^Kempendorp Heeze levert ben cultureel huzarenstuk Paella gegeten? Nederland doet voorstel: wapenembargo Zuid-Afrika Agressie door dubbel kansarme jongeren" Politie weet sneller van wie een auto is Vernieuwd paviljoen in Ermelo Veldwijk heropend 1'Houwen en trouwen' met koninklijke stukken Rapport Raad Jeugd vorming Op VN anti-apartheidsconferentie in Lagos Produktie F-16 wordt duurder 4 Puntenstelsel voor rijbewijs in studie Gezin krijgt cadeaus op Madurodam WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 TROUW/KWARTET 9 idoor Barend Mensen iHEEZE Met „Houwen en rouwen" haalt het op de lip Jvan Eindhoven liggende Kem pendorp Heeze volgende week heel wat overhoop. Met zuide- Jüjke uitbundigheid gaat het op jjde jaarlijkse Brabantse Dag 'het huwelijk en de folkloristi sche gebruiken rond dit, juist nin deze tijd door sommigen ilnogal aangevochten, instituut jaan de orde stellen. [en heeft er geen andere bedoeling lee dan een lichtvoetig overzicht te jeven van het menselijk bedrijf bij iet vroegere minnekozen, verkeren >n trouwen. Alle daarbij te pas ko- nende vrolijkheid spruit echter jvoort uit de wel degelijk ernstige >pzet van de organisatoren ieder jaar een volksfeest op poten te zet- ?n op de cultureel-educatieve basis, 'andaar dat een grote optocht ier kilometer lang en met 1300 van le 8500 Heezenaren als deelnemers wel als trekpleister wordt be schouwd en dan ook alle elementen /an het voor dit jaar gekozen thema .Houwen en trouwen" bevat, maar lat in het kader van het Belgisch- lederlands cultureel verdrag ook »en groot aantal, vrijwel alle direct )f indirect met het thema te maken ïebbende kunstzinnige evenemen- in worden gehouden. Dat gebeurt dan in de week die aan |de op zondag 28 augustus vallende Brabantse Dag vooraf gaat. Gelet op jde van heinde en verre komende «langstelling vorig jaar, toen spreu- (ken werden uitgebeeld, verwacht mimen voor de optocht zeker 60.000 Kijkers. De lange stoet zet zich om (half drie in beweging, de politie doet vjHeeze echter al om élf uur op slot etooor het verkeer. póHet is voor de twintigste keer dat de ntprabantse Dag wordt gehouden en snhog altijd lopen de inwoners van het dskleine, aan de rand van de prachtige ïvaStrabrechtse Heide liggende Heeze r jer warm voor. Zij bereiden zich er gebaande van tevoren al op voor. Het rz«bestuur van de stichting Brabantse k Dag heeft een jéèr werk aan de orga nisatie. Dit college intussen komt ter —(gelegenheid van het vierde lustrum ^met een gouden troef uit de mouw, namelijk met een selectie van nog »a'nooit tentoongestelde voorwerpen en documenten uit het Koninklijk Huisarchief. Inwoners van Heeze bezig met de opbouw van een wagen die in de optocht „Houwen en trouwen" mee zal rijden. Er zijn vijfen twintig wagenbouwersgroepen gevormd. Zo te zien wordt het een huis waarin ongetwijfeld een „kwaai wijf", zoals Griet van Jan de Wasser, de broek aan zal hebben. .Tentoonstelling enDe meer ernstige benadering van c^„Houwen en trouwen" geschiedt op een tentoonstelling in het van 1230 idaterende kasteel van Heeze. Zij tdwordt vrijdagavond officieel geo pend. Op deze expositie zullen veel uepiet het thema te maken hebbende voorwerpen, prenten, kleding en der- iejgelijke te zien zijn. De grootste aan dacht zal echter stellig uitgaan naar de collectie stoffelijke herinneringen aan prinselijke en koninklijke huwe lijken. Er bevinden zich penningen bij, ge slagen bij huwelijken van 1575 af (Willem I en Charlotte de Bourbon) tot 1937 (Juliana en Bernhard). Ver der zijn in bruikleen verkregen oor konden, huwelijksgeschenken, mu ziekstukken gecomponeerd ter gele genheid van Oranjehuwelijken, gra vures, prenten en foto's, gelukwen sen en voorwerpen, zoals de ganze- veer van goud gebruikt bij het huwe lijk van Koningin en Prins en het bruidstoilet van koningin Wilhelmi- na die in 1901 met prins Hendrik trouwde. Belgische inbreng Prenten uit de Rubens-tentoonstel ling in Antwerpen en allerlei huwe lijkszaken