Ethiopische leiders mobiliseren bevolking frabieren bereid t vredesverdrag -RP en Monteneros: twee ^wegingen met een belang Wereldcongres^??^ tegen apartheid Positie Moezorewa bedreigd Twintig zwarten bij Rhodesische grens gedood -jentijns verzet herdenkt bloedbad aan Trelew affAG 22 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet istoi >OBI ReuterAFP, DPA) jjnel Mengistoe Haile Mariam, i' jhoofd en „sterke man" van tpië, heeft zaterdagavond de le mobilisatie bevolen, oe al geschikt over 60.000 regelde strijdkrachten en een sieger" van 130.000 man, via de radio een beroep op nen en vrouwen, jong en oud" helpen in wat hij noemde „de op leven en dood tegen de Iers." Mengistoe zei dat eenheden van het geregelde Somalische leger, ge steund door troepen uit Irak en Syrië, het zuidoostelijke deel van de woestijn Ogaden waren binnen gedrongen en dat er ook zware gevechten gaande waren tegen de afscheidingsbewegingen in de pro vincie Eritrea. De militaire leider van Ethiopië liet weten dat nadere bijzonderheden over de mobilistia- tie op korte termijn bekend zullen worden gemaakt Na een maand van strijd, waarin Ethiopische troepen verdreven zijn uit een groot deel van de Oga den, verklaarde Mengistoe in zijn rede dat de industriestad Dire Dawa die op slechts 300 kilometer van Addis Abeba ligt aan de voor naamste spoorlijn van Ethiopië door Djibouti naar de golf van Aden, onder tank- en artillerie vuur is komen te liggen. Hij gaf ook voor het eerst toe dat de Ethio pische strijdkrachten de steden Nafka, Karora en Kexen in Eri trea niet meer onder controle hebben. Volgens Mengistoe beschikt zijn regering over afdoende bewijzen dat de strijd aan beide fronten in zijn land door één centraal hoofd kwartier gecoördineerd wordt. Hij noemde dit hoofdkwartier niet, maar zei wel dat de strijdkrachten van Somalië, Irak en Syrië die naar hij beweerde Ethiopië via de Ogaden en met het zogenaamde bevrijdingsfront van West-Somalië als dekmantel zijn binnengeval len, binnen Ethiopië een nieuwe regering zullen uitroepen die zal streven naar een unie met Somalië. De troepen die EritrEa zijn bin nengedrongen, zullen volgens hem een soortgelijke regering uitroe pen die al heel gauw lid van de Arabische liga zou worden. York Times meldt: YORK, TEL AVIV (Reuter, UPI) De leiders JEgypte, Syrië en Jordanië hebben de Verenigde mfn laten weten dat zij bereid zijn tot een vredes- fag met Israël in het kader van een algemene tng van de geschillen in het Midden-Oosten. lerikaanse blad New York Ti- ildde gisteren dat de Arabi- [ders hun bereidheid hadden (roken ten overstaan van de ;aanse minister van buiten- ;aken Cyrus Vance, toen deze een rondreis door het Mid- :ten maakte. Egypte en Jor- iouden ook bereid zijn Israël tiek te erkennen, aldus de anse krant, die zegt deze igen te hebben gekregen uit van de Amerikaanse rege- van diplomatieke woordvoer- Tet Amerikaanse standpunt Ivorderingen mogelijk zijn in "esoverleg over het Midden- NE1 zou op de bereidheid van de rstfhe leiders gebaseerd zijn. s!"> mtperikaanse ministerie van bui- zaken weigerde gisteren gntaar te leveren op de be- el), s l?"S de krant heeft Vance vier •'aiUen gedaan voor een njogelij- in (ling van de Palestijnse verte lt >rdiging op de deze herfst te wot vredesconferentie over het eed-Oosten. v j^Palestijnen doen mee als deel ^ide Jordaanse delegatie. Palestijnen zitten met alle ■Mbische Tanden in één delegatie. j Palestijnse vertegenwoordi- *-~4 wordt bij het begin van de erentie besproken. Palestijnse kwestie wordt pas loop van de conferentie aan rde gesteld. Ibieren voelen het meest voor ede mogelijkheid, terwijl Is- meest ziet in de eerste vari ant, Qp voorwaarde dat die niet in houdt dat de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) op die ma nier deelneemt aan het overleg. De Israëlische regering heeft giste ren de Amerikaanse