H§r< EE "Gunst, meneer, AH heeft ook altijd iets bijzonders. EET gehakt, EET sosijs, EET burger. Bijzonder lekker hoor." (Ahum, mevrouw...vergeet u niet onze EET burger speciaal?]. REKLAME PRIJZEN M y "U'taaTl 1.35 2.75 139 UIT DE WEEKBLADEN Kernwapens Marga Klompé Leugens en feiten CDA intern verdeeld Roddelhoekjes Duisenberg Gekonkel in CDA Terrein overschrijding FAMILIEBERICHTEN ggKSaS 33 Dash, DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Hervormd Nederland In Hervormd Nederland heelt Bert van Duijn ds reacties van een aantal prominenten gepeild over de nieuwe actie van het Interkerkelijk Vredes beraad: kernwapens uit Nederland. Over de achterliggende bedoelingen zijn de meeste ondervraagden het eens, maar de praktische toespit sing wordt als problematisch erva ren. Bijvoorbeeld Marga Klompé: wél lid van de Navo, maar het ma ken van vuile handen delegeren aan bondgenoten? Pleidooi dus voor een bredere aanpak. Zo ook de visie var ds. Mak. praeses van de gerefor meerde synode. Prof. Berkhof en ds. Landsman zijn minder gevallen over de eenzijdigheid. Landsman: „Het gaat er nu eerst om de doezel te verstoren waarin de wereld verkeert. We moeten af van de gewenning". Herman de Lange signaleert het feit dat onze minister van defensie inza ke de neutronenbom formeel wel Juiste Informatie heeft verschaft, maar dat het achter de schermen bekeken toch een halve waarheid was. De Lange herinnert aan een uitspraak van een hoge functionaris van het Pentagon, die recht voor de raap heeft gezegd dat het geplande eerste gebruik van kernwapens voor de verdediging van WestrEuropa zinloos is. „Het staat gelijk met te zeggen: we zullen het continent moeten verwoesten teneinde het te redden". Hervormd Nederland sprak verder met de bloloog-schrijver Dick Hille- nius, die zegt verknocht te zijn aan de ratio en die zich dan ook zonder een spoor van rancune door de vraagstukken van het leven heenbe- weegt, geen pessimisme of optimis me ventileert en weinig emotie toont. Een fijn betogend verhaal. De Tijd Dc Tijd portretteert Marga Klompé als een Integere, bekwame maar niet makkelijk toegankelijke vrouw. Iemand die niet snel haar privé- wereld aan de openbaarheid prijs geeft. Over haar (zeer lovenswaardige) rol in bezettingstijd wil ze niet spreken. Uit die tijd stamt ook haar afkeer van „overbodige luxe, overdadige kleding en loze borrelpraat". Ze zegt: „Ik heb een hekel aan mensen die iedereen laten weten hoe goed ze tijdens de oorlog wel zijn geweest." Verder over haar emancipatie-werk, haar geloof, ,en de crisis die daarin optrad en uiteraard haar politieke en maatschappelijke werkzaam heden. In De Tijd ook een close up van Zuid- Afrika dat „een farce" is ge worden, uiteraard alles tegen heeft, maar dat, als Je alles bij elkaar op telt, in feite niet veel te vrezen heeft. Vrij Nederland: De door ex-minister Vredeling in een geruchtmakend interview met Bibeb als „corpspik" aangeduide minister Pronk heeft ten overstaan van Bibeb in Vrij Nederland zelf zijn hart mogen luchten. Met betrekking tot die opmerking van Vredeling zegt hij: „Welnee, nooit lid van het corps geweest. Wel van een gerefor meerde studenten-gezelligheidsve reniging. Daar heb ik ontzettend veel opgestoken." Over de roddel die ae boulevardpers over hem ver spreidt, wil hij niet praten. „Al die dingen zijn ondergeschikt aan het werk." Desondanks voegt hij eraan toe: „Er is een ongelooflijke hoop gelogen maar niet alles. Die verha len zijn een listig mengsel van leu gens en verdraaide feiten. Ik heb een periode gehad waarin ik veel dronk. Daarbij kan ik niet goed tegen alco hol. Maar mijn werk heeft er nooit onder geleden." Over Den Uyl zegt hij: „Niemand