opmerkelijke loopbaan van icco en Vanzetti SATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 loor Rimmer Mulder Volgende week dinsdag is het irijftig jaar geleden dat in de Amerikaanse staat Massachusetts de twee anarchisten Sacco en Vanzetti op de elektrische stoel werden jedood. Hun executie was de dramatische climax van een zaak die de gemoederen danig in Beroering had gebracht, eerst in de Verenigde Staten, maar later ,t rooral ook daar buiten. Het jroces tegen de twee \merikanen van Italiaanse Hfkomst, die terecht stonden voor oofmoord, wekte hevige rerontwaardiging. Volgens velen varen Sacco en Vanzetti geen nisdadigers, maar de slachtoffers van een hetze tegen alles wat links was die in de jaren wintig in Amerika woedde. Er ontstond een wereldwijde orotestbeweging tegen de Amerikaanse „politieke ilassejustitie", die van Sacco en tenzetti twee martelaren maakte. De dag na de executie waren er jnti-Amerikaanse betogingen en )pstootjes in tal van grote steden. f n nog is de zaak van deze twee Inarchisten onderwerp van jolitiek geredetwist. De huidige jouverneur van Massachusetts, Dukakis, maakte enkele weken jeleden bekend dat volgens hem iet tweetal geen eerlijk proces iad gehad. Hij wilde op de datum fan de executie daarom formeel ifkondigen dat de hele s echtsgang die tot de dood van n iacco en Vanzetti had geleid, levig was beïnvloed door iooroordelen en een ipgezweepte publieke opinie, tampt kwam er in de staat een leweging op gang om deze iroclamatie van de gouverneur te 'oorkomen. „Als er ooit een ferlijk proces is geweest was het lat van Sacco en Vanzetti wel," ildus een senator in Massachusetts. Daarom wordt op leze pagina nog maar eens erteld hoe Sacco en Vanzetti s lun plaats in de Amerikaanse leschiedenis kregen. De uitnodiging van het Amerikaanse Vrijheids beeld aan de oude wereld om „uw vermoeiden, uw armen, uw opgejaagde massa's" aan de Verenig de Staten te schenken had in 1920 haar geldig heid al lang verloren. Amerika had er genoeg van het overschot van andere landen te moeten herbergen. Het idee dat de Verenigde Staten nooit vol zouden raken was tegen het eind van de vorige eeuw wel opge geven. Naarmate de gro te steden verder uitgroei den tot lelijke, troostelo ze huizenmassa's, vol so ciale ellende, rijpte het plan geleidelijk een ein de te maken aan de toe vloed van immigranten. De opvang van nette lui uit Engeland en Scandinavië had nooit veel problemen ge geven. Met de Italianen, Po len, Russen, Oekrainers en dat soort mensen die nu met schipladingen tegelijk bleven aanspoelen was het wat an ders. De gevestigde Ameri kaan ging steeds meer een bedreiging zien in de massa's vreemdelingen die samen klonterden in de steden. „Wijd open en onbewaakt zijn onze poorten, en daar doorheen perst zich een wil de, bonte massa," dichtte Thomas Bailey Aldrich in 1892. Hij waarschuwde voor de „onbekende goden en ri ten" die mee naar binnen kwamen „om hun klauwen uit te slaan". Het vers eindigt met „O Vrijheid, blanke Go din! is het juist om deze poor ten onbewaakt te laten?" Het kon ook minder poëtisch. Een lokale krant schreel in diezelfde tijd over „langhari ge, stinkende, atheïstische, medogenloze, buitenlandse ellendelingen, die hun hele leven nog nooit één dag eer lijk hebben gewerkt. Vermor zel die slangen voordat ze tijd hebben om te bijten." Vreemdelingenhaat Dergelijke uitbarstingen van vreemdelingenhaat kwamen meestal los als de Amerika nen weer eens ontdekten dat met de stroom buitenlanders ook politieke en godsdiensti ge opvattingen binnenkwa men die afweken van wat ze zelf hadden geleerd. De Ver- nigde Staten waren opge richt als een blanke, Engels sprekende en protestantse natie en dat moest volgens de heersende klasse zo blijven. Groepen die aan deze nor men niet helemaal voldeden, zoals katholieke Ieren en Jo den, werden daarom veelal niet als échte Amerikanen beschouwd. Van tijd tot tijd stonden ze zelfs bloot aan re gelrechte lastercampagnes. Bij die godsdienstige en eth- nische sentimenten voegden zich tegen het eind van de vorige eeuw steeds vaker po litieke motieven. Sinds de op komst van een socialistische beweging in Europa had de recht geaarde Amerikaan er een reden bij om de vreemde ling te wantrouwen. Als het socialisme in Amerika ooit ergens een kans zou krijgen dan was