Spoedig beslissing over toekomst hartchirurgie Nederlanders op weg naar Himalaya-top Bestuur Aruba wil vrijwilligerskorps Spoedig beslissing over verzoeken om uitkering In 1980 vier- of zesduizend operaties? Vereniging wil 'luchtbruggen' nog niet opheffen BESTUREN OVERZEE HOORT GIJ DE DONDER NIET? SER: geen advies in oktober over regeringsbeleid Niertransplantatie Platen Elvis vliegen weg Protest medische onderzoekers tegen salarisplan Klein Gijzelingen Amsterdam en Wijster Tandarts mag fondspatiënt niet weigeren' Prof. Verrijn Stuart: 'Als er twee van de elf komen zijn we al gelukkig' Elementen getrotseerd Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnenkort, mogelijk binnen enkele weken, zal het kabinet een standpunt bekendmaken over de toekomst van de hartchirurgie in Nederland. Dat hebben staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) en zijn collega Klein (verantwoordelijk voor academische ziekenhui zen) gisteren meegedeeld. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Zij deden dat in een gesprek met "onder meer vertegenwoordigers van de Nederlandse Hartpatiëntenver eniging, ziekenhuisbestuurders en hartchirurgen, die in ons land meer mogelijkheden voor hartoperaties bepleiten. „We zullen ons op de kortst mogelij ke termijn afvragen of het regerings beleid moet worden bijgesteld", al dus Hendriks na afloop van het ge- zichzelf een slechte zaak, meent Hendriks. Geen patiënt is erbij ge- Jsprek. Het beleid van de regering is £at nu op gericht het aantal hartope- Ses'z^tba^nSSSiSS- ra ties te laten groeien tot ongeveer vierduizend per jaar in 1980 (dit jaar worden zo'n 2400 hartoperaties ver richt). Met name de hartpatiënten vereniging meent, dat in 1980 meer operaties mogelijk moeten zijn, wel licht zesduizend. F Een mogelijke bijstelling van het regeringsbeleid betekent vooralsnog niet, dat de vereniging de „lucht bruggen" naar buitenlandse opera tiecentra opheft. „Van opheffing kan pas sprake zijn als in Nederland geen enkele hartpatiënt langer dan zo'n drie maanden op een operatie be hoeft te wachten", aldus de patiën tenvereniging. Het verschijnsel „luchtbrug" is op de nog geen oordeel vellen over en kele plannen voor hartcentra, die hem door onder meer ziekenhuisbe sturen zijn voorgelegd. Bij de beoordeling zal Hendriks, zo zei hij, letten op „nieuwe inzichten", die medische deskundigen hebben over de hartoperatie. Van een uitzon derlijke operatie is de ingreep een meer routineuze handeling gewor den, die niet per se in de meest moderne ziekenhuizen verricht hoeft te worden. De deskundigen denken daarbij met name aan grotere alge mene ziekenhuizen, waar de be staande medische zorg de hartchi rurgie kan ondersteunen. De staats secretaris meende overigens, dat ook een beter benutten van de bestaande operatiecapaciteit kan leiden tot meer hartoperaties. Begeleiders Na afloop van het gesprek liet Hen driks gisteren weten, dat de overheid geen geld zal neertellen om familiele den van hartpatiënten per luchtbrug te laten meereizen. De Nederlandse Hartstichting heeft donderdag be sloten zulke financiële steun niet te geven ten behoeve van de luchtbrug, die op Londen zal worden geopend. ADVERTENTIE Volgende week verschijnt: 082$?" "'CnX'^L':"1&3&XKS7. Herinneringen van oud-ambtenaren bij het Binnenlands Bestuur in Nederlandsch-lndië onder redaktie van Prof. Dr. S. L. van der Wal met bijdragen van: J. van Baal, A. Breekland, W. Ph. Coolhaas, J. J. Hangelbroek, H. J. Koerts, R. C. Kwantes, C. i Nagtegaal, H. G. Schulte Nordholt, J J. J. van de Velde, A. Visser, A. A. J. Warmenhoven, H. J. Wijnmaalen Omvang 332 pagina's, geïllustreerd. In geheel linnen band met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs bij voorintekening 39,50; na verschijning 45.