trafschop velt AZ op valreep Nog geen einde aan Feyenoords martelgang Supporters-wens wordt verhoord ran der iuylen weg jax schudt lastige concurrent voorlopig van zich af (2-1) Draw door regen Brugge start met gelijk spel Teleurstellende derby tegen Sparta levert gelijkspel op FC VVV na rust naar ruime zege Kleine zege Rangers: 1-0 „Cruijff heeft geen schuld" fjOERDAG 18 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet 13 jlor Johan Woldendorp [STERDAM Ajax heeft voorlopig een lastige concurrent i zich afgeschud. De huidige vlaggedrager in het Nederlandse aaide voetbal rekende in een sfeervol en bij vlagen uitsteken wedstrijd af met AZ'67. Er was evenwel een strafschop voor lig om de twee-een winst te realiseren. Vijf minuten voor het de werd Ruud Geels geheel onnodig door Kersten Nygaard loerd. Het onverbiddelijke vonnis werd door de rossige spits geveld. or Matty Verkamman EDA Een onhoudbaar 25 ter-schot van Willy van de irkhof, heeft PSV aan de ede overwinning in de nog 'e voetbalcompetitie gehol- De perplex staande NAC- ilman Jan de Jong hoorde bal na de woedende uithaal de PSV'er hard in de bo- oek slaan. Het gebeurde itig minuten voor het ein- NAC bleek nadien niet ter bij machte om ook nog aar iets terug te' doen. Zo ende kon PSV ook nog een eede maal scoren. Dijkers au aakte dat doelpunt, nadat in der Kuylen de bal met een erd iie trap op de paal had ge- ikt: 0-2. loor V kan nu bogen op een competi- score van 100%, terwijl NAC nog t lege handen staat. Vorig seizoen loren de Bredanaars op eigen ld slechts van Ajax en PSV. 1C-PSV, doorgaans een uiterst fa- tieke Brabantse derby, was ook keer een duel dat vaak op de Tis van hei toelaatbare balan- erde. Opgezweept door de balda- ge en luidruchtige Bredase sup- irters, ontbrandde de jacht op de ikels van meet af aan Een niet al ifris schouwspel, dat in de geladen Jeer op voorhand viel te voorspel- De vechtvoetballers van NAC nikten het in dat opzicht het utst. aar opmerkelijk genoeg had PSV aanzet tot de agressie gegeven, nnen het kwartier haakten Huub f evens (twee maal) en Ernie andts onbehouwen in op NAC's chnicus Ad Brouwers. Brandts is door zijn trainer Rijvers met de waking van Brouwers belast. Een kante beslissing van Rijvers. In lucht is de lange verdediger welis- lar sterk, maar op een spiegelglad '1 tegen een getructe rechtsbui- als Brouwers is, toch zeker fetsbaar. Dat bleek herhaaldelijk. jvers lijkt Gerrie Deijkers, tot or kort een onbetwiste vaste keus, or de linksback-positie echter ver- «n te zijn. De oefenmeester durft t kennelijk niet langer aan met volgens hem, veel te aanvallend [estelde Deijkers. En dan te be nken, dat Deijkers in de loop der en tegen NAC amper problemen d met Brouwers. Jb de dus door Stevens ontkende rdheid reageerde NAC getergd, oral René van de Kerkhof moest keer op keer ontgelden. Binnen minuut werd de snelle rechter- its zelfs tweemaal onbehoorlijk ;en het gras gesmakt. De eerste idaar was Josip Mohorovic, de eede Hans Neeskens, die voor die ndaad een gele kaart kreeg van leidsrechter Jan Beck. Willy van Kerkhof werd kort daarop geno- ird wegens een trappende bewe- ag naar doelman Jan de Jong. Een 'alijke overtreding, die laatste, die tweeling al eerder een slechte mtatie bezorgde. 