Protesten in Soweto i Amerika berispt Israël Argentijnse president tussen hangen en wurgen Justitie beschermt Kappler Ethiopië kalm na mobilisatie Somalië Protest van kerk in Bolivia tegen blanke immigratie .anval op jiinderheid Sri Lanka Rechtse militairen en linkse peronisten maken het Videla lastig chuilplaats oud-SS-er bekend Zwarte leider: Politieoptreden 'ongelooflijk' ïitgaansverbod op eel eiland Meer nederzettingen in bezet gebied sraël niet naar N-conferentie Zijn ze even groot? Regering stelt plannen uit SS ONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet ONN (AP, UPI) - De West- iitse justitie weet waar de htsnapte oorlogsmisdadiger terbert Kappler zich schuil toudt. Zijn verblijfplaats (ordt echter geheim gehouden veiligheidsredenen". Dit laakte de officier van justitie |t Lünenburg gisteren bekend. [rerheidsfunctionarissen voegden ar informeel nog aan toe dat de toriteiten een grote toeloop van jmalisten en andere nieuwsgieri- in naar de verblijfplaats van Kapp ler wilden voorkomen. Op een pers conferentie legde officier van justitie Gerhard Reifenberg uit dat arresta tie van Kappler geen zin heeft. Vol gens hem is het niet mogelijk om de oud-SS-kolonel volgens normale wettelijke procedures terug te krij gen in de cel. Voor de woning van mevrouw Kapp ler in Soltau was gisteren een menig te nieuwsgierigen verzameld. Een bediende leek de enige aanwezige in het huis. Tegen journalisten zei ze alleen dat zij niets wist. Verder heeft ze de gehele dag veel bloemen en telegrammen ontvangen, vermoede lijk van mensen die Kappler welkom thuis wilden wensen. In de Duitse pers is Inmiddels een reactie ontstaan op de opwinding in Italië over de ontsnapping van Kappler. Verscheidene kranten had den gisteren commentaren over in Italië in de geest van „kijk naar je eigen". Ze herinnerden er aan dat Italië zich over het verleden van Duitsland drukker maakt dan over het eigen fascistische verleden. Ver der spreken verschillende kranten nogmaals hun afkeuring uit over het gevangen houden van oorlogsmisda digers zo lang na de oorlog. JOHANNESBURG (AP, Reuter) De arrestatie van 175 scholleren heelt massale protesten uitgelokt in het zwarte stadsdeel Soweto, bij Johannesburg. Officier van Reifenberg justitie Gerhard DLOMBO (DPA) Na bloe dige botsingen tussen enige 'Jeylonese bevolkingsgroepen [leeft de regering van Sri Lan- een uitgaansverbod afge- (ondigd voor het gebied van provinciale hoofdstad Anu- ïjidhapura. icheidene winkels in deze stad, idlfe gedreven werden door leden van Tamll-minderheid, werden de dag 'oren overvallen en geplunderd. onlusten begonnen dinsdag in iffna. Daar kwamen vier mensen het leven, terwijl er 23 werden vond. Volgens de politie zijn ook |sttreinen die op weg waren van i op de noordpunt van Srilanka egen Jaffna naar de hoofdstad Jlombo, aangevallen. Daarop werd jpaald dat er tot nader order geen (sttreinen zpllen rijden. tot de Tamil-minderheid beho- ide oppositieleider Am;rthalin- m zal vandaag de ongeregeldhe- jn in de nationale vergadering ter .fjrake brengen. 'ge< TEL AVIV (Reuter, UPI) De Israëlische regering heeft weer drie Joodse nederzettingen op de bezette westelijke Jordaan-oever officieel erkend. De Verenigde Staten hebben hun afkeuring over deze stap gisteravond nog kenbaar gemaakt. Ook in Arabische kring heeft het Israëlische besluit een regen van protesten uitgelokt. De drie nederzettingen die nu een legale status hebben gekregen zijn Te Jatir, Zoer Natan en Me vow Ho- rot. De secretaris van het kabinet, Ayre Naor, wees er op de vorige Is raëlische regering al had besloten tot vestiging van deze drie nederzettin gen. Volgens hem betekende de nieu we