dat onder de uit Eu ropa aangevoerde armoed zaaiers en gelukzoekers. Ech te Amerikanen moesten van die nieuwe leer niets hebben en daarom moesten de radi calen onder de immigranten worden gezocht. Stakingen, betogingen, de groei van de vakbeweging en dat soort za ken werden allemaal toege schreven aan „buitenlandse radicalen". De angst voor het radicalisme onder de immi granten bereikte in 1886 haar eerste nationale hoogtepunt elektrische stoel terecht zijn gekomen, ware het niet dat er in de staat tenminste één rechtsgeleerde was die er zich aan ergerde dat de staat twee arme drommels na een hope loos partijdig proces ter dood kon laten brengen. Advocaat William Thompson dook uit naam van het recht in de zaak en probeerde van alles om een herziening van het proces te krijgen. Zes jaar duurden zijn schermutselin gen met de rechterlijke macht en justitie. De zaak van Sacco en Vanzetti kreeg daardoor gelegenheid steeds grotere, wereldwijde opwin ding te veroorzaken. In tal van landen werden comité's opgericht voor het tweetal. Beroemdheden als Maxim Gorki, Bernhard Shaw, Sin clair Lewis, Bertrand Russell en Stefan Zwelg verbonden hun klinkende namen aan de beweging tot redding van Sacco en Vanzetti, die weldra nog beroemder waren dan ge noemde intellectuelen. Het hele geval werd hoe langer hoe meer een prestigeslag. Massachusetts was (en is) een staat met zekere pretenties. Wat daar aan Amerika's oost kust in de loop der tijden naar de top was doorgestoten beschouwde zichzelf zo'n beetje als het meest achtens waardige deel der mensheid. Zouden de autoriteiten van Massachusetts zich iets gele gen moeten laten liggen aan het gekrakeel van enige libe rale intellectuelen omwille van twee immigranten met linkse sympathieën? Dat lag ver beneden hun waardig heid en daarom kreeg rechter Thayer gelijk. Bovendien was de publieke opinie in Massachusetts zelf tegen Sacco en Vanzetti, die niet zo zeer als moordenaars maar vooral als „rooien" werden beschouwd. Martelaar De zaak kwam in laatste in stantie te liggen bij de gou verneur van de staat. Hij kon gratie verlenen. Vanwege alle opwinding besloot hij, alvo rens te beslissen, een com missie van drie wijze mannen te laten onderzoeken of er een eerlijk proces was ge weest. Het waren drie verte genwoordigers van de geves tigde orde. De schrijver Phil Stong vatte in een nabe schouwing hun onderzoek sa men met „Ze stelden vast dat er één rechter, twee verdach ten en twaalf juryleden in de rechtszaal waren geweest en dat dus alles in orde was." De gouverneur besloot geen gra tie te verlenen en Sacco en Vanzetti konden naar de elektrische stoel. Volgens de enige verslagge ver die de executie bijwoon de riep Sacco vlak voor zijn dood nog „Viva Anarchia iets wat er bij de krantenle zende massa best in wilde. Wat meer moeite zullen ze hebben gehad met de woor den die Vanzetti sprak in zijn onderhoud met Phil Stong, enkele weken voor de execu tie. „Als deze zaak er niet was geweest," zo sprak Vanzetti, „dan had ik mijn hele leven misschien geleefd tussen ver achte lieden. Ik zou zijn ge storven zonder betekenis, on bekend, als een mislukkeling. Nu zijn we geen mislukkelin gen. Dit is onze carrière en dit is onze overwinning. Nooit in ons leven kunnen wij hopen zoiets te doen voor verdraag zaamheid, voor rechtvaardig heid, voor het begrip tussen de mensen, als we nu bij toe val hebben gedaan." Voor volksmenner was Van zetti te filosofisch, maar de rol van martelaar speelde hij uitstekend. Nu vijftig jaar na hun dood, wordt er nog ge praat en geschreven over Vanzetti en diens vriend Sac co. Dat mag inderdaad een opmerkelijk succes heten voor twee Italiaanse immi granten. door de zogenaamde Hay- market Affaire in Chicago. Tijdens toch al roerige dagen in deze stad ontplofte een bom temidden van een groep politiemensen: zeven doden en zestig gewonden. Een groepje rondom een anar chist van iDuitse afkomst kreeg de schuld. Vijf van hen werden ter dood veroordeeld. De zaak gaf in het hele land nieuwe kracht aan de bewe> ging tegen immigratie. (Voor wie denkt dat die radicalen- vrees iets Amerikaans is: vo rig jaar is in West-Duitsland een boek over diezelfde Hay- market Affairegevallen on der de censuur.) Kater Het kostte daarna weinig moeite het geloof in gevaar lijke revolutionaire elemen ten