1 Ex-KNIL-militairen eisen soldij Personalia 9e tekening van een lezer x>e gulle Kerkgang-er. F Commentaar Oproep (1) Oproep (2) Proces tegen de staat na dertig jaar strijd Regenjas mee B en W Rotterdam sluit weer sexclub sterren géén hoofdrolspelers stuur een brief niets begrepen enright MERDAG 20 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) begeeft zich met zijn oproep ons land via een demo cratische beweging kernwapenvrij te maken op glad ijs. Deze kerkelij ke organisatie vraagt nu niet, zoals in het verleden nogal eens gebeur de, om bekommernis met de inter- nationale situatie en inzicht in de ingewikkeldheid ervan, maar wil nu dat Nederland maar eens net als Noorwegen en Denemarken de cemwapens van onze bodem laat verwijdereials een eerste stap naar een kernwapenvrijwereld, "t Het is goed dat het IKV met zoveel klem zegt dat het verwijderen van •de kernwapens uit Nederland slechts een eerste stap kan zijn, 'want als het daarbij zou blijven, zou de oproep niet vrij te pleiten zijn /an schijnheiligheid. Ieder weldenkend mens zal inzien ■*jdat kernwapens niet eenzijdig weg te doen zijn ook al zou het westen of het oosten al deze wapens in de oceaan werpen, dan zou de kennis lodig om nieuwe te maken, blijven bestaan. En de stap van potentiële kernmogendheid naar echte kern- ie beslissing over het gebruik van ;ernwapens is voorbehouden in de :erste plaats aan de president van Ie Verenigde Staten en aan degene lie toevallig de baas is in de Sowjet- lnie. Wie zich de nadagen van president Nixon nog herinnert, kan I' zich indenken hoe labiel zelfs iemand in deze positie kan zijn. En A wij zullen de laatste zijn te beweren IJ dat het Kremlin zich louter door rationele overwegingen laat leiden. ^Trouwens, wie is daarginds de baas, nu of over een paar maanden? De leiding van deze grote landen is h< soms in handen van mensen, die *a niets menselijks vreemd is en dat Be'jbetekent voor het kernwapen- Mj „evenwicht" niet veel goeds, jy povendien wordt, dit zogenaamde nt evenwicht voortdurend bedreigd du doordat een van de twee een tech- ii« nologische doorbraak tot stand brengt of meent tot stand te bren gen of wanneer hij alleen maar denkt dat de tegenstander zo'n doorbraak tot stand zou kunnen brengen. Er bestaat geen kernwapeneven- icht, want ieder streeft voortdu- mogendheid is maar een wipje, zo als wij hebben geleerd. Neen, een kernwapenvrije wereld moeten wij niet van het IKV ver wachten. Daarvoor zijn de grote mogendheden nodig, die kernwa pens bezitten. Zij moeten tot een akkoord komen, waarbij zij geza menlijk, in een tevoren overeenge komen proces deze wapens aan de kant doen. Het vreemde is evenwel dat deze grote landen, met name Amerika en Rusland, al jaren een gesprek over dit onderwerp voeren in Genève. Dit gesprek sleept zich voort zonder ook maar een uitzicht van succes. Verdedigers van het kernwapen „evenwicht" zullen tegenwerpen, dat men met het dreigen met de onvoorstelbare verwoestende kracht van de kernwapens er, dan toch maar in geslaagd is, een kern oorlog tegen te houden. Deze op vatting lijkt te verdedigen, indien er inderdaad sprake zou zijn van een stabiele toestand, waarbij twee ge lijkwaardige en traditionele part ners elkaar in evenwicht houden. Dit is echter een onrealistisch beeld van de werkelijkheid. rend naar een kemwapenoverwicht. Het moeilijke is dat de waarheid van deze stelling pas bewezen is als het te laat is. En trouwens wat houdt dat zoge naamde evenwicht in? Speelt hier enige ethiek nog een rol? Wanneer enkele opgeschoten jongens een weeklang een school met kinderen gijzelen, houdt dat ons terecht uit de slaap. Maar wanneer twee grote landen het grootste deel van de mensheid jarenlang in gijzeling houden, gaan wij daar we meten het af bij onszelf met weinig ongemak