kritiek van de hand gewezen op de vestiging van drie nieuwe joodse nederzettingen in bezet Arabisch gebied. In een giste ren uitgegeven verklaring wordt ont kend dat de nieuwe nederzettingen een obstakel op de weg naar vrede zouden vormen. De Israëlische rege ring wijst er in haar verklaring op dat het besluit om nieuwe nederzet tingen te vestigen al door de vorige regering van de Arbeiderspartij ge nomen was. Bovendien meent Is- raëls regering dat er geen sprake is van bezet, maar van bevrijd gebied. Invloedrijke Israëli's zijn van me ning dat premier Begin momenteel bezig is de zwakke kanten van het beleid van de Amerikaanse presi dent Carter uit te buiten door met een politiek van voldongen feiten uit te zoeken hoe ver Israël kan gaan in de bezette gebieden. Andere politie ke waarnemers zijn echter van oor deel dat de houding van Carter te genover Israël zal verharden als Be gin op deze manier doorgaat. Vertrouwen Een opiniepeiling heeft aangetoond dat premier Begin in eigen land vrij groot vertrouwen heeft gewonnen voor zijn beleid. Bijna zeventig pro cent van de Israëli's zegt dat Begin de beste keus voor het premierschap is. De opiniepeiling toont verder aan dat de Likoed als partij ook groot vertrouwen geniet. Als er nu verkie zingen zouden worden gehouden dan zou het Likoed-blok van 43 naar 03 zetels stijgen. Van een medewerker Vanmorgen om negen uur begint in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos een grote conferentie van de Verenigde Naties: de Wereld conferentie voor actie tegen apartheid. Het officiële geformuleer de doel van deze mondiale bijeenkomst is het uitwerken van concrete maatregelen ter uitvoering van het actieprogramma tegen apartheid. het (evenals in 1975) met hun veto Een en ander vindt plaats binnen onmogelijk om een verplicht wapen een soort tienjaren-plan tegen de embargo tegen Zuid-Afrika in te stel- apartheid. De jarenlange activiteit len (Een formeel niet dwingend em- van de volkerenorganisatie met deze bargo, aanbevolen door de Veilig- systematische praktijk van rassen- heidsraad werd al 14 jaar geleden discriminatie in één enkel land. ingesteld.) Deze zelfde landen én Ita- Zuid-Afrika, is even gerechtvaardigd iië hebben, zo blijkt uit een zeer als tragisch. Hoewel de V.N. zich recent onderzoek van Professor Sean bezig moeten houden met een groot Gervasi, Zuid-Afrika de laatste jaren aantal ernstige problemen, gevaarlij- bijgestaan om een omvangrijk arse- Op de Britse luchthavens Heathrow en Gatwick zijn gisteren chaotische toestanden ontstaan toen 43 vluchten van de maatschappij British Airways moesten worden afgelast in verband met een langzaam-aan-actie van de assistent-verkeersleiders. De acties duren nu al zes dagen en hebben een loongeschil als reden. De assistenten weigeren een vluchtleidingssysteem dat werkt met behulp van een computer te bedienen. Naast passagiers van British Airways werden ook reizigers met andere maatschappijen getroffen. Hun vliegtuigen kregen vaak vertraging. ke conflicten en misdadige praktij ken. dient de strijd tegen de apart heid inderdaad centraal te worden gesteld. Geen enkele andere politie ke praktijk is immers zozeer in strijd met het Handvest van de Verenigde Naties als deze door blank Zuid-Afri ka tot wettig systeem verheven vorm van rassendiscriminatie, waarvan zo'n 19 miljoen mensen rechtstreeks het slachtoffer zijn. Op een in mei gehouden conferentie van het Internationale Rode Kruis over herzieningen van de Conventie van Génève, werd de apartheid offi cieel tot oorlogsmisdaad verklaard. Een zo voortdurend en alom begane oorlogsmisdaad kan onmogelijk ge tolereerd worden. Vooral de verte genwoordigers van de derde wereld landen zijn deze mening toegedaan, aangezien zij doorgaans aan den lij ve de vernederingen van het wester se kolonialisme hebben meege maakt. En wat is de extreme