1,95 1,25 fvoetbald werd er intussen niet al best. Het op zich niet onaantrek- lijk gebeuren miste de gave in- :ng van een vormgever. Zoals bij >V Ton Smits dat bijvoorbeeld zijn. De voormalige NAC'er ikte zaterdag tegen Vitesse even- 1 aan de kniebanden geblesseerd lijkt voorlopig uitgeschakeld, ibarts Van de Brekel onderwerpt m vandaag opnieuw aan een uit weid onderzoek. iverwege de tweede helft kwam wedstrijd pas goed los. Maar dan 1 op initiatief van NAC, dat zich ikliep op een uitblinkende Van veren. Damen, na een voortreffe- te parade van Brouwers, en lorm werden door de Eindhovense .74fitpost in extremis van doelpun- afgehouden. Twee gemiste kan- van Lubse waarschuwden NAC iter toen al. Waarschuwingen, die Uy van de Kerkhof en Gerrie Dey- ïs dus van ondubbelzinnige uit- tptekens voorzagen Al met al een "diende zege van het in de tweede ft uitgekiend spelende PSV. •PSV a-z (0-0) 60 Willy van de Kerkhof 0- Detjkers 0-2 Scheidsrechter Beek Toe- uwers 14.000. De Jong:, Knjnen, Budisic, Bakker, tkx. Dammen, Neeskens. Quaars, Brou- Storm. Mohorovic (Van der Enti. Van Beveren. Krijgh, Van Kraay. Stevens. Poortvliet. Van der Kuylen. Willy van lerkhol. Rene van de Kerkhof (Deykersi, V. Lubse De overwinning kwam terecht bij de ploeg,die er de meeste aanspraken op mocht maken. Bood de eerste helft nog tal van wisselende kansen, in het tweede part slaagde AZ er niet in zich los te wurgen uit de Amsterdamse omklemming. AZ'67 moest het zonder zijn motor Willem van Hanegem stellen. De niet zo ernstig ogende beenblessure, die de grillige vedette zaterdaga vond in de wedstrijd tegen Volen- dam opliep, was toch pijnlijker dan werd vermoed. Voor hem verscheen de in ongenade gevallen centrum- verdediger Theo Vonk in het veld. Ajax had daarentegen weer de be schikking over Jan Everse. De lin kervleugelverdediger droeg een plastig kapje op zijn gebroken neus. Voor de Alkmaarse brigade stond er uiteraard veel op het spel. Een ne derlaag tegen de nationale titeldra- ger zou de gedoodverfde landskam pioen na twee wedstrijddagen al te rugwerpen naar de asgrauwe staart- groep van de eredivisie. Theoretisch geredeneerd hoeft zoiets geen ern stige consequenties te hebben, maar aan de andere kant is het reëel om je af te vragen, hoe een in de oefen campagne erg succesvol elftal zo'n mentale dreun zal verwerken. Bovendien stuitte AZ in de vol ge pakte „Meer" (30.000 toeschouwers) op een op revanche belust Ajax. De ongezouten 3—0-nederlaag in de fi nale van het Amsterdam 702-toer- nooi zat trainer Tomislav Ivic nogal hoog. Verder prefereerde de thuis club haar eigen knusse sportpark boven de betonklomp, die met de naam Olympisch Stadion is getooid. De tijdelijke verhuizing naar deze voetbalburcht zou de lege schatkist van Ajax ongetwijfeld een zachtere bodem hebben gegeven, maar de technische leiding van de Amster damse club gaf gezien de belan gen terecht voorrang aan de spor tieve revenuen. In de eerste fase probeerde Ajax AZ meedogenloos met de neus op de feiten te drukken. Ruud Geels kreeg twee uitstekende kansen, waarvan hij er een benutte, maar scheids rechter Derks keurde de treffer af wegens buitenspel. Het bleek uitstel van executie te zijn. In de 23e mi nuut groef Johan Zuidema een gat in de Alkmaarse verdediging, waar Tscheu La Ling gretig insprong: 1—0. Het doelpunt schonk de Hage naar