leen legende laan lager wal Bondsrepubliek als politie-agent 'Elvis Presley: deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd I Niet iedereen in Breda is gelukkig met taptoe. Soldatenvakbond: niet meer dienstplichtigen in Duitsland legeren S Scheiding had traumatisch effect Kritiek op anti-terrorisme-verdrag Weekblad Meerderheid: haast maken met kabinet JONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet iem J door Willem Schrama SOp het moment dat deze regel op papier gaat, hebben de nternationale persbureaus al zo'n slordige tien meter tekst uit de telexen gebraakt over één en hetzelfde onderwerp: het plotse- inge overlijden van „Elvis the Pelvis", tijdens zijn leven al een legende, omdat hij de onbetwiste koning was van de rock roll, die halverwege de jaren vijftig een onuitwisbaar stempel drukte op de geschiedenis van de lichte muziek. De aard van al deze kopij verraadt een lichte hysterie in Amerika, al- hans een toestand van absolute iuw in zijn woonplaats Memphis in Ie staat Tennessee, waar hij gisteren fep 42-jarige leeftijd het leven liet. klagende mensenmassa heeft Zich samengepakt voor de hekken van zijn gigantische landhuis „Gra- celand", in de hoop nog een sprankje te kunnen waarnemen van de man die destijds met zijn onweerstaanba re muziek het eerste na-oorlogse ge neratieconflict wist te ontketenen. Elvis Aaron Presley werd op 8 janua ri 1935 geboren in East Tupelo in de staat Missisippi. Zijn tweelingbroer Jesse overleed op de dag van hun geboorte. Zijn ouders waren van Ier se afkomst, en bovenal diep reli gieus. Het zingen van psalmen en gospels was dagelijkse kost in huize Presley. De wereld was al warmgelopen voor het fenomeen rock roll, toen Elvis in 1956 op de proppen kwam. Twee jaar eerder hadden Bill Haley and his Comets de boel al behoorlijk op stelten gezet met nog immer be faamde titels als „Rock around the clock" en „Shake, rattle and roll". Maar de babykrul van de toen al dertigjarige Haley had niet half de uitwerking van Elvis' eerste hits. Heartbreak Hotel", „Don't be cru el" en „Hound dog" brachten een heuse teenagerebellie teweeg. Elvis behoefde niet te knokken voor jijn doorbraak. Als verjaardagsca- autje voor zijn moeder Cladys aakte hij op eigen kosten een grammofoonplaatje, dat onmiddel lijk de aandacht van de studio-eige naar trok. Het gevolg was een twee de, meer verzorgde opname van het liedje „That's all right, mama". Een plaatselijk radiostation draaide het, en kreeg binnen drie uur 14 tele grammen en 47 telefoontjes met het verzoek om herhaling. Elvis was niet lang meer vrachtwa genchauffeur. RCA-manager Tom Parker waagde het om voor deze volslagen onbekende zanger 35.000 dollar op tafel te leggen om zijn contract af te kopen, waarna de weg vrij was voor een wereldwijde lance ring van zijn eerste hit „Heartbreak Hotel". Er werden meer dan twee miljoen exemplaren van verkocht. Dat was het begin van een indruk wekkende carrière, die gemarkeerd zou worden door een onvoorstelbare grammofoonplatenverkoop, waar mee alleen Bing Crosby en The Beat les hem tot nu toe hebben over troffen Elvis en zijn gewezen vrouw Priscilla verlaten het gerechtsgebouw in Santa Monica nadat hun scheiding in oktober 1973 een feit is geworden. Leger Op het hoogtepunt van zijn roem kreeg hij een oproep voor het Ameri kaanse leger in de brievenbus. Elvis heeft zich daartegen nooit verzet, integendeel, hij weigerde privileges en werd gestationeerd in het West- duitse Freiburg, waar hij genoegen nam met de rang van sergeant. Ge- SchoidillQ durende de twee jaren van zijn diensttijd liet hij slechts eenmaal muzikaal van