ff Slecht weer drukt winst |van Unilever-ijsbedrijven NMB werkte bevredigend Extra koopkracht vermindert werkloosheid Meer booreilanden dit jaar stilgelegd Post- en gemeentegiro samen ^Resultaat 2e kwartaal toch 19 procent omhoog Meevaller voor beurs Hypotheekrente per 16 aug IKSSS In eerste helft fubileumjaar C A biedt op bedrijf in VS ,Witte benzine' in Duitsland vaak van slechte kwaliteit Ford-auto's naar de fabriek terug Slavenburg groeide verder Sergeant bestraft voor fraude met hondevoer van rijk Stroom valt nog geen minuut uit: miljoenenschade 3NDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 ai fn 'SjVan een onzer verslaggevers BOTTERDAM Niettegenstaande in Europa de vraag naar produkten voor huishoudelijk [ebruik zwak was en als gevolg van het slechte weer de winst van de consumptie-ijsbedrijven 'l lanmerkelijk lager uitkwam dan in 1976, is Unilever er in heh tweede kwartaal toch in geslaagd 32 net een beter resultaat voor de dag te komen dan in dezeltde periode van verleden jaar. FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 19 20HDe winst toekomend aan de houders middelen en van veevoeder werden van het gewone kapitaal nam ill. met goede resultaten behaald, maar de 919 procent toe van 293 miljoen gul-' winst op wasmiddelen bleef gering. 2* den tot 348 miljoen gulden, of per gewoon aandeel van 20 van 5,26 '6' lot 6,25. De verkopen aan derden van Unilever over de gehele wereld waren in het tweede kwartaal met ƒ10.287 miljoen 14 procent hoger 36" dan in april/juni 1976, toen zij 9.016 ^miljoen beliepen. 9'dn het eerste halfjaar was er sprake van een toeneming van de verkopen 2ii met 13 procent van 17.735 miljoen ®3$tot ƒ20.114 miljoen. De halfjaars- iwinst is op 568 miljoen becijferd, wat neerkomt op een stijging van 3 procent ten opzicht van de eerste zes iaanden van vorig jaar, toen de 74nettowinst 553 miljoen bedroeg. In een toelichting op de cijfers wordt opgemerkt, dat de winstmar ges in Europa onbevredigend bleven in het tweede kwartaal. Grondstof- fenprijzen voor de olie- en margari ne-industrie, die in het begin van het aar belangrijk stegen, waren eind Juni weer gedaald. Met de verkoop eetbare vetten werden goede isultaten behaald. Vleessector iaJ De gróte vleesbedrijven leden ook in so2 het tweede kwartaal verlies, De reor- De resultaten van de bedrijven in Noord-Amerika waren teleurstel lend; die in de overige landen buiten Europa waren iets hoger dan over het tweede kwartaal van 1976. De winst van UAC International was wederom bevredigend. De plantages behaalden goede resultaten als ge- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de Amster damse beurs betekenden de Unilever- cijfers gisteren een meevaller. Bij het slot van de officiëje handel werd nog 118,50 genoteerd, wat op een terug gang met 70 cent neerkwam ten op zichte van dinsdag. Nadat de laatste gongslag had geklon ken en de cijfers bekend waren ge worden, ging het echter snel bergop waarts met de koers. In het onofficië le .verkeer werd zodoende al. sppedig 121 voor dë aandelen betaald. volg van de hogere prijzen voor hun produkten op de wereldmarkt. Belang Nigerië De resultaten van Unilever over het tweede kwartaal en over het eerste halfjaar werden overigens wederom beïnvloed door de vermindering van het Unilever-belang in UAC of Nige ria van 60 tot 40 pet. Deze maat schappij wordt dit Jaar niet meer als dochteronderneming, maar als geas socieerde maatschappij in de cijfers opgenomen. Dit betekent onder meer, dat haar verkopen en bedrijfs winst niet meer in deze posten over 1977 voorkomen. Als UAC of Nigeria in 1976 ook niet in de verkopen en bedrijfswinst zou zijn opgenomen zouden in het twee de kwartaal van 1977 de verkopen in geldswaarde een stijging van 19 pro cent en in het eerste halfjaar van 18 procent hebben getoond. De be drijfswinst zou dan met 13 pet in het tweede kwartaal en met 10 pet in het eerste halfjaar zijn toegenomen. Nu tóont de bedrijfswinst in het tweede kwartaal een vermindering met 2 procent van 721 miljoen tot 704 miljoen en in het eerste halfjaar een achteruitgang van 5 procent van 1287 miljoen tot 1220 miljoen. Schiphol was onlangs het vertrekpunt voor 12.000 Nederlandse leghennen, die in de Westafrikaanse republiek Liberia zullen gaan meehelpen bij het opvoe ren van de eierproduktie. Op de foto de steward met één van de 12.000. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 9 8.75 9 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 15/2.- 9 8.75 9.— 8.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.1 8.7 8.5 9.1 8.7 8.5 Centraal Beheer 10 jaar - 8.9 8.9 Ennia 10 jaar 8.9 9.1 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - •8.9 8.9 9.1 9.1 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 9 - 9- Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 9 9 RPS 5 jaar 1 8.75 8.75 Stad A dam 5 jaar >- 8.75 8.75 Westland Utrecht standaard no risk budget 510 Jaar 5 10 jaar variabel 2- 2 8.7 9.1 8.9 8.9 9.3 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Na een periode waarin geen wijzigingen gemeld werden is er nu een tendens tot verlaging van de hypotheekrentepercentage door verschil lende banken. Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort 54 land leidde tot enige verbetering. De lorganisatie in Nederland, die zo- ais bekend, thans wordt besproken met ondernemingsraden en vakbon den, zal waarschijnlijk belangrijke eenmalige kosten met zich brengen. Met de verkoop van andere levens- Van een onzer verslaggevers NEW YORK Het Nederlandse de tailhandelsconcern C A heeft een bod gedaan op alle aandelen van de Amerikaanse Miller-Wohl Co, zo meldt de New York Times. Volgens het bericht is met het bod 50 per aandeel) een bedrag gemoeid van 160 miljoen (400 miljoen gulden). Miller-Wohl Co. is een detailhandels onderneming in dameskleding met ongeyeer 140 filialen ih het midden westen en zuiden van de Verenigde Staten. De omzet in het afgelQpen boekjaar beliep 262 miljoen gulden, terwijl de winst 22 miljoeiï bedroeg. In de Verenigde Staten heeft C A al een meerderheidsbelang in het filiaalbedrijf Ohrbach. Verwacht wordt dat het bod gestand zal wor den gedaan. AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank heeft in 1977 een belangrijk beter resultaat de eerste helft van haar jubileumjaar 1977 (de bank bestaat in dan over 1976 <w*nst ƒ254.490). november 50 jaar) bevredigend gewerkt. DüSSELDOÉF Meer dan een kwart van de „wittebenzine" in de aan Nederland grenzende Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen voldoet niet aan de kwaliteitsnor-, men. Dit is komen vast te staan na een onderzoek dat op last van de overheid van Noordrijnland-Westfa len is uitgevoerd bij een grootaantal „witte pompen". De overheid raakte gealarmeerd, na dat bij een aantal steekproeven bleek dat de kwaliteit nogal eens te wensen overliet. Dit leidde tot een bliksemonderzoek, waarbij in de af gelopen dagen meer pompen wer en gecontroleerd dan anders in een heel jaar. Vooral de „witte pompen" in de buurt van grote winkelcentra blij- cen vaak slechte benzine te verko- >en. Het is niet duidelijk waar deze nferieure benzine vandaan komt. •e pompen die merkbenzine verko-, )en en ook de zogenaamde vrije )ompen (die meestal merkbehzine verkopen), bleken over het alge- is neen wel aan de eisen te voldoen. De bedrijfsomvang gemeten aan het balanstotaal nam met 21% toe ten opzichte van 30 juni 1976 (le halfjaar 1977 +12%) en naderde daarmede de 25 miljard. Debiteu ren stegen met 28% en toevertrouw de gelden met 21% ten opzichte van medio 1976 (le halfjaar 1977 respec tievelijk +12 en +10%). De sterke bedrijfsgroei was de belangrijkste factor voor de toene ming varï de winst over de eerste zes maanden van 1977 met 29% tot 49 miljoen, vergeleken met de 38 mil joen