veel voldoening. De door Ivic Van Dord probeert met getrekt been tevergeefs de lob van Metgod uit het doel te halen. tot tweede topscorer (achter Geels) gepromoveerde Ling had er het tot gisteravond immers moeite mee om die loden last te dragen. Vanzelfsprekend liet AZ zich niet onbetuigd. Het probeerde Van Ha negem te vergeten en liet een roffel van harde schoten op het doel van Piet Schrijvers los. Het dichtst was Bobby Vosmaer bij een tegentreffer. Hij raakte na een klein half uur de paal. En dat bleek de voorbode te zijn van de gelijkmaker, die Johnny Metgod in de 38e minuut produceer de. Hij gaf de bal zo veel snelheid, dat de ver teruggekomen Ruud Geels de leren stuiter alleen maar harder tegen het nylon net aahtrap- te: 1—1. De tweede periode was aanmerke lijk eenzijdiger dan de eenakter, die voor de rust werd opgevoerd. Ajax gaf de gretige AZ-ploeg geen meter ruimte om aanvallende initiatieven te ontplooien. Er ontsproten echter weinig reële kansen uit dat grote overwicht. Daardoor krijgt Frans Derks volop de gelegenheid om de aandacht op zich te vestigen. De krasse recht spreker heeft er nog steeds geen belang bij om buitensporige acties adekwaat in te dammen. Sterker, de Bredenaar schijnt ook in zijn laatste seizoen als scheidsrechter van plan te zijn om alle records die hij op het gebied van de toleantie heeft geves tigd, fors te verbeteren. Ajaz-AZ'67 2-1 (M). 25: La Llng 1-0, 38. Metgod 1-1, 85. Geels (strafschop) 2-1. Scheids rechter: Derks. Toeschouwers: 30.000 Ajax; Schrijvers; Suurbler, Van Dord Krol Everse (Lübke); Erkens, Zuidema. Schoenaker-' La Ling (Tahamata). Geels, Lerby AZ'67: Meskovlc; Van Rijnsoever, Spelbos Amtz, Hovenkamp; Nygaard, Vonk, Peters- Metgod, Kist, Vosmaer (Van der Horst) HAARLEM De tweedaagse cricketwedstrijd tussen de Flamin go's en de ploeg van de Free Fores ters, dinsdag en woensdag in Haar lem gespeeld, is ten gevolge van de regen geëindigd in een onbevredi gende draw. BRUSSEL Landskampioen FC Brugge is de Belgische competitie gestart met een gelijk spel in de uitwedstrijd tegen FC Antwerp. An- derlecht won de thuiswedstrijd te gen Lierse met 3-0. Boom-RWD Molenbeek 2-2, FC Lulk-Standard Luik 1-3, Andcrlecht-Lierse 8K 3-0, Cerkel Brugge-Beerschot 1-1, Winterslag-Beveren 3-0, Charlerol-Waregem 1-0, Lokéren-La Louvtere 4-2, Kortrijk-Beringen 1-0, Antwerp-FC Brugge 2-2. Duitsland Uitslagen: Kaiserslautem-Schalke '04 0-0, For- tuna DOsscldort-Bayem München 4-2. FC Sankt Paull-Elntracht Braunschweig 0-1, IStn- tracht Frankfurt-Hamburg SV 0-2, Stuttgart- FC Saarbrücken 1-0, MQnchen 1860-Borussla Dortmund 0-2, Dulsburg-Borussla Mönchen- gladbach 1-1, FC Köln-Werder Bremen 7-2, VfL Bochum-Hertha BSC 5-0. Stand: Kalserslautern.Schalke '04,Boussia Mgladbach, Fortuna DQsseldorf.Eintracht Braunschweig, Hamburg SV ,FC Köln 3-4. door Richard Matthijsse ROTTERDAM Aan Feye noords martelgang is nog geen einde gekomen. De nederlaag tegen FC Den Haag (0—2) werd gisteren in de derby tegen Sparta gevolgd door een teleur stellende 1—1 score. Ondanks het debuut van Clyde Best die na een vrij redelijke start in de tweede helft nauwelijks meer aan de bal kwam was het duel er een van uiterst povere kwali teit. Sensationele momenten waren er maar zelden. De uit slag was gezien het kwaliteit sarme voetbal dat beide