Oostenrijk werkt aan eigen auto-industrie s 3eroep op 'ethiek' kan de /erandering om zeep helpen i AUTOBIOGRAFIE J. H. Isings vooral bekend voor school-wandplaten iet inkomen van de huisarts .tudentenfractie til bewaking oelstelling van VU Haringvangst één week stil Voor expeditie post twaalf 'knooppunten' Suiker in benzine schaadt weinig Toyota's modelreeksen gewijzigd en aangevuld Man die dodelijk schot loste, meldt zich bij de politie LUCAS ACADEMIE SPOEDCURSUS STAATSEXAMEN HAVO MAVO-4 1978 ERDAG 20 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 ir K. Reeriders reet werd ik getroffen op 12 augustus de Podium-pagina van Trouw opslaand door het opschrift ie Achillespees van de hulsarts" boven de beschouwing over „ethiek of inkomen; dat is de jrestie". r^al u zeggen waarom mij dit trof. jf ben ik vanaf 1970 huisarts in een lats, waar we met zijn allen probe- i de kwaliteit van de gezondheids- $pfg zo hoog mogelijk op te voeren, zijn na jaren van intens overleg zover gekomen dat we voor het itste deel hebben gerealiseerd staatssecretaris Hendriks in zijn ctuumota" heeft gewild. Het ital huisartsen breidde zich sinds 0 met veertig procent uit. terwijl gptbevolking met tien procent groei- zodat per huisarts gemiddeld hder patiënten te veizorgen nafen. is een voortreffelijke samenwer- ig in de eerste lijn tot stand geko- in door middel van hometeams. Ie huisartsen, maatschappelijk rkers en per team een lid van de jiaal psychiatrische dienst werken ikleine teams samen om de psy- D-sociaie problematiek van de aan te zorgen toevertrouwde patiën- 1 zo goed mogelijk te kunnen be- ,eiden. We hebben tevens als hui- Itsen een tweemaandelijks overleg it directie en medische staf van l regionaal ziekenhuis. We kunnen jruik maken van de faciliteiten dit ziekenhuis (röntgenfoto, la- fatoriumonderzoek). Tenslotte is met de plaatselijke apothekers uniformering van de voor te irijven medicamenten tot stand tomen; de kosten van het medica- int worden verminderd en de bij- rkingen tot een minimum beperkt t>r deze regeling, die verder voor jhuisartsen bindend is. •m door eindeloos veel vergade- en beraden zijn we samen geko- in een situatie die uniek is voor land. komenskant enstaand verhaal moest ik eerst irijven als uitgangspunt om aan te en dat ik als huisarts probeer te ictioneren zo goed als maar moge- is (al bega ik dagelijks fouten!) in ideale werkomgeving. Tot zover ethiek van mijn verhaal, nodig -orens in te gaan op de inkomen- nt van uw betoog. Toen ik in 1970 jn praktijk overnam („kocht") m ik zoals te doen gebruikelijk het deel controles en keuringen iabbels") over. Dat maakte 25 procent van het totale inko- uit. Het aantal ziekenfondspa- en-fiten bedraagt ongeveer 2.600, dus [norm. Vanaf 1973 heb ik het nabbelwerk „om niet" aan ande collega's overgedragen en begin ji 6 sloot ik mijn praktijk, omdat ik n t Iers onvoldoende zorg aah mijn iënten kon bieden. Ondanks het $toten van controles en keuringen ife een dalende lijn in het aantal iro iënten werken mijn vrouw (die li.arts is) part-time en ik volledig (meer dan vijftig uren per week) nog steeds zeer intensief. Lage drempel Waarom zult u zich afvragen? Om dat de mensen veel meer problemen hebben en als de drempel van de huisarts laag is, daar snel heen gaan. Omdat de voorlichting via de media wel verontrusting wekt, maar te wei nig vertrouwen op genezing. Angst voor ziekte is de angel van onze welvaartsstaat. De huisarts moet on eindig veel meer preventief werk doen; adviezen over vermagering; anticonceptie en sterilisatie; vroeg tijdig kanker opsporen enz. Er moet door hem veel meer en langduriger overlegd worden met maatschappe lijk werker, wijkverpleegkundige, pastor, familie van patiënt en specia list dan vroeger in uren die niet be taald worden. Tenslotte kan de huis arts