van de overeenkomstige perio de van een jaar tevoren. De bank verwacht dat de winst van het twee de half jaar niet veel zal afkijken van die van het eerste half jaar. In dat geval zal de winst per aandéel over 1977, ondanks de recente kapitaal- vergroting, hoger uitkomen dan over het voorgaande jaar. BELEGGINGSMAATSCHAPPIJ WERELDHAVE nettowinst eerste half jaar 6,8 (6,1) miljoen. VERENIGDE NBM-BEDRIJVEN (bouw, handel, industrie) verwacht dat het in 1976 ingetreden winsther stel zich geleidelijk zal voortzetten. Holland Sea Search wil haar aan delen (nu nog incourant verhandeld) als verdere boringen succes heb ben op de beurs van Amsterdam introduceren. Verlies 1976 ruim een half miljoen gulden, tegen een winst van 114.000 gulden in 1975. NEDERLANDSCHE WATER- SCHAPSBANK uitgiftekoers 7,75% 8-jarige lening 1977 groot 100 mil joen bedraagt 100,3 procent. In schrijving staat vandaag open. WESTLAND-UTRECHT HYPO THEEKBANK sloot in de eerste helft van 1977 hypothecaire leningen af tot een bedrag van 1.492 (v.j. 935) miljoen. Portefeuille gestegen tot 6.658 miljoen. Nettowinst eerste half jaar 22,5 (12,7) miljoen. LEIDSCHE WOLSPINNERIJ (Nevada) omzet 1976/77 steeg met ruim 16 procent tot 60,9 (52,3) mil joen. Nettowinst 3,4 (3,1) miljoen. Dividend 30(25) procent. MARTINAIR vervoerde in de eer ste zes maanden van dit jaar ruim 22 miljoen kg vracht, of 17 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. In het passagiersvervoer werd een bijna even omvangrijke groei bereikt. JEAN HEYBROEK verwacht over DETROIT (ANP) Ford heeft ruim 750.000 auto's van de modellen 1976 en 1977 teruggenomen ter vervan ging van de ventilator die met zijn bladen van soepel plastic ernstig gevaar kan opleveren of schade ver oorzaken doordat zij kunnen scheu ren en eraf vliugen. Om dezelfde reden moest de Ameri kaanse autofabrikant in juni ruim 400.000 auto's van de modellen van 1972 terug roepen. ROTTERDAM - In het eerste half jaar 1977 heeft de bedrijfsomvang van Slavenburg's Bank zich bevre digend ontwikkeld en nam het volu me van de kredietverlenging verder toe, aldus'mededelingen in het pros pectus behorend bij de uitgifte van 50 min 8 pet obligaties 1977 per 1978-1987. De als gevolg van de in ternationale druk op de gulden in het tweede halfjaar 1976 gestegen geldmarkttarieven hebben ook in het eerste halfjaar 1977 nog een zwa re druk op de rentemarges uitgeoe fend. Desondanks zullen de resulta ten over het eerste -semester onge veer gelijk zijn aan die van dezelfde periode in 1976, wat de bank tot tevredenheid stemt. Ndar het zich laat aanzien zal de rentemarge zich in het tweede half jaar bij gelijkblijvende omstandig heden verbeteren. Onvoorziene ont wikkelingen voorbehouden zijn er goede verwachtingen ten aanzien van de resultaten van het tweede halfjaar. Het geconsolideerde balanstotaal per 10 juni 1977 bedroeg 6,8 mil jard tegen 6,5 miljard per ultimo 1976. MIJ VOOR WONINGINRICH TING VAN REEUWIJK meldt een lichte stijging van de winst in de eerste zes maanden van dit jaar. REESINK (technische groothan del) heeft het eerste halfjaar 1977 afgesloten met een resultaat dat bo- .ven de begroting ligt. Brutowinst en kosten bleven beide bij de begroting achter, maar de kosten in verhou ding meer dan de brutowinst. On voorziene tegenvallers voorbehou den zal het voor 1977 begrote netto resultaat, op basis waarvan een ver hoging van het dividend van 14 tot 15 pót in het voornemen lag, zeker worden gerealiseerd. ELSEVIER DETAILHANDEL te Utrecht voert besprekingen met de Verenigde Lektuur Bedrijven te Amsterdam over de mogelijkheid samen te werken op het gebied van zowel de abonnementenbemidde ling voor institutionele en particu liere afnemers als de leveranties van voornamelijk wetenschappelijke boeken aan binnen- en buitenlandse institutionale afnemers. DE RABOHYPOTHEEKBANK begint vandaag met de afgifte van 7.75 pet pandbrieven 1977 per 1980- 1987 tegen de koers van 100 pet. De stukken, groot 1000, hebben jaar coupons per 1 Juni. Aflossing van het totaal geplaatste bedrag zal plaatsvinden in acht nagenoeg gelij ke termijnen In de jaren 1980 tot en met 1987. