haag: Galjé; Jol, Oudewand, Van Vliet, Korevaar; Albertsen, Hoekema, Schoenmaker; Van Leeuwen, Blijie (Zondervan) Goemans (Tempelaar). voorlaatste minuut zelfs op 2-0. Weer was Mohorovic de inleider. Een bekeken voorzet van hem werd door Storm uitstekend afgerond. NAC-FC Twenle 2-0 (6-0) - 68. en 89. Storm 1- 0 en 2-0. Scheidsrechter: Beukman Toeschou wers: 8000. NAC: De Jong. Krijnen, Budisic, Dierckx, Bakker, Neeskens, Quaars, Damen, Brouwers. Storm, Mohorovic. FC Twenle: Van Oerven, Van lersel, Drost, Overweg. Bmggink, Pahlplatz (Bloemberg). Van der VaJl, Wildschut, Bos (Van Oosterom), Gritter, Mühren. De Leeuw. Swart, Van der Merkt (Van Bom mel), Otto, Kamphues, Wetzel. Van Veenen- daal. Stout AZ17: Meskovic, Van Rijnsoever. Amtz, 8pel- bos, Hovenkamp, Peters. Van Hanegem, Ny- gaard. Method (Ursem). Kist, Votmaer (Mols). BREDA-NAC heeft de eerste pun ten binnen. Dat ging ten koste van FC Twente dat daardoor zijn eerste nederlaag in deze competitie te slik ken kreeg. Het gebeurde in een duel met twee gezichten. In de eerste helft waren de tukkers namelijk heer en meester. In dat part kwam de thuisclub er niet aan te pas. De formatie van trainer Spitz Kohn liet de bal kundig rondgaan. NAC kreeg er geen been tussen. Vooral op het middenveld dicteerde de Enschede- se ploeg de strijd. NAC stelde tegenover de Twentse kracht in de eerste helft weinig. Wel in de tweede helft. Het tikwerk waarmee Twente voor de rust NAC's goede wil in bedwang hield, bleek niet meer te voldoen. NAC stormde eindelijk naar voren en nagelde de hele Twente-ploeg vast voor het doel van de onzeker ingrijpende Van Gerwen. Mohorovic kreeg tot tweemaal toe de gelegenheid om iets goed te doen. De Joegoslaaf kweet zicht ln tweede instantie uitstekend van zijn taak. De vooreet, die hij afleverde, werd door NAC's nieuweling Cees Storm fraai afgerond: 1-0, FC Twente probeerde na deze ope ningstreffer vertwijfeld de stand ge lijk te trekken, maar NAC gaf geen krimp. De thuisclub kwam in de AMSTERDAM - De miljoenen ploeg AZ '67 heeft de favorietenrol in de competitie uitgedrukt in een monsterscore in de uitwedstrijd te gen FC Amsterdam. AZ won in het met slechts 9.000 toeschouwers nog steeds sfeervolle Olympisch Stadion met 9-2. Een uitslag, die nog groter had kunnen uitvallen als Hoven- kamp, Van Hanegem en Vosmaer niet.zekere" doelpunten hadden la ten liggen. AZ manifesteerde zich zondag voor het eerst in de competitie als kampioenskandidaat en maakte de jonge „lieverdjes" duidelijk dat voor hen dit seizoen opnieuw niet meer is weggelegd dan een waarschijnlijk weer tot de laatste competitiedag durende strijd tegen degradatie. Het klasseverschil mondde uit in een eenrichtingsverkeer naar het doel van de in de eredivisie debuterende Jonge doelman Raven. Deze verving Heinz Stuy, die tijdens het duel te gen Volendam vorige woensdag twee middenhandsbeentjes brak. FC Amslerdam-AZ'C? 2-9 (1-4) 8: Nygaard 0- 1.12: Metgod 0-2, 24: Wetzel 1-2.28: Nygaard 1-3. 