stap niets anders dan de uitvoe ring van dit oude besluit. De drie plaatsen liggen op punten die van militair belang zijn. Het is regerings beleid om Juist op die plaatsen Jood se vestigingen te krijgen. De huidige Israëlische regering van premier Begin veroorzaakte vorige maand opschudding door drie tot op dat moment illegale nederzettingen als een bevestiging voor de vrees dat Begin er op uit ls de westelijke Jor daan-oever voor goed bij Israël in te lijven. De Verenigde Staten reageer den boos en zeiden dat erkenning willen verijdelen, van de illegale nederzettingen de kansen op een vredesregeling onder- I iKonnn mijnden. Afdelopen weekeinde AjlUdlIU« voedde Begin het wantrouwen tegen hem door het besluit de Arabische bevolking van de bezette gebieden De voorzitter van de commissie van tien zwarte leiders in Soweto, Ntatho Motlana, zei dat de politie door de aanhoudingen de mogelijkheid de studenten weer vreedzaam naar school te krijgen heeft doorkruist. De leerlingen zelf spijbelden gisteren weer massaal nadat maandag het einde van de staking was aangekon digd. Motlana had toen toegezegd de grieven van de studenten te zullen overbrengen aan de Zuidafrlkaanse regering. Zij eisen dat het onderwijs aan zwarten even goed wordt als dat aan blanken. Motlana zei gisteren dat hij Juist dit weekeinde de politie had proberen te overtuigen weg te blijven van de scholen, zodat de studentenleiders hun achterban konden bewegen weer in de banken terug te keren. Het antwoord dat we van de politie kregen waren de razzia's aldus de zwarte leider. Volgens hem was wat leraren over het politieoptreden vertelden zonder meer ongelooflijk. Op West High School hing volgens hem een jongen aan zijn middel, terwijl agenten hem sloegen en honden om hen heen blaf ten. De jongen, wiens kleren in flar den hingen, schreeuwde voortdu- De inhoud van het Amerikaanse pro test tegen de nieuwe nederzettingen is niet bekend gemaakt. Een woord- (gedeeltelijk) dezelfde rechten te ge-, voerder van het ministerie van bui ven als de Israëli's. De Palestijnse organisatie PLO heeft gisteren gezegd de nieuwe stap van Israël te beschouwen als een slag in het gezicht van president Carter. PLO-woordvoerder Machmoed La te erkennen. Dat werd toen gezien, badi, zei dat nu de basis was gelegd die ijkje ongeveer 13 miljoen inwoners tel- loehde bevolking*van Sri Lanka be- zofiat voor 70 pet. uit Singalezen. De [TTjootste minderheidsgroep wordt vefvormd door Tamils, een donkerge- rajeurd volk, afkomstig uit Zuid-In- x da- Zij spreken het Tamil, een Dra- ehflische taal, en worden onderschei- in Ceylon-Tamils en de door de ilsen als plantage-arbeiders uit overgebrachte Indiase Tamils. !W YORK (Reuter) Israël zal it meedoen aan de anti-apart- Isconferentie die van 22 tot 26 itus in Nigeria zal worden ge- den. De Israëlische regering ift dit gisteren aan secretaris-ge- lal Waldheim van de Verenigde ies laten weten. Israël is er over itemd dat het Joodse Wereld- igres niet is uitgenodigd voor de ferentie en het „comité voor de •efening van de onvervreemdba- jrechten van het Palestijnse" wel. Israëli's zien hierin een discrimi- De conferentie in Nigeria gaat van de Verenigde Naties. tenlandse zaken in Washington zei gisteren dat de Amerikaanse ambas sadeur in Israël de boodschap zou overbrengen. Gisteren werd al eer der bekend dat president Carter de Israëli's ook tot voorzichtigheid heeft gemaand in Libanon. Een Is raëlische krant meldde gistermiddag dat de ambassadeur een persoonlij ke boodschap van de president aan de Israëlische regering had overhan digd waarin deze zijn bezorgdheid over de toestand in het zuiden van Libanon uitspreekt. Israël is