uit Vlaanderen vormen niet de enige Belgische inbreng in het verbluffende culturele feest van Heeze. Er werkt een Vlaamse kunste naar mee aan een expositie van ruimtelijke objecten in de oprijlaan van het kasteel. Op vijftig in een oude beuk op te hangen kunststoffen tortelduifjes na zijn die moderne kunstwerken vrij wel de enige dingen die niets met het thema te maken hebben. Er komen Belgische dansgroepen naar een folkloristische middag. „Zeer geken de" kunstenaars werken mee aan concert- en toneelavonden op de bin nenplaats van het kasteel. Het vol- DEN HAAG (ANP) De jongeren die door hun agressief gedrag problemen geven in jongerencentra zou men dubbel kansarm kunnen noemen. Ze zijn niet alleen kansarm in economisch, sociaal en cultureel opzicht, ze zijn het dubbel omdat de bestaande sociaal-culturele voorzieningen niet bij hun leefsituatie aansluiten. beperkt is tot de jongerencentra. Er zijn allerlei vormen van agres sief gedrag en veel instanties heb ben er mee te maken. Dit staat in het eerste advies van de raad voor de jeugdvorming over de opvang van agressieve jongeren. Het rapport verschijnt half sep tember. Aan staatssecretaris Meijer is geadviseerd het rapport naar gemeenten en uitvoerende instellingen te sturen met het ver zoek te bekijken hoe zij de aanbe velingen in de praktijk brengen en dit dan weer te rapporteren. De raad kwam weinig concrete gegevens over agressiviteit van groepen jongeren tegen en even min over de achtergronden ervan. De raad heeft er wel uitdrukkelijk op gewezen, dat agressiviteit niet De aanbevelingen van de raad voor de jeugdvorming hebben vooral betrekking op het jeugd- en jongerenwerk en op het zoge naamde „streetcornerwerk". Ze komen neer op speciale aandacht van meer mensen voor (groepen) agressieve jongeren, meer jonge ren inschakelen bij het werk, sa menwerken met andere dienst- en hulpverlenende instanties. Ook wordt aanbevolen het salaris- en opleidingssysteem aan te passen voor mogelijkheden om jongeren in dienst te kunnen nemen en verder op te leiden. ADVERTENTIE Via een Arm? "Rlité, fekenincf less&n (üp ja. echf^erweberalen. Met vakantie geweest? In Spanje geweest en Paëlla gegeten? Daar zit dan een pittige herinnering aan vast. Paëlla smaakt thuis in Nederland van een Hollands bord ook lekker. Even lekker als van een Spaans bord. Maar het kost wel tijd en moeite om dit gerecht op tafel te brengen. De Spanjaarden 'schijnen er hun hand niet voor om te draaien. Maar Spaanse vrouwen koken goed en nemen er de tijd voor. Een Paëlla - maaltje is trouwens duur ook. We proberen het toch maar. Paëlla We hebben nodig: een hele kip, die we in stukjes snij den. Dat is een kunst op zichzelf. Wie vaak kookt weet het, wie niet vaak kookt zit met zo'n beest, waar geen land mee te be zeilen is. Het gaat zo: het middenrif doormidden snijden, bij de pootjes en de vleugeltjes een inker ving maken. En de rest maar uit elkaar halen. Dat gaat niet makkelijk, maar oefening baart kunst. Verder moeten we heb ben: een inktvis (heeft de visboer wel eens soms ook niet). Langoestines (dat zijn een soort kreef ten, ook al van de visboer), gambas dat zijn erg gro te garnalen, mosselen, uien, paprika's, prei, to maten, bleekselderij, dop erwtjes (mag uit blik), sperziebonen, rijst, olijfo lie (natuurlijk, want met gewone olie smaakt het ónders), knoflook, peper, zout en saffraan. Wat een waslijst van in grediënten! De juiste hoe veelheid hangt van het aantal eters af en van de portemonnee. Hoe meer in de pot gaat hoe duurder het wordt. Bouillon Als we de kip in stukjes hebben, blijkt wel dat er binnenin zo'n kippebuik ook nog wat zit: hart, le vertjes en maag. Niet weg- goien. Daar maken bouillon van. Zet de inge wanden op met wat water en laat ze samen met de klppedelen een goed uur tje trekken. Schuim dan de bouillon af. Doe de prei, de knoflook en wat selde rij bij de bouillon en laat het zachtjes doorkoken. Inktvissen Inktvissen vinden wij nuchtere