Werkgevers in gebreke gesteld in loonrapport Stakingen op Aruba voorbij J Over met Nieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leidse Courant darters financiële opman onder vuur atfiniwÉtê* Enorme woningnood onder jongeren Pagina 3 Geld over Loonmaatregelen in 1976 niet uitgevoerd in Arnhem Twijfelachtige' transacties HET WEER Veel bewolking Eindhoven erg nat Groep Arubanen komt hier praten laaldagen i - bizonderë keukens In deze krant Twee gewonden bij steekpartij PODIUM Toerisme en recreatie brengen 14 miljard op Auto rijdt in op fans Elvis Presley Man beroofd van 95.000 gulden ©oxo Trouw Oerdegelijk Welkomstvoordeel ^*r°UW hoort bij u. Trouw 35STE JAARGANG NR 10221 - VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977' UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 14,82 (MAAND)— 44,45 (KWARTAAL) 175,60 (JAAR) 'OSTGIRO 660000 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FRS 13. ARNHEM (ANP) Arnhem heeft over het vorig jaar 12.6 miljoen gulden overgehou den. Gerekend was op een tekort van een kleine drie miljoen gulden over dat jaar. Ook over 1975 had de Gelder se hoofdstad op een tekort gerekend was. De nieuwe meevallers schrijft men toe aan hogere opbrengsten van gas, water en elektriciteit, aan meevallers in de uitga ven van de sociale dienst, ho gere ontvangsten van de on roerend goed belastingen en andere heffingen en lager personeels lasten. Bovendien zijn werken die uitgevoerd zouden worden rtiet aange pakt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De onverwacht hoge 'stijging van het „incidentele" loon in 1976 is voor het overgrote deel te wijten aan het ontgaan van de loonmaatregelen door werkgevers. Tot deze conclusie komen deskundigen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, en van de loon- technische dienst en het loonbureau (twee diensten van het ministerie van sociale zaken). De studie is verricht op verzoek van met name minister Boersma van sociale zaken. Een rapport over het onderzoek is in de maak. De studie is van veel belang voor de 'ASHINGTON (Reuter. UPI) ert Lance, de topman in de Ameri- aanse regering vor financiële zaken, oeft niet direct af te treden. Hij eeft zich als bankdirecteur niet huldig gemaakt aan illegale prak- jken. Wel is twijfelachtig of sommi- van zijn daden wel door de beugel innen. )at is de kern van het resultaat van grondig onderzoek naar de roeere handel en wandel van Lan- die als „directeur van de begro- ing" een sleutepositie inneemt in e regering-Carter. Bovendien is hij en persoonlijk vriend van de presi dent. Lance was de afgelopen maan den ernstig in opspraak geraakt ioor onthullingen over transacties die hij verrichtte in zijn vorige baan. Vbordat hij naar Washington kwam fes Lance directeur van een bank in e staat Georgia. In die functie sloot ij enkele persoonlijke leningen bij ;wee banken in New York en Chica go. Lance kon dat geld krijgen door ;ebruik te maken van tegoeden die ijn bank had bij die banken in Chicago en New York. Het zo verkre- \en geld gebruikte hij vervolgens )m een groter aandeel te verwerven n zijn eigen bank. ïij het bekend worden van deze ngewikkelde transacties, waarmee inkele miljoenen dollars gemoeid /aren, ontstond er hevige kritiek op -ance. Zijn tegenstanders vroegen ich af of een man die de relaties van •en bank op zo'n manier aanwendt 'oor persoonlijk gewin wel geschikt s vooreen vertrouwenspositie in de regering. Bovendien werd de vraag gesteld of zoiets nog wel binnen de wettelijke bepalingen viel. Presi dent Carter zag zich daarom ge dwongen een onderzoek te laten in stellen. Dit werd uitgevoerd door de dienst die toezicht moet houden op het bankwezen. De onderzoekers zijn nu tot de conclusie gekomen dat Lance de wet niet heeft overtre den. Maar ze voegen daaraan toe