Hele hoofdbestuur van de PPR is afgetreden Albeda: werkloosheid daalt niet tot 150.000 D Hoorapparaat helpt veel mensen niet Standpunten ver uiteen Personalia Croes weet niets van "ten komplot op Aruba Congres gaat zich beraden over politieke koers Hoogleraar distantieert zich van punt in formatieakkoord Verouderde kijk op arbeidsmarkt" 'D'66 onafhankelijk statenverkiezingen in meent hoofdbestuur Vél een, eerst m'n §oud1fadi§e y opeten.' j Geen 'weerbericht voor wintertenen' Vermiste duiker zwemmend terug Heerlijk nazomeren opTcxel Tarieven rijexamen worden hoger Meer service NS invaliden bepleit Varend naar Pool aDonderdag is augustus 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet JTRECHT (ANP) Dat veel bejaar- len een hekel hebben aan het dra gen van een gehoorapparaat is geen wonder, want hoortoestellen hebben maar een beperkt nut. De teleurstel lende ervaringen met gehoorappara ten zullen moeten leiden tot een be tere voorlichting en een voorzichti ger voorschrijven van hoorprothe- ;en, schrijft prof. dr. ir. J. Plomp in iet Tijdschrift voor sociale genees- iunde. Elk gehoorverlies is een combinatie van twee „typen", aldus prof. Plomp, die hoofd is van de afdeling audiolo- gie van het Instituut voor zintuigfy siologie TNO. Enerzijds is er de alge mene verzwakking van alle geluiden, anderzijds is er een vervorming die de verhouding tussen spraak en la waai ongunstiger maakt. Daardoor wordt de storing van het verstaan in een lawaaierige omge ving groter. Een hoortoestel kan al leen verlies van gehoor in een stille omgeving compenseren. Het kan niet een ongunstige „spraak/lawaai- verhouding" verbeteren. Integen deel, door technische tekortkomin gen van het toestel wordt die verhou ding volgens prof. Plomp zelfs nog iets ongunstiger. Hij vindt dat een hoortoestel alleen hulp kan bieden voor mensen die zo slecht kunnen horen dat ook een gesprek in een rustige omgeving moeilijkheden gaat opleveren. Voor het voornaamste probleem van de meeste slechthorenden, het moeilijk of niet kunnen verstaan bij aanwe zigheid van stoorgeluiden, heeft het geen nut. Deze groep, schrijft prof. Plomp, is alleen te helpen met luider en duide lijker spreken door hun gespreks partners, met beperking van het la- waainiveau en door toepassing van aanzienlijk betere richtinggevoelige microfoons dan er momenteel ver krijgbaar zijn. Omdat de combinatie van de twee typen gehoorverlies bij iedereen an ders kan zijn, pleit prof. Plomp voor een aparte meting van het gehoor verlies voor spraak bij stoorlawaai, voordat een hoortoestel wordt aan gepast. Van de bevolking is ongeveer 7,5 procent in min of meer ernstige mate slechthorend. Het percentage loopt geleidelijk op van één bij twintigjari gen tot ongeveer 24 bij de pensioen gerechtigde leeftijd. Hoofdoorzaak naast veroudering is beschadiging door overmatig lawaai. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nadat dinsdagavond reeds zeven leden van het hoofdbestuur van de PPR, onder leiding van vooraitter Wijnand van Hoogevest, afgetreden waren, hebben gisteravond ook de tien overgebleven leden van het hoofdbestuur hun zetels ter beschikking gesteld. Dit gebeurde nadat de PPR-kamerfractie zich op het standpunt had gesteld dat het hele hoofdbestuur moest aftreden omdat het niet bij machte is nu eensgezind een politieke koers van de partij uit te stippelen. Binnen zes weken zal het ledencon gres van de PPR nu een uitweg moe ten zoeken inzake de ln de toekomst te volgen politieke koers. fan onze sociaal-economische redactie )EN HAAG Prof. Albeda gelooft niet dat de werkloosheid de komende jaren zal dalen tot 50.000, zoals wordt beoogd in het formatie-akkoord van PvdA, CDA en D'66 over het economisch leleid. Ook al zouden er 75.000 nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen, dan zouden die ilaatsen worden opgevuld zonder dat het aantal werklozen zal gaan dalen. 