Nederlanders maar griezelig. De Span jaarden eten ze zoals wij om maar wat te noemen een haring eten. Ze grieze len er niet van. Het schoonmaken van een inktvis is ook een kunst, die wij niet kennen. De inktvis heeft een zakje en daarnaast zitten de vin nen. Trek de vinnen los. Maak het zakje leeg en verwijder de ingewanden. Hij heeft ook nog twee val se vinnen, die zitten zowat op het zakje. Ook die moe ten losgetrokken worden. Die vinnen, het zakje en ook de tentakels van de inktvis hebben we nodig. Leg ze even een poosje on der de koude kraan. Blan cheer de inktvis en alles wat onder de kraan lag eventjes, laat het goed uit lekken en snijd de vis in reepjes. Alles komt later weer van pas. De tomaten moeten heel eventjes koken. Snijd.ze dan in stukjes, doe er £00 gram rijst bij. Doe de lan goestines, de mosselen, de erwten en alle andere in grediënten erbij en bak het allemaal eventjes op een zacht vuurtje. Bak ook de stukken kip goud geel. Doe daarna alles in een grote kom en zet de oven op heet. Giet er de kippebouillon bij tot alles goed onder staat ên lóat de paëlla ongeveer $en half uurtje stoven. Vóór de paëlla uit de oven kpmt, de ovendeur even openzet- ten zodat het gerecht kan uitdampen. Wel even moeite om paëlla te ma ken. Je kan beter wachten en het volgend jaar weer met vakantie naar Spanje gaan ompaëlla te eten! gend weekend wordt een Belgisch- Nederlands toneelfestival gehouden met twintig deelnemende groepen. En dan is er nog een Vlaams-Bra bants tuinfeest en zullen alle zes Vlaamse provincies vertegenwoor digd zijn in de optocht. Men heeft het in Heeze dan nóg niet voldoende gevonden: er moesten no dig nog een kunstmarkt en een edel- ambachtendorp bij en een spektakel met vijftig historische auto's waarin echtparen zullen worden rondge reden. En da allemaal in het teken van „Houwen en trouwen", waarover de Brabantse auteur Anton van Oir- schot speciaal voor de gelegenheid een erg aardig boekje heeft ge schreven. Het is een bloemlezing van gebrui ken rondom vrijage en bruiloft. Op het omslag is afgedrukt een frag ment van een „centsprent", bekend als „De strijd om den Broeck" en handelend over de armzalige pantof felheld Jan de Wasser. Deze uit het begin van de negentiende eeuw date rende prent over een figuur die al voor 1500 in de lage landen belache lijk werd gemaakt, is met het oog op „Houwen en trouwen" opnieuw uit gegeven. Een der verzen van dit spannende stripverhaal geeft overi gens toe: „Jan die leyd niet in de Kraam, 't Geen zyn Vrouw is aange naam". Het origineel is in het bezit van het Rijksmuseum voor volks kunde in Arnhem. DEN HAAG (ANP) Nederland zal in de VN-anti-apartheidsconferentie die volgende week in Lagos wordt gehouden, pleiten voor een internationaal, bindend wapenembargo tegen Zuid- Afrika. Dit heeft staatssecretaris Kooijmans, die de Nederlandse delegatie naar de conferentie zal leiden, meegedeeld. Enige tijd geleden hebben de negen EG-landen overeenstemming be reikt over een verklaring die de Bel gische minister Simonet, als voorzit ter van de EG-ministerraaa, in de Nigeriaansc hoofdstad namens de negen zal afleggen. De negen wijzen de apartheid principieel af. Zij zijn het echter niet eens over wat dr. Kooijmans „concrete maatregelen" noemde, zoals een door de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties af te kondigen en voor alle landen bindend verbod, Zuid-Afrika wapéns te leveren. Zonder Engeland en Frankrijk met Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens een onlangs uitgebracht rapport van de Ameri kaanse rekenkamer bestaat er veel kans dat de Europese produktiekos- ten van het gevechtsvliegtuig F-16 (in Nederland de opvolger van de Starfighter) hoger zullen uitkomen dan de vorig jaar overeengekomen maximum kostprijs van 6,09 mil joen gulden per toestel. De oorzaak van de kostenverhogin gen ligt onder meer in de gezamen lijke produktie (tot bijna zestig pro cent in de totale kosten) door Neder land, België, Noorwegen