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. Beursnotering voor de pandbrieven zal worden aange vraagd. ARNHEM (ANP) De krijgsraad in Arnhem heeft een 41-jarige beroeps- sergeant van de luchtmacht veroor deeld tot vier maanden militaire de tentie, waarvan twee maanden voor waardelijk. De sergeant der le klas se J.M. van M. uit Dreumel bekende zich van oktover 1973 tot juni 1976 schuldig te hebben gemaakt aan verkoop van enkele duizenden blik ken rijkshondevoer, lederen jacks en aan fraude bij de aankoop van honden. Van M. had in die tijd als comman dant van de hondensectie van het Commando Opleidingen van de Ko ninklijke Luchtmacht de leiding van de hondensectie „De Dellum" in Rhenen. De blikken hondenvoer en de zak ken hondebrokken konden doordat er onvoldoen controle was enkele jaren lang worden verkocht aan vrienden en bekenden van Van M. Een jaar lang werden de honden regelmatig met keukenafval ge voerd; het echte hondevoer werd doorverkocht. De auditeur-militair sprak van een „misbruik van macht en vertrou wen" maar wees er wel op dat het in Rhenen had ontbroken aan toe zicht. Daarom wilde hij geen ontslag uit militaire dienst eisen. Twee kor poraals kregen wegens medeplich tigheid en heling geldboeten van twee- tot vijfhonderd gulden, ROTTERDAM Het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen verwacht, dat het aantal werkloze booreilanden op zee zal stijgen. Als gevolg 'van de door de oliemaatschappijen geplaatste orders in de afgelopen jaren zullen er in de loop van dit jaar nieuwe booreilanden bijkomen. Er zal voor de installa ties niet voldoende werk zijn, zodat de overcapaciteit zal toe nemen. Begin 1974 waren 239 booreilanden of -schepen ingezet voor werkzaam heden op zee. Het jaar daarna kwa- Van een onzer verslaggevers MOERDIJK Shell Chemie in Moerdijk heeft een strop van miljoe nen guldens aan exploitatie-schade opgelopen door een korte stroom storing. In de verschillende Shell- fabrleken werd de produktie stopge zet, nadat door de stroomstoring het veiligheidssysteem in werking trad. De storing trad maandagavond op gedurende slechts 45 seconden, maar het duurde tot gisteren voor dat alle produktie-eenheden weer werkten. „Er is niets vernield, dus het veiligheidssysteem heeft goed gewerkt," aldus directeur P. Teunis- sen. De storing ontstond na het uit vallen van een relais op het indus trie-terrein, waardoor de transfor mator niet meer functioneerde. De PNEM is daar bezig met de aanleg van een nieuw computer-systeem. Op basis van contractuele afspra ken is de PNEM niet aansprakelijk voor de schade. Shell is er niet tjegen verzekerd. In het verleden zijn er al vaker storingen geweest. De Shell krijgt binnenkort een speciale drie voudige verbinding met het PNEM- net. DEN HAAG De Postcheque en Girodienst en de Gemeentegiro Amsterdam gaan samen. Dit houdt tevens in een nauw samenwerkingsverband van de twee instellingen met de Rijkspost spaarbank, zo heeft de PTT gisteren meegedeeld. Met deze samenwerking, die tot stand kwam in overleg tussen de ministers van financiën en binnen landse zaken, de staatssecretaris van verkeer en waterstaat en de burge meester, de wethouder van financiën en de wethouder van personeelsza ken van'Amsterdam, wordt in het bijzonder getracht de dienstverle ning aan het publiek te vergroten. Het samengaan kan de werkgelegen heid in Amsterdam bevorderen. Bo vendien wordt een versterking be reikt van de positie van de gezamen lijke overheidsgelddiensten, echter zonder dat wordt vooruitgelopen op de eventuele totstandkoming van een Postbank, aldus de PTT. De principe-overeenstemming be treft de volgende punten: De financiële