43 Kist 1-4, 46: Nygaard 1-5, 50: Otto 2-5, 57: Kist 2-fl, 57: Hovenkamp 2-7, 60: Kist 2-8, 75: FC Amsterdam; Raven. De Jong, Koopman, ARNHEM Vitesse maakte in een sterk gespeelde eerste helft duide lijk dat het voor eigen publiek niet van zins is een behoudend concept te volgen. Met in hoog tempo uitge voerd aanvasspel veroverden de Arnhemmers een stevig overwicht, dat in de 22e minuut resulteerde in een doelpunt van Wierts, die na een vooreet van Heezen ongehinderd in kopte: 1-0, Haarlem dat nog voor de rust Fer nandez verving door George en ln de tweede helft aantrad met Melgers •voor de geblesseerde Wildbret, kreeg van het zich veel te vroeg veilig wanende Vitesse alle gelegen heid een tegenoffensief te ontkete nen. Voor het Arnhemse doel speel den zich nog al eens roerige tonelen af, maar zelfs van legio zwakke mo menten van nerveuze Vitesse-verde- dlgers wist de ontstellend zwakke Haarlemse aanvalslinie niet te profi teren. Vijf minuten voor het einde stelde Vitesse de zege veilig door Bosveld, die een scherp door Meijers geno men hoekschop met het hoofd doel treffend verlengde: 2-0. De Haarlem mer Peys kreeg de gele kaart wegens ruw spel. Vitesse-Haarlem 2-: (1-6) 22: Wierts 1-0, 85 Bosveld 2-0. Scheidsrechter. Beek. Toeschou wers 10.000. Vitesie: Boekhof; Zaayer, Mulderij, Heeien, Mellaard; Veenstra. Bosveld (Dasi, Wierts; Gerdsen, Bleljenberg (Bursacl. Meijers Haarlem: Boersma, Wentlnk. Huyg, Peys. De Vries; Van der Ban, Haar, Wildbret (Melgersi; Fernandes (Oeorge), Van der Berg. Lensen Toeschouwers: «268. LONDEN De opening van de Engelse voetbalcompetitie is met het nodige geweld gepaard gegaan. In totaal werden onge veer 400 supporters gearresteerd. Na de wedstrijd Leeds-Sunder- land braken in een wegrestaurant in Yorkshire vechtpartijen uit tussen de supporters van beide clubs. Bussen werden met stenen bekogeld. Diverse supporters moesten naar het ziekenhuis ver voerd worden. De politie arresteerde 250 man. In Birmingham, waar de ontmoetin gen Birmingham-Manchester United en West Bromwich Albion-Chelsea plaats vonden, greep de politie kor daat in en bracht 59 arrestanten op. In Londen was het volgens een zegs man van de politie een „betrekkelijk rustige dag" met 48 arrestanten bij zes thuiswedstrijden. De wedstrijd Ipswich Town-Arsenal werd eerst ontsierd door vechtende supporters, die op de tribunes niet voldoende ruimte hadden voor hun dronkemans-bokswedstrijden en daarom op het veld maar verder gin gen, en vervolgens door een ver schrikkelijke regenbui. Het regende en stormde zo hard dat de spelers de bizarre wedstrijd moesten onderbre ken en twaalf minuten ln de kleedka mers doorbrachten. Er werd vervol gens doorgespeeld. Het veld leek echter een moeras. Van normaal voetbal was geen sprake. Ipswich won door een doelpunt op slag van rust van nieuweling David Gees. Manchester United, de bekerhouder, boekte bij Birmingham City overi gens een fraaie overwinning met 4-1. Lou Macari toonde zich een dodelij ke schutter. Hij bracht de eerste drie doelpunten op zijn naam. Het vierde was van international Gordon Hill. Kenny Dalglisch leek in de uitwed strijd van titelverdediger Liverpool tegen Middlesborough zijn dure aan koop (1,8 miljoen gulden) snel waar te willen maken. Hij schoot al in de zesde minuut raak, maar Liverpool was verder niet best en moest dan ook in de 50e minuut de gelijkmaker van David Armstrong toestaan. EERSTE DIVISIE Birmingham-Manchester United 1-4, Bristol Clty-Wolvcrhampton W 2-3. Coventry-Derby County 