22 Verbouwing lost ruimtegebrek op bij wijk- en dienstencentrum a I i .nnggnn ttj B en W Den Haag verbiedt jacht J i m Te weinig welgestelde Leid voor serviceflat I 1- nnn Transvaalkwartier wordt uitgebreid FFF! QQQQQO ScUas-^er sstrcxcxt NABEZORGING VAN DE KRANT Groeitempo dorpen niet van invloed op de leefbaarheid Burgemeester op 't matje geroepen ,Tijd nog niet rijp voor centraal instituut voor taxi's' Bijen en komkommers DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAQ Binnenkort wordt begonnen met de verbouwing van het gebouw Sion, gelegen naast het wijk- en dienstencen trum Transvaalkwartier op de hoek van de Scheepersstraat en de Hertzogstraat Sion zal na de verbouwing deel uitmaken van dit wijk- en dienstencentrum. Hiermee zal één van de grootste ongemakken, het ruimtegebrek, waarmee het wijk- en diensten centrum vanaf het begin gekampt heeft, worden verholpen. En daarmee worden dan tevens de problemen, die zijn ontstaan door dit ruimtegebrek, opgelost. Reeds bij het begin van de bespre kingen over de wijksgewijze concen tratie van de sociale dienstverlening die in Den Haag vooral door de grote inzet van de toenmalige wethouder Damoiseaux (sociale zaken) in de zestiger Jaren tot stand kwam, heeft men zich afgevraagd of een combina tie van een wijkcentrum en een dien stencentrum wenselijk was. (Den Haag is tot nu toe ook de enige gemeente, die deze combinatie heeft toegepast). In de gemeenteraad sprak men toen al de vrees uit dat de Haagse dienst verlening zich meer zou ontwikkelen dan de ontmoetingsfunctie. Die combinatie van dienstverlening en UitbrcidiniT ontmoeting heeft inderdaad in het! centrum vanaf het begin moeilijkhe den gegeven. Bij het ontstaan van dit eerste wijk- en dienstencentrum (in 1969) is steeds gezegd dat het centrum er zou zijn voor alle bewo- Tot de gebieden waar de jacht aan banden wordt gelegd, behoren onder meer de natuurreservaten Kijfhoek en Bierlap. die eind vorig jaar in het nieuws kwamen toen bekend werd dat prins Bernhard. die het jacht- recht voor deze terreinen bezit drijf jachten op tamme fazanten organi seerde. Na protesten hiertegen be sloot het college van B en W advies te zullen vragen aan het Meijendel- comité. waarin onder meer biologen van de Rijksuniversiteit van Leiden zitting hebben. De betrokken gebie den zijn eigendom van de gemeente Den Haag en worden gebruikt voor L-; Ir p hiiuwa U^kv«VacV.V. Rechts op de schets bevindt zich een gedeelte van het bestaande verbouwd wordt en betrokken bij het wijk- en dienstencentrum, wijk en dienstencentrum Transvaalkwartier. Om de hoek (in de De hoofdingang, die zich nu nog in de Hertzogstraat bevindt, is na Hertzogstraat) loopt dit nog door. Links is het gebouw Sion, dat de verbouwing gevestigd aan de Scheepersstraat. ners van de wijk, dus jongeren en ouderen. Het „open huis" was ervoor iedereen, die ontspanning zocht. Maar tegelijkertijd waren in hetzelf de gebouw artsen bezig met hun praktijk, evenals fysio-therapeuten, maatschappelijk werkers en alle an dere dienstverleners. Al gauw werkte de komst van jongeren, die ontspan ning zochten, storend bij de werk zaamheden van deze dienstverle ners. Dit kwam mede doordat de ontspanningsruimte en de verblij ven van de dienstverleners te dicht bij elkaar lagen. Maar ook de oudere bezoekers van het centrum ergerden zich aan de jongeren. Reeds na drie Jaar was duidelijk geworden dat een oplossing alleen gevonden kon worden in het creëren van den nieuwe ontspanningsruimte voor de jongeren. In die tijd zijn ook DEN HAAG Het gemeentebestuur van Den' Haag heeft besloten de jacht In Haagse en Wassenaarse tuingebieden, die behoren tot het waterwingebied, te verbieden. Den Haag volgt hiermee een advies op, dat onlangs