en Dene marken, die samen 348 toestellen hebben besteld. Zouden de toestel len geheel in de Verenigde Staten worden vervaardigd, dan zouden ze slechts 4,8 miljoen gulden kosten. Voor Nederland zou dit een kosten verlaging van ongeveer 200 miljoen gulden betekenen, maar daar staat een verlies van twaalfduizend man jaren werk tegenover. Terugdraaien en naar de Amro, dus. De Amerikaanse rekenkamer gaat er overigens van uit dat het bedrag van 6,09 miljoen gulden in de VS als Zionisitl6 „streefbedrag" wordt beschouwd en niet als maximum kostprijs, zoals de Europese afnemers beweren. name te noemen, zei dr. Kooijmans dat er onder de EG-landen staten zijn die zitting hebben in de Veilig heidsraad, die zich afvragen of de raad krachtens het VN-handvest de bevoegdheid heeft een wapenembar go af te kondigen. De raad kan na melijk slechts optreden als, naar zijn oordeel, internationale vrede en vei ligheid worden bedreigd. De situatie in Rhodesië is als een bedreiging van vrede en veiligheid aangemerkt maar, aldus de staatssecretaris, „een aantal leden van de Veiligheidsraad is er huiverig voor om dit criterium op Zuid-Afrika toe te passen." De Nederlandse regering „hoopt vu rig" dat de conferentie, die volgende week vrijdag wordt besloten, een slotdocument aanvaardt dat de steun krijgt van alle delegaties vrijwel alle bij de Verenigde Naties aangesloten landen. „Slechts dan zal het mogelijk zijn maximale druk op Zuid-Afrika uit te oefenen om een systeem op te heffen dat door de rest van de wereld principieel wordt afge wezen," aldus dr. Kooijmans. Hij voegde hier aan toe dat de regering in Pretoria „duidelijk meer gevoelig" wordt voor de indruk die haar beleid in het buitenland wekt. De kans dat met name de Afrikaanse landen bereid zullen zijn ter wille van de unanimiteit in te stemmen met een document dat ook voor de landen die minder geneigd zijn om concrete maatregelen tegen Zuid- Afrika te nemen, lijkt echter niet zo heel groot. In antwoord op een vraag of hij verwachtte dat een slotverkla ring eenstemmig zou worden aange nomen, zei dr. Kooijmans „niet zon der enige hoop" te zijn. Over een actieprogramma zal men het zeker niet gemakkelijk eens kunnen wor den, maar over een document waar in, zonder dat wordt ingegaan op controversiële zaken, de apartheid volledig wordt afgewezen, waar schijnlijk wel. len worden gedaan om behalve de apartheid het zionisme (dat door een meerderheid van de VN-assemblee als een vorm van racisme is bestem peld) te veroordelen. Maar hij sloot de mogelijkheid niet uit dat indivi duele sprekers de samenwerking tus sen Israël en Zuid-Afrika aan de kaak zullen stellen, en er aan zullen herinneren dat Israël een van de zeer weinige westerse landen is dat door premier Vorster is bezocht. Dr P. H. Kooijmans Dr Kooijmans zei geen aanleiding te zien voor de vrees, dat pogingen zul- Beeldschermen verbonden met computer Veendam Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een aantal politiekorpsen in ons land krijgt nog vóór 1 september de beschikking over beeldschermen, die zijn aangesloten op de computer van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. In die computer ligt het centrale kentekenregister opgeslagen, zodat deze korpsen via de beeldschermen nog sneller kunnen beschikken over de identiteit van eigenaars van auto's en motoren. tie) zullen uiteindelijk moeten uitmaken welke korpsen voor een dergelijke aansluiting in aanmer king komen. Ook nu al beschik ken de politiekorpsen over eén directe lijn met de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam, maar het opvragen van kenteken gegevens kost altijd nog wel enige tijd. Vla de aansluiting met beeld schermen hoopt men die tijd te kunnen bekorten, aangezian dit van belang kan zijn bij het plegen van misdrijven en het verooraa- ken van zware verkeersongeluk ken. De woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Water staat, dat de gegevens beschik baar stelt, zei desgevraagd