langer patiënten helpen, omdat hij meer technische hulpmiddelen tot zijn beschikking heeft. Wat voor consequentie heeft dit al les? Dat hij door bewust zijn inko- men(omzet) te doen dalen, de kwali teit van de zorg opvoert. Hij moet daarvoor wel vijftig uren per week intensief werken. En dan bereken ik niet de overuren; avonddienst, nacht- en weekenddienst. Ik vergeet al die uren van vergaderen, bijscho ling en thuisstudie. Het beroep dat op hem zoals op iedereen in de ge meenschap wordt gedaan door bv. kerk en maatschappij zal hij moei lijker negatief beantwoorden. De drukbezette huisarts anno 1977 zal om goede kwaliteit te leveren zijn omzet nu al bewust verkleinen (gelukkig zijn er jonge artsen ge noeg om bij te springen). De vraag is of de inkomensvermindering die dit met zich meebrengt ook honderd procent vergoed moet worden. Ik vind van niet! Maar als dan tevens de kosten van de praktijk en de pensioenbijdrage (1977: meer dan 30.000 gulden) snel ler stijgen dan de kosten van levens onderhoud an is dat op den duur duidelijk merkbaar in je besteed baar inkomen. Het is volkomen terecht dat de huis arts vergeleken met vergelijkbare groepen, bijvoorbeeld ambtenaar- schaal 151, meer dan de nullijn daalt terwille van hen die lager zitten dan Jan Modaal in het kader van de verslechterende economie. Maar is het ook billijk dat zijn netto inko men nog meer daalt (en daar gaat het om): ten eerste door verkleining van de praktijk (daling van omzet) en ten tweede: door kostenstijging en stijging van pensioenpremie die ho ger zijn dan de stijging van de kos ten van levensonderhoud? Omdat ik een beetje allergisch ben van huis uit voor de uitleg van be roepsethiek in de zin van: maat schappelijk alles maar slikken, rea geer ik wat fel. Geboren in een toen tertijd middelgroot domineesgezin heb ik als kind meegemaakt hoe we het relatief arm hadden (dat wil niet zeggen: ongelukkig waren) en te vaak werd de dominee door vaak beter bemiddelde regenten in zijn inkomen „gedrukt" met als argu ment de beroepsethiek, het ambt." Ik wil evenals de gTote meerderheid van mijn collega's in den lande mijn beroep zo efficiënt en kwalitatief zo goed mogelijk uitoefenen. Maar ik vind dat dat gehonoreerd dient te worden met een op zijn minst gelij kwaardig inkomen aan dat van ver gelijkbare groepen. Gebeurt dat niet, dan vrees ik dat een stuk good will om mee te werken aan het ver anderingsproces in de gezondheids zorg (dat broodnodig is) om zeep wordt geholpen. Ter vergelijking: als een regionaal ziekenhuis door in te spelen op het gestelde in de structuurnota-Hen driks en geholpen door een goed werkende eerste lijnsverzorging, een zodanige lage bedbezetting en poli- kliniekbezoek krijgt dat ze in de rode cijfers belandt zodat het goed functioneren van het ziekenhuis in zijn totaliteit in gevaar komt; dan dient dit alarmsignaal door over heid en ziekenfondSen tijdig gesig naleerd te worden en dan moet ge tracht worden in die situatie te hel pen. Zo niet, dan dreigt de goede wil om tijdig patiënten te ontslaan en de bedbezetting zo laag mogelijk te houden, om te slaan in zijn tegen deel. Men kan dan niet anders! Uw artikel waardeer ik inhoudelijk, zeer en het raakt een kernpunt in de ontwikkeling van de gezondheids zorg. De vraag reikt verder dan de beroepsethiek en inkomen van de huisarts. De grote vraag is: als wer kers in de gezondheidszorg op eigen initiatief ten koste van veel (verga- derdijd) en ook wat geld (inkomen) de kwaliteit van de gezondheidszorg willen verbeteren en er blijken dan allerlei kinderziekten op te duiken, zijn dan alleen de medici degenen die deze ziekten dienen te bestrijden of zijn de beheerders van de geld middelen (ziekenfondsen) en de re geerders meebehandelaars? Nog één opmerking: uw berekening van de normpraktijk klopt niet met