is uitgebracht door het Meijendel-comité, een college van deskundigen op het gebied van duinbeheer. de besprekingen met de gemeente begonnen over een uitbreiding. Maar de gemeente Den Haag wilde eerst in andere wijken soortgelijke centra opzetten voordat zij overging tot het uitbreiden van het eerste wijk- en dienstencentrum. Dit heeft op den duur geleid tol een enorme touw trekkerij tussen de gemeente en de eigenaar van het gebouw Sion. Bart Dekker, centrumleider van Trans vaalkwartier zegt hierover: „De zaak had allemaal goedkoper gekund, als er eerder gehandeld was." Toen de gemeente Den Haag namelijk had goedgekeurd dat het centrum uitge breid moest worden, rook de eige naar van het gebouw Sion een dikke winst. De gemeente slaagde er dan ook pas medio vorig jaar in het pand over te nemen van de eigenaar. Voor de verbouwing waren in de loop der tijd al twee plannen ont wikkeld. Vorig jaar is het uiteindelij ke plan (na twee andere voorlopige plannen) voltooid. Het belangrijkste dat daarbij naar voren kwam was de sterke scheiding tussen de dienst verlening en het „open huis", de wijkactlvitelten. In het oude ge bouw zijn op de begane grond en de le verdieping voornamelijk de dienstverleners gehuisvest, waarbij de ruimten, die zij nu tot hun be schikking krijgen, ook veel groter zijn dan voorheen. In het (nieuwe) pand komen voornamelijk de ruim ten voor de ontspanning. Op de be gane gTond komt een toneelzaal/ kantine, waar zo'n 126 mensen een ADVERTENTIE plaats vinden. Verder is er een eet zaal met open keuken, waar ook andere activiteiten plaats kunnen vinden. Op de eerste etage is plaats voor 60 mensen, waarbij de ruimte boven de toneelzaal opengelaten is, zodat ook de mensen boven een film e.d. kunnen volgen. Verder is er nog ruimte voor de kaartclub van het centrum. Ook is hier de biljartzaal en een zaal voor handarbeid te vin den. Op de tweede etage is een ruim te voor ballet. Een aantal ruimten moeten nog een bestemming krij gen. Eén groot voordeel van de ver bouwing noemt Bart Dekker het feit, dat de ruimten waar de cen trumleiding komt te zitten, direct te bereiken zijn vanuit de ontmoe tingsruimten. Eigen ruimte de waterwinning. Over het gebied Den Ruygenhoek, dat koninklijk be zit is en dat wordt gepacht door de Haagse duinwaterleiding, zal Den Haag in overleg treden met het ko ninklijk Jachtdepartement. Den Haag zal in zijn duingebieden die jacht alleen nog toestaan indien dit in het belang is van het natuurbe houd. Den Haag stelt zich hiermee op hetzelfde standpunt als de vereni ging tot behoud van Natuurmonu menten, die na lange discussies on langs heeft besloten de jacht ook in haar natuurgebieden aan banden te leggen. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015- 132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Voor de jongeren zal in de wijk ge zocht moeten worden naar een eigen ontmoetingsruimte. Al een tijdje is hun te verstaan gegeven in het cen trum geen plaats meer te kunnen vinden en ook in de nieuwe opzet is voor hen geen plaats. De discussie hierover is losgebrand na de rellen aan het Paul Krugerplein. De eerste fase van de bouwwerk zaamheden, de verbouwing in het bestaande wijk- en dienstencen trum op de begane grond en het gebouw Sion, zal ongeveer ander half jaar duren. De rest van het oude gebouw valt onder fase twee, wat een half jaar zal duren. Een aantal activiteiten is inmiddels al elders ondergebracht, om de verbouwing mogelijk te maken. Zo vond de wijk- vereniging voor haar bingo-avond jes een onderdak iiMiet gebouw „Spanjaardshof" in het Westeinde, terwijl de bejaardenactiviteiten, de handwerk- en naaiclub en een deel van de activiteiten van de centrum leiding plaats zullen vinden in het voormalig