-. antwoord op de vraag hoe de Indische bestuursambtenaar functioneerde is historisch bijzonder interessant. Zijn taak was uniek in haar veelzijdigheid en om de ruimte die zij liet voor eigen initiatief. Het leven was afwisselend en boeiend. Hij was, althans buiten Java, de hoogst geplaatste in zijn ressort. De mate waarin hij slaagde of faalde was bepalend voor zijn positie en invloed, kortom voor zijn gezag. Toen de politieke bewustwording, die gestalte kreeg in nationalistische organisaties, na de eerste wereldoorlog hand over hand toenam, werd de politieke paragraaf van zijn maand- en kwartaal verslagen steeds belangrijker. Dat bewustwordingsproces ging gepaard met groeiende invloed van de inheemse pers, soms ook met generatiekonflikten en spanningen tussen religieuze en sociale groeperingen. De bestuursambtenaar stond voor de opgave deze ontwikkelingen te onderkennen en ze in zijn beleid te verdisconteren. De nieuwe tijd vergde van hem vooral nieuwe noties van gezagsuitoefening. Voor een enigszins volledig beeld van onze laatste „Indische jaren" (tot 1942) is het relaas van de bestuursambtenaar, als sleutelfiguur ki de dagelijkse praktijk van het landsbestuur, dus stellig onmisbaar en gezien de veelzijdigheid van zijn funktie ook bijzonder interessant Daarom mag voor deze uitgave, die herinneringen van oud-bestuursambtenaren uit verschillende gebieden van de Indische Archipel bevat, meer dan alleen vakmatige belangstelling worden verwacht - D.vaó Begin van het einde onzer gezagvoering in Indië. Een persoonlijke terugblik. door Daniël van der Meulen Omvang 265 pagina's. In geheel linnen band met geplastificeerd stofomslag. Voorintekenprijs 29,50; na verschijning: 35,—. Onder het geringe aantal oud-bestuursambtenaren van Nederlandsch-lndiè dat zijn mémoires op schrift heelt gesteld, neemt de schijver van dit boek ongetwijfeld een bijzondere plaats in. Reeds als Leids student in de Indologie was hij, evenals zijn vriend en studiegenoot, de latere zendingstheoloog Prof. Dr H Kraemer, zich bewust van de veranderingen die hel koloniale systeem te wachten stonden. Over de eindfase daarvan verscheen in de zestiger |aren zijn boek IK STOND ER BIJ Het einde van ons koloniale Rijk. In dit nieuwe boek, een uitgebreide versie van het eerste, gaat hij uitvoeriger in op de oorzaken die tot dat einde hebben geleid. In zijn woord vooraf zegt wijlen Prof. Dr. H Kraemer: „Door de vele levendige verhalen loopt als rode draad de zich steeds herhalende ontdekking van de steeds krachtiger groei van het nationalisme als uitdrukking van een nieuw gevoel van eigenwaarde en van de wil tot zelfbepa ling Het verdienstelijke van zijn boek is dat het in een sfeer ligt, die boven alle pro- en anti kolonialisme uitgaat." Zijn bijna legendarische kennis van de islamietische wereld en het interessante verslag van de jaren die Van der Meulen in Djeddah (Saudi-Arabië) heetl doorgebracht, geven bovendien een extra dimensie aan de historische „onderbouw" van dit boek, dat zich overigens laat lezen als een roman Beide boeken kunt u bestellen door gebruik te maken van onderstaande bon. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Telefoon 05170-3147; bij geen gehoor 2436. Zend mij bij verschijning RECTFI RAN rechtstreeks/via boekhandel: Btw ILLDUI1 ex. S. L. van der Wal e.a., BESTUREN OVERZEE. Voorintekenprijs 39,50. ex D. van der Meulen, HOORT GIJ DE DONDER NIET? Voorintekenprijs 29,50. Naam.- Straat: 1 Plaats: Bankrek -ol gironummer:Datum: Doorhalen wat u niet wenst. De patiëntenvereniging toonde zich Drie socjaa|.dcmocratischc „kopstukken" tijdens de vergadering van de Sociaal-Economische Raad in veld^z^r'teleurgesteld^ver he?Vbe- Den Haag. Links VNO-voorzitter Van Veen, in het midden FNV-voorzitter Kok, rechts SER-voorzitter sluit. De p°us- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad is niet In staat,nog in het vroege najaar een advies uit te bren gen over het financiële en sociaal- economische regeringsbeleid in de komende vier Jaar. Het dagelijks bestuur van de SER is gisteren tot de slotsom gekomen, dat aan een verzoek van de werkgevers daartoe niet voldaan kan worden. Er is een voudig te weinig tijd voor een gede gen advies, dat in september of ok tober gereed zou zijn, zoals de werk gevers willen. In de SER-vergadering van gister ochtend had FNV-voorzitter Kok de „aansporing tot een bliksemadvies" als onuitvoerbaar betiteld. De orga nisaties van werkgevers, gebundeld in de raad van bestuur in arbeidsza ken, een spoedig advies zeer wense lijk is, gezien „de hachelijke en kwetsbare positie" van de Neder landse economie. In de vergadering van het dagelijks bestuur van de SER, gistermiddag, is vastgesteld dat tijd voor een ad vies ontbreekt. Wel is bepaald dat de SER-commissie van economi sche deskundigen „voortbouwt" aan het rapport, dat in mei werd uitgebracht. De commissie zal daar bij gebruik maken van nieuwe gege vens uit de komende rijksbegroting. ORANJESTAD (ANP) Het bestuurscollege van het Antillenei- land Aruba heeft een oproep doen uitgaan voor vorming van een vrijwilligerskorps, dat bijstand zou moeten verlenen indien de omstandigheden dat noodzakelijk maken. De oproep is gedaan nadat oproerpolitie uit Curacao op Aruba is ingezet. In de gisteren gehouden vergadering van het eilandsbestuur had de leider van de Arubaanse afscheidingspartij MEP, Betico Croes, een motie inge diend, waarin om de oprichting van zo'n vrijwilligerskorps gevraagd werd. Verscheidene MEP-leden kwamen met ernstige kritiek op het politieop treden. Een van hen sprak over een .racistische houding' van de eenhe den uit Curacao. Ook viel het woord .bezettingstroepen." Gedeputeerde Van der Kuip zei dat het Arubaanse volk nu weet dat zijn vrijheid in MIDDELBURG (ANP) Het is dringend nodig dat het aantal nier transplantaties in Nederland wordt opgevoerd tot 400 per jaar. Ruim 40 procent van de patiënten staat lan ger dan anderhalf jaar op de wacht lijst. Wachttijden van vier tot vijf jaar komen al voor. „Het is precies regen met de druppels dichter bij elkaar". gevaar is en nooit zal vergeten dat de politie tegen het volk gebruikt is. MEP-leider Croes kwam met veel moties. Zo werd het bestuurscollege gevraagd in gezamenlijk overleg een commissie in te stellen bestaande uit vertegenwoordigers van de vakbon den, het bedrijfsleven en de politici. Die commissie zou met de instanties moeten spreken over deelneming van de meerderheids-vertegenwoor diging van het Arubaanse volk in de centrale regering. Ook moet de com missie gaan praten over de erken ning van het zelfbeschikkingsrecht en voorbereiding van de onafhanke lijkheid. Kritiek Betico Croes kwam ook met kritiek op gezaghebber Tromp. Door diens toedoen zou de spanning