onder de immigranten le vend te houden. Er waren ge noeg aanslagen, arbeidscon flicten en opstootjes die aan radicalen konden worden toegeschreven. In 1901 werd zelfs de president (McKinley) vermoord door een man die weliswaar in Amerika was ge boren en getogen maar zich anarchist noemde en een zeer uitheems klinkende achter naam had. De grootste en langdurigste hetze tegen de „roden" brak uit kort na de eerste wereld oorlog. De Amerikanen had den aan die oorlog een kolos sale kater overgehouden. On der leiding van de idealisti sche president Woodrow Wil son waren ze naar de slagvel den van Europa gegaan om voor eens en altijd een einde te maken aan het gedonder jaag in de oude wereld. Er ontstond inderdaad vrede enige tijd na aankomst van de Amerikanen, maar de oude kwalen van Europa, de onderlinge verdeeldheid en rivaliteit, bleken onuitroei baar. Teleurgesteld trokken de Amerikanen zich terug in hun eigen veilige veste. Ze lieten president Wilson met zijn plan voor een volken bond in de steek. De rest van de wereld moest het verder zelf maar uitzoeken. Zij zou den er wel voor zorgen dat de „bolsjewieken" die in Rus land al vaste voet aan de grond hadden gekregen en in heel Europa aan het stoken waren, in Amerika geen kans kregen. De immigratie werd drastisch beperkt en wat er al aan radicalen in het land was zou worden uitgeroeid. Klopjacht De radicalen zelf gaven het startsein yoor de klopjacht. In het voorjaar van 1919 ont plofte een bom vlak voor het huis van minister van justitie A. Mitchell Palmer. De minis ter was op dat moment niet thuis en kon daarom zelf de leiding nemen bij de zuiverin gen. Zijn grote slag sloeg hij op nieuwjaarsdag 1920. Bij razzia's in het hele land wer den 6000 anarchisten, com munisten en andere staatsge vaarlijk geachte lieden gear resteerd. De meeste „samen zweerders" hadden alleen maar wat politieke pamflet ten in huis, maar dat was al belastend genoeg. Palmer was wat trots op zijn werk. Amerika had volgens hem op de rand van de afgrond ge staan: als een prairie-brand, zo zei hij, had de revolutie zich verspreid „over alle Amerikaanse instellingen van recht en orde". De revo lutie, zo ging het in bombas tisch en angstaanjagend pro za verder, „vrat zich een weg door de huizen van de Ameri kaanse arbeiders, de vurige tongen van de revolutionaire hitte likten aan de altaren van de kerk, klommen in de torens met de schoolbellen, kropen in de stille hoeken van de Amerikaanse huizen, poogden de huwelijkse gelof ten te vervangen door liber tijnse wetten, brandden de fundamenten van de samen leving op." Met dergelijke woorden wakkerde de minis ter de latente haat jegens ra dicalen aan tot een ware hys terie die jaren aanhield. Bezemsteel In deze stemming stortten justitie en politie van Broek- ton, een industriestadje in Massachusetts zich in het voorjaar van 1920 op Bart Vanzetti en Nick Sacco. Van af hun'arrestatie waren ze in feite verloren: ze waren niet in Amerika geboren, ze waren onvaderlandslievend want ze hadden in de oorlog dienst geweigerd, en ze hadden on miskenbare anarchistische ideeën. Met zo'n lijstje waren ze voor iedere jury van goede Amerikaanse burgers al bij voorbaat schuldig, wat de aanklacht ook mocht zijn. Ze zouden schuldig zijn bevon den aan vliegen op een be zemsteel met als enige bewijs dat ze een splinter in de vin ger hadden, zo omschreef een journalist die ter plaatse was, de stemming. Maar Sacco en Vanzetti werden niet aange klaagd wegens bezemsteel vliegerij, maar wegens roof moord en daar stond de doodstraf op. Het proces werd opgehangen aan twee overvallen, die met enige tussentijd hadden plaatsgehad in de industrie streek ten zuiden van Bos ton. Op 24 december 1919 werd een geldloper van een fabriek in Bridgewater over vallen. Het mislukte. De da ders moesten vluchten zon der geld en niemand werd gewond. Op vijftien april van het volgend jaar was het raak in het naburige South Brain- tree. Vijf mannen in een ge stolen auto overvielen een kassier van een schoenenfa briek. De kassier en een be waker werden gedood, de da ders namen een geldkistje met ruim 15.700 dollar mee. Het leken typische gangster misdaden; op zichzelf erg ge noeg, maar ook in het Ameri ka van 1920 geen gebeurte nissen waar men erg lang bij stil stond. Nee, voor de pers en het grote