de realiteit; bij een inkomen bruto van 210.000 gulden heb ik een inko men netto van 50.000 gulden (dus de particuliere patiënten meegere kend). Ik zou direct met de ambte naar van schaal 151 willen rullen en een maandinkomen zonder verdere perikelen hebben. Ik zou alleen niet willen ruilen qua functie. De heer Reenders is huisarts te Hoogeveen. (V frgi i onze onderwijsredactie ISTERDAM De studentenfrac- Ivan de VÜSO aan de Vrije Univer- nt hoopt dat spoedig reglemen- wordt vastgelegd dat de meer heid van de leden van (sub)facul- jsbesturen instemt met de doel- lling van de VU. In die geest heeft jfractie een beroep gedaan op de enraad van de vereniging waar- t de VU uitgaat. ^[ledenraad van de vereniging voor mschappelijk onderwijs op gere- ieerde grondslag komt vandaag :en. Het bestuur van de vereni- wil de vertegenwoordigers van :ewesten raadplegen alvorens het gaat tot vaststelling van een iw reglement. Dat moet vóór 1 ber in orde zijn. Voor die datum jt het verenigingsbestuur ook 1 d\ een laatste advies inwinnen van universiteitsraad. universiteitsraad heeft in een eer- stadium uitgesproken dat leden i (sub)faculteitsraden op z'n Sst moeten verklaren dat ze be- zijn in de geest van de doelstel- te handelen. De bestuurders van pifaculteiten zouden in meerder- d hun uitdrukkelijke instemming lurl de doelstelling moeten betui gd- De toevoeging „in meerderheid" 05tit op de mogelijkheid dat sommi- )estuurders dispensatie krijgen. K/1 VUSO-fractie (niet te verwarren u St de aanzienlijk grotere progres e studentenfractie) dringt er bij edenraad op aan de door de uni- ei liteitsraad aanbevolen oplossing )n(£ af te zwakken. De ledenraad zou oi/oorbeeld genoegen kunnen ne- met een bereidverklaring ook jr bestuurders van (sub)facultei- - Daarmee zou men tegemoet ko- p aan de verlangens van de pro- tieve studentenfractie. Deze heeft gedreigd met acties ieer niet aan hun eisen wordt laan. VUSO-fractie meent echter dat 'ormule die de universiteitsraad 20 tegen 19 stemmen goedkeur de voorkeur verdient. Een duide- J- stellingname ten aanzien van doelstelling garandeert weliswaar l dat de universiteit altijd ernst >kt met het christelijke ideaal. biedt in ieder geval wel een Ier om bewust in die richting te «en. aldus de VUSO-fractie Siccode Jong door Sicco de Jong Minister Westerterp stapte gis termiddag met behulp van een kruk de zaal binnen waar de CDA-fractie bijeen kwam. Bij een doe-het-zelf-karweitje was de minister van een ladder ge vallen en daarbij had hij zijn grote teen gescheurd. DEN HAAG (ANP) De Nederland se haringvisserij komt een week stil te liggen nu de haringvissers uit het enige stuk zee, dat deze maand nog voor hen openstond, hun deel al hebben opgevist. Voor de periode 21 juli tot 31 december hadden ze in het gebied rond de Hebriden ten westen van Schotland 3.000 ton toe gewezen gekregen, maar die hoe veelheid zal, naar verwachting van minister Van der Stee vandaag al opgevist zijn. De minister heeft daarom met ingang van zondag de vangst in dit gebied verboden. De vissers moeten nu wachten tot 1 september. Tussen die datum en Oudejaarsdag mogen ze ten westen van Ierland nog 8.333 ton haring vangen. In de praktijk komt de maatregel neer op een verkorting van de vangst van een paar dagen, zegt men bij reder Parlevliet in Katwijk. De schepen zullen in de komende nacht de vangstactiviteiten moeten afbreken en kunnen maandagavond in Nederland terugverwacht wor den. Daarna zullen ze niet, zoals normaal, op vrijdag 26, maar pas op maandag 29 augustus uitvaren naar de nieuwe visgronden, pat er in de komende week voor de consument minder haring verkrijg baar zal zijn, verwacht de Katwijkse reder niet. Eventueel wordt ze wel geïmporteerd, maar het is niet uitge sloten dat ze duurder wordt. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Van Huiten heeft besloten dat de PTT plannen kan uitvoeren tot con centratie van expeditiewerkzaam heden van de post op twaalf „knoop punten." Deze knooppunten zijn of worden gevestigd in Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Roosendaal, Sittard, 's-Hertogen- bosch, Utrecht, Arnhem, Zwolle, Leeuwarden en Groningen. Het Oostenrijkse staatsconcem OEIAG heeft de Duitse fabriek Porsche opgedragen een plan uit te werken voor een nationale automobielindustrie in Oostenrijk. Eind vorige week hebben de Oostenrijkse kanselier dr. Bruno Kreisky, minister van financiën H. Androsch en OEIAG* president F. Geist een bezoek aan Porsche in Stuttgart gebracht om de doelstellingen van dit plan te formuleren. Porsche heeft oude banden met Oos tenrijk. Dr. Ferdinand Porsche was afkomstig uit Bohemen en leidde vele jaren de Austro-Daimlerfabriek te Neustadt bij Wenen, voordat hij de VW-kever ontwierp en zijn eigen bedrijf oprichtte. In de jaren vóór 1914 had het Oostenrijk-Hongaarse keizerrijk een belangrijke eigen au to-industrie het topmerk Gróf und Stift dateerde evenals Austro-Daim- ler van 1898 maar na de eerste wereldoorlog raakte die industrie in verval om gedurende de Jaren dertig geheel te verdwijnen. Aangezien in Oostenrijk tweehon derdduizend auto's per jaar ver kocht worden en een auto-Industrie een belangrijke bijdrage tot de werk gelegenheid vormt, meent de OEI AG niettemin, dat het aantrekkelijk zou zijn het land opnieuw een eigen autofabriek te verschaffen. Daarbij spiegelt dit staatsbedrijf zich wel licht enigszins aan het succes van BMW in het naburige Beieren. De heer Geist heeft aangekondigd een produktie van 50.000 luxe mid denklassers per jaar een kwart van BMW's produktie voor moge lijk te houden. Hij denkt dan aan modellen in de twee liter-klasse van zo n 100 DIN-pk vermogen met een prijs rond 25.000 gulden. Het idee Is hiervan jaarlijks 20.000 naar Ameri ka te exporteren, terwijl Oostenrij kers er zelf 7.000 per Jaar van zouden kopen. De plannen zijn echter nog niet ge heel vastomlijnd. Maar wel heeft Porsche al diverse schetsen gemaakt voor luxe sportieve sedans en combi achtige vrijetijdsauto's. Deze wa gens zouden zich vooral door een lange levensduur moeten onder scheiden. Onderhandelingen zijn ook reeds ge opend over wedereijdse toeleverin gen. Dr. Franz Geist heeft verklaard, dat zich hiervoor vijf Europese on dernemingen, één bedrijf uit Ameri ka en één uit Japan interesseren. Bovendien is er met één autofabri kant overleg gaande over een com merciële samenwerking: dat wil zeg gen verkoop door een bestaande or ganisatie. De Oostenrijkse vrachtwagenfa briek Steyr, die Fiats importeert, wordt meer als concurrent gezien en kan volgens dr. Geist alleen in aan merking komen als toeleverancier, met name van versnellingsbakken. Steyr, welk bedrijf van 1920 tot 1940 ook personenauto's heeft gemaakt, richt zich als kleine fabriek sterk op militaire voertuigen en bouwt o m. de vierwieleraandrijver Haf linger. De plannen van het Oostenrijkse staatsconcem roepen echter nogal wat vraagtekens op tegen de achter grond van de sterke internationale concurrentie, die de bestaansmoge lijkheid van kleine autofabrieken zeer moeilijk maakt. In de Europese auto-industrie is reeds sprake van overcapaciteit, terwijl bijvoorbeeld het Italiaanse staatsconcem IRI met ernstige verliezen te kampen heeft door de bouw van de Alfasud-fabriek te Napels binnen de organisatie van het IRI-dochterbedrijf Alfa Romeo te Milaan. Het vraagstuk of een klein land zich een eigen autofabriek kan veroorlo ven is ook in Nederland actueel ge weest met de voormalige DAF-per- sonenautofabriek, die het uiteinde lijk niet heeft kunnen bolwerken. Van een onzer verslaggevers SOEST De schilder-tekenaar Johan Herman Isings, die gisteren op 93-jarige