aan voorbij. Zonder over drijving kan men dit een absurde en ethisch onaanvaardbare situatie noemen. De oproep van het IKV mag dan absurd lijken, het kan de laatste mogelijkheid zijn de volken op de been te brengen tegen een absurde situatie. De grote landen moeten door hun eigen volken gedwongen worden tot het serieus nemen van de werkelijkheid waarin wij allen terecht gekomen zijn. Wanneer de ernstige oproep van het IKV daar ook maar iets toe zou kunnen bij dragen is deze niet vergeefs. door Huib Goudriaan AMSTERDAM De reeds der tig jaar durende strijd tussen de inmiddels bejaard rakende ex-KNIL-militairen en de staat der Nederlanden is opnieuw opgelaaid. De Stichting Rechtsherstel KNIL begint voor de Haagse rechtbank een proces tegen de staat, dat de regering ertoe moet brengen de nimmer uitbetaalde gevangen- schapssoldij 1942-1945 aan de rechthebbende voormalige mi litairen van het KNIL (Konink lijk Nederlands Indisch Leger) of hun erfgenamen uit te keren. De stichting zal haar actie onderstre pen door met ingang van 30 augus tus op dinsdag steeds twee man in KNIL-uniform op wacht te zetten voor het gebouw van de Tweede Kamer. Op 30 augustus dient de zaak voor de Haagse rechtbank. De twee jaar geleden opgerichte Stichting Rechtsherstel KNIL is het proces begonnen, omdat zij meent (dankzij „nieuw ontdekte" feiten) zo stevig in haar schoenen te staan dat de staat wel zal moeten zwichten. Voorzitter mr. J. H. Gillebaard van de stichting zegt: „We hebben einde lijk de feiten ontdekt waarmee Ne derland in 1949 zich medeplichtig heeft gemaakt aan de ontneming door Indië van drie jaar gevangen- schapssoldij aan veertigduizend Ne derlandse militairen. De Indische re gering besloot in februari 1949 die soldij voor zichzelf te houden. Een half jaar Inter, op 1 augustus 1949, vond de toeëigening van die soldij plaats, doordat de Indische regering met het oog op de soevereiniteits overdracht een vermogensbalans verstrekte, waarop zij de soldijschul den verzweeg." KNIL-militairen in Nederlands-Indië Kamer straks op wacht voor het gebouw van de Tweede Verzwegen Maar kan de staat der Nederlanden hiervoor tot op heden verantwoor delijk worden gesteld? Mr. Gille- baart vindt van wel. De hoge verte genwoordiger van de Kroon in die tijd, wijlen dr. Beel, liet dit „verzwij gen" namelijk toe: „Hij verzaakte zijn rechtsplicht door die daad niet te schorsen." Volgens mr. Gillebaart had de hoge vertegenwoordiger van de Kroon het recht om besluiten van de Indi sche regering te schorsen, indien deze in strijd waren met de grond wet, de rechtszekerheid of funda mentele menselijke rechten en vrij heden. Dr. Beel had de plicht kennis te nemen van de besluiten van de Indische regering in die overgang stijd naar een onafhankelijk Indo nesië. „Dat hij desondanks het be sluit om de soldij niet uit te betalen, toeliet achten wij een onrechtmatig verzuim van Nederland," aldus mr. Gillebaart. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer wijst hij er bovendien op dat de toenmalige mi nister van Oveizeese Gebiedsdelen mr. J. H. van Maarseveen, het spel van het ontduiken van de uitbeta lingsplicht meespeelde. „Omstreeks september 1949 deed de minister op de Ronde Tafelconferentie opgave van de Indische schulden. Hierbij verzweeg ook hij de post gevangen- schapssoldij." Discriminatie Waarop is het recht om ook in ge vangenschap (de KNIL-militairen waren drie jaar krijgsgevangene van de Japanners) soldij te ontvangen, gebaseerd? Mr. Gillebaart antwoordt: „Van oudsher is het normaal dat een mili tair in krijgsgevangenschap zijn sol dij blijft ontvangen en de vooroor logse Indische reglementen kenden dit recht ook toe. Maar direct na de oorlóg liet de Indische regering we ten dat de toestand van 's lands kas het niet toeliet dat die soldij