machtsverhouding in Zuid-Afrika anders dan ouderwets kolonialisme? Zij het dat het blanke moederland niet overzee, maar in het land zelf ligt. SALISBURY (Reuter, UPI, AP) De positie van bisschop Abel Moezorewa, de belang rijkste nationalistische leider binnen de landsgrenzen van Rhodesië zelf wordt ernstig be dreigd nu zijn rechterhand, de plaatsvervangend leider van de Verenigde Afrikaanse Nationa le Raad Elliot Gabella, is afge treden. s Gabella heeft gezegd dat hij op effec tievere wijze wil werken voor „natio nale eenheid". Hij is het vijfde be stuurslid van de raad, die zich in de afgelopen weken van Moezorewa heeft afgekeerd. Volgens geruchten zou Gabella zich willen aansluiten bij Moezorewa's rivaal dominee Sithole. Het Rhodesische persbureau IANA heeft gisteren bekend gemaakt dat zaterdagavond twintig zwarte arbei ders van een boerderij in het ooste lijk deel van het land zijn gedood door wat worden genoemd „nationa listische guerrilleros." De boerderij ligt ten noordwesten van Umtali, de belangrijkste stad langs de grens met Mozambique. De Tanzaniaanse president Julius Nyerere heeft zaterdag gezegd dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Afrikaanse frontlijnstaten het er over eens zijn dat in de strijd tegen het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië als onderdeel van een vredesregeling voor het land het Rhodesische leger moet worden ont bonden en worden vervangen door soldaten van het Patriottisch Front. De president zei dat hij een kleine week geleden twijfel had geuit over de vervanging maar de afgelopen dagen heeft hij van Amerikaanse en Britse zijde opheldering gekregen. Volgens hem streeft de Amerikaanse president Jimmy Carter oprecht naar de vestiging van een meerder heidsbewind in Rhodesië. Wilson De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda heeft in een vraaggesprek met het Zweedse dagblad Dagens Nyheter de Britse oud-premier sir Harold Wilson ervan beschuldigd steun te hebben verleend aan het instandhouden van de huidige Rho desische regering onder premier Ian Smith. „De Britten hadden de rebel lie (van 1965 onder leiding van Smith) zonder een schot te lossen, kunnen onderdrukken door olieleve ranties te verhinderen," aldus Kaoenda. De Zambiaanse president voegde hier aan toe dat hij onlangs informa tie had ontvangen waaruit bleek dat Wilson kort voor de Rhodesische on afhankelijkheidsverklaring, in een gesprek met Smith had toegezegd niet militair te zullen optreden. „Okay, als Je dan zo nodig moet, verklaar dan maar de onafhankelijk heid. Ik geef jullie vier maanden. Als Jullie de druk van de wereld zolang kunnen weerstaan, redden jullie het wel. Het enige wat ik kan doen om jullie te helpen is verklaren dat de Britse regering niet militair zal op treden," zo zou Wilson volgens de informatie van Kaoenda hebben ge zegd tegen Smith. Kort daarop, op 11 november 1965, verklaarden de Rho desische rebellen zich onder leiding van Smith eenzijdig onafhankelijk. Tragiek De tragiek van de binnen de V.N. tientallen jaren gevoerde actie tegen de apartheid is de machteloosheid, die uit de lange stroom resoluties, besluiten en aanbevelingen spreekt. Uitvoering van enig besluit dat Pre toria zou kunnen dwingen haar onze delijke machtspolitiek tegen de overgrote meerderheid van de bevol king op te geven, werd tot nu toe steevast gesaboteerd door de wester- de mogendheden. Deze waren weliswaar steeds meer bereid om het systeem van de apart heid te veroordelen, maar zij gingen tegelijkertijd voort met het leveren van kapitaal, wapens en technologi sche kennis; onontbeerlijke midde len voor het regiem om de veroor deelde overheersing voort te zetten. Juist door de jarenlange steun van het Westen aan het misdadige sys teem, zijn nu ingrijpende maatrege len nodig om alsnog yeranderingen door te voeren. Vorig jaar nog