ïlzerman en fon der Kuil rallen tegen Meningen over zin van dopingcontrole verdeeld POLITIEK HOUDT DE LORD BEZIG Nederlanders afwezig op eigen toernooien Financiering Spelen lot uit loterij ]lubarts ''eyenoord topt ermee een vuurwerk herenzwemploeg eer medaille Bderlandse instzwemmers iter Henk Nooren loos naar zege Weinig schokkends van uitkomsten onderzoekingen verwacht Valse voorlichting aan schaaksponsors President van IOC Mike Killanin stopt in 1980 vanwege zijn gezondheid ~H~feAG^9_ AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet [KOPING Naast successen heelt Bert Sitters gisteren ook nslagen te verwerken gekregen. Henk Eizerman, nota bene nige herenzwemmer, die bij de nationale kampioenschappen mersfoort op eigen kracht de limiet voor uitzending haalde, op zijn sterkste afstand, de 400 meter vrije slag, niet rmaken en bleef met een eindtijd van 4.09.14 (nauwelijks i dan Annelies Maas de avond tevoren bij de dames) nog Jer van de finale verwijderd dan Rene van der Kuil, die toch beter had willen eindigen dan 4.02.29. „Dat is weliswaar een oonlijk record, maar ik had gehoopt dat ik na al dat trainen iets verder had kunnen komen", aldus de Schiedammer. KOPPING - Nederland heeft !t knusse badje van Nüssjö be- gelegd op een tweede zilveren rille bij het kunstzwemmen. Ma- Engelen, die maandag reeds de de plaats veroverde bij de solo's, samen met de aanstaande scoach Helm a Gluvers tweede duetten achter de Britse meis- acky Cox en Andrea Holland. n onze sportcorrespondent ITTERDAM Clubsfcts Max larbanel van Feyenoord heeft t bestuur van de Rotterdamse cdivisieclub meegedeeld dat i aan het eind van het seizoen n functie zal neerleggen. De jarige Abarbanel is de kritiek u die al jaren over de medi ae begeleiding van de Feyen- irders wordt uitgestort. „Ik in het niet langer meer verdra- i wat er over me wordt ge- jd. De buitenwacht moet zo igzamerhand de indruk krij- dat ik een kwakzalver ben", de heer Abarbanel voor het vertrek van directeur ius Brox aan het eind van het en een overweging is ge- tst om na dertien jaar op te Jppen. medische begeleiding van jyenoord vormt al jaren on- jrwerp van soms heftige dis- issie. In de periode dat Wiel (erver in Rotterdam werk- was, liet de Limburger baaldelijk weten dat met (eter Abarbanel niet viel sa- i te werken. Volgens Coer- f had het merendeel van de ^nmalige selectiegroep geen "kei vertrouwen in de club- Is. Recentelijk beklaagde de br dokter Strikwerda aan zijn ie geopereerde Nico Jansen ;h over het feit dat Abarbanel (i knieklachte'n niet serieus 0 genomen. H verwijt dat Feynoords club- B zich bijzonder heeft aange kken. „Ik begrijp het alle- lal niet meer. Ik sta dag en V~~^tht voor de spelers klaar. Ook ^"^^rnalisten die nu kritiek op uitoefenen hebben me vaak medisch advies gevraagd. dat doen ze toch niet als ze een slechte arts vinden. De tste weken heb ik het gevoel er een hetze tegen me aan gang is. Mijn gezin lijdt er schrikkelijk onder. Mijn kin- {en komen soms huilend lis. Ik heb mijn werk altijd En uit liefde voor de club an, maar op deze manier jft het voor mij niet meer", üs de heer Abarbanel die in 1^ dagelijks leven bedrijfsarts 'de PTT in Rotterdam is. - RDAM Henk Nooren met h^t paard Jagermeister •n een onderdeel van het te Rotterdam gewonnen. Het Groetfen internationaal springcon- Ïiomn de prijs van Erasmus. Hij i Jn het take your own line par- 1 foutloos in 60,3 seconden. Bfc werd de Australiër George I met Trie Trac (0-60,6). De was voor Europees kam- "■JJJohan Heins met Seven Hills Ibele overwinning f Louk Sanders O De Nederlandse tennis- oen Loul Sanders heeft zijn ise toemee hervat met twee nningen. In de eerste ronde )t toernooi in Bilbao won hij k van de Spanjaard Cotor- 6-0. In de tweede