werd uitbetaald. De rechthebbenden wer den toen enige jaren aan de praat gehouden, totdat genoemd besluit werd genomen de achterstallige sol dij niet uit te keren." De ex-KNIL-militaire hebben het als een grote grief ervaren dat een klein aantal andere KNIL-militai ren, namelijk degenen die vanuit Zuid-Afrika in dienst van het KNIL waren getreden wèl gevangeschaps- soldij ontvingen, evenals de militai ren van leger en marine in Neder land. „De mannen van de Konink lijke Marine kregen de gevangen- schappsoldij wèl, maar die van de Indische marine, de zogenaamde gouvernementsmarine, kregen het niet. Men heeft gediscrimineerd tus sen de soldaten in Nederland en die in Indië", aldus mr. Gillebaart. Speelde de huidskleur een rol? „i eè. die speelde geen enkele ro want vele militairen van de gouver nementemarine zowel als het KNIL waren Europeanen." Rechtsherstel De Stichting Rechtsherstel KNIL hoopt met het komende proces de aandacht van de Kamerleden op het de ex-KNIL-militairen aangedane onrecht te vestigen. „Wij vinden dat wij met de nieuw ontdekte feiten de zaak in beginsel al hebben gewon nen en hopen dat het parlement de regering zal duidelijk maken dat een proces kan worden voorkomen door de achterstallige soldij uit te beta len. Het gaat ons overigens niet in de eerste plaats om de duiten, maar om het rechtsherstel. Als we hier voor niet opkomen laten we de rechtsstaat verloren gaan. De bedra gen die zullen moeten worden uitge keerd zijn voor huidige begrippen ook vrij klein: de bruto wedde van een sergeant in die tijd was twee honderd gulden in de maand, dus negenduizend gulden in drie jaar krijgsgevangenschap." Hoe hoog zal hel totaalbedrag zijn da de staat, indien op de eis van de stichting wordt ingegaan, zal moeten uitkeren? „Als de burger-militairen worden meegeteld, naar schatting tweehon derd miljoen gulden. We hopen dat minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken dit keer meer aan dacht aan onze zaak zal schenken, dan in juni jongstleden, toen hij een gesprek met onze stichting weiger de. De minister zag toen in de mislei ding niets nieuws." Burgemeester Eemnes krijgt een vrouwelijke burgemeester. Met in gang van 16 oktober is als zodanig benoemd mevrouw A. T. de Leeuw- Mertens uit Baarn. Zij is nu raadslid voor de PvdA en wethouder van de gemeente Baarn. Overleden Op 81-jarige leeftijd is in Utrecht overleden de heer J. A. Kolkman, van 1947 tot 1958 direc teur van de Volkskrant. De heer Kolkman begon zijn loopbaan als boerenarbeider en werd later admi nistrateur van de landbouwmaat- schappij „De Peel" te Gemert. Hij was bestuurder van de Bossche di ocesane werkliedenbond, directeur van de centrale volksbank en de Nederlandse arbeidersbank te Utrecht en later directeur van de levensverzekeringsmaatschappij Concordia. Hij was enige jaren pen ningmeester van de KAB. In 1958 nam hij om gezondheidsredenen afscheid van de Volkskrant. Onderscheidingen Tot officier in de orde van Oranje Nassau is be noemd ir P. Bongers, districtshoofd van het stoomwezen in het tweede district (Dordrecht). Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd J. Monsma in Het Bildt. ekeningen. bj^ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, 1 imsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbo'v HET WEER door Hans<de Jong OoK^ Het kan best zijn dat u tijdens het weekeinde een aangenaam zonnetje treft. Gebeurt dat, dan zal de temperatuur op die plaats niet tegen vallen met circa twin tig graden. De kans op zo'n heer lijke meevaller is het grootst op de eerste daghelft. Met name 's middags. Maar zonder de onheilsprofeet te willen uithan gen, zou ik toch iedereen die er op uit trekt de raad willen geven de regenjas mee te nemen. De atmosfeer in West-Europa is en blijft onstabiel en vooral