Bestuur universiteiten nog weinig volgens wet MAG 'T PLATTELAND STAD WORDEN? f Liedjes met een laffe nasmaak 4 provinciaal bestuur van noord-holland 1 „Verklaringen in zaak tegen Menten onjuist" Onzekere toekomst voor vroeger schip Veronica j adres: Amsterdams Philharmonisch opende concertseizoen Nationale Ballet naar buitenland Zeven jaar na aanvaarding 'WUB' in parlement: ieuwe getuige verdediging: Nog even 'piraterij' in Dordt Voor General Electric nieuwe eisen Wat komt er allemaal bij kijken? Vragen staat vrij Informatieavonden Zeg wat u ervan denkt [bon 16 lONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 17 Van onderwijsredactie DEN HAAG De invoering van de wet universitaire bestuurshervorming uit 1970 lijkt nog nergens naar. Zeven jaar na aanvaarding van de wet in het parlement voldoet de meerderheid van (sub)faculteiten en vakgroepen nog niet aan de gestelde eisen. iProf. Polak Deze conclusie valt af te lezen uit het rapport van de commissie-Polak, die genoemd is naar de Wageningse voorzitter prof. J. M. Polak. Het is de derde maal dat de commissie verslag uitbrengt. Eind volgend jaar volgt een laatste beoordeling. Op grond daarvan moet dan bekeken worden of de wet verbetering behoeft. De wet universitaire bestuurshervor ming werd in 1970 vastgesteld voor Van een onzer verslaggevers )EN HAAG De juistheid van de verklaringen van een jelangrijke getuige in het proces tegen Pieter Menten, de in Zweden wonende ingenieur Michael Hauptman, is opnieuw aangevochten. Volgens een door de verdediging in Frankrijk jpgespoorde getuige kan Hauptman zich tijdens de massa- executie in Urycz niet op de zolder van een inmiddels verdwenen mis hebben opgehouden, omdat op de bedoelde plaats nooit een ïuis heeft gestaan. )e verklaringen van deze nieuwe ge- uige, de Pool Julien Eiben, die zijn eugd in Urycz heeft doorgebracht, rijken ook op andere punten af van lie van Hauptman. Eiben beweert jovendien nooit van Michael Haupt- nan gehoord te hebben. Al eerder ïad een zekere Abraham Hauptman, iie in Israël woont, laten weten dat de verklaringen van Michael Haupt man onjuist zijn. Tijdens de zitting bleejc ook dat Michael Hauptman als getuige andere verklaringen aflegde dan in een televisie-interview. zaak-Menten terug te trekken, om dat zij naar zijn mening niet onbe vooroordeeld te werk gaan. „Vrijwel per omgaande", zoals hij zegt, had hij daarop te horen gekregen dat daarvoor „geen termen aanwezig" waren. de duur van vijf jaar. Bij het verstrij ken van die termijn was de invoering van de wet echter nog in het begin stadium. Op het hoogste niveau be stonden wel overal universlteits- en hogeschoolraden, maar de bestuur lijke organisatie van (sub)-facultei- ten en vakgroepen liet nog Veel te wensen over. De wet werd daarom verlengd en in mei van dit jaar wer den nog enkele kleine verbeteringen aangebracht. De commissie-Polak constateert dat er de laatste twee jaar wel vooruit gang is geboekt, maar een succes is de wet nog steeds niet. Slechts een kwart van de (sub)faculteiten heeft een bestuursvorm die in overeen stemming is met de wet. Van de nu bestaande vakgroepen (de kleinste organisatorische eenheid) heeft slechts een derde een structuur die klopt. Oorzaken De commissie-Polak noemt verschil lende oorzaken voor de trage invoe ring. De universiteiten hebben al hun handen vol aan andere hervor mingen en aan bezuinigingen. Toch kan deze toestand niet voortduren. Als de wet niet beter wordt nage leefd, dreigen er conflicten. En waar geen democratische bestuursvorm bestaat, zal het moeilijk zijn een maal gerezen conflicten te be heersen. Staatssecretaris Klein (hoger onder wijs) deelt de opvatting van de com missie-Polak, dat de universiteiten vaart moeten zetten achter de demo- Jooit gehoord 'olgens de verdediger van Menten is liben dezer dagen gehoord door de rechter-commissaris in de zaak-Men ten. Daarbij zou Eiben ook hebben verklaard dat hij in Urycz ten tijde Van de massa-executie nooit de naam van Pieter Menten heeft horen noemen. Verklaringen van andere tot nog toe gehoorde getuigen k charge zou