is slimmer dan Den Uyl. Hij is altijd een graadje slim mer dan iedereen." De Amsterdam se politiepsycholoog dr. Frans Den kers levert kritiek op een in Vrij Nederland gepubliceerd artikel van de Engelsman Maurice Punch, waarin het politiepersoneel van het in opspraak geraakte bureau War moesstraat in bescherming werd ge nomen. Accent: De Nieuwe Linie: Het CDA duikt ook al op in de kolommen van Accent, dat voorna melijk geïnteresseerd is in „de om mezwaai van ex-opposant Roelof Kruisinga". Wat bewoog de voor man van de CHU, „tot voor kort in linkse kringen zo mogelijk als nog verdachter dan Wiegel beschouwd", ertoe zich met betrekking tot het sociaal-economisch akkoord achter Den Uyl te scharen? In „de roddel hoekjes van Nieuwspoort en de Tweede Kamer" schijnen ze met het antwoord geen moeite te hebben: „Kruisinga is een opportunist, die nu Den Uyl naar de mond praat in de hoop op een mooi baantje in het nieuwe kabinet". Op een volgende pagina is er in een forse kop sprake van „het grote bedrog", maar daar van blijkt de vakbeweging beschul digd te worden. Overigens wordt ook hier weer een complot vermoed: „Wat bezielt de vakbeweging om juichend langs de kant te staan als door enkele heren in Den Haag wordt beslist de werknemers een paar jaar lang loonsverhoging te onthouden en zelfs voor grote groe pen een achteruitgang in koop kracht te dicteren?" Wie dat wil weten, kan het antwoord op nog een andere vraag, op het omslag ver meld, vinden: „Wat mankeert de huisarts?" De Groene Amsterdammer: Coos Huijsen, gewezen dissident Tweede-Kamerlid, vindt het in De Nieuwe Linie maar al te begrijpelijk dat de PvdA „spijkerharde afspra ken" verlangt, alvorens met het CDA in een kabinet te stappen. Im mers, het CDA is een intern verdeel de partij. „Aan de interne tegenstel lingen die al binnen de afzonderlijke partijen bestonden, zijn er nog een paar toegevoegd. De maat schappijkritische teksten van Bob Goudzwaard lijken mij haaks te staan op de dagelijkse handel en wandel van de chrlstendemokraat Van Veen cum suis." Emmy van Overeem, een Journaliste die vorig jaar een „persprijs voor emancipe rende journalistiek" ontving, ver trouwt de met haar bevriende inter viewster toe dat ze met „de hele informatie over de kabinetsforma tie" geen raad weet. „Het gaat over geld en bezit en macht, en dat zijn dingen die vrouwen niet hebben. En over 'n VAD Helemaal flauwekul. Wij zitten met abortus, en met werk gelegenheid voor vrouwen die er niet is. met slaapsteden, met kinde ren die doodgereden worden, met de feminisering van de cultuur, levens grote problemen, en dan gaan ze het over 'n VAD hebben!" De vaak voor „rechts" versleten Duisenberg krijgt steun uit onver dachte hoek: in een cynische be schouwing over het financieel en sociaal-economisch akkoord bij de kabinetsformatie schrijft De Groe ne Amsterdammer dat Duisenbergs „luidruchtig geventileerde beden kingen" tegen het akkoord „bepaald wel enig hout" snijden. „De af spraak dat er om te beginnen vier miljard gulden bezuinigd wordt en als de inkomensmatiging mee of te gen valt „enkele miljarden" minder of meer, is Inderdaad niet al te best onderbouwd. Waarop wordt er be zuinigd, en hoe?" Het plan aan heroïneverslaafden gratis heroïne te verstrekken, brengt Peter Nicolaï tot de overwe ging dat het er vooral op aan komt de niet-gebruiker te beschermen. De verstrekking van heroïne, meent hij, mag dan een „misdaad" zijn tegeno ver de individuele verslaafde, zij is ook een „medicijn tegen de maat schappelijke verloedering die met het marktgebonden heroïnegebruik samenhangt." Het is „geen prettige vraag, en zeker niet voor links Ne derland," meent Nicolaï, maar: „Verlangt het toenemende