leeftijd in Soest overleed, heeft onder meer grote bekendheid verworven met zijn vele schoolwandplaten, waarmee generaties scholieren geconfronteerd zijn geweest. Isings schilderde of tekende de laat ste jaren nauwelijks meer, omdat zijn gezichtsvermogen hem in de steek begon te laten. In een Trouw- interview zei hij twee jaar geleden: „Het gaat bijna niet meer. Elke och tend ga ik nog naar mijn atelier, maar het is eigenlijk geen atelier meer, want er wordt niet meer ge werkt. Het is een grote beproeving voor me. Ik wil nog zo graag werken, maar ik kan het niet meer". En: „Ik ben dankbaar dat mijn denkvermo gen nog goed is. dat is een voorrecht op mijn leeftijd." Isings was de zoon van een Amster damse bakker. Er was geen geld om zijn talenten te ontplooien op een academie. Dat gebeurde later pas op een avondschool. Zijn eerste vrouw stierf in 1916 aan tbc; drie van hun kinderen waren haar voorgegaan. Isings was toen al een vrij bekend illustrator van boeken als „De hel den van Nooitgedacht" van Penning en het beroemde jongensboek „Pad deltje". Via zijn vriend Jetses, de tekenaar van „Ot en Sien", kreeg hij van uitgeverij Noordhoff in Gronin gen opdracht een historische school- wandplaat te maken van de Dam in 1662. Er zouden er nog veertig volgen. Na een 53-jarig huwelijk stierf zijn tweede vrouw, waarna het bergaf waarts ging met Isings. Met de hang naar nostalgie zijn zijn werken de laatste jaren herontdekt. Zijn wand platen kwamen in boekvorm uit en werden herdrukt als posters, prent briefkaarten en legpuzzels. Isings was van deze herwaardering nauwelijks onder de indruk. In eer dergenoemd interview zei hij: „Ik begrijp dat de mensen het aardig vinden, zo dom ben ik ook niet, maar voor mij is het niet nodig. Ik word er alleen maar moe van". En tenslotte: „Ik verlang er niet naar de honderd te halen". Nederlandse Volvo 343 meest veranderd bij Zweedse merken De Zweedse merken Volvo en Saab, waarvan de moeder maatschappijen zich nog steeds over een fusie beraden zonder dat daar veel schot in zit, hebben zich met hun mo delwijzigingen voor 1978 voor al op de interieurs gericht. De wagen, waarvoor de meeste veranderingen gemeld worden, is de in Nederland gebouwde Volvo 343. Het Volvo-bedrijf te Bom, waarin de Nederlandse staat via DSM een be lang van 25 procent heeft, zal een door de overheid toegezegde lening van honderd miljoen gulden vooral gebruiken ter verbreding van het huidige typenprogramma. Dat geldt echter op lange duur, want op dit moment kondigt Volvo alleen nog enkele detailwijzigingen voor de in Limburg gebouwde modellen 66 en 343 aan. Beide „Nederlandse" Volvo's zijn voortaan in tien kleuren leverbaar en hebben de doorkijkhoofdsteunen van het Zweedse merk gekregen. Bovendien is het exterieur van de 343 nogal gewijzigd, waaraan rubber zijstrips, uitstelbare ruiten en spat- lappen werden toegevoegd. De auto matische transmissie is verbeterd met een instrument, dat onnodige De voor het nieuwe modeljaar iets gewijzigde Volvo 343 DL, waarvan in de nabije toekomst meer varianten moeten komen volgens een financieringsover eenkomst tussen Volvo en de Nederlandse regering. remming op de motor bij lagere snelheden voorkomt en daardoor zo wel het geruis als het benzinever bruik iets doet afnemen. Verder is de voorwielophanging van de Volvo 343 zodanig herzien, dat de carrosse rie minder overhelt in bochten. De in Zweden gebouwde Volvo's hebben nieuwe stoelen gekregen, terwijl de 240-serie van een iets an dere grille werd voorzien. Verder zijn de wijzigingen aan deze Volvo's niet noemenswaard. De Zweedse Saab 99 is uiterlijk ge lijk gebleven, maar onderging enke le minuscule technische verbeterin gen aan motor, versnelling en rem- systeem. In het interieur van dit model is de achteruitkijkspiegel ver groot en zijn handgrepen