zich horen met het liedje „Must I denn", dat tegelijker tijd een geheel nieuwe Presley-perio- de aankondige. Eenmaal uit dienst was Elvis niet meer de rockzanger van voorheen, maar hij begon zijn gespierde stem te gebruiken voor interessanter materiaal als „His la- test flame", „Are you lonesome to night" en het Latijns getinte It's now or never", dat dwars door de Beatle- cultuur eveneens weer een miljoe nenverkoop haalde. Hoewel in die jaren vrijwel geen sterveling was op: gewassen tegen de verrassende origi naliteit van het duo Lennon-McCart- ney, zag Elvis als enige oudgediende nog kans om overeind te blijven in de hausse van de nieuwe beatrage. Maar daaraan kwam een eind in ok tober 1973, toen zijn vrouw Priscilla Beaulieu (dochter van een Ameri kaanse luchtmachtkolonel) zich van hem liet schelden. Met al zijn miljoe nen zag Presley geen kans zijn toen vijfjarige dochter „af te kopen" en het is duidelijk dat deze scheiding een traumatisch effect op hem heeft gehad. Sedert die tijd begon zijn afgang, ingeleid door een niet vol te houden levensstijl. Elvis, die tot dan toe niet rookte en niet dronk, be landde in een wereld van body-gu ards, narcotica en allerhande com plotten. De King vocht tegen zijn aftakeling, maar werd alsmaar dik ker en zieker. Angst voor zijn omge ving maakte hem „verslaafd" aan wapens, en met behulp van allerhan de pepmiddelen zag hij zowaar nog kans om tussen zijn leveraandoenin gen door permanent op te treden in Las Vegas. Wat hem uiteindelijk vroegtijdig heeft uitgeschakeld, is tamelijk vaag. Artsen spreken over „abnor male hartkloppingen" en een aan doening van de kransslagaderen. Overmatig druggebruik wordt ont kend, maar misschien geeft het boekje „Elvis, what happened?", ge schreven door een van zijn lijfwach ten, binnenkort wellicht wat meer zicht hierop. Vast staat dat zijn land huis de laatste jaren een zwaar be waakte, eenzame vesting was, zijn eigen „Heartbreak Hotel". „Het is en blijft een militair gebeuren" Van een onzer verslaggevers BREDA Lang niet alle Bredanaars zijn gelukkig met de Taptoe, waarin Delft niets meer zag en die nu in hun stad het grote militaire spektakel van het jaar is geworden. Het soldateske karakter van de show, die vandaag weer begint, is weliswaar wat afgezwakt doordat civiele korpsen er ook een bijdrage aan leveren, maar dat zien de tegenstanders als een doekje voor het bloeden. Met name de provinciale culture le raad van Noord Brabant vindt de deelname van burgers onvol doende. De raad heeft het provin ciaal bestuur dan ook geadvi seerd de Stichting Nationale Tap toe geen bijdrage in het op 85.000 gulden geraamde begrotingste kort te geven omdat in tegenstel ling tot wat beloofd is, geen ernst gemaakt wordt met het inruimen van plaats voor burger-muziek korpsen. Toen vorig jaar de taptoe voor het eerst op het terrein van de Koninklijke Militaire Academie werd gehouden, verleenden vier burger-muziekkorpsen hun mede werking. Deze keer komen er maar drie in het geweer. Het kost dan ook inderdaad moeite de tap toe in ernst te zien als een ont moeting tussen in wapenrok ge stoken en zich met fantasie-uni formen „mooi" gemaakt hebben de muziekanten. Het is en blijft een militair gebueren, zegt de cul turele raad. Comité Het „Anti-Taptoe Komitee" in Breda zet daar graag een dikke streep onder. Het roept volgens een der leden, die wij daarover spraken, Hein van Kemenade, de mensen op zich te bezinnen wat er met die taptoe eigenlijk wordt beoogd. Is zij een vorm van on schuldig vermaak of zit er de be doeling achter de krijgsmacht te populariseren door het altijd wel met een massaal