vormingscentrum aan de Brandtstraat. Over twee jaar zijn echter alle activiteiten weer gecen treerd in het wijk- en dienstencen trum. RIJSWIJK (ANP) De politie van Rijswijk is op zoek naar de 34-jarige timmerman F. H. Dales, die sinds zaterdag 7 mei j.l. wordt vermist. De man verliet die dag zijn woning in Rijswijk, is later nog gezien in de werkplaats van zijn werkgever in Den Haag en is sindsdien spoorloos. De politie is bang dat hem een onge luk is overkomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Of kleine kernen in Zuid-Holland snel, matig of zeer gering groeien, is nauwelijks van invloed op de leefbaarheid in die dorpen. Bewoners uit de Zuidhollandse plaatsen Rijnsaterwoude en Hqornaar (dorpen met een snelle groei), Ammerstol en Leerbroek (met een matige groei), Kedichem en Noordeloos (een zeer geringe groei) hebben aanleiding gegeven tot deze constatering. Een aantal medewerkers van de vakgroep sociale psychologie van de Rijksuniversiteit in Leiden heeft onder de bevolking van de zes genoemde dorpen (alle met minder dan 2000 inwoners) een onderzoek ingesteld naar hun te vredenheid met het leven in de dorpen: het sociale klimaat, het woonmilieu, de werkgelegenheid en de voorzieningen in het dorp. In alle zes kleine kernen bleken de bewoners bijzonder tevreden te zijn over de leefbaarheid in hun woonomgeving. Er konden wel verschillen in waardering gecon stateerd worden per leeftijds groep: de leefbaarheid voor oude ren boven de 65 jaar bleek in de sterk gegroeide dorpen minder gunstig dan in de dorpen met een middelmatig of laag groeiniveau. Behalve in Kedichem en Leer broek werd in de kleine kernen minder „stress" gevoeld dan het landelijke gemiddelde aangeeft. Ook daarom is het niet onbegrij pelijk dat de ondervraagde dorpe lingen vooral de rust, het land schap en de mogelijkheden tot contact in het dorpsleven positief waarderen. In het algemeen staan ze dan ook negatief tegen verdere uitbreiding van hun dorp en wil len eventuele nieuwbouw uitslui tend bestemd zien als opvang voor de eigen bevolkingsaanwas. Tot de overige punten, die de leef baarheid in de dorpen volgens de inwoners bepalen, worden verder gerekend burenhulp, de mate waarin het dorpshuis bezocht wordt, de dorpelingen aan acties meedoe, naar optochten gaan en het idee hebben dat zijn of haar mening wat uitmaakt. Het rap port „Leefbaarheid in kleine ker nen" is gemaakt in opdracht van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. Bij de presentatie merk te gedeputeerde drs. J. Borgman op dat een aantal aspecten in het onderzoek het college van GS zou kunnen helpen bij het uitstippe len van het beleid. Van een onzer verslaggeefsters NOORDORP Een groot deel van de Nootdorpse gemeenteraad heeft de wijze,' waarop burgemeester F. Winkel vorige week een actiegroep uit het Westland tegemoet is getre den bij het aanbieden van een peti tie en 1500 handtekeningen, veroor deeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeeijun teraadscommissie voor openbaren i werken, verkeer en vervoer is he eens met een voorstel een cehtrai instituut in het leven te roepen vo< alle taxi's in Den Haag, Rijswijk e Voorburg. De vele klachten van he publiek over de dienstverlening vajGl de taxibedrijven zouden te onde vangen zijn met zo'n instituut waa in de gemeentes een belangrijm stem zouden moeten hebben. ito ii isie i instil Toch voelt de raadscommissie niets voor nu al een dergelijk i tuut in Den Haag op te richten. In di woorden van wethouder Wallis dan Vries zou de kans dan groot zijn daj I Rijswijk en Voorburg niet andert J kunnen dan zich te voegen naar hei Haagse model; in schrille tegensteïO ling tot de overleggedachte die mefig in het gewest-wil hooghouden. ljej afwachting