zijn toege nomen, omdat hij zou hebben nage laten vergaderingen van bestuurs college en eilandsraad bijeen te roe pen. Croes protesteerde ook tegen censuur op het eiland. Volgens hem moesten alle toespraken voor de Arubaanse tv tevoren worden opge nomen en vinden er hu helemaal geen uitzendingen meer plaats. Croes vroeg de heer Tromp ervoor te zorgen dat de politie direct naar Cu- ra$o teruggezonden zou worden. Van Nederland uit was gisteren nog geen telfoonverkeer mei Aruba mogelijk. Vorige week was de verbinding ver broken door de stakingen. In Den Haag zal volgende week don derdag overleg plaatsvinden tussen de Tweede Kamercommissie voor Antilliaanse aangeledenheden en minister De Gaay Fortman. Het overleg wordt in besloten vergade ring gevoerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het onver wacht overlijden van Elvis Presley heeft een stormloop doen ontstaan op zijn platen. Volgens de importeur Inelco, die de platen voor de platen maatschappij RCA in Neder land distribueert waren er de eerste dag na zijn dood 120.000 verkocht. Inelco heeft verscheidene pla te nperserij en opdracht gege ven in allerijl nog 200.000 pla ten bij te persen omdat men er rekening mee houdt dat de enorme vraag nog zeker wel enige weken zal aanhouden. RCA heeft al bekendgemaakt een herdenkingsplaat te gaan samenstellen. schade die kwamen). hiervoor ter sprake Van een onzer verslaggevers UTRECHT Behalve de medische specialisten in academische zieken huizen, blijken nu ook de medisch- wetenschappelijke onderzoekers ontevreden met de plannen die staatssecretaris Klein voor hun in komen heeft ontwikkeld. Het be stuur van hun vereniging stelt in Medisch Contact vast dat de onder zoekers helemaal tussen wal en schip vallen, omdat zij zelfs niet voor de toelage van gemiddeld 25 procent op hun ambtelijk Inkomen in aanmerking zouden komen. Die toelage stelt Klein de medische specialisten in het vooruitzicht, in ruil voor het opgeven van hun parti culiere praktijken. In zeer veel ge vallen zou hun inkomen daardoor aanmerkelijk teruglopen. DEN HAAG (ANP) De commissie schadefonds geweldsmis drijven zal om korte termijn beslissen over enkele verzoeken om een uitkering aan direct-betrokkenen bij de gijzelingen in Am sterdam en Wijster. Minister Van Agt heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat naar aanlei ding van de gijzeling in het consu- ltaat-generaal te Amsterdam 21 ver zoeken om een uitkering werden ont vangen. Hiervan zijn er veertien in getrokken. Van de zeven overblij vende verzoeken is één verzoek afge wezen, omdat geen lichamelijk letsel kon worden aangetoond. In vijf ge vallen Is het medisch onderzoek naar de gevolgen van het opgelopen letsel nog niet afgesloten. In één geval zal de commissie op zeer korte termijn haar eindbeslissing nemen. De na bestaanden van twee van de slacht offers van de gijzeling te Wijster heb ben een verzoek om een uitkering ingediend. Ook in deze gevallen ver keert de voorbereiding voor de eind beslissing in een vergevorderd stadi um. Pas onlangs is een verzoek ont vangen van nabestaanden van een der slachtoffers van de gijzeling in Vries. In antwoord op vragen zegt minister Van Agt dat hij het minder gewenst vindt een bijzondere wettelijke rege ling te treffen voor de „smartegeld- uitkeringen" aan de slachtoffers van de gijzelingen. In het antwoord wor den deze acties misdadig genoemd, die „naar aard en omvang zonder precedent waren in de Nederlandse criminele geschiedenis en die, naar