'rof. Albeda zegt dit in een vraagge- prek met het weekblad van het ICW (Christelijke werkgevers). Al- leda's vak is de leer van de arbeids- lerhoudingen. Hij is ook een erkend [root deskundige op gebied van de rbeidsmarkt. ,Hij is onder meer 'ooreitter van de regionale raad voor Ie arbeidsmarkt voor Zuid-Holland. Inkele weken gelden geleden zorgde lij ér als kabinets-informateur voor lat PvdA, CDA en D'66 het eens ierden over de VAD. „Beweeglijk" Albeda wijst erop dat de arbeids markt een beweeglijk geval is. Door opleving van de economische con- unctuur zal „nieuw aanbod van ar- >eidskrachten worden uitgelokt". Ubeda denkt aan WAO'ers (arbeids- ingeschikten), gehuwde vrouvfen en ongeren die in het onderwijs zullen blijven hangen. Zij zullen zich aan melden voor het arbeidsproces. „De stelling dat voor iedere geschapen arbeidsplaats een man minder werk loos wordt, gaat minder op dan ooit", aldus Albeda. Hij vindt deze stelling een teken van „een verouderde kijk op de werking van de arbeidsmarkt." Prof. Albeda: je kunt er makke lijk over praten Voor de omvang van de WW-uitke- ringen zal er niet veel veranderen, denkt Albeda. Wel acht hij een ver mindering van de WAO en wellicht fctEP-leider: weer oproep schoolstaking )RANJESTAD (ANP) De leider van de Arubaanse onafhanke- ijkheidspartij MEP, Betico Croes, zei gisteren dat hij niets y^fweet van een volledig draaiboek voor omverwerping van de ;evestigde orde op Aruba. Een dergelijk draaiboek was volgens lolitie en justitie gevonden in het huis van vakbondsleider lyacintho Geerman, die in arrest zit. ot eenzijdige onafhankelijkheids- Jlt" erklaring zal volgens Croes pas wor- len overgegaan, wanneer alle pogin- ;en tot een dialoog te komen met lederland, vastgelopen zijn en on- urg erhandelingen met allerlei interna- nionale instanties niets blijken op te injeveren. „Maar dan nog zullen we loeten zorgen voor onderhandse af- praken op diverse terreinen die we elf niet kunnen verzorgen, zoals de- ensie en buitenlandse betrekkin- en", aldus de MEP-leider. erelni 1.1: 'et ma artij val koes i zie taan i ■vraagd naar de bereidwilligheid men de MEP samen te werken de Cura?aose democratische ;ij van formateur Rozendal, zei oes dat hij altijd open heeft ge- voor iedere vorm van samen- ferking. Hij voegde eraan tóe dat en voorwaarde voor welke samen- rerking dan ook altijd is geweest dat r rekening gehouden moet worden iet de wensen van het Arubaanse olk. f" 'ot 1980 Tidfolgens hem heeft de MEP gedacht n een regeerakkoord tot 1980, ie^aarna scheiding tot stand zou moe- komen van de bevoegdheden op iet gebied van verkeer, economische aken, migratie- en marktcontrole. leze bevoegdheden moeten dan rorden overgedragen aan de aparte indgebieden. Zaken als munteen- 1, buitenlandse betrekkingen, de- iie, justitie en nationaliteit zou- geregeld móeten worden in dia met Nederland, de Verenigde ities en eventuele andere interna- 92Éonale instanties. ouders over te halen hun kinderen niet naar school te sturen om alsnog tot een schoolstaking te komen. Een dergelijke actie mislukte eerder deze week omdat gezaghebben Tromp weigerde een officieel besluit tot sluiting van de scholen te tekenen. De schoolbesturen besloten toen hun scholen gewoon door te laten draaien. Nog geen stroom Dé toestand op Aruba was rustig. Ongemakken zoals het verstoken blijven van elektricteit, nam de be volking gelaten op. In sommige ho tels was de waterdruk zo laag dat hoger gelegen kamers verstoken zijn van stromend water. De directie van de olieraffinaderij Exxon/Lago heeft inmiddels een kort gedingaangespannen tegen het bestuur van de vakbond Iouwa. De staking op het bedrijf zou onwettig zijn omdat van een arbeidsconflict geen sprake is. II BI Desilai ver eid, J I Iroes zei dat geprobeerd zal worden nii« a am (ADVERTENTIE) Arnro Pru/e Re-kenmif lo -UL__ kun jedoor auto matische betalin^n (Je+eJefoondierut- +e vriend houden Verbind u door met de Amro, dus. DEN HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van D'66 meent dat de partij geheel zelfstandig moet deelnemen aan de verkiezingen voor provincia le staten volgend jaar. De regionale organen van D'66 krijgen van het hoofdbestuur het verzoek voor sta tenverkiezingen