dat ze zijn blijven zitten met „de onop geloste vraag" of wat Lance deed nog wel behoort „tot de aanvaard bare praktijken in de bankwereld." kans van slagen van het formatie akkoord inzake het economisch be leid. Het akkoord omvat naast een tweejarige nullijn voor de inkomens (alleen nog prijscompensatie) ook een beperking van de stijging van het incidentele loon (onder meer ex tra promoties). De haalbaarheid hiervan wordt nogal betwijfeld. Mede met het oog hierop is, vooral op aandringen van het CDA, in het akkoord opgenomen dat alsnog meer bezuirflgingen op collectieve uitgaven (overheid, sociale uitkerin gen) zullen worden aangebracht wanneer bijvoorbeeld de inkomens matiging onvoldoende slaagt. De uitkomsten van de studie logen straffen eerdere becijferingen van de organisaties van werkgevers. Die stelden dat voornamelijk oorzaken van buitenaf de incidentele loonpost van 1976 hadden opgedreven, zoals de extra verhogingen van het mini mumloon, en verschuivingen van be drijfstakken met gemiddeld laag loonniveau naar takken met hoger loonniveau. De extra promoties en vergelijkbare betalingen hadden, volgens deze cijfers, samen met nog een paar moeilijk berekenbare facto- Na 1975 ren hooguit een half procent van de totale incidentele loonstijging van 1,7 procent in 1976 veroorzaakt. Verandering De afgelopen jaren bleek steeds op nieuw dat de post „incidenteel" te laag werd geschat bij de ramingen voor de economische ontwikkeling. De nieuwe studie heeft hiervoor nu een verklaring. Sinds 1972 is de werkloosheid met sprongen omhoog gegaan. Achteraf is gebleken dat sindsdien de leeftijdsopbouw van het totale werknemersbestand een veroudering onderging. Aangenomen wordt dat bedrijven, als het personeel moest worden in gekrompen, geen nieuwe, meest jon gere werknemers meer in dienst na men, en als het tot ontslagen moest komen voornamelijk jon geren ontsloegen. Die waren over het algemeen het kortst in dienst, en werden geacht gemakkelijker weer aan de slag te komen dan ontslagen In het algemeen veel bewolking met op veel plaatsen perioden met regen en kans op onweer. Hier en daar mist. Eerst weinig wind, later matige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen ongeveer negentien graden. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen: Wisselvallig, maar iets hogere temperaturen. MORGEN: zon op: 06.31, onder: 20.54, maan op: 13.06, onder: 23.06. Eindhoven heeft gistermorgen zoveel water te verstouwen ge kregen, dat het verkeer in de ochtendspits op veel plaatsen volledig vastliep. Twee tunnels onder de spoorverbinding in de binnenstad stroomden vol. De brandweer kreeg een groot aan tal verzoeken van particulieren om kelders leeg te pompen. Ook een van de studio's van de in Eindhoven gevestigde omroep Brabant kwam blank te staan. Ernstige aanrijdingen zijn ove rigens gedurende de verkeer schaos niet gemeld. De nabijge legen vliegbasis meldde tussen twee uur 's nachts en acht uur 's morgens dertien millimeter re gen. Intussen is de overlast als gevolg van zware regenval in de directe omgeving van Eindho ven meegevallen. Van een onzer verslaggevers ORANJESTAD De stakingen op het Antilliaanse eiland Aruba zijn gisteren opgeheven nadat de vakbondsleider Hyacintho Geerman werd vrijgelaten. Zijn gevangenhouding vormde voor een groot deel de inzet van de stakingen. Hij was opgepakt na het verspreiden van tegen de regeringspartij PPA gerichte pamfletten. Vandaag zal op het eiland een com missie worden samengesteld die in Nederland zal komen praten over de positie van Aruba. De commissie zal worden samengesteld uit vertegen woordigers van de vakbonden, de handel en de politieke partijen, zo is meegedeeld door zes gedeputeerden van het eilandbestuur, die allen be horen tot de MEP, de partij die voor