3-1, Everton-Nottlng- ham Forest 1-3, Ipswich Town-Arsenal 1-0, Manchester City-Leicester City 0-0. Middles brough-Liverpool 1-1, Newcastla-Leeds United 3-2, Queens Fark Rangers-Aston Villa 1-2, West Bromwich Albion-Chelsea 3-0, Westham Uni ted-Norwich 1-3. SCHOTSE LEAGUE EREDI VISIE Ayr-Celtic 2-1. Clydebank-Aberdeen 1-3, Dundee Unlted-St Mlrren 2-1, Motherwell-Pa trick Thistle 3-0, Rangers-Hibernians 0-2 Na twee speeldagen in de Belgische competitie zijn nog drie clubs zon der puntenverlies: Winterslag. Loke ren en Standard Luik. Achter dit trio volgt het drietal favorieten voor de titel, Club Brugge. Anderlecht en RWDM, alle drie met een verlies- punt. De tweede competitiedag stond in het teken van het treffen Antwer- pen-Brussel, met de wedstrijden Jimmy Neighbour van Norwich trapt de bal weg voor Brian Robson van West Ham Ui.ited. Op de tribunes was het op de openingsdag van de Engelse competitie aanzienlijk grimmiger dan op het veld, ook al kijken de spelers wel erg verbeten. Beerschot-Anderlecht en RWDM- Antwerp. Bij Beerschot heeft Anderlecht het altijd moeilijk. Ook zaterdagavond was dat het geval: pas ln de laatste minuut slaagde Anderlecht er via een doelpunt van Van Binst in een punt ln de wacht te slepen. Ander lecht, dat zonder de geblesseerde Rensenbrink uitkwam, stond de hele eerste helft onder druk en mocht van geluk «preken dat Beer schot slechts eenmaal (Van Pelt in de dertigste minuut* aoooaLR-.Ia.xle tweede helft glftg de strijd gelijk op. - maar goed ingrijpén-vm Dé Bree en door Theo Reitsma KERKRADE In de ver haaltjes vooraf is ook aan Roda JC een plaats ln de hoog ste regionen van het pas ontlo ken voetbalseizoen toege dacht. Gisteren worstelden de Limburgers met de problemen die een nog niet ingespeeld team kan opleveren. Sparta zat veel logischer in elkaar, draaide daarom eenvoudiger en doeltreffender en haalde opnieuw een punt uit een duel waar met de nodige zorg tegen aan was gekeken (1-1). „Misschien", zo zei Bert Jacobs, na dat hij ook nog even verontschuldi gend had opgemerkt dat Nanninga allesbehalve fit speelde, „misschien wordt Sparta momenteel wel teveel onderschat. Dat heeft Feyenoord dan gemerkt en wij ook. Sparta speelde hier goed." Jacobs zal met zijn eigen team de komende weken nog wel wat worstelingen doorma ken naar het vloeiende spelpatroon. Nanninga sukkelt met een zenuw ontsteking laag in de rug en de an deren speelden gisteren als eiland bewoners die de brug naar elkaar niet konden slaan. Sparta trad veel meer aan als team maar rende desondanks tegen een achterstand op. Dat kwam door de individuele kwaliteit van Pierre Ver meulen die in de beginfase zijn klas se nadrukkelijk liet concurreren met de goede verdedigende arbeid van Bert Jansen. Sparta schrok van een serie rushes in de diepte die Vermeulen vrolijk deponeerde en or dende de samenleving achter door wat rugdekking aan Jansen toe te spelen. Toen was het al wel 1-0 voor Roda en diende de Deen Kolding zich te schamen voor het mislukt trappen tegen de bal in ideale posi ties. Het doelpunt viel in de achttiende minuut overigens met behulp van een blunder van Balkenstein. Ver meulen schoot op de vuisten van Doesburg en niets leek een rustig wegwerken van de bal door Balken stein verder in