geen afspraken voor samenwerking te maken. De voorlopige adviesraad van D'66, die zaterdag te Amsterdam verga dert, zal zich over het hoofdbe stuursstandpunt uitspreken. Het hoofdbestuur meent, dat zelf standige deelneming aan de staten verkiezingen in overeenstemming is met de opstelling van D'66 in de landelijke politiek en met de wense lijkheid de zelfstandige koers van de partij te blijven beklemtonen. Een andere overweging bij het hoofdbe stuur was, dat in het verleden de beste verkiezingsresultaten bereikt zijn bij een onafhankelijke opstel ling. Over raadsverkiezingen zouden de plaatselijke afdelingen zelfstan dig moeten besluiten. van het ziektevereuim mogelijk. Dat is op zich ook al positief, want het vergroot het draagvlak van economi sche actieven, die samen de sociale premies en 'belastingen moeten op brengen. Inkomensmatiging Prof. Albeda heeft ook zo zijn twij fels over het plan om de inkomens sterk te matigen. De bijna absolute loonstop, die formateur Den Uyl in zijn plannen heeft verwerkt, is vol gens Albeda „gewaagd" wanneer dit zou moeten gebeuren op basis van vrijwilligheid. Hij wijst er ook op dat de centrale organisaties van werkge vers en vakbeweging hun leden niet „aan een touwtje" hebben. Werkge vers zoudén meer „incidentele" loonsverhogingen kunnen geven. „Je kunt er makkelijk over praten, maar wat doe je als werkgever als je geen personeel kunt krijgen? Dan zeg je toch niet: ik hou me aan de mati ging? Dit zijn zaken die je nu ook al weer in de Rijnmond ziet gebeuren met het optreden van koppelbazen," aldus Albeda. Het nieuwe kabinet zal volgens Albe da moeten werken aan een bewust wording onder de bevolking „over hoe het er voor staat met ons indu striële klimaat". De psychologische ruimte voor het ondernemen moet groter worden. „Den Uyl zal een dui delijker lijn naar de ondernemers moeten leggen. Dat is een voorwaar de voor slagen van het beleid." Albe da wijst op het voorbeeld van de Zweedse sociaal-democraten en hun houding tegenover de onderne mingen. ADVERTENTIE het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn zal zich niet inzetten voor een weerbericht of een waarschuwings systeem voor bij voorbeeld patiën ten die gevoelig zijn voor winterte nen, wintervoeten, winterhielen of winterhanden. Dit blijkt uit het ant woord dat de minister geeft op vra gen die gesteld zijn door de D'66'er Beekmans, toen die nog in de Twee de Kamer zat. Van Doorn zegt dat een extra weer bericht voor hooikoortspatiënten wel zin heeft zowel voor het arbeids leven als voor het vrije tijds- en ontspanningsleven van de patiën ten. Beekmans vond dat het uitzen den van het hooikoorts-bericht dis criminerend zou kunnen werken voor lijders aan andere kwalen. Ook dacht hij aan de mogelijkheid van ongewenst medicijnengebruik. Van Doorn zegt dat een van de beste middelen tegen hooikoorts vóór het optreden van de benauwdheid moet worden gebruikt. Wordt er een on gunstige weerssituatie verwacht dan kan dat tot meer gericht medi cijnengebruik leiden, meent hij. In hel perscentrum Nieuwspoort gaven vijf aftredende bestuursleden van de PPR een persconferentie. Van links naar rechts: Gerrit-Jan van Oven, Karei Claassen, Wijnand van Hooge vest, Frans Schulte en Ernst Veen. Vervolg van pagina 1 De PvdA fractieleider Van Thijn, reageerde: „Ik vind de opstelling van het CDA begrijpelijk en ik res pecteer dat het CDA gezien zijn op vatting geen inhoudelijke tegemoet komingen over abortus meent te kunnen doen. Het is voor het CDA een zaak van principes en geweten, ik hoop dat het CDA van zijn kant zal begrijpen en respecteren dat ons standpunt evenzeer een gewetens kwestie is". Van Thijn constateerde dat er geen andere dan de parlemen taire weg (initiatief-wetsontwerp) is om het abortusprobleem nog op te lossen. „Ik vind het moeilijk te aan vaarden dat de bestaande wetge ving ongewijzigd gehandhaafd blijft, omdat op die manier een situ atie van rechteloosheid zou voort duren." Van Thijn wilde gisteren echter al niet zo ver gaan om definitief een onaanvaardbaar uit te spreken