maakten Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten ;chn j a a genlames Dorsey ij bl is het precies vijf jaar geleden dat het tot een van de belangrijkste botsingen kwam ijd, ieenheden van Tiet Argentijns leger, leden van de marxistische-leninistische guerrillabewe- eer<{RP en van de peronistische Monteneros. Voor vele democratisch gezinde krachten in n leiinië vormt deze botsing een mijlpaal in de strijd tegen de militaire dictatuur. jP^ugustus 1972 kaapten negen- 'i'i slde gevangenis ontsnapte gu- Vatirijders een vliegtuig, waar- naar Chili wilde vluchten. Op erv(^nebasis Almirante Zar in het stadje Trelew kwamen rillastrijders rechtstreeks te- verf de Argentijnse militairen te naaPe militaire ingreep kostte 17. |pn van de 25 guerrillastrij- isnat leven. Voor -Hugo Diaz, een ige vooraanstaande leden van de barf leiding van de ERP ligt het «t jjvan het „bloedbad van Tre- 31. p het feit van de „politieke J8. iferking tussen de twee be ste gewapende organisaties Jitinië". :eny 6- Hzamenlijke actie, aldus het 9van Diaz, die zaterdagavond 3- s*nkomst ter herdenking van istmjdbad van Trelew in Amster- ïre Ifwoonde, maakt deel uit van donees waarbij de verschillen ïidegg twee bewegingen kleiner isan, en de overeenkomsten rie (a mui aarzelend laat Diaz zich uit wel degelijk nog bestaande sche verschillen tussen de de Monteneros. Immers in •de waarin de militaire junta t van binnenlandse oorlog" :ekondigd zou het in „strijd het doel van beide bewegin- telijk de omverwerping van lire dictatuur) om de me- ichillen te benadrukken." jigsverschillen dit begrijpelijk is. gezien de militaire tegenslagen die lerrillabewegingen de afgelo- |te verwerken hebben gekre- mt dit niet weg dat er wel meningsverschillen zijn van le en strategische aard. schillen spitsen zich toe op de opstelling tegenover het peronis- me, een populistische veizamelbe- weging van tegenstrijdige politieke stromingen en belangengroepen, die door"wijlen president Juan Peron op poten werd gezet en over de vraag hoe de Argentijnse samenleving in de toekomst moet worden opge bouwd. Hugo Diaz ziet het peronisme als een „beweging, die de verschillende soci ale klassen verenigt onder de leiding van een deel van de burgerij. Dit maakt het peronisme tot een popu listische beweging, die het bewust wordingsproces bij de arbeiders te genhoudt." Hier tegenover staat de visie van de Monteneros, die zich zelf zien als de linke vleugel van de pero nistische beweging en daarom ook als de „echte" peronisten. Dit verschil van mening komt mede voort uit het feit dat de Monteneros, in tegenstelling tot de ERP, als een nationalistische stroming kunnen worden beschouwd. Weliswaar staan zij de opbouw van een socialistische samenleving voor, maar dan binnen het kader van Argentinië. De ERP streeft echter naar socialisme in de gehele zuidelijke kegel van Latijns- Amerika. Dit verschil in opstelling is niet slechts geografisch. De koppeling van nationalisme en socialisme bij de Monteneros leidt ertoe dat zij een nieuwe samenleving willen stichten, onder meer 'door de nationalisatie van slechts enkele sectoren van de economie terwijl ERP-functionaris Hugo Diaz het heeft over het „beheer van de productiemiddelen door het volk". Eensgezindheid De Monteneros en de ERP zijn het wel volledig met elkaar eens wat betreft hun beoordeling van de hui dige situatie in Argentinië en over hun houding ten opzichte van de militaire dictatuur. Hugo Diaz: „In het buitenland creëert men de indruk alsof presi dent Videla zowel door uiterst rechts als door uiterst links zou wor den belaagd. Daarmee wil men de werkelijke tegenstelling, namelijk het feit dat de militairen tegenover het volk staan, camoufleren. Net als in Uruguay, Chili, Bolivia en Brazilië ligt in Argentinië een ideo logie ten grondslag aan de militaire staatsgreep. In dit kader valt het verschil tussen gematigd rechtse of