schouwspel te boeien publiek te imponeren? Hein van Kemenade en de zijnen houden het op het laatste. In een actiekrantje noemen zij de Taptoe een „reclamemedium" voor het leger. Zij moet be schouwd worden als een „niet welkome militarisering" van Bre da. Bovendien vinden zij het doodzonde van het geld dat de taptoe kost en dat heel wat zin voller besteed zou kunnen wor den. Dit jaar kost de taptoe de lieve som van een half miljoen, waarvan dan 85.000 gulden nog moet worden „opgevangen" Hein van Kemenade vindt dat de Bredase bevolking over het al dan niet van Delft overnemen van de taptoe niet aan de bak is geko men. Hij bedoelt daarmee dat de burgerij best gehoord had mogen worden voordat de door CDA en VVD gevormde meerderheid in de raad van Breda het voorstel aan vaardde. PvdA en PPR waren te gen, maar de voorstemmers zagen er voor Breda te veel brood in dan dat zij zich door de argumenten van die partijen lieten overtuigen. Demonstratie Het Anti Taptoe Komitee". dat er niet aan denkt verstorende acties te voeren, heeft nochtans heel wat „tegen de Taptoe" te bieden. Het heeft een brochure laten verschij nen, er zal worden gedemon streerd, er zullen iedere avond bij de KMA pamfletten worden uit gereikt, er wordt een anti-milita ristisch feest gehouden en er staat een open debat op het program ma tussen dr. H. Waltmans, ex-lid van de Tweede Kamer voor de Tweede Kamer, en een hoge legerofficier over de functie van het leger in Nederland en de tap-, toe. Maar die hoge officier is niet beschikbaar. Vorig jaar nam oud- minister Vredeling al het stand punt in dat de taptoe een zaak is van het gemeentebestuur van Breda en de organiserende stich ting. Het stichtingsbestuur zelf voelt er evenmin voor een debater in de ring te gooien omdat de standpunten toch niet dichter bij elkaar zullen komen. Het debat is daardoor in de lucht komen hangen. Inmiddels is het KMA-terrein ge reedgemaakt om er, met het Kas teel van Breda als decor, van van daag tot en met 27 augustus de Taptoe te kunnen houden. UTRECHT (ANP) DE VVDM, de vereniging van dienstplichtige mili tairen, heeft van het ministerie van defensie geëist dat plannen om het aantal dienstplichtige militairen in Duitsland uit te breiden niet worden verwezenlijkt. Op de algemene ledenvergadering van de VVDM, gisteren in Utrecht gehouden, is een motie met die in houd aanvaard. De WDM voelt niets voor de legering van Neder landse militairen in het buitenland, omdat de arbeidsomstandigheden daar .minder zijn dan in de Neder landse kazernes. Legering van Ne derlandse dienstplichtigen in Duits- land leidt volgens de WDM tot soci aal isolement. Als nadelen noemt de VVDM: verstoring van de contacten met vrienden en ouders en een be perkte mogelijkheid om de vrijde tijd door te brengen. De WDM rekent voor, dat de voor gestelde uitbreiding van de Neder landse sterkte in de bondsrepubliek ertoe zal leiden, dat twintig procent van de Nederlandse dienstplichtigen in Duitsland wordt gelegerd. Daarbij wordt nog aangetekend, dat de pro blemen van soldaten in Duitsland van structurele aard zijn, die niet door Leo Kleyn Krijgt uitgerekend de door menigeen van "staatsterreur" beschuldigde Bondsrepubliek binnen afzienbare tijd de rol van „politie-agent voor West- Europa" toebedeeld? Die vraag wordt aan de orde gesteld in het jongste nummer van het Nederlands juristenblad, het offieciële orgaan van de Nederlandse juristenvereniging. Vier juristen leveren daarin felle kritiek op het begin dit jaar in Straatsburg gesloten Europees verdrag tot bestrijding van terrorisme. In een informatiebulletin van het Medisch- juridisch