hij eveneens hebben te gengesproken. Uenten wordt er onder meer van jfechuldigd te hebben deelgenomen ;an of betrokken te zijn geweest bij de in 1941 uitgevoerde massa-execu tie in het vroegere Poolse dorp Urycz. Zelf houdt hij staande met die ixecutie niets van doen gehad te hebben. De getuige Eiben was niet bij die terechtstelling aanwezig, om dat hij elders aan het werk was. Bij zijn terugkeer in het dorp zou hij we) allerlei verhalen over de moordpartij hebben gehoord, maar zou de naam van Menten daarbij nooit zijn geval len. Deze lezing van de gebeurtenis sen in Urycz staan lijnrecht tegeno ver die van andere getuigen die toen, ivenals Eiben, in Urycz woonden. Volgens de verdediger van Menten, ir. L. van Heijningen uit Den Haag, ïad ook de rijksrecherche Eiben op it spoor kunnen komen, als aan een rerklaring waarin de naam van deze 'etuige opdook, meer aandacht was jesteed. De raadsman «bevestigde [isteren dat hij in juni de procureur- [eneraal, mr. J. F. Hartsuiker, heeft 'erzocht de rijksrechercheurs G. G. Peters en D. Pasterkamp uit de Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Terwijl de Veronica Omroep Organisatie gisteravond in een televisiedocumentatie met weemoed terug keek op haar verleden, lag het schip, waarop zich van 1960 tot 1974 haar zendpiraterij afspeelde, zachtjes te deinen in de eerste Merwedehaven te Dordrecht. Het ligt daar in afwachting van wat zijn nieuwe eigenaar, de Dordtse zakenman Jaq. Mooren, ermee zal kunnen gaan doen. Iets van piraterij toonde het schip Veronica, dat overigens „Norderney" heet, vorige week nog eens toen het zich zonder toestemming van de ha vendienst een der binnenhavens van Dordrecht wilde laten binnenslepen om daarin af te meren. De haven meester kon het maar nauwelijks voorkomen door een over de haven monding liggende brug dicht te draaien. Het geval veroorzaakte een klein conflict tussen het gemeente bestuur en Jaq. Mooren, die voor de voormalige piraat het liefst een vaste ligplaats zou hebben om er een hore ca- en amusementsgelegenheid van te kunnen maken. Het gemeentebestuur voelt daar echter niets voor. Het heeft een ver zoek daartoe afgewezen op grond van het feit dat aan die bestemming geen behoefte bestaan en er aan de waterkant van Dordrecht bovendien geen vaste ligplaats met aan de wal perkeergelegenheid is te vinden. Het gemeentebestuur heeft nu goed gevonden dat de Norderney, waar aan volgens de eigenaar reparaties moeten worden verricht, een dag of veertien in de eerste Merwedehaven ligt, maar na die termijn moet de eigenaar schriftelijk aantonen dat het schip inderdaad moet worden gerepareerd en dat een Dordtse scheepswerf zich met dat werk gaat belasten. Achter deze els schuilt de vrees dat men straks met de Norderney als opgelegd schip „zit" en dat men voor zo'n roestige oude getrouwe hele maal geen plaats heeft. Jaq. Mooren laat zich door dit alles niet ontmoe digen, maar de toekomstige bestem ming van het schip, dat gisteren weer eens op de beeldbuis was, is nog alleszins onzeker. cratisering van het bestuur. Hij heeft dit per brief aan de instellingen mee gedeeld. Voor 15 september aan staande wil hij van alle universitei ten en hogescholen vernemen hoe de stand van zaken nu is. Dr. Klein wijst erop dat de minister zelf dwin gend een bestuursvorm kan opleg gen, indien de betrokkenen zelf niet in staat blijken een en ander vóór eind mei 1978 te regelen. Noord-Brabant: DEN BOSCH (ANP) Gedepu teerde staten van Noord-Brabant hebben de directie van General Electric Plastics in Bergen op Zoom een aantal minimumeisen voorge legd, waaraan moet worden voldaan voordat de produktie in de onlangs stilgelegde polymeerfabriek mag worden hervat. Eerder vorige week werden soort gelijke eisen gesteld ten aanzien van een ander eveneens stilgelegd pro- duktieonderdeel bij General Elec tric. De eisen zoals die gisteren zijn voorgelegd aan de directie van het chemisch bedrijf hebben onder meer betrekking op het aantal meet punten rond de fabriek, de conti nuïteit van de metingen en de op korte termijn maximaal toegestane uitworp van