heroïne gebruik en de maatschappelijke ontwrichting die daarmee gepaard gaat, zo langzamerhand geen maat regelen die niet gericht zijn op gene zing van de verslaafde, maar op be scherming van de (nog-)niet-gebrui- ker?" Haagse Post: Het volgens Coos Huijsen in De Nieuwe Linie intern verdeelde CDA heeft de Haagse Post verleid tot, in het omslagverhaal, „een reconstruc tie van het gekonkel". Zoiets levert altijd leuke verhalen op. Andries- sen, bij voorbeeld, kreeg het na de verkiezingen moeilijk. „Vrijwel niets meer om leiding aan te geven hij wist met zijn houding geen raad. „Niet blijven mokken, Frans" zei Steenkamp toen ze eens samen gin gen eten, „zo'n verkiezingsuitslag had JIJ als lijsttrekker nooit gehaald Jongen". Frans zei niks. „Een post in het kabinet lijkt voor hem niet te zijn weggelegd. Kruisinga wil in elk geval in het kabinet. En Aantjes „is zich als ondervoorzitter warm aan het lopen voor het definitieve frac tievoorzitterschap na de formatie." In de laatste aflevering van een serie over het vluchtelingenbeleid ant woordt het lid van de Raad van State mr. Th. J. A. M. van Lier op de vraag of hij eronder gebukt gaat dat hij moet beslissen over het lot van mensen die vervolgd worden: „Er moet geselecteerd worden, dus er moet iemand zijn die het doet. (-) Ik bekijk dat zuiver pragmatisch. Ik heb er echt geen nachtmerries van." Elseviers Magazine Ed van Thijn wil zich, in een gesprek met Elseviers Magazine, nog niet uitlaten over de vraag of Duisenberg in een tweede kabinet-Den Uyl mi nister kan blijven. „Het akkoord is alleen uit te voeren door mensen die ermee kunnen leven. Die vraag kan ik voor Duisenberg nu nog niet be antwoorden. Ik wil wel zeggen: Dui senberg maakt dat straks niet alleen zelf uit." Over het financieel én soci aal-economisch akkoord merkt hij op: „Economen die zeggen dat ons voorgenomen beleid niet haalbaar is, doen aan terreinoverschrijding. Het gaat met alleen om economi sche maar vooral om politieke be sluitvorming." Het congres van de Badan Persatuan in Assen heeft El sevier met optimistisch gestemd. „De eenheid die Manusama in Assen wist te bewerkstelligen betekent dan ook niets voor de toekomst. Die kan nog steeds met zorg tegemoet worden gezien." D. M. van Rosma len onthult waarom de Nederlandse regering in Rusland gebouwde per sonenauto's koopt. „Een van de ach tergronden is dat de Sowjet-Unle bij Nederland, evenals trouwens bij het hele Westen, hevig in het krijt staat. Mijn sterke rots, mijn schuilplaats is in God. Psalm 62 8 b Heden riep God tot Zich, voor ons nog onver wacht mijn lieve man, onze lieve vader en opa Jan Willem Slingenberg predikant der Gereformeerde kerken, tot voor kort ziekenhuispredikant te Goes, op de leeftijd van 63 jaar. Wij hielden heel veel van hem. H. Slingenberg-de Wilde Bert, Ans, Dirk-Jan en Thomas Tiny, Richard en Sofie Martin, Maddy, Petra en Marieke Ben en Heieen Doorwerth, 16 augustus 1977 Dillenburg 104 Liever geen bezoek aan huis De overledene is opgebaard, in de aula van het St. Elisabeth's-Gasthuis te Arnhem. Bezoek aldaar van 19.45 tot 20.00 uur. De rouwdienst wordt gehouden zaterdag 20 augustus a.s. om 12.30 uur in de Gereformeerde kerk aan de W.A. Scholten- laan 25 te Doorwerth, waarna de teraardebestel ling zal plaatsvinden om 14.00 uur op de algeme ne begraafplaats „Noord" te Oosterbeek. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestel ling in de aula op de begraafplaats. De Heer is waarlijk opgestaan De Here nam nu ook tot Zich onze lieve, altijd in alles warm meelevende, jongste broer, zwager en oom Jan Willem Slingenberg in leven Geref. predikant. Ede: A. Schelhaas-Slingenberg en kinderen Arnhem: A. J. Slingenberg-van Delft en kinderen 16 augustus 1977. Met droefheid ontvingen wij het overlijdensbe richt van onze predikant J. W. Slingenberg die ruim 12 jaar voor de protestantse kerken in Noord- en Zuid-Beveland de geestelijke verzor ging in het ziekenhuis „De Bevelanden" heeft behartigd. Onze gedachten zijn bij zijn vtouw en kinderen. Goes, 16 augustus 1977 De kerkeraad van de Geref. kerk van Goes. J. S. Ridderbos, praeses A. H. Ruysink, scriba Hiermede vervullen wij de droeve plicht u in kennis te stellen van het overlijden van onze ziekenhuispredikant Ds. J. W. Slingenberg op de leeftijd van 63 jaar. Met dankbaarheid gedenken wij de periode die hij als geestelijk verzorger in ons ziekenhuis werk zaam is geweest en waarin hij velen tot steun heeft mogen zijn. Wij wensen mevrouw Slingenberg en haar kinde ren veel sterkte toe om dit verlies te kunnen dragen. Goes, 16 augustus 1977. Bestuur en directie Streekziekenhuis „De Bevelanden", Goes. Op 14 augustus j.l. is tot ons leedwezen overleden één van de oud-medewerkers van Perscombinatie N.V. de heer Evert Hendricus van Steensel Wij hebben de heer Van Steensel gekend als een zeer gewaardeerd medewerker en collega. Onze gedachten gaan uit naar zijn familie in deze moeilijke tijd. Hoofddirektie - personeel PERSCOMBINATIE N.V. Voor de vele verkwi blijken van meeleven zc tijdens de ziekte als bij Q overlijden van mijn ma O Christiaan Verhlj zeg ik allen die zich zozeer bij betrokker voelden, mede namen familie, hartelijk dank. H. Verhage-de Bruija iedereen de krant altijd en ovei Pale cream sherry 887 of very very dry, n aa fles 0.70 liter445 J.35 Rosé of mosel perlé, «j Ap fles 0.70 liter3.50"Z.3j Unox ragout, kippe,kerrie kip, champignon vlees of ,n,n kalfs, blik 425 gr am 2419 Z.13 van Houten instant Ap cacao, pak 800 gram 7."v Star pizza napolitana, aa pak 480 gram2r5& 1.7/0 AH Chocolade vla, 1 PP pak 1 liter170" l.DD Schafer eiersalat, pA bakje 125 gram1.3" Chaudfontaine bronwater, koolzuurvrij, aa fles IV2 liter120" 31/ Boterhamzakjes, ja pak 50 stuks-05 43j Coca cola glazen, 6 stuksl.i AH No slip dames- a/7 verband, pak 20 st. 2451.30 Uit de diepvries: Nieuw! Verfrissend lekker! Mio vruchten-yoghurt ijs, aardbeien of citroen, a a£ bak 1 liter595" J.Z3 Spinchrysanten, n Ap bos 5 takkenZ. 3D Robijn was- ver zachter, flakon 2500 gram s/EETsosijs, 500 gram 2/75 2.48 kiloverpakking EETburger, 100 gram EETburger speciaal, 100 gram Met 13,5 tot 25% plantaardig eiwitprodukt (soja), de rest is gehakt vleeS. Melkunie magere vanille vla, beker 0.50 liter -85 vSKfgSg, Magere runder/riblappen, 500 gram 7/56" 6.50 11 AQ kiloverpakking1328 11.35 Runderlappen, iets doorregen, 500 gram 4*00" 5.25 q aq kiloverpakking1045 O.3o Half grill haantje, n Ap per stuk235 Z.Z3 Uit de afdeling warm brood: Weense snijder, gratis pA gesneden,800 gram 1771.1)3 Uit de afdeling delicatessen: Gekookte boerenham, «a Li 100 gram175"1&3 Vjy Italiaanse witte druiven, ReginaVera, n r A 1 kiloZ.DÜ Komkommers, 2 stuks Geschrapte krieltjes, aa i ,750 gram125 30 Celtona keukenrol, gedecoreerd, 2 rollen 325 mm*»" Rondo's, pak 6 stuks 155 Globus extra jam, aardbeien, pot 450 gram |/Nips leverworst, 250 gram Jacobs cream crackers, Uit de diepvries: AH Kroketten, zak 1 kilo 7C pak 200 gramIJ Koffiefilterzakjes no. 2, Marvelo speculaas, pak 400 gram Griekse perziken, op lichte siroop, 1/1 blik Engelse drop, 1 qq zak±450gram 1.3ÖL Elmex anti-cariës tandpasta, Aipj tubeJ.4J\ aa pak 80 stuks draagkarton 2000 gram 5.45 Loyal vleesbrokken, voor 1 QP je hond, blik ±820 g i.OD Prijzen gelden t.m. zaterdag 20 augustus.*Parti|voordeel - zolang de voorraad strekt. 770818.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8