vaneen gemeenschappen lijke regeling wil de commissie ar leen een subsidie geven van vier tor aan de reeds bestaande maar slechPr functionerende, Haagse Taxi-Teleie fooncentrale (HTT), om een wettend lijk verplichte mobilofooncentralf aan te schaffen. Diarnaast zal HTip evenals vorig jaar, weer een subsidié I krijgen voor zijn geschatte exploits T tietekort van (eveneens) vier ton. (v° Een studiecommissie bestaande vertegenwoordigers tan vervoersbi drijven vindt evenals de gemeenf dat de HTT niet voldoet aan verwachtingen. Nog steeds zijj taxi's onvoldoende beschikbaar, is in de dienstverleningnlet om na: huis te schrijven. Ook vindt mei taxi's te duur, maar daar is volgei de studiecommissie niets aan doen. aanleg van het kanaal Voorburg- Waddinxveen. Het raadslid De Kok (prot. chr.) betichtte de burgemees ter van het feit, dat „hij de delegatie slechts denigrerend te woord had gestaan en geen discussie toeliet, terwijl de burgemeester zelf de gele genheid misbruikte een éénzijdig betoog te houden tegen de aanleg van het kanaal". De actiegroep, die geheel uit tuin- BurgemeesUr Wlnkel erkende te- dersvrouwen bestond, pleitte voor genover de raad dat hij de hele uitrekking van de bezwaren, die kwestle wat tactvoUer had moeten Nootdorp had ingediend tegen de presenteren. Wat beteft de beschikbaarheid e|ra het dienstbetoon, meent de studie commissie, dat een aannerkelijkf) c vergroting van de overheidsbemoehd enis het taxi-bedrijf ten goede zopa komen. Vandaar dat men het HTToc dat onvoldoende gezag heeft, vefvc vangen wil zien door een centraseu instituut voor de regio. Deze zou da. mobilofooncentrale moeten beh^2 ren, kwaliteitseisen stellen aan at*n to's en chauffeurs, een vervoersrocfaS ter moeten samenstellen zodat oM vraag en aanbod in evenwicht kum- nen komen en ook moeten rorget, voor opleiding van chauffeur). oi Deze gedachten vielen in goede aaj de bij de randcommissie, al bleef enige scepsis bestaan. Het wachti is echter op overleg met de Haag) buurgemeenten. In afwachtir daarvan stelde de commissie zi<j( achter de eis van de wethoudet c de RTT, in ruil voor subsidie voj dit jaar, ervoor moet zorgen dat \i terlijk tien minuten na bestellii een taxi ter beschikking staat. Betf iets, dan helemaal niets, aldus wethouder. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ondanks uitgebreide reclamecampagnes, voelen Letdse bejaarden er niets voor te gaan wonen in de nieuwe serviceflat Schouwenhove aan de Jan Luykenlaan. Volgens gegevens van de gemeente Leiden wonen er nog maar een vijftiental Leidenaars in het uit 192 appartementen bestaande flatgebouw, dat overigens, vijf maanden na de oplevering, ge deeltelijk nog onbewoond is. De gemeente Leiden spreekt van een fiasco. Schouwenhoven: Geen enkele Leidse bejaarde heeft op deie peperdure serviceflat zitten wachten De reden van de geringe aantrek kingskracht van deze voor 25 mil joen gulden gebouwde flat op Leidse bejaarden, ligt ongetwijfeld in de gepeperde huurprijzen. Van 782 gul den voor een éénkamerflat voor één persoon. Een tweekamerflat voor twee personen kost inclusief maaltij den en andere service 1659,- per maand. Voor een driekamerflat moet je maandelijks 1862,- op tafel leg gen. In tegenstelling tot wat geldt voor bejaardentehuizen, geeft de ge meente Leiden geen bijstand aan degenen, die deze fikse bedragen niet op kunnen brengen. Vandaar dat de grote toeloop van belangstel lenden die de gemeentevoorlichters moeten verwerken, toen de eerste plannen voor Schouwenhove ge maakt werden, al gauw afnam toen bekend werd dat je er warmpjes bij moet zitten om voor een Schouwen- hoveflat in aanmerking te komen. Voor toelating tot een tweekamer- flat eist de Stichting Zomerland dat men een inkomen