ronde zege- hij met 6-3, 6-4 over de Ameri- !den. In de kwartfinale ont- iders de Spanjaard Fargan. >ao is hij als derde geplaatst. mui kbew« ,t u 9 W0Val Ie wi i R'danf, Holli -R. lanpg< lodwBan. Vlinderslag-zwemster Yolanda Ag- genbach nam eveneens plaats bij de muurbloempjes van de zwemge- meenschap. In Amersfoort leek de 21-jarige zwemster uit Den Helder gemotiveerd aan het werk te zijn. Ze werd kampioene voor Mathilde Vink, die hier in Jönköping met een reuze-sprong langs haar heen ging. Er zal waarschijnlijk een psycho loog aan te pas moeten komen om de terugval van Eizerman en Aggen- bach te kunnen verklaren. Van de ploegleiding kwam Bert Sitters niet verder dan het opperen van de mo gelijkheid dat Eizerman misschien zijn inzwemprogramma te vroeg had afgewerkt, waardoor hij „koud" aan de start zou zijn gekomen. De sportieve loopbaan van Eizerman toont een merkwaardige golfbewe ging. Sterk naar voren komend bij het Europees kampioenschap in 1974 in Wenen, een terugval bij het wereldkampioenschap in Cali, rede lijk bevredigend bij de Olympische Spelen en nu weer een terugval. „Daar heeft de school alles mee te maken," aldus Zian-Vitesse-trainer Jan Schouten. „Die gaat nu een maal voor." Als een gevolg daarvan hervatte Henk Eizerman pas vrij laat in het na-Olympische seizoen de training. Een blessure opgelopen bij een voet balwedstrijd schakelde hem boven dien nog voor enkele weken uit Het lijkt niet onlogisch te veronderstel len dat zijn basisconditie, waarmee hij in Jönköping arriveerde te zwak was om de fikse tempotraining, die Sitters de ploeg de laatste dagen heeft opgelegd te verdragen. De Hagenaar heeft zijn positie van „leading man" bij het herenzwem- men moeten afstaan aan Fred Eef- ting en René van der Kuil. Laatstge noemde geniet in Jönköping met volle teugen. Vooral het bereiken van een finaleplaats op de 200 meter vrije slag in een nationale recordtijd is voor hem een grote stimulans geweest „Ik weet zeker dat ik hier hardstikke enthousiast vandaan ga en dat ik daardoor de tegenslagen die we thuis weer zullen ontmoeten beter zal kunnen opvangen." Van der Kuil doelt daarbij op het onbegrip dat in Schiedam en om streken heerst voor zijn trainingsac tiviteiten. Zelf is hij zo enthousiast van zijn hobby dat hij in de verdere toekomst denkt aan een carrière als prof-lange afstandszwemmer, zoals Herman Willenmse en Johan Schans eentijd lang hebben gedaan. Yolanda Aggenbach tenslotte is het type dat zich niet door Bert Sitters laat inspireren. Enkele jaren lang heeft de pupil van Bas Weemhoff meer zwemkilometers gesleten dan wie ook. Bij de vorige Europese kampioenschappen, drie jaar gele den in Wenen, werd ze vijfde en vierde op de 100 en 200 meter vlin derslag. Daarna heeft ze nooit meer dezelfde motivatie kunnen opbrengen. On enigheid over trainingsopvattingen tijdens een winterkamp op de Cana- rische eilanden deden haar afzien van een mogelijke uitzending naar de Olympische Spelen. In Jönköing heeft ze moeten merken dat men ook in de zwemsport niet ongestraft een jaar kan „overslaan". De 200 meter vlinderslag voor da mes eindigde in een dubbele Oost- duitse overwinning. Anette Fiebig won in 2.12.77,de beste wereld-sei zoenprestatie, voor Andrea Pollack. Mathilde Vink, die in de ochtendse ries het Nederlands record van José Damen (2.19.14) verbeterde en bracht op 2.17.32, was weer sneller. Zij eindigde als vijfde in 2.16.87, de beste tijd ooit door een Nederlandse gezwommen. De finale van de 400 meter wissels lag voor dames werd zoals ver wacht een Oostduitse aangele genheid. Wereldrecordhoudster Ul- rike Tauber won in 4.45.22, de beste seizoenprestatie ter wereld. Tweede werd haar landgenote Sabine Kahle. Agnes Jansen werd zevehde in 5.07.92. De finale van de 400 meter vrije slag voor heren leverde een zege op voor Sergei Roessine uit de 8ovjet-Unie. Hij tikte aan in 3.54.83, een nieuw Europees record en de beste sei zoensprestatie van de wereld. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Vladimir Raskatov met 3.55.76, verwezenlijkt tijdens de Olympische Spelen in Montreal. De 17-jarige Westduitser Gerald Morken heeft zijn tweede Europese titel te pakken. Na de 100 meter schoolslag won hij ook de 200 meter schoolslag in 2.16.78, een nieuw Westduits record. door Johan Woldendorp ZEIST Vanavond praat de voet balwereld in het KNVB-centrum in Zeist over de wenselijkheid van een intensieve en waterdichte do pingcontrole na afloop van compe titiewedstrijden in de ere- en eer ste divisie. Het initiatief daartoe is eigenlijk ontplooid door enkele le den van de Tweede Kamer. Zij immers, dwongen bij minister Van Doorn van CRM op een onderzoek in die richting aan. Tal van belang hebbenden zijn voor de bijeen komst van vandaag uitgenodigd. Niet alleen clubartsen, maar ook afgevaardigden yan spelers, trai ners en clubs worden in bet Zeister bos verwacht. Verreweg de meeste invite's zullen naar wordt verwacht, bereid zijn om deel te nemen aan de discussie over het onderzoek dat voor dit seizoen op het programma staat. Tot nu toe heeft alleen Ajax' club arts John Rolink zich in niet mis te verstane bewoordingen tegen het experiment gekant. En dat, terwijl de landskampioen onmogelijk zijn neus kan stoten. Hoe de details ook geregeld worden, het staat vast, dat het onderzoek volstrekt anoniem zal plaatsvinden. Het is zelfs onmo gelijk, dat de uitkomsten van het onderzoek aan de uitverkoren wed strijden gekoppeld kunnen worden. KNVB-medicus Frits Kessel: „Er is inderdaad zo'n systeem bedacht, dat niemand te weten komt van wie de urine afkomstig is. Of ik denk te schrikken van «Ie uitkomsten? Ik dacht het niet al weet ik het na tuurlijk niet zeker. Je komt in ie der geval te weten waar je over kunt praten. Daarna kun je ter discussie stellen wat wel en niet strafbaar moet zijn. Maar zover zijn we nog lang niet." Het is onbegrijpelijk, dat er pas in 1977 een gericht onderzoek naar het eventuele gebruik van ongeoor loofde stimulerende middelen in de voetbalsport wordt gedaan. Reeds geruime tijd proberen tal van mensen te bewijzen, dat do ping niet het exclusieve „recht" van wielrenners is. Al dient er de kanttekening bij te worden ge plaatst, dat de geruchten over het slikken en spuiten pas de laatste jaren in een wervelende stroom versnelling zijn terecht gekomen. KNVB-voorzitter Wim Meuleman stond in 1967 nog praktisch alleen, toen hij na de kwalifikatiewed- strijd voor het Europees kampioen schap, Oost-Duitsland-Nederland (door de gasten dramatisch met 4-3 verloren), beweerde, dat de Oost- JIMMY VAN ROMPU: „spe lers weinig baat bij onder zoek" duitsers „iets" in hun thee hadden gekregen. Van veel recentere datum is de onthulling van de vroegere Duitse stervoetballer Franz Beckenbauer, dat hij weieens bloeddoping heeft toegepast. Even afschrikwekkend was de uit West-Duitsland afkom stige mare, dat zwemmers met op geblazen darmen scherper door het water snijden. In Nederland baar de Jimmy van Rompu de dokter van AZ'67, opzien, toen hij vorig seizoen na de ontmoeting AZ-Roda JC bij enkele Limburgse spelers verschijnselen waarnam, die erop zouden kunnen duiden dat zij zich aan het gebruik van doping hadden overgegeven. Die onbewezen stelling is de Amsterdamse bedrijfsarts niet in dank afgenomen. Maar bijna een jaar later zegt hij nog steeds: „Ik denk, dat het nog veel voorkomt. Hoeveel? Dat zal moeten blijken. Misschien werkt een dopingonder zoek wel preventief." Van Rompu is overigens de me ning toegedaan, dat voetballers nauwelijks