methyleenchloride. Bo vendien heeft het Brabantse college van gedeputeerde staten de directie laten weten dat beide bedrijfsonder delen alleen in werking mogen ko men onder provinciaal toezicht. Inmiddels is besloten dat de ge meenteraad van Bergen op Zoom op 25 augustus een extra-vergadering aan de kwestie General Electric zal wijden. De directie van het bedrijf zal uitgenodigd worden. Van PvdA- zijde in West-Brabant is het me disch tuchtcollege gevraagd de twee bedrijfsartsen van General Electric .tuchtrechtelijk te doen vervolgen, omdat zij niet direct maatregelen genomen zouden hebben om schade aan de gezondheid van de werkne mers van het bedrijf te voorkomen na de ontsnapping van benzeen in het bedrijf. Ook zouden zij nagela ten hebben de autoriteiten op de hoogte te brengen. Pronk geeft meer voor Nee toch? Oorpen moeten hun eigen karakter houden. Dat gaat niet zo maar. Dorpen staan onder druk. Buiten wonen is immers in? Het provinciaal bestuur probeert daarom iets te ondernemen om die druk te verminderen. Gedeputeerde staten, die het dagelijks bestuur van de provincie vormen, hebben hun voor stellen en ideeën daarover op papier gezet In de BELEIDSNOTA KLEINE KERNEN. Dat stuk is nog niet definitief. Pas als u uw mening erover hebt gegeven, zal het beleid over de toekomst van de dorpen worden bepaald. Door provinciale staten, uw volksvertegenwoordigers, die de beslissingen nemen in Noord-Holland. Meer dan we hier even snel kunnen vertellen. Door allerlei oorzaken zijn veel dorpen in de afgelopen jaren snel uitgebreid. Te snel, vinden gedeputeerde staten. Ze vinden dat de uitgroei flink moet worden beperkt Woningbouw zal voortaan hoofdzakelijk moeten plaatsvinden in een aantal hoofddorpen. Dat zal geregeld moeten worden in regionale kernenplannen. Vanuit de streek kan daaraan worden meegewerkt Over deze gedachten en de gevolgen daarvan wil het provinciaal bestuur met u praten. Omdat het vanzelf spreekt dat u meedenkt over uw eigen toekomst Daarom is er alle ruimte voor inspraak. Maar eerst wordt een aantal informatieavonden belegd. Daar is steeds een gedeputeerde aanwezig om de voor stellen toe te lichten. En vragen staat vrij. Dinsdag 23 augustus: De Oude Prins, Amstel- zijde 37, Ouderamstel. Donderdag 25 augustus: Regiocentrum De Noord- kop, A. Mauvestraat 77, Schagen. Maandag 29 augustus: Gulden Vlies, Koorstraat 2, Alkmaar. Donderdag 1 september: De Doele, Koemarkt 56, Purmerend. Dinsdag 6 september: Chez Dick, Ramen 10, Hoorn De bijeenkomsten beginnen alle om 20.00 uur. De informatieavonden worden gevolgd door een inspraakperiode die duurt tot en met 10 november. De nota ligt vanaf 22 augustus ook ter inzage in de gemeentehuizen, de openbare bibliotheken en het provinciehuis. Het best kunt u zelf het initiatief voor het opstellen van een reactie nemen, met uw vereniging, club of partij. Het provinciaal opbouworgaan (Kleine Houtweg 23, Haarlem, tel. 023-319130) zal proberen de inspraak zo goed mogelijk te bege leiden, en zal daarover op de informatieavond een en ander mededelen. Alle reacties, individueel of per groep opgesteld, moeten op 10 november worden gestuurd aan: Gedeputeerde Staten van NoordHolland, Dreef 3 in Haarlem. Als een of ander u nog niet helemaal duidelijk is kunt u bellen naar Bureau Voorlichting van de provincie Daar kunt u ook een gratis samenvatting krijgen van de nota. Het adres: Dreef 3, Haartem, tel. 023-169933. j Stuur mij: I gratis samenvatting van dr Beleidsnota Kleine Kernen de nota zelf, i f 3,50 (excl. porto) de ^woonplaats: slachtoffers apartheid Onbekende opera van de Engelse Bach ontdekt DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk heeft de jaarlijkse bijdrage aan International Defend and Aid Fund voor Zuidelijk Afrika ver hoogd tot 125.000 gulden. Het fonds houdt zich bezig met humanitaire en juridische hulp aan de slachtof fers van apartheid en racisme in Zuidelijk Afrika en hun familiele den. Vorig jaar kreeg het fonds een jaarlijkse bijdrage van 20.000. gulden. 