onafhankelijkheid van Aruba is. lijk was, omdat hiermee de regering van de Antillen zou worden gepas seerd. De Eilandenregeling blijkt nu in artikel 26 voor dit staatsrechtelij ke probleem een oplossing te geven. De Arubaanse gedeputeerden heb ben laten weten dat zij er prijs op stellen ontvangen te worden door premier Den Uyl, minister De Gaay Fortman en de vaste kamercommis sie voor Antilliaanse zaken. Beroep Niet opgelost hoeveel neem je er eigen lijk? Premier Den Uyl heeft gisteren posi tief op dit verzoek gereageerd, nadat hij via een telegram van MEP-leider Betico Croes had vernomen dat de delegatie zeer snel naar Nederland zal vertrekken. Gedeputeerde Staten van Aruba ba seerden dit verzoek op artikel 26 van de Eilandenregeling. Dit artikel be paalt dat de staten ter bespreking van de belangen van het eiland een beroep mogen doen op de konink rijksregering, in casu het Nederland se kabinet, plus de gevolmachtigde minister van de Antillen. Vorige week zei Den Uyl nog dat een direct gesprek tussen de Nederland se regering en de Arubanen onmoge- Den Uyl zei gisteren na afloop van het kabinetsberaad, dat grotendeels over Aruba ging, dat de Nederlandse regering niet al te nauw zal kijken naar de samenstelling van de Aru baanse delegatie. MEP-leider Croes zal bijvoorbeeld niet worden uitge sloten. Het onafhankelijkheidsstre ven van Aruba kan echter volgens Den Uyl niet ter sprake worden ge bracht, evenmin als het feit dat de MEP niet betrokken is bij de huidi ge regeringsvorming op de Neder landse Antillen. In Den Haag wordt niettemin aangenomen dat beide za ken toch wel indirect bij de bespre kingen aan de orde zullen komen. Den Uyl zei tenslotte nog: „Het lijkt er op alsof de rust op Aruba weer min of meer is teruggekeerd, maar ik wil daarmee niet de suggestie wekken te'denken dat de problemen daarmee ook zijn opgelost." Volgens justitiewoordvoerders op Aruba is Geerman onder meer vrij gelaten omdat hij lijdt aan claustro fobie. Langer verblijf in een politie cel zou hem psychisch schade heb- ADVERTENTIE fraaie funktionele vormgeving degelijk en gunstig geprijsd Bel 03438-5B19 voor dokumenlalie en dealerlijst ALPHAGROEP ben toegebracht. Geerman moet zich ter beschikking houden van de politie. Inmiddels wordt de schade die Aru ba als gevolg van de ongeregeldhe den heeft geleden geraamd op an derhalf miljoen gulden. Er komen nu geen toeristen meer op het eiland, terwijl een groot deel van de economie van Aruba juist gebaseerd is op de toeristenindustrie. Veel toe risten die er nu zijn willen vertrek ken. Het zag er tot gisteren naar uit dat de meeste hotels hun deuren zouden moeten sluiten. Het grootste ongerief was tot giste ren nog steeds het uitvallen van de elektriciteit, waardoor bijvoorbeeld de airconditioning niet werkte. Ook kon in veel hotelkeukens niet ge kookt worden. Passagiers voor Aru ba, die vanuit New York per KLM of American Airlines willen vertrek ken, kregen een verklaring ter teke ning voorgelegd dat zij zelf de aan sprakelijkheid aanvaardden voor op 1 het eiland te lijden ongemakken. Zaterdagmiddag om twee uur zal het Actiecomité Vrijheid voor Aru ba bij het Binnenhof een protest mars houden. Aan de Nederlandse regering zal een petitie worden aan geboden waarin geprotesteerd wordt tegen het politie-optreden van de afgelopen dagen, het niet erkennen van het referendum en de geringe samenwerking tussen de ei- lahden. ouderen. Dit zou tegelijk een verkla ring betekenen van het sterk toege nomen aandeel van de jeugdwerk loosheid in de totale werkloosheid. Bovendien is sinds 1970 de leer plicht een paar keer verlengd, ter wijl mede vanwege de hoge werk loosheid steeds meer jongeren lan gere schoolopleidingen bleven volgen. Dit alles leidde tot gemiddeld oude re werknemers en daarmee ook ge middeld