baat bij dopinggebruik hebben. „Dat geldt voor iedere teamsport," zegt hij. „Het is scha delijk voor alle vormen van samen spel, omdat daarbij tactiek en coör dinatie te pas komt. Jé kunt wel de vermoeidheidsgrenzen verleggen, maar je tast tegelijkertijd het denkvermogen aan." Kessel echter: „Dat is een onbewe-, zen stelling." Van Rompu daaren tegen: „Om dat na te gaan zou je op grote schaal proefpersonen moeten inschakelen. Maar dat lijkt me ethisch niet verantwoord. Van ge bruik van alcohol kun je al zeggen, dat het het denkvermogen aantast. Iedereen kan dat waarnemen. Het zelfde geldt voor iemand die ver slaafd is aan amfetamine. De be staande opvangcentra zijn eigen lijk wel het beste bewijs." Hoewel er vanavond pas op grote schaal serieus over de bestrijding van eventueel dopinggebruik wordt gepraat, is er in medische kring reeds vaker over dit onder werp van gedachten gewisseld. Dokter Kessel: „In 1961 is er al een rapport over het dopinggebeuren verschenen. Verder hebben ook de raad van de gezondheid en de vere niging tot bevordering van de sportgeneeskunde rapporten gepu bliceerd. Er is echter nooit iets mee gedaan." En dokter Wim Mosterd, eveneens geliëerd aan de KNVB: „In Neder land houden drie commissies zich bezig met doping. AJ die jaren zijn die zaken blijven steken in juridi sche en ethische discussies. We krijgen nu eindelijk objectieve ge gevens. De kaarten komen nu op tafel. Overigens vind ik, dat je do ping niet moet bestrijden door con trole, maar door voorlichting en begeleiding." Het juridische wapengekletter moet uiteraard nog beginnen. Vooropgesteld, dat de mogelijk ge bruikte peppillen veel schadelijker zijn dan onschuldige snoepjes. Maar ook dat is weer een bron van eindeloze discussies. Een hoogst ongevaarlijk hoestdrankje wordt in de wielerwereld al als ontoelaat baar gebrandmerkt Op de FIFA- lijst staan eveneens produkten die tal van medici de wenkbrauwen doen fronsen. Jimmy van Rompu: „Er staat zo verschrikkelijk veel op, dat je geen neusdruppeltjes of aspirines meer mag nemen. Je moet natuurlijk niet op spoken gaan jagen." Wim Mosterd tenslotte: „Het punt is dat dit niet als een grapje van de medi sche commissie van de KNVB moet worden gezien. De minister van CRM heeft voorlopig vrede met dit onderzoek. Ik weet niet wat' er was gebeurd, als de bond niets had gedaan." door Max Pam AMSTERDAM Met ongeveinsde trots meldde onlangs het organisatiecomité van het door Interpolis gesponsorde groot- meestertoernooi, dat van 22 september tot 6 oktober in Tilburg wordt gehouden, dat het hier gaat om „de sterkst bezette krachtmeting in Nederland sinds veertig jaar". Een toernooi dat de vergelijking met Petersburg 1914, New York 1927 en de AVRO-achtkamp van 1938 moeiteloos kan doorstaan, zo werd er nog aan toegevoegd. Nu behoeft men slechts te denken aan de grote kandidatentoernooien, die na de Tweede Wereldoorlog in ons land zijn gehouden om te besef fen dat de voorgaande kwalificaties voornamelijk bedoeld zijn om de sponsor te behagen, maar niettemin werd dit gesnork klakkeloos door het ANP overgenomen, wat overi gens niet zo vreemd is, omdat dè schaakverslaggever van dit persbu reau wel dezelfde zal zijn als de pers chef, annex p.r.