daar bij betrokken door zijn steun aan de rechtse groeperingen in Libanon. Een woordvoerder zei eerder dat de leerlingen de bevoegdheden van het onderwijzend personeel hebben overgenomen en de lokalen gebrul- ADDIS ABEBA (AP, U-I) Ethiopië heeft kalm gereageerd op het bericht dat Somalië een totale mobilisatie heeft afgekon digd. Zijn beide broden even groot, vraagt deze Madrileense vrouw zich af. Eén kocht ze nadat acht bakkers hadden besloten kleinere broden te bakken, omdat de regering weigert prijsverhoging van brood toe te staan. Die is volgens de bakkers nodig wegens de duurdere grondstoffen. De acht bakkers zijn aange houden. Uit protest daartegen sloten gisteren bijna alle 450 bakkerszaken in Madrid. In de Spaanse hoofdstad was geen brood te krijgen. De. regering heeft gedreigd dat militairen aan de ovens gaan staan als de bakkers niet snel het werk hervatten. Hun actie is de eerste bedreiging van de politiek van de regering-Suarez de prijsstijgingen te beperken en de inflatie te bestrijden. Volgens het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg noemde een Ethiopi sche woordvoerder de Somalische stap een „lachertje". Hij herhaalde dat Ethiopië niemand dreigt met een invasie, zoals Somalië beweert. Ook ontkende de woordvoerder dat vijf tot negenduizend Cubanen op weg zijn om de Ethiopische troepen te helpen. Ethiopië krijgt bij de strijd tegen Somalië steun van zowel de Sowjet-Unie als Cuba. Overleg De zegsman benadrukte nog eens de bereidheid van Ethiopië, dat aan de verliezende hand is, door overleg tot een oplossing te komen. Voorwaarde daarvoor is dat Somalië zich uit de Ogaden-woestijn waarover het ge schil gaat terugtrekt. Somalië zegt niet rechtstreeks bij de strijd betrok ken te zijn en ontkent directe steun aan het Westsomalische bevrijdings front, dat zegt uit te zijn op een volksstemming in de Ogaden. De Somalische radio zei wel dat dit land gedwongen zal zijn tot een oor log op grote schaal als Ethiopië troe pen uit vreemde landen zou inzetten. Somalië dat lange tijd uitgebreide militaire steun kreeg van de Sowjet- Unie, heeft met Moskou een verdrag voor economische en technische sa menwerking getekend. Het pro-Rus sische Irak heeft felle kritiek laten horen op de ommekeer van de Sow- Jet-Unle om de steun te verleggen van Somalië naar Ethiopië. ken voor politieke activiteiten. Vol gens hem heeft de groep van tien ook weinig invloed onder de studenten omdat maandag toch nog een groot aantal leerlingen wegbleef, ondanks de verzoeningspogingen van Motla na van de commissie van tien. Deze weet het absenteïsme echter voor een groot deel aan het politie optreden en het samentrekken van politiekordons rond de scholen. De leerlingen zijn bang als de dood, al dus Motlana, die verder waarschuw de dat over een jaar of twee oudere mensen als hij het leiderschap van de zwarten in Soweto zullen moeten overgeven aan jongeren die zich nog harder zullen opstellen tegen de blanke autoriteiten. „Dat is mijn grote angst. Wij geven de regering nog een kans en bieden een gelegen heid die zij zou moeten grijpen." Formeel weigert de Zuidafrikaanse regering ieder gesprek met de com missie van tien omdat dit geen geko zen orgaan is. Studentenraad Ondertussen is nog steeds niet be kend wie de elf leden zijn van de invloedrijke studentenraad (SSRC) in Soweto, die eerder zijn aangehou den. De SSRC had opgeroepen de boycot te beëindigen in afwachting van overleg tussen de regering en de commissie van tien. De namen van de arrestanten worden geheim ge houden omdat de wet op het terroris me op grond waarvan zij zijn aan gehouden iedere informatie over gevangenen verbiedt. Wel lijkt vast te staan