over de CDA-eis betreffende het handha ven van de bestaande situatie. Van Thijn sprak wel van een practische onoverkomelijkheid, maar verder ging hij niet. Dit in tegenstelling tot de "D'66-fractieleider Terlouw. Deze zei gisteren dat D'66 niet aan een kabinet zal deelnemen waarin afge sproken wordt de abortuskwestie ongewijzigd te laten. „Dat is ons definitieve standpunt". aldus Terlouw. ADVERTENTIE TEXEL (ANP) Een Texelaar, die sedert dinsdagavond in de Wad denzee werd vermist, is gistermor gen na zeven uur zwemmen veilig op het eiland teruggekeerd. De 34-jarige kottervisser J. Betsema uit Oudeschild, vader van drie kin deren, was met een vriend in een bootje de Waddenzee opgegaan om te gaan duiken naar een oud scheepswrak. Beiden zijn lid van de Texelse duikclub. Op een gegeven moment constateerde de vriend, na een tijd onder water te zijn geweest, dat Betsema niet boven kwam. Hij klom in het bootje en sloeg in Oude schild alarm. Een grootscheepse zoekactie met een reddingboot en een helikopter had geen resultaat en werd gestaakt toen het donker werd. Pas uren later klom Betsema dicht bij Oudeschild aan wal. Hij vertelde dat hij door de stroom te ver van het bootje was geraakt en toen maar terug was gaan zwemmen. Van de kou had hij geen last gehad, omdat hij onder zijn toch al „lekker war me" duikerpak nog een trainingpak droeg. Rechterlijke macht Mr I. H. P. Slaterus Is per 1 oktober eervol ont slag verleend uit zijn functie van officier van justitie in het arrondis sement Groningen, onder dankbe tuiging voor de door hem in rechter lijke betrekkingen bewezen dien sten. mr P. A. M. Hendriks, kabi netschef van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, is benoemd tot plaatsvervangend offi cier van justitie bij het arrondisse mentsparket te Den Bosch. Vraag de gratis brochure Hotelarrangementen b.v. 3 dagen va. f 74.-- all-in, én/of de Bemiddelingsbrochure voor bungalows, appartementen en huizen. Inlichtingen en boekingen VW Texel, Postbus 3, Den Burg.Tel. 02220-28 44. Biblikatic in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme. Den Haag. „De kruimels zijn van het tafelkleed. Wat moet ik nog meer voor u doen?" ADVERTENTIEI Va een ftmto Privé fetemnJ kun je meheuro- chetzes een meuu/ toskuum betalen Goed gekleed naar de Amro, dus. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De tarieven voor de rijexamens worden met ingang van 1 september verhoogd. Een volledig examen categorie BE (personenau to) gaat 58,50 gulden kosten. Het examen kost nu 55,25 gulden. Het praktische herexamen BE (nu 51,25 gulden) zal 54,75 gaan kosten. Het volledig examen categorieën A (motoren) en CE/DE (vrachtwagens) komt op 54,75 gulden (nu 51,25 gul den). Het praktisch herexamen voor deze categorie wordt 44,25 gulden (nu 41,25 gulden). Het theoretisch herexamen wordt 34,00 gulden (op het ogenblik 31,00 gulden). De directie van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen.Stich ting CBR", heeft dit gisteren meege deeld De prijs van een formulier „eigen verklaring" ter verkrijging van de geneeskundige verklaring, wordt per 1 Januari 1978 op vijf gulden vastgesteld. Dit bedrag is nu 4,76 gulden. DEN HAAG (ANP) De PvdA Tweede Kamerleden Van der Doef, Rienks en Knol hebber er bij minis ter Westerterp op aangedrongen dat de spoorwegen meer service gaan verlenen aan invaliden en aan moe ders met kinderwagens. Het is de Kamerleden gebleken dat invaliden en moeders met kinderwagens in de weekeinden nauwelijks vertrekken kunnen van onder meer de stations in Meppel en Hoogeveen, doordat daar dan bepaalde spoorwegover gangen worden gesloten De Kamer leden vinden dat, indien de NS de nodige voorzieningen niet kunnen treffen, er maar een beroep gedaan moet worden op gelden uit de werk- gelegenheidspot. Op dat congres zullen naast de sa menwerking met nlet-progressleve partijen (het CDA) volgens de fractie ook de betrouwbaarheid van de PPR ais politieke partner en de vertrou wensrelaties binnen de partij aan de orde moeten komen. Verder herinnert de fractie de partij eraan