-man van het Til- burgse schaaktoernooi. Natuurlijk is er sprake van een sterk bezette krachtmeting. Naast wereld kampioen Anatoli Karpof zijn groot meesters als Hilbner, Hort, Balasjof en Kavalek aanwezig; de gemiddel de rating van de deelnemers be draagt 2574, waarmee het toernooi in categorie 14 valt, de hoogste die de FIDE kent. Wie echter de deelne merslijst in zijn totaliteit doorneemt (naast de eerder genoemden spelen mee: Timman, Sosonko, Razoewajef, Andersson, Olafsson, Miles en Gligo- ric), wordt getroffen door het opmer kelijke feit dat onder hen zich slechts twee Nederlanders bevinden. Zelfs voor iemand, die geen tranen in de ogen krijgt bij het zien van onze frisse driekleur, een magere verte genwoordiging. Een dergelijke situatie bestaat in geen enkel ander land. Alleen in Ne derland worden toernooien gehou den speciaal voor buitenlanders en daarmee zou men nog vrede kunnen hebben als een dergelijk beleid zou voortkomen uit een internationalis tische geest, wars van elke xenofo bie, maar zulks is zeker niet het geval. Dit beleid is eerder psycholo gisch bepaald. Donner heeft er al eens op gewezen en ik ben het in dit opzicht volkomen met hem eens dat sportorganisatoren er bij voor baat van uit gaan dat Nederlanders weinig zullen presteren, dat zij eigen lijk helemaal niets kunnen en dat zij dientengevolge als het moment daar is, ook zullen falen. In dit licht mag het werkelijk wonderbaarlijk wor den genoemd dat Nederlandse clubs de Europacup hebben gewonnen, want doorgaans blinken Nederlan ders slechts uit in sporten met een sterk provinciaals karakter, zoals kaatsen, dammen, schaatsen en korfbal. Ook de schaakorganisatoren, meestal even benepen als de in bla zers gehulde types uit andere bon den, lijden aan dit minderwaardig heidscomplex en juist bij het schaakspel is daar weinig reden voor, want Nederland zo blijkt telkens weer op de Olympiaden behoort tot de vijf zes sterkste schaaknaties ter wereld. Deson danks loopt het aantal landgenoten dat de afgelopen jaren voor Neder landse toernooien wordt uitgeno digd zienderogen terug. Nog afge zien van het feit dat het beroep van profschaker geen vetpot oplevert, begin je Je dan af te vragen waarom bijvoorbeeld een speler als Anders son, die ongetwijfeld tien van de elf partijen remise zal spelen, wordt uit genodigd en niet een Nederlander, die qua sterkte voor hem nauwelijks onderdoet. Maar er is nog een argument, mis schien een wat minder sympathiek, dat pleit tegen het uitnodigingsbe- leid, dat ook weer in Tilburg is ge voerd. Het comité, de KNSB, de schaakmaecenas Waling Dijkstra die ook dit keer weer heeft bemid deld, hebben hun verantwoordelijk heid Jegens de sponsor veronacht zaamd, die zo'n toernooi houdt voor het verkrijgen van zo veel mogelijk publiciteit. Hoe je het ook wendt of keert, over de Nederlanders zal ge schreven worden, zeker als ze win nen, maar ook als ze van het bord worden geschopt. Maar aan het par tijtje Razoewajef-Olafsson zullen weinig woorden worden vuilge maakt en dat betekent dat de spon sor een rad voor ogen is gedraaid, dat met zijn budget door verkeerde adviezen niet optimaal is omge sprongen. Tenslotte nog één gewichtig punt. Bij hun uitnodiglngsbeleid hebben de organisatoren een belangrijk wa pen in handen gekregen: de Elo-lijst. Deze lijst geeft een rangorde van de sterkste schakers. (De waardering gaat met punten; meesters komen rond de 2400, grootmeesters boven de 2500 en de Elo van Fischer lag bóven de 2700.) Het gevolg is dat tegenwoordig meer de puntjes bij elkaar worden geteld, dan dat men zich afvraagt wie eigenlijk worden uitgenodigd. Ook bij de spelers heeft dit systeem zijn sporen achter gelaten. Een nederlaag kon een flink aantal Elo-punten kosten, dus maar liever een snelle reniise afgesproken. De Deense grootmeester Larsen heeft zich altijd tegen de Elo-rating afgezet, en ook So6onko, die zelfs van „een Elo-terreur" spreekt, ge looft dat het hele systeem meer kwaad dan goed doet. Van onze sportredactie DUBLIN Deze week is het op de kop af vijf jaar geleden dat lord Mike Killanin werd gekozen tot president van het Interna tionaal Olympisch Comité. Opvolger van Ave^ Brundage, de inmiddels overleden Amerikaanse miljonair die jarenlang het gezicht van het IOC bepaalde. De