dat de voorzitter van de studentenraad, Tromofo Sono, nog op vrije voeten is. „voor nieuwe Israëlische aanvallen tegen de Arabieren." De Israëli's hadden volgens hem weer aange- rend "naar "de omstanders: vertel aê toond dat zij alle vredespogingen 0p te houden. Politiecommissaris zei David Kriel dat 130 scholieren zijn aangehouden. Eén werd volgens hem gewond toen de politie salvo's afvuurde in Orlan do West. Kriel ontkende dat knup pels en honden zouden zijn gebruikt in de scholen. Motlana spreekt on zin, zo deed hij de kritiek van de zwarte leider af. Aantijgingen dat de politie bezig zou zijn de studenten te intimideren noemde hij „absolute leugens. De mensen die we gearres teerd hebben gingen niet naar school. Studenten die op muren klie deren en aanmatigende teksten op het schoolbord schrijven worden aangehouden anderen niet," aldus de politiecommisaris. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Boliviaanse geestelijken hebben zich tijdens een congres in de Boliviaanse hoofdstad La Paz uitgesproken tegen de immigratie van blanken uit zuidelijk Afrika. Het is voor het eerst dat een officiële kerkelijke vergadering zich uitspreekt tegen plannen van de Boliviaanse regering om in een aantal jaren 30.000 blanke families naar het land te halen. Het bericht van de conferentie van geestelijken verscheen eind vorige maand in de Boliviaanse krant Pre- sencia. Ook in de Peruaanse pers verscheen een verslag van de confe rentie. De protesten tegen de voornemens van de Boliviaanse regering zouden haar ertoe gebracht hebben de plan nen voorlopig een jaar in de ijskast te zetten, zodat het vereet de tijd krijgt om weg te ebben, zo verluidt het in kringen van Boliviaanse vluchtelingen. De regering zou on langs hiertoe in een aparte vergade ring besloten hebben. De regering van Bolivia is van plan 30.000 blanke families toe te laten over een periode van zes jaar. Oor spronkelijk had men in mei van dit jaar met de uitvoering hiervan willen beginnen. Integratie Het gebied waarheen de blanke kolo nisten zouden moeten verhulzen is gelegen in de provincie Beni en be slaat een gebied van 800.000 hecta ren in de omgeving van Rurrenaba- que, Kara-kara en Securé. Ontwik keling van dit gebied zou een bijdra ge moeten leveren aan de Integratie van het centrum van Bolivia tussen de vlakten van Mojo en de oostelijke hellingen van de Andes. Het gebied is geschikt voor landbouw, veeteelt en bosbouw zowel voor binnenlands gebruik als voor de export. Op die manier zouden de blanke kolonisten een belangrijke bijdrage kunnen le veren aan de ontwikkeling van de Boliviaanse economie. De Boliviaanse geestelijken zeggen in hun verklaring weinig gelukkig te zijn met deze plannen. Zij zijn van oordeel dat Bolivia pas mensen mag aantrekken voor de ontwikkeling van dit gebied na een diepgaand onderzoek naar de sociaal-culturele achtergrond van deze mensen. De geestelijken vinden dat deze mensen bereid moeten zijn zich te integreren in de Boliviaanse samenleving. Ze wijzen er voorts op dat er zich mo menteel meer dan 700.000 Bolivia- nen bevinden in Argentinië, Brazilië en verschillende andere landen op zoek naar werk en betere levensom standigheden. Mankracht Daarmee wordt het argument van de regering ontkracht dat het Bolivia zou ontbreken aan de noodzakelijke mankracht voor de ontwikkeling van de economie. Verder wijst de verklaring van de geestelijken er op dat dit argument van de regering ook niet strookt met de politiek van geboortenbeperking die de regering tegenover haar eigen bevolking voert. Vooral onder Indianen worden door de regering nogal wat onvrijwil lige sterilisaties uitgevoerd. Voorts stelt het rapport