men mag horen, uniek zullen blij ven." Dit rechtvaardigde, volgens de bewindsman, een bijzonder gebaar van de regering jegens de ex-gegij zelden om uitdrukking te geven aan haar gevoelens van medeleven en solidariteit (Hier wordt gedoeld op de uitkeringen aan ex-gegijzelden uit Wijster, Amsterdam, de Punt en Bovensmilde waartoe de regering onlangs besloot. De gegijzelde schoolkinderen zouden duizend, vol wassenen gegijzelden drieduizend gulden ontvangen. Deze uitkering staat echter los van de verzoeken om Van een onzer verslaggevers UTRECHT Tandartsen die in oe zorg voor hun ziekenfondspatiënten tégen bijbetaling verder willen gaan dan het fonds vergoedt, moe ten van die uitbreiding geen voor waarde voor de behandeling maken. Het bestuur van de betrokken sectie van de Maatschappij Tandheelkun de heeft hierop met nadruk bij de leden aangedrongen. Een intern tuchtcollege van de maatschappij had onlangs een uit spraak in andere zin gedaan. Een klacht tegen een Haarlemse tand arts die van zijn fondspatiënten voor een uitgebreid behandelings pakket 25 gulden per half Jaar eigen bijdrage vroeg, werd door de plaat selijke afdelingsraad van de maat schappij afgewezen. De tandarts had ln eerste Instantie patiënten die voor zijn regeling niets voelden, uitgenodigd om zich dan maar voor behandeling tot een colle ga te wenden. In overleg met het betrokken ziekenfonds kwam hij daar later op terug. Maar de afde lingsraad deed toch de principiële uitspraak „dat het een tandarts die het noodzakelijk vindt, behalve de verrichtingen behorende tot het zie kenfondspakket, ook andere ver richtingen te doen en deze in reke ning te brengen, vrij staat om pa tiënten die zich daar niet aan wen sen te onderwerpen, niet (meer) te behandelen". HILVERSUM (ANP) Verblindende sneeuwstormen, ijzige winden die het klimmen tijdelijk onmogelijke maken, temperaturen van dertig graden onder nul en nog lager en donderende lawines zijn de voornaamste problemen, die een uit elf man bestaande Nederlandse expeditie in de komende tien weken naar de top van de 8.091 meter hoge Annapurna in het Himalayagebergte op zijn weg zal vinden. De tocht is een uitdading, een .ziekte", zegt prof. dr. Xander Verrijn Stuart, hoog leraar in Leiden, die met zijn 53 Jaar verreweg de oudste deelnemer is van deze ter ge legenheid van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Ne derlandse Alpenvereniging opgezette expeditie. Hij is ook de leider van de. een be groting van ruim 250.000 gul den vergende onderneming. Zelft verwacht hij overigens niet de top van de Annapur na te halen. Die berg verwierf destijds bekendheid omdat het de eerste „achtduizen der" was in de wereld die ooit werd bestegen. „Daarvoor echter is mijn leeftijd een te grote handicap", zegt prof. Verrijn Stuart, die voor zich zelf al tevreden is als hij een hoogte van zevenduizend me ter haalt. Zoals het er nu uitziet hoopt men acht man, inclusief een Nepalese gids op de top te brengen. „Maar als we die met twee man bereiken zijn we ook al heel gelukkig", al dus prof. Verrijn Stuart. Het doel van de expeditie is voornamelijk de uitdaging. Nog nooit eerder kwam een Nederlandse expeditie zo hoog. De grootste hoogte werd in 1962 door het kleine groepje Nederlandsers be reikt, dat in een zijketen van de Annapurna, de Nilgiri, op 7.060 meter besteeg. Wetenschap Er zal ook wetenschappelijk werk worden verricht. De dertigjarige arts Charles Bonhomme uit Tegelen, zal een onderzoek Instellen naar de invloed van grote