ficieren en uiterst rechtse officieren binnen de Argentijnse strijdkrach ten in het niet. De ideologie is de ideologie van de nationale veilig heid. Een van de belangrijkste as pecten van deze ideologie is het on dergeschikt maken van alle mense lijke waarden, mensenrechten en maatschappelijke vrijheden aan de nationale veiligheid." Hiermee is volgens Diaz de basis geschapen voor de „binnenlandse oorlog", die zich vooral richt tegen de opponenten van de militaire dic tatuur. „Het voeren van oorlog bete kent dat in alle sectoren van de samenleving onderdrukking voor komt". aldus Diaz. Hiervoor is zowel Videla als de extreem-rechter vleu gel an de strijdkrachten verant woordelijk. Natuurlijk zijn er tegenstellingen binnen de strijdkrachten, maar die hebben slechts betrekking op de vraag hoe de nationale veiligheid het beste kan worden beschermd. Deze bescherming wordt dermate absurd dat de onderlinge tegenstel lingen binnen de strijdkrachten op dezelfde manier worden uitgevoch ten als de binnenlandse oorlog, na melijk door middel van ontvoerin gen, arrestaties en moord." Nazisme Diaz wijst erop dat de Argentijnse strijdkrachten ideologisch sterk beïnvloed zijn door het nationaal- socialisme. „Tijdens het gehele Ar gentijnse ontwikkelingsproces wa ren er altijd groepen militairen wier handelingen door het nazisme wer den geïnspireerd. Nu zij aan de macht'zijn, komt dit bijvoorbeeld in het anti-semitisme heel duidelijk naar voren. Door de militairen gear resteerde Joden worden bijzonder zwaar gemarteld. Het dodencijfer onder gedetineerde Joden is dan ook bijzonder hoog." Diaz noemt het voorbeeld van de Uruguayaanse journalist Rodriges Lareta, die bij zijn arrestatie ge vraagd werd of Rodriges met een s of een z geschreven wordt. Lareta zei met een z, want als hij hen eerlijk verteld had dat hij zijn voornaam met een s schrijft, hadden zij gewe ten dat hij Joods was en zou hij geen enkele kans hebben gehad. Hoewel de Monteneros en de ERP één zijn in de strijd tegen de militai re dictatuur, komen de verschillen tussen de beide bewegingen ook op het vlak van hun bondgenootschap pen naar buiten. Zo maakt de ERP in tegenstelling tot de Monteneros deel uit van de Junta Coordinacion Revolucionario. Deze junta is een samenwerkingsverband van gewa pende marxistische bewegingen in Latijns-Amerika. Naast de ERP zijn ook bewegingen als de Chileense MIR, Uruguayaan se Tupamaros en de Boliviaanse ELN lid van de Junta coordinacion. Diaz benadrukt dat alle deelnemen de bewegingen het principe erop na houden slechts in hun eigen landen militaire acties te ondernemen. Dit is nogal belangrijk gezien het feit dat bij vele spectaculaire aan slagen zoals de ontvoering van de OPEC-minister in Wenen in 1975 en de ontvoering van een toestel van Air France naar Oeganda verleden jaar Zuidamerikaanse revolutionai ren betrokken waren. Ook zouden de Tupamaros aan een vergadering in Libanon op initiatief van het Volksfront voor de Bevrijding van naai aan moderne wapensystemen op te bouwen. Serieuzer Tegen deze achtergrond moet de huidige, langzaam veranderende, houding van de wapens leverende staten gezien worden, om het wapen embargo wat serieuzer te gaan ne men. Daarmee komen ze nu enigs zins tegemoet aan de veruit be langrijkste doelstelling: het dwin gend voorschrijven van een totaal wapenembargo. Met name dit punt zal een belangrijke plaats innemen op de conferentie in Lagos die ge houden wordt ter voorbereiding van het besluit dat dan in de komende herfst door de Veiligheidsraad dient te worden genomen. Voorwaarde daartoe is dat de huidige situatie in Zuid-Afrika dan als een bedreiging voor de internationale vrede en vei ligheid wordt aangemerkt. Een bij drage tot de politieke wilsvorming op dit punt is wellicht de conclusie van een deze maand openbaar ge maakt rapport van de Verenigde Na ties, dat een grootscheeps