dat een mas sale immigratie van blanken ertoe kan leiden dat zich kleine staatjes in de staat gaan vormen. De Zuidafri kaanse immigranten kenmerken zich, aldus het rapport, door een racistische mentaliteit. In de dunbe volkte delen van Bolivia waar zij zich zullen moeten vestigen, kan dit er gemakkelijk toe lelden dat zij het systeem van apartheid daar ook gaan toepassen. ci- mior Herman Amelink hi het momenteel in Argentinië voor het zeggen heeft, president lela in ieder geval niet. De leider de militaire regering zetelt nog ;ds in het Casa Rosada in Bue- Aires maar zijn stoel staat niet vast meer. Rechtse tegenstan- binnen het leger tarten hem en >e Monteneros bestrijden hem. I meest geruchtmakende uitdaging aan I adres van de Argentijnse president lela is de ontvoering van Hector Hidal- ilé, Argentijns ambassadeur in Vene- Hidalgo staat bekend als een man [zo snel mogelijk van de militaire dicta- in Argentinië af wil. Zijn democrati- gezindheid was voor de Argentijnse ident de reden om hem in de Venezo- le hoofdstad Caracas te stationeren, ;ezien de regering van Venezuela niet 'ingenomen is met de uitwassen van de Itaire dictaturen in de meeste landen j Latijns-Amerika. Toen Hidalgo medio [ge maand even terug was in Argentinië erband met het huwelijk van zijn doch- werd hij ontvoerd. Inmiddels is komen L te staan dat de ambassadeur is ont- :d door een commando van de Argen- marine. Bt in de hand e militaire operatie heeft wel heel dui- 'Ijk gemaakt dat president Videla een I van de strijdkrachten niet mëer in de ..ld heeft. Videla zou van plan zijn op blJl al te lange termijn een politieke ope- B te maken naar een burgerregering w in 1978 gemeenteraadsverkiezingen te organiseren, die dan zouden kunnen worden gevolgd door een geleidelijke de mocratisering van het land. De militairen van de harde lijn moeten daar niets van hebben. Zij zeggen dat Argentinië tenmin ste twaalf tot vijftien jaar nodig heeft voor het weer rijp is voor een burgerregering. Democratie ter gelegenheid van St. Jutte- mis om zo te zeggen. De invloed van de rechtse militairen was er ook de ooreaak van dat de vroegere presi dent, generaal Lanusse, die in 1972 verkie zingen uitschreef en een jaar later de macht overdroeg aan de burgerregering van de peronistische tandarts Hector Campora, in de gevangenis terecht kwam. Lanusse heeft zich herhaaldelijk uitge sproken voor een overgang naar een meer democratischer bewind. Zijn negatieve houding tegenover zijn vroegere compa-, nen konden deze niet langer over zich heen laten gaan. President Videla kon zijn ar restatie toen niet meer tegenhouden. Economie Het is de vraag hoe lang president Videla de groeiende druk van de situatie nog zal kunnen verdragen, want ook de economi sche toestand hangt als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd. Minister van economische zaken Martinez de Hoz heeft de koopkracht van de Argentijnen de afge lopen maanden met de helft verlaagd door prijsstijgingen oogluikend toe laten maar de lonen zoveel mogelijk op hetzelfde ni veau te houden. Door deze maatregel hoopt hij de export van zijn land te bevor deren en aldus de betalingsbalans te ver beteren. Vooral de agrarische export moet hierdoor een stimulans krijgen. De industriële sector, die voornamelijk voor de binnenlandse markt produceert, is Generaal Jorge Videla, president van Argentinië door de daling van de koopkracht echter flink achterop geraakt. Talrijke kleine en middelgrote bedrijven zijn al over de kop gegaan. Het bedrijfsleven ziet het met de huidige regering dan ook steeds minder zitten en dringt de laatste tijd steeds lui der aan op liberalisering van het bewind. Het krijgt