ploe gen etaleerden volkomen over eenkomstig het spelbeeld. Clyde Best, daar was hij dan in zijn eerste wedstrijd voor Feyenoord. Zijn 91 kilo doet vermoeden dat de 26-jarige van de Bermuda-eilanden afkomstige moddervette kleurling het er in Amerika goed van heeft genomen. Niettemin schonk trainer Boskov hem bij gebrek aan betere alternatieven zijn vertrouwen in de hoop dat de nieuwe spits Feye noords bloedarme vuurlinie van nieuwe impulsen kon voorzien. Welnu, Clyde deed in de ouverture van de derby meteen al aardige din gen die bij de 25.000 toeschouwers een spontaan applaus deden opkla- teren. Hij zag een inzet door Meut- stege van de doellijn gehaald, hij liet enkele ziedende schoten los en sprong enkele malen hoog boven zijn bewaker Frank Weerdenburg uit. De Sparta-verdediger was door trai ner Brom opnieuw tot voorstopper gebombardeerd, waardoor Ton Ma- rijt (voor 40 000 gulden van De Graafschap gekocht) nog niet zijn opwachting in het Spartateam kon maken. Feyenoord moest het zonder Feyenoords nieuwkomer Clyde Best in actie in het duel met de Sparta-defensie. Mansveld (knieblessure) en Rijsber- gen (blaasontsteking) stellen. Van de Korput fungeerde daarom als Ausputzer en Wim Jansen nam de positie van Rijsbergen in. Sparta, dat zich aanvankelijk nogal terughoudend opstelde, bleek in de eerste helft vooral defensief bijzon der kwetsbaar. Van de samenwer king tussen het duo Balkestein- Weerdenburg klopte weinig en Bert Jansen kon kennelijk zijn nerveusi- teit maar moeilijk onder controle houden. Toch was het Jansen die in de 25ste minuut tijdig ter plaatse was om Feyenoorder Vreijsen van een doelpunt af te houden. Feyenoord was in deze fase iets ster ker maar moest toch attent blijven op de spaarzame uitvallen van Spar ta. De Kuipformatie kwam overi gens op vrij gelukkige wijze aan een 1-0 voorsprong. Een voorzet van Vreijsen werd door Clyde voor de voeten gekopt van Willi Kreuz, die door Doesburg en De Goey ten val werd gebracht. Scheidsrechter Cor- ver zag er, alle Sparta-protesten ten spijt, een strafschop in, die door Dick Schneider werd verzilverd. Sparta was na die openingstreffer danig uitzijn doen. Hetzwakbezette middenveld kon geen enkele vat krijgen op de acties die de Feye- noorders daar ondernamen. Kreuz was, op de grens van buitenspel, kort voor rust bij een tweede doel punt, maar zijn schot suisde tot op luchting van de hypernerveuze doel man Doesburg enkele centimeters naast het doel. Cor Brom vond het In de tweede helft kennelijk verstandig om als nog Marijt zijn vuurdoop te laten ondergaan. Weerdenburg schoof daardoor ten koste van Van Soest op naar het middenveld waar hij heel wat beter tot zijn recht komt. Een door hem genomen vrije trap kon door Treijtel slechts met de grootste moeite uit de bedreigde rechterbovenhoek worden geslagen. Sparta ontwikkelde eindelijk enkele gedurfde initiatieven, maar miste de kwaliteit om de sfeerloze derby een andere wending te geven. Zo sudder de de confrontatie moeizaam voort. Feyenoord, dat zelden meer een ac ceptabele aanval kon opzetten, was alleen gevaarlijk als de nog conditi oneel zwakke Best werd aange speeld. De broederstrijd leefde weer enigs zins op, toen de verdediging van Feyenoord te aarzelend reageerde op een pass van Van Staveren waar door Ray Clarke met een