voorzitterswisseling moest wel een koerswijziging opleveren want Brundage had zijn stempel zeer nadrukkelijk op alle onderdelen van het Olympisch beleid gedrukt. De tijd moest weer zijn werk kunnen doen. Het IOC kon zich niet langer veroorloven buiten de vooral politieke werkelijk heid van 1977 te blijven staan, hoe graag veel IOC-leden dat ook zouden willen. Twaalf dagen nadat Killanin tot voorzitter was gekozen overvielen Arabische guerrilla's het Olympisch Dorp tijdens de Spelen van Mün- chen. Elf Israëliërs vonden de dood. Het was de bloedige indicatie dat de Spelen nooit meer zouden zijn wat ze waren: ontmoetingen van de 'jeugd van de wereld' waar men zonder on derscheid des persoons en zonder acht te slaan op politieke overtui ging naast elkaar om de hoogste eer kon kampen. Berlijn 1936 was een incident waaraan het IOC al te mak kelijk voorbij ging, München 1972 maakte pas echt iets los. Het was definitief duidelijk: de sport kon ge bruikt worden en werd gebruikt door krachten van buiten, maar stond zelf ook niet overal buiten. Killanin, de 62-jarige Ierse edelman die eerder journalist en filmprodu cent was, heeft in de afgelopen vijf jaar de nieuwe ontwikkelingen van nabij meegemaakt. 'Ik ben vijf jaar ouder en 20 kilo lichter, maar ieder moment in die periode is interessant geweest. Misschien komt dat omdat ik getraind was als politiek en diplo matiek verslaggever en niet als een sportjournalist'. Mike Killanin raakte 20 kilo kwijt nadat hij in april getroffen was door een lichte hartaanval. Z'n kleerma ker moest z'n pakken innemen, Kil lanin bleef verder dezelfde, mèt een niet aflatende interesse voor de Olympische beweging. De twee grootste problemen voor die beweging: de commercie en de poli tiek, aldus Killanin. 'Ik denk dat het IOC zeer voorzichtig zal moeten ope reren om niet meer en meer in de moeilijkheden te komen. In de eerste Jaren als voorzitter was het belang rijkste probleem dat van het ama teurisme, daar hoor je nu vrijwel niets meer over. In Montreal werd alles overschaduwd door de politiek, de Talwan-zaak, de Afrikaanse boy cot. Ik denk dat de volgende proble men allemaal van politieke aard zul len zijn'. In Dublin staat het huis waar Killa nin voornamelijk zijn werkzaamhe den verricht. Op de eerste verdieping LORD KILLANIN: „Acht jaar president IOC is genoeg' ALBANY De staat New York zal de onroerende goederen die nodig zijn voor de in Albany te houden Olympische Winterspelen (1980) financieren door middel van een speciale loterij die 100 miljoen dollar moet opbrengen. Uit dat geld dat wordt gestort in een „Trust fund" zal men ook de kosten trachten te bestrijden van onderhoud, na de Spelen die 12 dagen zullen duren. In het gebied van Lake Placid zijn thans ongeveer 3.000 kamers in hotels en motels beschikbaar. Voor het onderbrengen van deelnemers, functionarissen, speciale gasten enzovoorts zullen er nog eens 4.000 nodig ziin is de werkkamer, een bibliotheek. Gemiddeld een uur per dag houdt hij zich hier bezig met de Olympische zaken. De rest van de tijd werkt hij voor enkele banken waar hij direc teur van is, voor investeringsmaat schappijen en zelfs een brouwerij. Achter hem staan negen delen met de beschrijving van het leven van Ierse heiligen. De herinnering dat Killanin een echte Ier is, men is geneigd dat in ontmoetingen met hem licht te vergeten. Op de tafel voor het grote bureau liggen zes boeken over China, som mige in het Engels, andere in het Frans. China is een belangrijke poli tieke horde die het IOC moet gaan nemen. Half september zal Killanin een bezoek aan Peking brengen, een bezoek dat eerder uitgesteld werd wegens zijn hartaanval. Op die ma nier hoopt hij meer persoonlijk in zicht te krijgen in de zaak China- Taiwan. De problemen