in de namiddag en -avond is de ont wikkeling van een regen- of on weersbui levensgroot. Het bin nenland heeft daarvoor de beste of zo u wilt slechtste papieren, omdat de zon de lucht aan de grond daar het sterkst ver warmt. Zo was het ook gistermiddag. In het binnenland, vooral in het oosten en zuidoosten, nam de bewolking al vroeg in de middag toe en vielen er rond half vier de eerste regendruppels. Ook liet de radio in toenemende mate krakers horen wat wees op be ginnend onweer. De medewer ker uit 't Zand (noordoost Gro ningen) zag omstreeks kwart voor vijf een groot complex buienwolken naar schatting op 20 25 km van zijn woonplaats. Drie kwartier later meldde hij zich weer. Er zat toen zowel een bui ten oosten als ten westen van zijn post. Duidelijk viel waar te nemen dat de koppen van de wolken in die hogere ni veaus zeer snel opschoten. Er zat iets explosiefs in. Uit gegevens van ballonopstij gingen bleek vrijdagmiddag dat het op 3.000 meter hoogte slechts een halve graad te koud was, op 5.000 meter 2 graden, maar dat de temperatuur op 7.000 en 9.0008 meter respectie velijk vier en zes graden van de normale waarde afweek (station Hemsby aan de Engelse oost kust). Als de toppen eenmaal boven de 5.000 meter kwamen, ging het hard. Ook op verschillende andere plaatsen kon men zeer spectacu laire „bloemkolen" zien groeien. Waar zo'n bui zich ontlast heeft, kan het wel tot wolkbreukachti ge regens zijn gekomen (in 't Zandt ook hagel). De treksnel- heid van de buien was namelijk erg klein. De wind op 9.000 me ter hoogte boven Hemsby was niet sterker dan zestien km per uur. Door die zwakke hoogte winden rond een koude depres sie boven Zuidoost-Engeland (temperatuur op 5000 meter - negentien graden daar) bleek het gevaar voor windhozen niet groot. Augustus is overigens wel de maand voor zo'n fenomeen. In augustus 1972 trok over een camping bij het Amelandse Nes een windhoos, die slachtoffers eiste. In augustus 1963 kwamen zowel hozen als een zomerstorm voor waardoor zeilwedstrijden van de Sneekweek voor de twee de maal niet door konden gaan (het was eerder al eens in 1956 zo geweest). In 1954 (16 augustus) deed op datzelfde Sneekermeer een windhoos maar liefst elf schepen kapseizen. In de jaren '70 is op een uitzondering de augustuswind vrijwel niet meer uit de ban gesprongen. Uit Marken vernam ik dat er in juni in Canada weer records ge broken zijn. Om een paar te noe men: Victoria kreeg met 325 zonuren veel meer dan met dit station toekwam, Eureka was de zonnigste plaats met 488 uur. In de Atlantische provincies viel veel regen, in Chatham met 240 millimeter de grootste hoeveel heid in juni sedert 1874. Terug naar de actualiteit: De Engelse depressie trekt eerst naar het westen, daarna naar het zuiden, terwijl een randsto- ring langs Ierland in de richting van Zuid-Frankrijk koerst. Mid den op de oceaan trekt een vol gende depressie (1006 millime ter) vergezeld van fronten in de richting van Ierland. Die zou be gin volgende week bij ons de onbestendigheid wel eens weer wat kunnen doen toenemen. HOOOWATER zondag 21 augustus: Vlls- singcn 6 49-19.13. Haringvlletslulzen 7 07- 19.30, Rotterdam 0.07-21.16, 8chcvcnlngcn 7 51-20 18. IJmulden 8.38-21.05, Den Hel der 0 40-12.41, HarUngen 3 01-14.55, Delf zijl 5.00-17.12 HOOOWATER maandag 22 augustus: Vlissingen 7.43-20.17, Haringvlletslulzen .8,00-20,24, Rotterdam 10.00-22.11, Scheve- nlngen 8 44-21 17. IJmulden 9.33-2206, Den Helder 1.09-13 12, tfarllngen 3 31-15.31, Delfzijl 5 43-18.02. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de Rotterdam se rosse wijk Katendrecht is giste ren de tweede sexclub die is ge noemd naar een lid van het college van burgemeester en wethouders gesloten. Het was de sexclub André van der Louw, genoemd naar de burgemeester. De zaak was een dag eerder geopend, nadat een andere club van de exploitant was gesloten. Enkele dagen geleden werd dezelfde procedure gevolgd bij de sexclub Van der Have, genoemd naar de wethouder die het prostitutiebeleid onder zijn beheer heeft. In de afgelopen dagen zijn acht sex- clubs op Katendrecht op last van b. en w. gesloten, een gang van zaken die de woede van de exploitanten heeft opgeroepen. Maandag, tijdens de middagspits, blokkeerden zij daarom de Maastunnel. Zij eisten toen een gesprek. Dat werd hun toe gezegd omdat het, aldus b. en w., toch al gehouden zou worden. In totaal zijn dit jaar 26 sexclubs op Katendrecht en elders in de stad gesloten. Het gisteren gesloten pand blijft onder politietoezicht. Tegen eventuele bezoekers wordt proces verbaal opgemaakt. Wie realiseert zich ooit hoe inge wikkeld het leven wordt als je niet bij een lichtknopje, een huisbel, een deurknop, een sigarettenauto maat, de liftbel of de bovenste kastplank kan komen? Als je niet even je handen kunt wassen omdat de kraan te hoog zit, niet de trap op kunt, niks aan een draaideur hebt, niet in de spiegel boven de wastafel kunt kijken en nooit met tram of bus mee kan? Zeker veertigduizend Nederlanders die in een rolstoel zit ten, weten daarvan mee te praten. En behalve zij moeten ook nog eens tegen de miljoen andere landgeno ten met een lichamelijke handicap van wie een derde met een ernsti ge zich zo goed en zo kwaad mogelijk door onze wereld vol ob stakels heen slaan. Een instelling die al vijftig jaar probeert de zorgen van deze groep te verlichten, is de AVO, stichting voor arbeids- en welzijnszorg voor minder-validen (bij de oprichting betekenden die letters nog „arbeid voor onvolwaardigen", maar dat soort denkbeelden zijn gelukkig bijna uit de wereld). De stichting wil ter gelegenheid van het jubi leum een cadeau geven aan al die mensen die het zo moeilijk hebben met tastbare en maatschappelijke drempels: een klein stukje „land zonder drempels", wat de AVO wil realiseren door een recreatiecen trum in de buurt van Dronten. Niet alleen voor gehandicapten, maar ook voor gezonden, zodat ze zich daar samen kunnen ontspannen. Er moeten bungalows komen, win kels, caravans, een sportgebouw, een zwembad en meer van die din gen die typisch in een recreatie park thuishoren, alles zonder één drempel uiteraard. Het centrum gaat zo'n twintig miljoen gulden kosten en dat geld kan er komen als iedereen meedoet. Dat betekent dus een grote inzameling, maar daar staat iets tegenover: vrijdag trekt de AVRO haar hele tv-avond voor de AVO uit, een avond waarop veel te kijken valt. Niet alleen naar wat de AVO doet en wil bereiken, maar ook naar veel muziek (de Cats, George Baker Selection, Spooky St Sue en anderen), en sport. Dat laatste is een soort „su- perstar"-programma, waaraan be kende tv-mensen van AVRO, NCRV, VARA en KRO meewerken; We noemen er maar een paar: Lous Haasdijk, Berend Boudewijn, Jack de Valk, Ted de Braak. Judith Bosch, Ati Dijckmeester en Koos Postema. Wat zij presteren op het gebied van zwemmen, kanovaren, hardlopen, boogschieten, wielren nen, tennissen, hordelopen, volley ballen, strafschoppen schieten en touwtrekken is aanstaande vrijdag te zien. Ze hebben er allemaal flink voor geoefend, maar bij de opnamen liep het soms een beetje anders dan de omroepen van hun sterren ver wacht hadden. Zo lezen we in de VARA-gods dat Philip Freriks „een kracht van betekenis" bij het kano varen moet zijn, maar achteraf blijkt AVRO's Fred Oster op dat nummer het sterkst. Freriks èn Postema zijn wel de beste penalty schieters en doelman Schrijvers heeft ook een bal van NCRV's Ca therine Keyl niet kunnen houden. Willem Duys trapte verkeerd en bezeerde zich lelijk en bij de vijf maal 80 meter estafette moesten Judith Bosch en Ati Dijckmeester