publiek werd het weer interessant toen de poli tie na een week of drie twee verdachten presenteerde die precies voldeden aan de eisen van de tijd: twee Italiaanse anarchisten. Filosofen Sacco en Vanzetti waren ge arresteerd omdat zij rondre den in een auto met politieke pamfletten die tegen de staat gericht leken. Ze waren in derdaad anarchisten, daar maakten ze geen geheim van, maar ze leken niet van het soort dat bommen werpt en overvallen pleegt. Nicola Sacco (29 jaar) was eigenlijk een doodgewone, oppassende Italiaanse immigrant, met een vrouw, twee kinderen en geregeld werk, als schoenma ker. In niets leek hij voorbe stemd voor het martelaar schap. Bartolomeo Vanzetti (32) was een zwaarder geval. Hij was van het tweetal poli tiek het best onderlegd. Van zetti was een onrustig man. Na zijn komst naar de Vere nigde Staten had hij al een hele reeks baantjes gehad. Ten tijde van zijn arrestatie ventte hij met vis in de Itali aanse arbeiderswijken. Daar deelde hij ook zijn vaak zelf geschreven schotschriften uit waarin werd gefulmineerd tegen de staat en de kapita listen. „Kameraad-arbeiders, jullie hebben in alle oorlogen gestreden, Jullie hebben voor alle kapitalisten gewerkt. Jullie hebben gezworven door alle landen. Hebben jul lie de vruchten van jullie werk geoogst, de prijs voor jullie overwinningen?". Dat was het thema waarover Van zetti graag debateerde. Met zijn prachtige hangsnor, zijn felle ogen en zijn hoge voorhoofd had hij onmisken baar iets van een volksleider, een man die de massa's in beweging kon brengen. Maar zijn theorieën waren veel te filosofisch en te onpraktisch voor de Italiaanse immigran ten die in de eerste plaats eten op het bord wilden. Voor de Amerikanen maakte dat echter weinig verschil: Sacco en Vanzetti waren gevaarlij ke, rode opruiers. Sacco en Vanzetti waren geen misdadigers en daar door erg onhandig in de om gang met de politie. Al kort na hun arrestatie verknalden ze hun eigen kansen grondig. Ze wisten niet precies wat het gezag eigenlijk van hen wilde en waren in hun antwoorden daarom zo vaag en warrig mogelijk. Ze werden al spoe dig ondervraagd over hun doen en laten op 24 december en 15 april. Als visventer had Vanzetti natuurlijk een alibi dat nergens naar leek. Van Sacco kwam snel vast te staan dat hij met het geval van kerstavond niets te ma ken had, maar de politie kwam met een getuige die hem als één van de vijf over vallers van Braintree herken de. Dat was niet zo mer kwaardig want Sacco had een heel algemeen doorde weeks voorkomen, zodat er van de vijf overvallers altijd wel één een beetje op hem zal hebben geleken. Geen enkele getuige kon zich herinneren Vanzetti te hebben gezien, en dat was merkwaardig want diens markante kop was vrij onvergetelijk. Bovendien wa ren de getuigen die werden opgetrommeld voor het me rendeel Italiaanse fabrieksar beiders, die uit angst ook bij de zaak betrokken te raken de autoriteiten zoveel moge lijk terwille waren en op alles „si, si, signore" antwoordden. Misdadiger Openbaar aanklager Frede rick Katzmann (een naam die een on-Amerikaanse afkomst verraadt, maar dat deed aan de vaderlandsliefde van de man niets af) had echter de publieke opinie achter zich en zo kon het niet uitblijven of er kwam op een kwaad moment een getuige met de verklaring dat hij Vanzetti had gezien in de auto waar mee de daders van de misluk te overval waren ontkomen. Meer bewijs was er niet. Toch werd Vanzetti aangeklaagd wegens deelneming aan de overval van kerstavond en de jury achtte hem schuldig. De anarchist was nu ook nog ge brandmerkt als misdadiger. Katzmann had het bij het grote proces over de roof moord daarna gemakkelijk. Twee anarchisten van wie er één al een strafblad had, daar hoefde een jury van twaalf door de hetze tegen de roden opgezweepte Amerikanen niet lang over te beraadsla gen: schuldig. Rechter Web ster Thayer bekroonde het geheel vervolgens door de doodstraf op te leggen. Opwinding Volgens het recht van Massa chusetts was de kous daar mee praktisch af Alle beroe pen die de verdediging instel de moesten in eerste instan tie door dezelfde rechter Thayer worden beoordeeld. Het Hoge Gerechtshof vond geen reden hem af te vallen. Sacco en Vanzetti zouden daarom ook al vrij snel op de

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17