8T. PAUL (MINNESOTA) (AP) Een opera van Johann Christian Bach zal In St. Paul aan het eind van dit jaar zijn eerste opvoering bele ven. Johann Christian, zoon van Jo hann Sebastian, wordt ook wel de Engelse Bach genoemd vanwege zijn langdurig verblijf in Engeland. Daar componeerde hij de opera „Ce- falo e Pocride" die in 1778 in een Londense music hall zou worden uit gevoerd. Maar zoals met veel opera's in die tijd gebeurde, werd het stuk nooit opgevoerd en raakte in het vergeetboek. De Amerikaanse musicoloog Layton Jones die bezig was met een onder zoek betreffende orkestratie in de componistenfamilie Bach, ontdekte daarbij een verwijzing naar de opera van Johann Christian. Kort daarop bleek dat de bibliotheek van het Amerikaanse Congres het hele werk op microfilm had staan. Na ontwik keling en vergroting van de film kon Jones ertoe overgaan het werk in partituur te brengen en de diverse partijen uit te schrijven. De teksten worden uit het Italiaans vertaald in het Engels door Marilyn Schelnder van de Universiteit van Minnesota. door Jac. Kort AMSTERDAM Anton Kersjes opent dit jaar met het Amster- iams Philharmonisch Orkest het concertseizoen 1977-'78 in Amsterdam met vier Zomerconcerten op dinsdagavond in de >rote Zaal van het Concertgebouw. Ijdens het eerste van deze concer- en, waarvóór niettegenstaande het farme weer een flinke belangstel- ing bestond, werden werken van lozart, Haydn en Schubert ten Sehore gebracht. Jeopend werd met de symfonie in D root. die haar bijnaam „de Parijse" ankt aan het feit, dat Mozart dit ferk schreef voor de „Concerts spiri- uels" in de Franse hoofdstad. Een •rachtig stuk, dat wat mij betreft iet een kleiner bezette strijkers- roep beter tot zijn recht was ekomen. Ian de Vries was solist in het hobo- oncert in C. groot, dat wordt toege- chreven aan Joseph Haydn, iets 'aar evenveel argumenten vóór als egen zijn aan te voeren. toee dingen staan echter vast: als it niet van Haydn zelf is, moet dit oncert zijn geschreven door ie- land, die in zijn beste ogenblikken rachtige muziek kon schrijven. En tweede, hoboïst Han de Vries ift technisch zowel als artistiek dit stuk een vertolking gegeven, in alle opzichten optimaal ge- md mag worden. [et Amsterdams Philharmonisch 'kest zorgde voor een uitstekend (nuanceerde begeleiding. iet de Negende Symfonie van Schu bert, eens door zijn „deskundige" tijdgenoten als een „verwarde mis lukking" afgewezen, maar thans er kend als een hoogtepunt van het repertoire, besloot Kersjes het con cert. Hij gaf met zijn orkest een niet alleen technisch uiterst vereorgde uitvoering van dit werk, maar schonk ook uitermate grote aan dacht aan de muzikale expressies, waarom deze symfonie zo geliefd is. AMSTERDAM (ANP) In septem ber gaat het Nationale Ballet vijf voorstellingen in het buitenland ge ven. Daarbij worden programma's uitgevoerd met werken van de eigen choreografen Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schayk. Op 9 en 10 september geeft het Nationale Ballet voorstellingen in de Berliner Festwochen. Daarna gaat het gezelschap naar Gent, Brussel en Leuven waar wordt opge treden in het kader van het Festival van Vlaanderen. Vanaf 29 septem ber werkt het ballet mee aan de opera „Houdini" van Peter Schat die dan in Carré in première gaat. De muzikale loopbaan van de blondgelokte Olivia Newton-John is een zeer tegenstrijdige. Ze werd ontdekt op een televisie-talentenjacht in Australië en won meteen de hoofdprijs: een trip naar Engeland, waar ze samen met haar vriendin Pa£ Carroll een zangduo oprichtte. Pat trouwde met Shadows-gitarist John Farrar, en Olivia waagde zich aan een kortstondige verloving met Bruce Welch (eveneens gitarist van The Shadows), waardoor ze binnen de kortst mogelijke tijd werd opgenomen in de vriendenclub rond Cliff Richard, zijnde de platenbonzen van het E MI-concern. Aan kruiwagens geen gebrek. Geholpen door een lief, maar oppervlakkig stemmetje nam ze lp na lp op, zonder ook maar één keer veel indruk te maken op het Europese platenpubliek. Een dieptepunt in haar carrière was de afgang op het Eurovisie Songfestival in 1974, maar juffrouw Newton-John had al tijdig de bakens