van de baan gedragen worden. Oudste deelnemer is Jan Brusse (56). En dan maar afwachten of dit spek takel het nodige geld voor het „land zonder drempels" (zo heet het programma ook) oplevert. Eén ding is duidelijk: de sterren zijn dit keer niet de hoofdrolspelers. Dat zijn de mensen voor wie het spekta kel op touw is gezet. De spierkramp die Ati Dijckmeester (rechts) en Judith Bosch tijdens de estafette overviel, heet in vaktermen „zweepslag". Na behandeling konden de twee sportievelingen vanuit een rolstoel de verrichtingen van hun collega's op het sportveld verder volgen. Of Ati en Judith vrijdag in „Land zonder drempels" ook zo in beeld komen moeten we afwachten. In de vroege ochtend van 15 Juli dit jaar haalden gewapende mannen de 30-jarige Osvaldo Lavalle (ge trouwd en vader van één kind) weg uit zijn huis in Muniz in de Argen tijnse provincie Buenos Aires. Mo gelijk, denkt Amnesty Internatio nal, is Lavalle gearresteerd vanwe ge zijn vroegere banden met de socialistische arbeiderspartij; er Is niets bekend van enig politiek con tact ten tijde van zijn arrestatie. Sinds de dag waarop hij opgepakt werd, is Osvaldo Lavalle verdwe nen. Hetzelfde is onlangs gebeurd met Eduardo Vlllabrille uit de stad Buenos Aires; hij was tot op dat moment van zijn arrestatie een van de leiders van de Jeugdbeweging van de socialistische arbeiderspar tij, een overigens niet-gewelddadl- ge organisatie. De laatste Jaren zijn in Argentinië veel leden van deze arbeiderspartij en andere politiek linkse en cen trum-groeperingen opgepakt of ontvoerd. Een aantal van hen is spoorloos verdwenen; aangenomen wordt dat zij vermoord zijn of vast gehouden worden in geheime cen tra waar martelen aan de Qrde van de dag is. Wie een brief wil schrijven naar de verantwoordelijke autoriteiten zou daarin op beleefde toon zijn verontrusting kunnen uitspreken over de niet aflatende golf van ar restaties, gevolgd door onverklaar bare verdwijningen. Als voorbeeld kunnen de heren Lavalle en Villa- brille genoemd worden, voor wie briefschrijvers bescherming kun nen vragen tegen willekeurige be handeling, en verder óf vrijmaking, óf, als dat niet mogelijk zou zijn, een officieel proces. Brieven moe ten gestuurd worden naar: Sr. Sub- secretario del Interior Ministerio del Interior Balcarce 50; Gral de Division O. Suarez Mason, Premer Cuerpo del Ejertico Ave Santa Fe y Luis Ma Campos; Captain Oualtar Allara, Subsecretario de Relaciones Exteriores Arenales 761; onder alle drie adressen moet worden toegevoegd: Buenos Aires, Argentina. Voor wie (ook) wil schrijven naar de Argentijnse am bassadeur in ons land dat kan in het Nederlands volgt hier het adres; Z.E. de heer Rafael M. Vaz quez Javastraat 20 Den Haag. Een dierenarts uit de Italiaanse stad Padua is op z'n 68ste op een nieuw beroep overgestapt: huis arts. „Voor ik met werken stop", zou deze meneer Andolfatta gezegd hebben, „wil ik een dokter voor christenen worden in plaats van voor dieren". De kersverse huisarts heeft dan ook, weet „De Bejaar den", volgens de Nederlandse die renartsen niet veel van de bedoelin gen van de diergeneeskunde be grepen. De Amerikaanse acteur John Shuck, de laatste tijd bekend als televisie-robot Yoyo uit „Holmes en Yoyo", maar meer nog als ser geant Enright, rechterhand van t.v.-commissaris McMillan, was voorbestemd om net als zijn vader hoogleraar te worden. Volgens het omroepblad Veronica was hij al ver gevorderd hij zou al Engels en wijsbegeerte gedaan hebben toen hij van de ene dag op de andere overstapte naar de toneel school. Vader professor was woe dend, maar dat is nu a! heel lang geleden. Of het bij toneel, film en t v. blijft is de vraag maar, want John denkt alweer aan verande ring: hij wil nu operazanger worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5