dat verandering in de Neder landse politiek, gezien de verkie zingsuitslag van 25 mei, niet anders dan zeer bescheiden kan zijn. Eerder had de heer Van Hoogevest zijn te genstanders hier ook op gewezen. Verschil Het dinsdagavond tot uiting geko men geschil binnen het PPR-be- stuur is het gevolg van een allang broeiend verschil van inzicht over de politieke koers. Kern van dit ge schil was steeds de vraag of de PPR ook met andere dan met de progres sieve partijen met name het CDA, kon samenwerken en hiermee ver antwoordelijkheid voor het rege ringsbeleid kon dragen. Van Hooge vest en de zijnen vonden van wel, de tien nu ook afgetreden hoofdbe stuursleden niet. Naar op een persconferentie van de zeven bleek, meende Van Hoogevest reeds vanaf vorig jaar, (toen de be kende eerste versie van de samen- werkingsresolutie PvdA-PPR in dis cussie was) dat samenwerking met het CDA mogelijk moest blijven. Ook na de val van het kabinet Den Uyl bleef een deel van het PPR- bestuur op dit standpunt, dat ook de PvdA ten aanzien van het CDA innam. Verdedigd „Na het congres in Amersfoort, waar de samenwerking met het CDA na genoeg werd opgezegd heb ik de meerderheidsbesluiten naar buiten toe wel verdedigd, maar alleen maar omdat ik vond dat een voorzitter dat moet doen." aldus Van Hooge vest. In de .verpletterende nederlaag die de PPR op 25 mei leed bij de Tweede Kamerverkiezingen zagen de zeven dinsdag afgetreden hoofdbestuurs- lèdén een veroordeling door de kie zers van het gevoerde beleid op dit punt. Huns inziens had deze uitslag dan ook aanleiding moeten zijn om op korte termijn opnieuw uit te spreken dat de PPR het dragen van politieke regeringsverantwoorde lijkheid niet uit de weg gaat. Maandagavond kwam Van Hooge vest op de hoofdbestuursvergade ring met een daartoe strekkend voorstel voor het PPR-ledencon- gres. Na enkele amendementen luid de dit voorstel als volgt: „De PPR streeft in beginsel naar het dragen van politieke verantwoordelijkheid. Dat sluit samenwerking met niet- progressieven niet bij voorbaat uit, uiteraard voor zover programma tisch overeenstemming is te berei ken en de personele samenstelling een progressiever beleid garan deert." Deze ontwerp-uitspraak werd ten slotte na langdurige dis cussie in het bestuur met tien tegen vier stemmen verworpen. Van Hoogevest en zijn voornaamste tegenstander in het bestuur, vice- vooraitter-secretaris Jaap de Jong, spraken daarop al om vóór dinsda gavond samen een nieuwe ontwerp resolutie te maken. Volgens De Jong kwam Van Hoogevest echter niet opdagen, waarop hij maar alleen een nieuwe tekst maakte. Hierin werd de samenwerking met niet- progressleve partijen veel vager gelaten. In de hoofdbestuursvergadering van dinsdag stelde de groep Van Hooge vest daarop voor het hele bestuur te laten aftreden, en het conflict aan de partij voor te leggen. Toen de meerderheid onder De Jong ook dit niet wilde, traden de zeven af. Naar hun zeggen willen ze zich wel actief blijven inzetten voor de partij. Lijm Naar onder ingewijden verwacht wordt zal in de discussie die naar aanleiding van het aftreden van de groep Van Hoogevest vrij spoedig in de diverse partijgeledingen gevoerd gaat worden, de PPR-kerngroep vooral te vinden zijn aan de kant van vice-voorzitter De Jong, die de marxistische en min of meer ook de Kabouter-lijn in de PPR vertegen woordigt. Het ledencongres daaren tegen, waar nog veel christen-radi calen van het eerste uur te vinden zijn, zou volgens deze ingewijden meer op de lijn van Van Hoogevest zitten. Over de door De Jong en de zijnen voorgestelde koers zei Van Hooge vest gisteren nog: „Je kunt ook aan de kant blijven staan, vingertjes op steken en etiketjes uitdelen, maar er zijn in Nederland al genoeg partijen die dat doen." MOSKOU (AP) Voor het eerst in de geschiedenis is de Noordpool va- renderwijs bereikt. De Russische te levisie onderbrak gisteravond haar avondprogramma's ona te melden dat die achtend om 3 uur de nucleai re ijsbreker Artlka bij de Pool was aangekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3