verzet naar Amerika, waar ze handig inspeelde op het daar overmatig bewonderde country and western-repertoire. Wat onmogelijk leek gebeurde: als eerste en enige Engelse zangeres bracht ze het in de Amerikaanse polls tot beste country-zangeres. Bij het beluisteren van haar onlangs uitgebrachte tiende langspeelplaat j MV Olivia Newton-John „Making a good thing better" (EMI 99261) lijkt die bekroning toch wat al te hoog uit de lucht gegrepen. Na acht Jaar entertainen vertoont haar muziek nog geen enkele groei; het blijft bij gladde Interpretaties van bestaand materiaal en hier en daar een krampachtige poging met eigen werk. Of het nu de titelsong „Making a good thing better" is, of het door Johnny Cash groot gezongen „Ring of Fire", de verzameling liedjes op deze plaat laten een laffe nasmaak achter, bij gebrek aan enige vocale dieptewerking en tekstinterpretatie. Haar fraaie toetje op de hoes doet daar niets aan af. Carole King Een tegenvaller is ook de nieuwe langspeelplaat van Carole King, de laatste jaren ook al terugzakt naar een niveau van verzadiging. „Simple Things" (EMI 85180), eveneens haar tiende lp, heeft weinig of niets te melden. De plaat haalt lang niet het niveau van bijvoorbeeld „Tapestry" (1971), om de doodeenvoudige reden dat Carole King niet meer zo fijntjes componeert als vijf, zes jaar geleden. Haar stem kweekt geen binding meer. De teksten boeien niet. De oogst van deze plaat zou vrijwel niemand meer doen geloven dat deze vrouw ooit samen met haar echtgenoot Gerry Goffin bijna net zoveel hits schreef als het duo Lennon en McCartney. De room is er af. Joan Baez Over naar Joan Baez, die onlangs haar twintigste album het licht deed zien: „Blowln Away" (Portrait 82011). De plaat wordt ingeleid door een regelrechte misser in de vorm van een ongevibreerde versie van Rod Stewart's hit „Sailing", maar herstel volgt onmiddellijk daarna met mooie ballads als „Many a mile to freedom" (van Steve Winwood) en het door haarzelf geschreven „Miracles". Het is opvallend dat Joan Baez even bezield kan blijven zingen nu ze de entourage van haar songs op grote schaal heeft gemoderniseerd. Door wat engagement te laten schieten heeft ze haar muzikale mogelijkheden opgevoerd tot die van een all round zangeres, voor wie zelfs het aloude „Cry me a river" niet meer te ver gaat. Alles wat ze zingt geschiedt met grote beroepsmatigheid en bovenal met een stem die tot in de puntjes wordt beheerst. Dat ze ook zelf nog steeds in staat is tot wondermooie composities, bewijst een song als „Alter boy and the thief" en niet te vergeten „A heartfelt line or two". Aanbevolen. Paul Anka Twee heren nog tot slot. In het kielzog van Neil Sedaka heeft ook het vijftigerjaren-talent Paul Anka zich aan een comeback gewaagd. De lp „The music man" (EMI 99140) bewijst dat zulk een poging tot mislukken gedoemd is. Aan de totstandkoming ervan is een uitvoerig scala van studiomuzikanten te pas gekomen, er is met heel veel zorg geproduced, maar in tegenstelling tot collega Sedaka heeft Anka zelf te weinig in huls om het bewijs te leveren dat hij de tijd van „Diana" ontgroeid is. Ik kan er niet koud van worden. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de zanger Barry Manilow, in de V.S. plaatselijk een rage, maar gezien de kwaliteit van zijn onlangs uitgebrachte dubbelalbum („Live", Arista 8500) bij voorbaat kansloos in Europa. Een soort Amerikaanse Ben Cramer, een zanger van dertlen-in-een-dozijn, alleen professioneel omgeven door achtergrondkoortjes, een big band en een heus symfonie-orkest. Dat geeft te zamen veel lawaai maar levert niets bijzonders op. Om toch nog positief te besluiten een verrassing waar men hem niet zou verwachten: van de film „The Greatest" (over het leven van Muhammed Ali), die binnenkort in roulatie zal komen, is alvast een langspeelplaat uitgebracht met prachtige songs van George Benson en prima orkestmuziek. Fraai is ook het filmthema, al zou de componistervan (Michael Masser) terstond gearresteerd moeten worden vanwege bruut plagiaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17