simpele voetbeweging de gelijkmaker (1—1) kon registreren. Een ontgoochelend moment voor de Feyenoord-equipe Trainer Boskov, die al eerder Van der Lem had verwisseld voor Ver- heijen haalde ook Snoeck uit het elftal. Hij werd vervangen door Har ry Melis. Bij Sparta moest de frêle Henson plaatsmaken voor het jeug dige talent Michel Valke, die een kwartier voor het einde Van Stave ren de diepte instuurde. Diens le vensgevaarlijke voorzet kan door Wim Jansen op het nippertje voor de voeten van de aanstormende Clarke worden weggetikt. Feyenoord-Sparta 1-1 (1-6) 31, Schneider 1-0 (strafschop), 64. ClSrke l-l Scheidsrechter Cörver. Toeschouwers 23.000. Feyenoord: Treytel; 8chnelder. Van der Korput. Jansen. Wijnstekers, Kreuz, Snoek (Melisi, Van Delnsen; Van der Lem (Verheljen), Best, Vreijsen. Sparta.- Doesburg, B. Jansen. Balkenstein, Weer denburg. Meustege; Van Zoest (Marijt), De Ooey, Henson (Valke); Peltzer, Clarke, Van Sta veren. Eredivisie Ajax—AZ *67 FC UtrechtHaarlem Vitesse—FC Twente NAC—PSV Feye noordS parta Roda JC—FC Den Haag Go Ahead—NEC Telstar—FC WV Volendam—FC Amsterdam 2—1 3—0 1—1 0-2 1-1 4—2 2-3 1—3 PSV NEC Ajax Volendam FC WV FC Twente Sparta FC Utrecht Roda JC FC Den Haag FC Amsterdam Go Ahead AZ'67 Fyenoord Vitesse Telstar NAC Haarlem Zondag FC Amsterdam-AZ'67. Volendam-FC WV, Telstar-NEC. Roda JC-Sparta. Feyen- oord-PSV. Vltesse-Haarlem, FC Utrecht-AJax. Eerste Divisie FC Groningen—FC V'dingen Heerenveen—PEC Willem IIFC Dordrecht FC Den BoschExcelsior Helmond Sp.SC Amersfoort Eindhoven—Wageningen HeraclesSC Cambuur SW—Veendam MVV—De Graafschap VELSEN Telstar heeft zijn eerste thuiswedstrijd niet in winst kunnen omzetten. FC WV behaalde op het onverlichte sportpark Schoonenberg een overwinning van 3-1. Het duel In Velsen begon nogal vin nig. Vooral WV ging er stevig tege naan en met name voorstopper Her mans vestigde in negatieve zin aan dacht op zich. Telstar permiteerde zich in zijn eerste thuisontmoeting een laag tempo. Kansen waren er voor beide ploegen nauwelijk. De Duitse VW-spits Hilkes kon na een half uur spelen net niet tot scoren komen na balverlies van Telstar. Een minuut later viel het eerste doel punt aan de andere kant. Van 20 meter afstand haalde de Deen Mik- kelsen krachtig uit. Zijn boogschot verdween achter de Limburgse doel man Vleten: 1-0. Na rust bracht VW-trainer Baan Kurclnac in het veld voor de falende De Jonge. Pas in de 20e minuut echter kwam de Limburgse club op gelijke hoogte. Een blunder in de Telstar-defensie gaf Jovanovic een vrije schootsveld: 1—1. Twaalf minuten later nam WV zelfs een voorsprong. Een hoekschop van Pala werd door Kurclnac voorgezet. Het schot van Hilkes glipte onder de vallende Van der Meeren door: 12. Telstar drong hierna in de duisternis wel aan, maar rëel gevaar ontstond er niet voor de bezoekers. Op de valreep scoorde Van der Weide zelfs nog een keer. Zijn schuiver eindigde precies in de hoek: 1—3. TeUtar-FC VVV 1-3 (1-0) - 20: Mikkelsen 1-0. 