hoger betaald. Dit ver schijnsel heeft, volgens het nieuwe onderzoek, in de jaren 1972 tot 1975 meer dan de helft van de post „inci denteel" veroorzaakt. Daarna is ech ter de werkloosheid niet meer in dat tempo toegenomen, en in de loop van 1976 zelfs aanzienlijk gaan dalen. Volgens het onderzoek kan dit ver schijnsel in 1976 geen belangrijk aandeel in de incidentele loonstij ging meer veroorzaakt hebben. Het overgrote deel van de stijging van 1976 wordt nu toegeschreven aan ontgaan van de loonmaatregelen. Ook is bij de studie uitgekomen dat niet zozeer bij hoger betaalden, maar juist ook bij lager betaalden het „incidenteel" terecht is gekomen. Een beschouwing over het onder zoek staat op pagina 5. Prof. Smulders: Links van het midden en toch wat conservatief PAGINA 4: Televisieportret van Arthur van Schendel PAGINA 7: Franse minister in Tanzania uitgejouwd AMSTERDAM - Bij een incident in Amsterdam zijn gistermiddag de 20- jarlge mejuffrouw C. M. van de V. uit Amsterdam en haar ex-vriend de 27- jarige havenarbeider P. I. C. gewond geraakt. De havenarbeider viel het meisje op straat lastig omdat hij het niet kon verkroppen dat zij de relatie had verbroken. PAGINA 9: Op de Podium-pagina bespreekt oud-staatssecretarisVan Rhijn de kansen voor het opnemen van vertegenwoordigers van werkne mers in de raden van commissa rissen. Van Rhijns conclusie: Ne derland is op dit punt allang geen koploper meer in Europa. Okke Jager schrijft over het weer aan de slag gaan na de vakantie en H. J. Neuman geeft een overr zicht van wat er zich heeft afge speeld op de zich traag voortsle pende ontwapeningsconferentie in Genêve. PAGINA 10: Dagopleiding in voorlichting PAGINA ECONOMIE.- Op het Koningsplein trok hij plotse ling een mes waarmee hij zijn ex- geliefde bedreigde. Een vrouwelijke agent in burger trachtte vervolgens met getrokken pistool de man tot kalmte manen. In de schermutseling die volgde stak de man zijn ex-vrien- din met zijn mes in de hals terwijl hijzelf door de agente in de zijde werd geschoten. Het tweetal moest ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Zij verkeren niet in levensgevaar. MEMPHIS Een vrouw en twee meisjes zijn gisternacht gedood, toen een auto met hoge snelheid inreed op een menigte bewonde raars van de dinsdag overleden zan ger Elvis Presley, voor diens woning in Memphis Tennessee. Er vielen bij het ongeluk ook nog verscheidene gewonden. Na het incident raakten veel mensen over hun toeren. De bestuurder van de auto en twee in zittenden zijn door de politie gear resteerd. ZWOLLE Langs de weg Zwolle- Wijhe is gisteravond een automobi list door twee overvallers beroofd van 95.000 gulden. De overvallers waren gewapend. Zij verdwenen met hun buit in een auto. De gedu peerde automobilist sloeg alarm waarna de politie onmiddellijk een zoekactie begon. ADVERTENTIE Een héél jaar garantie op uw occasion van welk merk dan ook! Vraag naardeze unieke garantie bij uw dealer voor I Blij nieuws uit Arnhem. De gemeente heeft vorig Jaar per Inwoner zo'n honderd gulden overgehouden. Daar zouden ze best Iets leuks mee kunnen doen. Maar het zal wel weer niet. Want tussen droom en daad staan wetten in de weg en practlsche bezwaren. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal. Opgegeven door: Adres: Plaats: Ik ontvang {ru[ naar keuze: Q Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Q Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren en a/was- baar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben -ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. 8chrljf op de open envelop: Trouw-Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel ls niet nodig, die betalen wij. BeUen kan ook: 020-913456. afdeling service. i_5aE:r._j

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1