comité voor politieke gevangenen (waarin Bakker Schut een vooraanstaande plaats inneemt) wordt het op initiatief van de Bondsrepubliek Duitsland gesloten Eu ropees verdrag gekarakteriseerd als „een politiek instrument, dat de jacht op en - uitschakeling van alles wat links is in Euro- HGprGSSIQ pa gemakkelijker moet maken". Het artikel van Bakker Schut c.s. in het Juristenblad licht deze opvatting nader toe. proces dat erop gericht is"" onder Ameri kaans-Duitse supervisie het kapitalisme in stand te houden en te verdedigen tegen elke vorm van fundamentele politieke oppositie, onverschillig of die uit binnen- of buiten land komt." Dat verdrag, ondertekend door de negen tien lid-staten van de Raad van Europa, waaronder Nederland, wil afrekenen rnet degenen die zich aan politieke delicten schuldig maken, maar strafvervolging ont lopen door naar een ander (Europees) land uit te wijken. Op grond van de in dat andere land bestaande wetten, blijft strafvervol ging meestal uit. Het Europees verdrag ont kracht die wetten, door bepaalde politieke delicten gelijk te stellen aan „gewone" mis- drijven. De Europese ministers van buitenlandse zaken die het verdrag hebben ondertekend, hebben daarmee een dam willen opwerpen tegen het terrorisme, waarmee zij zich in toenemende mate geconfronteerd zagen. Het verdrag is een opvulling van een leemte in de wet, die terroristen de kans biedt de dans te ontspringen. Wanneer bijvoorbeeld de overvallers van het hoofdkantoor van de OPEC in Wenen kans hadden gezien naar Nederland te ont komen, hadden zij op grond van het Neder lands recht hier niet vervolgd kunnen wor den. Ook hun uitlevering had op juridische gronden aangevochten kunnen worden, om dat de uitleveringswet die verbiedt voor ..strafbare feiten van politieke aard, met inbegrip van daarmede \samenhangende leiten". Met het Europees verdrag in de hand had de rechter in dit geval wel een verzoek om uitlevering (van bijvoorbeeld Oostenrijk) moeten inwilligen. In het verdrag wordt een aantal terroristische delicten „gedepoliti seerd", dat wil zeggen: het politieke karak ter ervan wordt niet erkend. Wie een politiek delict pleegt, kan zich derhalve niet meer beroepen op de bescherming die een natio nale wet biedt. Het Europees verdrag verge makkelijkt, met andere woorden, de uitleve- rtng van degenen die van terroristische da den worden verdacht. De aanval op dit verdrag in het Juristenblad is mede bedoeld als kritiek op een „verdedi ging" ervan in het voorlaatste nummer van hetzelfde blad. Volgens prof mr. M. R. Mok, raadsadviseur van de minister van justitie, valt niet in te zien waarom het gebruik van strafrechtelijke middelen bij de bestrijding van het terrorisme „zou moeten stoppen aan de grenzen tussen de staten". Mok wijst daarbij op een bepaling in het Europees verdrag „waaruit volgt dat uitle vering nooit behoeft te worden toegestaan in gevallen waarin de aangezochte staat ernstige redenen heeft om aan te nemen dat het verzoek tot uitlevering is gedaan met de bedoeling een persoon te vervolgen of te straffen op grond van zijn ras, godsdienst, nationaliteit of politieke gezindheid, dan wel de positie van betrokkenen om één van deze redenen ongunstig dreigt te worden beïnvloed". In beginsel, voegt hij eraan toe, mag ervan worden uitgegaan „dat in de lid-staten van de Raad van Europaj«0rvolging of bestraf fing op groad-Va'n ras, godsdienst, nationali teit of politieke gezindheid niet voorkomt." En even verderop schrijft hij dat „tot op zekere hoogte" tussen de lid-staten van de Raad van' Europa „een voldoende mate van vertrouwen in eikaars rechtspleging" op zijn