compensatie voor de gemeente Amsterdam. De hoofdlijnen van het sociale be leid voor het personeel van de be trokken instellingen. Partijen zullen een begeleidingscommissie instellen die vervolgens de opzet van de orga nisatie- en de personeelsplannen ter hand zal nemen. Amsterdam zal een deel van deze gemengde commissie aanwijzen. Ook de ambtenarenorga- nisaties zullen worden uitgenodigd om in de commissie deel te nemen. De handhaving van de huidige verschijningsvorm van de Gemeen tegiro gedurende een reeks van jaren. men er 37 eenheden bij. In 1976 wa ren het er 318. Het totaal aantal boorinstallaties groeide gestaag tot 372 -op 1 januari van dit Jaar. Van de 372 installaties werken er echter maar 290. Begin 1975 waren slechts 33 booreilanden zonder werk. Thans zijn het er 82. Van 1974 tot 1975 daalde het aantal werkloze boorin stallaties tot 17. Begin 1976 waren het er weer bijna evenveel ais in 1974. Het afgelopen jaar groeide het aantal werkloze installaties tot een record: 82. Het aantal gebieden waar de olie maatschappijen opereren, ls in de afgelopen jaren toegenomen van 13 tot 16. Afgezien van de Golf van Mexico, waar al enkele tientallen ja ren intensief wordt geboord naar gas en olie, is de Noordzee thans het drukste bezet. Hier bevinden zich 64 booreilanden. Begin 1974 waren het er nog maar 36. Daarna volgen Zuid- oost-Azië met 44 booreilanden, het Midden-Oosten met 43 en de kustge bieden van Zuid-Amerika met 35 Mogelijk geen ontslagen bij sluiting Orlon-fabriek Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Een negatieve be slissing over de toekomst van de Orlonfabriek van DuPont de Ne mours behoeft niet te betekenen dat er vijfhonderd man op straat komen te staan; Dit zegt de directie van het vijf fabrieken omvattende en zes tienhonderd man werkverschaffen de chemische bedrijvencomplex te Dordrecht in een reactie op de be richten over sluiting van de Orlon fabriek en een mogelijke verplaazt- sing van de installaties naar Ierland. Een definitieve beslissing is voor het eind van dit jaar niet te verwachten De Orlonfabriek die kunstvezels maakt voor de textielindustrie lijdt al enige jaren miljoenenverliezen Ook de uitkomsten van dit jaar zul len ver onder de rode streep liggen Er zal echter in geen geval sprake zijn van een abrupte sluiting maar van een geleidelijke afbouw Daar bij zullen, voor zover nu is te voor zien, geen ontslagen behoeven te vallen. Du Pont wil intussen zijn Delrin- fabriek gaan uitbreiden. Overwogen wordt een Investering van 25 mil joen en uitbreiding van het werkne mersbestand met zestien man. n het eerste artikel in deze serie heeft U kunnen lezen dat steeds meer economen ervan overtuigd t aken dat de huidige hoge werkloosheid niet alleen veroorzaakt wordt door te hoge loonkostenstij- ingen en te lage winsten waardoor ondernemers niet meer kunnen investeren, maar ook door een ebrek aan koopkrachtige vraag waardoor ondernemers niet meer willen investeren. Deze edachtengang kreeg onlangs extra gewicht toen de economen van de PvdA zich er massaal chter schaarden. 'ot dusver hebben de CDA-econo- len zich nauwelijks uitgelaten over ie zienswijze dat ook een gebrek aan oopkrachtige vraag als oorzaak van Ie huidige hoge werkloosheid moet 'orden beschouwd. Zij huldigen nog teeds de opvatting dat de werkloos- leid louter en alleen het gevolg is an te hoge loonkostenstijgingen en i e lage winsten. Een gebrek aan toopkrachtige vraag als mogelijke s weede oorzaak van de huidige werk- 5 aosheid wordt door hen óf ontkend t genegeerd. i k vraag is dan ook of er werkelijk j anwijzingen zijn die er op duiden i at de koopkrachtige vraag de laat- te jaren in belangrijke mate aan etekenis heeft ingeboet. U weet ver moedelijk wel dat de koopkrachtige vraag naar goederen wordt uitgeoe fend door de gezinnen (consumptie), de bedrijven (investeringen) en het buitenland (export). Ik