van minimaal 2200 gulden netto per maand heeft. Aan die norm voldoen kennelijk maar weinig Leidse bejaarden, als die het er al voor over hebben om afgelegen aan de rand van de stad, tegen een rijksweg aangedrukt, te wonen. Medio 1973 kwam de Haagse Stich ting Zomerland bij de gemeente Lei den met het voorstel een luxe servi ceflat voor bejaarden te bouwen. Zo merland wees daarbij op successen in Den Helder en vooral in Wasse naar, waar 300 mensen op de wacht lijst staan voor een plek in de daar gebouwde Zomerlandflat. De ge meente berekende dat zo'n ander half procent van de 12.000 Leidse bejaarden interesse zouden kunnen hebben voor een dergelijk .plan. Met graagte verkocht het vorige col lege van b. en w. voor dit doel een lap grond van 8500 vierkante meter in het bestemmingsplan Kweeklusti Morskwartier aan de Stichting Zo merland. De toenmalige wethouder Kret zegde na aandrang uit de ge meenteraad toe dat Leidenaars voorrang zouden krijgen in de nieu we serviceflat. Maar de verwachte stroom Leide naars bleef uit toen bekend werd dat een modaal bejaardeninkomen bij lange na niet voldoende was voor het luxe Schouwenhove. Met han gen en wurgen wist men af en toe een flat te verhuren. Vandaar dat de gemeente, die garant staat voor de leningen die Zomerland heeft afge sloten voor de bouw, besloot tot een paniekmaatregel.' De leeftijdsgrens voor de bewoners werd verlaagd tot 25 jaar, maar niet 65-jarigen zouden dan wel nog eens 400 gulden meer moeten betalen, zodat deze catego rie voor een driekamerflat 2262 gul den zouden moeten betalen. Nie mand was zo gek om daar op te happen. Bovendien brak in Schou wenhove een bejaardenopstandje uit. Daar had men getekend voor een rustige serviceflat en jongeren horen daar niet in thuis, redeneerde l- omP men. In arren moede draaide Leidel de Leeftijdsverlaging weer terug. Maar één ding was duidelijk. De li grond in het nieuwe Morskwartij zou nauwelijks ten goede kon aan de Leidse bejaarden waarvol echt nog wel wat ruimte nodig is. I stichting Zomerland wast zijn hal den in onschuld. Voorzitter J. C. r~ Graafland: „Wij hebben niets mJoi daan. Als Leiden zegt dat Schoi_ wenhove een fiasco is, dan kunnP ze dat alleen maar wijten aan hij eigen vage opmerkingen dat de bedoeld was voor Leidenaars. ons betreft komt iedereen erin. het ogenblik zijn we 143 van de voor verhuur bestemde flats ki Iedere week komen daar weer bij. We komen best vol, hoor." dat vólkomen twijfelt ook de meente Leiden niet. Maar daar men met de zure appel dat op Lel grondgebied en met Leidse stel een flat gebouwd is waar de ei| Leidse bejaarden niet kunnen of i len wonen. iel Van een onzer verslaggeefsters Pf DELFT De Delftse gemeenteraad kan vanavond een beslissing nemen, jr gunstig uitvalt voor de imkers en hun bijen. it: Het houden van bijen in een gebied waar komkommers worden verbouwd wig, tot nu toe verboden, omdat dit schadelijk kon zijn voor de komkommerteelt. Dei verbod is opgenomen in artikel 96 van de Algemene Politieverordening v«(w Delft op verzoek van het bestuur van de toenmalige Delftse groenteveïlin|t De provinciale veilingorganisatie Zuid-Holland heeft de gemeentebesturen!^ het Zuidhollands glasdistrict nu echter meegedeeld, dat in 1976 geen meldj gen zijn ontvangen van schade aan komkommers door bijen. De organissl verzoekt de gemeentebesturen dan ook de desbetreffende bepaling uit P politieverordening te schrappen. Hierbij wordt wei aangetekend, dat organisatie op deze kwestie wil terugkomen wanneer eventuele wijzigingen de komkommerteelt dit noodzakelijk maken. Mocht de gemeenteraad dit verzoek inderdaad inwilligen, dan kunnen de bij|^ binnenkort weer vrij rond vliegen. g

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6