plaats is. Volgens zijn critici, Pieter Herman Bakker Schut, Ties Prakken, Dolf Hartkamp en Gerard Mols, is Mok hier jammerlijk uitge gleden. „Wij vragen ons in gemoede af", schrijven zij, „of een dergelijke overtuiging van een raadsadviseur van onze minister van justitie uit naïviteit, oogkleppen of an derszins moet worden verklaard." Samen werking, juist met betrekking tot politieke delicten, zo betogen zij, kan in elk geval niet mogelijk zijn met de Bondsrepubliek, „initi ator, coördinator en beheerder van die sa menwerking." Zelfvoldaan Gememoreerd wordt dat de Duitse federale regering zelf in recente Bondsdagdebatten over het verdrag „met zoveel woorden en zelfvoldaan" heeft meegedeeld dat het dank zij Westduitse initiatieven tot stand is gekomen. De Bondsrepubliek heeft er in het jongste verleden bij herhaling blijk van gegeven te streven naar een op Europese leest geschoei de bestrijding van het terrorisme. Onder meer door gegevens uit de databank van het Bundeskrimlnalamt, de grootste ter wereld, op basis van wederkerigheid ter beschik king te stellen, maakte zij daarbij duidelijk zelf een niet te veronachtzamen rol te willen spelen. Het is dat aspect, waaraan Mok in zijn artikel over het Europees verdrag volstrekt voorbijgaat, dat diens critici met huiver vervult. En ook menigeen die geen sympa thie kan opbrengen voor de aanhangers van de Rote Armee Fraktion (de RAF, voortge komen uit de Baader-Meinhof-groep), zou niet graag zien dat de manier waarop West- Duitsland zijn terroristen bejegent, tot in ternationaal gebruik „verheven" zou wor den. Maar juist het Europees verdrag biedt de Bondsrepubliek daartoe alle gelegen heid. „Via dit verdrag," aldus Bakker Schut c.s., „dreigt de BRD op alle gebieden door te dringen in de souvereiniteit van de andere staten." Volgens het Medisch-juridlsch comité opent het verdrag „de deur voor het binnentreden van een Europees politieapparaat onder lei ding van de Bondsrepubliek." In het Juris tenblad wordt gewezen op de functie die de Bondsrepubliek heeft „voor de veiligstelling van de overwegend Amerikaanse belangen in West-Europa." Geconcludeerd wordt dat de anti-terroris- me-conventie een onderdeel vormt „van een Bakker Schut, Prakken, Hartkamp en Mols staan in hun kritiek bepaald niet alleen. Zelf, en ook Mok doet dat, wijzen zij erop dat het verdrag in Frankrijk hevig verzet heeft ontmoet. De Franse hoogleraar Gé- rard Soulier heeft in een artikel in Le Monde Diplomatique van november 1976 de vrees geuit dat met de inwerkingtreding van het verdrag het internationale terrorisme met internationale repressie beantwoord zal worden. De criminoloog prof. mr. W. H. Nagel onder schreef de kritiek van Soulier in een televi sie-interview dat de IKON onlangs met hem hield. Nagel merkte onder meer op dat het verdrag de in Nederland levende humanitai re opvattingen bedreigt. Bakker Schut en zijn mede-strijders weten zich ook gesteund door de redactie van het Nederlands Juristenblad, dat in een volgens hen „voor dit blad ongebruikelijk scherp commentaar" kortgeleden uiting gaf aan haar „toenemende bezorgdheid over het po litiek-juridische klimaat in ons buurland, de BRD." Onverhuld sprak de redactie daarbij haar waardering uit voor „de kleine groepen geëngageerde en bewogen juristen onder ons, die de bezorgdheid steeds met nieuwe informatie voeden" en daarmee „voorko men dat de orde van de dag de overhand krijgt en wij in een proces van gewenning en berusting geraken." Het Europees verdrag tot bestrijding van terrorisme moet, alvorens het in werking kan treden, nog worden goedgekeurd door de parlementen van