dat het in feit om een technische in greep gaat, nodig om nog sneller Informatie te kunnen verkrijgen. Het gaat hier om een proef, die volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Water staat enkele maanden zal duren. Daarna zal worden bekeken of deze proef kan worden omgezet in een definitieve regeling. Voorlo pig krijgen in ieder geval de ge meentepolitiekorpsen van grote steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Arnhem en Eindhoven en de rijkspolitie van de districten Dordrecht en Breda aansluiting via beeldschermen op de rijkscomputer in Veendam. Nog deze week zal hierover een beschikking verschijnen in de Staatscourant. De ministeries van Justitie (rijkspolitie) en Bin nenlandse Zaken (gemeentepoü- ADVERTENTIE Via eer\ Amro PriVe Kekenintf H kun ie.de. aaeptoro I van "W khk-en5 luittergeld betalen. C.wariki|kcrs naar de Amro, dus. DEN HAAG De (nieuwe) raad voor de verkeersveiligheid, die half september zal worden geïnstalleerd zal op verzoek van minister Wester terp een onderzoek instellen naar de mogelijke invoering van een pun tenstelsel. Dat is een systeem waar bij bepaalde verkeersovertredingen gestraft kunnen worden door het geven van „punten", die op het rij bewijs worden aangetekend. Bij een bepaald aantal overtredingen kan dit leiden tot ontzegging van de rij bevoegdheid. De idee voor zo'n strafpuntenstelsel werd onlangs door de minister uitgesproken. De centrale commissie voor de ver keersveiligheid heeft van de minis ter het verzoek gekregen zich te be raden over het „onrustbarende" ver schijnsel, dat het aantal verkeers slachtoffers na een aanvankelijke daling, opnieuw is gaan stijgen. Van een onzer verslaggevers ERMELO Op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk te Ermelo is gisteren een van de oudste gebouwen Sparrenheuvel na een ingrijpend herstel heropend door loco- burgemeester K. Paulus. Tegen de achtergrond van de modernere doelstellingen van deze ruim negentigjarige oude protestants-christelijke inrichting heeft het gebouw niet alleen een nieuwe bestemming maar ook een andere naam gekregen, namelijk De Wissel. Met deze naam wil tot uitdrukking gebracht zijn dat er een wissel ge trokken op de maatschappij. Men hoopt dat de hier verpleegde mensen op korte termijn weer een normale plaats in de maatschappij kunnen innemen. De vernieuwing van gebouw Spar renheuvel, dat zo'n 75 jaar heeft meegedraaid, betekent een zeer we zenlijke fase in een proces dat des tijds op Veldwijk in gang is gezet. De ontwikkeling wordt geïllustreerd door het feit, dat er nu van een zeer snelle doorstroming sprake is. Er zijn in totaal zo'n 800 patiënten onder wie tegenwoordig ook veel ver slaafden aan alcohol en drugs. Het aantal opnamen per jaar is daaraan gelijk. Hieruit blijkt dat de gemiddelde ver blijfsduur op Veldwijk-Ermelo aan merkelijk omlaag is gegaan. Voor heen was er in vele gevallen van permanent verblijf sprake. De groep langdurig verpleegden wordt steeds kleiner. In het nu herstelde Sparren- heuvel waren tot voor enkele jaren inmiddels bejaard geworden psychi atrische patiënten opgenomen. In het nieuwe Sparrenheuvel dat, zoals gezegd, nu De Wissel heet is plaats voor 27 jongere patiënten, die op een of andere wijze zijn „vastgelo pen". De behandeling geschiedt van uit de individuele problematiek in een daartoe ingerichte afdeling. Hierbij is overgegaan op gemengde verpleging (mannen en vrouwen in één gebouw). Mevrouw C. M. van Kats uit IJsselstein (rechts) maakte met haar man (derde van rechts) en haar twee kinderen Robert en Anita gisteren het miljoen bezoekers aan de miniatuurstad Madurodam in Den Haag in 1977 vol. De loco-burgemeester van het stadje, Jaap de Vries, had voor de kinderen een verrassing in de vorm van een voetbalspel; mevrouw Van Kats kreeg een horloge. Vorig Jaar kwam de miljoenste bezoeker op II augustus, het jaar daarvoor op de dertiende van dezellde maand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9