65: Jovanovic 1-1, 78 Hilkes 1-2, 89: Van der Welde 1-3. Scheidsrechter Beukman. Toeschouwers: 3 500 Telstar: Van der Meeren; Driessea, Wellerdleck, Van Essen. Kerkhof; Van Oorschot (Stam), He geman, Jonker, 8taatt, De Wit. Mikkelsen FC WV: Vleten. Oostrom, Hermans, Rettkows- ki. Van Rosmalen, Pala. Advocaat. Van der Welde; Jovanovic, Hilkes, De Jonge (Kurcinac). NEW YORK (Reuter) - Renee Ri chards, de 43-jarige Richard Raskin die in augustus 1975 een operatie onderging en tot de vrouw Renee Richards werd, heeft voor het hoog gerechtshof van de staat New York een unieke procedure tegen de Ame rikaanse tennisbond, de organisato ren van het toernooi van Forest Hills en de damestennisbond- gewonnen. Rechter Alfred Ascione namelijk heeft een rechterlijk ver bod uitgevaardigd, waardoor de or ganisatoren van de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen Renee Richards voor het damesen kelspel niet langer kunnen wei geren. Heerenveen Veendam Willem II SC/Amersfoort MVV Fortuna/SC FC/Groningen PEC/Zwolle SC Cambuur Eindhoven FC Den Bosch Excelsior Heracles De Graafschap Helmond Sport SVV Wageningen FC Dordrecht FC Vlaardingen 2 2 0 0 4 3-1 2 1 1 0 3 3-1 2 1 1 0 3 3-1 2 1 1 0 3 2-1 1 1 0 0 2 6-0 1 1 0 0 2 2-0 2 1 0 1 2 5-3 2 10 12 4-3 2 10 12 3-3 2 10 12 3-3 2 0 2 0 2 2-2 2 0 2 0 2 2-2 2 10 12 1-2 2 10 12 1-6 2 0 1111-2 2 0 1111-2 2 0 1111-2 2 0 0 2 0 0-3 2 0 0 2 0 0-6 Zaterdag: De Oraafschap-SC Cambuur (20 00». MVV-Wageningen (19.30), Etndhoven-FC Dor drecht (19.00). Zondag: SVV-SC Amersfoort. Heracles-ExccKI- or. Helmond Sport-PEC, FC Den Bosch-FC Vlaardingen, Willem H-Fortuna 8C. Heeren- veen-FC Groningen. Sporttoto Juist Ingevuld ziet een kolom voor toto num mer 33A er als volgt uit: 1-1-3-2-3-1-2-2-1-2-1-1-1. Het aantal deelnemers aan sporttoto 33a be droeg 125.965. Inleg: 328.763 gulden Prljzenbe- drag: 156.171 gulden Eerste prijs 62.468 gul den Tweede prijs: 39.043 gulden. Derde prijs: 54.660 gulden. GLASGOW De Schotse beker houder Glasgow Rangers heeft de eerste wedstrijd tegen het Zwitserse Young Boys met 1-0 gewonnen. In de eerste helft scoorde Greig voor 30.000 toeschouwers het enige doel punt. De return vindt op 31 augus tus plaats. De winnaar van de twee kamp plaatst zich voor de eerste ronde van het Europe Cup 2-toer- nooi en ontmoet daarin FC Twente. Van onze sporredactie BARCELONA Op nogal kribbige wijze heeft Barcelo na's voorzitter Augustin Mon- tal ontkend dat de Spaanse belastingdienst voor Johan Cruijff een forse aanslag heeft uitgeschreven. Volgens het blad Zaragoza Deportiva heeft de Nederlandse ster-voetballer een belastingschuld van 45 miljoen peseta"s, zo'n 1,4 mil joen gulden. In een korte verklaring zei Montal het bericht van het dagblad van geen enkel belang te achten. „Noch Cruijff, noch Barcelona hecht enige waarde aan het bericht omdat wij er van overtuigd zijn dat Cruijff geen schuld heeft bij het Spaanse ministerie van finan ciën". Van onze sportredactie GRONINGEN Kort voor het begin van de eerste divisiewedstrijd fc Groningen FC Vlaardingen draaide een reclamevliegtuigje rond boven het Groninger stadion met op de sleep de merkwaardige tekst: „FC Groningen veel succes maar deze keeper is niet best." Het vliegtuigje bleek gehuurd te zijn door supporters van FC Groningen die vinden dat de 32-jarige doelman Azing Griever aan vervanging toe ia. Zij staan op het standpunt dat de 27 jarige Willy Huberts de vaste sluitpost van de ploeg dient te worden. Overigens: doelman Griever raakte in de westrijd tegen Vlaardingen gewond en moest vervangen worden door Willy Huberts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13