in Azië zijn niet nieuw voor hem. In 1937 en 1938 verbleef hij in China als diplomatiek verslaggever voor een Engels dag blad tijdens de Chinees-Japanse oorlog. China is één probleem dat voorna melijk op politiek gebied ligt. Maar er is meer. „Kijk naar de verhoudin gen tussen Washington, Moskou en Peking. Er hangt zoveel af van de relaties tussen de belangrijkste machten." „De commerciële dreiging kan tot een bepaald punt bedwongen wor den want het gaat alleen over men sen die geld willen verdienen. Het politieke probleem is veel moeilijker te behandelen want het is iets als religie het wordt zo emotioneel dat de mensen niets naar de ene of naar de andere kant willen toe geven". Binnen het IOC zelf speelt de poli tieke zaak ook. De IOC-leden kiezen zonder Inmenging van buiten de nieuwe leden. Dat heeft het gezel schap lange tijd exclusief een wes ters stempel gegeven. Daar is nu verandering in opgetreden. Killa nin: „We hebben met opzet het aan tal leden uitgebreid en over meer werelddelen gespreid. Als je een maal meer leden hebt, dan krijg je ook makkelijk grotere politieke groeperingen binnen het IOC. Hoe wel die leden individueel gekozen zijn blijkt het probleem dat ze poli tiek denken en niet zoals het zou moeten, als Individuele leden". De laatste tijd hebben nogal wat politici grote interesse getoond voor het IOC. Alarm werd pas geslagen toen de UNESCO, de organisatie voor internationale samenwerking op het gebied van opvoeding, weten schapsbeleid en cultuur van de Ver enigde Naties, aankondigde een on derzoek te willen instellen naar het internationale sportbeleid. „Sommi ge mensen zijn bang dat de UNE SCO alles zal willen overnemen. Maar ik ben daar niet bang voor want ik geloof dat de verstandige (UNESCO) mensen ook weten dat ze alleen kunnen samenwerken en coördineren maar niet de sport be heersen. Als ik het gevoel had dat de UNESCO zou slagen ln de poging om de sport te beheersen op politie ke gronden dan zou ik mij ernstige zorgen maken, want ik meen dat het daar in de sport niet om draalt." Sinds hij in 1972 president werd zijn er volgens Killanin twee belangrijke wijzigingen tot stand gekomen. „Ik denk dat de verandering van regel 26 (over de amateurstatus) de belangrijkste was, hoewel daar nu niet meer over gesproken wordt." Was dat omdat het een volledig suc ces was? „Niet persé een succes. Ik denk dat het gewoon beter is." De regel heeft wel iets van de hypo crisie weggenomen, hoewel er nog voldoende ruimte is om misbruik te maken. Zeker in sporten waar de uitrusting zeer belangrijk is ski- sport als belangrijkste betekent een gouden medaille ook meteen de verdienste van soms miljoenen gul dens zonder dat een atleet de ama teurstatus kwijtraakt. In andere sportén betekent Olympisch succes veelal dat men hoge startgelden kan bedingen, een zaak waar het IOC ondanks het opzienbarende geval Guy Drut geen werk van gemaakt heeft. Killanin: „De andere belangrijke wijziging, waar ik dan wel niet direct verantwoordelijk voor ben maar die ik wei heb aangemoedigd, is de ont wikkeling aan de medische kant. We zijn er in geslaagd heel wat zaken te coördineren waar andere sportorga nisaties niet konden slagen do ping onderzoek, sex test en nu de controle op het gebruik van anabole steroiden. Op dat gebied zijn wij pioniers geweest." In 1980 is Killanins eerste acht jaar lijkse periode voorbij. Zal hij dan niet het voorbeeld van Brundage volgen en een nieuwe ambtsperiode zoeken? Killanin: „Er wordt veel druk op me uitgeoefend om me op nieuw kandidaat te stellen, maar mijn maagzweer zegt „nee, acht Jaar is genoeg". Ik denk dat er voldoende kandidaten zijn en ik denk zelf nog steeds dat acht Jaar ook genoeg is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13