boven het rechtervoorportier en de achterpor tieren aangebracht. De Saab 95 en 96 kregen grotere knipper- en par keerlichten. De wagens van de Zweedse merken zullen gemiddeld zo'n 3,5 procent duurder worden, zo verwachten de importeurs. Suiker in de benzinetank van auto's doen is een euveldaad, die nogal eens voorkomt. Vorige maand werd voor de krijgsraad te Arnhem een dienstplichtig militair vrijgespro ken, die zich hieraan bezondigd had. En wel na een pleidooi, dat suiker in de benzine geen kwaad kan omdat hij niet oplost. Een woordvoerder van Shell, waar automobilisten die suiker in hun benzine ontdekt hebben aanklop pen, geeft toe dat suiker in benzine onoplosbaar is. Maar wanneer benzi ne naast de suiker ook maar een beetje water bevat ziet het er lelijker uit: dan ontstaat in de benzine een slijmerige vloeistof. In dat geval kan zich storing in de carburateur voor doen, wat trouwens ook al mogelijk is als er zonder meer te veel water in de benzine is gekomen. Suiker in benzine is als militaire sabotage een bekend verschijnsel, maar ook anti-auto-groepen blijken tegenwoordig nogal eens naar dit middel te grijpen om hun ongenoe gen kenbaar te maken. In gemeen ten, waar dergelijke groepen opere ren, is daarom een afsluitbare benzi- netankdop wenselijk. Het is overigens niet zo, dat de toe voeging van suiker of water aan de benzine de motor kan vernielen: eer der ontstaat storing, waardoor de motor stopt. Toyota's jongste versie is deze Hardtop-uitvoering van het grotere midden-klassemodel Cressida. Het Japanse merk Toyota heeft een aantal veranderingen aan de bestaande modellenreeksen aangebracht en één nieuwe uitvoering geïntroduceerd: de Cressida Hardtop. Dit coupé-model is In standaarduitvoering voorzien van een vijfde versnelling en heeft als bijzonderheid een neerklapbare achter bank met een luik om de traditioneel gevormde bagageruimte te verlengen. De Toyota's Corolla en Corona kregen een nieuw front, een herzien instru mentenpaneel en andere stoelen met verstelbare of afneembare hoofdsteu nen. De prijzen van de Corolla 30 variëren nu van 11.400 gulden voor de Economic-versie tot 14.350 gulden voor de Hardtop Coupé SR. De Corona 2000 kent varianten van 15.895 en 16.995 gulden ADVERTENTIF vader. Toen G. van zijn dochter hoorde dat Sahyn haar onder be dreiging had weten te bewegen een afspraak met haar te maken, sprong hij in de auto en liet zijn dochter de ontmoetingsplaats aan wijze n. DEN HAAG (ANP) De man die de 21-jarlge Turk Bayran Sahyn in Den Haag doodschoot, heeft zich bij de Haagse politie aangegeven. De da der de eveneens uit Turkije af komstige 33-jarige G. kwam uit zichzelf naar het politiebureau, om dat hij bij zijn pogingen een schuil adres te vinden had begrepen dat de politie hem vroeg of laat toch zou vinden. Motief voor het doodschieten van zijn landgenoot was de omgang die het slachtoffer met de dochter van de dader had. Het vijftienjarig meis je had de verhouding met de 21- jarige Sahyn echter verbroken, toen zij er achter kwam dat Sahyn in Turkije al getrouwd was. Sahyn leg de zich daar echter niet bij neer en bleef contact zoeken met het meisje, tot grote ergernis en woede van de Sahyn stond inderdaad daar te wachten. De vader stapte uit, haal de een pistool te voorschijn en loste zes schoten. vanaf 1 sepl 1977 Ma. Di. Do, 19.15-22 00 uur les in Vrije Universiteit, hoofdgebouw, A dam geen winstoogmerk, boeken gratis in bruikleen, lesgeld 1600,-. voor wie zakt I 1100,-. HAVO: vakken Ned., Eng., Wis., Handel. Ec.. Aardr., vooropl v.a. 3jr HAVO of 4 jr. MAVO/MULO MAVO: Ned., Eng.. 4 vakken uit Wie., Handel. Gesel».. AardrBk)vooropl 2 jr MAVO of 3 jr. LBO aanmelden: Stichting Una Sancta Lyceum, A dam, Lomanstr 94. tel 712607 (bg.g 961741/114490).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13