hoogte op het netvlies van het oog. Onlangs is bij een tocht in het Andesgebergte gebleken, dat op grote hoogte netvlies bloedingen ontstaan, die evenwel nauwelijks gevaar lijk zijn. Ook zal hij aandacht wijden aan de „hoogte-ziekte". Die hoopt men zoveel mogelijk te bestrijden door het meevoe ren van een grote hoeveel heid zuurstof voor de beslis sende beklimming naar de top. Dat op zich is al een kostbare onderneming, die achttienduizend gulden kost Psycholoog Voorts zal de 37-jarige psy choloog Paul Hopster van de GG en GD in Amsterdam, die ook de leider bij het klim men zal zijn, een vergelijkend onderzoek instellen naar het geestelijk functioneren op drie verschillende hoogten. Belangrijker ls voor hem het klimmen zelf. Hij vertelt, dat de aanlooproute naar het op ruim 4.400 meter gelegen ba siskamp in elf dagen afgelegd zal moeten worden. Voor naamste hindernissen daar bij zijn vanuit Kathmandu de uitermate slechte wegen, onbetrouwbare bruggen over wild stromende rivieren en het staartje van de natte moesson. Die gaat dan ge paard met een plaag van bloedzuigers. Tegen dit onge dierte past volgens Hopster alleen maar berusting. „Tc gen deze beestjes is geen ver weer mogelijk." Riskant stuk Na het basiskamp begint de Zes van de elf Himalayagangers. Van links naar rechts Jan van Wulfftcn Palthe, Paul Hopster, Jan van Banning, Lucas Wilvervanck, Gerard Janssen en de leider van de groep prof. Xander Verrijn Stuart. strijd tegen de elementen, die, zoals uit eerder tochten op groter hoogten is geble ken, van grotere Invloed kun nen zijn op het gedrag van de deelnemers. Het meest ris kante stuk in de beklimming ligt volgens Hopster tussen kamp twee op 6.000 meter en kamp vier op 7.100 meter. Hier komt de expeditie te staan voor een zeer steile rotswand met veel losliggen de stenen en moet men lawi- negevaarlljke punten pas seren. Volgens prof. Verrijn Stuart houden de deelnemers er wel degelijk rekening mee, dat er onderweg ernstige ongeluk ken kunnen gebeuren. „Una niem zijn we nu al tot de beslissing gekomen dat ln het geval van dodelijke onge vallen zoveel mogelijk ge tracht zal worden door te gaan. De beslissing daarover zal echter ter plaatse moeten worden genomen. Dragers Hoewel in het begin van de tocht meer dan honderd dra gers zullen meegaan om de ln totaal 3.000 kilogram wegen de bagage mee te nemen, zal de expeditie bij de beklim ming zelf een groot deel van het dragen moeten doen. Slechts vijf Nepalese dragers (sherpa's) zullen dan de expe ditie nog begeleiden. De tocht, die wordt gefinancierd door de AVRO (deze omroep zal ccn aantal door de 46- jarige journalist Henk Hovln- ga te maken reportages op radio en televisie uitzenden) het bedrijfsleven, de Neder landse Alpenvereniging, de Nederlandse Sportfederatie en de deelnemers zelf, zal voor de meeste klimmers vandaag beginnen. Dan ver trekken zij van Schiphol naar Nepal. Daarheen gingen al als kwartiermakers de 23-Ja- rige student Lucas Wllder- vanck uit Delft en de 30-Jari- ge physicus Jan van Banning uit Uithoorn, de 28-jarige kandidaat-notaris Eelco Dijk uit Amsterdam, de 33-jarige arts Gerard Janssen uit Am sterdam, de 29-Jarige chemi cus Mathieu van Rijswick uit Eindhoven en de 29-Jarige werktuigbouwkundig inge nieur Jan van Wulfften Pal- the uit Noorwegen. Als alles goed gaat keren zij op 29 ok tober op 8chlphol terug, waarna de ervaringen zullen worden vastgelegd ln een boek, dat medio 1978 moet verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3