heb de groei cijfers van deze bestedingsvormen eens voor twee perioden op een rijtje gezet (tabel 1). Tabel 1; Gemiddelde jaarlijkse volu megroei van verschillende beste dingsvormen. Bestedingsvorm Consumptie Investeringen Export 1950 1970 1971 1977 4.7 3,4 6.6 0.8 11,4 7,5 Flinke deuk De cijfers laten weinig aan duidelijk heid te wensen over. De groei van elk der bestedingsvormen is in de jaren zeventig sterk verminderd. Hoe men de zaken ook wendt of keert, men kan moeilijk ontkennen dat de groei van de koopkrachtige vraag in de laatste jaren een flinke deuk heeft gekregen. De schade die de koop krachtige vraag in de recente jaren heeft opgelopen komt helaas ook tot uiting in het cijfer dat aangeeft welk percentage van het machinepark niet gebruikt wordt als gevolg van een gebrek aan afzetmogelijkheden (tabel 2). Tabel 2: Gemiddeld jaarlijks percen tage van het machinepark dat niet benut wordt als gevolg van een ge brek aan afzetmogelijkheden. door dr. J. G. li* Post i V 1950-1970 1971 1976 1976 Nederland Duitsland Frankrijk Ver. Staten Japan 12 11 11 11 15 17 14 15 13 21 Terwijl in de periode 1950-1970 ge middeld zo'n 7 procent van het Ne derlandse machinepark geen dienst deed wegens een gebrek aan afzet mogelijkheden, is dit cijfer de laat ste jaren opgelopen tot 17 procent In 1976. De cijfers van het onderzoekin stituut van de Universiteit van Pennsylvania tonen aan dat het hier bij niet om een specifiek Nederlands probleem gaat, maar dat het om een verschijnsel gaat dat zich in het hele industriële Westen manifesteert. Het meest ernstig lijkt Japan getroffen te zijn waar vorig jaar maar liefst 21 procent van het totale machinepark stilstond wegens onvoldoende afzet mogelijkheden. Het is volstrekt begrijpelijk dat bij een dergelijke snel stijgende leeg stand van het machinepark de mees te ondernemers er weinig voor voe len hun machinepark uit te breiden en nieuwe werknemers in dienst te nemen, ook al zijn hün winsten nog zo uitbundig. Het ls daarom alleszins redelijk te veronderstellen dat de huidige hoge werkloosheid niet al leen kan worden verminderd door de bedrijfswinsten maar klakkeloos te verhogen, maar dat daarnaast vol doende koopkracht gecreëerd zal moeten worden om de stilstaande machines weer aan het werk te helpen. Conclusie genegeerd Hoe redelijk deze conclusie ook klinkt, zij wordt nog steeds ontkend en genegeerd door belangrijke be leidsvormende en adviserende in stanties in ons land zoals de Sociaal Economische Raad, het Centraal Planbureau, de Nederlandsche Bank en het Nederlands Christelijk Werk geversverbond. Alleen de socialisti sche economen hebben zich sinds kort terecht massaal achter de ge schetste zienswijze geschaard. Ik ben van oordeel dat ook de CDA- economen hun gereserveerde hou ding ten aanzien van de bovenstaan de conclusie moeten laten varen. Met de nuchtere cijfers in de hand zal men toch moeten erkennen dat naast een vermindering van de loon kostenstijgingen en naast een verbe tering van de bedrijfswinsten tevens een toename van de koopkrachtige vraag nodig is om de huidige werk loosheid doeltreffend te kunnen be strijden. Het wordt hoog tijd dat de CDA- economen zich evenals hun socia listische collega's gaan beraden over de vraag op welke wijze de extra benodigde koopkracht het meest doeltreffend en het meest verant woord kan worden gecreëerd. Dat voor een natuurlijke antwoord op deze vraag in de allereerste plaats inzicht nodig is In de oorzaken die tot de sterk verminderde groei van de koopkrachtige vraag hebben ge leid zal voor U geen verrassing zijn. In het volgende artikel zal ik daarom proberen aan te geven waardoor de breuk in de bestedingsgroei in ons land en in de rest van de Westerse wereld ls ontstaan. Dit is het tweede artikel in een serie van vier. Het eerste stond in de krant van gisteren, 17 augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19