daarbij de steun van het meer verlichte déél van de militaire kaste die aanstuurt op een opening naar de burger politici, waarbij het vooral denkt aan de vakbeweging. Dollar Handel en bedrijven hebben van de rege ring toestemming gekregen hun prijzen te koppelen aan de koers van de Amerikaan se dollar. Wanneer men weet dat de dollar elke dag één peso duurder wordt, dan ls het verloop van de prijzen voorspelbaar. De verwachting is dat de inflatie dit Jaar z o'n 150 procent zal bedragen. Buitenland se investeringen worden door de regering aangemoedigd: alle beperkingen daarop zijn opgeheven in de hoop dat het binnen stromend kapitaal de economische positie van het land versterkt. Bovendien zijn de invoertarieven voor buitenlandse produk- ten verlaagd, wat ook al niet ten goed komt van het binnenlandse bedrijfsleven dat voor een deel door de geïmporteerde goederen uit de markt geprijsd wordt. Steeds meer arbeiders komen daardoor op straat te staan. En het voortdurend achter blijven van de lonen van de arbeiders die nog wel werk hebben bij de kosten van levensonderhoud gaat de bevolking ook niet ln de koude kleren zitten. De economische politiek van de regering is erop gericht de consumptie in eigen land te beperken om aldus de export te vergro ten en een gunstige betalingsbalans te creëren. Misschien is die politiek goed voor het land als geheel de gewone Argentij nen worden van deze keiharde maatrege len de dupe. Links verzet Het zijn vooral de Monteneros die gewa penderhand de strijd aanbinden tegen de militaire regering. Ditmaal slagen zij er echter niet ln, zoals in het begin van de jaren zeventig, een brede volksbeweging achter zich te krijgen. Het succes van hun acties is dan ook nogal beperkt. De activi teiten van de Monteneros beperken zich tot de stedelijke gebieden. Ze houden zich schuil ln de voorsteden, wat fout is, aange zien de strijders daarmee extra kwetsbaar worden. Militaire omsingeling van ver dachte hulzen hebben dan ook al regelma tig tot schietpartijen geleid waarbij vele Monteneros de dood vonden. Het gebrek aan succes van de guerrilla- acties is er de ooreaak van dat de Montene ros het steeds meer gaan zoeken op poli tiek, economisch en moreel terrein. In dit kader past de bereidheid van de Montene ros tot overleg met Argentijnse bis schoppen. In april van dit Jaar is in Rome de Movi- miento Peronista Montenero opgericht, een beweging van Monteneros en linkse peronisten die zich de politieke strijd ln binnen- en buitenland tegen de militaire dictatuur ten doel heeft gesteld. Op deze manier hopen de, in tegenstelling tot het trotskistische volksbevrijdingsleger ERP, nationalistisch denkende Monteneros in het buitenland de steun te verwerven waaraan het hen altijd ontbroken heeft. Zij streven naar een algehele samenbunde ling van de Argentijnse oppositie zodat de gematigde militairen niet in staat gesteld zullen worden een opening te forceren naar behoudende politici, die zich ook peronist noemen. Het verbaast dan ook niet dat de Argen tijnse regering kort na het peronistische beraad in Rome ertoe overging rechtse peronisten in het land, zoals Angel Roble- do en Italo Luder, wat meer ruimte te geven. President Videla heeft wel door, dat er helemaal geen houden meer aan is als hem definitief de mogelijkheid van een opening naar een gematigde burger-mili taire regering afgesneden wordt. Harder optreden bestendigt wel zijn positie maar kost hem het laatste restje van zijn twijfe lachtige reputatie. Een mislukte door braak naar de burgerpolitiek kost hem zijn politieke nek. Dit is het eerste van twee artikelen over Argentinië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7