de betrokken staten. Verwacht wordt dat het binnenkort oök aan het Nederlandse parlement ter bekrachti ging zal worden voorgelegd. Op voorhand is de Nederlandse volksvertegenwoordigers door Bakker Schut c.s. te verstaan gegeven dat met ratificatie van het verdrag „Neder land zijn grenzen wijd openzet voor de anti democratische stroom van maatregelen waarmee in de BRD (en niet alleen daar) de rechtsstaat Is ontmanteld." Het elan van Marga Klompé Als Oud-minister en vooraanstaand KVP-Kamerlid is Marga Klompé menig Kijkje achter de schermen gegund. Hoe denkt zij over de Nacht van Schmelzer, de katholieke kerk. het CDA? Haar uitspraken en die van prominenten als Romme, Drees sr. en De Jong vormden de bouwstenen voor een intrigerend verhaal. Hans Bronkhorst en Ton Crijnen over het onverwoestbare elan van Marga Klompé. Zuid-Afrika Nergens is er zoveel kritiek op de apartheid als in Zuid-Afrika, nergens zijn de negers schoner als in Bloemfontein en nergens heerst grotere gastvrijheid als in het land van Vorster Maar al lijkt de Zuidafrikaanse droom voorbij, het blanke bolwerk houdt stevig stand. Mulisch de poëet Harry Mulisch schrijft het zelf de taal is een ei, de poezie het kuiken Hij ontpopte zich als een rederijker maar heeft zich ontwikkeld tot een vijftiger, rijmelend aan de kinderwieg. En Wam de Moor lust liever het spiegelei van Mulisch'proza. door incidentele maatregelen kun nen worden opgelost en dat de dienstplichtigen merendeels onvrij willig in het buitenland zijn gele gerd. Bovendien verzet de soldatenvak bond zich tegen verdere integratie van Nederlandse troepen met andere NAVO-eenheden in Duitsland, om dat de refchtspositie van dienstplich tigen dan nog verder zal worden uit gehold. De VVDM wijst er ook op, dat op de NAVO-bases ook voor Ne derlanders de groetplicht nog be staat, dat de haardracht er niet vrij is en dat er geen compensatie-rege ling is voor werkzaamheden in het weekeinde. Drama's op de tennisbaan Er wordt wat afgelèden en afgereageerd op de tennisbanen. Daarom doken twee Amerikaanse psychiaters in de psychologische en emotionele problemen van de huis-, tuin- en keukentennisser. Dat leidde tot het onthullende boek Liefde en haat op de tennisbaan. Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 5 gulden. Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6. Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop-, I 2.2S j^^Abonnementental. 020 23 39 84 Mr. P. II. Bakker Schut DEN HAAG (ANP) - Een rui- me meerderheid van de Neder landse bevolking (63 procent) vindt dat er haast gemaakt moet worden bij de kabinets formatie. Vooral de D'66-stenv mers (78 procent) zijn dit van mening, zo blijkt uit een natio nale steekproef van het NIPO onder 1.138 mannen en vrou wen vanaf achttien jaar. Ook de PvdA-en CDA-stemmers (beide 67 procent) onder de on dervraagden vinden dat er haast met de kabinetsformatie moet worden gemaakt. Van de VVD-stemmers vond 36 pro cent dat de formatie nog wel even mag duren. Tot begin augustus had onge veer de helft van alle onder vraagden de indruk dat er bij de formatie serieus gedacht wordt aan de werkloosheids- en lnflatiebestrijding. Van de D'66-stemmers vond 64 pro cent dat van de PvdA-stem- mers 60 procent van de VVD- stemmers meende 55 procent dan de werkloosheidsbestrij ding niet voldoende aandacht krijgt, en 59 procent van de liberale ondervraagden vond ook dat aan de inflatiebestrij» ding geen serieuze aandacht wordt besteed, terwijl 73 pro cent van de D'66-stemmers dat Juist wél vond. Het NIPO hield het onderzoek op 1 en 2 au gustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9