geweldda dig conflict in het zuidelijk deel van Afrika onvermijdelijk is. als er geen vreedzame oplossing kan worden ge vonden voor de landen met een blank minderheidsregiem. Kwetsbaar Mocht er een dwingend wapenem bargo komen, dan nog dient men zich af te vragen of dit tot de gewen ste veranderingen in Zuid-Afrika zal leiden. Hoe kwetsbaar is de apart- heidsstaat op dit punt? Het de laatste Jaren door Zuid-Afri ka opgebouwde wapenarsenaal zal jarenlang operationeel zijn zolang er sluikwegen gevonden worden om het pakket reserveonderdelen op peil te houden. In dit verband moet tevens bedacht worden dat Zuid-Afrika nu zelf ook over een goed geoutilleerde wapenindustrie beschikt, die in staat is eigen wapens te ontwikkelen en alle kalibers munitie te vervaardi gen. Daarnaast bestaat grote onge rustheid over het vermogen van Zuid-Afrika, dat geweigerd heeft het non-proliferatie verdrag te tekenen, om kernwapens te ontwikkelen. De Verenigde Staten hebben Pretoria dezer dagen om opheldering ge vraagd over berichten, dat de apart- heidsstaat van plan is op korte ter mijn kernproeven te nemen. Embargo Guerrillastrijders van de ERP zijn zeer voorzichtig in interviews met de pers. Palestina hebben deelgenomen, waarin over een nauwere militaire samenwerking werd gesprokea Van deze vergadering is Diaz niets be kend. Zijn houding tegenover derge lijke spectaculaire acties is ook zeer eenduidig: „Wij aarzelen niet om dergelijke acties, die door marginale groepen worden uitgevoerd scherp te veroordelen." De conclusie van een en ander moet zijn, dat ook een dwingend wa penembargo, zo het er komt, vol strekt onvoldoende zal zijn om de harde koppen in Pretoria te doen bulgen en een realistische politiek te gaan voeren, die recht doet aan de gerechtvaardigde verlangens van de bevolking. Zo'n dwingend embargo dient gevolgd te worden door econo mische dwangmaatregelen. En dan niet in de zin die Slmonet, de huidige voorzitter van de EG-ministerraad, in navolging van de Verenigde Sta ten, voor ogen staat, een soort ge dragscode voor het in Zuid-Afrika investerende Europese bedrijfsle ven, gebaseerd op louter kleine ver beteringen. waaruit geen wezenlijke veranderingen kunnen voortkomen. Deze kunnen alleen bereikt worden door terugtrekking van de investe ringen, gezien het strategisch belang van buitenlands kapitaal voor de economie van Zuid-Afrika. Daar naast is er het over de jaren aanzien lijk toegenomen handelsverkeer. Op economisch terrein speelt de Euro pese Gemeenschap de meest voor aanstaande rol in de betrekkingen met Zuid-Afrika. Nederland De EG was in 1975 verantwoordelijk voor 64% van de rechtstrekse en voor 56% van de indirecte investerin gen in Zuid-Afrika. Wat in- en uit voer betreft neemt het Europa van de Negen al Jarenlang rond de 50% voor haar rekening. De export van Zuid-Afrika naar de EG is in 1976 vergeleken met vorig Jaar nog met 26 aanzienlijk toegenomen, van Neder land zelfs met 51%. Voorwaar een vooraanstaande posi tie om met economische, dat zijn vreedzame, middelen veranderingen af te dwingen teneinde het groot scheepse gewelddadige conflict in zuidelijk Afrika alsnog af te wenden. Een even vreedzaam als effectief in strument, dat tot dusver evenmin tegenover Zuid-Afrika in stelling is gebracht, is een olie-embargo. Effec tief, omdat Zuid-Afrika geheel en al voor haar behoefte op invoer is aan gewezen. Het is met de medewerking van de westerse regeringen dat de olie-multinationals Zuid-Afrika van de onontbeerlijke olie blijven voor zien. Gezien het buitengewoon stra tegische belang van de olie, zou een nu kennelijk overwogen wapenem bargo alleen dan effectief kunnen zijn wanneer ook ohe daarin zou worden ondergebracht. DÖt zou de Wereldconferentie voor actie tegen apartheid die nu in Lagos begint pas werkelijk betekenis geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5