de weg te staan. De vrije verdediger plaatste echter naar Kolding die op zijn beurt zwak trap te maar het geluk had dat de bal naar de voeten van Vermeulen draaide. Hij was trefzekerder. Nau welijks een minuut later pikte Theo de Jong de bal opnieuw achter de Sparta-verdedigingslijn om Ver meulen te laten Jubelen. Doesburg redde echter goed. Sparta dat ln de bijna 18-jarige Val ken een aanwinst van betekenis op het middenveld heeft (Brom: „Maar wel voorzichtig, hij zal zo af en toe rust moeten hebben") bleef niet lang op achterstand. Lees haalde de bal ten nadele van zijn oude club van de doellijn toen Jongbloed gepasseerd was, maar een schot van Weerden burg van ver buiten het strafschop gebied kon door niemand worden gekeerd. Niemand verwachtte het schot, Jongbloed ook niet. Weerdenburg: „Op een wat hobbelig veld als hier Is het gevaarlijk. Dik wijls ziet de keeper het goed aanko men, zo een schot van afstand. Nu niet, maar dat komt mede door het rare stuiteren hier." Jongbloed zat nauwelijks vijf minunten later voor hetzelfde probleem toen De Goey een poging waagde. Nu stuiterde de bal van zijn borst voor de voeten van Clarke, maar wel lag de keeper ln tweede instantie goed in de weg. In de tweede helft dacht Sparta ln eerste instantie aan consolideren en overschatte Roda de eigen moge lijkheden. De Limburgers waren te gehaast, de Rotterdammers te rus tig om het publiek te boeien. Sparta kende de beste kansen. Slecht te rugspelen van De Wit bezorgde Vtn Staveren een kans die hij verijdeld zag door de voet van Pfeiffer. Grab- belwerk van Jongbloed bezorgde Van Staveren nog eens vrolijk bal bezit, maar nu deponeerde hij de bal uit een moeilijke kans op de lat en over het doel. Het optellen van de kansen en het goede spel liet Sparta tevreden Inrukken. Meutstege: „We hebben twee uitwedstrijden achter de rug waarin we van tevoren niet veel heil zagen. Wij haalden er nu toch twee punten uit Nu moeten we ookde komende weken tegenteams, waartegen we minder opzien, pun ten halen." Roda JC-Sparu l-l (l-l)— 17 Vermeulen 1-0.21 Weerdenburg 1-1 Scheidsrechter: BerrévoeU. Toeschouwera: 12.600. Rod* JC: Jongbloed; Degens, Pfeiffer, Zlegler. De Wit; Lees. De Jong. Broeks; Vermeulen. Nanninga, Kolding (Koster) Sparta: Doesburg; Janaen, Balkesteln. Marijt. Meutstege, De Goey, Valke. Weerdenburg; Van Zoest (Peltzer en Van der Meer), Clarke. Van Staveren Dusbaba voorkwam treffers voor Beerschot. De Brusselse ploeg mocht zich gelukkig prijzen met de gelijkmaker op de valreep. RWDM was ln de confrontatie met Antwerp de betere ploeg. Vooral uit blinker Boskamp creëerde tal van kansen, die echter door de Brusselse spitsen niet benut werden. Volko men tegen de verhouding inzette de Deen Tychosen Antwerp kort na rust op voorsprong. Dit scheen RWDM te inspireren en ln het laat ste half uur hielpen Wellens en Cor- diez (2x) hun club aan een verdiende 3-1 overwinning. La Louviere-WInterelag 1-3, Bamchot-Ander lecht 1-1, RWD Molen beek-Antwerp 3-1, Club Brugge-Kortrijk 4-1. Beringen-Lok*ren 0-1, Standard Luik-FC Boom i-1Lw«*d W1QM ha tWe* aHttfijOin U! 1. WlüUFUag. standard Luik en Lokeren elk 4 punten C Club Brugge, Anderlecht en KWDM elk 3 punkr,

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9